DE ZIERIKZEESCHE COURANT Loon- en prijsmaatregelen worden per 4 augustus ingetrokken Thailand paraat Jamboree in Japan Noodweer in de V.S. De bezetting van Schotse scheepswerven India verwerpt Thant's suggestie De gebeurtenissen in Roermond RUIMTEVAARDERS WEER TERUC IN DE APOLLO-15 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 augustus 1971 127ste jaargang Nr. 20920 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De motor-wedstrijden van „De Koppeling IiOUSTON-NEW YORK. Een duide lijke foto van de maan. De Apollo-15 astronauten hier bij de maanauto, die zij voor een trip in gereedheid brengen. Rechts de maanlander. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Een r>lo kan een leeuw meer J treiteren dan een leeuw 'n vlo. j Verschillend effekt wordt verwacht DEN HAAG. 2-8. De ministers van sociale zaken en van economische za ken hebben in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de maatregelen tot matiging van de loonontwikkeling en de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1970, met ingang van 4 augustus a.s. wor den ingetrokken. sommige andere gevallen daarente gen - bij voorbeeld wanneer in 1971 nog geen contract werd afgesloten - zouden werkgevers- en werknemers organisaties over de gehele looptijd van het contract verbeteringen kun nen overeenkomen. Geen ingrijpen Tenslotte verklaart het kabinet zich - aldus de nota verder -, in af wachting van het advies _van de S. E.R. inzake het conjunctuurpolitieke instrumentarium, bereid om geen ge bruik te maken van haar bevoegd heid op grond van artikel 2 van de prijzenwet gedetailleerd in te grijpen in de prijsvorming van afzonderlijke goederen en diensten en gedurende dezelfde periode geen toepassing te geven aan art. 8 van de wet op de loohvorming. Het kabinet is voornemens in de tweede helft van augustus overleg te plegen met de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties in het kader van db Stichting van de Arbeid over het concrete proces van loon- en prijsvorming. De maanauto De onderneming op dc maan hing af van de betrouwbaarheid van de ..Lunar Roving vehicle", dc maan auto, die. ondanks moeilijkheden in het begin, bewezen heeft dat ten volle te zijn. Dat de werkperioden en toch ten over het m'aanoppervlakte 'ten slotte korter duurden dan was ge raamd. kwam door te lang werken op zondag en door de ademhalings moeilijkheden. waarvan vooral Scott last had. Het werk in Mare Imbrium (Regen zee). waar ook het Sowjetrussische maankarretje Loenochod ronddar telt. bestond ook uit het installeren Dit heeft de heer A. W. te Pas, voorzitter van de tweemansfractie van de genoemde partij, maandag in Den Haag tegenover het A.N.P. ver klaard. Hij voegde hieraan toe het wat hij noemde interimbestuur van de Middenstandspartij, dat dit ver zoek vorige week tot hem heeft ge richt, niet als wettig bestuur te er kennen. De heer Te Pas merkte op. dat hij destijds als landelijk lijsttrekker heeft gefungeerd en het als verraad tegenover zijn kiezers zou beschou wen thans het veld te ruimen ten behoéve van de tweede man in zijn fractie. De heer Jac. de Jong, voor zitter van het interiumbestuur van de partij. Verwachting tot woensdagavond: Iets minder warm Voornamelijk in de avond en nacht veel bewolking met op de meeste plaatsen regen of onweer; morgen overdag perioden met zon en bijna overal droog; overwegend matige, naar zuidwest of west ruimende wind; minimumtemperaturen onge veer 14, maxima morgen rond 21 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26. Maan op 19.25, onder 1.31. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.24. Maan op 19.55, onder 2.49. Volle maan: 6 aug. (20.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 4 aug. 5 aug. Hoogwater 0.52 13.19 1.56 14.16 Laagwater 6.47 19.22 7.38 20.08 Springtij: 9 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is nu ge leidelijk meer onder invloed van de- pressie's en storingen gekomen. Een uit Frankrijk afkomstige onweersto ring bereikte dinsdagochtend hel zuiden van ons land. Hij wordt ge volgd door een front van een depres sie bij de ingang van Het Kanaal. In de nacht van dinsdag op woensdag wordt dan ook veel bewolking mei af en toe buien verwacht, maar woensdag zijn aan de achterzijde van het eerdergenoemde front ook weer opklaringen mogelijk. De wind ruimt daarbij naar westelijke richtingen, waarbij koelere lucht van de oceaan word! aangevoerd. De temperaturen zullen woensdag dan ook niet meer de zomerse waarden kunnen berei ken die dinsdag nog voorkwamen. De intrekking van de loonmaat regel betekent - aldus o.m. de nota - dat het de werkgevers met ingang van 4 augustus geoorloofd