AGENDA AMERIKA WIL PEKING-CHINA TOT DE V.N. TOELATEN Boeiend Bachspel Nico van den Hooven Actie Radio Veronica Inbrekers gesnapt bij de laden LAATSTE NIEUWS Nieuwe stortplaatsen van giftig kalkmodder gevonden STIJLK LOKKEN MOiili I Allerlei branden Negen gewonden bij verkeersongeval MEN (SEN) Standpunt gewijzigd REN ESSE. Zoals gemeld, musiceert zondag 8 augustus in „De Arkte Renesse, de Brass Band Rotterdam: Wegens ziekte van de dirigent, de heer Marinus Jansen, zal dit orkest worden gedirigeerd door de bekende Zeeuwse dirigent Ko den Toonder. Behalve de Brass Band Rotterdam speelt ook dezelfde avond een Engel se Brass Band in „De Ark", t.w. de Enfield Band. Beide orkesten treden eerst afzonderlijk op, en spelen ten slotte als „massed-bands". Tezamen zullen jzij o.a. uitvoeren de bekende Rule Brittannia" van Rimmer en „Finlandia" van Sibelius. Concert in Gast huiskerk te Zierikzee Weinig Bachwerken zullen zoveel gespeeld (én onderschat!) worden als de bekende „acht Kleine praeludiën und fugen" uit de VlIIste Peters band. Bach, schreef deze werkjes voor zijn oudste zoon Wilhelm Frie- demann, die ze als studies moest ge bruiken. Dit „oefenboek voor het or gelspel"' werd tot op heden door vrij wel elke organist grondig bestudeerd. Het Bachprogramma dat Nico van den Hooven op het Marcussenorgel van de Gasthuiskerk speelde, ver meldde eerst de praeludiën en fugen in g klein, C dur, e klein en a klein, waarna als intermezzo een trio over „Aliein Gott". Dan klonken de prae ludiën en fugen in d klein, F groot G groot Bes groot en tot slot de grote „e moll" (praeludium en fuga). Nico van den Hooven paste bij de Kleine 8 een verfijnde versierings kunst en volledig uitgebalanceerde registratiekeuze toe, waardoor deze vaak tot vervelens toe gehoorde werkjes als herboren klonken. (In het bijzonder no. VII in a klein en VIII Bes groot, respektievelijk van het programma no. 4 en 8). Het doorleefd uitgevoerde trio „Al iein Gott" vormde een glanzend tus senspel en met Bach's meesterlijke praeludium en fuga in e klein, werd het concert besloten. Ook nu toonde Nico van den Hoo ven, die een gedegen speeltechniek aan een warme muzikale zeggings kracht paart, zich een voortreffelijk Bach vertolker. Het talrijke publiek, waarbij vele organisten en diverse nationaliteiten vertegenwoordigd waren, gaf door een wel zeer langdurig applaus uiting aan haar enthousiasme. B. v. B. HILVERSUM, 2-8. Radio Veronica heeft maandag meegedeeld dat om drie uur 's middag - 53 uur na de start van de actie „Veronica blijft., als u wilt" - van het miljoen aange vraagde en gedistribueerde kaarten er meer dan 200.000 ingevuld en on dertekend terug waren ontvangen. Het gi'ootste deel daarvan werd rechtstreeks gebracht naar de Hil- versumse studio ,maar ook de P.T.T. had haar aandeel in deze toevloed. De leeftijden van de inzenders lie pen uiteen van vijf tot 93 jaar, maar er was aldus Veronica, een duide lijke meerderheid in de leeftijds groep tussen de twintig en dertig jaar. DODELIJKE ONGELUKKEN HOOGEVEEN, 3-8. De gemeente politie in Hoogeveen heeft maandag avond de vermoedelijke daders van een aantal grote inbraken van het laatste jaar op heterdaad betrapt. Het iijn de 21-jarige F. N. R., zon der beroep, uit Hengelo en de 23- jarige schilder A. M. W. uit Almelo. Ze hadden ingebroken in het ma gazijn van de veevoederfabriek Koudijs aan de Voltast raat. Dit be drijf grenst aan de grossierderij in rookartikelen van de firma H. Steenbergen, waarin sinds 12 juli van vorig jaar vijf keer is ingebro ken. Hierbij werd zeker voor een kwart •miljoen gulden aan sigaretten en an dere rookwaren ontvreemd. Bij vo rige inbraken kwamen de daders steeds via het bedrijf van Koudijs binnen. Toen de inbrekers maandagavond bezig waren bureauladen overhoop te halen, voelden ze nattigheid. Ze sprongen door het raam naar bui ten in de armen van de politie, die het gebouw had omsingeld. Bij hun arrestatie boden ze geen verzet. De Hoogeveense recherche gaat in Al melo en Hengelo zoeken