GEMALEN KOFFIE DE ZIERIKZEESCHE COURANT ACCENT OP WAT REGERING EN PARLEMENT VERBINDT HET E.E.G.- PRIJSBELEID Politie in München schoot man dood na bankoverval Oppasser door leeuwen verscheurd De geheimzinnige munitieschepen Incident tijdens proces te Athene. Schiphol is aan flinke uitbreiding toe ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE 1 Donderdag 5 augustus ]971 127ste jaargang Nr. 20921 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 8.T.W. In dit nummer: Zierikzee sloot Toerist endogen af De regeringsverklaring DEN HAAG, 3-8. Het kabinet-Biesheuvel zal niets nalaten 0111 van zijn kant de nadruk te leggen op wat samenbindt in plaats van op wat verdeelt. Mr. Biesheuvel heeft dit dinsdagmiddag in de Tweede Kamer meege deeld bij het uitspreken van de regeringsverklaring. In deze uiteenzetting wees hy in het bijzonder op de. waarde die het kabinet hecht aan een ge meenschappelijke aanpak van beleidsvraagstukken door regering, parlement en volk. Hij wees de polarisatie-gedachte van de hand, er op wijzende dat een verscherping van de politieke en maatschappelijke tegenstellingen „geen passend antwoord is op de grote vragen waarvoor wij ons in dit land zien gesteld", .luist omdat die vragen allen aangaan en bepalend zijn voor de toekomst van ons gehele volk, nopen ze, aldus de premier, veeleer tot een mentaliteit van openstaan voor eikaars standpunten en opvattingen, van gezamenlijk zoeken naar de beste oplossing. vacuum vers pak 250 gram^-2* «9 DEN HAAG, 4-8. Het uitgangspunt van het E.E.G.-prijsbeleid dient te zijn dat de landbouw de mogelijk heid wordt geboden de welvaarts ontwikkeling buiten de landbouw volledig te volgen. Aldus de voor zitter van het Landbouwschap, ir C. S. Knottnerus in de woensdag ge houden bestuursvergadering. Het is volgens de heer Knottnerus nodig een formule te vinden op basis waarvan de kostenontwikkelingen in de agrarische bedrijfstak kunnen worden gecompenseerd door prijs wijzigingen, of anders uitgedrukt, waarbij de prijzen meegroeien met de geldontwaarding. De jongste prijsvoorstellen van dr. Mansholt geven volgens ir. Knottnerus een aanknopingspunt voor een jaarlijkse trendmatige aanpassing van het prijsniveau, zonder dat daarvoor in gewikkelde berekeningen op tafel behoeven te worden gelegd en moei zaam overleg tussen de ministers zou moeten worden gepleegd. Formatie Eerder in zijn regeringsverklaring had mr. Biesheuvel aandacht ge schonken aan o.m. de kabinetsfor matie. Daarbij wees hij er op. dat tot uitbreiding van het aantal mi nisteries werd besloten, omdat een meer gerichte aanpak op ministeri eel niveau in de sectoren van volks gezondheid en milieuhygiëne en van het wetenschapsbeleid van groot ge wicht werden geacht. Minister-president Biesheuvel, die zich in de regeringsverklaring be perkte tot het aangeven van enkele hoofdlijnen van het beleid voor de hele komende periode, onderstreepte dat de regering met haar beleid be denkelijke ontwikkelingen in de sa menleving waar mogelijk wil bijstu ren en zo mogelijk wil beheersen. Alleen een beleid waaraan solide overheidsfinanciën en een streven naar economisch evenwichtsherstel ten grondslag liggen, heeft de moge lijkheden in zich om maatschappe lijke knelpunten met kans op succes aan te vatten. Een van de doelstellingen van het kabinet is de welvaart rechtvaardi ger te verdelen én over de mensen en over de landstreken. Dat wordt thans ernstig bemoeilijkt door de in flatie, waarvan juist de kwetsbare groepen en structureel zwakke ge bieden het sterkst de gevolgen on dervinden. Inflatiebestryding Wil inflatiebestrijding slagen, dan moet het beleid aanvaard en gedra gen worden door parlement en volk. Het kabinet zal mede daartoe een belangrijke plaats inruimen