„De Boesmans" stijgen op met ballon van vliegveld Haamstede Illegale brug in Staveren De kluten op Schouwen-Duiveland en elders in Nederland Internationale onderwater-sportwedstrijd in het Diepe Gat Nog meer bezuinigingsvoorstellen Amerikaanse onderminister Sisco in Israël ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlcrdag 29 juli 1971 Nr. 20917 De genoemde gasfirma is in het be zit van een hetelucht-ballon - de PH- BEN - die al bij verschillende gele genheden en op diverse plaatsen het luchtruim heeft gekozen. Ijs en weder dienende is dan dins dag a.s. de Westhoek aan de beurt. De ballon arriveert als een vormloze massa, waaraan talrijke mensen be ginnen te trekken en te plukken. De bedoeling is dat aan de mond van de ballon een viertal branders wor den geplaatst, die de lucht in de bal lon kunnen verhitten. Warme lucht heeft - gelijk bekend - het vermogen van stijgkracht in zich. Veel medewerking De „PH-BEN" is van het (Van onze redakteur) HAAMSTEDE. 28-7. „De Boes mans" komen naar Haamstede. Met een luchtballon wel te verstaan, want „anders zou het niet echt zijn". Jan Boesman en zijn echtgenote Nini zullen op dinsdag 3 augustus van het vliegveld „Haamstede" opstijgen met een hctelucht-ballon. Zij zijn daartoe uitgenodigd door de Oliehandel fa. M. W. Mol te Schuddebeurs, in sa menwerking met Benegas. Men moet voor zo'n luchtkarwei ook wel „ge- sponserd" worden. type hetelucht-ballon zo weten wij - gaat hier een lang gekoesterde wens van dr. Boesman in vervulling; op te stijgen van het land waar hij zijn jeugdjaren sleet. Gelijk bekend bezocht dr. Boesman destijds de R.H.B.S. te Zierikzee. Hij is wei verschillende malen Schou wen-Duiveland overgevlogen, zell's een keer geland te Kerkwerve, maar tot een opstijging is het nooit geko men. Straks hopelijk dan wei! Medewerking allerwegen voor dit bijzonder luchtevenement, midden in het toei'istenseizoen. De gemeente gaf toestemming en ook de Zeeuwse Zweefvliegclub, die enkele uren uit de lucht zal blijven, want zo'n ballon moet wel de ruimte voor zich alleen hebben. De opstijging zal plaats vinden tus sen 5 en 7 uur n.m. en gelijktijdig - Het type ballon, dat dinsdag opstijgt. ,A(H>Uo"-beiiianning STREEKNIEUWS zag flitsen HOUSTON, 28-7. Een uur lang hebben de drie astronouten aan boord van de Apollo-15 woensdag met blinddoeken op gezeten ter be studering van de geheimzinnige lichtflitsen die alle bemanningen van maanschepen hebben waargenomen wanneer het in de cabine donker is. Geleerden geloven dat de flitsen worden veroorzaakt door kosmische stralen (deeltjes die de aarde nooit bereiken wegens onze stralingsgor dels) die het netvlies prikkelen. De cholera in Tsjaad FORT LAMY, 28-7. De cholera in de Afrikaanse republiek Tsjaad heeft in 2lfi maand tijds 2369 mensenlevens geëist. In totaal zijn 7888 gevallen van cholera bekend geworden. Deze cijfers zijn woensdag in de hoofdstad Fort Lamy meegedeeld. STAVEREN, 28-7. Zeven inwoners van Staveren hebben dinsdagavond hel recht in eigen hand genomen en een loopbrug over de Achterdelft in hun woonplaats gebouwd. De zeven waren ongeduldig gewor den door het uitblijven van de goed keuring door G S. van een besluit van de Staverense raad van ander half jaar geleden over de bouw van een nieuwe loopbrug, die 50.000 gul den zou gaan kosten. Over het uit blijven van de goedkeuring van G.S. stelden raadsleden verscheidene ma len vragen, en ook door de V.V.V. werd op de bouw van een loopbrug aangedrongen. De „illegale" bouwers wachten nu met spanning op de reactie van het gemeentebestuur. De burgemeester is momenteel met vakantie. Algemene vergadering P.J.Z De algemene vergadering der P.J. Z. zal worden gehouden op 27 augus tus in hotel „De Korenbeurs" te Ber gen op Zoom. ZIERIKZEE Fijne keuken Een Utrechtse krant eert Zierikzee met een gx-oot artikel, waarin het over de culinaire boeg wordt gegooid. De titel wijst daar al op: „Zierikzee: voor sfeer en fijne keuken". Geroemd worden: de tarbot in witte wijnsaus en de Oosterschelde-cocktail (nog wel - Red.). Opgetekend uit de mond van de Px-ov. V.V.V.