naar even tuele gestolen goederen. TERNEUZEN. De 50-jarige J. F. Hellenbos uit Merksem (België) is maandag in een ziekenhuis overle den aan de gevolgen van een auto ongeluk dat zondag bij Terneuzen gebeurde. Bij dat ongeval kwam zijn vrouw om het leven. De auto van het Belgische echtpaar botste op een kruispunt tegen een Nederlandse personenauto. RODEN. De 23-jarige A. L. W. M. van Vegghel uit 's-Hertogenbosch is in de nacht van maandag op dins dag te Roden (Drenthe) verongelukt. Hij reed met zijn auto uit een bocht en botste tegen een boom. De man overleed meteen. Een mede-inzitten- Roden, werd zwaar gewond naar het Academisch ziekenhuis te Groningen gebracht. EMMEN. De 85-jarige mevrouw W. Meiier-Joling uit Emmcn is maandagmiddag in het Diaconessen- huis te Emmen overleden aan haar zware verwondingen, die zij zondag avond opliep bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de kruising in Schoonloo. Bij deze bot sing liepen negen mensen zware verwondingen op. ULVENHOUT. De 57-jarige heer Bastiaanscn uit Ulvenhout (gem. Nieuw-Ginncken) is maandag in het Laurensziekenbuis te Breda overle den aan do verwondingen die hij 26 juli opliep bij een aanrijding in zijn woonplaats. VELSEN. Op de Amstcrdamseweg in Velsen is bij een verkeersongeval :1e 32-jarige schipper O. Berends uit Amsterdam om het leven gekomen. De schipper raakte in een scherpe bocht van de weg met zijn auto op de Jinkcrrijbaan waar hij in botsing kwam met een andere personenauto. AMSTERDAM. De 45-jarige me vrouw G. van Schaik, die vorige week donderdag na een ruzie met haar vriend in paniek uit het raam van haar woning op de derde etage in de Tasmanstraat in Amsterdam sprong, is in het Wilhelmina Gast huis aan haar verwondingen over leden. GAZA. De directeur van het zie kenhuis in Kan Yoenis, in de strook van Gaza, is maandagavond ernstig gewond toen Arabische guerillastrij- ders een handgranaat in zijn woning wierpen. De verwondingen van Yoe nis zijn zo ernstig dat hij een arm en een been zal rpoeten missen. Maanlander afgestoten HOUSTON. 3-8. Dc ruimtevaar- ders hebben de maanlander „Falcon" van het moederschip „Endeavour" losgekoppeld en afgestolen. Dit ge beurde mot een vertraging van on geveer twee uur doordat men de druk in de tunnel tussen dc twee toestellen niet op het juiste peil kon krijgen. Vermoedelijk zat ergens een lek. Dc astronauten openden toen dc afsluitkleppen naar de tunnel, maak ten ze extra schoon en sloten ze toen weer. Dit bleek geholpen te hebben want de druk bleef daarna constant. „Ze is goed weg. Houston", rap porteerde ..Endeavour" toen dc ..Fal con". die David Scott en James Ir win naar dc maan en terug had ge bracht. zich van 'het moederschip verwijderde. ..Wc hopen dat jullie haar teder laten gaan, zc was aar dig". antwoordde dc vluchtleiding. „Ja, dat was ze zeker", klonk het terug uit de ruimte. De lege stijgtrap van dc maanlan der sloeg om 04.04 uur Ncd. tijd vol gens plan op dc maan te pletter. Dit veroorzaakte een kunstmatige maan- beving die door de seismometers naar dc aarde werd doorgegeven. Dc afgestoten maanlander zelf zal dins dagmiddag op de maan terechtko men. De ruimtevaarders, die twintig uur achtereen in touw waren ge- werst begonnen om 03.30 aan hun rustperiode, terwijl dc „Endeavour" nog steeds in een haan om de maan ligt. Formosa mag echter niet geweerd WASHINGTON, 2-8. He Ameci- kaanse regering zal zich in de herfst van dit jaar niet meer verzetten te gen toelating van China tot de Ver enigde Naties. Ze zal tegelijk ech ter wel alles iVi het werk stellen om een uitsluiting van Nationalistisch- China te verhinderen. Deze nieuwe Amerikaanse China- politiek werd maandag door minis ter van buitenlandse zaken William Rogers onthuld tijdens een perscon- fei-entie in Washington. De eerste reactie op deze langverwachte me dedeling was zowel in oost als in west positief. Alleen de regering van Taiwan scheen het met de nieuwe wending van Washington niet eens te zijn. In een „plechtige verklaring" liet zij weten