Wat biedt de BEELDBUIS? Jordanië sterk geïsoleerd VAN HET VADERLANDSE ERF Vereenvoudiging sociale wetgeving moet mogelijk zijn Flitsen uit het buitenland Sabotage niet tlrijfkragen voor de Apollo-15 HOUSTON, 26-7. Zes drijf kragen voor gebruik in geval van nood tij dens de vlucht van de Apollo-15 'zijn met een mes beschadigd. Het ruimtevaartcentrum in Hou ston heeft meegedeeld, dat de fede rale recherche is ingeschakeld om een onderzoek in te stellen naar de ze kennelijke sabotage. De kragen zijn bedoeld om het ruimteschip te beveiligen wanneer het na de lancering een noodlanding zou moeten maken. Zij zijn inmid dels vervangen. Het incident heeft geen wijziging veroorzaakt in de ruimtevlucht. Strijd tegen drugs in de Verenigde Staten WASHINGTON, 26-7. De Ameri kaanse douane heeft in het op 30 juni afgelopen belastingjaar vooreen bedrag van ongeveer een drie kwart miljard gulden aan verdovende mid delen in beslag genomen. Hierbij was o.m. 425 kilo heroïne ter waarde van ruim anderhalf mil jard gulden en 163 kilo cocaïne met ècn waarde van ongeveer 175 mil joen gulden. Man bijt rat LEDBURY, 24-7. - Passagiers vielen flauw toen Roger Lock- hart tijdens een busrit wraak nam. op zijn huisrat die hem in een vinger beet. De man beet namelijk prompt de kop van het beest af en wierp het ont hoofde kadaver naar buiten. „Ik werd driftig toen hij mij beet en verloor er mijn hoofd bij", luidde de verdediging van de 21-jarige Lockhart, die voor dit feit in het Engelse Ledbury terechtstond. In hel proces verbaal stond dat verscheidene jmssagiers dusdanig door het schouwspel geschokt waren dat zij medisch behandeld moesten worden. De rattenbijter werd schuldig verklaard aan dieren mishandeling en ordeversto ring. Hij kreeg 30 pond (258 gulden) boete. DONDERDAG 29 JULI. NED. 1. De belevenissen van Pip en de drie journaals vormen de enige afwisseling in het VPRO programma dat geheel in beslag wordt genomen door Campus. Dit keer vindt de uit zending plaats vanuit Zeeland. Na tuurlijk zijn lucht- en xoalerveront- reiniging aan de orde. Natuurlijk ontbreken ook Popeye en Betty Boop ook deze avond niet. Verder muziek van de Engelse groep Jack Bruce en Cosmic Dealer uit Dordrecht. NED. 11. De NOS krijgt op Neder land II Pip, het journaal, van Ge west tot Gewest, de tips van het Na tionaal Bureau voor Toerisme en nog een bulletin van de nieuwsdienst. Dan komt verder de TROS. Eerst een aflevering uit de nieuwe serie the Bold Ones met als grote ster Burl Ives. Vijftig minuten show hierna onder de titel Beck Home met mede werking van Pia Beek. Ze ontvangt Julie Felix, Jules de Corte. Johnny BEIROET, 26-7. Nu na Irak ook Syrië de grens met Jordanië heeft gesloten zijn een aantal wegen voor de Jordaanse in- en uitvoer afgeslo ten. Syrië besloot de grenzen te slui ten uit protest tegen de liquidatie van de Palestijnse vèrzetsbeweging en ter bescherming van de eigen grensdorpen, die door het Jordaanse leger zouden zijn beschoten. Voor een belangrijk deel van de export, vooral van fosfaat, dat via de Syrische haven Latakia en via Bei roet werd uitgevoerd, moeten nu an dere wegen worden gezocht. In het zuiden beschikt Jordanië nog over de havenstad Akaba, en de uitvoer over land zal nu via Saoedi-Arabië moe ten gebeuren. Na de recente gevech ten tegen de Palestijnse guerrilla strijders staat Jordanië in de Arabi sche