-secretaresse: „Het is allemaal even fijn en ver zorgd. Het is een compleet feest, dat is het". Bijzondex-heid in Ziex-ikzee is ook het sportvissen op paling, bot, tong of makreel. Nadien loopt het in het. artikel op de bekende wijze uit de hand; een obligate opsomming, met een keur van vx-eemde opmex-kingen; de „Oude Haven", die met pensioen zou zijn en Ziex-ikzee „waar nogal wat monumenten zijn". Dan is daar de „Sint Monstertoren" (sic), die (o altijd durende menselijke dwaling) 208 meter zou hebben moeten wor den. We zullen het de wex-eld nog maar eens kond doen: 135 meter om en nabij. Van de fijne keuken is wel lief gezegd, maar de rest hpeft op deze wijze niet zo. Twee maal 5000 bezoekers van musea Woensdagmiddag werd zowel in het gemeentemuseum ten stadhuize als in het maritiem museum in de Noordhavenpoort de 5000ste bezoe ker geteld. Het waren i-esp. de heer S. Hoekstra uit Oldeholtpa (Friesl.) en de heer W. Wies uit Rijnsaters- woude. Zij kregen als attentie een exemplaar van het „stadszegel" aan geboden door de conservator. SEROOSKERKE Auio contra brommer Woensdagmiddag, omstreeks 17.30 uur deed zich op de splitsing Delings- dijk-Serooskerkseweg een botsing voor tussen een personenauto, be- stuux-d door L. v. W. te Breda en een brommer, bestuux-d door J. K. te Zie x-ikzee. De aanx'ijding ontstond door dat de personenauto, komend van de Delingsdijk, de rijbaan van de Se- rooskèrkseweg opreed, zonder de op het fietspad, in de richting Ziex-ikzee rijdende bromfietser voorrang te ver lenen. Beide voertuigen werden be schadigd. De bx-omfietser liep enkele verwondingen op. Dokter Simons verleende de eerste hulp. BURGH Auto gestolen Vanaf het parkeerterrein der cam ping „Duinx-and" is in de nacht van iriaandag op dinsdag een 4 jaar oxide Fiat Spox-t 850, kleur rood, gestolen. De politie heeft de zaak in onder zoek, doch tast voorlopig nog in het duister. Speurtocht naar (laat) jongetje Dinsdagavond maakten de oudex-s van de 9 jaar oude A. R. de H. uit Rottei-dam, kamperend op het kam peerterrein „Duinoord" te Westen- schouwen zich danig ongerust toen hun zoon niet thuis kwam. De angst werd groter naax-mate de avond ver streek en omsti-eeks 11 uur werd groot alarm geslagen. De rijkspolitie vex-scheen en medekampeex-ders be gonnen een speurtocht. Te 0.30 uur werd hij aangetroffen bij werphen gelaars in de buurt van het strand aan de Punt. Hij wist niet hoe laat het was en zijn aanwezigheid aldaar maakte de vissex-s niet ongerust om dat er meer kinderen speelden. Toen hij door de politie werd meegenomen riep hij nog tot de vissers: „Ik ben zo terug". Om 1 uur keex-de de rust op de camping terug. Broedgebieden worden bedreigd Initiatief van twee verenigingen SCHOUWEN-DUIVELAND, .juli. „De Kluut moet tegenwoordig ge rekend worden tot de vogelsoorten in ons land waarvan de bestaans mogelijkheden in sterke mate wor den aangetast. Onze belangrijkste klutenbrocdgcbicdcn worden vrijwel alle op een cf andere wijze bedreigd" zo begin de inventarisatie van de in 1960 in Nederland broedende kluten door S. T. T.jalingii. „Sterna" het blad van de Vogel wacht Schouwen-Duiveland. gaf in het jongste nummer een samenvat ting van een R.I.N.