PILS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Deel bevolking wil hogere A.O.W. met kinderbijslag betalen deze week bij 3 flesjes 30 cl. Installatie van nieuwe collectieve presidentschap Pleidooi van Russische „krankzinnige" Brand aan boord Deense kustvaarder Vervoersbonden achter Amsterdamse taxichauffeurs Griekenland zou toch wat liberaler bewind willen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20917 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE iannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v 'h Lokenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Ballonopstijging in Westhoek Resultaat van enquête UTRECHT, 29-7. De financiering van de A.O.W. - uitkeringen tot het niveau van het netto-minimum loon dient slechts volgens 30 pet. van de gezinshoofden en alleenstaanden in ons land te geschieden door beper kingen in de kinderbijslaguitkerin- gen. Een grotere groep (41 pet.) kiest voor verhoging van de A.O.W.-pre- inie. Geen duidelijke opvatting koint voor bij 29 pet. van de bevolking. Dit is het voornaamste resultaat van een in opdracht van het over legorgaan van de drie vakcentrales Advertentie 89 (N.K.V., N.V.V. en C.N.V.) door de N.V. voorheen Nederlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag onder de Nederlandse bevolking gehouden enquête. De vraag daarbij was of men eventueel bereid is de komende verhoging van de A.O.W.-uitkering te financieren door beperkingen aan te brengen in de sfeer van de kin derbijslag. Punt van bespreking Het resultaat van de enquête is donderdag aangeboden aan de vak centrales en dc daarbij aangesloten vakbonden. Het zal binnenkort een punt van bespreking vormen in de beleidscol- leges van de vakcentrales en in het overlegorgaan van de drie vakcen trales. Uit het onderzoek is gebleken, dat onder de leden van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. de voorkeur voor de ver hoging van de A.O.W.-premie nog sterker aanwezig is dan onder de to tale bevolking. Van de vakbondsle den kiest 47 pet. voor verhoging van de A.O.W.-premie, voor beperking van de kinderbijslag kiest 24 pet., terwijl 29 pet. in de enquête geen mening uitsprak. „Weet niet' Het overlegorgaan van de drie vakcentrales tekent hierbij aan, dat bij een beoordeling van de resulta ten van de enquête dient te worden bedacht dat de vraagstelling naar beperking van de kinderbijslag vol ledig is toegespitst op de mogelijk heid daardoor de A.O.W.-pensioenen .te kunnen verhogen. Andere alter natieven 'zijn niet ter beoordeling voorgelegd. Dit verklaart volgens het overlegorgaan wellicht voor een deel het betrekkelijk hoge percen tage „weet niet". In het onderzoek is ook gepoogd een beeld te krijgen van de wijze waarop de voorstanders van beper king van kinderbijslag (30 pet.) dit willen doen. Zeventig procent gaf de voorkeur aan bevriezing van de kinderbijslag voor alle kinderen bo ven bevriezing alleen voor het eerste kind. Deze voorkeur neemt af tot 57 pet. wanneer het alternatief is af schaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Andere resultaten Andere resultaten van de enquête: Zij die kinderbijslag genieten (en zeker degenen die voor twee kinde ren bijslag krijgen) hebben betrek kelijk veel voorkeur voor verhoging van de A.O.W.-premie, dit in tegen stelling tot niet-kinderbijslagtrek- kers. Het zijn vooral degenen in dc leef tijdscategorie 35-49 jaar die de voor keur hebben voor een verhoging van de A.O.W.-premie en zich verzetten tegen een beperking van de kinder bijslag. De categorieën beneden de 35 jaar leveren een voorkeur voor beperking kinderbijslag op. Kleinere gezinen hebben een voor keur voor een beperking van de kin derbijslag, terwijl de grotere huis houdens een verhoging van de A.O.W.-premie bepleiten. Naaivnate de schoolopleiding rui mer is, neemt de voorkeur voor een beperking van de kindex^bijslag toe. De gezinnen met kleine kinderen hebben betrekkelijk veel voorkeur voor een verhoging van de A.O.W.