BLIK DOOR HET WERELD Japan vreest een Chinese DE WATER- FLUORIDERING VENSTER rekening Vragen over „Roermond" Perzië-Europa per trein „Flitsen" uit het buitenland Nergens is men zo ongerust over Nixons aanslaande reis naar China als In Japan. Ongetwijfeld zijn de moeilijkste zaken tussen Chinezen en Amerikanen de kwestie van Tai wan (Formosa), het éne China in de Ver. Naties en natuurlijk ook Viet nam. Maar onmiddellijk daarna komt ongetwijfeld Japan. De Chinees- Amerikaanse vijandschap begon pas goed toen Mao's troepen ingrepen in de Koreaanse oorlog. Kort daarop kreeg Japan een pakket vredesvoor waarden aangeboden van voorname lijk Amerikaanse makelij en dit werd geaksepteerd. Dit hield ook in vrede met China dat zelfs zo vriendelijk was om geen herstelbetalingen te verlangen - dit had Washington Tsjiang Kai-Sjek wel uit het hoofd gepraat. Maar Pe king heeft dit vredesverdrag uiter aard nooit erkend: hei regime op Taiwan kon volgens Mao natuurlijk niet namens heel China spreken. Toentertijd maakte niemand in Ja pan zich hierover al te druk, want zij waren net bezig met een kolos saal economisch herstel, waarvoor niet alleen eigen i>lijt nodig was maar vooral ook een grote markt die in de VS. vonden. En geleidelijk ook in de andere westerse landen. De ex port naar de dichterbij gelegen Azia tische landen werd zeker niet ver waarloosd, maar naarmate Japan het minder en minder moest hebben van het voordeel dat eerst de lage lonen boden - daarv>an is thans am per meer sprake - ging het land zich specialiseren in technisch hoogwaar dige produkten, kostbare zaken die zij in de arme Aziatische landen niet afzetten maar wel in de V.S. en in Europa. Opnieuw grote macht Het is dus niet zo vreemd dat bij- i>oorbeeld cle huidige premier Sato meer dan eens te kennen heeft ge geven dat Japans betrekkingen met de V.S. belangrijker waren dan die met welk ander land ook. Waarbij de economische overwegingen waar schijnlijk i>eel zwaarder wogen dan het feit dat de V.S. dan bereid wa ren gebied dat Japan kwijtraakte te rug te geven. Nixon heeft ook de Japanners aangespoord politiek en zelfs eniger mate militair ook de zwaargewichts- rol te gaan vervullen waartoe het land in staat is. Het zogenaamde Nixon-docfrine houdt in dat de lan den zelf r>oor eigen veiligheid moe ten zorgen en dat de V.S. geen rol van politieagent in de ivereld ver vullen, waarbij zeker in de eerste plaats aan Azië is gedacht. En wie zou daar dan de vakature moeten vervullen? Uiteraard trouwe bond genoot Japan. Maar als er iets is ivaarmee Peking het niet eens is, dan is het wel een herrijzenis van Japan als grote macht, zoals die zich enigs zins gecamoufleerd «I aan het vol trekken is. DEN HAAG, 4-8. De afdeling van de Raad van State, die beroepen be handelt in gevolge de wet Beroep administratieve beschikkingen, heeft zich opnieuw bezig gehouden met een aantal beroepen van inwoners van Kampen, 's-Hertogenbosch, Bilt- hoven, Soest, Driebergen, Soestdui- nen, Beerschoten en Arnhem tegen beschikkingen van de staatssecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid. Deze gemeenten is goed keuring verleend fluoride toe te voe gen aan het te leveren drinkwater. De eensluidende klacht van al deze reclamanten is, dat natrium-fluoride door het ministerie voor volksge zondheid op een lijst is geplaatst van geneesmiddelen, die alleen mogen worden gebruikt door bepaalde in de wet op de geneesmiddelen ge noemde personen. Landelijke rust in het stille Kerk- werve van voor de oorlog. Een paard en wagen tegen te komen was toen nog een heel gewoon iets. Premier Sato is ernstig in zijn wiek geseholen dat hij - hoewel af gesproken was dat Tokio en Was hington kontakt zouden hebben over de benadering van China ook van tevoren niets wist over Nixons op- ienbarende reis naar Mao. Terwille van de Amerikaanse markt (en Ame rikaanse militaire bescherming) heeft Tokio afgezien van de overigens ook aantrekkelijke Chinese markt en de kontakten