Verton's Schoenen DOEKJE VOOR HET BLOEDEN Onder voorwaarde deel Russen naar huis Komt garnalenmachine aan de markt? Deskundigen naar Oost-Pakistan Srafvermindering voor Calley VAN HET VADERLANDSE ERF Voorstel president Sadat: Vooroorlogs plaatje van Renesse, met het gezicht op de pensions „De Haard" en ,,'t Klokje". Er is ter plaatse in de loop van de tijd wel het een en ander veranderd. TEL AVIV. 1-8. Het Israëlische blad „Maariv" meldt dat president Sadat van Egypte de V.S. beloofd heeft 4.000 Sowjet-Russische militai ren - technische adviseurs en spe cialist enniet inbegrepen - naar de Sowjet-Unie terug te sturen als Is raël akkoord gaat met een gedeelte lijke regeling voor de heropening van het Suezkanaal. Volgens het blad heeft president Sadat dit aanbod gedaan tijdens het onderhoud dat hij veertien dagen geleden in Cairo had met Michael Sterner, hoofd van de afdeling Egyptische zaken van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Dode en gewonden bij verkeersongeluk DORDRECHT, 2-8. Op de rijksweg 15 onder Sliedrecht raakte de heer J. van Brink uit Culemborg zater dagmiddag door onverklaarbare oor zaak de macht over het stuur van zijn wagen kwijt. De auto reed te gen een boom aan. Zijn 49-jarige echtgenote A. M. van Brink-ter Horst kwa mhierbij om het leven. De heer van Bx-ink zelf wei'd ernstig gewond en drie van de vier inzittende kin deren licht gewond in het Sliedrecht- se ziekenhuis opgenomen. Het echt paar van Brink keei'de van zijn va kantie-oord naar huis terug. Mevr. van Brink was moeder van acht kin deren. „Maariv" zegt dat betrouwbare waarnemers in Tel Aviv het Egyp tische aanbod als een onbetekenende concessie beschouwen die volstrekt geen werkelijke concessie van de kant van Israël rechtvaardigt, daar er na het verti'ek van de 4.000 Rus sische militaii-en toch' nog altijd 12 duizend a 15.000 Russische deskun digen in Egypte zullen blijven. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. In de Ursula kliniek te Wassenaar is zondagmiddag de 78-jaidge H, Neelissen uit Den Haag overleden aan de gevolgen van een ver keerson ge va 1 op 27 juli. Het slachtoffer werd toen overreden door een personenwagen nadat hij met zijn bromfiets zonder voorrang te, verlenen een druk kruispunt was opgei'eden. AMSTERDAM. De 18-jarige Maaï- tje Tol uit Best is zondagmiddag om het leven gekomen ,toen zij met de wagen, waarin zij als passagiere meereed, met zeer gi'ote snelheid uit een bocht van de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord vloog en tegen een boom terechtkwam. RIJSWIJK. De 58-jarige M. Dijkx- hooi-n uit Rijswijk (Z.H.) is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn pei-sonenauto in zijn woonplaats te water geraakt .De man wei-d kor te tijd later levenloos in zijn wagen aangetroffen. VOORTHUIZEN. In Voorthuizen is zondagmiddag de 18-jarige Mag- dalena Waisapy uit Lunteren ver dronken tijdens het zwemmen in het zwembad Kieveen. CULEMBORG. In Culemborg is zaterdag de 57-jarige mevrouw G. H. de Wens-van Beurden bij een bot sing met een vrachtwagen om het leven gekomen. Zij verloor in de Daan v. Dijkstraat de macht over het stuur van haar fiets en botste frontaal tegen de vrachtauto op. Zij was op slag dood. OMMEN. In Ommen zijn zondag middag twee personen om het leven gekomen toen op de provinciale weg Ommen-Balkbrug twee personen auto's frontaal op elkaar botsten. Zes personen zijn met verwondingen in het Sophiaziekenhuis in Zwolle opgenomen. Dodelijke slachtoffers zijn de éénjarige Monique Visser uit Gx-oningen en de 71-jarige mevrouw Th. de Boer-Crom uit Deventer. SOESTERBERG. Eep verkeerson geluk op de rijksweg Amersfoort- Utx-echt onder de gemeente Soester- berg heetf zaterdagmox-gen vroeg het leven gekost aan de 50-jaxdge M. C. van Maax-sseveen