vastbesloten te zijn el ke poging te torpederen die erop ge richt is de volksrepubliek China bin nen de poorten van de V.N. te halen. Jongen (14 jaar) draaide gaskraan hoger HAARLEM, 2-8. Dc Haarlemse re cherche heeft een 14-jarige jongen aangehouden, die bekend heeft zon dag spelenderwijs de afsluiter tus sen de hoge-drukkraan en de lage- drukkraan van de gasleiding in Spaarndam te hebben opengedraaid. Hierdoor werd de normale atmosfeer van 0,3 opgevoerd tot 2, met als ge volg kleine gasontploffingen in hui zen en defecte geijsers. De jongen vertelde geen kwaad gezien te heb ben in zijn spelletje. Hij moest over de grond kruipen en zijn hand omhoog steken om aan de kraan te kunnen draaien. De jon gen is door de recherche onderhou den, waax-na hij aan de oudez-s is ovex-gegeven. Van 2.9 juli t.m. 6 augustus brengen The Continental Singers voor de derde maal een bezoek aan Neder land. In verschillende plaatsen van ons land gaan zij concerten geven en opnamen maken voor radio en t.v. Daarbij willen zij vooral proberen kontakt te zoeken met de jonge ge neratie. Dit interkerkelijk koor en orkest, dat 40 leden telt, komt uit Californië en is samengesteld uil jonge studenten in de leeftijdsgroep van 19 tot 24 jaar. Zij zijn stuk voor stuk uiterst muzikaal op een niveau vergelijkbaar met onze conservato rium-opleiding. Zij besteden hun zo mervakantie met het uitdragen van het levend geloof van de christen door middel van hun progressieve muziek. Hun programma bestaat uit gospels en spirituals en is gericht op jonge mensen Minister Rogers onderstreept dat de V.S. samenwerken met hen die voor handhaving van Taiwan in de Verenigde Naties zj/n, wat ook hun standpunt is ten aanzien van de be trekkingen tussen dc regeringen van Peking en Taipeh. Hij weigerde echter nader te pre- cisei'en wat de houding van zijn re gering zal zijn als het debat over de Chinese kwestie in de algemene ver gadering zal worden gehouden en duidde aan .dat de „taktiek bespx-o- ken zal woAen inet de andere leden van de V.^ain de tijd die nog rest voor de jf^wng van de algemene vei'gader!^^H| september. Noodzakelijke kentering Rogers gaf te kennen dat de re gering van Taiwan «>p de hoogte was gesteld van dc inhoud en dc publi- kntio van het communiqué maar dat Peking niet was gewaarschuwd. Dc Amerikaanse kentering ten aanzien van de Chinese kwestie was volgens hem een gevolg van de verandering die zich al sinds jaren op hel inter nationale toneel voordoet met name met de erkenning door talrijke lan den van de regering in Peking. De Chinezen vertegenwoordigen een kwart van de wereldbevolking zo voegde hij er nog aan toe, en het kwam de V.S. nu voor dat hel ..ver standig was als hun stem in de Ver enigde Naties wordt gehoord". Havonploln 1 Zlcilkze» Tol. (01110) 244J DÜSSELDORF. De Westduitsc po litie heeft maandag in de buurt van Keulen twee nieuwe stortplaatsen ontdekt waarop een deel van de 3360 ton illegaal afgevoerde arsenicum- houdende kalkmodder is gedepo neerd. Volgens de autoriteiten in Düssel- dorf is tot nu toe op 15 stortplaatsen in Noordrijn-Westfalen en Neder- saksen in totaal 2980 ton van het giftige afval opgespoord. Omdat nog MIDDELSTUM. In het Groningse Middelstum heeft maandagmorgen ,om 4.00 uur een felle brand de gx-ote boerderij en woonhuis van de fami lie W. B. de Bont aan de Onderden- damsterweg volkomen in de as ge legd. De schade bedraagt ruim drie ton. Het pand is verzekerd. Van de inboedel kon niets worden gex-ed. BAARLO. De schuur en stalling van de landbouwer C. Driessen, aan de van Erplaan te Baax-lo (L.) zijn geheel uitgebrand. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de vlammen weinig uitrichten. Ruim 35 zeugen en circa 300 biggen zijn bij de brand omge komen. HAARLE. In Haarle, gemeente Hellendoorn, is de boerderij afge- bx-and van de heer W. Wageman. De brand is vermoedelijk ontstaan door hooibroei of kortsluiting. Jeugdbende opgerold in Den Bosch DEN BOSCH, 2-8. Een uit zes jon gelieden bestaande jeugdbende, die in een tijdsbestek van twintig dagen ongeveer dertig inbraken pleegde, is door de gemeentepolitie in Den Bosch opgerold. De knapen - dc jongste en tevens aanvoerder was 14 jaar - waren uit louter verveling gaan inbreken. Ze stalen, wat geld beti'eft meestal al leen datgene, dat voor het grijpen lag. Slechts éénmaal hadden zij een buil van f 500. Wel hebben de jongelui, die dins dag aan de officier van justitie wor den voorgeleid, voor tienduizenden guldens schade aangericht in de huizen, waar zij binnendrongen. Ze leegden over de vloerbedekking en de meubelen flessen met slasaus, fritesaus en limonade en zagen er ook niet tegenop de deux-en in de huizen met hun messen te bewex-kén. Vier van de zes waren reeds eerder met de rechter in aanraking geweest. Honderd n izend maal „Manuela" HILVERSUM. 2-8. Van het gram- mofoonplaatje „Manuela". van Jac ques Herb en de Riwi's, zijn al meer dan 1000.00 ex. over de toonbanken gegaan. Naar de platenmaatschappij laat weten is dit gebeurd in recoxd- tijd. Het ongehoorde succes van Ma nuela werd begonnen door Pieri-e Kartner, die niet alleen de tekst schreef, maar ook deze single pro duceerde. Manuela prijkt op de Ne derlandse hitlijsten op de eei'ste plaats. 380 ton ontbreekt gelden volgens de autoriteiten nog zes stortplaatsen als ax'senicum-vex'dacht. Bij de uitge breide onderzoekingen is op dit mo ment in Ennigerloh bij Beckum en in Jülich bij Aken water gevonden dat arsenicum bevat. Het in een dijk en in een bron aangeboorde water bevatte 0,01 tot 0,04 milligram arse nicum per liter., hetgeen niet schade lijk wordt geacht voor de gezond heid. De giftige kalkmodder komt uit een zinkfabrick in Nievenheim aan de Rijn. Deze had een transportonderne ming uit Osnabrück opdracht gege ven het afval zonder gevaar voor het grondwater te lossen in een stil gelegde mijnschacht bij Peine. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken in Düsseldorf is reeds een begin gemaakt met het terugbrengen van het afval naar de plaats van herkomst. Wat er daar mee gedaan wordt is niet bekend. Het Fühlinger Meer, een geliefd recreatieoord in de buurt van Keu len, blijft in ieder geval vooidopig gesloten. Zo'n 3000 badgasten had den zondag het meer moeten verla ten omdat in de omgeving minstens een vrachtauto-lading kalkmodder was gedeponeerd. Speel: goed moet terug BUENOS AIRES, 3-8. Kinde ren in een sloppenwijk van de Argentijnse stad La Plata hui'den toen de politie maan dag huis aan huis het speel goed kwam terughalen dal sladsguerillustrijders onder de b arme kinderen hadden ver- deeld. Het speelgoed was na- melijk door hen weggehaald 4 bij een overval op een speel- i goedwinkel. Maandag toas het (t in Argentinië kinderdag. „Verdovende middelen" waren aspirientjes DRACHTEN, 2-8. De 18-jarige Adlrie Schnater en dc 19-jarige Tjed- ze Stienstra beiden uit Drachten, die enkele weken geleden bij het overschrijden van de Marokkaanse grens werden aangehouden op ver denking van het bezit van verdoven de middelen, zijn vrijgelaten. Maandag kreeg mevrouw Schna ter van het ministerie van buiten landse zaken de mededeling van de vrijlating. TJit nader verkregen inlichtingen heeft de familie Schnater begrepen dat de aanhouding van de twee jon gelui op een misverstand berustte. De jongens, die hun vakantie hadden willen gebruiken voor een uitge breide iifttocht naar Israël voor het bijwonen van een popfestival, na men in hun bagage aspirine en op voorschrift van de huisarts van één van hen. kalmerende middelen mee. Taalmoeilijkheden waren er de oor zaak van. dat deze middelen voor vei-dovende middelen werden aan gezien. Adrie en Tjedze hebben inmiddels laten weten, dat zij niet naar Israël zullen gaan, maar willen probex-en Spanje te bereiken. Dinsdag 3 augustus Zierikzee 10-17.30 uur: Kunst- en antiekmarkt op en nabij de Vismarkt. 14 30-16.30 uur: Kinderprogramma in de Concertzaal. 15-16 uur: Klederdrachtshonk bij de Noord Havenpoort. 