DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jeugdig militair doodgeschoten bij rellen met Zuidmolukkers Enorme bosbranden in Canada V.S. willen Israël plooibaarder inzake Suez Minister Da jan vreest dat Egypte oorlog zal hervatten Bromfietsers moeten helm gaan dragen Strijd in V.S. gaat om economie HET STAATSBEZOEK AAN INDONESIË Na de vliegramp in Japan Arrestatie in Duitse „paartjes-moordzaak" „Grote trek" uit Suriname begonnen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01J10) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nu miner: ZIERIKZEESCHE Maandag 2 augustus 1971 127stc jaargang Nr. 20910 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Trieste taferelen in Roermond ROERMOND, 1-8. Het onderzoek naar de dood van de 20-jarige mili tair Peter Janssen uit Geleen, die in de nacht van zaterdag op zondag b(j onlusten in Roermond om het leven kwam, had zondagavond nog geen resultaat opgeleverd. Peter Janssen stond, toen hij getroffen werd, op het Stationsplein in Roermond, op ongeveer tachtig meter van de Vcld- straat, waar groepen Zuidmolukkers waren samengedromd. Bij de sectie in een ziekenhuis in Heerlen is zondag een verwrongen kogel in het hoofd van het slacht offer gevonden. Het kaliber van deze kogel is 7.65 mm. Ook de wapens waarmee de politie heeft geschoten, hebben dat kaliber. Commissaris G. J. H. van Vlijmen van de Roer- mondse gemeentepolitie wilde zon dagavond in het belang van het on derzoek nog niet meedelen van welk Nimeiiy verleent gratie CAIRO. 31-7. President Nimeiry van Soedan heeft vrijdag het over een Soedanese officier gevelde dood vonnis omgezet in twintig jaar ge vangenisstraf, zo meldt radio-Om- doerman. Het was de eerste maal sinds zijn terugkeer aan de macht dat Nimeiry gratie verleende aan iemand die wegens zijn aandeel in de recente mislukte staatsgreeg ter dood was veroordeeld. De bewuste officier is luitenant Achmed Hassan. EDMONTON, 31-7. Meer dan vijf honderd brandweerlieden leveren, ondersteund door vliegtuigen en he licopters, een bijna hopeloze strijd tegen ruim 350 bosbranden die op het ogenblik woeden in het noord westen van Canada en Brits-Colum- bia. Volgens bosbouwdeskundigen staat een gebied van in totaal 165.920 hectare in vlammen of is reeds plat gebrand. De branden in de door de grote droogte kurkdroog geworden bossen, worden aangewakkerd door een ster ke wind. kaliber het enige vuurwapen is dat van de Zuidmolukkers is gevonden. Dat was een met acht patronen ge laden revolver, die zondagmorgen door de politie gevonden werd in het café „De Schuur" aan de Veldstraat, nadat de Zuidmolukkers uit dat pand waren gehaald. Het onderzoek naar de herkomst van de dodelijke kogel zal worden verricht door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. Stencil en ijzer Dc moeilijkheden zijn zaterdag avond begonnen, toen de politie met een Duitser naar een station ging om twee Zuidmolukkers aan te houden, die de Duitser - naar zijn zeggen - hadden mishandeld. Toen de agenten omstreeks half twaalf tegenover een menigte van 150 Zuidmolukkers kwa men te staan en deze met stenen en stukken ijzer naar de politie begon nen te gooien, gaf deze het bevel dat men zich moest verwijderen. Er werden vervolgens waarschu wingsschoten door de politie gelost en daarna gerichte schoten op de benen van de Zuid-'MoIukkers afge vuurd. Na afloop van de ongeregeld heden. die volgden en waarbij Peter Besprekingen te Jeruzalem JERUZALEM, 31-7. - De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken. Joseph Sisco, heeft er bij mevrouw Meir voor gepleit dat Israel zich plooibaarder toont ten aanzien van dc totstandkoming van