De Russen maken zich ongerust PATATES FRITES tien van totale aardappelconsumptie BLIK DOOR HET WERELD Handel in hasjiesj Officieel heeft het Kremlin niet ge reageerd op Nixons voorgenomen reis naar Peking. Misschien is dit een beetje vreemd want toen de Ameri kaanse president naar Roemenië vloog werd dit nauwelijks verholen als een onvriendelijke daad geschetst. Immers: Nixon gaf daar een schou derklopje aan de enige in het Sow- jet-blok die nogal eens dwars durft te liggen. Maar nu: geen woord. Alleen een artikel in de Prawda, getekend door de niet bestaande Igor Aleksandrow, wat betekent dat de hoogste leiding spreekt maar het niet officieel wil doen. Aleksandrow kon- stat eert dat het kan vriezen en kan dooien: alle kontakten die spannin gen in de wereld verminderen moe ten toegejuicht worden, maar China en Amerika zouden getuigen van ge ring werkelijkheidsbesef als ze zou den proberen samen de Sow jet-Unie en haar bondgenoten onder druk te zetten. Argwaan is er dus wel in het Kremlin. En terecht. Want Nixon mag het dan moeilijk hebben met zijn ver klaringen aan Formosa dat er na tuurlijk niets aan de oude verplich tingen verandert en de Ver. Staten maken de indruk dat ze eigenlijk door de knieën zijn gegaan door ein delijk de realiteit van Mao's rijk te aanvaarden - maar omgekeerd is het niet anders. Tsjou En Lai, de minis ter-president, heeft al enige malen moeten verzekeren dat Peking bij voorbeeld zeker niet Noord-Vietnam in de steek zal laten, waar men ook argwanend de ontwikkelingen be schouwt. Belangrijker echter is dat China wel degelijk ook een koncessie heeft gedaan door Nixon uit te no digen. Daarmee verloochenen ze toch in zekere zin hun zuivere leer van strijd tegen het imperialisme: ze halen het kopstuk van de „grote volksvijand nummer één" in htiis. En ze praten met hem terwijl ze toch altijd bewe ren de grote revolutionairen te zijn die doen en niet praten. Fiets overzee populairder DEN HAAG, 28-7. De grote popu lariteit, waarin de fiets zich in ons land mag verheugen, neemt ook in andex-e landen toe, zoals bijv. in Ca nada. De Canadese hoofdstad Ottawa heeft langs het Rideaukanaal dan ook over een afstand van vijftig ki lometer fietspaden aangelegd. Een zelfde ontwikkeling doet zich ook in de Verenigde Staten voor, waar de staat Oregon voor de aanleg van fietspaden twee miljoen dollar ter beschikking heeft gesteld. Voor 35 jaar BRUIN1SSE. Sinds enige tijd heerst er hier onder de varkens een kwaad aardige ziekte: de dierenarts de heer H. heeft longpest geconstateerd. In een spoedeisende vergadering van de Bond werd besloten, de varkens in te enten, hopende alzo een epidemie te voorkomen. ZIERIKZEE. (Adv.). Heden een half pond gesorteerde versche koek jes en 2 ons bonbons of chocolade samen slechts 45 cent. ZIERIKZEE. De huidige techniek maakt het mogelijk, dat tegenwoor dig zonder moeite en zonder veel om slag, den gehelen dag, volop heet wa ter in voorraad kan hebben. Dal kan, als men een electrisch heetwaterap- paraat gebruikt, dat op nachtstroom werkt. ZIERIKZEE. Onder grote belang stelling heeft hedenmiddag de plech tige ingebruikstelling plaats gehad van de nieuwe R.H.B.S. ELLEMEET. Alhier werd deze da gen een Oranje-comité in hel leven geroepen, dat de leidnig op zich zal nemen bij voorkomende festiviteiten. ZONNEMAIRE. De aangewezen commandant en vaandeldrager van den ruiterstoet J. E. oefende Zater dagmorgen nog even met zijn paard. Ging het Vrijdags goed, dien morgen wilde het dier blijkbaar niet en wierp zijn berijder af en in de sloot. Jam mer genoeg moest hij inplaals van aanvoeren zijn