De Nederlandse defensie-inspanning in de jaren 1972-1975 Nederlandse familie in Australië beleefde angstig en droevig avontuur De dienstplicht in de V.S. Ernstige overstromingen in Zuid-Korea R5 Vaccinatie blijft aanbevolen Nota openbaar gemaakt DEN HAAG, 28-7. De nota over de Nederlandse defensie inspanning opgesteld ten behoeve van de kabi netsformatie - inmiddels voor publi- katie vrijgegeven - vermeldt dat de totale lasten voor de Nederlandse defensie in de periode 1972 tot en met 1975 moeten stügen van 4391 tot 5960 miljoen gulden (in 197.1: •1870 miljoen, in 1974: 5420 miljoen). De vorige minister van Defensie cle heer Den Toom, vermeldt in deze nota dat ondanks de hogere uitga ven speciaal de vernieuwing van materieel zal achterblijven bij het geen in de NAVO-aanbevelingen op dit punt is opgenomen. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Eind juni waren over de hele wereld meer schepen in aan bouw dan ooit tevoren, zo blijkt uit het jongste kwartaaloverzicht van de internationele scheepsbouw van Lloyd's Scheepsregister. CAIRO. Het Egyptische parlement zal binnenkort ontbonden worden omdat de verkiezingen van 1968 niet „vrij en rechtstx-eeks" zijn geweest. President Sadat heeft dit op het con gres van de Arabische Socialistische Unie, de enige partij in Egypte, ver klaard. NEURENBERG. Bij een verkeers-, ongeluk op de autobaan Neurenberg- Frankfort (vlakbij Bamberg) is in de nacht de 21-jarige mevr. J. A. van der Stad-van Prooien uit Waddinx- veen om het leven gekomen. Drie an dere inzittenden uit de personenauto raakten gewond. LONDEN. Een groep van ongeveer 50 Britse Joden heeft het kantoor van het Russische persbureau Tass in Londen bezet. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie. Meivin Laird, heeft verklaard, dat de geheime do cumenten van het Pentagon over de oorlog in Vietnam voorshands niet zullen worden gepubliceerd. NIEW DELHI. De regering van India zal onder zware druk komen van voorstanders van harde maat regelen tegen Pakistan, na de be richten over de dood van zeker tien Indiase burgers bij beschietingen door het Pakistaanse leger. OSLO. Noorwegen is van plan vijf vaten met giftig chemisch afval die in de Noorse territoriale wateren tot zinken zijn gebracht, aan dé oor spronkelijke eigenaar, het Westduit- se chemsiche bedrijf Basf, terug te zenden. LISSABON. Bij de vechtpartijen die zich in Lissabon hebben voorge daan tussen de politie en bankbe dienden die de vrijlating eisten van hun vakbondsvoorzitter Daniel Ca- brita, zijn vijf gewonden gevallen. MONTREAL. De Jamaicaanse bokser Canny Tucker is in een zie kenhuis te Montreal overleden. Hij was maandag in een partij tegen de Canadese kampioen lichtwelterge- wicht Raynald Cantin knock out ge gaan. Tucker was echter zo zwaar gewond dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. WARSCHAU. De sneltrein War- schau-Krakow is dinsdag nabij de Poolse hoofdstad ontspoord, waar door- 18 mensen deels zware verwon dingen opliepen, aldus heeft het Poolse persbureau P. A. P. bekend gemaakt. Vier wagons werden ver nield. ISTANBUL. Gewapende mannen hebben op de autoweg Izmir-Deniz- li in West-Turkije een bankauto be- roofd van vier miljoen Turkse pon den (ruim een miljoen gulden). De chauffeur van de geldauto kreeg schotwonden en twee van zijn hel pers werden met behulp van een verdovende injectie buiten gevecht gesteld. Een vermindering van de Neder landse bijdragen aan de gemeen- .schappelijke verdediging zou ernst i- gv politieke gevolgen