een akkoord over een heropening van het Suezkanaal. Dit is in doorgaans welingelichte kringen in Jeruzalem vernomen, na dat de expert inzake het Midden- Oosten van het State Department ruim drie uur van gedachten had ge wisseld met de Israëlische eerste- minister. Het onderhoud werd o.a. bijgewoond door de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abba Eban, met wie Sisco eerst een in leidend gesprek had gehad. De be- Janssen dodeltfk werd getroffen, verschansten de Zuidmolukkers zich in café „De Schuur". Zondagmorgen werden zij daar door de politie uitgehaald. Het wa ren 155 Zuidmolukse jongens en meisjes en 13 Nederlandse jongens. In het café werd overal, verstopt in de wandbekleding en onder tegels, een dertigtal slag- en steekwapens en een revolver gevonden. Ook is op de Molukkers een aantal patronen gevonden, waaronder die voor een een karabijn. Zondag tegen de avond was drie kwart van de Zuidmolukkers ge hoord. Zij komen uit alle delen van het land en zijn tussen 16 en 35 jaar. Uit het verhoor zijn geen aanwijs bare dader(s) naar voren gekomen. WASHINGTON. Dc „New York Times" weet te melden dat president Sadat van .Egypte bereid zou zijn met Israël over een vredesregeling voor het Midden-Oosten te praten als de Israëlische onderhandelaars „uit Palestina afkomstige Joden" zijn. sprekingen zouden maandag (van daag) worden voortgezet. Verschil in opvattingen Naar verluidt was Sisco de meeste tijd aan het woord. Hij legde de na druk op het. belang van een door breking van de impasse ten aanzien van het Suezkanaal, zonder overi gens met nieuwe voorstellen te ko men. Egypte wenst in het kader van een tijdelijk bestand als inleiding op een volledige ontruiming van de door Israël bezette Arabische gebieden, dat de Israëlische troepen zich circa 100 mijl van het kanaal tot oostelijk van El Arisj terugtrekken en dat Egyptische troepen de vrijgekomen strook mogen bezetten. TEL AVIV, 1-8. De Israëlische mi nister van defensie Mosje Dajan meent dat Egypte de oorlog zal her vatten als er voor het eind van dit jaar geen duidelijke vooruitzichten zijn op een politieke regeling. DEN HAAG. 31-7. Binnen afzien bare tjjd moeten bromfietsers een helm gaan dragen. De ministerraad heeft een toevoeging van een nieuw artikel aan het reglement verkeers regels en verkeerstekens goedge keurd. Dit verplicht bestuurders van brom fietsen een goed passende en op deug delijke wijze bevestigde helm te dra gen. Deze helmen moeten beho ren tot een goedgekeurde soort en ook voorzien zijn van een vastgesteld goedkeuringsmerk. De bepalingen zullen op een nader vast te stellen tijdstip van kracht worden. Ook (kleine) kinderen moeten een helm dragen. „Zwarte panter" beschuldigd van poging tol moord NEW YORK. 31-7. In New York heeft een „grand jury" vrijdag een „zwarte panter", de 23-jarige Riehard Moorc. in staal van beschuldiging ge steld wegens poging tot moord op twee politiemannen. Mooie zou op 9 mei met een ma chinepistool een salvo hebben afge vuurd op het tweetal, dat op wacht stond voor dc woning van officier van justitie I'rankhogan, in Manhat tan. Hij werd een maand later ge arresteerd met een machinepistool in zijn bezit, dat volgens de justitie het bij dc aanslag gebruikte wapen was. Dc twee agenten raakte bij de be schieting gewond. President Sadat heeft zich in deze zin uitgelaten, en generaal Dajan is ervan overtuigd dat deze uitspraak ernstig moet opgevat worden, „ook al zijn we gewend aan ultimatums, die iedere maand veranderen". Mocht het opnieuw tot vijande lijkheden komen, dan zal Israël de oorlog winnen, als buitenlandse in terventie tenminste achterwege blijft, aldus Dajan. Hij vreesde dat na de sluiting van het Egyptisch-Russische vriendschapsverdrag de Sowjet-Unie eerder zal interveniëren in een even tuele oorlog, vooral als Egypte aan de verliezende hand zou zijn. Wat de bewapening in het midden-oosten betreft zijn de Arabische landen be langrijk in het voordeel door de omvangrijke Russische wapenleve ranties, zo meende hij. WASHINGTON. 