OM GELD VERLEGEN? Zeer opmerkelijk optreden Middelburgs Kamerkoor te Renesse REPORTAGE MAANLANDING VERVROEGD Vlucht van Apollo-15 de duurste ga met uw tijd mee - ga naardenmb! STREEK NIEUWS De maanstructuur Schurftgevallen in ziekenhuis Comité „Vrienden Tsjechoslowakije" Twee personen neergestoken ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 juli 1971 Nr. 20918 Ondanks de stromende regen wa ren velen woensdagavond in de Hervormde Kerk van Renesse samen gekomen om het Middelburgs Ka merkoor te beluisteren. Na de ver welkoming door de pastor loei ds. De Wit gaf de dirigent van het kooi de heer B. Leijnse een toelichting op het programma. Uit de 15de en 16de eeuw werden enkele polyfone werk jes gezongen, die het koor meteen al de gelegenheid gaven zijn grote klas se te tonen. Het motet Laudet Deum van Orlando di Lasso was daarbij een parel van schoonheid, terwijl ook het ingetogen „Komt al uut suyden uut oosten" van G. Turnhout een gave vertolking kreeg. Bij het tweede optreden werd een drietal werken uit het grensgebied van de 17de en 18de eeuw gezongen en wel Exultate Deo van Scarlatti, Chris tus Factus est van Pitoni en een Ag nus Dei. Dit optreden werd besloten met een prachtige, bijna indrukwek kende bewerking van het lied „Er- halt uns Herr, bei deinem Wort" van de huidige cantor van de Thomas- kirche te Leipizg Kurt Thomas. Zo wel in de fijnbesnaarde polyfone zang als in de breedzware forti toon de het koor te beschikken over gro te kwaliteiten. Het derde optreden bestond uit liedbewerkingen van W. André (Com nu met sangh) en F. de Nobel (Wilt heden nu treden en O HILVERSUM, 30-7. De reportage die de NOS-televisie hedenavond (vrijdagavond! uitzendt van de lan ding van de Apollo 15 op de maan begint ruim een half uur eerder dan is aangekondigd. Direct na afloop van het KRO-programma en het laatste NOS-journaal zal de reporta ge om 22.25 uur op Nederland 1 be ginnen. Een en ander betekent ook, dat de uitzending 35 minuten langer duurt dan aanvankelijk was gedacht. Heer, diedaer). De keuze die nog ex tra werd toegelicht door de di rigent, en de vertolking van deze liederen vormden een waardige af sluiting van dit concert. Fr waren twee onderbrekingen met orgelspel. De eerste keer speel de Adri Karman (tevens koorlid) Pastorale van J. S. Bach. De tweede maal speelde Marianne Leijnse Can- zona in D moll van J. S. Bach en Intermezzi van Hendrik Andriessen. Voortreffelijk orgelspel op een in strument dat telkens weer blijkt zich uitstekend voor concerteren te le nen, al is het dan bij nadere bestu dering aan een grondige restauratie toe. De talrijke aanwezigen beloon- "den de musici met een staande ova tie. WASHINGTON, 29-7. De vlucht van de Apollo-15 kost de Ameri kaanse belastingplichtige 4,5 dollar. Bankoverval in New York NEW YORK, 29-7. Bij een vuurge vecht tussen vijf bankrovers en de politie is donderdagmorgen in New York een van de overvallers dood geschoten en werd een andere ge wond. De vijf gewapende mannen waren kort na openingstijd een bank op Broadway binnengekomen. Zij wis ten 10.000 dollar in contanten buit te maken. Op hun vlucht namen zij twaalf bankemployê's als gijzelaar mee. De politie heeft twee van de overvallers kunnen arresteren. De vijfde man is nog voortvluchtig. Van de gijzelaars werd niemand gewond. ROTTERDAM. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben er geen bezwaar tegen dat in het nieuwe zwembad Rotterdam-West half november aanstaande de Euro pese naturistische kampioenschap pen worden gehouden. Het college antwoordt dit op vragen van het S.G.P.