-.1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT AP0LL0-15 DRAAIT REEDS IN LAGE BAAN OM DE MAAN Diamantair opgelicht voor groot bedrag Poging tot „bom- chantage" mislukt AUSTIN MORRIS V.S. willen overgaan op metrieke stelsel DE MAFFIA Blad komt met „Berlijn-onthullingen" TUINMAN Gevangene ontsnapt bij ziekenhuisbezoek Nog steeds wordt gevochten in Jordanië 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 juli 1971 127ste jaargang Nr, 20918 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 -uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Nog opus: de mosselhandelvrijheid Vit voering programma loopt perfekt HOUSTON, 29-7. De Apollo-15, niet de astronauten David Scott, James Irwin en Alfred Worden, cirkelt om de maan. Een ontbranding van de hoofdmotor remde donderdagavond kort na negen uur liet ruimte schip zodanig af, dat het in een elliptische baan rond de maan terechtkwam. De Apollo-combinatie is donderdagnacht in een lagere baan om de maan gebracht. Om 01.14 uur werd de hoofdmotor nog eens in werking gesteld. Dit gebeurde toen de Apollo zich achter de maan bevond. Toen de ruimte combinatie weer radiocontact met de aarde kreeg, meldde commandant David Scott, dat de hoofdmotor met een marge van nog geen halve seeonde de voorgenomen 24,5 seeonde had gewerkt. Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiü Voor artistieke E E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E E Zierikzee. Tel. 01110 2691 11 11111111111111111111111111111111111111111111M 1 Houston antwoordde: „Roman tisch, niet?" en „dat is prachtig werk, wat jullie hebben geleverd". De ontsteking die het ruimteschip in een baan om de maan bracht, was met spanning afgewacht omdat daarbij voor het eerst weer beide brandstofcircuits werden gebruikt. Wegens het probleem met de defecte schakelaar, dat aan het begin van de ruimtevlucht nogal wat opschudding veroorzaakte en de maanlanding zelfs in gevaar leek te brengen, had men besloten het circuit waar zich de storing in voordeed, zoveel moge lijk te laten „rusten" en niet voor koerscoi-recties te gebruiken. Het bewuste circuit werd nu met de hand bediend, in tegenstelling tot het andere, dat gehoorzaamde aan de instructies van een computer. AMSTERDAM, 29-7. Het Amster damse diamantbedrijf Pas en Smid is deze maand door een Zuidameri kaan opgelicht voor 40.000 dollar, ongeveer 140.000 gulden. De man kocht op 14 juli een partij diaman ten en betaalde met twee cheques van 15.000 en één van 10.000 doïlar, die, zo bleek bij nader onderzoek, voorzien waren van valse handteke ningen. De Zuidamerikaan, die een pas poort toonde van een uit de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires af komstige Naun Blaer, was van plan zuiver witte diamanten ter waarde van een half tot driekwart miljoen gulden te kopen. Hij moest nog een paar boodschappen doen en zou la ter terugkomen zo had hij gezegd. Tegen vijf uur die middag keerde de Argentijn (via Interpol wordt uit gezocht of hij is voor wie hij zich uitgeeft) terug. Afgesproken was dat hij contant zou betalen, maar bij de overhandiging van de diamanten wilde hij betalen met cheques. Dit was voor de diamantairs reden, de partij tot een kwart terug te brengen De cheques waren uitgegeven dooi de Royal Bank of Canada. De bank van Pas en Smid, de Boerenleenbank onderzocht, of ze correct waren en oordeelde positief. Pas later bleek, dat de handtekeningen waren ver valst. ABINGDON. Prins Charles (r.) op-weg naar het vliegtuig voor zpn eerste parachutesprong van 1200 voet hoogte boven het Engelse Kanaal. Het val schermspringers is een onderdeel van de opleiding, die de kroonprins krijgt bij (le Engelse luchtmacht. Koningin Elizabeth gaf persoonlijk toestemming urn de troonopvolger te laten springen. De vjnchtleiding zag in de perfec te werking van de hoofdmotor, don derdagavond, een bevestiging van haar mening dat het mankement niet de brandstofkleppen, maar slechts de controle-apparatuur betreft. De derde trap van de Saturnusra- ket, waarmee de Apollo-15 maandag werd gelanceerd, sloeg donderdag avond tegen tien uur met een snel heid van circa 8.970 km/uur op de maan te pletter. De klap waarmee dit gebeurde kwam overeen met de ontploffing van elf ton T.N.T., en moet zijn geregistreerd door de seismometers