31-7. Op een pers conferentie heeft senator Humphrey in Londen voorspeld dat dc presi dentsverkiezingen in zijn land vol gend jaar hoofdzakelijk op het eco nomische vla kzullcn worden uitge vochten. De Amerikaanse economie ver keert volgens hem in grole moeilijk heden. groter dan wordt toegegeven. Officieel zijn er vijf-en-een-half miljoen werklozen, maar het werke lijke aantal ligt dicht legen de acht miljoen aan. zo zei hij. In Detroit was er een werkloosheidspercentage van 16.5. Humphrey, die ook toene mende inflatie in het vooruitzicht stelde, wilde niet zoggen of hij zich kandidaat gaaf stellen voor hef pre sidentschap. Hij had daarover naar zijn zeggen nog geen besluit geno men. Hij gaf zijn democratische par tij momenteel meer dan 50 procent kans om de regerende republikeinen te verslaan. DEN HAAG, 31-7. In Nederlandse politieke en commerciële kringen wordt veel verwacht van het ko mende staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bcrnhard aan Indo nesië. Het bezoek ziet men algemeen als een bekroning van de hernieuw de betrekkingen tussen beide landen, nadat die van 1948 tot eind 1962 vrij wel volledig waren verbroken. Hoogtepunten in de recente ver houding Nederland-Indonesic waren tot dusverre het door de bezetting van de Indonesische ambassade in Den Haag verkorte bezoek van pre- sident en mevrouw Socharto aan Nederland en hel bezoek van prins Bcrnhard vorig jaar aan Indonesië. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ontkent dat het bezoek van koningin en prins aan Indönosic als een duidelijk politieke zaak moet worden gezien. ..Er gaan. behalve minister Schmelzcv. geen ministers of ambtenaren mee om in Indonesië politieke gesprekken te voeren aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. Het staat uiteraard wel vast dal minister Schmelzer cn zijn Indonesi sche ambtgenoot Malik van gedach ten zullen wisselen over politieke vraagstukken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Des te waarachtiger dc heide 4 is des te minder zal men er J i met woorden van getuigen. i TOKIO. 2-8. Het Japanse kabinet heeft maandag het ontslag aanvaard van minister van defensie Keikichi Masuhara. die de verantwoordelijk heid voor het vliegtuigongeluk van vrijdag, waarbij 162 mensen omkwa men. op zich heeft genomen. Tol opvolgei is benoemd de 65- jarige Naomi Nishimura .Dit ongeluk dat aan 162 mensen het leven kost te. werd veroorzaakt doordat een straaljager van de Japanse lucht macht tegen een Japanse Boeing vloog. Premier Sato beloofde dat do ge- dnnen van dc slachtoffers oen scha deloosstelling zullen ontvangen cn dal er strengere maatregelen ter be veiliging van de luchtvaart zullen worden genomen. TEHERAN. In het westen van Per- z.ië zijn als gevolg van zware regen val negen mensen om hc1 leven ge komen. Twee dorpjes in dc omge ving van de stad Nahavand werden vrijwel, weggespoeld. LA PAZ. Ongeveer duizend boe ren hebben in het oosten van Boli via. dicht bij de grens met Brazilië, een groot landbouwbedrijf bezet. HAMM, 31-7. De Westduitsc poli tic heeft een man aangehouden, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de op 27 juni ge pleegde moord op twee paartjes op een verlaten schietbaan, bij Iserlohn in Rijnland-Westfalcn. De man is eigenaar van een rode