- - premie. Historisch gebeuren in Znitl-Slavië DEN HAAG, 28-7. Na tien maan den van heftig discussiëren en uit gebreide voorbereidende werkzaam heden zal Zuidslavië vandaag (don- dei dag 29 jui) officieel een volledig nieuw politiek tijdperk betreden, dat naar alle waarschijnlijkheid beslis send zal zjjn voor de toekomst van het land: het federale parlement is bijeen gekomen om plechtig de in stallatie voor de komende vijf jaar te proclameren van het nieuwe col lectieve presidentschap voor de fede ratie van de zes Zuidslavische repu blieken. Cp dezelfde bijeenkomst moet maarschalk Tito worden herkozen tot president van de republiek. In die hoedanigheid zal hij, als eerbe toon voor grote verdiensten, aan het hoofd blijver^ van het nieuwe presi dentschap, al is dit presidentschap juist in het leven geroepen om de opvolging te verzekeren op de dag dat de maarschalk er niet meer zal zijn. Het collectief zal naast de voorzit ter nog 22 personen tellen, drie ver tegenwoordigers van elke republiek (Bosnie-Herzegowina, Kroatië, Ser vië, Slovenië, Macedonië en Monte negro) en twee vertegenwoordigers van de autonome gebieden Vojvodi- na en Kosovo (die deel uitmaken van Servië). Deze groep van 22 personen zal tot taak krijgen in een permanent sa menspel de grote politieke richtlij nen te harmoniseren van een fede ratie die voortaan is opgebouwd uit „staten" zo luidt althans de defini tie van de Bondsstaat of Statenbond (waarnemers kunnen het er niet over eens worden) die in de Zuidslavische grondwet verankerd ligt sinds 30 ju ni, de dag waarop 23 constitutionele amendementen zijn aangenomen die een verregaande decentralisatie van de oude federatie inhouden. Dcrderdag zal ook de nieuwe voorzitter van de federale uitvoeren de- read (premier van de regering heet dat vertaald) Dzemal Bijedic het parlement zijn nieuwe rege- ingsequipe presenteren. Zijn voor ganger Mitja Ribicic heeft hem in het openbaar „veel geluk" toege wenst maar tevens een ..hete zomer" voorspeld. Meer contact met Westen LONDEN, 28-7. De Russische ge leerde Zjores Medwedew, die door de autoriteiten als schizofreen wordt gekwalificeerd wegens zijn noncon- formistisclie ideeën, heeft opgeroe pen tot normalere contacten tussen Rusland en het westen. Medwedew, .een biochemicus met een werëtdre- putatie, zond zijn pleidooi via een gesmokkeld manuscript naar het westen. Britse vrienden vrezen dat het manuscript dat. in Londen onder de naam „De Medwedew papieren" wordt gepubliceerd, hem opnieuw in de psychiatrisché inrichting doet verdwijnen waar hij een jaar gele den ook bijna drie weken doorbracht Medwedew heeft de officiële Rus sische instanties al jarenlang zenuw achtig gemaakt door de censors uit i te dagen en door een vergeefse cam- pagne voor het verkrijgen van een uitreisvisum naar het buitenland. „Wij moeten leren denken in termen van vrije contacten met andere lan den', zegt hij in zijn 470 pagina's tel lende boek. „Isolationistische tendenzen" Medwedew veroordeelt wat hij noemt „isolationistische tendenzen" in de Sowjet-Unie en zegt dat het communistische systeem oude voor oordelen "zou moeten afzweren,, zon der acht te slaan op mogelijke indi viduele complicaties". De Britse uitgevers zeggen niet op welke wijze zij het manuscript in handen hebben gekregen dat uit weidt over de barricades die hij heeft moeten nemen bij zijn pogin gen contacten te leggen met wes terse wetenschapsmensen. Het boek is het tweede dat Med wedew naar het buitenland heeft gestuurd. Het eerste dat ye.rig. jaar in de Verenigde Staten werd gepu bliceerd was één aanval op Stalinis tische dogma's over de wordings- leer en de erfelijkheid. TOULON, 28-7. Elf brandweerlie den van de Franse Marine zijn met brandwonden in een ziekenhuis op genomen, nadat zy gepoogd hadden een brand te blussen aan boord van de Deense kustvaarder „Anne-Be- Dit vaartuig werd later bij Toulon aan de Franse zuidkust aan de grond gezet. De 400 ton metende „Anne-Bewa" had in de vroege ochtend gemeld dal na een explosie brand was uitgebro ken. Het schip had in Marseille au to's. papier en chemicaliën voor ha vens in het oostelijke deel van de Middellandse Zee aan borod geno men. UTRECHT, 28-7. De drie bonden van vervoerspersonecl, aangesloten bij N.V.V., N.K.V. en C.N.V. staan volledig achter het standpunt van de Amsterdamse taxichauffeurs in hun aktie de Leidsestraat epen te kry- gen voor de taxi, zo heeft een woord voerder van de drie bonden ver klaard. De vervoersbenden zyn van mening, dat dc taxi in het beleid van het Amsterdamse gemeentebe stuur wordt gelijkgesteld niet de p rticuliere auto. Dit is in strijd met het karaktei van het taxivervoer, namelijk dat van openbaar vervoer aanvullend op tram en bus. Besprekingen premier NEWPORT (Rhode Island!. De 28-jarige Engelse Nieolette Milnes-Walker kwam met haar 30-roetssloep A:iz" aan in Newport, Rhode Island, na een geslaagde oversteek van de Atlantische oceaan vanuit Wales. Ze wordt hier begroet door een onbekende