die de bemanningen van de Apollo's 12 en. 14 op de maan hebben achtergelaten. GENEVE, 29-7. De Zwitserse po litie heeft bekendgemaakt dat er in Genève twee Britten zijn gearres teerd die gepoogd hadden door mid del van „chantage met een bomaan slag" op een toestel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij T.VV. A., op weg van Zürich naar New York, een bedrag van ruim 3,3 mil joen gulden in handen te krijgen. Een zekere „Peter Philip" belde het kantoor van T.W.A. in Genève op met de mededeling dat zich aan boord van het vliegtuig een bom be vond en dat hij aanwijzingen voor het onschadelijk maken van de bom zou geven als er direct 4 miljoen Zw. fr. zou worden overgemaakt op een Geneefse bank. Een uur later belde hij weer op om de reactie van het kantoor te vernemen. De perso neelsleden hielden echter het hoofd koel. Zij waarschuwden de Geneef se politie en de piloot van het toe stel. Die moest op het Ierse vlieg veld Shannon landen. Daar door zocht men het toestel grondig, maar vond niets. De Geneefse politie kwam er spoe dig achter dat het telefoontje af komstig was van een hotel in Ge nève. De man die gebeld had, een 20-jarige Londense student, werd gearresteerd toen hij het hotel ver liet. Manson-volgelingen moeten schadeloos stelling betalen LOS ANGELES, 30-7. De I2-jarige zoon van een der slachtoffers van de moordpartij op de filmster Sharon Tate en enige van haar vrienden heeft van een rechtbank in Los An geles een schadevergoeding van een half miljoen dollar toegewezen ge kregen. Dit geld moet Charles Man- son en vier van zijn volgelingen be talen. De kans dat de 12-jarige Bar- tek Frykowski de som ooit zal ont vangen is niet groot. Hoogstens kan beslag worden gelegd op het hono rarium dat Susan Atkins en Linda Kasabian ontvangen voor hun le vensverhaal. De in Polen wonende Bartek is de zoon van Voytek Frykowski die bij het bloedbad in de woning van Sha ron Tate het leven liet. Dealer: 1ST A - Oosterland WASHINGTON, 29-7. Een rege ringscommissie heeft donderdag bij het Amerikaanse Congres een rap port ingediend waarin wordt gepleit voor het overgaan op het metrieke stelsel. Dit betekent dat feet, pint en ounce het veld moeten ruimen voor meter, liter en gram. In een aanbeveling bij het rapport schrijft de minister van handel, Maurice Stans, dat er naar moet worden- gestreefd de metrieke een heden binnen tien jaar in te voeren. De kosten voor dit programma wor den op 40 miljard dollar geschat. Er zijn in de Ver. Staten veel te genstanders van het metrieke stel sel. Zij zijn van oordeel dat de voor delen niet opwegen tegen de enorme kosten voor de industrie. Minister Stans meent echter dat het veel meer geld zou kosten als de Ver. Staten het metrieke systeem zouden afwijzen. De uiteindelijke beslissing ligt bij het Congres. ALPHEN AAN DE RIJN, 29-7. De 33-jarige Johan vap W. - gedetineer de in de strafgevangenis in Breda - is donderdag in Alphen aan de Rijn aan bewakers ontsnapt, toen hij een bezoek bracht aan een ernstig ziek familielid. Johan van W., zonder vaste woon- of verblijfplaats, zat gevangen voor inbraken en moest nog anderhalf jaar in de cel doorbrengen. Hij ope reerde voor zijn veroordeling in Arnhem en omgeving. Van W. - nog steeds voortvluchtig - heeft hulp van een inwoner van Alphen aan de Rijn gekregen bij zijn ontvluchting, zo verklaarde de polite. Johan van W. heeft zich „door een bliksemsnelle actie" aan de bewa king kunnen onttrekken. Hij vlucht te het ziekenhuis uit, zwom de Oude Rijn over, sprong in een daar voor hem gereedstaande auto en reed met grote snelheid in de richting Leiden. Zijn achtervolgde stonden machte loos, doordat één van de banden van hun auto leeg bleek te zijn. ROME, 29-7. Na verscheidene raz zia's op leden van de Siciliaanse ma fia heeft de officier van justitie van Pelermo donderdag een vooronder zoek gelast tegen 95 mensen wegens lidmaatschap van een verboden ver eniging met een misdadig doel. 47 van hen zijn in de afgelopen dagen gearresteerd, de rest is voort vluchtig. Het grootste deel van de geazresleerden zou tot de mindere goden van de mafia behoren. Ver scheidene „bazen" zijn de afgelopen weken veroordeeld tot een gedwon gen verblijf buiten Sicilië. (Advertentie BONN, 28-7. Onder de kop „Bonn wil uitverkoop van Berlijn" heeft