bed in. China uit isolement De voorzichtigheid waarmee radio Peking ook de Chinezen geleidelijk aan heeft voorgelicht toont al aan hoezeer ook daar een zwenking in terne ideologische problemen veroor zaakt. En waarom brengt China een dergelijk offer aan ideologische zui verheid? Dat. is vermoedelijk de grootste reden voor de Russische arg waan. Hei betekent dat China thans be reid is uit zijn isolement te treden. Dat het voornemens is zich niet meer te beperken tot het propageren van zijn leer vanuit een trots eigen do mein', maar ook zijn rol als grote mogendheid wil gaan spelen in alle opzichten, maar vooral als konkur- rent van de Russen. Moskou was net gewend aan de idee dat in een zekere mate van evenwicht en overeenstem ming tussen de twee grote super machten alles wel zo ongeveer gere geld kon worden zonder al te veel koncessies. Wanneer de Amerikanen erin sla gen China ook binnen de club van de zeer groten aktief te laten worden betekent het dat steeds een even wicht binnen de driehoek gevonden zal moeten worden. En het is de vraag of de Russen dan hun gebrui kelijke systeem van vrijwel geen koncessies zullen kunnen volhouden. Enige ongerustheid is op zijn plaats. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN GRONINGEN. In een schuur in Buitenpost zijn de elf buitenboord motoren - waarde 23.000 gulden - te ruggevonden, die in de nacht van 9 op 10 juli uit een showroom in Zuid- laren zijn gestloen. De politie heeft de 29-jai'ige O. F. D. uit Buitenpost aangehouden, verdacht van deze in braak. EINDHOVEN. De inboedel van het Eindhovense reisbureau Spantour, dat op gei-echtelijk bevel werd ont ruimd, heeft drie dagen op straat ge legen zonder dat de eigenaar ervan kwam opdagen. Maandagmiddag ten slotte ontfermde de gemeente zich over de spullen en liet ze opslaan. ROTTERDAM. De schade die de brand in de waterstoffabx-iek van Gulf in Europoort maandag heeft aangericht, bedraagt, volgens voorlo pige schattingen, ongeveer f 100.000. De produktie van het petro-chemisch complex van Gulf in Eui-opoort zal, zoals gemeld, geen schade ondervin den. UTRECHT. De „Stichting voor het ongeboren kind" heeft de minister van justitie schriftelijk verzocht maatregelen te treffen, waardoor de huidige ontwikkeling naar vrije abor tus woi'dt tegengegaan en de wer kelijke hulp aan zwangei-en in nood woi'dt bevorderd. UTRECHT. Het inlei-im-bestuur van de Willem Ai-ntzhoeve in Den Dolder heeft de vei-pleegkundig di- recteur van de zwakzinnigenafdeling Dennendal gevraagd een nota op te stellen over de vex-pleegkundige as pecten van de zwakzinnigenzorg. BERKEL. In de nacht van maan dag op dinsdag is de 25-jarige café houder-landbouwer M. P. A. M. Vugts uit Vught bij een vex-keerson- geval op rijksweg 65 (Tilburg-'s Her togenbosch) ter hoogte van de ge meente Berkel om het leven geko men. DEN HAAG. Nederland is toege treden tot het Latijns-Amex-ikaans denuclearisatievex-drag, dat 12 febx-u- ari 1967 in Tlatelolco, Mexico, werd getekend. DEN HAAG. Op Nedei'lands initia tief zullen begin septembex-, waar schijnlijk 2 en 3, deskundigen uit Ne derland, Frankrijk, Duitsland, Enge land en België in Den Haag bijeen komen om te spx-eken over maatrege len om- verdei-e vervuiling van de Nooxdzee tegen te gaan. BADERADEEL. De 67-jax'ige S. Falkema uit Sneek is op de x-ijksweg Leeuwaxdcn-Sneek in Badex-adeel verongelukt. De man werd door een personenauto gegrepen toen hij met zijn fiets de weg overstak. AMSTERDAM. Burgemeester Sam- kalden van Amsterdam zal eind dit jaar op uitnodiging van de gouver neur van Djakarta een bezoek aan Indonesië