uit Nieuwkoop. Drie andei'e personen x-aakten ge wond, van wie een zeer ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. BOEKEL. De 19-jaiüge Jeanne van Beldo uit Boekei is in de nacht van zondag op maandag verongelukt. Zij lieep met haar verloofde rechts van de Julianastraat, toen zij werd aan gereden door een auto. Zij wag op slag dood. Sterke penrlel van Limburg naar Duitsland MAASTRICHT, 2-8. De pendel van Limbux-g naar Duitsland heeft in 1970 een hoogtepunt bereikt. Onder invloed van de hoogconjunctuur en de spanningen op de arbeidsmarkt in het Duitse gi-ensgebied, nam de pendel toe met circa 2000 mannen en steeg daarmee tot 11.500. Ruim 40 pet. is wex'kzaam in de Duitse bouw nijverheid en 27 pet. in de metaal nijverheid. In de Duitse mijnindus trie werken er altijd ï-uim 500 Lim burgse pendelaars. BRUINISSE, 1-8. Nu he pellen van gai*nalen als bijvex-dienste (het ge beurde vroeger veel als thuiswerk), in plaatsen als Arnemuiden en Stel lendam, meer en meer verdwijnt en .niet meer begeerd wordt, ziet men al lang uit naar een machine, die het handweidc overneemt. Veel is er al geëxperimenteex-d op dit gebied. Zal het nu zover zijn, dat de di-oom van vele generaties ver wezenlijk is? Machinefabriek B. en S. te Hen gelo zou er in geslaagd zijn een „garnalenpel-automaat" te maken, die beter werkt dan de beste pelster. De garnalenpel-automaat heeft een capaciteit van 1 stuks per seconde, zijnde 3600 per uur. Een ingewikkeld mechanisme moet de garnaal, die zich in een net be vindt voor aan de machine,'passex-en eer hij gepeld in de bak valt, waar hij wordt schoon gespoten. Op de machine zijn zeven oktrooi- en aangevi'aagd, in plm. 14 landen. Sommige zijn reeds verleend. FEUILLETON door JOKE DE VALK Teun schrok. „Ik hoef het niet te weten". „Ze lagen te stoeien op de divan". „Nou? Wat zegt dat? Wij stoeien ook wel eens". Anneke knikte. „Jawel, maar dat was toch anders. Wacht.nu weet ik het.Tiemen keek me vanmid dag ook zo aan, hè? Ik wei'd een beetje bang. Zo kon Gerard ook naar me kijken. Ik was veertien. Als Elsje het niet zag. probeerde hij me te kie telen. Ik was bang voor hem. Niet voor Peter. Die later voor Elsje kwam. Peter vond ik wel aax'dig. Nel als Elmeit". Hij antwoordde niet en toen hij bleef zwijgen, vroeg ze: „Ben je boos op me. omdat ik dat zei van je broer?" Hij drukte haar tegen zich aan. „Welnee, hartje, hoe kom je erbij? Ik ben alleen maar blij. dat je van mij bent. Zullen we een eindje het bos inlopen? Ik heb zin om met je te stoeien". „Ik vind het best". „Ben je niet bang, als ik met je stoei?" „Ik ben nooit bang bij jou. Wij houden van elkaar, niet?" Op deze eenvoudige logica kon Teun Hofmcer geen antwoord geven. 11. Tiemen Hofmeer had zijn uniform in de kast weggeborgen en zijn da gelijkse werkzaamheden in de sme derij hervat. Dat wil zeggen, dat hij meer buiten werkte, dan binnen. Want er stonden verscheidene land bouwmachines op reparatie te wach ten en Elmert kon het ook niet al leen. Zodat Tiemen besloten had een handje te helpen om zodoende wat op de achterstand in te lopen. Door gaans was hij opgeruimd en floot het hoogste lied, als hij bezig was. En meestal had hij buiten een kleine ti-ansistor naast zich staan ,die hij liet spelen, vooxmamelijk beatmuziek want daar was hij gek op. In het andex-half jaar. dat Tiemen de wapenrok had gedx-agen, was de oude rentenier Van Halter gestorven en had kort daarna de neef met de zelfde naam het oude herenhuis be trokken. Dat deze het al aan de stok had gehad met zijn vader, was hem onbekend en dat Berker, de postcom- mandant van de rijkspolitie min of meer bemiddelend had opgeti-eden in het dreigende konflikt wist hij even min. Terwijl Tiemen op een zonnige aprilmorgen bezig was, keek hij rond naar de werktuigen, die