hebben. De heet Den Toom gaf de volgende op- sou n.ing van de consequenties: - Een verandering in hot rege ringsbeleid zou aanleiding kunnen geven tot eer kettingreaktie, die het bondgenootschap op onaanvaardbare wijze zou verzwakken; mogelijke repercussies ter zake van de Amerkaanse defensie-inspan ning ten behoeve van de veiligheid van Westeuropa; de veiligheidspoltiek wordt min der geloofwaardig; WASHINGTON. De democratische senator Vance Hartke heeft maandag in de Amerikaanse senaat voorge steld dal de nieuwe leider van de Amerikaanse delegatie bij het Viet- nem-gesprek in Parijs door de se naat in zijn functie zal worden be- vei tigd. BOGOTA. Columbia heeft het Amerikaanse hotelconcern Hilton opdracht gegeven, binnen dertig da gen al zijn eigendommen in het land te liquideren. De maatregel is geno men omdat de maatschappij gewei gerd zcu hebben de officiële regels te eerbiedigen die in Columbia wor den gesteld aan de exploitatie van een onderneming met buitenlands kapitaal. FRANKFORT. In West-Duitsland heeft zich woensdag opnieuw een spoorwegongeluk voorgedaan, nu bij Bad-Hersfeld in Hessen, waar de ..Karintbe-express" uit de rails liep. Vier passagiers werden ernstig ge wond en acht in lichtere mate. ERUSSEL. De stad Brussel heeft een dringende oproep gericht tot de bevolking waarin gevraagd wordt zo zuinig mogelijk te zijn met drink water. De droogte van de laatste we ken heeft de drinkvvaterreserve van de Brusselse intercommunale water maatschappij namelijk enorm doen afnemen. BURGOS. Een militaire aankla ger heeft in Burgos 30 jaar gevan genisstraf geëist tegen het 21-jarige Baskische meisje Maria Teresa Are- valo, beschuldigd van deelneming aan een gewapende overval op de kantoren van een scheepswerf In- sestao bij Bilbao. CAIRO. Het Egyptische blad „Al Akhbar" weet te melden dat presi dent Anwar Sadat van Egypte be sloten heeft na zijn huidige ambts termijn niet te streven naar herver kiezing. De huidige ambtstermijn duurt vijf a zes jaar. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft de partijen in het sta kingsconflict bij de spoorwegen ge vraagd hun meningsverschillen over een nieuwe arbeidsovereenkomst aan drie neutrale deskundigen voor te leggen. BRUNSWIJK. Een 17-jarige Westduitser die in zijn rubberboot op de Elbe bij Altgarge in de buurt van de Oostduitse oever kwam, is de terugweg afgesneden door vaartui gen van de Oostduitse grenswacht. Volgens de Westduitse douane heb ben de Oostduitsers de jongeman ge arresteerd. Israëlische rechtbank veroordeelt drie vrouwen LYDDA, 28-7. De militaire recht bank in Lydda heeft drie leden van een voor het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" werkende Franse sabotagegroep schuldig be vonden aan het in Israël binnen smokkelen van explosieven en het opblazen van openbare gebouwen in Haifa en Tel Aviv. De straffen zul len later worden opgelegd. Het zijn de 26-jarige in West-Duitsland ge boren Evelyn Barge en de uit Ma rokko afkomstige zusters Nadia (26) en Mariene (21) Basjir Bardali. - de atoomdrempel wordt in on gunstige zin beïnvloed; dc inspraak van Nederland in de besluitvorming in de NAVO zal ver minderen. WASHINGTON, 28-7. De Ameri kaanse minister van Defensie, Mei vin Laird, heeft dinsdag op een jeugdbyeenkomst van het „American Legion" meegedeeld dat in de ko mende twaalf maanden niet meer dan 100.000 dienstplichtigen onder de wapenen zullen worden geroepen. Pit is ongeveer 27 procent minder dan in het op 31 juli eindigende j.'ar. De