SNffiM ONGELIJKE KANSEN VOOR DE VRODW VAN HET VADERLANDSE ERF OOK IN HET BUITENLAND Dank voor hulp aan piloten Protesten in de wereld, tegen gebeurtenissen in Soedan Hepatitis-besmetting in ziekenhuizen te Groningen en Maastricht Indiase troepen paraat aan Pakistan-grens Geen olie in ondergrond van Waddenzee Ondanks alle schone beloften over gelijke betaling van mannen en vrouwen by geiykwaardige presta ties, wordt de vrouw nog steeds door het bedrijfsleven gediscrimineerd. Niet alleen in Nederland, maar ook in andere Europese landen zyn de kansen voor de vrouw vrywel al tijd slechter dan voor de man. Een gunstige uitzondering op deze regel is Frankrijk, waar de verschil len tussen de lonen, die mannen en vrouwen verdienen voor gelijke ar beid, het geringst zyn. In Nederland gaan nog heel wat vrouwen met minder dan het wettelijk minimum loon naar huis. Gelijke betaling nog een illusie In 1947 bedroeg hei verschil tus sen mannen- en vrouwenionen in Nederland bij gelijkwaardige arbeid 38 pet. hl 1969 was het nog altijd 29 pet. en we mogen aannemen dat an no 1971 dit verschil nog altijd niet is weggewerkt. Vrouw springt raam uit AMSTERDAM, 29-7. De 45-jarige vrouw G. van S. is woensdagavond na een ruzie met haar evenals zij onder invloed verkerende vriend, de 40-jarige G. B„ uit het raam van haar woning op de derde etage in de Tasmanstraat in Amsterdam ge sprongen. Donderdagmorgen verkeerde de vrouw nog steeds in levensgevaar en kon niet door de politie worden ge hoord. Bij haar val brak de vrouw o.m. haar enkels en dijbenen en liep tevens een bekkenfraktuur op. De vriend van het slachtoffer werd na verhoor vrijgelaten. Hij ver klaarde de vrouw geslagen te heb ben, waarna zij uit angst uit het raam gesprongen zou zijn. De poli tie was in eerste instantie van me ning, dat B. de vrouw uit het raam had geduwd. NEER (L.>, 29-7. De heer Dick Garrity uit Quebec, president van de Royal Air Forces Escaping Society Canadian Branche, zal namens de Canadese regering op 2 augustus het gemeentebestuur van het Midden- Limburgse Neer een plaquette over handigen, als dank voor de hulp die neergestorte piloten in de Tweede Wereldoorlog hebben gekregen. De heer Garrity zelf werd door inwoners van Neer aan onderdak ge holpen, nadat zijn vliegtuig in de nacht van 16 op 17 juni 1944 boven Neer werd neergeschoten. Hij was de enige overlevende van de acht bemanningsleden. De heer Garrity verblijft bij de familie Geerdink in Weert. Hun zoon heeft enige tijd geleden een medi sche behandeling in Montreal onder gaan op kosten van destijds ont snapte Canadese R.A.F.-piloten. Dit weer als dank voor de prestaties van de heer Geerdink als verzetsstrijder in de oorlogstijd. Het is wel duidelijk dat vrouwen voor hetzelfde werk dus minder krijgen dan mannen. Verder staat vast, dat vrouwen veelal lager ge klasseerd werk moeten doen en dik wijls in slecht betaalde beroepen ■.itten( huishoudelijk werk, verkoop ster in winkels en warenhuizen). Daarenboven worden in vele sekto ren van het bedrijfsleven vrouwen nog altijd geweerd uit hogere funk- ties en kunnen ze moeilijk promotie maken. Ia verschillende bedrijfstakken krijgen vrouwen minder loon dan mannen, zo leert een blik in de rijks begroting voor 1971, hoofdstuk 15, van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Met name in het bakkersbedrijf, de konfektie- industrie, de textielindustrie en dé wasserijen slaan een slecht figuur. Volgens het Loonbureau in Den Haag gaart in sommige bedrijven een aantal vrguwen met minder dan het wettelijk minimumloon naar huis. Deze situatie doel zich, zoals reeds gemeld, o.a. voor in wasserijen, de chocolade-industrie, textielonderne mingen, kousenindustrie en het bak kersbedrijf. Duitsland: niet best Maar ook in de overige E.E.G.