DE ZIERIKZEESCHE COURANT lieveling van conflict zou dit jaar (1971) moeten plaats vinden Ruimtevaarders in Houston RUSSISCH MINISTER CROMYKO IN INDIA AANGEKOMEN GESLAAGDE MAANREIS TEN EINDE „DRUK WEEKEINDE" IN AMSTERDAM Man „deed" wereld per zeiljacht Rellen in Belfast ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20923 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit uuinine er: Ïj aan ran Sl. Hilaire is binnenstad"' Israël en de Arabische lauden Verklaringen van Egypte en Israël CAIRO. 8-8. „liet jaar 1971 zal ccn beslissend jaar zyn voor de regeling van het Israclisch-Arabisch conflict, hetzy op vredelievende wijze, hetzij door middel van de wapens. Wij moeten voor het einde van dit jaar een beslissing nemen", aldus heeft president Sadat-van Egypte zondag volgens Radio-Cairo verklaard voor leden van het Centrale Comité van de Egyptische partij, de Socialisti sche Arabische Unie. Sprekend over de buitengewone volmachten, die het nationale con gres van deze partij hem heeft ver leend met het oog op een oplossing van het Israëlisch-Arabisch conflict, zei de Egyptische president nog, dat na dit besluit, het centrale comité van de partij wordt geacht te delen in de verantwoordelijkheid met het staatshoofd President Sadat bracht hulde aan de Sowjet-Unie voor de Russische economische en militaire hulp aan Egypte. De Ver. Stalen Met betrekking tot de V.S. zei hij, dat deze hun houding duidelijk noesten omschrijven, omdat het van deze houding zou afhangen of er oorlog dan wel vrede zou zijn. Israël zal zijn besprekingen met de V.S. over de mogelijkheden van een gedeeltelijke regeling met Egypte voor de heropening van het Suez- kanaal voortzetten. Dit staat in een communiqué, uit gegeven na afloop van een Israëli- HOUSTON, 9-8. David Scott, Ja mes Irwin en Al Worden, de drie ruimtevaarders die met de Apollo-15 zo'n succesvolle tocht naar de maan hebben gemaakt, zijn zondagavond in Houston aangekomen. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door hun familieleden en vele auto riteiten, onder wie de leiders van het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart (NASA). Een menig te van honderden mensen juichte de dz-ie mannen toe. Scott, Irwin en Worden gingen direct na de ont vangst met hun familieleden naar nuis. Zij hoeven niet meer in qua rantaine zoals hun voorgangers. De typhoon in Japan TOKIO, 7-8. De typhoon „Olive" die de westkust van Kiesjoe heeft geteisterd, heeft aan 36 mensen het leven gekost, 27 worden nog vermist en 188 raakten gewond. Deze cijfers heeft de Japanse politie vrijdagmor gen bekendgemaakt. Meer dan 340 huizen wei-den vernield, de meeste als gevolg van aardverschuivingen. Meer dan 10.000 huizen in het ramp gebied staan onder water. Al het verkeer met het gebied van Kieoes- joe is gestremd. Een auto met een zwaar kapotte neus tras het resultaat ran een ongeluk dat uterdagmidduf/ op de l.aan van St. Ililairc Zierikzee plaats vond. Men 'ie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Spanning tussen India en Pakistan NIEUW DELHI. 8-8. Op het hoog tepunt van de spanning tussen India en Pakistan is de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromyko. zondag in de Indische hoofdstad aan gekomen. Reeds onmiddellijk na zijn aan komst in Nieuw Delhi, waai- hij zich met zijn delegatie vermoedelijk vijf dagen zal ophouden, voerde Gromy ko gesprekken met zijn Indische ambtgenoot. Swaran Singh. Naar verluidt zouden de beide ministers het rooster vastgesteld hebben voor verdere besprekingen, dat naar de overtuiging van waarne mers hoofdzakelijk de crisis in Oost- Pakistan. alsook de aangekondigde reis van president Nixon naar Pe king als belangrijkste onderwerpen zal bevatten. Hartelijk welkom Op de luzhthavcn van Nieuw Del