wereld vrijwel geïsoleerd. BEIROET. De bevelhebber van het Libanese leger, generaal Jean Noe- jaim, is bij een ongeluk met een he likopter om het leven gekomen. Donderdag 29 juli: VPRO-Cumpus. Cosmic Dealer uil Dordrecht tijdens een pose. Jordaan, Tante Leen, Stef Meeder, the Cats en Brainbox, Patricia Paay, the Continental Uptight Band en Ted Alton. De regie had Guus Verstraete. Hierna een populair wetenschappe lijk programma: Aurum, het element Au. In deze Engelse documentaire zien we welke toepassingen het te genwoordig nog meer vindt bij het goud. DONDERDAG 29 JULI. NED. I: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 Campus; 20.00 Jour naal; 20.21 Campus; 22.30 Nieuws. NED. II: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Tips van het Nationaal bureau voor toerisme; 20.00 Journaal; 20.21 The bold ones; 21.10 Beck Home; 22.00 Aurum, het element; 22.20 Nieuws. VRIJDAG 30 JULI. NED. I. De KRO komt na Pip en het journaal met een Frans circus programma. Na het tweede journaal opnieuw een herhaling van Bonanza. De hoofdschotel van vanavond is de Engelse (winnende) produktie uit de Knokke wedstrijd om de Gulden Zeezwaluw. De titel van de show is Pop-Poesie. Daarna komt Brandpunt een aktualiteitenprogranima. Na het laatste journaal komt als alles goed gaat de landing van de Apollo-15. NED. II. Op het NOS programma staat behalve Pip en Zip en het jour naal een dokumentaire op het pro gramma van het grote Evenwicht. In deze derde aflevering hiervan staat het landschap centraal. Om half 8 neemt de AVRO het over. Deze brengt beelden van de Nederlandse Tenniskampioenschappen. Commen tator Willem Duys. Tegen negen uur komt Flip van der Schalie met wat hij uit Tele-archief heeft opgediept. In ieder geval een heleboel. Meer biedt de AVRO deze avond dan ook niet. VRIJDAG 30 JULI. NED. I: 18.45 Pip en Zip; 18.55 Nieuws; 19.05 Circus Jean Richard; 20.00 Journaal; 20.21 Bonanza; 21.11 Gulden Zeezwaluw; 21.50 Brand- punt; 22.20 Nieuws; 23.00 Apollo-15. NED. II: 18.45 Pip en Zip; 19.05 Het grote evenwicht; 19.30 Avro's Sporlpanorama20.00 Journaal: 20.21 Avro's Sportpanorama; 21.55 Uit Avro's tele-archief; 22.55 Nieuws. FEUILLETON door JOKE DE VALK „Je zei: Ik vind het machtig in een auto en daarom stelde ik voor, dat we van de zomer lange tochten zouden gaan maken. Maar jij geeft er niet eens antwoord op". Ze greep zijn arm. „Nou, wat leuk zeg. Doe je dat? Wij samen? Zonder anderen er bij? Mag je dat?" Hij glimlachte. „Schatje. ik ben vijf en twintig". „O ja. dat is waar. Zaterdags werk je niet. hè? Kunnen we het op een zaterdag doen. als vader en Els het goed vinden". „Natuurlijk vinden ze het geod". „Ik hoop het Teun, want ik ver heug me erop". In de stad zei hij: „Wc gaan eerst koffie drinken" „Niet te lang. hoor. Ik moot een berg boodschappen doen. Ook voor iou. voor vanavond", voegde ze er aan to-». „Jullie moeten geen drukte voor me maken. hoor", zei hij. „Er komt toch een extraatje in huis Els wil het. Zeg. hoe heb je dat ineens klaargespeeld, dat Els als een blad is omgedraaid? Ze vindt je een aardige jongen. En dat is wat, als Els het zegt". „Heeft ze nooit een jongen gehad?" vroeg hij. een beetje nieuwsgierig. Hij stopte de wagen voor het restau rant en hieln haar uitsfaooen. „Ja. jaren geleden. Wel een half jaar. Maar zijn ouders waren er te gen. We waren niet van gelijke stand, begrijp