met Peking heel, heel koeltjes gehouden. Het vreest nu hij een Amerikaans-Chinese toenade ring een fors deel van de rekening te mogen betalen. DEN HAAG, 4-8. De Tweede Ka merleden drs. H. M. Franssen en dr. ir. J. P. Oele (beiden Pv.d.A.) heb ben de minister mr. W. J. Geertsema van binnenlandse zaken gevraagd de Tweede Kamer op de hoogte te bren gen van de inlichtingen over de on regelmatigheden in Roermond die hij van de commissaris van politie van Roermond heeft ontvangen. Ook vragen zij aan minister Geert sema of hij de opvatting deelt dat de handhaving van de openbare orde gebonden is aan de regels, in de po litiewet gegeven. Aan de ministers Geertsema, mr. A. A. M. van Agt van justitie en P. Engels van C.R.M. vragen de beide Kamerleden of zij de betrokken vas te commissies uit de Kamer willen vertellen hoe zij de problematiek rondom de aanwezigheid van Zuid- molukkers in Nederland verantwoord tegemoet denken te treden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Berichten als zouden de zes landen van de gemeenschap pelijke markt streven naar een ge meenschappelijk China-beleid zijn onjuist. RIJSWIJK (Z.H.). Voor 7000 gul den aan suède jasjes is ontvreemd uit een kledingmagazijn in het winkelcentrum In de Boomgaard te Rijswijk (Z.H.). ARNHEM. Prinses Beatrix en prins Claus hebben een privé-be- zoek gebracht aan de kunstmanifes tatie „Sonsbeek buiten de perken" te Arnhem. DEN HAAG. Nederland steunt van ganser harte de kandidatuur van de Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, voor de post van voorzitter van de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties. DEN HAAG. De secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake, heeft de kerken in de Westeuropese landen gevraagd zich in te zetten tegen dis criminatie van de gastarbeiders. DEN HAAG. Prins Claus zal zon dag 22 augustus te Heerlen een week openen die is gewijd aan de proble matiek van ontwikkelingssamenwer king. Hij doet dit in zijn functie van voorzitter van de nationale commis sie ontwikkelingsstrategie (C.O.S.). Twee (loden hij ongeluk DRUTEN, 4-8. De 58-jarige café houder C. Brom en de 37-jarige groente- en fruithandelaar J. A. van Ewijk, beid enuit Kesteren, zijn in de nacht in Deest (gem. Druten) ver ongelukt. Het ongeluk gebeurde doardat de bestuurder van de auto waarin zij zaten, niet een bocht in de weg volg de, maar rechtdoor reed. De auto raakte in een sloot en kwam tegen een duiker terecht. De automobilist, de 51-jarige J. Brom (broer van de overleden C. Brom), eveneens café houder van beroep, werd zwaar ge wond. DODELIJKE ONGELUKKEN OISTERW1JK. De 53-jarige A. G. Raafs uit Boxtel, die op een kruising in Oisterwijk met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een perso nenauto, is op weg naar een zieken huis in Tilburg aan zijn ernstige verwondingen bezweken. EINDHOVEN. Op de Meerveldho- venseweg te Eindhoven is de 58-ja- rige mevrouw F. van Nunen-van de Gein uit Eersel met haar rijwiel aan gereden door een bus en ter plaatse overleden. Het ongeval deed zich voor op een oversteekplaats voor wielrijders. ZANDVOORT. Op het strand bij Zandvoort is het lijk van een zwem mer aangespoeld. Het lichaam werd gevonden ter hoogte van het tenten kamp Helios. De identiteit van de man staat nog niet ^ast. ILPENDAM. Bij een frontale bot sing op de provinciale weg Ilpendam -Purmerend is de 39-jarige H. T. H. Pors uit Purmerend omgekomen. De bestuurder van de andere auto werd gewond, maar verkeert niet in le vensgevaar. WIJK BIJ DUURSTEDE. De 64- jarige heer H. A. van Velsen uit Wijk bij Duurstede is in het acade misch ziekenhuis in Utrecht over leden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een verkeerson geval. VOORTHUIZEN. In het zieken huis De Ligtenberg is de 55-jarige mevr. C. van Vliet-van Aggele uit Hilversum overleden. Mevr. van Vliet werd zondag ernstig gewond bij een verkeersongeval op de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn. Zij