voor breed overleg met de sociale part ners. Wat de uitgaven van de overheid betreft staat het kabinet niet op het standpunt, aldus mr. Biesheuvel, dat deze als percentage van het nationa le inkomen moeten worden terugge drongen. Het kabinet meent even min dat dit percentage de komende jaren niet mag toenemen. Internationale betrekkingen In het geheel van het toekomstige regeringsbeleid zal de zorg voor de internationale betrekkingen een be langrijke plaats blijven innemen, al dus mr. Biesheuvel in de regerings verklaring. Onze inzet zal daarbij in het bij zonder gericht zijn op de Europese eenwording, het veiligheidsbeleid, de Oost-West-verhouding, de Verenigde Naties en de ontwikkelingssamen werking. Hij deelde mee, dat nog dit jaar een vier-jarenprogramma voor de Nederlandse hulpverlening in het kader van de ontwikkelingssamen werking aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. De regering heeft het voornemen de A.O.W.-uitkeringen voor gehuw den op te trekken tot het netto be steedbaar minimum-Iooninkomen. De A.O.W.-uitkeringen voor onge- huwden zullen in eenzelfde verhou ding stijgen. Het kabinet-Biesheuvel is van oordeel dat de stijging van de pre miedruk van de sociale verzekerin gen in de komende regeringsperiode moet worden beperkt tot een orde van grootte van drie procent van het netto nationaal inkomen tegen marktprijzen. Woningbouw De regring wil de voorwaarden scheppen om in de loop van deze kabinetsperiode het jaarlijks te bou wen aantal woningen te vergroten. Dat betekent dat uiterlijk in 1975, maar zo mogelijk eerder, een jaar programma van 137.500 woningen o zal worden bereikt. De Gewestelijke Arbeidsbureaus moeten actief en open gaan functio neren. De activiteiten op het terrein van de arbeidsmarkt dienen niet al leen doelmatig te zijn, maar zij moe- ten vooral voor alle betrokkenen zichtbaar en herkenbaar worden uit gevoerd. Arbeidsvoorzieningsfonds De regering streeft naar de op richting van een arbeidsvoorzie ningsfonds, om mogelijkheden te scheppen voor de financiering van de maatregelen op het terrein van de arbeidsmarkt. Na er op te hebben gewezen, dat in de snelle maatschappijverande ring veel traditionele waarden en daarop gerichte normen worden aan gevochten merkte mr. Biesheuvel o.m. op, dat de burgers er z.i. meer op bedacht behoren te zijn, datzij el- kaars rechten en belangen dienen te eerbiedigen". De premier deelde mee, dat de re gering in het komend parlementaire jaar een wetsontwerp hoopt in te dienen tot instelling van een om budsman. Ook het ontwerp van een wet op de openbaarheid zal worden ingediend. Fondsen voor landbouw Om de structuur van de levens vatbare zelfstandige ondernemingen te verbeteren zal de nieuwe rege ring niet alleen ruimte maken voor het noodzakelijke proces van schaal vergroting. De activiteiten van de ontwikkelings- en saneringsfondsen voor de landbouw en voor het mid den- en kleinbedrijf worden voort gezet. Een verdere verbetering van de gezondheidstoestand van de bevol king en het voorkomen en terugdrin gen van milieuverontreiniging. Zo karakteriseerde mr. Biesheuvel de doelstelling van het kabinetsbeleid op het terrein van volksgezondheid en milieuhygiëne. Er wordt een oplossing gezocht voor dc noodzakelijke herziening van de financiering van de gezondheids zorg. On ,het terrein van de overheids uitgaven moeten over een breed front beleidsombuigingen tot stand komen. Het kabinet-Biesheuvel gaat het regionale stimuleringsbeleid vooral richten op het noorden en op Zuid- Limburg. zolang de herstructure ring in dit landsdeel niet is voltooid. Minister-president Biesheuvel noem de de ernstige overspaning in het westen des lands een voortdurende bedreiging voor de werkgelegenheid in de gebieden