hi weid Gmmyko begroet door dui zenden ledtn a nde regerende In dische conjrespartij en Moskouge- zinde comzrunisten, die spreekkoren aanhieven als „Indiërs en Russen zijn broeders". Gromyko sprak op hel vliegveld de hoop uil. dat zijn besprekingen met de Indische leiders vruchtbaar zouden zijn en zouden bijdragen 1ol uitbreiding en verdieping van do sa menwerking tussen beide landen. Sing, op wiens uitnodiging de Rus sische minister in India verblijft, gaf tc kennen, dat hij met Gromyko vraagstukken van gemeenschappe lijk belang en vraagstukken van vrede en veiligheid in Azic wil be handelen MKT WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-8. Het K.N.M.I. doelt mede; Een hogedrukgebied waarvan hel centrum nabij dc Azoren ligt. beheerst het weer in oen groot deel van Züideuropa. Ons land bevindt zich aan de rand van dit hogedruk gebied. waardoor in het zuiden de afgelopen nacht weinig bevolking voorkwam, cn de temperaturen plaatselijk lot 8 graden daalden. In het noorden van hol land was echter vrij veel bewolking cn de tempera turen bleven daar omstreeks 7 gra den hoger. Het ziet er naar uit dat ook het komende etmaal niet veel in hel weerbeeld zal veranderen. Aan de noordflank van hel eerder ge- naernd ehogedrukgebicd 1 rekken storingen naai hot oosten, die het weer bij ons een wisselvallig karak ter geven. sclic kabinetsvergadering, waarin premier Golda Meir en de Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, verslag uitbrachten over de besprekingen met de Ameri kaanse deskundige voor het Midden- Oosten Joseph Sisco. Sisco besioot vrijdag een verblijf van negen dagen in Israël. Vóór zijn vertrek constateerde hij dat er, vol gens de verwachting, geen beslissen de doorbraak in de onderhandelin gen over een tussentijdse regeling tot stand gekomen was. In eerste instantie zullen de Isra ëlische contacten met de V.S. via de Israëlische ambassadeur in de V.S., Rabin, Lopen, die zondag uit Israël naar Washington terugreisde. Geen oversteek Iu politieke kringen in Jeruzalem is men van mening, dat zo Israël •ceds heeft ingestemd met het be ginsel van een Israëlische terugtrek king van de oostelijke oever van het Suez-Kanaal, het daarentegen niet te overreden blijft wat het overste ken van het kanaal door Egyptische troepen aangaat. Op dit punt zouden hoofdzakelijk de besprekingen met Sisco zijn vastgelopen. De Israëlische leiders zouden verbaasd en geïrri teerd zijn door de goedkeuring van Sisco van het standpunt van Cairo, dat Egyptische troepen op de ooste lijke kanaaloever moeten worden ge stationeerd. „Endeavour" kwam wat harder lieer in Stille Oceaan HOUSTON. 7-8. Na dc langste en geslaagdste maanvlueht in de ge schiedenis van de ruimtevaart zijn zaterdagavond dc drie Amerikaanse astronauten David Scott (39) James Irwin (41) en Alfred Worden (39) met hun commandocapsule „Endeavour" in de Stille Oceaan geland, 560 km ten noorden van Honoloeloe. De daling in zee gebeurde aan twee van de drie valschermen. Hel derde is niet goed opengegaan. De klap op het water was wat harder dan gewoonlijk maar niet gevaarlijk. De zee was rustig. Meer dan 295 uur na de start van Kaap Kennedy, op 26 juli. was hier;-' mee de vierde landingsvlucht naait de maan tot een goed einde gel§o- men. „De Endeavour" kwam t'wstelf kilometer van het berging-VscMpïïr* zée. In het landingsgebied bevond zich een ongenode toeschouwer: een Russische treiler. De drie ruimtevaarders bleken in uitstekende conditie. DEN IIAAG. De vorige week stond in het teken van de regeringsverkla ring. De foto toont minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel tijdens zijn antwoord op vragen, hem ge steld tijdens de debatten over deze regeringsverklaring. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zich schuil probeert tc J houden moet niet hoesten. i „Seconden te laat'-' Springtij: 9 aug. Politie verrichtte talrijke arrestaties Openbare terechtstelling in Pört-Hareourt LAGOS, 8-8. Zaterdag zijn in Port-Harcourt zes mensen in het openbaar terechtgesteld. Zij hadden bekend schuldig' te zijn aan een ge wapende overval en werden door een bijzondere rechtbank ter dood ver oordeeld. De executies door de kogel werden door 80.000 mensen bijgewoond, al dus is van officiële zijde meegedeeld. Sinds de instelling - vorig jaar - van speciale rechtbanken voor ge wapende overvallen in Nigèrie, zijn 52 mensen terechtgesteld.' Veertig minuten na het neerkomen in zee brachten hefschroefvliegtui- gen de drie ruimtevaarders van wie Scott en Irwin als zevende en acht ste bezoeker 67 uur op de maan heb ben doorgebracht, naar het helikop termoederschip „Okinawa". Terwijl de mars „Anchors Away" weid ge speeld. gingen zij over een rode lo per naar de begroetingsceremonie. Tezelfdertijd stuk men bij de vlucht- leiding in Houston de traditonele lange sigaar op. Op hun vlucht naar de maan en terug hebben de astronauten zich bijna tot op de seconde aan het tijd schema gehouden. De tijdmeters in Houston geven als totale tijdsduur 295 uur elf minuten en 58 seconden aan, terwijl het vluchtplan 295 uur en 12 minuten vermeldt. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen; ma tige tot krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperaturen om streeks 13. maxima van 18 graden in het noordwesten lot 22 graden in hel zuidoosten van hel land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 lot 9, Min.-temperaturen: omstreeks nor maal, Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden beneden nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 5.15. onder 20.15. Maan op 21.19. onder 10.15. Laatste kwartier: 13 aug. (11.55). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwaler 10 aug. 5.36 17.50 10.52 23.24 AMSTERDAM, 8-8. Dit weekeinde heeft de Amsterdamse politie veel arrestaties verricht, waaronder tal loze buitenlanders. Wegens handel in opium werd in de Binnenbantammerstraat aange houden de 68-jarige Chinees M. T. Hij werd betrapt op verkoop van een pakje opium aan de 19-jarige F. S. uit Uithoorn. Ook deze is gearres teerd. Volgens de rechercre wierp dc Chinees nog drie pakjes weg toen hij zich ontdekt wist. Ook bij de jeugdcentra Paradiso (Weteringschans) en Melkweg (Lijn baansgracht) verrichtte de politie di verse arrestaties inzake overtreding van de opiumwet. In,totaal werden hier acht jongelui wegens bezit of het te koop aanbieden van hasjiesj, marihuana of l.s.d.-tabletten aange houden. Het waren drie Nederlan- ders van 19, 24 en 30 jaar, een 17- jarige en een 19-jarige Duitser, een 24-jarige Belg, een evenoude Itali aan en een 23-jarige Surinamer. Bij het grenswisselkantoor op het Centi-aal Station werden zaterdag middag de 23-jarige Zwitser R. V. en HAMLE, 7-8. De Schotse zeiler Chay Blyth heeft vrijdag zijn reis om de wereld per zeiljacht, de eerste in oost-west richting, voltooid. Dui zenden mensen, onder wie leden van het Britse koninklijk huis en pre mier Edward Ileath, heetten hem welkom in de haven Hamie in Hampshire. Met zijn jacht „Britisch Steel" heeft de 31-jarige Blyth 48.000 km afgelegd in een non-stop reis van 292 dagen. Hij werd ook verwelkomd door drie zeilers die voor hem al een reis per jacht om de wereld maak ten, maar dan in west-oost richting: sir Francis Chichester, sir Alec Rose en Robin Knox-Johnston. Blyth heeft het oude record van Knox- Johnston met 21 dagen verbeterd. de even oude Fransman A. D. gear resteerd. Zij boden twee reischeques van elk 20 dollar aan die niet van hen bleken. De cheques waren van een valse handtekening voorzien. Gestolen