-raadslid ir. C. N. van Dis, die zich wel een groot tegenstander van deze naaktzwemwedstrijden toont. Advertentie Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevanr?n binnen stappen .Jj de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in 24 x 144,20 en 74000,— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Het is de duurste maanreis die tot dusver is ondernomen: de kosten zijn in totaal 445 miljoen dollar. Deelt men dit cijfer door het getal dat het aantal Amerikanen aangeeft die in 1971 hun belasting hebben be taald, dan komt men op ongeveer vier en een halve dollar per persoon. Apollo-11, waarmee juli 1969 de mens voor de eerste maal op de maan stapte, kostte 355 miljoen dol lar, 3,6 per persoon, de Apollo-12 in november l£fl39 375 miljoen of 3,8 de man, de Apollo-13 die in april 1970 het doel niet bereikte: 375 miljoen of 3,6 dollar per belastingplichtige en de Apollo-14 in januari 1971: 400 miljoen of 3,9 per persoon. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale aeziiisbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Jeugdpremiespareii 10 premie KERKWEBVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. ZIERIKZEE Diploma-zwemmen in rrDe Val" Op zaterdag 21 augustus zal er in het zwembad ,De Val" gelegenheid zijn tot diplomazwemmen. Ieder die< denkt hiervoor in aanmerking te' komen, kan zich tot 18 augustus op geven bij de badmeester. Per diplo ma wordt een bedragje gevraagd. Het afleggen dér examens begint om 1 uur n.m. OOSTERLAND Muziekgezelschap Bruinisse komt Zaterdagavond 31 juli a.s. hoopt het Bruinisser muziekgezelschap in Oosterland een concert te geven op het Koninginneplein onder leiding van de directeur, de heer Jacob Ca- pelle. „Nu met Hope" zal vergezeld zijn van de drumband en de majo rettes en zal het dorp binnenmarche ren door de Oud Heiligeweg en de Sandströmstraat, omstreeks half 8. Hopelijk zal het mooi zomerweer zijn zodat de liefhebbers van muziek hun hart kunnen ophalen. Ook is het ge wenst dat de jeugd zich stil houdt, vooral bij het uitvoeren van de ver schillende nummers. Schuur herbouwd De oude -houten schuur, die mis schien wel meer dan een eeuw op de scheiding tussen Molenweg en Lange Achterweg heeft gestaan, en onlangs werd afgebroken, in nu in steen her bouwd. De eigenaar, de heer W. Gt- te Mz. heeft een stuk grond dat er achter ligt verkocht aan de heer M. Stouten, Végé-winkelier, die er een j dubbele garage en een pakhius op 1 gaat bouwen. Al met al is het dorp door deze bouw op dit punt opge knapt. ZIJPE Schip contra dijk De motorspits „Sarina", geladen rret rollen ijzer op weg van Rotter dam naar Terneuzen is donderdag avond tegen de dijk te Zijpe opge varen, als gevolg waarvan het een" gat in dc voorsteven opliep. Assis tentie verleende de „Maria", die dc beschadigde spits naar de vluchtha- von bracht. Achter de scheepswerf was men varmorgen bezig met het dichten van het gat. NICE. Waterskiën kan een erg bedriegelijke sport ztfn zoals dezer dagen de olifant Chintohin Marina Baie des Anges bemerkte. Na de mislukte poging in het niruiro vakantieoord tussen Nice en Cannes waren er zes personen voor nodig het beest weer op het droge te brengen. DODELIJKE ONGELUKKEN HAARLEM. Donderdagmorgen is de 60-jarige W. Landwehr uit Haar lem op de Prinsenbrug in zijn woon plaats vermoedelijk onwel gewor den. waardoor hij dc macht over het stuur van zijn bromfiets kwijtraakte. Hij viel, werd door een grote vracht auto overreden en was op slag dood. THORN. De vijfjarige Petra Par ten is donderdagmorgen vlak bij het huis van haar ouders in Thorn (L.) door een vrachtauto overreden en om het leven gekomen. Zij was aan het spelen met een onderstel van een kinderwagen en reed onver wacht de weg op. BREDA. In Breda is donderdag dc 18-jarige P. van Wanrooy uit Oosterhout overleden na een ver- kcersongeval. Hij reed in de ochtend mot zijn auto uit do bocht en botste op een stilstaand