je? Gerard was een beetje van adel. Zo heette hij". „Ja. Hoe hot precies in elkaar zat. weet ik niet. Ik was nog op school. Elsje heeft het er erg kwaad mee ge had. Ze is een paar weken niet naar school geweest". „Was ze onderwijzeres?" vroeg hij, hoewel hij het al wist. „Ja. Hoe raad je het zo? Maar sindsdien wilde ze niets meer van jongens weten, hoewel nog een col lega van haar het geprobeerd heeft: Peter. Hij is een keer bij ons thuis geweest. Ik vond hem heel aardig". Ze dronken koffie, waarna, ze sa men de inkopen gingen doen. Hoe wel Teun er zich al eerder over ver baasd had. dat ze iedere keer grote rollen stof van het station moest ha len, had hij er nooit naar 'gevraagd, maar deze keer zei hij: „Wat doen jullie toch met al die rollen stof?. Eten jullie het op?" „Elsje en ik zijn naèister. Wc ma ken er allerlei kledingstukken van. Die verkopen we. Een paar keer in de maand komen ze alles ophalen. Met een auto". „Waarom laten jullie die stoffen dan niet met dezelfde auto brengen? Dat spaart je heel wat gesjouw uit". Anneke schudde haai- hoofd. „Dat kan niet. Het zijn andere firma's. Hoe het precies in elkaar zit. weet ik ook niet". Hij glimlachte. ,.Ik vraag zeker te veel. hè?" ..Welnee', antwoordde ze rustig „Je komt er op de duur toch wel achter". ..Nou. alles. Wat we doen en zo. Elsje wil het met alle geweld geheim houden. Het is of we er ons voor moeten schamen .Ik niet. hoor. Het is toch zeker eerlijk werk?" Hij besloot niet verder te vragen. „Om half acht bon ik er vanavond. Is dat goed?" Anneke glunderde. ..Heerlijk. Teun. Ik voel me zo trots als een pauw". Hij besloot tot een grap. „Als ik vanavond je vader zou vragen om met je te trouwen, zou hij dan zijn toestemming geven, denk je?" Ze vatte het serieus op. „Zo gauw? Ik weet het niet. Teun. maar mis schien is het beter even te wachten". De auto reed weer terug naar hel restaurant. Hij gaf haar een duwtje. Lachend zei hij: „Meid. het is maar een grapje. We hoeven toch zeker geen haast te maken?" „Nee. he? We gaan eerst een berg pret maken, hè? Ik bedoel: van de zomer in je auto de hele dag rijden?" „Vast en zeker, mijn hartje. Ik ga je dan heerlijk verwennen. Want dat heb je hard nodig". „Je hebt al niet anders gedaan se dert we elkaar kennen. Daarom vind ik je zo aardig, zie je?" Ik hen een idioot om over trouwen te praten, want ze is in menig op zicht nog een kind. Een bijzonder schattig kind. Ze weet niet wat lief de is. Ik mag wel heel voorzichtig met haar zijn. Ze is een parel.... wat een verschil met Immigjc. Toch klopte zijn hart een beetje harder dan normaal, toen hij die avond aanbelde en Els de deur open deed. De vrouw mosterde hem en kele ogenblikken, tevreden knikkend. „Kom verder. Teun. Anheke zit ge woonweg tc popelen van ongeduld". „Werkelijk?" vroeg hij, binnentre dend en zijn jas uittrekkend. Elsje nam hem aan en hing de jas aan de kapstok. „We zitten doorgaans ach ter". legde ze uit. „Ook al uit zuinig heidsoverwegingen. Twee kamers stoken kost een beetje veel". „Allicht". (Wordt vervolgd). Re soci.