-bericht, dat op dit onderwerp betrekking heelt. Dc toekomst Nederland, zo blijkt uit deze in- ventax-isatie, neemt een zeer belang rijke plaats in Noordwest Europa in met 4200 van in totaal 10.130 broed- paren in 1969. Dc twee belangrijkste gebieden zijn het Waddengebied (2106 broedparen) en het Deltagebied (1703 broedparen). De biotopen waarin de' Nederland se kluten broeden zijn kwelders (56 pet.), strandvlaktes cn zandplaten in direkt kontakt met de zee (1 pet.), inlagen en afgesloten kreken (21 pet.), akkerland (7 pet.), zandplaten in Veerse Meer en IJsselxneer (3 pc-t.), opspuitterreinen (6 pet.) en Nieuwe IJsselmeerpolder.s (6 pet.). We zien dus dat 57 pet van onze kluten blootgesteld is aan mogelijke schade door hoge vloeden en dal 15 pet. in kunstmatige biotopen broedt. Uit het onderzoek is komen vast tc staan dat de kluut een zeer gespeci aliseerde vogel is, wat betreft zijn broedterrein. Uitdroging, verzoeting en zich uitbreidende begroeiing zal de kluut kunnen verjagen. Dc toekomst van Schouwen-Dui veland waar 21,7» pet. van de Delta- gebicdpopulatie broedt wordt als volgt beschreven: „Voorbeelden van inlagen die waarschijnlijk onge schikt zullen worden, zijn alle inla gen op Schouwen." De toekomst voor het gehele Deltagebied luidt: „Het ligt dan ook voor de hand, dat het toekomstige Deltagebied meer weg zal hebben van een mex-engebied. als bijv. Friesland, dan van een land met slikken cn kwelders, zoals het nu is. Hoewel er zeker nog een aan tal terreinen over zullen blijven, bijv. langs de Westerschelde. is het toch te verwachten, dat het grootste deel van de belangrijkste klutengc- bieden sterk in waarde zal vermin deren. Een ruwe schatting levert op dat van de 1700 broedparen er onge veer 1200 broeden in gebieden, die voor de kluten in waarde zullen achteruit gaan. In 1969 waren er in het Deltage bied 1703 kluten-broedvogels, waar van 101 op Schouwen-Duiveland OUWERKERK, 28-7. Op 22 augus tus a.s. zal in het Diepe Gat by Ou- werkerk, een bijzondere duikdag worden gehouden. Op deze dag organiseert nl. de Leidsc Onderwatersport Vereniging „Calypso" en de Rottex-damsc Onder watersport Vereniging „Triton" een internationale wedstrijd op onder watersport gebied. Sportduikcrs uit binnen- cn buitenland zullen hierbij aanwezig zijn. Zij zullen hun kunnen moeten tonen door onder water een koers op kompas af te leggen cn daarbij ook nog enige technische op drachten uit moeten voeren. Het geheel is boven water groten deels tc volgen vanwege dc veilig heidsboeien die de duikers met zich mee moeten nemen welke aan dc op pervlakte biyvcn drijven. Op zaterdag 21 augustus wordt de inschrijving in Paviljoen „De Vier bannen" tc Ouwerkcrk geopend. Dc start de volgende dag zal om 12.00 uur plaatsvinden. Dc prijsuitreiking zal ongeveer om 16.30 uur plaats hebben. DEN HAAG, 28-7. Tot de thans gepubliceerde stukken die ter be schikking zyn gesteld van de kabi netsinformateur behoort ook een no ta van de Inspectie der Rijksfinan ciën. Naast de voorstellen van mi nister Witteveen, neergelegd in diens streefcijfernota 1972, bevat deze no ta een aantal verdergaande ambte lijke suggeesties om te komen tot een beleidsombuiging in de jaren 1972-1975. De nota geeft onder meer als sug gestie: de jaarlijkse toeneming van de uitgaven voor de buitenlandse dienst moet worden verlaagd van zes naar vier procent (minder recep ties, goedkopere dienstauto's, minder riante behuizing etc.), afschaffing van de hospitanten- en mentoren vergoeding, temporisering van de scholenbouw voortgezet onderwijs, verhoging van de collegegelden tot 1000 gulden in 1972, 1500 gulden in 1973, 2000 gulden in 1974 en 2500 gul den in 1975. De nota komt ook met bezuini gingsmaatregelen voor defensie: af schaffing van de twee kruisers, het vervangen van verouderde jagers door een kleiner aantal nieuwe, het terugbrengen van dc krijgsmacht tot vier