be stuurde een personenauto die door een mislukte inhaalpoging tegen een boom botste. Haar echtgenoot en twee andere inzittenden werden daarbij gedood. AMSTERDAM. De 30-jarige heer F. Zvvai'ter uit Amsterdam is in het Wilhelminagasthuis overleden aan de verwondingen die hij heeft opgelo pen na een aanrijding met een per sonenauto in de nacht van maandag op dinsdag op de Amsteldijk in de hoofdstad. BODEGRAVEN. De 71-jarige oud veehouder M. A. v. d. Mei uit Nieu- werbrug (gem. Bodegraven) is op een particuliere overweg tussen Bode graven en Woerden tegen een trein gelopen. De man ,was op slag dood. CULEMBORG. De 80-jarige W. van Dijk uit Geldermalsen is in het ziekenhuis te Culemborg overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. Hij werd korte tijd daar voor in Beusichem door een auto aangereden. RIJSWIJK. De 72-jarige L. Regut- to uit Den Haag is in de Trekvliet aan de Cromvlietkade te Rijswijk (Z. H.) verdronken. De man was,in een aan de kade gelegen huis als terraz- zo-werker met een -karwei bezig en wilde uit de Trekvliet een emmer water putten. Hierbij is hij voorover in het water gevallen. VELDEN. De tweejarige Richard Helbers uit Amsterdam is bij een autobotsing op de rijksweg Venlo- Nijmegen onder Velden om het le ven gekomen. Het jongetje zat met zijn ouders in een personenauto, die frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen met oplegger. Zijn ouders werden zeer ernstig gewond. TEHERAN, 4-8. - Perzië en Europa zullen in oktober, wan neer dan de laatste werkzaam heden verricht zijn, voor het eerst door een rechtstreekse spoorwegverbinding met el kaar zijn verbonden. Dit is mogelijk, gemaakt door de spoorwegnetten van Perzië en Turkije op elkaar aan te slui ten. Passagiers en goederen zullen dan vanuit praktisch elk land in Europa rechtstreeks naar Teheran, de Kaspische zee en de Perzische golf en te rug vervoerd kunnen worden. Mevrouw Hofmeer gaf een gil, de smid werd lijkbleek en Elmert staar de de politieman met grote ogen aan. „Tiemen?" herhaalde Hofmeer on gelovig. „Ja". De politieman keek somber voor zich uit. „Je buurman, Van Hal ter, is omstreeks acht uur zwaar ge wond aan de kant van de weg gevon den, niet ver van het Boshuis. Zo te zien overreden. Hij is naar het zie kenhuis in Ochteren gebracht. Toen ze hem op de brancard legden, kwam hij even bij en noemde de naam van je zoon. We hebben hem een half uur geleden opgehaald bij Oost. bij zijn meisje". Mevrouw Hofmeer begon te huilen, maar Elmert kwam met een ruk overeind. „Ik geloof er geen snars van. Tiemen mag een beetje rauw zijn. maar tot zoiets acht ik hem niet in staat". ..Heeft hij bekend?" vroeg Hofmeer ..We hebben hem voorlopig maar opgeborgen, want hij is door het dolle heen. Niets mee te beginnen. Hij had jouw wagen mee?" „Ja. dat klopt". ..Wel. Hofmeerik vind het meer dan beroerd het je te moeten zeggen, maar we hebben bloedsporen gevon den aan de bumper". 12. Diezelfde avond was Teun in zijn nieuwe Opeltje gestapt en had de korte rit gemaakt naar het Boshuis. Weliswaar was het woensdag, dus "«et een der beide weekavonden, dat hij op bezoek ging bij Anneke thuis, maar het was zulk zacht weer. waar om zou hij niet een ritje maken met zijn schat? Dus belde hij tegen zeven uur aan. Els deed open. keek hem verbaasd aan. „Is er wat?" Teun lachte vrolijk. „Waarom zou er wat zijn? Als je het dan weten wilt: het is mooi weer en ik wilde Anneke meenemen voor een ritje". Els was besluiteloos. „Ja maar. dat kan niet altijd, Teun. Er moet ook gewerkt worden". Hij begreep haar maar half. „Zo lagt? Hebben jullie het dan zo druk?" Ze zuchtte diep. „Een ogenblik. Wacht hier. Ik ben zo terug". Het meisje liet de deur half open staan. Gedurende een paar minuten stond hij te kijken. Soms kon je van Annekes zuster geen hoogte krijgen. Wat deed ze nu weer geheimzinnig? Wat voerden ze eigenlijk in huis uit de hele dag? Nieuwsgierig was hij nu niet bepaald, maar toch was het wel vreemd. In het dorp