Bengalen: eerst strategie, dan menselijkheid Leerzame oefening van de Reddingsbrigade te Bruinisse Schot iiagel voor kraker BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? Gevallen van abortus Bang in het noorden BRUINISSE. 31-7. Een afspraak up Bruinisse alleen bekend aan en tussen de gemeentesecretaris de heer B. de Groot en de voorzitter van de reddingsbrigade Bruinisse, wethou der W. van Gilst, hoeft zaterdagmor gen geleid tot een zeer goed geslaag de oefening. Wel was hierbij de B.B. uit Goes ingeschakeld en deze deelde om pre cies elf uur aan de centrale meldpost !het bedieningspersoneel van de Grevelingensluis) mede, dat een overvliegend vliegtuig van Martins Aircharter, had geconstateerd, dat op het Grevelingenmeer op de lijn Sirjansland op Schouwen-Duiveland en Herkingen op Goeree-Overflak- kee een zeiljachtje was omgeslagen en dat twee opvarenden, zich zwem mend in westelijke richting begaven, c.q. in moeilijkheden verkeerden. Op dit bericht (niemand twijfelde aan de echtheid) kwam alles zoals het op papier al eens was uiteengezet in aktie. Motorschip voer uit Twintig minuten na het Goese te lefoontje, voeren de Gebroeders Bout met hun motorschip de Grevelingen op naar de aangegeven plaats. De loco-burgemeester (een der twee personen, die wisten dat het spel was) werd gewaarschuwd, hij bleek niet thuis te zijn, maar was bereikbaar op het gemeentehuis). Het Rode Kruis en de politie werden gewaarschuwd enz. Ook de gebroeders Bout waren, toen ze ontdekten, dat de door hen opgepikte drenkelingen geen echte drenkelingen waren direct bereid, de oefening tot het einde toe mede te spelen. Het aan land brengen van de heer B. de Groot, als bewusteloze drenke ling, verwekte natuurlijk de nodige schrik en consternatie, maar voor geschreven handelingen, het aanruk ken van een brandcard door het sluispersoneel en het aktief worden van het Roode Kruis waren realis tisch en werden perfekt uitgevoerd, omdat ieder dacht dat het echt was. De heer De Groot, enthousiast wa- Westerbork en Apollo-15 LEIDEN, 2-8. Aanstaande don derdag zal de vorig jaar in ge bruik genomen synthese ra diotelescoop te Westerbork worden ingeschakeld voor een gezamenlijk experiment met de Apollo 15. Op de avond van die dag zullen de Apollo-as- tronauten, op terugweg naar de aarde, en de Westerbork- astronomen gelijktijdig hun instrumenten richten op twee kosmische röntgenbronnen: Scorpius X-l en Sygnus X-l. Deze merkwaardige objecten, respectievelijk in het sterren beeld de Schorpioen en de Zwaan, zenden zeer intense röntgenstralen uit, die vanwe ge de afschermende werking van de aard-atmosfeer alleen vanuit de ruimte bestudeerd kunnen worden. Kort geleden ontdekte men dat deze objec ten ook radiostraling uitzen den. Deze straling is echter zo zwak dat ze alleen door de al lergrootste telescopen, waar onder die in Westerbork, kan worden geregistreerd. De ge leerden hopen nu iets meer te weten te komen over de aard van röntgensterren, door ge lijktijdig de röntgen- en radio straling te meten, afkomstig van uitbarstingen op deze ob jecten. tersporter op zijn zeilboot Paula, speelde zijn rol van drenkeling uit stekend en bij het einde van de oe fening was er dan ook wel sprake van een anti climax. Éénmalig Iedereen begreep echter dadelijk wat hier tussen twee mensen was afgesproken, was bedoeld als een éénmalige oefening, omdat morgen sprake kan zijn van een echt geval, 3/ndat immers op initiatief van wet houder Jumelet, die getuige was van eenverdrinkingsgeval, de zaak van de reddingsbrigade aan het rollen kwam. Wethouder Van Gilst, heeft als voorzitter van de reddingsbrigade allen die te hulp schoten hartelijk bedankt en iedereen was het er mee eens, dat een zeer geslaagde oefe-- ning was gehouden. VLISSINGEN. - Maandagmiddag werd in Vlissingen het kappersbe- drijfmuseum, het enige in zijn soort in Nederland, door de loco-burge meester van Vlissingen geopend. De