vrachtauto. „Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. Drie gewapende man nen hebben een overval gepleegd op een filiaal van de Bank van Brussel in St. Lambrechts Woluwe, een van de Brusselse agglomeratiegemeenten. Hun buit bedroeg ruim 18000 gulden. De daders zijn spoorloos. PARIJS. De 73-jarige David Bruce is donderdag op de Parijse vredes conferentie over Vietnam voor het laatst opgetreden als leider van de Amerikaanse delegatie. Het Persbureau voor het Midden- Oosten meldt dat drie Soedanese of ficieren donderdag tot gevangenis straffen zijn veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep. Een kreeg tien jaar en de beide anderen vijf jaar. HAMBURG. In Hamburg is een groep Amerikaanse leraren aange komen, die door de onderwijsautori- teiten van deze Westduitse stad in de Verenigde Staten zijn aangewor ven om de open plaatsen bij het on derwijs te bezetten. HEIDELBERG. In Heidelberg is een „groep stadsguerrillastrijders" opgerold die zich volgens het o.m. door bestudering van Mao Tse- Toengs theorieën over de guerrilla strijd wilde voorbereiden op acties in h'et gebied van de Rijn en de Neckar. PARIJS. De V.S. hebben zich be reid verklaard hun tot dusver ge heim gehouden methode voor het maken van verrijkt uranium aan een aantal westelijke landen bekend te maken, zo is donderdag door het Franse commissariaat voor kern energie meegedeeld. BONN. De Westduitse regering overweegt het tijdschrift „Quick" en het tweede televisienet (Z.D.F.) een proces aan te doen i.v.m. de onthul ling van geheime documenten over de viermogendhedenbesprekin'gen inzake Berlijn. Opium gestolen uit apotheek ZANDVOORT, 29-7. - Inbrekers hebben uit een apotheek in Zand- voort de gehele voorraad opium ge stolen. De handelswaarde ei-van be droeg ruim tweehonderd gulden doch op de zwarte markt kan de opium een veelvoud hiervan opbrengen. Verschillende andere verdovende middelen werden ook meegenomen. De inbrekers moeten in de nacht van woensdag op donderdag de win kel zijn binnengekomen na het ver breken van een ruit. Monument voor omgekomen astronauten MOSKOU, 30-7. De regering en de communistische partij van de Sow- jet-Unie hebben plannen goedge keurd voor het oprichten van monu menten ter nagedachtenis aan de drie omgekomen kosmonauten van de Sojoez-11. Bustus zullen worden opgesteld in de woonplaatsen van George Dobrowolsky, Wladislaw Wolkow en Viktor Patsayew en een monument opgetrokken op de plaats waar de Sojoez-11 landde. De E.E.G.-opiniepeiling in Engeland LONDEN, 29-7. Een openbare opi niepeiling in Londen heeft de voor standers van Engelands toetreding tot de E.E.G. voor de eerste keer een voorsprong gegeven op de tegenstan ders. De peiling, in opdracht van het comité van de „Europese Beweging", registreerde 45 percent van de ant woorden voor en 41 procent tegen. 14 procent van de ondervraagden had geen mening. J HOUSTON, 30-7. - De voort- J planting van schokgolven die f het neerkomen van de „S-4- B", de derde trap van de Sa- turnus-raket, op de maan ver oorzaakt hebben, duiden er op dat de structuur van de maan heterogeen is, minstens in een straal van 350 km. rond het punt van inslag. Dat heeft de seismoloog van de NASA, dr. Gary Latham, vrijdag meege deeld. De schokgolven zijn nu dieper doorgedrongen, tot 50 a 100 km. diepte, tegen 30 km. bij de Apollo's 12 en 14. De S- 4-B is neergekomen op 133 km. van de seismograaf van de Apollo-14 en op 355 km. van die van de Apollo-12. De eerste werd door de schokgol ven bereikt 39 seconden na in slag, de tweede 55 seconden erna, bijna precies zoals werd verwacht. Uil de resultaten wordt opgemaakt dat tot op die diepte de maan in alle richtingen moet bestaan uit een verzameling rotsblokken van diverse afmetingen. Een discontinuïteit is niet