- landen wordt de vrouw nog dikwijls gediskrimineerd. Van de 18 miljoen helft slechts een inkomen van min der dan 600 mark per maand. Vrou wensalarissen boven de 1200 mark komen nauwelijks voor. Nog geen 12 pet. van deze vrouwen verdient even veel als de man bij gelijkwaardige arbeid. Op de honderd professoren in de Bondsrepubliek vindt men slechts één vrouw. Het merendeel van de werkende vrouwen in Duitsland doet laag ge- kioalificeerd werk. Liefst 3Vi mil joen vrouwen xoerken in de indus trie, eenzelfde aantal is werkzaam in het winkelbedrijf. In Frankrijkk werken ongeveer 714 miljoen vrouwen. Dit land heeft de kleinste verschillen tussen sala rissen, die mannen en vrouwen ver dienen voor gelijke arbeid. In Frank rijk doen de vrouwen over het alge meen hoger gekwalificeerd werk dan in west-Duitsland. De helft van de 714 miljoen werkende Mariannes verdient de kost in administratieve pinkties. Rusland Heel anders ligt de situatie achter het IJzeren Gordijn, waar ongeveer 80 pet. van alle vrouwen beneden de 60 werkt. Het is ekonomisch gewoon een noodzaak. In de Sowjet-Unie doen de vrouwen veelal de beroerd ste werkzaamheden. Zij leggen stra len aan, werken in de plantsoenen diensten, halen het huisvuil op, be zorgen de melk enz. enz. Rusland heeft bovendien een vrouwenover schot van 2 miljoen, zodat zij de vrouwen voor deze taken niet kan missen. In leidinggevende funkties komt men in de Sowjet-Unie slechts wei nig vrouwen tegen. En dan te beden ken dat er in Rusland liefst 60 mil- joen vrouwen werken! Maar in 9 van de 10 gevallen is hun superieur een man. NEW YORK, 28-7. Engeland heeft in een klachtnota aan secretaris-ge neraal Oe Tant van de V.N. de Libi sche aktie tegen een Brits verkeers vliegtuig met twee leiders van de mislukte linkse staatsgreep in Soe dan aan boord „niet te verontschul digen" genoemd aangekondigd, dat Londen zich het recht voorbehoudt Een „ansicht" van het Onafhanke- lijkheidsfeest te Zierikzee, gevierd in 1913. Op een weiland buiten de stad, werd de historische optocht geformeerd, die later door de stad trok. de kwestie in een daarvoor geschikt orgaan aan de orde te stellen. Vorige week werd een toestel van de Boac door Libische jachtvliegtui gen gedwongen te landen bij Beng- hasi. De Soedanese kolonel Elnoer en majoor Hamadallah werden van boord gehaald en later aan Soedan uitgeleverd, waar zij inmiddels zijn terecht gesteld. Ook in andere delen van de we reld wordt geprotesteerd tegen het optreden tegen deelnemers aan de mislukte coup en tegen personen die van deelneming worden verdacht. Vooral in de landen van het Oost blok wordt de vervolging van Soe danese communisten veroordeeld. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heeft William J. Porter benoemd tot leider van de Amerikaanse 'delegatie bij het Vietnamgesprek in Parijs. MONTEVIDEO. De Tupamaros hebben 285.000 dollar geëist voor de vrijlating van de Uruguyaanse indu strieel Jorge Berembau, een van de vijf mensen die zij ontvoerd hebben. Berembau werd op 12 juli ontvoerd. LONDEN. Harold Wilson, leider van de Britse Labour-partij en lord George Brown, ex-Labourminister van buitenlandse zaken, zijn woens dag met elkaar slaags geraakt over de kwestie van Engelands onderhan delingen voor het lidmaatschap van de E.E.G. WASHINGTON. Lockheed Aircraft Corporation zal een verlies van te gen de twee miljard dollar lijden op het „Tristar"-project. BRUSSEL. Deze maand zal onder toezicht van de „European Nuclear Energy Agency" (Enea) zorgvuldig verpakt vaste radioactief afval op grote diepte (4000 meter) in de At lantische oceaan worden geloosd. WASHINGTON. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is in Washington teruggekeerd van een reis van 31 dagen langs elf Aziati sche, Europese en Afrikaanse landen. PRAAG. Het wereldvakverÓond, waarvan het hoofdkantoor in Praag zetelt, heeft geprotesteerd tegen de executie in Soedan van de Soedanese vakbondsleider Sjafia Achmed Sjeik die tevens vice-voorzitter van het verbond was. MOSKOU. Tot premier van de Russische federatie, de grootste van de vijftien Sowjet-republieken, is Michail Solomenzev benoemd. JOHANNESBURG. Mevr. Winnie Mandela, de echtgenote van de voor malige leider van het „Afrikaanse Nationale Congres" is in haar woon plaats Soweto bij Johannesburg ge arresteerd, zo is uit officiële bron vernomen. TAIPEH. De tyfoon „Nadine", die sinds vrijdagochtend Formosa teis tert, heeft daar tot dusver tien doden geëist. Dertien mensen worden ver mist en er zijn 56 gewonden, van wie 24 ernstig. NEW YORK. Om een dreigende staking te voorkomen heeft secreta ris-generaal Thant van de V.N. be sloten ruim 5.000 personeelsleden van de volkerenorganisatie een sala risverhoging van 8 procent te geven. LONDEN. Vijf gewapende mannen hebben in Londen een gepantserde geldauto van de Britse spoorwegen overvallen en het zich daarin bevin dende geld, 30.000 pond sterling (258 duizend gulden) geroofd. TURNHOUT. Uit een munitie-op slagplaats van het Belgische leger in Tielen bij Turnhout zijn zeven kisten met oefenmunitie ontvreemd. KARLSRUHE. De wegens mede plichtigheid aan de moord op dui zenden Zuidslavische en Roemeense Joden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde voormalige gezant- schapsraad bij het Duitse ministerie van buitenlandse zaken tijdens het nazi-bewind Franz Rademacher moet zich opnieuw voor een rechtbank in Bamberg verantwoorden. Trieste verjaardag SCHIPHOL, 29-7. De heer Be rends uit Bellingwolde beleef de donderdag een trieste ver jaardag. Bij zijn terugkeer op Schiphol van familiebezoek in Canada werd hem medegedeeld dat 24 uur van te voren zijn boerderij was afgebrand. Toen de heer Berends, vergezeld van zij nvrouw, het Martinair toestel verliet, werd hij opge wacht door zijn kinderen, die hem van het droeve feit op de hoogte stelden. De vereniging „Wij Komen", die de reis had georganiseerd, heeft inmiddels hulp aangeboden. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook het vee bleef behouden. De boerderij was verzekerd. DEN HAAG, 29-7. In het Acade misch Ziekenhuis te Groningen en het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht is een aantal personeels leden besmet met hepatitis, een le verziekte die aanleiding kan geven tot geelzucht. Tot nu toe zijn in Groningen vijftien gevallen ontdekt. Vijf personen, onder wie de hoog leraar-directeur van de chirurgische afdeling, prof. dr. P. Kuijer, liggen nog in bed. Het betreft zowel het medisch als het verplegend perso neel van het ziekenhuis. Dr. R. Mantingh, inspecteur voor de Volksgezondheid in Groningen en Drenthe, acht de hardnekkigheid Nederlander door bliksem getroffen INNSBRUCK, 29-7. De vijftigja- rige A. H. Peters uit Lopik is woens dag tijdens een uitstapje in het Oetz- tal in Oostenrijk door de bliksem ge troffen en verongelukt. De heer Pe ters was met zijn vrouw en kinderen .vanuit Obergurgl met een stoeltjes- lift een berg opgegaan. Terwijl zijn vrouw in de halteplaats achterbleef ging de heer Peters met zijn kinde ren een wandeling maken. Toen er 'plotseling een onweer losbarstte werd hij door de bliksem in de borst getroffen. Hij was op slag dood. van de geelzucht, die al enkele maanden in het Groningse Akade- nische Ziekenhuis heerst, niet ver ontrustend. Het is echter' wel een probleem de ziekte te bestrijden, omdat er geen tegenserum bekend is. Bedrust