parate en twee mobilisabele brigades, het buiten gebruik stellen van twee Starfightcr-Sqaudrons en het niet voldoen aan verlangens La. v. weddevei'hoging van de dienst plichtigen. Voor de jaren 1972 tot en met 1975 zouden deze maatregelen Bliksem slaat pannen van een dak DEN HAAG, 29-7. In de nacht van woensdag op donderdag om ongeveer kwart over een is tijdens een hevig/ onweer de bliksem ingeslagen in een pand aan de Haagse Franklinstraat. Alle pannen werden hierbij van het dak gevaagd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was heeft het dak afgedekt met dekzeilen om de bewo ners te beschermen tegen het neer stromende regenwater. bezuinigingen opleveren van res pectievelijk 93, 176, 236 en 306 mil joen gulden. Andere voorstellen in deze nota zijn: opvoering van rente op woning- bouwleningen, aanpassing van de huursubsidies, epeentenverhoging op de motorrijtuigenbelasting, beper king van de investeringspremierege ling, beëindiging van de regionale industrialisatie, vermindering van de subsidie voor toeristische accom modaties, het in vier jaar afbouwen van de jaarlijkse bijdrage ad f 200 miljoen aan het ouderdoms-fonds en afschaffing van de premiespaarwet- ten. Kraai stierf op vakantie-adres RIJSWIJK IZ.H.28-7. Bij de recherche van Rijswijk (Z.H.) werd aangifte gedaan van ver moedelijke inbraak in de wo ning van een familie, die met vakantie is. Toen de vader van de vrouw des huizes, die voor de plantjes zou zorgen, in de woning kwam, zag hij planten op de grond liggen en lampen scheef hangen, terwijl in bijna elke kamer witte spetters op de vloer lagen, alsof witters aan het werk waren geweest. De buren beloofden de man bij elk verdacht geluid de politie te zullen waarschuwen. Dinsdag morgen gaf de moeder van de vrouw des huizes de woning nog even een goede beurt voor dat de vakantiegangers thuis zouden komen. Onder.een bank vond ze de indringer: een dode kraai. Waarschijnlijk is de vo gel door het enige raampje dat open stond, een smal raampje in de douchecel, naar binnen gekomen en heeft hij de weg naar buiten niet lenig kunnen vinden. RENESSE Standwerkersconcours Dinsdagavond wex'd op het Renes- sese dorpsplein door de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" een stand- werkersconcours georganiseerd. Er namen aan deze wedstrijd negen strand werkers deel, die omstreeks half zeven begonnen hun artikelen aan de man te bx-eixgen. Men kende de heer v. d. Aa uit 's-Hertogenbosch 67 punten toe, die daarmee de eerste plaats verovei'de. De heer De Liefde uit Amsterdam legde met 66 punten beslag op de tweede plaats. De derde plaats was voor mevr. Van Lanschol- v. d. Laar met 63 punten, terwijl me vrouw De Zwaan met 56 punten vier de werd. Voor de resterende deelne mers was er een troostprijs. De voor zitter van „Renesse Vooruit", de heer A. C. W. v. d. Vet, nam de prijsuit reiking voor zijn rekening. Vele mensen toonden voor dit eve nement belangstelling, zodat de ini tiatiefnemers zeker tevreden waren. Zij hopen van dit concours een /jaar lijks terugkerend evenement te ma-' ken. HAAMSTEDE Be-eindiging vogelexcursies Op vrijdag 30 juli vindt voor het laatst in dit seizoen een rondleiding plaats door de bi-oedkolonie van de zilvermeeuwen. De jonge vogels zijn - zo deelt de Vogelwacht mee - vrij wel allemaal uitgevlogen. NOORDGOUWE Bromfietser gevallen De 16-jarige W. L. te Noox-dgouwe kwam, rijdend op een bromfiets in de richting Kerkwerve, dusdanig te vallen, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. De bx-om- fiets werd flink beschadigd. De weg (de Heereweg) is destijds opengelegd voor rioleringswerkzaamheden, het wegdek is slecht herlegd, zodat er levensgevaarlijke kuilen aanwezig zijn, die al eerder