er stonden. Hij had een hooischudder klaai*. knikte tevreden en trok de machine een eind weg. Elmeit keek van zijn tractor op en waarschuwde: „Pas op. Tiemen. daar mag hij niet staan". „Waarom niet?" vroeg de jongen verwonderd. „Daar is toch plaats ge noeg?" „Van Halter wil hel niet hebben". „Wat heb ik sch.aan die vent"., merkte Tiemen op en liep naar een maaimachine, waarvan het mes ver nieuwd moest worden. Hij begon een sigaret te draaien en vroeg aan zijn broer: „Waar heb je die dingen?" „Achter. Boven in het magazijn". Een half uur later werkte Tiemen met een grote sleutel aan het mes, toen opeens een stem klonk: „Hé. zet dat verrekte ding es af!" Tiemen kwam langzaam overeind en zag de magere Van Halter uit een bovenraam hangen. Doch meteen boog hij zich weer over zijn werk. meefluitend met de melodie, welke door de transistor kwam. „Hé.... hoor je me niét? Zet die rotmuziek af. Het is niet om aan te horen". Opnieuw kwam Tiemen overeind. Enige tijd keek hij de man aan en vroeg vexwolgens op lijzige toon: „Hebt u het tegen mij. meneer Van Halter?" „Ja, wis en zeker. Tegen wie zou ik het anders hebben?" „O. juist. Mijn naam is Tiemen Hofmeer en geen „hé". Opnieuw ging hij onverstoorbaar met zijn werk verder. „Zet dat rotding af!" „Val jij in je graf", rijmde Tiemen oneerbiedig. Vxolijk fluitend begon hij een bout los te draaien. Hofmeer was intussen uit de sme derij gekomen. Misschien had hij wat gehooid. Hij riep Tenminste: „Tie men. help eens een handje". De jongen kwam overeind, grijns lachte tegen de boze man uit het raam en liep de smederij binnen. Hofmeer keek zijn jongste zoon dreigend aan. „Ik heb al herrie gehad met die ventdaarom wil ik niet opnieuw trammelant hebben, begre pen? Haal dal schreeuwding van de straat". „Maar...." begon Tiemen. doch zijn vader zei op besliste toon: „Doe wat ik zeg. Anders hebben wc de po litie zo weer voor de deur". Schouderophalend liep Tiemen naar buiten, pakte de transistor en zette hem af. Meteen vervolgde hij zijn werk. ditmaal zonder te fluiten. „En haal dat ding voor m'n huis weg. Jullie weten toch. dat ik het niet wil hebben?" (Wordt vervolgd). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Drie weken lagen tit* kotters stil ZIERIKZEE/BKUINISSE, 1-8. Het vrij geven van de mosselexport voor YVaddenzeemosselen maakte een ein de aan een periode van drie weken, dat de mosselkotters gedoemd waren werkloos in de haven te liggen, de schoonmachines op Yerseke stil stonden en de auto's die het produkt overal heen brachten, niet konden rijden. Hot bevestigde tevens de waar heid van het gezegde, dat er in het mosselbedrijf, altijd wel iets is, dat xnders is dan een vorig seizoen en dat de nodige aanpassingsmogelijk heden voor kweker en handelaar vraagt. Drie weken stilstand in de maand juli, een strop zeker en een bedreiging van verlies van een ex portmarkt bovendien. Wc hoox-den wat dat betreft verluiden, dat de Duitse mosselexporteurs al of niet in samenwerking met de Deense afne- mex*s In België een contract onder de neus hadden geduwd, waarin zij werden verplicht niet alleen mos selen af te nemen, in de weken dat men in Holland niet levexde maar ook, in dq tijd daarna, door hun tot afname van een bepaald totaal kwantum te verplichten. Er is veel aandacht besteed, aan de ..mosselvergiftiging" te veel ons inziens, want we zijn het eens met wat we via de radio uit Yerseke hoorden, ieder jaar krijgen wel eens een paar toeristen last van darm- stoornissen (het verschijnsel is be kend) al of niet door het eten van mosselen vroeg in het seizoen. In het begin was het ook „in" ver band te leggen tussen de afgesloten Grevelingen en de darmstoornissen. Toen darmstoornissen optraden, na het eten van mosselen, ook buiten de afsluitdammen tot op de Wad