en een vetvrij dieet moe ten genezing brengen. Boor besmet bloed In het Maastrichtse Sint Annadal ziekenhuis zijn vier laboratorium- assistanten besmet met de leverziek te. Evenals in Groningen concen treert de ziekte zich ook hier op de nier-dialyse afdeling. De geneesheer directeur, dr. J. van der Heijden, acht dit een normaal ziekenhuisri sico. Voor alle zekerheid zijn de 150 personeelsleden die het meest met bloed omgaan en daardoor risico lo pen, onderzocht. Hierbij zijn echter geen nieuwe gevallen ontdekt. De hepatitis-vires wordt voorname lijk via het bloed overgebracht. Door sterilisatie van de apparatuur wordt een mogelijke besmetting van het personeel voorkomen. Maar op een dialyse afdeling waar dagelijks bloed wordt gecontroleerd, is het soms niet te voorkomen, dat analisten met be smet bloed in aanraking komen. Sinds kort heeft men ook ontdekt, dat een besmetting ook mogelijk is via het maag-darmkanaal. Voor zorgsmaatregelen zijn genomen, zo als bevorderen van zindelijkheid op toiletten, ontsmetting van drink- en ëetgerei, om verdere besmetting te voorkomen. NIEVV DELHI, 29-7. De strijd krachten van India staan paraat voor „noodzakelijke en doeltreffende ac ties" tegen Pakistaanse troepen die het grondgebied van India schenden en beschieten. Ook de para-militai re grensbewaking langs de grens met Oost-Pakistan is versterkt. Dit heeft de Indiase minister van Binnenlandse Zaken, K. C. ,Pant, donderdag in het parlement ver klaard. Parlementsleden hebben de rege ring fel gekritiseerd over het feit dat zij niets doet tegen de grensover schrijdingen en de beschietingen door Pakistaanse militairen. Som mige afgevaardigden verweten de regering een timide en zwakke poli tiek tegenover Pakistan te voeren. De minister zei dat sinds eind maart vijftig Indiase burgers door Pakistaanse beschietingen aan de grens met Oost-Pakistan om het le ven zijn gekomen. Ledenvan alle frakties drongen er bij de regering op aan het leger naar de grens te sturen om Pakis tan „een lesje te geven". Een van hen vroeg om represailles. FEUILLETON Het verwarde haar blijkbaar. „Nou. eh.... dinsdags- en vrijdagsavonds? Is dat goed, vader?" „Ik vind het uitstekend. Als Teun het tenminste schikt?" Anneke voegde er aan toe. „En je mag best ook op zondag komen, hoor. Maar niet te vroeg, want zondags morgens luieren we allemaal". „Anneke toch!" riep Elsje bestraf fend. Teun lachte vrolijk. „Dat doen wij ook wel eens. hoor. Maar ik kom vast niet voor de middag. Weet je wat. Annekeik kom je zondagmiddag halen. Kun je met mijn ouders ken nis maken. Is dat goed, meneer?" Grevenberg knikte. „Verwen jij Anneke maar een beetje, Teun". Bij de deur greep Teun de hand van Elsje. „Dank je. Els. voor de heerlijke koffie. Enne.... voor je medewerking.... Dit zal ik nooit vergeten. Als* ik eens wat voor je doen kan, hoef je maar te knikken. Op mij kun je rekenen". Hij zag. dat ze een kleur kreeg. On willig trok ze haar hand terug, ,,'t Is goed", antwoordde ze zacht. „En. Anneke laat je wel uit". In de hal trok hij het meisje naar zich toe en kuste haar. „Leuke avond, hé?" „Reuze. Teun. Wat heerlijk, hè? Dat vader het ook goed vindt. Van ons". „Kind. we gaan er een reuze leuke tijd van maken. Reken maar. Tot zondagmiddag. Half drie kom ik je halen". Maart was in het land en Annc- ke's verjaardag werd rustig gevierd. In overleg met haar vader en zuster, had hij voor haar een fiets gekocht. waarover het meisje opgetogen was. Spontaan vloog ze Teun om de hals LONDEN. De voormalige premier en huidige leider van Labour-oppositie, toch al in het nieuws in verband met de partij-afwijzing van de E. E.G., Harold Wilson, kwam extra in de belangstelling door zijn boek: „De Labour