kletsten ze er ook nog altijd oveg. Die poppenspe- lerij en zo. Hij had er niets mee te maken, maar toch. Els kwam treug, „Kom maar ver der. of je het vandaag of morgen te weten komt. doet er eigenlijk niet toe. Maar we zouden graag willen, dat je er met niemand over spreekt. Ook niet bij je thuis". ..Wat bedoel je?" vroeg hij. aarze lend verder komend. Ons werk". Een ogenblik flitste er iets in hem op. ..Kan het soms hel daglicht niet velen dat jullie het 's avonds doen?" Dit was een grote fout van Teun T-tofmeer. Hij zag de aderen op het ''oorhoofd van de vrouw zwellen. handen balden zich tot vuisten. Hiervoor zou ik je wel neer willen -inan". zei ze zacht, maar haar stem klonk zo dreigend, dat Teun even een pas achteruit deed. Gelijk had hij spijt van zijn woor den. Hij liep naar haar toe en greep haar handen. „Sorry. Elsje, dat was een gemene verdachtmaking van me. Ik had m'n tong in moeten slikken. Natuurlijk niet. Jou en Anneke en je vader ken nende. moet ik weten, dat jullie je nooit tot zoiets zouden lenen. Alsje- bleift. Elsje, geef me maar een op lawaai. Ik heb 'm verdiend. Ik bied m'n excuses aan. Ik acht jullie alle maal veel te hoog. En jou vooral. Toe, Els, geef me maar een klap Langzaam maakte ze haar handen los. Haar gezicht ontspande zich. „Een grote kwajongen ben je", ant woordde ze zacht. „En een flapuit. Jij cn Anneke passen goed bij elkaar". Ze gaf hem een zachte tik op zijn wang. „Hier heb je je oplawaai, sym bolisch. Pas op, meneer Hofmeer. dat je nooit meer zoiets van ons denkt, want ik ben in staat om je persoon lijk de deur uit te schoppen, begre pen?" Hij greep opnieuw haar hand en kuste die. „Sorry, Elsje. Ik beloof het je plechtig. Ik zou me doodongeluk kig gevoeld hebben, als jij boos op me was". Ze keek hem verbaasd aan. „Waar om?" „O, dat weet ik niet. Ik heb zoveel aan jou te danken. Zonder jouw be middeling had ik Anneke immers niet gekregen?" Ze gaf hem een por. „Schiet op. naar binnen. Anders denken ze. dat wij even een potje stonden 1e vrijen". De humor kwam weer in hem bo ven. „Kun je me soms nog wat leren op dit gebied?" Hij kreeg een tweede por. „Loop door. Casanova. Oefen jij maar met Anneke. En.schrik niet. als je de kamer binnenkomt. Je gaat namelijk ontdekken, wal onze bron van in komsten is". (Wordt vervolgd). Oost-Europeanen vragen asiel in Italië MILAAN, 4-8. Zes Roemenen en drie Hongaren die deel uitmaakten van een reisgezelschap hebben in Milaan politiek asiel aangevraagd. Twee Poolse families, bestaande uit acht mensen, zijn uit Zuid-Slavië il legaal Italië binnengekomen en heb ben in Gorizia, bij Venetië om poli tiek asiel verzocht. TWEEDE KAMER Gevaarlijke lading Weslerschelde mag DEN HAAG, 4-8. Het is nu niet mogelijk op de Wcsterschelde een vaarverbod af te kondigen voor schepen met een gevaarlijke lading by slechte weersomstandigheden. De bestaande reglementering geeft hiervoor geen bevoegdheden aan de beheerder. Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) zegt dit in antwoord op vragen van zijn partijgenoot, het democratisch-socialistische Tweede Kamerlid Spaanderman. Herziening van de bestaande scheepvaartreglementen om deze be voegdheden alsnog te scheppen, wordt voorshands niet overwogen, zegt dr. Drees. Want er is noch bij Hansweert. noch bij Terneuzen vol- doende ruimte voor gescheiden an- kerplaatsen. Bovendien zou concen tratie van dergelijke schepen vooral bij uitvaren de gevarenkans vergro ten. Knieval met gevolgen AMSTERDAM, 4-8. De 63-jarige verkoopster P. M. van W. kwam op het Koningsplein te Amsterdam te vallen, precies op het moment dat een surveillance-wagen van de poli tie passeerde. De twee agenten za gen de vrouw de val maken en sprongen uit hun wagen om de hel pende hand te bieden bij het opstaan. Bij de val echter was de tas van de vrouw opengesprongen. De agen ten zagen toen een groot aantal gou den sieraden, aanstekers en horloges schitteren. De vrouw is wegens he ling aangehouden. FEUILLETON