auto, die omstreeks het tijdstip van de moord in de buurt van de schiet baan is gezien. Hij woont in Iserlohn en was wegens verboden wapenbezit al eerder met de politie in aanraking geweest. De arrestant is een 22-jarige leer ling-elektricien. Hij is aangehouden in het ziekenhuis van Iserlohn. waar hij werd verpleegd voor hersenletsel, dat hij opliep bij een ongeluk mei een motorfiets. Een mogelijke mede plichtige van hem. een 17-jarige ar beider. kwam bij dat ongeluk om het leven. De politie is tot arrestatie van de man overgegaan op aanwijzing van zijn vriendin. Hij zou tegen haar ge zegd hebben: „Ik ben de dader. Ga naar de politie en haal de beloning". Voor inlichtingen die zouden leiden tot opheldering van de moord op de twee paartjes, was 36.000 mark uit geloofd. In het ouderlijk huis van de elek- triciën zijn 22 patroonhulzen gevon den van hetzelfde kaliber waarmee de moorden op 27 juni zijn gepleegd. De lijken van de twee paartjes, in leeftijd variërend van 16 tot 24 jaar, werden op een niet meer in gebruik zijnde NAVO-schietbaan bij Menden gevonden. De man wordt ook verdacht van een overval op ccn ander paartje op 13 juni, dat met schoten werd ge ïntimideerd. maar na de verkrach ting van het meisje werd losgelaten. Zierikzee kreeg zondagavond de 8000-sle inwoner(ster). Bij de aangifte ten stadhuize heden (maandag)-morgen vond een kleine plechtigheid plaats in aanwezigheid o.m. van burgemeester Th. H. de Meester. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode). Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk buien Half- tot zwaar bewolkt met mor gen overdag plaatselijk buien: ma tige tot krachtige wind, ruimend van zuid naar west: minimumtempera turen ongeveer 13, maxima morgen rond 21 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: van omstreeks normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van omstreeks normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 5.03. onder 20.28. Maan op 18.42, onder 0.28. Volle maan: 6 aug. (20.42). IIOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 aug. 12.12 5.38 18.26 Doodtij: 2 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het vrij warme weer van het afgelopen weekend werd veroor zaakt door een rug van hoge lucht druk, die een verbinding vormde tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een ander boven Rusland. De rug zorgde ervoor, dat depressies ons niet konden bereiken. I3ij vrij zonnig weer werd het zaterdag cn zondag op veel plaatsen in hel bin nenland dan ook rond 25 graden. In Zuid-Duitsland, Zuidoost- Frankrijk en de landen rond de Mid dellandse Zee werden temperaturen boven 30 graden waargenomen. Voor dinsdag wordt bij ons min der bestendig weer verwacht onder invloed van een depressie die van do oceaan naar Het Kanaal zal trekken. De bewolking en de neerslagkanscn nemen daarbij tijdelijk toe. terwijl de temperaturen wat lager zullen zijn dan tijdens hel weekend. PARAMARIBO. 31-7. - De grote trek van Suriname naar Nederland is weer begonnen. In augustus zijn er negen extra-vluchten nodig om het grote aantal gegadigden van Su riname naar Nederland over te vlie gen. Zo vertrekken er a.s. woensdag alleen al vier K.L.M.-vluchten van Zanderij naar Schiphol. In Suriname zijn de vakanties be gonnen cn velen maken van de ge legenheid gebruik om naar Neder land te vertrekken, hier een baan te vinden of verder te studeren. Hei schatten van een aantal is niet mo gelijk. SCHIPHOL. Vorige weck vlogen de nieuw benoemde staatssecretarissen heen en weer naar»Porto Ercole (in Italië), waar zij door koningin Ju liana werden beëdigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1