aanleiding hebben gegeven tot valpartijen. Wandelaars zijn gestruikeld en voorbij rijdende auto's waren soms oorzaak van uit vliegende stenen. NIEUWERKERK Deelneemster Vierdaagse De bekende wandelaarster mevr. J. Lodewxjk-de Wit nam voor de 19de achtex'eenvolgende maal deel aan de Nijmeegse Viex-daagse. Zij liep dit maal viermaal dertig kilometer, als enige Nieuwei-kex-kse. Misschien - zo hoopt zij - wordt volgend jaar haar vooi'beeld eens gevolgd door ver schillende dorpsgenoten. OOSTERLAND Verbetering in de elektriciteitsvoorziening Door de N.V. Prov. Zeeuwse Erxer- gie Maatschappij wox-dt momenteel in 't Groenendaal alhier een vierde transformatorstation aangebracht. Door het steeds toenemende verbruik van stx-com, vooral ook in het cen trum van het dorp, bleken bij tijd en wijle de bestaande transforma- torstations onvoldoende, t.w. de drie, één staande op de Molenweg, één aan de Lage Rampex-tseweg en één op de Leugenput. Tevens kan de schakelkast, staande bij het Markt- plein, die een sta-in-de-weg is op het hier gemaakte parkeerterrein, nu verdwijnen. Verbetering Lage Rampertseweg Door het Aannemersbedx-ijf M. van der Velde te Bruinisse werd een ge deelte van de Lage Rampertseweg vanaf de algemene begraafplaats al hier tot aan de splitsing met de Bre de Zandweg, verbreed tot vijf metex*, door middel van een bitumenlaag aan te brengen aan beide kanten. Hierna is men van het Aannemings- en Wegenbouwbedrijf Offringa N.V. begonnen om de hele breedte van dit weggedeelte van een nieuwe bitu menlaag te voorzien, waarna een af- voergoot van steen aan de ene kant zal worden aangebracht. Dat dit een goed bruikbare weg zal worden na gereedkoming, behoeft geen betoog. Uitbreiding bloemenkas De zaak in bloemen en planten van de heer C. van Trierum aan de Lange Achterweg alhier heeft een uitbreiding ondergaan. Door de be staande kleine bloemenkas af te breken en in plaats hiervan een gro tere te bouwen van ongeveer 70 m~ oppervlakte is de mogelijkheid ge schapen de bloemen cn planten in tal van variaties, hierin een plaats te geven. Het is werkelijk een lust voor het oog om de vele kleuren, die aanwezig zijn in deze nieuwe kas. te bewonderen. Er is voor elk wat wils. CALCUTTA. Een Russische pas sagiersvliegtuig is donderdag bran dend neergestort op het vliegveld Doem Doem by Calcutta. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. GFEAT YARMOUTH. Van het aanvankelijk vermiste kustvaartuig „Mcppcl", dat in nood verkeerde heeft een helicopter dc drie beman ningsleden gehaald. Om heropening Suezkanaal TEL AVIV, 28-7. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken Joseph Sisco is woensdag in Is raël aangekomen om te proberen dc •impasse in het overleg over herope ning van het Suezkanaal tc doorbre ken. IsracI lijkt echter momenteel meer geïnteresseerd in een Amerikaans antwoord op de herhaalde verzoeken om meer Phantom-jachtbommcn- werpers. Zowel Amerikaanse als Is raëlische functionarissen hebben al gezegd dat van hel huidige bezoek geen opzienbarende doorbraak in de Suezkwestie moet woi'den verwacht. Enkele uren voor Sisco's aankomst had premier Meir nog in het parle ment verklaard dat IsracI niet au tomatisch met elk Amerikaans voor stel akkoord kan gaan. „Israël be kijkt elk voorstel aan dc hand van het criterium: komt het Israels vei ligheid ten goede of brengt het die in gevaar", zo zei ze. Volgens poli tieke kringen in Jeruzalem heeft Sisco een boodschap van president Nixon voor premier Meir meege bracht. ARNHEM. Beeld van de overstelpende drukte bij een grote film-afwerkcen- trale, die - vooral na afloop van de bouwvakvakantie - vele duizenden films per dag te verwerken krijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3