regering 1964-1970"; exem plaren waarvan hij hier van een handtekening voorziet. DEN HAAG, 28-7. De Rijks Geo logische Dienst is van oordeel dat de kans op het vinden van aardolie in de ondergrond van de Waddenzee is uitgesloten. In deze ondergrond ont breekt het moedergesteente, waar in elders in ons land aardolie is aan getroffen. Dit hebben de ministers van economische zaken, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en van C.R.M. geantwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamer leden Dijkstra en Terlouw (D '66). Advertentie en bedankte hem. „Zoiets.... zoiets heb ik nog nooit gehad. Mag ik 'm even proberen? Een paar minuutjes". „Doe je jas aan, Anneke waar schuwde Els, die stond te kijken. „Het is guur buiten." Gedrieën stonden ze in de deur opening te kijken, terwijl Anneke een ererondje maakte, haar gezicht een en al blijdschap. Nadat de fiets zorgvuldig Wegge zet was in het schuurtje, bewonder de Teun de andere geschenken: een doos bonbons, een boek en een para plu. „Weet je, van wie ik het boek heb Teun wist het, maar veinsde on kunde. „Van je vader en moeder. Leuk hè Hoe wisten ze, dal ik van lezen houd Maar boeken zijn zo duur en 'Elsje vindt het zonde van 't geld." „Niet altijd," weerlegde haar zus ter. „Maar er kunnen zich omstan digheden voordoen, dat het geld be ter besteed moet worden." Teun knikte begrijpend. Geleide lijk aan was hij wat meer te weten gekomen. Dat het pensioentje van Grevenberg niet bepaald voldoende was, om het gezin behoorlijk te on derhouden. Er werd dus bij gewerkt. Waarschijnlijk door de beide meisjes, naaiwerk voor derden. Misschien voor een atelier of een fabriek. Hij wist het niet. en noch Anneke, noch Elsje had er tot nog toe over gespro ken. Hij was niet nieuwsgierig. Als ze het niet weten wilden, dat ze er bij verdienden, hem kon het niets schelen. Van die praatjes, die er in het dorp rondgingen, dat ze 's avonds gedrieën met een berg poppen zaten te spelen, geloofde hij geen woord. Dat deden normale mensen niet en zowel Grevenberg als zijn beide dochters waren normale mensen als KOUWENBERG voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. door JOKE DE VALK iedereen. Dat had hij in die keren, dat hij overhuis was geweest, duide lijk gemerkt. Overigens, zijn vader en moeder waren eenparig in hun lof over zijn keuze. Moeder verze kerde dat Anneke een lief, hartelijk meisje was, terwijl vader gezegd had die eerste morgen, nadat Anneke de zondag te voren op bezoek was ge weest: „Ik heb bewondering voor je smaak, Teun. Neem haar maar eens vaker mee". Tot nog toe was Tiemen Hofmeer nooit tnluis geweest, als Teun en Anneke een paar uurtjes thuis door brachten, hetzij op zondagmiddag dan wel op een door de weekse avond. En op de zondagen, dat Tie men met verlof was, verbleef Teun doorgaans de zondagmiddagen in het Boshuis. Om 's avonds een eindje met Anneke rond te rijden, want al gauw wist hij: ze is dol op autorijden dus maakte hij nog al eens een ritje met haar naast zich in de wagen. Het was op een zondagmiddag na Annekes één en twintigste verjaar dag. dat Teun met haar de woning binnenkwam en Tiemen breeduit in een fauteuil bij de haard zat. L<en was naar haar vriend en Elmert waarschijnlijk met zijn kameraden ergens in het dorp. Alleen de beide ouders waren er. Hofmeer zat de krant te lezen, maar keek glimla chend op. toen Anneke de kamer be trad. Teun stelde voor: „Mijn jongste broer. Tiemen. En dit is Anneke Gre venberg uit het Boshuis." Tiemen kwam log overeind, zijn hand uitstekend. „Ha. Anneke." zei hij breed lachend, haar de hand drukkend. „Zo, kom jij onze oudste broer wegkapen (Wordt vervolgd). 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4