zal zijn lonen en andere arbeidsvoorwaarden toe te kennen, c.q. overeen te komen, zonder daarbij gebonden te zijn aan de bepalingen van het matigingsbe- sluit. In de praktijk zal de intrekking van het loonmatigingsbesluit voor de onderscheiden categorieën werkne mers een verschillend effekt kunnen hebben. Zo verwacht de minister van sociale zaken bij voorbeeld - over eenkomstig hetgeen ter zake door het' georganiseerde bedrijfsleven is ge steld - dat één- of meerjarige con tracten, welke in 1971 zijn afgeslo ten, ongewijzigd zullen blijven. In BANGKOK, 2-8. In zeven provin cies van Thailand langs de grenzen met Laos en Cambodja, is de toe stand van militaire paraatheid inge steld, zo wordt van welingelichte zijde in Bangkok vernomen. De minister van binnenlandse za ken-heeft de gouverneur van de pro vincies opgedi*agen de dorpsmilitie gereed te houden voor spoedacties. De militaire en civiele autoriteiten in het grensgebied is ook gevraagd om nauwkeurige gegevens over de activiteit van de tegenstander. FOEDJINOMIJA, 2-8. Aan de voet van de Foedji, de heilige berg van Japan, is maandag de dertiende we reldjamboree begonnen, waaraan padvinders uit 99 landen deelnemen. Onder de leuze „Wederzijds begrip'' zijn 21.000 padvinders bijeengeko men, onder wie ongeveer 12.000 van buiten Japan. Het kamp duurt een week. BALTIMORE, 2-8. In het oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn zeven mensen omgekomen en wor den er eveneens zeven vermist na een nacht van hevige regenval, die wegen en bruggen wegspoelde en hier en daar de stroom deed uit vallen. Het zwaarst getroffen werd de stad Baltimore. Op Staten Island stonden zondagavond 1500 auto's in kniediep water. ROERMOND. - Een groep gearres teerde Zuidmolukse jongeren op de binnenplaats van het politiebureau, na de ernstige ongeregeldheden in deze Limburgse stad. De Ambonezen hebben op de garagedeuren geschil derd. Eén van hen staat met gebalde vuist te argumenteren. GLASGOW, 2-8. De arbeiders op de scheepswerven van de „Upper Clyde Scheepsbuilders" hebben hun greep op de bezette bedrijven ver stevigd door dc instelling van een beheerscomité, bestaande uit arbei ders en hogere functionarissen van de drie werven De arbeiders hebben besloten de werven te bezetten en door te gaan met het werk om te voorkomen dat duizenden werknemers op straat ko men te staan. De conseiwatieve regering heeft geweigerd de werven financieel te steunen. Door de grote schulden zul len de werven Clydebank en Scot- stoun gesloten moeten worden, al leen de Govan-werf zal in gereorga- NEW DELHI, 2-8. India heeft for meel de suggestie va nsecr.-gene- raal Oe Thant verworpen dat aan weerszijden van de grens met Paki stan V.N.-waarnemers zullen worden gestationeerd om te helpen bij de ï-epatriëring van de Oostpakistaanse vluchtelingen. De aanwezigheid van waarnemers zou volgens India en kel maar de aandacht van de wereld afleiden van de kern van het pro-, bleem: de voortzetting van militaire gruwelijkheden in Oost-Pakistan. Het gevolg hiervan zou zijn dat er nog een grotere stroom vluchtelin gen zou komen en dat er nooit een politieke regeling tot stand komt die aanvaai'dbaar is voor de bevolking van Oost-Pakistan en haar leiders. ROERMOND, 2-8. Het staat nog helemaal niet vast dat de kogel die de 20-jarige Peter Janssen uit Ge^ leen zondagnacht heeft getroffen en waaraan hij later overleed, uit het wapen van een der agenten van de Roei-mondse politie afkomstig is. De afstand tussen de plaats van waaraf de"politie vuurde en de plaats waar Peter Janssen getroffen werd, bedraagt ongeveer 100 meter. Boven dien staan er twee gebouwtjes - een patatesfrites-ki-aam en een V.V.V.- kantoortje - in of juist naast de schietbaan, terwijl er veel gepar keerde auto's waren. niseerde vorm blijven voortbestaan. Vakbondsleidei-s willen met verte genwoordigers uit alle Schotse be- d rijven overleggen om te komen tot een algemene staking van een dag uit protest tegen de sluiting. Aan de hekken van de werven posten arbei ders om iedereen te 'controleren die in cn uit gaat. Na bijna driedaags verblijf op maan van het derde Amerikaanse meet station, nu verrijkt met de eerste „bodem-thermometer", die moet vaststellen hoe de warmte zich in de maan verplaatst. Drs. K. W. Buck I aatst benoemde staatssecretaris DEN HAAG, 2-8. De K.V.P.