unieke eigen collectie werd In de loop der jaren bijeengebracht door de heer F. ter Poorten uit Vlissingen. Momenteel is de verzameling in het bezit van de Nederlandse Kappers- bond. (Men zie ook de foto elders in dit nummer). Getallen geven geen beeld van de ellende in oost-Pakistan. Zelfs ver taald in vergelijkingen dichtbij huis blijft het onvoorstelbaar: alle inwo ners van Utrecht uitgeroeid, de ganse Randstadbevolking dakloos, de hele Benelux bedreigd met de dood door ziekte of honger. En dat kan dan zo maar, zoals we sinds Biafra weten, omdat niemand zich mag bemoeien met de „binnenlandse aangelegenhe den" van anderen. Zelfs niet nu Pa kistan terwijl het zichzelf vernie tigt, risico's laat opdoemen van strijd op nog veel grotere schaal dan de huidige burgeroorlog. Als we de bot sing tussen oost- en west-Pakistan zo noemen willen, want eigenlijk zijn het twee ver van elkaar verwijder- de, geheel anders geaarde landen, die overigens met elk veel zelfbe stuur samen een redelijke federatie hadden kunnen aangaan. President Yahya Khan echter hak te een ontwikkeling in die richting af en verkoos zijn dubbelstaat met geweld bijeen te houden. Het bloed bad dat zijn troepen adnrichtten liet niet alleen miljoenen op de vlucht slaan, het verwekte ook de haat en de wraakzucht die het guerillaverzet bezielen: de Mukti Bahini, het leger van de „staat" Bangla Desh. Het ope reert met steun van de bevolking in terrein dat te vergelijken is met de Vietnamese Mekong-delta - Yahya Khan kan bij de Amerikanen navra gen hoeveel kans een geregeld leger heeft onder die omstandigheden de finitief te winnen. Zelfs nu de trainingskampen (in India) nog maar amper draaien heeft de Mukti Bahini door bruggen op te blazen het verkeer in oost-Pakistan nagenoeg lamgelegd. Dit verhoogt de kans op hongersnood doordat hulp goederen in de haven Chittagong blijven liggen. Maar ook belet het de export van jitte, rijst en thee die Pa kistan deviezen moet opleveren en snijdt het de Westpakistaanse indus trie af van het afzetgebied waarvan het moet bestaan. Economisch was het regime van Yahya Khan al bankroet geweest - en had hij zijn militaire expeditie moeten beëindi gen - als niet de buitenlandse hulp, vooral uit de Ver. Staten was door gegaan. Dagelijks 10 miljoen Officieel was wapenlevering ge staakt en economische bijstand ge schorst tot iets voor de vluchtelingen was gedaan, maar deze regelingen waren van dien aard dat ze makke lijk te omzeilen waren. Washington verdedigt dit door te zeggen dat zo nog pressie uitgeoefend kan worden, maar daar blijkt niet veel van. In zijn verblindheid wil Yahya Khan sjeik Mudjibu Rahman door een krijgsraad laten ter dood veroorde len wegens hoogverraad: het idool van de Bengali's en de enige die mis schien hen ermee kan verzoenen dat ze met zelfbestuur in Pakistan blij ven en afzien van zelfstandigheid. Mudjib opknopen betekent de Ben gali's een martelaar geven en de haat intensiveren - het zou dolle domheid zijn maar het schijnt te gebeuren. Zoals het pok redeloos is dat Yahya Khan dreigt met oorlog tegen India als dit niet ophoudt Bangla Desh te steunen. India heeft protesten laten horen, maar het heeft met opzet vermeden Bangla Desh te erkennen of op een of andere manier in te grijpen. De vluchtelingenstroom kost India da gelijks een tien miljoen gulden - een ondraaglijke last voor een econo misch weinig florerende staat en een academisch instituut heeft al becij ferd dat oorlog met Pakistan voor deliger uit zou komen. Op de boze bejegeningen en dreigementen over en weer zijn ook al beschietingen ge volgd en de toestand is dermate ver hit dat op onredelijke gronden de oorlog uit kan breken en hoewel het verstand zegt dat die koste wat het kost vermede moet worden. Immers: zo'n strijd blijft niet beperkt tot de ze twee landen. Strategisch belang prevaleert Peking, dat anders gewoon is zich achter de guerilla te scharen, steunt nu Yahya