brengen. MAARTENSDIJK. De 20-jarige Th. M. van Ditmars uit Utrecht is op de Koningin Julianalaan in Maax-tens- dijk verongelukt toen de motor waar-op hij meereed op een uit een inrit rijdende personenauto botste. De bestuurder van de motor werd gewond opgenomen in een zieken huis. DEN HAAG. Door middel van een aantal ingrijpende „beleidsombuigin gen" had de oud-minister van finan ciën Witteveen in 1972 tot een verla ging van 688 miljoen gulden van de rijksuitgaven willen komen. Dit blijkt uit de gepubliceerde streefcij fers die de oud-ministex; in maart heeft opgesteld. GRONINGEN. Bij de rechtbank in Groningen is surseance van betaling aangevraagd voor de Gx'ol divisie van het G.K.U.-concern. UTRECHT. De 14-jarige jongen C. van Klundert uit Standdaarbuiten (N.B.) is uit de Intercity-trein Brus sel-Amsterdam gevallen en om het leven gekomen. Het ongeval gebeur de omstreeks kwart over vijf tussen het Belgische Essen en Roosendaal. TILBURG. Verdacht van drie scho ten uit een rijdende auto op een po- litie-inspecteur is in Tilburg de 19- jarige E. van K. uit Tilbux-g aange houden. De schoten vielen in de wijk het Groeseind in Tilbux'g, waar slo pers gekraakte huizen ongeschikt maken voor bewoning door de daken weg te breken. VENLO. Uit het magazijn van een woninginrichting aan de Industrie- stx-aat te Venlo is bij afwezigheid van de eigenaar voor f 8000 aan vloerbe kleding en andere stofferingsartike len gestolen. De diefstal werd ont dekt toen de woninginrichter van vakantie terugkwam. DEN HAAG. Bij voortzetting van het gedui'ende de jaren zestig inge zette vex'snellingspx-oces zouden in ons land tot 1990 31 enkelvoudige crematoria moeten worden gebouwd. Nederland zou in dat jaar beschik- ken over 42 enkelvoudige en dubbele crematoria. BELLINGWOLDE. De woning met schuur van de familie E. Berends te Bellingwolde, is in de nacht van dinsdag op woensdag door een felle uitslaande brand totaal verwoest. Ook de hele inboedel ging verloren. Onbekende mishandelde babies in kraamkliniek KAMM, 28-7. ïn een kraamkliniek in het Westduitse stadje Hamm heeft een onbekende acht babies op zeer brute wijze mishandeld. De politie kwam met het afschu welijke ver-haal dat de onbekende de kinderkamer van de kliniek binnen drong en zich te buiten ging aan de babies die in leeftijd varieerden van 4 uur tot 14 dagen. Her en der met zijn vuist rondmaaiend brak hij de armpjes van zeven babies en brak hij de schedels van vijf. De politie weet niet waar ze de aanvallexVaan- valster zou moeten zoeken. Bij de kliniek zijn wachten ge plaatst en de gewonde babies zijn naar een ander ziekenhuis overge bracht om ze tegen verdere aanval len te beschermen. Alle babies zouden buiten onmid dellijk levensgevaar zijn. Nederlandse in Frankrijk in arrest MONTPELLIEIt, 28-7. De Franse douane heeft by St. Jeande Veda in het gebied van Languedoc-Rousillon zeven kilo hasjiesj gevonden die ver borgen waren in het reservewiel van een Mercedes met een Westduits nummerbord. De drie inzittenden van de wagen, de 24-jarige Brit William Watton, de 26-jarige Amrikaan Jack Winsten en de 27-jarige Nedei'landse M. F. (een laborante uit Heei-len), zijn onder vraagd en naar de gevangenis in Montpellier overgebracht. Het drie tal bekende hasjiesj te gebruiken. De twee mannen verklaarden het verdovende middel in Casablanca gekocht te hebben met het doel het in Lenden te verkopen. Zij zijn alle drie in staat van beschuldiging ge steld. -.'.