Vaststelling wijziging bestemmingsplan Scheepstimmerdijk STREEKNIEUWS Verslag van de laatste maantrip Het politieke vernieuwingsstreven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 augustus 1971 Nr. 20920 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 2-8. Op woensdag 11 augustus wordt ten stadhuize een vergadering van de gemeenteraad gehouden. De agenda telt een 21-tal punten. Noodzakelijk is een destijds aan gekocht perceel bouwland, gelegen aan de Laan van St. Hilaire (eige naar de heer G. van Westen) pacht- vrij te maken, door ontbinding van de bestaande pachtovereenkomst. De pachter de heer W. F. Sprengel- meijer is bereid daaraan medewer king te verlenen. Door een taxatie bureau is een rapport uitgebracht tot een totaalbedrag van f 6911. Het Departement Zierikzee' van het Nut bood een strook voortuin aan ter verkoop aan de gemeente voor de symbolische prijs van f 1,Bedoel de strook is benut voor straatver breding en aanleg van een trottoir. Het college uit zijn waardering voor dit aanbod van het Nutsdeparte- ment. Overdracht onderhoudsplicht Het waterschap Schouwen-Duive- land toonde zich bereid de onder houdsplicht van de Miereweg en het Mierewekken over te dragen aan de gemeente Zierikzee voor het symbo lische bedrag van f 1.als afkoop som. De overdracht is nodig, daar G.S. hun goedkeuring aan het be sluit tot onttrekking van deze wegen aan het openbaar verkeer onthiel den, op voorwaarde dat de onder houdsplicht eerst wordt geregeld. Voorgesteld wordt het pand Ven kelstraat 35 onbewoonbaar te ver klaren. Aan de orde komt verder de vast stelling van het bestemmingsplan Scheepstimmerdijk. De wijziging houdt o.m. in dat per bedrijf aan de Scheepstimmerdijk, een dienstwo ning mag worden gebouwd, in maxi maal drie lagen en een maximum goothoogte van zes meter. Voorts kan vrijstelling worden verleend voor het oprichten van gebouwen, t.b.v. het stallen van motorvoertui gen, het bouwen van een tweede dienstwoning. Op 22 juni is een beroepschrift in gekomen van de heer G. S. Anker, gericht tegen aanschrijving van het college m.b..t. verbetering van het pand Paardenstraat 8. Het college stelt voor in verband met beroeps termijn -overschrijding, het beroep niet ontvankelijk te verklaren. Voorgesteld wordt de heer B. E. D. Raad, onderwijzer in vaste dienst aan de Theo Thijssenschool per 30 juni ontslag te verlenen, wegens be noeming aan de Rijksscholenge meenschap. Subsidies Dertig procent van de uiteindelijk door de minister vast te stellen sub sidiabele kosten, zal worden ver strekt aan mevrouw N. van der Vate-Joppe voor stoeprestauratie voor het pand Meelstraat 52. Idem aan de heer C. Rossen voor restau ratie van het pand Ravestraat 17. In verband met instandhouding van het stedelijk groen kan - naar in zicht van het college - niet ingegaan op een suggestie van mevrouw P. J. Francois een andere methode (vroe ger) toe te passen bij bespuitingen, zulks met het oog op vogelsterfte. Bij bestrijding van rupsen is zo'n vroegere bespuiting van geen nut. Vergadering Watermaatschappij .Zeeland" Op maandag 16 augustus vindt in het hoofdkantoor te Goes, de alge mene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Watermaatschappij „Zeeland" plaats. Aan- en verkoop Coöperatie Cebeco Zuid-West De nieuwe Aan- en Verkoopcoöpe ratie „Cebeco Zuidwest", heeft de di rectietaken als volgt verdeeld: al gemeen directeur: S. Silvis,; mest stoffen en bestrijdingsmiddelen: J. C. de Vos; veevoeders, cellenbouw enz.: A. J. Florijn; landbouwwex-ktuigen, brandstoffen, winkelgocderen: C. A. Hoorweg; zaaizaden en pootgoed an nex contractteelt: J. Everwijn; gij