-le voorzieningen in Neder land z(jn voortreffelijk, maar de wetgeving waarop ze steunen, is veel te ingewikkeld. Vandaar dat er reeds jaren geleden stemmen zijn opgegaan om onze sociale wetgeving diastisch te vereenvoudigen. Zo zouden sommige sociale wetten wellicht samengevoegd kunnen wor den, is een andere verdeling van de premielasten mogelijk, terw\jl het ook de viaag is of er nu persé 26 bedrijfsverenigingen in stand moeten worden gehouden, die de verschil lende wetten uitvoeren. Van 26 bedrijfsverenigingen naar één apparaat Zo wovdt het hoog tijd om de kin derbijslagwetten eens op hun meri tes te bekijken. Er bestaan nu liefst vier kinderbijslagwetten met ons in- zenis ongemotiveerde verschillen tussen ambtenaren en gewone werk nemers, viPt daarnaast nog een inge wikkelde kinderaftrek aan de fiscale kant. Het moet toch mogelijk zijn om tot uniforme tarieven voor iedereen te komen en om de fiscale kinderaftrek gewoon op te nemen in de kinderbij slag. Eventueel kan dan ook wroden overwogen of de kinderaftrek bij een gelijk aantal kinderen voor iedereen even hoog moet zijn. Dat is nu niet het geval, zodat merkwaardigerwijs de hogere inkomensgroepen het meest van de kinderaftrek profiteren. Voorts zouden de werkloosheids wet en de wet werkloosheidsvoorzie ning samengevoegd kunnen worden. Thans wordt de eerste wet met een maximale uitkeringsduur van zes maanden uit geroerd door de be drijfsvereniging en de andere met een maximale uitkeringsduur van twee jaar door de gemeentelijke diensten van sociale zaken. De voordelen uan zo'n samenooe- ging zijn duidelijk: de werknemer heeft maar met één instantie te ma ken, gegevens behoeven slechts één keer te worden verzameld, een kon- sefcieenter beleid is mogelijk. Nu Russisch commentaar op Nixon's reis MOSKOU, 26-7. Het Sowjetrussi- sche partijblad Prawda heeft voor het eerst officieel commentaar ge geven op het aangekondigde bezoek dat president Nixon aan China zal brengen. Niemand in de Sowjet-Unie ziet in de contacten tussen Peking en Was hington enige grond voor sensatie. De komende ontwikkelingen zullen de „werkelijke bedoelingen van Chi na en Amerika aan het licht bren gen.' aldus de Prawda. Het zou volgens .het blad, niet rea listisch zijn te trachten de contacten tussen deze twee te gebruiken om druk op de Sowjet-Unie- en de socia listische gemeenschap uit te oefenen Elke poging daartoe zou slechts re sulteren in een verlies van contact met de realiteit, aldus de Prawda. De Maffia schijnt op de vlucht te slaan ROME, 25-7. De Italiaanse Maffia is op de vlucht nu politie, parlement en politici een van de krachtigste pogingen sinds de tweede wereld oorlog ondernemen de gevreesde ge heime gemeenschap te vernietigen. In een serie middernachtelijke ac ties, de laatste afgelopen vrijdag nog, heeft de politie nu 43 verdach te Maffia-bazen een langdurige ver banning gegeven naar kleine eiland jes in de Middellandse Zee en zijn nog eens zo'n 56 gearresteerd op be schuldiging van medeplichtigheid aan hel plegen van misdaden. De enkele Maffia-leiders die zijn ont snapt houden zich nu verborgen en vragen zich af waar en wanneer de politie nu weer haar sleepnet zal uitwerpen. Een duidelijke vermaardheid kreeg Haamstede destijds ook met zijn bol lenvelden, waarvan hier een fleurig beeld uit het begin van deze eeuw. verdoen de ambtenaren van sociale zaken duizenden manuren met het verzamelen van gegevens, die reeds lang bij de bedrijfsvereniging bekend zijn. Manuren, die door de gemeen schap moeten worden betaald Lastenverdeling Ook in de verdeling van de pre mielasten lijkt een vereenvoudiging mogelijk. Zo zouden de premies min de volksverzekeringen