-I'S- nrrrs.iwa&tv VAN KERMISATTRACTIE NAAR „VOLKSVOER" Het aardappelverbruik in Neder land per hoofd van de bevolking be draagt circa 80 kg per jaar. Boven dien was ons land in 1970 de be langrijkste exporteur van aardappel- produkten (waaronder frites, chips en puree) met een uitvoer ter waar de van ongeveer 50 miljoen gulden. Vooral de omzet van patates fri tes stijgt nog steeds. Het aantal be drijven in Nederland, waar patates worden verkocht, loopt tegen de 4500. Bovendien beschikken duizen den huisvrouwen over een frituur pan en behoren zij tot de belang rijkste verbruiksters van voorgebak ken patates frites. Ook de chips heb ben de laatste jaren enorme opgang gemaakt als een bijna onvermydelij- ke verkwikking by een stevige bor rel, Aardappel komt uit Zuid-Amerika Er zijn maar weinig landen waar zoveel aardappelen worden gegeten als Nederland. Toch stammen deze eetbare wortelknollen niet uit ons land. De aardappel heeft een zeer I avontuurlijke levensloop achter de rug, waarin ontdekkingsreizigers, avonturiers en koningen een grote rol hebben gespeeld. Toen Francisco Pizarro in 1533 het Incarijk in Peru veroverde, trof. hij daar tal van va riëteiten van de aardappel aan, die wezen op een reeds eeuwenoude ver bouwing. Pas omstreeks 1565 werd de aardappelplant door een Spaanse admiraal naar zijn vaderland over gebracht. Als aanwinst voor de bloe mentuin! Allengs werd de knol ook als voed sel geapprecieerd, eerst in Italië, la ter ook in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Toch was de aardappel nog heel lang een tamelijk exclusief gerecht, alleen betaalbaar voor de hogere standen. Pas ten tijde van de Franse overheersing (1797-1815) werd de aardappel in ons land vrijwel al gemeen. Sedertdien is de Nederland se keuken zonder dit produkt on denkbaar. Toen in 1845 de aardappelziekte optrad, brak de hongersnood uit en braken er in Den Haag en Leiden opstanden uit. In 1917 herhaalde het aardappeloproer zich in Amsterdam. ARAM EN HET TEKEN VAN YAGO 37. ,.Waar wilt gc heen?" vroeg de aan voerder. toen zij dichterbij gekomen wa ren. ..Ge hebt toch geen ruzie met onze vriend Rollo gehad?" De jonge krijger was afgestegen, doch hield nog steeds het paard bij dc teugel. ..Integendeel", antwoordde hij met een glimlach op het gelaat, „wij hebben juist vriendschap gesloten en Rollo heeft zich pen uitstekend gastheer betoond". Een dankbare blik van dc dikzak beloonde hem voor die wooi"den. doch Aram ging verder: „Ik iitwii echter te hebben begrepen dat Yago. uw koning, mijn vader is en ik wilde hem zo spoedig mogelijk opzoeken om hem mijn hulp aan te bieden en tevens zijn hulp in tc roepen, aangezien mijn gade in de macht is geraakt van de priesters, die haar op hun schip gevangen houden!" De ander knikte. „Ik kan mij uw verlan gen begrijpen", sprak hij, „en wanneer gij werkelijk Yago's zoon zijt. wat ik aanneem, daar ge als twee druppels water op hem lijkt, zou dit veel verklaren. De priesters waren natuurlijk beducht voor u en heb ben u hierheen gelokt om u dienstbaar le maken aan hun lage plannen Gc kunt echter beter doen door u bij ons aan te sluiten. Wij begeven ons gezamenlijk naar dc schuilplaats van uw vader, die ge alleen toch nooit zoudt kunnen vinden en Ochar's mannen hebben overal hun handlangci-s, die niet zouden aarzelen u om het leven te brengen wanneer hen dat bevolen wei-d „Maar daar zullen wij voor waken!" viel Rollo hem in de rede. terwijl hij bescher mend naast Aram ging staan. één gelegenheid aan, waar patates frites worden gebakken. Patates wor den niet alleen verkocht in kraamp jes en automatieken, doch ook in snackbars en cafetaria's, wel of niet opgediend met biefstuk, hamburger, lever, appelmoes of mayonnaise. Bovendien lenen de