-wet- houder voor de bedrijven, de econo mische en financiële aangelegenhe den van de gemeente Kerkrade, drs. K. W. Buck, zal worden voorgedra gen voor benoeming tot staatssecre taris van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. Binnen de grenzen van het dooi de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vastgestelde be leid, zal hij speciaal worden belast met de stadsvernieuwing, waaronder sanering en reconsti*uctie stadsker ken, rehabilitatie oude stadswijken en krotopruiming. Drs. K. W. Buck werd geboren op 19 juli 1925. Hij is gehuwd en vader van zes kinderen; studeerde be drijfseconomie te Tilburg. Hij is tex tielfabrikant te Kerkrade. De heer Buck was 14 jaar onaf gebroken lid van de gemeenteraad van Kerkrade voor de K.V.P. Hij was 13 jaar wethouder voor de bedrijven, economische en financiële aangele genheden. Vele jaren daarvan was hij loco-burgemeester. Proces in Zuid-Afrika PIETERMARITZBURG, 2-8. Het opperste gei-echtshof in Pieterma- ritzburg, de hoofdstad van de Zuid- Afrikaanse provincie Natal, heeft het proces tegen 13 niet-blanken, dat maandag zou beginnen, verdaagd tot 16 augustus. De 13 verdachten - twee Indiërs, twee kleuidingen en negen Afrikanen - zijn beschuldigd van het organiseren en financieren van de opleiding van minstens 32 jonge mannen tol guerillasti-ijdei-, met de bedoeling om de blanke minder heidsregering in Zuid-Afrika omver te werpen. Hierop kan onder de wel op het terrorisme de doodstraf staan. Te I'as blijft fraktievoorzitter DEN HAAG, 2-8. „Ik ben niet van plan mijn functie van fractievoorzit ter van de Middcnstandspartü in de Tweede Kamer ter beschikking te stellen". HOUSTON, 2-8. Met een start volgens het boekje en onder de tonen van de mars van de Amerikaanse lucht macht zijn de twee ruimtevaarders David Scott en James Irwin maandag naar het moederschip Endea vour teruggekeerd en vliegen zij met Worden rond de maan. Hun Falcon was achter de maan in de baan voor koppeling gebracht, tussen 81 en 113 km hoogte, waarna een voorbeeldige koppeling volgde met de Endeavour, die zij ongeveer 73 uren tevoren hadden verlaten. „Harde koppeling", was het commentaar van Scott. „Wij staan klaar weer aan boord te gaan." Daarna bracht hij samen met Ir win de maanmonsters en de belichte films over naar het moederschip. Tegen kwart over twaalf in de nacht van maandag op dinsdag koppelden zij de stijgtrap van de maanlander weer los, die in een andere baan ger bracht wordt, van waaruit hij dins dagmiddag naar het maanoppervlak wordt gestuurd en daar even over over 14.00 uur te pletter moet slaan. Dat zal ongeveer 50 km van de lan- dinsplaats gebeuren en de seismo- meters zullen de sphokken registre ren en naar de aarde doorseinen. Kleine kunstmaan Voordat zij naar de aai'de terug keren hebben de mannen nog enige taken te vervullen, zoals het loslaten van een kleine kunstmaan, die. rond de maan blijft draaien en een jaar lang gegevens naar de aarde moet zenden. Pas woensdagavond te 22.18 uur starten zij de hoofdmotor om in een baan naar de aarde terug te ke ren. Dondei-dag 5 augustus, op weg naar de aarde, zal Alfred Worden de stuurcabine verlaten en aan een lijn een uur lang buiten het ruimteschip vertoeven om filmcassettes te halen uit de instrumentenafdeling. Zatei-dagavond moet het trio lan den op ongeveer 540 km ten noord- Dosten van Honoloeloe, waar het hefschroefvliegtuigschip „U.S.S. Oki nawa" op hen ligt te wachten. Rijke buit Bijna drie dagen lang hebben beide ruimtevaarders in het doorgroefde gebied van de Hadley-Apennijnen de kwantitatief en waarschijnlijk ook kwalitatief rijkste wetenschappelijke buit op de maan bijeengegaard. Op aarde zagen miljoenen televisiekij kers in rechtstreekse uitzendingen hoe de twee mannen als eerste men sen in een auto op de maan reden en er werkten en hoe tenslotte de stijgtrap van de Falcon opsprong en binnen enkele seconden opsteeg van de maanbodem. Worden begroette zijn kameraden met dc woorden „welkom thuis". Naast hun wetenschappelijke werk hebben dc ruimtevaarders de tele- visiekü-kers op aarde, die voorheen ongekend scherpe beelden doorkre gen, een spannend optreden geleverd. Beiden struikelden verscheidene malen over de kleine kraters en brokken steen, zuchtten van inspan ning bij hun werk en voerden soms grappige gesprekken. Kleine voor vallen, zoals een overstroming in hun maanlander en een onverwacht hoog zuurstofverbruik door Scott, hebben niets afgedaan aan het élan en het succes van de mannen. Terwijl Worden 112 km boven hun hoofden rondcirkelde cn zijn expe rimenten uitvoerde, verzamelden Scott en Irwin in hun ongastvrije omgeving de stenen, waarvan de ge ologen en chemici op aarde de sleu tel verwachten tot de ontstaantheo- rie van het planetenstelsel. Erg be langrijk is waarschijnlijk het brok dat de mannen zondag aan de voet van de Apennijnen hebben gevonden en dat naar schatting 4,6 miljard jaar oud is. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1