19.30-20 uur: Interkerkelijk avond gebed in de Lutherse Kerk. 20 uur: Muzikale Show: Majoi'ettes, tamboers en hoornblazers van de G.V. „Rust Roest" te Zierikzee. Af gewisseld met twee maal optreden van „Kunst en Eer". 21-2 uur: Wijnfeest in Mondragon. Met een optreden van Robert Paul en Ellis de Liefde (Zierikzeese Ma rie). Donderdag S augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert, 8 uux'. Vrijdag 6 augustus Brouwershaven Hervormde Kerk. Concert, 8 uur. Zondag 8 augustus Renesse „De Ark". Brassband Rotterdam en Engelse Brassband. 8.30 uur. Zaal open: 8 uux-. Woensdag 11 augustus Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeentei-aad 7.30 uur. SCHOONLOO, 1-8. Negen gewon den (van wie verscheidene ernstig) en een enorme ravage, dit was het resultaat van een ernstig verkeers ongeval zondagavond op het Kruis punt Rolde - Schoonoord - Borger - Westerborg in het Drentse Schoon loo. Het ongeluk gebeurde doox-dat J. K. uit Nieuwei-oord met zijn perso nenwagen geen voorrang vexdeende aan een busje bestuurd door B. ten Cate uit Ekehaar. Een botsing was het gevolg. Met vijf ambulances werden de negen gewonden naar verschillende ziekenhuizen overgebracht. De heer en mevrouw K. met hun dx*ie kinde ren werden min of meer ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Hooge veen vervoei'd. De heer Ten Cate en zijn echtgenote naar een ziekenhuis in Assen. De 85-jarige mevrouw Meijer-Joling en haar 60-jarige dochter mevrouw Meijer uit Emmen, werden naar een ziekenhuis in Em men overgebracht. Beide auto's wer den totaal vernield. PARIJS. De beroemde hallen in het centrum van Parijs zullen niet geheel verdwijnen. In plaats van te worden gesloopt zullen één of meer loodsen worden afgebroken en op een andere plaats weer opgebouwd. Welke plaats dat wordt is nog niet vastgesteld. Het haar bedreigt(soms) de weerkracht van het leger, want over zulke dingen maken we ons hier druk, maar ook het eten vrienden, zoals een in Duitsland gestationeerde militair uil Zeeland mij meedeelde. Het was weer eens gehaktballen bij de warme hap. In mijn onschuld heb ik altijd gedacht, dat gehaktballen best in slaat waren een infanterist de nodige fut te geven, maar de ta fels riepen: „Dat vrete we niet". En fin, zoals het gaat in een goed gedis ciplineerd leger: de ballen verdwe nen van de tafel en de baas van de keuken zat er maar mee. „Mijn ge haktballen zijn goed", dacht de man, „het is zonde om ze weg te gooien". Dat deed hij dan ook niet, maar hij belde een Duitse „Kneip" op, rijk voorzien van automaten aan de muur. „Habe Ich da wunderschönes Gehaktes; haben Ste interesse?" Nu, dc Duitse Kneipbaas had best inte resse. De ballen verhuisden en om een lang verhaal kort te maken: des avonds stonden de Nederlandse mi litairen in de rij „om gehaktballen uit de muur te vreten", voor konin gin en vaderland. Maar nu natuur lijk voor rekening man". Een haal andere „zaak" speelt te Zierikzee, waar een mevrouw ten V.V.V.-kantore een lofrede op Zie rikzee besloot met: Mag ik toch een opmerking maken?" Dat mocht. Het oold dc Oude Haven, die als bak slijk bij de toeriste niet in de smaak bleek te vallen. Dat is nou zonde". „Ach mevrouw", zei de man achter de ba lie. „Vindt u dat zo'n naar gezicht? Regelen we even voor u. Loopt u zeg over drie uur nop even langs de ha ven, dan zal het wel in orde zijn". Na drie uur komt mevrouw nog even aanwippen om haar verbijste ring aan dc balie kenbaar te maken. ..Maar- meneer, dat is geweldig. De slik is weg en de hele bak staat vol water". Gehaktballen en (tover) water... hel zijn twee verschillende zaken, maar e brenpen toel de uitspraak, in gedachten: „Wie lacht niét die de mens beziel". O ja. nog dit. Een Schouw se dame bezocht dc protien van Han. Toen dc man met de fakkel omlaag kwam, hoorde ze een reisgenote uit de bus zeggen: „O, wat moet het wel een werk geweest zijn, om dat zo te ma ken met al die kegels". Ja mevrouw, dat is een enorm werk geweest. Heb ben ze honderduizenden jaren over gedaan. SCI II EllEILA NDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2