nen, zaden, handelsgewassen: T. Ne- derlofaardappelen, uien, gx*ove tuin bouw: J. A. den Hamer. Rayon-di recteur voor Schouwen-Duiveland en Goei-ee-Overflakkee is de heer R. de Gi'oot; technisch directeur: L. Pol- dei-vaart; financieel-economisch di recteur: J. Ligthart-Schenk. ZIERIKZEE Achtduizend inwoners Door een omissie is in het maan dag-nummer de hoofdaankondi- gingsregel op de vooi-pagina wegge vallen. Uiteraai-d moest deze zijn: In dit nummer: Ziex'ikzee heeft 8000 inwonei's. Red. SEROOSKERKE Schade bij kettingbotsing Bij een kettingbotsing op de Pro vinciale weg liepen vier auto's scha de op, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet vooi\ De be stuurster van een Duitse personen auto verliet een file om te passei'en, maar zij ontmoette tegemoetkomend vex-keer, als gevolg waarvan zij op nieuw in de file moest invoegen. Zij ramde daarbij een voor haar rij dende auto. Door stex-k afremmen van deze wagen ontstond de ketting botsing. BROUWERSHAVEN Benoeming onderwijzeres In de maandagavond gehouden spoedeisende i*aadsvergadei'ing dei- gemeente Brouwershaven, werd be noemd als ondei-wijzeres in vaste dienst aan de openbai-e basisschool te Brouwei-shaven mevr. A. Hellen- dooi-n-Hoogervorst. NIEUWERKERK Auto-ongeluk Zondagmiddag, omstreeks 13.30 BRUINISSE Bij het overlijden D. van Duivendijk Met het overlijden op ruim 86-ja rige leeftijd, van de heer D. van Dui vendijk, verliest de samenleving op Bi'uinisse een bekende figuur, die naam heeft gemaakt als scheepsbou wer en eigenaar van de bekende scheepswerf ter plaatse. In het laatst van de vorige eeuw (1894) kwam de vader van de nu overledene uit Tholen naar Bruinisse om er een scheepswerf te beginnen. Dat betekende dat Bruinisse lange tijd twee scheepswerfjes had, want ook Gicl van Wezel was hief werf baas. Bruinisse had in die tijd nogal wat scheepjes waarmee de mosselvisserij werd uitgeoefend, kleine houten van oud-scheepsbouwer De Katwijkse organist Jan Welnier.s die in de concertserie van het vorige jaar zowel in Haamstede (Gcr. Kerk als te Zierikzee (Grote Kerk) grote bijval oogstte, zal a.s. donderdag in de Gaslhuiskerk te Zierikzee con certeren. Naast een aantal minder bekende, bijzonder fraaie instrumen tale dansen, speelt hij werken van o.a. Bach en Reger en besluit zijn concert met een improvisatie. Gezien Welmers onmiskenbare anschluss met „jeugd" wordt dit een orgel- avond voor alle leeftijden. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Bfc PERSOONLIJKE LENINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. uur ,vond ter hoogte van de splitsing Rijksweg 18-Stolpweg te Nieuwer- kei-k, een auto-ongeluk plaats, waar bij twee auto's beschadigd werden. J. K. uit Zierikzee kwam over Rijks weg 18 uit de richting van zijn woon plaats en wilde linksaf slaan ter hoogte van Nieuwerkei-k. Hij stond voorgesorteerd op de hoofdrijbaan, toen achter hem een pei-sonenauto bestuurd door de heer H. B. J. L. uit Breda naderde, en de heer L. te laat bemerkte dat de voorgesorteerde auto stilstond. L. remde krachtig, maar kon een botsing niet meer voorkomen. De personenauto van L. werd hierdoor aan de voox*zijde zwaar beschadigd en moest later door een ki-aanwagen van garage Ista te Oos- terland woi-den weggesleept. De an dere auto wei-d aan de achterzijde lelijk beschadigd, doch kon op eigen kracht de reis voortzetten. Bij deze botsing vielen geen gewonden. OUWERKERK „Diepe Gat"-duiken In vex-band met de komende duik- wedstrijden, die wij uitvoerig aan kondigden, zij er op gewezen dat - zo licht men toe in duikerkringen - niet het „gewone" Diepe Gat is be doeld, maar het stuk water tussen