supporter (boven), vertelt honderd uit aan haar ouders (onder), even na haar aankomst. ATHENE, 28-7. De Griekse pre mier, I'upadopulos. heeft zijn bespre kingen met vooraanstaande perso ren. als klaarblijkelijke poging steun te' vet gaten voor zijn streven- naar cir. liberaler bewind, hervat. Hij was in maart met de bespre kingen begonnen, maar sinds eey maand waren deze gestaakt. Er wa- icn al vermoedens gerezen dal de prerrier was gezwicht voor beweer de tegenstand onder een aantal of ficieren van de harde lijn. Sinds maart heeft de 51-jarige Pa- padopulos, de voormalige kolonel bij de artillerie die de staatsgreep van april 1967 had beraamd, ongeveer twintig oud-politici ontmoet, allen lid van de twee voornaamste poli tieke partijen van voor de revolutie, de Unie van het centrum en de Na tionale Radicale Unie. Ondethoud Dinsdag had Papadopoulos een onderhoud met het oud-parlements lid S.vpridon Katsolas, een 44-jarige liberale politicus, oud-lèger-officier en zoon van generaal Pausanias Katsolas. Deze generaal, oud-minis ter en burgemeester van Athene, was een van de leiders van de Unie van het Centrum. Ook met Panos Paparodoupoulos. voorzitter van de federatie van bankpersoneel, heeft de premier gesproken. Deze week staan nog twee voormalige parle mentsleden. Constantine Venetis van de Radicale Unie en Antonios Barot- sis van de Unie van het Centrum op zijn programma. Verwacht wordt dat hij ook een aantal vakbondsleiders zal ontmoeten van wie bekend is dat zij betrekkingen hebben met de po litieke partijen van voor de staats greep. Enige geraadpleegde politici, con servatieven en liberalen, hebben na hun bezoek aan Papadopoulos ge zegd dat deze hun mening had ge vraagd over de beste manier waar op het land van bet militaire be wind zou kunnen overstappen naar het parlementaire systeem. AMSTERDAM. Midden in de stad en toch midden in de natuur. Een beeld uit het Amsterdamse bos; een zeld zaam beeld trouwens van een rond vaart, waartoe een vlot - dat voor onderhoudswerkzaamheden gebruikt wordt - dienstbaar is gemaakt door er hekken en stoelen op te plaatsen. Onder leiding van een boswachter zijn leden van bepaalde culturele clubs enige keren per jaar in de ge legenheid het bos op een unieke wijze per motorvlet te bewonderen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Principes zijn dingen die men gebruikt om iets onaange naams na te laten. V/AT ÏEQT Dl 6IL7- De drie bonden verwyzen in hun verklaring onder meer naar hun rapport. „Het moet met openbaar vei veer", waarin zy ook dc ver- ke.ersfaciliteiten voor de taxi hebben gevraagd. In het by zonder wordt de aandacht gevestigd op het rapport van de stuurgroep Taxi. waarvan het Amsterdamse gemeenteraadslid Ed van Thyn voorzitter was en waai in het Amsterdamse gemeente bestuur was vertegenwoordigd. De di ie bonden spteken dc hoop uit. dat in nader overleg een voor het taxi- publiek aanvaardbare oplossing wordt gevonden. Dat publiek wordt door het huidige beleid gedupeerd. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Eerst nog veel bewolking, met voor al in het noorden van het land plaat selijk buien; vannacht hier en daar mist met minimumtemperaturen om streeks 14 graden; morgen op de meeste plaatsen droog weer met zon nige perioden en maxima ongeveer 22 graden; zwakke tot matige wind. krimpend naar zuidelijke richtingen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 14. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 2 lot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli. Zon op 4.57. onder 20.34. Maan op 14.10. onder 22.45. Eerste kwartier: 30 juli (12.07). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 juli 7.53 20.03 1.27 13.47 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie die langs de Noordhollandse kust langzaam naar het noordwesten wegtrekt, is er de oorzaak van. dat het weer zowel woensdag als donderdag erg is tegen gevallen. Gelukkig laat de weerkaart thans een ontwikkeling zien, die een weersverbetering in het vooruitzicht stelt. Een rug van hogedruk boven Frankrijk vertoont de onmiskenbare neiging zich noordwaarts over onze omgeving uit te breiden. Dit heeft tot gevolg, dat de buiighcid geleidelijk wordt onderdrukt en de zon de over hand gaat krijgen. Daarmee gaat bet weer in ons land zich beter aanpas sen bij het weer in meer zuidelijk ge legen streken van Europa, waar het nu al vele dagen warm, droog en zonnig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1