geheel door de werknemers betaald kunnen worden, terwijl de premies voor de icerkne- mersvenekering voor rekening van de werkgevers zouden komen. Ook dat bevordert de duidelijkheid. Vooris vragen wij ons af, of er nu werkelijk zo'n behoefte is aan maar liefst 26 bedrijfsverenigingen ,die de werknemersverzekeringen (A. W.W., W.A.O., ziektewet) moeten uitvoeren. Hel instandhouden van zoveel be drijfsverenigingen (waarvan 14 hun udininislrati° overigens aan het Ge meenschappelijk Administratie Kan toor hebben opgedragen) ivordt meestal verdedigd met het argument, dat de ziektewet- en wachtgeldpre mies in de verschillende bedrijfstak ken niet precies gelijk zijn Dit kan soms inderdaad enkele tiende pro centen schelen. Toch moet hel moge lijk zijn om deze gedifferentieerde ziektewet- en wachtgeldpremies om te vormen tot één uniforme premie uoor het hele bedrijfsleven. Het verbaast ons zelfs dat dit nog steeds niet is gebeurd. Als zovele or ganisaties kost het de bedrijfsvereni gingen kennelijk moeite zichzelf op te heffen. Nochtans achten wij het wenselijk dat alle bedrijfsverenigin gen plus de Gemeenschappelijke Me dische Dienst in één administratief apparaat worden samengebracht. Volksverzekering ziektekosten Ook het jaarlijkse gescharrel met de loongrens voor de ziekenfondswet schept voortdurend verwarring en is een bron van veel onbehagen. Deze loongrens zou kunnen verdwijnen wanneer wij evenals in Engeland een algemene volksverzekering voor ziektekosten zouden invoeren, waar mee tevens het onderscheid tussen fonds- en particuliere patiënten zou kunnen verdwijnen. Zo'n integrale volksverzekering zou inderdaad de beste oplossing zijn. Een alternatief is een uitsluitend vrijwillige verzekering die gepaard gaat met een uitbreiding van de al gemene wet bijzondere ziektekosten (A.W.B.Z.), zoals de commissie-Vos heeft voorgesteld. Hoewel het ondenkbaar is om de hele sociale verzekering in korte tijd te hervormen zou de nieuwe regering hiermee toch een begin kunnen ma ken. Mr. A. Bronsbergen. Sommige marechaussees willen ook 'haarvrijheid' UTRECHT. 26-7. Vier dienstplich- tige marechaussees hebben in een open brief aan minister De Koster van defensie geprotesteerd tegen het besluit van marechaussee-generaal Meijer om de haardracht van het ma rechaussee-personeel aan banden te leggen. Zij dringen er op aan het be sluit te doen intrekken. De generaal had besloten dat, ge zien de representatieve taak van de marechaussee, het personeel bij dit wapen de haarmode moet volgen, „die niet al te ver afwijkt van het gemiddeld gangbare". Brandstichliiigspoging in huis van huishaas DEN HAAG, 26-7. De Haagse po litie heeft zondag de 25-jarige ver koper J. van der B. aangehouden, die geprobeerd heeft het huis van zijn huisbaas in brand te steken. De verkoper, ontevreden over de huurprijs van zijn kamer, belde zon dagmorgen enigszins onder invloed van drank zijn huisbaas op en kon digde aan diens zaak in brand te zul len steken. Hij ging daarop naar de woning van de huisbaas, gooide ben zine tegen de deur en stak daar de brand in. Het vuur doofde vanzelf zonder veel schade aan le richten. CAIRO. Do secretaris-generaal van de verboden communistische partij van Soedan. Abdel Khulek Mahgoeb, is gearresteerd. 