WENEN. Drie jaar na de invasie van de troepen van het Warschau pact in Tsjechoslowakije bestaat in dit land nog steeds een „gevaar van rechts", zo meent het partijblad Rude Prova. „Rechts" heeft nog niet hele maal opgehouden als politieke macht in Tsjechoslowakije te bestaan. WENEN. Roemeense hoogleraren krijgen een grondiger ideologische scholing, omdat ze niet stevig ge noeg in de schoenen staan tegenover opvattingen en ideeën, die „vreemd zijn aan Marxisme-Leninisme", al dus het partijblad Scinteia. DENVER. Een Jumbo Jet van de Britse luchtvaartmaatschappij BO- AC is op een vlucht van Montreal naar Londen uitgeweken naar Den ver in de Amerikaanse staat Colo rado, nadat een onbekende telefo nisch had gewaarschuwd dat zich aan boord een bom bevond die op een hoogte van minder dan 950 me ter zou ontploffen. PARIJS. De zetel van China in de algemene vergadering en alle an dere organen van de Verenigde Na ties, met inbegrip van de veilig heidsraad, komt toe aan de Chinese volksrepubliek. Dit is van gezag hebbende Franse zijde verklaard. VIGO. De parochianen van de Franciscuskerk in het Noord-Franse plaatsje Vigo hebben de paus ge vraagd er voor te zorgen dat de Je- zuit Alfonso Fondad, die vorige week van zijn functie in de parochie werd ontheven, naar Vigo terugkeert. CAIRO. Het Egyptische blad „Al Achram" weet te melden dat hoge functionarissen van de Bank van Egypte en het Egyptische ministerie van economische zaken betrokken zijn bij een verduisteringsaffaire. GENEVE. Roemenië heeft op de ontwapeningsconferentie in Genève verklaard, dat van de Balkan een gebied moet worden gemaakt dat vrij is van kernwapens en bases van vreemde mogendheden, een gebied van vrede en samenwerking. PRETORIA. Een getuige a charge heeft in het proces tegen de Angli caanse deken van Johannesburg, Gonville Frenchbeytagh, verklaard dat de deken met hem over „sabo- tageplannen" en „ondermijning" had gesproken. TRIPOLI. Topconferentie tussen vij] Arabische staatshoofden en de Pa- lestijnse opstandelingenleider Arafat. V.l.n.r. (met de klok mee): kolonel Kadaffy (Libië), Abdel Raiman Iry- ani (Jemen), Anwar Sadat (Egypte), Hafez Assad (Syrië), Yasser Arafat en Ali Salem Rabei (Zuid-Jemen). TEL AVIV. De Israëlische dubbel agent Mordechai Loek, die zeven jaar geleden als „de man in de kof fer" de voorpagina's van de wereld pers haalde, is in Israël vrijgelaten na zes jaar gevangenisstraf te heb ben uitgezeten. BEIROET. Een lijnvliegtuig van de Libanese maatschappij „Middle East Airlines" is gedwongen tot een landing op het vliegveld van de Sy rische hoofdstad Damascus. De auto riteiten daar lieten het toestel door zoeken „in de hoop een belangrijk persoon aan boord aan te treffen". WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de schorsing goedgekeurd van de mili taire en economische hulp aan Grie kenland en Pakistan wegens de po litieke toestand in deze landen. GUATEMALA. In Guatemala heb ben onbekenden de zakenman Ro berto Alejos Arzu ontvoerd. Arzu heeft wel eens pogingen in het werk gesteld presidentskandidaat te wor den van de rechtse partij in het land. TOKIO. De politie van Tokio heeft op 21 juli al een Japanse radiohan delaar gearresteerd die ervan wordt verdacht vertrouwelijke stukken over de Amerikaanse militaire bases in Japan aan een Russische diplo maat te hebben gegeven. SEMARANG. Indonesische troepen hebben Chinese scholen in Semarang op Java omsingeld nadat meer dan honderd studenten de scholen bin nendrongen en hun Chinese collega's aanvielen. ROSARIO. Vier roomskalholieke priesters die nauwe banden onder houden met de linkse „Derde We reld-beweging" zijn in de Argen tijnse stad Rosario gearresteerd. CAIRO. De. Soedanese regering heeft haar ambassadeurs uit Enge land, Italië en Zuid-Slavië terugge roepen, zo berichtte hét persbureau voor het Midden-Oosten uit Khar toem. Ook de Soedanese zaagelastig- de in Kenia is teruggeroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5