patates frites zich voor culinaire verfijning. U kent wellicht de pommes alumettes, ge bakken aardappelsprietjes bij een warme maaltijd, die in menig restau rant worden opgediend. Voorts de (rondgestoken) pommes risolées, zo als de Franse keuken die serveert. Verder de chips als attraktie bij de borrel. SPORT MOTORSPORT Dick van Klooster had pech Eerst op kermissen Als gevolg van de toenemende welvaart is de consumptie van aard appelen de laatste vijftien jaar ge daald. Maar hiertegenover staat een toenemend verbruik van patates fri tes. Deze in staafjes gesneden en in olie gebakken aardappelen werden reeds vóór de laatste eeuwwisseling in Frankrijk geconsumeerd, maar in Nederland veroverden zij de markt pas in het begin der vijftiger jaren. De verkoop van patates frites be gon op de kermisseyi in onze zui delijke provincies en vandaar woei het gebruik over naar de rest van ons land. Zelfs in de kleinste dorpen treffen we tegenwoordig minstens Tijdens nationale wegraces op het cix'cuit van Zandvoort, werd de Schouwse coureur Dick van Klooster door pech uitgeschakeld. In de training van zaterdag wist hij tot een snelste x-onde te komen van 1.56.6 min., wat een gemiddelde snelheid is van plm. 130 km./uur. De snelste ti-ainingstijd in de 500 c.c. klasse was voor Herbert Spahn op Kawasakié met 1.52.7 min. In de wedstx-ijd nam Van Klooster met zijn Bremmer B.M.W. de 5e startplaats in. doch door het bi-eken van het oliepomptandwiel, moest hij reeds na één ronde de strijd staken. Winnaar wex'd zoals gewoonlijk op Zandvoort, Herbert Spahn op Ka wasakié. De snelste ronde was echter voor Jan Rietdijk op een Mutti-B. M.W. met 1.51.6 min., gemiddelde snelheid 135 km./uur. In het totaal klassement staat Van Klooster na 8 wedstrijden op de 2e plaats met 134 punten. Van Klooster wox-dt gesponserd door Zeeland's Roem uit Yei'seke. ATLETIEK Chinees sprong 2.25 111 TIRANA, 28-7. Dc Chinese at leet Ni Tsji Tsjin heeft in de Alba nese h oofdstad Tirana 2,25 meter hooggesprongen. Dat is vier centimeter onder zijn beste prestatie van 8 november 1970, die niet als wereldrecoi'd erkend kon worden, omdat Communistisch Chi na geen lid is van de Internationale Amateur Atletiekfcderatie. Het is de eei-ste keer dat Ni builen zijn land een dergelijke hoogte springt. Hij begon op 1,97 meter, ging vervolgens via 2,01, 2,05, 2,10 naar 2,20 meter, om er daarna onder ooi-verdovend gejuich van do menigte nog vijf cen timeter bij te doen. Dc Chinees liet de lat daarna op een hoogte van 2.30 meter leggen, die nog nooit door een atleet is gehaald. Het lukte ook nu niet. FINANCIËN EN ECONOMIE De middelgrote industrieën UTRECHT. 28-7. Van dc 300 mid delgrote in dc Nederlandse Export "omblnatie verenigde industriëlen (gezamenlijke omzet drie miljard gulden) is ruim 73 procent gematigd optimistisch over dc toekomst van het bedrijf, ruim 14 procent is op timistisch en bijna 13 procent maakt zich zorgen. Dit is gebleken uit een door de Stichting Nederlandse Export Com binatie onder haar leden gehouden enquête, waarbij werd nagegaan hoe men denkt over het economisch ge beuren in 1968. 