paspoort De 29-jarige Duitser G. W. kwam in de cel terecht nadat was gebleken dat hij in een gestolen auto reed en voorts in het bezit was van een ge stolen paspoort. In zijn gezelschap bevond zich het 15-jarige Neder landse meisje E. K„ waarvan de op sporing door haar in Duitsland wo nende ouders was verzocht. Verdacht van beroving van een Utrechtenaar werd aangehouden de 17-jarige Duitser T. H. en diens 18- jarige landgenoot R. H. Zij zouden hun slachtoffer in de binnenstad f 175.afhandig hebben gemaakt. In het Vondelpark werd een 21- jarige Zwitser aangehouden, die in het bezit was van een gestolen pas poort en een dito collegekaart. De 28-jarige Marokkaan O. A. liep te gen de lamp bij diefstal van een auto. Van eenzelfde delict wordt de 24-jarige Nederlander F. T. ver dacht, evenals de 21-jarige A. G. en de evenoude R. B. uit ons land. Hij zou een poging tot diefstal uit een auto hebben gedaan. Een 46-jarige Oostenrijker ten slotte wordt er van verdacht een 69- jarige man in zijn woning in Am sterdam-west te hebben mishandeld en bestolen. Verdachte was onver wacht bij zijn slachtoffer, die hem oppervlakkig kende, komen binnen lopen. Tijdens zijn bezoek zou hij twee ringen en geld hebben gestolen. Ook dwong hij de bejaarde man een cheque van f 4.000,op zijn naam uit te schrijven. Hippies willen in Frans Rustplaatsje blijven MONTPELLIER, 7-8. Een groep van zestig tot tachtig hippies heeft besloten geen gevolg te geven aan het bevel van de autoriteiten het kustplaatsjc Palavas-les-Flots, in het zuidwesten van Frankrijk tc ver laten. Na de felle 'botsingen met de po litie, twee dagen geleden, zijn drie honderd tot vierhonderd hippies uit Palavas verwijderd. Dc weerspannige jongelui hebben zich op het strand bij de tenten van een kampeerplaats ge-installecrd. waar zij in een van wrakhout ge bouwde hul bivakkeren. Van hel dak van het bouwsel wapperen ro de en zwarte vlaggen, volgens de bewoners als symbool van hun vast beslotenheid niet voor dreigementen te wijken Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk regen BELFAST, 9-8. In een ziekenhuis in Belfast is maandagmorgen vroeg een Britse soldaat overleden die zon dagavond bij hevige vechtpartijen in deze stad door een kogel in liet hoofd was getroffen. Bij deze rellen in diverse R.K, wij ken van Belfast liepen twee Britse soldaten verwondingen op. De vechtpartijen die zaterdag- cn zondagavond uitbraken, hielden ver band met de dood van een vracht wagenchauffeur. Volgens de eerste berichten schoot een Brits soldaat de chauffeur dood nadat er vanuit do vrachtauto op een groep Britse mili tairen was gevuurd. Ooggetuigen verklaarden later echter dat dc Brit se militairen hel eerst hebben ge schoten. Het incident wekte dc woede op van de rooms-katholioken die dc straat op trokken en de politie cn de Britse militairen met stenen gingen bekogelen. De Britse militairen ge bruikten traangasgranaten en rub berkogels om de betogers uiteen te jagen. f Toeristeninertaille voor astronauten DEN HAAG, SS. De ..AIMnnce j Internationale dc Tourisme de overkoepelende organise- f lies van de touringclabs, waar- j in voor ons land de A.N.W.B. f zitting heeft, heeft in een te- leg ram aan het con trol est at ion f te Houston de drie Amerikaan- f se astronauten gelukgewenst, f omdat zij de eerste autotochtf op 'de maan hebben gemaakt, f Het grondstation wordt gc- f vraagd de drie ruimtevaarders f loc te staan van de organisatie f een medaille te aanvaarden, f dat aan dit feit zal herinneren. BOEDAPEST. Zondag zijn dc Doenaujvaros in Hongarije militaire manoeuvres van Warschaupactian- den, die in Hongarije cn Tsjccho- Slowakije zijn gehouden, officier! besloten met een militaire parade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1