denzee toe, was natuurlijk de stel ling, de Glievelingen is vergiftigd, niet houdbaar. Blunder Bedenkelijk zijn ook sommige re acties in de pers van journalisten die de klok hoorden luiden, maar toch echt niet wisten waar de kle pel hing. Als geschreven wordt: de vex-plaatsing van de mosselcultuur van Zeeland naar de Waddenzee is een gevolg van de Deltawerken en de mosselkwekers hebben op de Waddenzee ruime compensatie voor het verlies van hun mosselgronden in Zeeland, dan is dat een enorme blunder, want de mosselcultuur vex-- plaatste zich naar de Waddenzee toen in het jaar (seizoen) 1950-'£?1 enige mosselpercelen in Zeeland werden verwoest en mosselcultuur xn Zeeland (tijdelijk) onmogelijk werd. Want de mosselkwekers in Zeeland zitten nog steeds met smart te wachten op die compensatie voor hun verloren percelen. Mosselgx-ond aanwezig in Zeeland en op de Wad denzee die onbenut blijft liggen, ter wijl de regering talmt met de uitgif te ervan. Wel mag natuurlijk worden ge zegd, dat het overschakelen van de mosselkwekerij naar de Waddenzee, de mosselkwekers in de kaart speel- WASHINGTON, 1-8. De „New York Times" meldt dat de V.S. toe stemming van Pakistan en de V.N. hebben gekregen om een internatio nale groep van 153 burgerlijke des kundigen onder auspiciën van de volkerenorganisatie naar Oost-Pa kistan te zenden. De V.S. zouden secretax-is-generaal Thant van de V.N. hebben laten weten dat zij 1 miljoen dollar zullen bijdragen in de kosten van deze groep. Bij de groep zijn 73 radiodeskun digen die tussen de Oostpakistaanse gebieden, waar zij gestationeex-d zul len worden, en het hoofdkwartier van de V.N. in Dacca verbindingen zullen leggen. Hun aanwezigheid, al dus de „New York Times", kan de verhitte gemoederen doen afkoelen en de militaire vergeldingsmaatrege len beperken. De selectie van Zeeuwse K.N.V.B.- spelers waaruit deze week het elftal zal worden samengesteld voor de a.s. zaterdag te spelen jubileumwedstrijd tegen de ere-divisieclub N.A.C. uit Breda. de toe/i bleek, dat de handel (export) een veel veel grotere vlucht kon ne men dan men vroeger ooit had ge dacht. omdat gebieden in Frankrijk konden bewerkt en van mosselen worden voorzien, die men vroeger niet kon bereiken. Zeeland alleen zou aan de toenemende vx-aag nooit hebben kunnen beantwoorden. Eerste vrachten Zo is de mosselhandel thans her vat en in Yerseke wei'den vrijdag enkele vrachten aangevoerd (allen voorverkocht) waarvan de Hnrlingen Niet zonder rumoer heeft het ka binet-Biesheuvel vijf miljoen gulden gestoken in de Groninger Kleding Unie. Het bedrag is niet zo geweldig op het totaal van de rijksuitgaven, maar ja: cleze regering heeft nu een maal de zuinigheid als motto geko zen. Het besluit moet des te zuurder zijn geweest doordat hier waar schijnlijk goed geld naar kwaad geld wordt gegooid. De G.K.U. heeft zelfs nu nog maar geringe kansen op voortbestaan in lengte van jaren, iaat niet zozeer de fout van het be drijf is maar een kwaal van de hele bedrijfstak die op moet boksen te gen met goedkopere arbeidskracht uiteraard zeer konkurrerend wer kende buitenlandse ondernemingen. De vijf miljoen zijn daarom in de eerste plaats bedoeld om het toch al slechte sociaal-economische klimaat in het noorden niet geheel en al te laten verzieken. Dit is niet iets typisch Nederlands. De Amerikaanse regering heeft enorme sommen in de luchtvaartin dustrie gestoken om te voorkomen dat die de deuren zou moeten slui ten en vele duizenden werknemers de straat op zou moeten sturen. De Britse regering heeft diep in de bui del getast om althans een deel van de Rolls Royce te redden, waarbij ook meespeelde dat men bepaalde technische verworvenheden niet te niet wilde zien gaan - de kennis is ook een soort kapitaal voor de natie. Honderden miljoenen