Khan in diens „gerecht vaardigd streven de eenheid van zijn land te verdedigen". Dat klinkt zo mooi maar het betekent dat China eventueel een herhaling wil vertonen van het wegvagen van de Indiase le gers in de Himalaya-streek. Peking stimuleert graag dat Pakistan en In dia elkaar wonden toebrengen waar uit ze leegbloeden: hoe zwakker het gebied des te sterker de Chinezen er hun invloed kunnen doen gelden. Maar zal de Sowjet-Unie dan wer keloos toezien? Bij de laatste Indi- aas-Pakistaanse krijg bemiddelde Moskou fors en rap juist om te voorkomen dat deze toestand zou ontstaan: het Indiase subcontinent is strategisch voor hen te belangrijk aan de zuidflank van Siberische ge bieden die China opeist om er een machtsvacuüm te laten ontstaan. Ditmaal zou bemiddelen met Peking erbij onmogelijk zijn en de Russen zouden partij moeten kiezen, haast automatisch voor India. Washington zit met hetzelfde pro bleem: het heeft India en Pakistan beide te vriend willen houden al tijd, maar met de nadruk op Paki stan als meest soliede van de twee. Moet het ditmaal kiezen dan is dat niet alleen voor India of waarschijn lijker Pakistan, maar tevens tegen Rusland of China. Dat zijn geen vrolijke zaken. Van daar dat de V.S. thans inderdaad doen wat India verwijt: Yahya Khan in staat stellen met zijn leger oost- Pakistan in zijn greep te houden als puur strategisch beste kans. Vandaar verkapt nog steeds hulp. En jawel: ook grootscheepse hulp aan de lij dende Bengali's in hun kampen en voedselzendingen naar oost-Paki stan. De menselijkheid wordt niet vergeten. Maar hij komt wel een flink stuk na de strategische belan gen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Glanerbrug (toezeg ging): H. Ommering, Oosterland. Op maandag 16 augustus vindt in Ger. Gemeente (in Nederland) Bruinisse Donderdag(avond) 5 augustus: ds. Dorsman te Staphord (voor de Moembha-zending). Rektificaties OVERDENKING In de in het nummer van vrijdag 23 juli opgenomen overdenking, on der het motto „Vergeten", zijn en kele correctiefouten blijven staan, die we op verzoek van de schrijver hierbij rektificeren. De gecorrigeerde zinnen hier in volgorde: „een vergeten, dat heel wat pijn lijker is"; „om ons vergeten goed te praten"; „verhoogd wordt"; „gauw te vergeten". SCHEEMDA, 3-8. Een daverend schot hagel, waarvan een aantal kor rels zijn hoofd en rug raakten be zorgde de 24-jarige student in de rechten R. W. uit Groningen de schrik van zijn leven. Hij was maandag op zoek naar woonruimte en zag in Nieuw- Scheemda (gemeente Scheemda) een leegstaande boerderij. De jongeman klom door het keukenraam naar binnen. Toen hij de deur van de keu ken naar dekamer opendeed, viel het schot. De eigenaar van de boerderij, de landbouwer L. G. uit Het Waar (ge meente Scheemda) had een jachtge weer op zodanige wijze bevestigd, dat ongenode gasten door het openen van de deur het geweer zouden doen afgaan. Een arts heeft de hagelkorrels uit het hoofd en de rug van de student verwijderd. De landbouwer kreeg een proces-verbaal. Studie over popfestival DEN HAAG, 3-8. „Om interesse te kunnen opbrengen voor verschijnse len als popfestivals is een hoog op leidingsniveau vereist. Van de be zoekers van het Holland Pop Festi val in het Kralingse Bos had 56 pro cent (geheel of gedeeltelijk) een mid delbare schoolopleiding gevolgd. De „werkende jeugd" was in Kralingen slecht vertegenwoordigd. Slechts zes procent van de bezoekers had ten tijde van het festival geen baan en volgde ook geen opleiding. De festi val-gangers behoorden tot de maat schappelijk en politiek zeer geënga- geerden. Ruim een kwart van de be zoekers bracht drugs mee naar het festival". Aldus enkele conclusies uit het onderzoek dat het Nederlands Insti tuut voor Maatschappelijk Werk On derzoek (NIMAWO) in Den Haag in juni 1970 heeft uitgevoerd tijdens het Holland Poppfestival in het Kralingse Bos in Rotterdam. Het Nimawo heeft het rapport over