caisson en zeedijk. In duikerkringen heeft dit ook de naam „diepe gat" gekregen en een en ander zou der halve verwai-rend kunnen werken. BRUINISSE Lemmei-se jachten, hoogaarsen, heng sten en een enkele kotter, alle van hout. In het begin floreerden de zaken niet erg. Men had veel tegenslag en er was dikwijls bi-and op de wei-f. Toen de werf van Van Wezel ver dween en men op Bruinisse alleen overbleef, en de jongens wat groter wei-den, waai-onder de nu overledene ging het beter. En Dirk van Duiven- dijk, die zijn vader hier opvolgde, bleek niet alleen een goed vakman, maar ook een goed zakenman. Ook op Goei-ee-Overflakkee kreeg de werf te Bi-uinisse bekendheid. In de jaren rond de eeuwwisseling en tot bijna aan de eei-ste wereldoorlog liep er ook dikwijls een nieuw schip van de werf, gebouwd voor een mossel kweker in Bruinisse. Zo breidde de zaak zich uit tot een bloeiende onderneming, al was het niet alles goud wat er blonk, want Dirk moest dikwijls op reis naar de overkant .om enkele tientjes te ontvangen, die men hem op afbe taling schuldig was. Na de eei-ste wereldoorlog werden de zeilschepen veranderd in motorschepen, door er een motor in te bouwen, en Duiven- dijk zorgde voor de hiervoor nodige verbouwing. Daarna kwam het met blik beslaan van de houten schepen, die op die manier langer mee kon den. Maar hel was uitstel van executie. De houten vloot verdween, het ijze ren schip deed zijn intrede. Voor Van Duivendijk, die de verandering wel zag, betekende de omschakeling van hout op ijzer een geweldige zaak. De zoons waren intussen in de zaak gekomen: Piet, Leen. Jan, Me lis. Ze verstonden met hun vader het vak om houten schepen te maken en te repareren, maar ijzer was een an der materiaal. Tqch werd de grote stap gewaagd cn met succes. Spoe dig was men ook het ijzer als ma teriaal meester. Als proeve van be kwaamheid werd voor de firma Ver spoor. de geheel nieuwe Bru 48 ge bouwd. later nog gevolgd door een vaartuig voor de Yersekse mossel- kweker Joh. Stekctee. De „oude Dirk" was toen al met pensioen, maar helder van geest, met een ijze ren geheugen. Hij was nog wel dik wijls op de werf aanwezig en hij deed niets liever dan oude relaties en bekenden opzoeken. Dirk van Duivendijk maakte een periode van 80 jaar mee. van wel en wee in de mossclkwekerij en in de visserij om de Zuid (kottervisserij) op de Noord zee bezuiden Hoek van Holland). Hij zal bij velen op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee in herinne ring blijven, als een hard werkende, markante figuur, die voor zijn zoons of samen met zijn zoons een mooi bedrijf opbouwde. MAAN, 1-8. De twee astronauten, al weer vertrokken van Luna, maakten de laatste dag van hun verblijf per auto een slottripje. Zij meldden dat het terrein waar ze doorheen reden geaccidenteerder was dan dat waar ze zaterdag en zondag waren geweest. De be sturing van hun „Rover" was dan ook zwaarder. Scott en Irwin noemden het landschap bizar en zeiden dat het leek alsof ze „een rit over zandheuvels in een woestyn" maakten. Ze zagen veel on diepe kraters. Toen de astronauten by de Hadleykloof waren uitgestapt, strui kelde Scott over een steen. Hy rolde in een stofwolk van een heu veltje aan de rand van de 400 meter diepe kloof, en Irwin riep „hou je vast", maar Scott kwam. ongedeerd weer overeind. Hij veegde het stof van zijn camera, die hij had laten vallen, en ging door met het fotograferen van de wanden van de kloof, waarin de geleerden o.a. stenen vermoeden die uit de aangrenzende „poel des verderfs" (een inham van de „Regenzee") stammen. Daar Scott en Irwin niet langs de steile wanden kunnen afdalen, moesten