het Westduitse geïllustrcci de weekblad „Quick" woensdag grote uittreksels gepubliceerd van de ontwerp-ak- kcoiden die dc wesielijjke „Grote Drie" en de Sowjct-Unie resp. in fe- bruari en maart jl. bij dc anibassa- deutsondci handelingen over Berlijn cp tafel hebben gebracht. Dc inhoud daarvan was overigens dc afgelopen maanden al bij stukjes en beetjes uitgelekt. Niettemin ver oordeelde regeringswoordvoerder Wechmar de nieuwe „onthullingen" in scherpe bewoordingen. De afge drukte stukken waren volgens hem slechts werkdocumenten, die al lang achterhaald waren. Woensdagavond wierp de hoofdrc- dakteur van ..Quick" Wilfried Ah- rens, n og olie op het vuur door in een interview voor het tweede Duit se televisienet telegrammen te cite ren die de Westduitse ambassadeur in Washington, Pauls, in april aan het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn had gericht en die uit latingen van de Westduitse staats secretaris Egon Bahr bij diens jong ste bezoek aan Washington betrof fen. Bahr zou. in afwijking van de officiële regeringskoers, de toelating van een Russische consulaat-gene raal in West-Berlijn hebben bepleit, en hebben gezegd dat „voor ons al les aanvaai'dbaar is. wat de drie westelijke mogendheden acceptabel achten", voorts zou Bahr hebben verklaard, dat „men er niet omheen kon, vast te stellen dat Berlijn he laas geen deelstaat is, dat het he laas een bijzondere status moet heb ben en daardoor een derde fenomeen vormt". Onze voorraad NAADLOOS TAPIJT OVERGORDIJNEN EN VITRAGES wordt geroemd! Dóórom voor het inrichten van uw woning altijd ccrsl naar: Won i ngi nr ioh I i nj; MOSKOU. Afro-Aziatische studen ten hebben in de Russische hoofd stad gedemonstreerd tegen de exe cuties in Soedan. Er werden o.m. foto's meegedragen van de terecht gestelde comniunistenleider Mahgoub en spandoeken met het opschrift: „Handen af van de communisten in Soedan". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De politie van Alphen heeft in de namiddag een inwoner van deze plaats aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan de ontsnap ping. DAMASCUS, 29-7. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie zegt dat er in de bossen van Jerasj in het noorden van Jordanië en in het Jordaandal nog steeds gevochten wordt. Tientallen commando's zouden in de afgelopen dagen het leven heb ben verloren. Fatah, het orgaan van de bevrij dingsorganisatie, beweert dat Isra ëlische soldaten de Jordaanse troe pen hebben geholpen bij de jacht op de Palestijnse commando's en bij het verstevigen van het beleg rond de wegen waarover de Palestijnen zich terugtrekken. Langs de oevers van de rivier de Jarmoek en langs de terugtrekkingswegen zouden de Israëli's samen met de Jordaniërs hinderlagen hebben gelegd. 17-19 ZIERIKZEE Telefoon 2887 Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperaturen on geveer 13 graden; morgen aanvanke lijk zonnig en vrij warm met maxi ma omstreeks 25 graden, maar later van het zuidwesten uit enkele lo kale regen- of onweersbuien; zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 lot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 juli. Zon op 4.59. onder 20.33. Maan op 15.25, onder 23.08. 1 aug. Zon op 5.00, onder 20.31. Maan op 16.38, onder 23.41. 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.30. Maan op 17.46, onder Volle maan: 6 aug. (20.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 31 juli 8.37 20.56 2.13 14.42 1 aug. 9.40 22.12 3.10 15.55 2 aug. 10.54 23.34 4.20 17.10 Doodtij: 2 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur is de luchtdruk over onze omgeving flink gestegen hetgeen erop duidde, dal een hogedrukgebied dat aanvanke lijk nog boven Frankrijk lag zijn do micilie in onze streken ging zoeken. De heilzame invloed die dit hoge drukgebied op het weer had, kwam vrijdag duidelijk tot uiting in de zonneschijn, wind en temperatuur. Boven de Britse eilanden bevindt zich een koufront, dat heel langzaam oostwaarts opdringt. Dit front kan een bedreiging voor ons weekend- weer gaan inhouden, daar er zich aan het front gemakkelijk regen en onweersbuien kunnen vormen. Maar eerst zal de temperatuur nog een verdere stijging vertonen, met maxi ma die de 25 gj-aden zullen halen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1