ontdekt. Véél meer over het ontstaan van de maan kan er evenmin uit worden geconcludeerd. „Wij zullen de meeste handboeken die wij voor het klassieke werk gebruiken moeten af schaffen en een nieuwe serie formule's en vergelijkingen opstellen - veel moeilijkere vergelijkingen - om deze ge gevens te kunnen bewerken", zei Lathajn. Dc techniek die op aarde wordt toegepast t~hijnl voor de maan niet ov ie paan. HILVERSUM, 29-7. In het alge meen ziekenhuis Zonnestraal te Hil versum zijn enkele gevallen van schurft geconstateerd. Deze veel jeuk veroorzakende huidziekte is waargenomen bij enkele bejaarde geriatrische patiënten van een dei- paviljoens en bij een hier werkzaam lid van het personeel. Volgens de directie van Zonne straal bestaat geen gevaar voor uit breiding van de ziekte. De met schurft besmette patiënten zullen een kort durende kuur ondergaan. Omtrent de herkomst van de ziek te tast men nog enigszins in het dui ster. Vermoed wordt, dat een bezoe ker de patiënten en het personeelslid heeft besmet. Goud voor „de Ridder" GORINCHEM, 29-7. Bij zijn af scheid van de Gorkumse gemeente raad kreeg burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard donderdag avond de gouden medaille van de stad Gorinchem aangeboden. P.v.d. A.-fraktieleider M. P. Romijn, die de vertrekkende burgemeester toesprak, vermeldde daarbij dat het besluit tot toekenning van de medaille geno men was door de meerderheid van de raad. „Anders had ik dit moeilijk kunnen aanvaarden", zei de heer Van Rappard in zijn antwoord", want als ik deze medaille namens de hele raad had gekregen, had men komedie gespeeld". HILVERSUM, 29-7. Het in augus tus 1969 opgerichte Pachman-comité, dat zich ten doel stelde, fondsen in te zamelen om de echtgenote van de Tsjechische schaakgrootmeester, die in moeilijke financiële omstandighe den verkeerde, te helpen, is omgezet in het „Hulpcomité Vrienden Tsje choslowakije". Uit interviews, die Dick Verkijk onlangs voor de NOS heeft gemaakt met Ludek Pachman, Jan Sling en Jan Wolk (de vaders van de laatste twee werden na een schijnproces in de vijftiger jaren ter dood gebracht) en die op maandag 2 augustus op Hilversum II (van 20.15 tot 20.50 uur) zullen worden uitgezonden, is geble ken, dat ook andere familieleden van politieke gevangenen in Tsjechoslo wakije in kommervolle omstandig heden verkeren. Mijn in vis PIETERBUREN, 29-7. Schipper G. Postema uit Zoutkamp heeft in de nacht van woensdag op donder dag tijdens het vissen met zijn kot ter een zeemijn uit de Eerste We reldoorlog opgehaald. De mijnoprui- mingsdienst heeft het projectiel op Lauwersoog tot ontploffing gebracht. BARNEVELD, 30-7. Donderdag avond zyn in Barncveld twee man nen neergestoken. De eerste steekpartij gebeurde aan het begin van de avond. Twee Ma rokkanen kregen ruzie, waarop één van hen een mes trok en de ander in armen en borst stak. Het slacht offer moest worden opgenomen in het Amersfoortse ziekenhuis de Lig- tenberg. De messteker is door de po litie aangehouden. Later op de avond werd een 22- jarige inwoner uit Renswoude in Barneveld neergestoken, die had deelgenomen aan de feestelijkheden op de Oud-Veluwse markt. Hij werd volgens zijn zeggen plotseling met een mes gestoken. De jongeman moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis de Ligtenberg in Amersfoort worden overgebracht. De Barneveldse politie heeft het on derzoek naar de dader vrijdagmor gen voortgezet. Bakkebaardjes wel UTRECHT, 29-7. - V.V.D.M.