met oen zwakke eco nomische structuur. Waardering en veel dank aan het adres van do afgetreden minister- nresident P. .T. S. de Jong en de le den van het kabinet-De Jong heeft de nieuwe premier mr. B. W. Bies heuvel uitgesproken aan het begin van do regeringsverklaring. HAAMSTEDE. Tot tweemaal toe - dinsdag- en woensdagavond - is door het echtpaar Hoes/nart gepoogd een tocht te maken met de ballon „Benegas". maar het liep allemaal fout. De eerste keer door dreigend onweer: de tweede Leer door (net) teveel wind. De foto toont mevr. Boesman aan de brander, die de lucht in de ballon moet verhitten. (Foto Zlerikzcesehe Nieuwsbode). WENEN. De Roemeense partijlei der Nicolac Ccaiisescu beeft afgelo pen weekeinde dc uitnodiging van zijn Russische collega Leonid Brezj- njcw voor de verrassende commu nistische top op de Krim zonder meer afgewezen. Hoge partijkringen in Boekarest voeren deze officieusc versie aan als reden voor de afwe zigheid van Ceausese» op de Krim- conferentie. MÜNCHEN, 5-8. De politie in München heeft donderdagochtend vroeg een man die een overval had gepleegd op de Deutsche Bank, doodgeschoten. Hij zat al achter het stuur van de auto waarmee hij een goed heenkomen dacht te zoeken. Het was een jongeman van een jaar of twintig. Een tweede jongeman die aan de overval deelnam, is aangehouden. Hij is gewond, evenals een door de bankrovers als gijzelaar gebruikt meisje. Drie andere gijzelaars bleven ongedeerd. RHENEN 4-8. Woensdagochtend om acht uur is de 30-jarige bedrijfs leider en dierenverzorger A. W. J. van den Berg, gehuwd en vader van een kind op het leeuwenterras in het Ouwehands' Dierenpark door twee leeuwen aangevallen en verscheurd. Directeur Ouwehand, die door een andere oppasser werd gealarmeerd, heeft de beide leeuwen moeten dood schieten om het slachtoffer te ont zetten. De heer Ouwehand zelf is aan de dood ontsnapt. Een van de lejeuwen besprong ook hem, maar zijn verwondingen bleven beperkt tot schrammen en krabben. Bij het afschuwelijk incident, werd een tweede dierenverzorger, de 49- jarige J. W. Pleines, zwaar gewond (hersenletsel). Hij werd overgebracht naar het Sazu-ziekenhuis te Utrecht. DEN HAAG, 4-8. Twee Kamerle den hebben minister dr. L. B. J. Stuyt gevraagd een eind te maken aan „verdere onnodige geheimzin nigheid" over de munitieschepen in het Zwartemeer. De socialisten C. Egas en W. Meijer verzoeken de be windsman van volksgezondheid en milieuhygiëne de hinderwetvergum- ning voor de munitieschepen te pu bliceren. opdat publiek en parlement alsnog de kans krijgen deze bestuurs daad le beoordelen. „Is de betrachte geheimzinnigheid niet overbodig, nu ligging en inhoud van de schepen ruime bekendheid genieten?", zo vragen de Tweede Kamer-leden. Het tweetal had voor de vrijlating van de vier gijzelaars twee miljoen mark bedongen. De bezetting van het bankgebouw heeft acht uur ge duurd. Men acht het niet uitgesloten, dat de overval een politieke achtergrond heeft. De twee overvallers zeiden tot „Rood Front" te behoren,- een orga nisatie die echter bij de politie niet bekend is. De twee hebben gezegd dat hun kameraden van Rood Front een reeks gewelddaden zouden ple gen als de overval op de bank niet zou gelukken. Woensdagavond heeft zich in een gebouw in München een ontploffing voorgedaan, die met de ze zaak verband zou kunnen houden. De gewonde gijzelaar is in een zie kenhuis overleden. Het meisje was door de doodgeschoten bankrover gedwongen naast hem in de auto plaats te nemen. Hij wilde zich zo doende vrijwaren tegen de scherp schutters van de politie, maar een van dezen, op een dak gezeten, raak te hem dodelijk. Kort daarna be- stoiynde de politie het bankgebouw en overmeesterde de tweede rover. ATHENE, 4-8. Een incident