minister zei verder dat de re geling nog steeds van oordeel is dat kan worden evergegaan op een strijdmacht die geheel uit vrijwilli gere bestaat. Er zijn echter op het moment nog niet voldoende vrijwil ligers voor de strijdkrachten die in totaal 2.500.000 mannen en vrouwen nodig hebben. Als streefdatum voor het opheffen van de dienstplicht geldt nog steeds 1 juli 1973, aldus Laird. Zeilbootje contra veerboot MAASSLUIS, 28-7. Met de eb- stroom is het zeilbootje „Plaici", af komstig uit Vlaardingen, tegen de veerboot „Gedeputeerde Schilthuis" gevaren op de Rotterdamse Water weg. Omdat de mast onder het dek van de veerboot kwam, werd het bootje omgeduwd en liep vol water. De twee opvarenden, R. C. H. Kijne en W. Kreukniet, beiden achttien jaar en afkomstig uit Vlaardingen, geraakten te water. De toegeschoten boot van Rijkswaterstaat, de RHD 7, onder commando van kapitein Visser, verleende onmiddellijk assistentie. Op advies van de kapitein van de veerboot hielden de zeilers hun boot vast en dreven met de stroom in de i'ichting Hoek van Holland. De be manning van de RHD 7 slaagde er in de beide jongens aan boord en het zeilbootje langszij te krijgen en vei lig de haven van Maassluis binnen te loodsen. Mellema voorzitter van C.H.-fractie DEN HAAG, 28-7. De heer J.'t. Mellema is door de CHU-fractie in de Tweede Kamer aangewezen als voorzitter. Eerste vice-voorzitter werd de heer H. Kikkert, tweede vice-voorzitter de heer C. F. van der Mei. Drs, A. de Boo werd benoemd tot fractiesecretaris. Tweede Kamerlid mevr. Van Veenendaal staatssecretaris C.R.M. DEN HAAG, 28-7. Het Tweede- kamerlid voor DS'70 mevrouw S. van Veenendaal-van Meggelen zal worden voorgedragen voor benoe ming tot staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Zij zal speciaal worden belast met de zorg voor de maatschappelijke dienstverlening, waaronder begrepen de bejaardenzorg, de zaken betref fende lichamelijk of zintuigelijk ge handicapten, ongehuwde moeders en vrouwen en jongeren in bijzondere situaties. Ook de bijstandszaken, de buitengewone pensioenen, de alge mene oorlogsongevallenregeling In donesië en het vol kskredi et wezen vallen onder haar zorg. MELBOURNE, 28-7. De uitputting naby en met bloedende voeten strompelde dinsdag een 31-jarige Nederlander in een verlaten streek ten oosten van de Australische stad Melbourne een hotel binnen nadat hij zijn vrouw en drie van zijn kin deren uit het ijskoude water van de rivier de Goulburn had gered. Zij waren met hun auto in het donker van de weg geraakt en van een 20 meter hoge rots in de rivier gestort. SEOEL, 28-7. De overstromingen en aardverschuivingen in het mid den en het zuid-westen van Zuid- Korea, die het gevolg zyn van een aanhoudende regenval, hebben de laatste twee dagen aan 64 mensen het leven gekost. Negen worden vermist en 44 wer den gewond. In totaal zijn 3600 men sen dakloos geworden. De materiële schade wordt voorlopig op ruim 6,5 miljoen gulden geschat. In een gebied 140 kilometer ten zuiden van Seoel is in tien uur 320 millimeter regen gevallen, waardoor- de river de Koem buiten haar oe vers is getreden en boerderijen onder water zijn komen te staan. FEUILLETON Id De achterkamer was, tot zijn ver rassing, groot en tamelijk modern gemeubileerd. En gezellig, dat zag hij in één oogopslag. De heer des huizes was overeind gekomen, zijn hand uitstekend. „Meneer Hofmeer, welkom. Aardig, dat u zoveel be langstelling in onze Anneke toont." Het meisje zelf keek hem met een rode kleur van blijdschap