In die categorie zit de Groningse konfektie bepaald niet, dat is een zuivere werkgelegenheidszaak. Vele jaren zijn er plannen geopperd om het nu eens groot en goed aan te pakken, zodat de industrialisatie in het noorden goed op gang zou ko men. Ook in het regeer-akkoord dat aan het nieuwe kabinet ten grondslag ligt zit een „struktuurplan" van dien aard. Het probleem hierbij is alleen dat dit met vijf miljoen hier en vijf miljoen daar niet is te realiseren. Dat zal vele, vele honderden miljoe nen vergen en dan nog is het de vraag of het lukt. In Engeland heeft de Lab our-re gering met veel geld en moeite gepoogd industrieel misdeel de streken van hun achterstand te verlossen. Zolang het economisch een beetje redelijk ging lukte dit ook wel aardig. Maar het waren door gaans filialen van grote industrieën die bij de teruggang van de konjunk- tuur weer die bijvestigingen sloten. Waarna de streek des te harder te- NEW YORK, 2-8. De levenslange gevangenisstraf waartoe de 27-jarige Amerikaanse luitenant William Cal ley in verband met zijn aandeel in het bloedbad in My Lai is veroor deeld, zal tot 20 a 30 jaar worden verminderd, aldus meent het Ame rikaanse weekblad „Newsweek". Het blad verwacht dat luitenant-generaal Albert Connoi-, bevelhebber van het derde leger en belast met de behan deling in hoger beroep, binnen en kele weken zijn beslissing bekend zal maken. Sinds zijn veroordeling staat Cal ley onder huisarrest in zijn leger- kwartier. 27 als hoogste f 20,noteerde. De kwaliteit van de aangevoei'de mos selen was dusdanig, dat de notering beslist als laag moet worden gekwa lificeerd. Er is momenteel nog wei nig vraag naar mosselen (mede van wege do contraeten met Duitsland, die men in België moest sluiten. Gehoopt wordt, dat de toestand van markt en export spoedig weer normaal zal zijn. Berichten over een enorme algengxoei op de Waddenzee waardoor het onmogelijk is, de on der het groen liggende mosselen te vangen, wijzen dan weer in de lich ting van nieuwe moeilijkheden. Een forse storm zal dan nodig zijn om de gronden algenvrij te maken. rugviel in de van vroeger bekende en al haast weer vergeten narigheid. Zelfs het in Engeland meer dan in Nederland geldende feit dat de over heid als grote klant zijn leveran ciers min of meer kan dwingen hielp daar niet, laat staan dat het hier zou lukken. Tot falen gedoemd! Een groot plan om in het noorden de werkgelegenheid te laten groeien is des te moeilijker te realiseren in een periode dat - aldus het rapport dat de „centrale economische com missie" ten behoeve van het kabinet- De Jong en de kabinetsformatie maakte - juist buiten de Randstad Holland de werkloosheid zal toene men, iets wat inmiddels al cloor de statistieken trouwens wordt beves tigd. Het merkwaardige verschijnsel is overal ter wereld dat industrie in dustrie trekt en dat waar die niet is die ook maar moeilijk komt. Zelfs de grote en kostbare plannen die ook nog maar misschien een kans had den in de tijd toen het goed ging, zullen thans haast zeker tot falen gedoemd zijn. Eenmbittere waarheid die de vijf miljoen gulden van nu niet kunnen verzoeten, ze zijn niet meer dan een doekje voor het bloe den. Tupamaros-medestander vermoord MONTEVIDEO, 1-8. In Montévi- deo, de hoofdstad van Uruguay is het lijk gevonden van een man, die blijkens een papier op zijn boi-st was doodgeschoten omdat hij een mede stander zou zijn van de uitei'st link se guei-rillabeweging der Tupamaros. De organisatie die voor de móórd verantwoordelijk zegt te zijn, noemt zich naar Öscar Bui'gueno, een voor bijganger die bijna twee jaar gele den bijbeen vuurgevecht tussen Tu pamaros en de politie om het leven kwam. Advertentie Havenplein 13, Zierikzee Telefoon 2488

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5