het onderzoek onlangs voltooid en uitge bracht aan de minister van C.R.M., die opdracht voor het onderzoek had gegeven. Twintig jaar Het Nimawo heeft op het festival 1101 Nederlanders (744 mannen en 357 vrouwen) ondervraagd en ook van 285 buitenlanders gegevens ge noteerd De gemiddelde leeftijd van ie ondervraagden bedroeg 20 jaar. Op het festival waren twee keer zo veel jongens als meisjes. De buiten landers vormden 20 procent van het bezoekerstotaal. De popfestivalgangers vormden niet alleen een elite op opleidingsge- bied, zo stelt het Nimawo, maar ook qua deelname een culturele manifes taties. In de vier weken voor het festival bezocht meer dan de helft van hen een popconcert en een film, 40 procent een tentoonstelling en ruim een kwart een toneelopvoering. Het maatschappelijk en politiek en gagement van de bezoekers leidt het Miwamo af uit het feit dat 39 pro cent in de maand voor het. festival had deelgenomen aan maatschappe lijk kritische discussies en 22 pro cent aan protestdemonstraties. De bezoekers waren volgens het onder zoek van het Nimawo vooral geïnte resseerd „in muziekgenres die zel den of nooit op de hitparade voor komen, een soort elite-pop die een beperkte selectie vormt uit het to tale pop-spectrum". Tipgeven lucratief WASHINGTON, 3-8. De Ame rikaanse schatkist heeft vorig jaar twaalf miljoen moeten overhevelen naar de zakken van tipgevers, die het ministe rie van justitie, de federale re cherche, de douane, de immi gratiedienst en andere over heidsdiensten met inlichtingen van dienst zijn geweest. Vol gens het blad „Miami News" hebben ongeveer duizend „ver klikkers" een volledige dag taak met het verzamelen en doorgeven van inlichtingen. Enkele honderden doen het als „parttimers". De meeste tip gevers zijn voormalige gang sters. Een aantal van hen zit met toestemming van de jus titie nog steeds in de ondenue- reld. Het blad weet voorts nog te melden, dat de regering ook de onkosten en de schoolgel- den van de kinderen harer tip gevers vergoedt. Een van hen beurt zelfs 17.000 dollar per jaar om het logies van hem en zijn maitresse in een hotel te kunnen bekostigen. LANDBOUW EN VEETEELT Te Vlissingen is in het Kappersbedrijfsmuseum de historische scheercollectie te zien uit het (Braun)-museum te Frankfurt. Daaruit blijkt dat scheren zelfs in de Brontijd al een belangrijk dagelijks ritueel was. De foto toont enkele specima van het tentoongestelde. 'T ZANDT (Gr.), 2-8. In het noor den des lands, waar jaren achtereen geen abortus bang is voorgekomen, is deze besmettelijke runderziekte nu geconstateerd op twee bedrijven: één te Leermens (gemeente *t Zandt, bij Delfzijl) in Groningen en één te Wijs ter (gemeente Beilen) in Drenthe. Van beide bedrijven worden de rundveestapels afgeslacht; In Leer mens 100 dieren, waarvan 35 stuks jongvee; in Wijster 32 dieren. De besmetting werd het eerst ont dekt in Wijster, maar bleek afkom stig te zijn van het bedrijf in Leer mens. Een daar geboren koe van het uitheemse jersey-ras, door de Wijs- Donderdag 5 uug., 21.10 uur: Zie zo Zomer, waarin Saskia en Serge o.a. ook te gast zijn. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. NED. 1, Ook vandaag de Apollo- 15. Deze is inmiddels op de terug reis, maar Worden gaat een ruimte wandeling maken. De avond begint met Pip en Zip en het journaal en dan van de TROS „Wat een familie". Een probleem wat in iedere familie voor kan komen, doet zich nu voor bij de Brady's. Het maandelijkse ma gazine Omnibus, dat de TROS-tijd tot 8 uur volmaakt wordt gepresen teerd door Eugenie Herlaar. Dan is het tijd voor het tweede journaal met daarop aansluitend de afleve ring van Mission Impossible. De voor laatste Zie zo zomer, is nogal muzi kaal van opzet. Conny Vink ont vangt veel zingende maar ook spé lende gasten. Dan is er nog een half uurtje voor een Kleurensymfonie. Men ziet in deze film voorbereidin gen voor een bloemencorso, dat van Rijnsburg. Aan deze film werkten ook de nodige artiesten mee. NED. II. Eerst Pip en het journaal, Van gewest tot gewest en de Tips van het Nationaal Bureau voor Toe risme. Daarna het journaal en ver volgens de VPRO. Eerst de herhaling van de succesvolste Laurel en Hardy films. Vervolgens de herhaling van het 3e deel van de twintiger en der tiger jaren. Het onderwerp: de cri sisjaren. Het VPRO-programma ein digt met de Klokken des doodsEen raar verhaal over een jong echtpaar dat een lang weekeind gaat door brengen in een verlaten dorpje. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. NED. I: 16.30 Apollo-15; 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 Wat een familie; 19.30 Omnibxis; 20.00 Jour naal; 20.21 Mission Impossible; 21.15 Zie zo zomer; 22.00 Kleur en sympho- nie; 22.30 Nieuws. NED. II: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Tips van het nationaal bureau voor toerisme20.00 Journaal; 20.21 Berichten uit de zomer; 20.45 Laurel en Hardy; 21.10 De twintiger en der tiger jaren; 21.55 Klokken des doods; 22.20 Nieuws. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. NED. I. Pip en hei journaal wor den gevolgd door de avonturen van Dick Henderson en het mini olifant je. Half acht is het tijd voor Mijn Idee, waarin een paar uitvinders hun idee mogen verkopen. Na het 2e journaal Arsène Lupin. Ditmaal heeft hij een bankroof gepleegd. Hierna opera en operette fragmen ten van zo'n kleine eeuw geleden, fragmenten van o.a. Carmen van Bi- zet en Mignon van Thomas. Het vol gende programma een herhaling: Station Killo, stand by. Een film van Jan van Hillo over het werk en het leven van de bemanning van een weerschip. Tot slot van het program ma Jan Pasveer uit de klassieke en religieuze discotheek. NED. II. In het NOS-aandeel van de vrijdagavond op Nederland II: Pip, Journaal en een documentaire Het grote evenwicht"Hierin wordt uiteengezet hoe de mens om be smettelijke ziekten ie bestrijden al lerlei dieren heeft gedood. De VARA gaat om half acht verder met het 4e deel van de reeks reportages over de Netsilik Eskimo's. Het is in deze af levering winter. Na het tweede jour naal zomaar een zomeravond. Als gastheer dit keer Pierre Tania. Met als gasten o.m. de Engelse groep Magna Carta en de Nederlandse zan geres Lenny Kuhr. Voor de tweede avond deze week een verhaal rond de Canadese psychiater Corwin. In „Zou jij niet eens naar de Niagara- watervallen willen?", maken we kennis met een schrijver van middel bare leeftijd, die in een ziekenhuis wordt opgenomen. Hij lijdt aan een ongeneselijke kwaal. Tenslotte komt de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. NED. I: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 A present fot Dicky; 19.30 Mijn idee; 20.00 Journaal; 20.21 Arsène Lupin; 21.15 Lang leve de romantiek; 22.05 Station Killo .Stand by'; 23.00 De klassieke en religieuze discotheek; 23.10 Nieuios. NED. II: 18.45 Pip en Zip; IS.55 Nieuws; 19.05 Het grote evenwicht; 19.30 De Netsilik Eskimo's20.00 Journaal: 20.20 Zomaar een zomer avond; 21.45 Corwin; 22.35 Achter het Nieuws; 23.00 Journaal. terse boer gekocht, had de ziekte kiemen overgebracht. In Leermens werd de ziekte daarna geconstateerd zowel bij jerseys als bij koeien van inheems ras. Abortus bang, brusellose of „be smettelijk verwerpen", een ziekte waardoor bij de koe dc vrucht sterft en wordt uitgestoten, is in Neder land grotendeels teruggedrongen dank zij een via het Landbouwschap gefinancierde regeling, waarbij de veestapels op besmette bedrijven worden afgemaakt en de boer een vergoeding ontvangt. Ook dieren die van een besmet bedrijf naar elders zijn gegaan, worden opgespoord en afgemaakt. HILVERSUM. De Australische Wimbledonkampioene Evonne Goola won hel open tenniskampioenschap van Nederland. Tijdens de hvh werd haar een pop in klederdracht aangeboden in verband met haar tigste v>erjaardag. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4