11ij zal binnenkort berecht worden. KARATSJI. De voormalige leider van de Oostpakistaanse Awami-Liga de 52-jarige sjeik Moejiboer-Rach- man, heeft vorige maand met een lichte hartaanval drie weken in hel militaire ziekenhuis van Rawalpindi gelegen, zo is in Karatsji vernomen. Na zijn herstel is hij naar de gevan genis teruggebracht. FRANKFORT. De strafcommissie van do Wostdultse voetbalbond heeft In Frankfurt de eerste fase van het onderzoek naar hel omkopingsschan daal in de Bundesliga mei hel verho ren van do laatsle getuigen, afgeslo ten. RABAT. De Amerikaanse vice- president, Spivo Agnew, is voor een officieel bezoek van twee dagen in de Marokkaanse hoofdstad Rabat aan gekomen. Hij zal daar besprekingen voeren met koning Hassan. MIAMI. Vliegtuigkapers hebben een DC-8 van de Amerikaanse maat schappij National Airlines gedwon gen naar Cuba te vliegen, waar het toestel inmiddels geland is. MOSKOU. De commandant van de Sowjet-marine, admiraal Korsjkov, heeft verklaard, dat „de Russische marine thans grotere gevechtskracht heeft dan ooit tevoren". TEL AVIV. Bij een vuurgevecht met een Israëlische patrouille in de strook van Gaza zijn volgens een mi litaire woordvoerder in Tel Aviv vijf saboteurs gedood. MONTEVIDEO. Bij gevechten tus sen studenten en de politie in Monte video is volgens welingelichte krin gen een student omgekomen en zijn verscheindene gewonden gevallen. TEL AVIV. Uit een opiniepeiling die het instituut Gallup in Israël ge houden heeft, is gebleken dat 73 pro cent van de Israëliërs voor herstel van de betrekkingen met de Sowjet- Unie zijn. Tegen is 17 procent, tien procent heeft geen mening. MADRID. Uit het museum Prado is een schilderij van Jan van Kessel uit de 17e eeuw gestolen. De diefstal is enige tijd geleden gepleegd maar zaterdag pas bekend gemaakt. NAMEN. Op rijksweg vier bij het Belgische Wierde is P. Boekestijn uit Rotterdam met zijn personenauto tegen een lichtmast gebotst. De be stuurder en zijn echtgenote, mevr. J. Boekestijn-Weerda, werden met zwa re verwondingen in het St. Camillus- ziekenhuis in Namen opgenomen. Kort na aankomst overleed mevrouw Boekestijn. DAMASCUS. Syrië heeft zijn grens met Jordanië gesloten uit protest te gen wat genoemd wordt de likwida- tie van het Palestijnse verzet en het beschieten van een Syrisch dorp. Dit hebben officiële kringen in Damas cus meegedeeld. MOSKOU. De eerste semi-officiële reactie van Moskou op het aangekno- digde bezoek van Nixon aan Peking bevat een waarschuwing aan zowel de V.S. als China geen anti-Russi sche richting in te slaan. JERUZALEM.De Israëlische vice- premier Yigal Allon heeft zondag avond op een bijeenkomst van de ar beiderspartij in Jeruzalem verklaard dat de Palestijnse vluchtelingen in Israël goed zullen worden behandeld. HONGKONG. De Chinese vice- premier Li Hsein-Nien heeft nog eens krachtig het standpunt van zijn regering herhaald dat Taiwan moet worden „bevrijd" omdat het een on-, afscheidelijk deel vormt van China. RABAUL. In de Stille oceaan bij de Salomonseilanden heeft zich om 2.30 uur Ned. tijd maandagmorgen een aardbeving voorgedaan. Deze had op de schaal van Richter een sterke van 8.1. Het epicentrum lag bij New Ireland. TA1PE11. De tyfoon Nadinc is maandag over Taiwan getrokken met windstoten die soms 200 km per uur bereikten. Minstens zeven men sen kwam om het leven van wie drie passagiers van een trein die van een brug werd geblazen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4