ze zich beperken tot het maken van telefoto's en het verzamelen van ge steente aan de rand. Ze gaven daarbij veelvuldig commentaar. „Dat daar ziet er basaltachtig uit en hier, alsof er regen op heeft ingewerkt", zo merkten ze op, waarna Houston antwoordde: „ver bazingwekkend". De astronauten vonden opnieuw een steen met kristal, dat zij als plagioklaas meenden te herkennen. „Dit is wer kelijk een prachtexemplaar. Die mogen wij niet verliezen", zei Scott. Tienduizend auto's per dag Het drukke verkeer dat Schouwen- Duiveland in de afgelopen maand juli kreeg te verwerken is natuurlijk ook af te lezen van de automatische teller op de Gx-evelingendam, bij de sluis. Op 1 juli was de stand 9.146.113; op 1 augustus 9.499.493 en dat betekent dat 353.380 auto's de teller passeerden. Een gemiddelde van meer dan 10.000 per dag, wat klopt met de dagelijkse cijfers, die constant (op enkele uitzonderingen na) boven de 10.000 lagen. Maar dit werd dan weer goedgemaakt door uitschieters als 16378 en 15042 op één dag. Zeskampspelen voor kinderen Te Bi'uinisse werden op het ter- rein tussen de zomerweekendwonin- gen namens V.V.V. z.g. zeskampspe len voor kinderen gehouden. Hier voor bestond onder de jeugd van 8 tot en met 12 jaar grote belang stelling. De spelen bestonden uit zes onder delen namelijk: hindex-nisbaan, puz zel-kubus, bus gooien, zaklopen, ge tallen tafel en ringsteken op fietsen. Bij ieder onderdeel kon een bepaald aantal punten worden behaald. Wie de meeste punten verzameld had, werd winnaar. De winnaars waren: Groep 8 en 9 jaar: 1. Wim van Galen; 2. Annema- rie Haeck; 3. Sylvia Kiesenwetter. Groep 10 en 11 jaar: 1. Ineke Wie- brens; 2. Maarten Baekermans; 3. Koert Bal. Groep 12 jaar. 1. Jannie Meertens; 2. Diana Timmermans; 3. Hanneke van Beek. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der Rijkspolitie te Bruinis se zijn nadere inlichtingen te be komen over de volgende in de maand juli te Bruinisse gevonden voorwerpen: Een huissleutel; een etui met autosleutels; een badlaken; een herenportemonnaie (leeg); een paar houten kindersandaaltjes, een gasaansteker; een bankbiljet van f 25,een bedrag van f 80,een jongenswindjack. Kleuters bij huwelijk van „juf" Het huwelijk van Piet Wagenaar en Coby Reijngoudt op vrijdag 30 juli te Anna Jacobapolder was voor een zevental vaders of moeders aan leiding over te steken van Zijpe naar Anna Jacobapolder met hun auto's vol met kleuters, want mejuffrouw Coby Reijngoudt was kleuterjuf frouw cn al geruime tijd de kleuter school te Bruinisse uitstekend lei ding geeft. DEN HAAG, 3-8. Maandag is een speciale uitgave van het maandblad „Civis Mundi" verschenen, welke ge heel gewyd is aan 'de ontwikkeling van het politieke vernieuwingsstre ven in de periode 1966-1971. Aan deze uitgave is medegewerkt door personen van ver-schillende po litieke stx-omingen, t.w. mr. F. W. M. van der Veen (D'66), H. Kombx-ink (Nieuw Links), mr. E. C. M. Jurgens (P.P.R.), mr. P. J. A. Idenbux-g (Con fessionele Radicalen) en dr. S. W. Couwenbrg (C.P.N.) en voorts door drie politicologen, t.w. prof. dr. A. Hoogex'werf, prof. dr. G. Kuypers en prof. dr. A. Lijphax-t. Het nummer wordt besloten met een historisch overzicht van de periode 1966-1971 door drs. T. Noldus. Het standpunt van deze medewex*- kers is samengevat in een aantal stellingen, die samen met deze uit gave zullen dienen als uitgangspunt en discussiebasis voor een conferen tie die op 25 september a.s. in het Kurhaus te Scheveningen plaats vindt en georganiseerd wordt door „Civis Mundi", in samenwerking met het Democratisch Centrum Neder land. Op deze oude kaart van