1969 en 1970 en wel ke verwachtingen men heeft voor dit jaar en een verdere toekomst. „Nederland verwierf zich dc afge lopen jaren de twijfelachtige reputa tie, om met een betaalmiddel dat be denkelijk veel weg heeft van weg- werpgeld. koploper te zijn in de Eu ropese inflatie", zo luidt één van dc conclusies van de enquête. Het re sultaat is woensdag aangeboden aan de regering en de leden van de Tweede Kaïnor Een foto van het Schouwen-Duive- lands elftal, dat weliswaar verloor van het Rotterdamse Xexes met 2-4, maar een opvallend sterke indruk op tegenstander en publiek achterliet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ONDERWIJS Praktijkdiploma machineschrijven Te Bergen op Zoom slaagden voor de gehuoden examens voor Praktijk diploma Machineschrijven: mej. C. Deïst te Schax-endijke en de heren P. J. Kooman en T. A. v. d. Weele uit Zierikzee. Zij kregen hun opleiding van de heer K. Koetsdijk Staatsge- diplomeerd leraar Machine schrij ven. Een nieuwe cursus begint 28 augustus. KERKNIEUWS Gex-ef. Kerken Beroepen: te Hollandscheveld C. M. Overdulve, oud miss. pred. te Rwan da, te Bussum. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboxen. 25 juli Anna Cornelia, d. vaxv Adrianus Willem de Jonge en Janna Cornelia van Kuijk (Midden- schouwen). 27 juli Janny Aaltje, d. van Kox-nelis Jacob Nuijens en Maat je Mastenbi'oek (Zierikzee). Gehuwd. 21 juli Ei'ik Lourens Boorsma, 21 jr. (Oostbux-g) en Helena Max-ia Johanna Steendijk, 20 jr. (Zie- x-ikzee); 27 juli Cornelis Gerardus van Langeveld, 28 jr. (Haarlem) en Hen- drika Max-ia Romijn, 31 jr. (Haarlem). Ovex-leden. 20 juli Adriana Wilhel- mina van den Bei-ge, 74 jr. (Bruinis- se); 21 juli Jan Willem de Vrieze, 87 jr. (Ziex-ikzee); 22 juli Geertruida Wilhelmina Eggebeen, 72 jr.. geh. gew. met Cornelis Lindhout (Brou- wex-shaven); 27 juli Klazina Bodbijl, 80 ji\ (Zierikzee); 26 juli Marinus Cornelis van der Linde, 84 ji\, geh. gew. met Maatje Sentina Hogexdand (Middenschouwen). Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 31 JULI. NED. I. Als alles volgens plan ver loopt zetten de heren Scott en lrwin vanmiddag voet op de maan. De te levisie is erbij. Verder in het AVRO- programma van de zaterdagmiddag aandacht voor de internationale ten niskampioenschappen in Hilversum. Tussen 7 en 8 wordt deze reportage voortgezet. Er komt ook nog een tweede reportage van de maanwan- deling, ook omstreeks half G. Verder de gebruikelijke uilzendingen rond de klok van 7. De VARA komt na het nieuws met: Zomaar een zomer avond, met o.a. Chris Hinze. Gerard Cox, Berend Boudewijn. Dorc Smit presenteert het programma. Hel laatste stuk van het V AR A-program- ma is voor Corwin. Verhalen over een Canadese psychiater. De titel is „Kent iemand hier soms Denny?" NED. 11. Na Pip en Zip en het jour naal brengt de Evangelische Omroep een programma dat uit twee delen bestaat. Eerst: Jeugd kampeert. Ver der een film uit de serie „This is life" van dc Lutheran Television Produc tions. „Leid vriendelijk licht" is de titel. Na het journaal van 8 uur gaal de NCRV verder en die brengt weer een film uit de serie World Première. In de hoofdrollen van de Samenzwe ring zien we William en Robert Con rad, alsmede Don Stroud en Linda Marsh. Het is een spannend verhaal over een officier van justitie. Na deze film dc actualiteitenrubriek Hier en Nu, een korte uitzending getiteld Het Woord, waarin men ds. S. E. Hoff aan het iverk ziet. Tenslotte de 12e aflevering van Barenboim over Beethoven. In deze aflex>ering piano sonate opus III no. 32, gespeeld en toegelicht door Barenboim. ZATERDAG 31 JULI. NED. I 14.30 Apollo-15, 16.00 Nieuws1G.02 Avro's Sporlpanorama 17.30 Apollo: 18.45 Pip en Zip: 18.55 Nieuws: 19.05 Avro's Sjjortpanorama 20.00 Journaal: 20.20 Zomaar een zo meravond: 21.50 Corwin23.25 Jour naal. NED. II: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws19.05 Jeugd kampeert: 19.25 Leid vriendelijk licht; 20.00 Jour naal; 20.21 Dc samenzwering; 21.50 Hier en Nu: 22.15 Het tvoord: 22 20 Barenboim over Beethoven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 6