- voorzitter Jan Reijntjes zei na afloop van het gesprek dat de generaal op twee onderge schikte punten heeft beloofd van zijn „haardrachtregeling" af te wijken: de marechaus sees mogen de lengte van hun bakkebaarden zelf bepalen en voor het niet tot de mare chaussee behorend personeel dat wel bij een marechaussee onderdeel is ingedeeld (bijv. koks) wordt de haardracht vrijgegeven. De V.V.D.M. zal, na overleg met de dienstplich tige marechaussees, beslissen of zij de minister over de haar drachtkwestie zal benaderen. Die beslissing wordt niet voor volgende week verwacht. Een spijtige vergissing met de af beelding van de vorige-week-puzzel (de fout werd maandag hersteld) heeft enigermate invloed gehad op het aantal inzendingen, maar geluk kig toch niet zo erg dan we aan vankelijk vreesden. Lof voor al de genen, die het nu allemaal vlug hebben moeten doen. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. H. KEMPER-TOP Beldert 11 Dreischor De tweede prijs gaat naar; Mej. A. H. DE BLANK Julianastraat 15 Haamstede De oplossing van de puzzel is de volgende; Horizontaal: 1. impasse; 6. charter; 12. Ne; 13. rat; 15. ark; 16. zo; 17. vlo; 19. Sumatra; 22. vel; 23. loop; 25. koket; 26. volt; 27. oeros; 29. til; 30. nadir; 31. en; 32. stro; 34. edel; 36. na; 37. steur; 38. xeres; 40. spel; 41. gros; 43. alles; 46. steil; 49. eb; 51. Eire; 52. Lena; 53. Ra; 54. nijdig; 56. dia; 58. salon; 60. elan; 61. radar; 63. neet; 64. vak; 65. hanekam; 67. K.M.A.; 68. eg; 69. peg; 70. aap; 72. es; 73. reptiel; 74. biljart Verticaal: 1. invloed; 2. meloen; 3. ar; 4. sas; 5. stuk; 7. hart; 8. ara; 9. R.-K.; 10. ezelin; 11. roltrap; 14. maki; 18. oor; 20. motor; 21. telex; 22. vod; 24. postelein; 26. valeriaan; 28. stellig; 30. nergens; 33. Ru; 35. de; 37. Spa; 39. sol; 42. jenever; 44. er; 45. Sedan; 46. slaak; 47. te; 48. fantast; 50. bijlage; 53. roemer; 55. dak; 57. idee; 59. lek; 61. rage; 62. raai; 65. hei; 66. mal; 69. Pt; 71. p.j. De nieuwe puzzel Dc nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. Engelse lengtemaat 4. niet vals; 7. slangvormig dames- halsbont; 8. slangvormige vis; 10. bloeiwijze; 12. alcoholische drank; 13. stad in Vlaanderen aan de Dender; 15. zangstem; 17. geul tussen twee zandbanken; 18. bramzeil van de ba- zaansmast; 20. bosgewas; 22. militai re rang (afk.); 23. over, langs; 24. be hoeftig; 26. muzieknoot; 27. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 28. stad in België; 29. bittere vloei stof; 31. denkbeeld, gedachte; 35. be dwelming door sterke drank; 37. leer v.h. zien en het licht; 38. koppig mens; 39. tienpotig schaaldier; 41. hetzelfde (Latijn); 43. zonder moed; 45. jong varken; 46. hoofdplaats van Ameland; 47. ongeveer (afk. Latijn); 49. jong v.e. schaap; 51. geslacht van mensen of dieren; 52. uitroep: 53. achter een landtong gelegen inham der zee; 55. Hongaarse wijnsoort; 58. met andere woorden (afk.); 59. ge zichtseinder; 61. gewelddadig heer ser; 62. halsdoek; 63. kloosterzuster; 65. oude lap; 66. vis; 67. muziekin strument; 68. vogel. Verticaal: 1, splitsingsprodukt v.e. molecule; 2. voorzetsel; 3. roofvis; 4. plaats in de Betuwe; 5. uitroep; 6. aanhangend strookje (bv. aan een postzegel); 7. hakwerktuig; 9. stad in Syrië; 11. teken van de diereni'iem; 12. kleur; 13. grote bontgekleurde pa pegaai; 14. uiting van aarzeling; 16. radiografisch noodsein (afk.); 17. grondsoort; 18. doordringende kreet; 19. vreselijk; 21. bont bedrukt ka toen; 23. tak van sport; 25. mark graaf (als titel); 27. deel van Azië; 30. gids te water; 32. te weinig vocht hebbend; 33. biljartstok; 34. van aanzienlijke lichaamsomvang; 36. plaats op de Veluwe; 39. commies brood; 40. hoofdpersoon in de Bar bier van Sevilla; 42. langwerpige draagbak voor mortel; 44. modegek; 46. dwaas, zot; 48. vaartuig; 50. in- sekt; 51. snelle loop; 52. lokspijs; 54. Europeaan; 56. kledingstuk van de Schotse Hooglander; 57. Engelse lengtemaat; 58. gek; 60. insekten- cter; 62. benauwd; 64. op het ogen blik; 66. muzieknoot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3