aan. „Dag.zei ze zacht, verward door het grote ogenblik. Maar Teun Gaaf plaatje uit de twintiger jaren 7>on de toenmalige tramhalte te Schuddebeurs. Men ziet hoe de rails met een fraaie bocht rich ting Zierikze? ver dwijnen. Rechts wachthuisje en het omheinde plat form voor het in laden van vee. Alles toen ook uit eraard in een krans van groen. De man, wiens naam door Reuter wordt opgegeven als Gerrit Rem mers, worstelde een uur lang om zijn vrouw Jenny (30) en de kinderen Ben (10), Anita (7), en Margaret (7 maanden) op de kant te brengen. Zijn zoontje Gerrit (4) was door het water meegesleui-d en verdronken. Vervolgens klauterde Remmers, een mijnwerker uit Woodspoint, bloots voets legen de steile helling op om hulp te gaan halen. Die vond hij pas na een barre tocht op anderhalve ki lometer afstand. Zijn vrouw, die een gebroken schouderblad had, en Ani ta, met een hoofdwond, werden naar het ziekenhuis Mansfield gebracht. Hun toestand is nu bevredigend. De politie vond later het lijk van het jongste zoontje stroomafwaarts. Het gezin Remmers emigreerde twee jaar geleden uit Heerde (Gelderland) naar Australië. De exportbevordering DEN HAAG, 28-7. De voorzitter van de Nationale Raad voor Handels bevordering, de heer Sidney J. van den Bergh, heeft de minister van economische zaken een telegram ge zonden, waarin hij de minister wijst op de ercxstige gevaren die een be- pex-king van de voox^exportbevox-de- ring beschikbare middelen met zich mee zou bx-engen. Aanleiding tot het zenden van het telegx-am is het feit dat er aanwijzingen bestaan, dat de voorgenomen bezuinigingen op over heidsuitgaven zich ook zullen uit strekken tot de subsidies aan de pax- ticuliere handelsbevorderende instel lingen. bukte zich en drukte een zoen op haar wang. „Hallo, Anneke.neem me niet kwalijk, meneer," vervolg de hij, zijn hand drukkend. „Ik vindt het prettig kennis met u te mogen maken. En zegt u alstublieft gewoon Teun. Gf heeft Anneke m'n naam niet genoemd „Nou en of flapte het meisje er uit. Elsje stond een eindje verder toe te kijken, toen Grevenberg zijn gast een stoel aanwees. „Maak het je ge makkelijk, Teun, zal ik dan maar zeggen. Sigaar? Sigaret?" „Sigaret, gx*aag." Anneke trok haar stoel bij, zodat ze vlak naast Teun kwam te zitten. Even keek hij haar aan en verwarm de zich aan haar vex-heex*lijkste blik. „Je hebt zeker liever koffie, niet Teun klonk Elsjes stem. „Maar niet speciaal voor mij klaarmaken, hoor." „Jawel," wierp Anneke tegen. „Ik weet, dat hij liever koffie heeft dan thee. Er is gezet." Teun voelde zich dadelijk op zijn gemak. Grevenberg leek een man van tegen de vijftig, met lichtgrij- zend haar aan de slapen. Het enige, wat Teun niet helemaal kon rijmen, waren de diepe groeven in zijn voor- hoofd. Net of de man jarenlang in zorgen had gezeten. Maar Gx-even- berg bleek een gezellige prater te zijn. Teun vertelde van de smederij cn van het werk dat hij deed. Over zijn vader, die raadslid was en over zijn beide broers, waarvan de jong ste nog in militaire dienst vertoefde. En van zijn zusje. „Lien is ongeveer zo oud als Anneke," voegde hij er aen toe. „Misschien iets jonger." „Ik ben twintig." „Lien is negentien, maar ze is erg flink en ziet er ouder uit." „Dus jij bent de oudste infor meerde Els. Teun knikte. „Ja, te zijner tijd zal ik vader wel opvolgen in de zaak. Dat is zo de traditie in onze familie. De smederij ging altijd over op de oudste zoon." „En wat moeten je broers dan. Teun?" vroeg Anneke. O. die kopen tc zijner tijd