mar keerde de eerste zitting van het pro ces in Athene tegen zeventien stu denten van de linkse verzetsbewe ging „Rigas Ferraios". Toen de hoofdverdachte, de 26-ja- rige Constantin Kostarakos, vertelde dat de politiefunctionaris Ionnis Ka- livas hem gemai-teld had en o.a. aan de voeten opgehangen om hem be kentenissen te ontwringen, viel op de publieke tribune Constantins moeder met een schelle kreet flauw. Na een korte schorsing van de zit ting wilde Kostarakos zijn relaas van de martelingen voortzetten, maar de president van de rechtbank be lette hem dat. Abortus in Engeland LONDEN. 4-8. In Engeland zijn in 1970 ruim 80.000 vrouwen wettig ge aborteerd, zo heeft hel Britse minis terie van volksgezondheid woensdag bekend gemaakt. In 1969 waren het er 28.000 minder. Een woordvoerder van het minis terie zei dat de toeneming niet dra matisch is en alleen maar verband houdt met het feit dat meer Britten kunnen profiteren van de wet op de abortus van 1967. SCHIPHOL. 4-8. Nauwelijks vier jaar na dc opening is het nieuwe, groots opgezette Schiphol reeds aan een forse uitbreiding toe. De stroom luchtreizigers is dc laatste tijd zo overstelpend groot ge worden. dat men over enige jaren bij het stationsgebouw het bordje „vol" zal aantreffen als niet tijdig door de luchthaven voorzieningen worden getroffen. Dat laatste is voor Schiphol niet zo'n probleem als het misschien lijkt, want reeds bij de bouw van hel huidige complex zijn de mogelijkheden open gehouden om de accomodatie in de toekomst zo nodig uit te breiden. De ruimte er voor was gereserveerd, de plannen lagen ter tafel. Het is zelfs zo dal bewust is gekozen voor het systeem van voortdurend aanpassen van de capaciteit aan de gebleken behoefte boven het aanleggen van een lucht haven die twintig jaar zonder enige uitbreiding aan de eisen kon vol doen. Dc reden ligt voor do hand: in plaats van een enorme overinveste- ring in het begin worden de inves teringen over een reeks van jaren gespreid, waardoor de aanloopver liezen. die voor Schiphol toch al aan zienlijk waren, minder groot zijn. GAZA. - Israëlische militairen en grenspolitie doorzoeken het Jabaliya vluchtelingenkamp in de bezette Gaza-strook, tijdens een massale speurtocht naar Arabische opstan delingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Driemaal vroeg opstaan scheelt een hele dag. Verwachting tot vrijdagavond: Wisselvallig Enkele buien maar ook opklaringen; tot matig afnemende zuidelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 13. maxima ongeveer 22 graden. Voor zaterdag: Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 aug. Zon op 5.08, onder 20.23. Maan op 20.18, onder 4.17. Volle maan: 6 aug. (20.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater 6 aug. 2.48 15.06 Springtij: 9 aug. Laagwater 8.23 20.50 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag passeerde een front ons land. waarna koele en vochtige lucht het land binnenstroomde. In deze lucht ontwikkelden zich veel buien, terwijl een vrij krachtige zuidwes telijke wind zich handhaafde. Voor lopig blijft het weer onbestendig en de temperaturen komen niet ver bo ven de twintig graden. De warme lucht is nu tot Oost- Europa teruggedrongen. In Polen liepen woensdag de temperaturen op tot 32, in Finland tot 26 graden. Ook in het Middellandse zeegebied was het zoals gewoonlijk warm. Veel re gen viel er in Groot-Brittannië, waar het weer al geruime tijd vrij koel en nat is. DEN HAAG. De 23-jarige W. M. Schoenmaker uit Den Haag is in de nacht van woensdag op donderdag ten gevolge van een verkeersongeluk in zijn woonplaats overleden. Hij reed in de Doornstraat met. zijn bromfiets teger» een geparkeerde vrachtwagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1