Schudde- beurs van voor 1914 was de tramlijn nog niet verlegd want dat gebeurde pas in 1914. Kort na de aanleg van de tramlyn op Schouwen-Duiveland na 1900 had de tram te Schudde- beurs als stopplaats de halte bij het café „Schuddebeurs". Flitsen uit het buitenland CAIRO. In Zuid Jemen is maandag een nieuwe regering gevormd onder leiding van Ali Nasser Mohammed. Deze volgt Mohammed Ali Haytehm op en behoudt tevens de portefeuille van defensie die hij in de vorige re gering had. ATHENE. Vier vooraanstaande Griekse politici hebben maandag aangedrongen op herstel van de de mocratie in Griekenland om verdere isolering van het land te voorkomen. Ze achten het kolonelsbewind ver antwoordelijk voor het Griekse iso lement. MOSKOU. In de Sowjet-x-epubliek Litouvren zijn tien Russische Joden gearresteerd nadat ze een bijeen komst hadden gehouden bij een mo nument voor slachtoffers uit de tweede wereldoorlog. MOSKOU. De Sowjet-Russische partijleider, Brezjnev, president Pod- gorny en partijleiders van zes an- der-e communistische landen zijn maandag in De Krim bijeengekomen voor een topconferentie. PARIJS. Radio-Conakx-y heeft maandagavond gemeld dat aan de grens geconcentreerde huurlingen Guinee wilden binnenvallen. In de afgelopen uren waren volgens de ra dio leden van de regering en hoge ambtenaren in Conakry gearresteerd. LA PAZ. De 25 leden van een me thodistische missie en vier functio narissen van de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank, die zaterdag door Boliviaanse boeren als gijze laar-s gevangen waren genomen, zijn maandag vrijgelaten. In de kerkdienst (de kerkelijke be vestiging door ds. P. van Dijk, Bere gen op Zoom) in de Gereformeerde kerk te Anna Jacobapolder, hadden de kleuters een functie, door in een gedeelte van de dienst hun liederen te zingen. Ook bij de receptie in hotel „De Druiventi-os" te St. Philipsland wa ren de kleuters aanwezig .en droe gen hun steentje bij, om die recep- tie te doen slagen. De voorzitter van de kleutei-schoolvei-eniging, de heer B. de Groot bracht in zijn speech hulde aan mejuffx-ouw Rein- goudt voor de manier waarop zij met de kleuters weet om te gaan. Namens de ouders werd een gras- maaimachine aangeboden aan het bruidspaar. Voorlopig blijft „juff- rouw Coby" haar werk op de school nog wel even doen. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE BRUINISSE Gebox-en: 1. Wilhelmina Maria, d. van Marinus Geense en Neeltje Pau lina Kik; 6. Kommertje Mathilde, d. van Bartel de Ruiter en Lena v. d. Berge. Overdeden: 4. Maria Jumelet, 63 j., achtgenote van Jan Kik; 15. Cornelia Bil, 80 j., echtgenote van Adriaan v. d. Houten; 17. Jacob van Gilst, 71 j., echtgenoot van Marina v. d. Velde; 20. Levina IJzelenberg, 81 j., echt genote van Thomas Been; 31. Dirk van Duivendijk, 86 j., weduwnaar van Pieternella Schakel. Vertrokken: Jacoba de Jonge, echtgenote van Van der Worp naar Je Bilt; Gilles N. R. Anfray naar Zierikzee; A. P. Geertse en gezin naar Oosterland; Jan van Strien naar Steenbergen. Maanlander „Falcon" sloeg te pletter HOUSTON. De maanlander ..Fal con" is in de nacht van maandag op dinsdag na de afstoting door het Apollo-moedcrschip volgens plan te pletter geslagen op de maan. 85 km ten westen van het punt waar zy vorige week vrijdag met de astro nauten Scott en Irwin landde. Motorcross-wedstrijden te Renesse Op het Renesse-terrcin organiseerde „De Koppeling" te Haamstede motor cross-wedstrijden. De foto toont de start van de „meute". Eén der deelnemers onderweg op het niet eenvoudige, maar technisch wel perfekte parcours. (Foto: Zicrikzccschc Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3