mis schien wel een eigen zaak. Bij mijn vader thuis waren ook drie broers. Vader nam dc zaak over van groot vader. En m'n ooms zitten verspreid in het land. Eén heeft een smederij onder Winterswijk, de ander is helc- Wat frisdranken en bier doen, werd weer eens duidelijk in de afgelopen warme zomerweken. De produktie moet het allemaal maar bijbenen, doch een „helpertje" is wel een mo derne machine, zoals die in München in gebruik is. Hij is goed voor twin tig volle flessen per seconde. Zuidafrikaanse journalist gearresteerd JOHANNESBURG, 28-7. De Zuid- Afrikaanse veiligheidspolitie heeft Benjamin Pogrund, journalist van het oppositieblad „Rand Daily Mail", gearresteerd en hem korte tijd latex- tegen een borgsom van 1500 gulden weer vrijgelaten. Pogxnxnd zal op 27 augustus voor de rechter moeten ver schijnen op beschuldiging van dief stal van vertrouwelijke documenten en schending van de wet op ondex*- drukking van het communisme. GENEVE, 28-7." In tegenstelling tot andersluidende, bexdchten blijft de Wex-eldgezondheidsorganisatie toe- xïsten die naar Spanje gaan aanbe velen zich tegen cholera tq laten in enten. Dit heeft een woordvoex-der in Genève gezegd. „Wij weten dat de infectiehaard van Zax*agoza is ge doofd. Maar de cholera kan opnieuw op elke plaats de kop opsteken en inenting geeft een goede veiligheids marge. Wij bevelen alle toeristen die naar Spanje gaan aan de gezond- heidsvoox*schriften die wij hun al ge geven hebben te x-espectex-en", aldus de gezondheidsorganisatie in Genève. 27 maal overgestapt op tractoren. en is dealer nabij Gouda. En m'n oom Piet is uit het vak gegaan. Die heeft nu een rijwielzaak in Ho om. In Noord- Holland. M'n broer Elmert is de spe cialist voor de tractoren en land- bouwkerktuigen. Die zal vroeg of laat elders in het dorp wel voor zich zelf beginnen, veronderstel ik. Zelf ga ik veel op karwei in de nieuw bouw. Ook buiten het dorp". De gesprekken waren prettig. Teun rookte zijn sigaretje, af en toe de hand van het meisje op zijn arm voe lend. Maar op een gegeven ogenblik vroeg Gx-evenberg: „Teun, een vraag op de man af. Weten je oudex's, dat je vanavond hier bent?" „Jazeker, meneer. Ze weten trou wens al enkele weken, dat ik zo'n beetje omging met Anneke". ..En hebben ze geen bezwaren?" Teun keek de oudex-e man verwon derd aan. „Waarom zouden ze? Va der heeft wel zoveel vertrouwen in me, om te weten, dat ik niet met de eerste de beste thuis zal komen". Hij draaide zich naar het meisje en voegde er lachend aan toe: „Zo te zien kan ik met Anneke wel voor de dag komen, niet?" Het meisje lachte verlegen. „Jij zult het wel 't beste weten". Om lien uur meende Teun, dat het tijd werd om op te stappen. Hij' kwam overeind, zich verontschuldi gend: „Morgen is het weer vroeg dag. Mag ik nog eens een keer komen?" Hij keek beurtelings de heer des hui zes en Elsje aan. „Daar heb ik niet over te beslis sen". zei de laatste, maar op een toon van: Ik heb geen bezwaren. Grevenberg dacht na. „Natuurlijk mag je terugkomen. Tenminste, als Anneke het goed vindt". Hij keek zijn jongste dochter lachend aan. „Al was 't elke avond", antwoord de ze eerlijk. Teun knikte dankbaar. „We zullen niet te hard van stapel lopen, Anne ke". Hij draaide zich naar Elsje. „Wanneer komt het jullie het beste uit. Elsje?" „Vraag je dal aan mij?" vroeg ze verbaasd. „Natuurlijk. Jij bent de oudste dochter, dus zo'n beetje de vrouw hier in huis, die beslist. Zeg jij het dus maar". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5