DE ZIERIKZEESCHE COURANT Cholera in Spanje Lichtschip „Goeree" wordt vervangen door lichtplatform Hulp nodig voor Oost-Pakistan De zaak-Kreymborg Massale vissterfte GEDWONGEN VLIEGTUIGLANDING DEEL TEGENCOUP Rumoer rond rood feest in Parijs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juli 1971 127stc jaargang Nr. 20914 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 7Ó77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Schaatskernploeg aktief in Westhoek Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Vele paarden worden lui om- f f dat zij meer eten dan zij voor J 4 hun prestaties behoeven. f l Verwachting tot zaterdagavond Plaatselijk onweer Perioden met zon, maar op vele plaatsen ook enkele regen- of on weersbuien; zwakke tot matige ver anderlijke wind; minimumtempera turen omstreeks 14, maxima van 22 tot 27 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8: Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-7. Het KNMI. meldt: Voor zaterdag wordt vrij warin weer verwacht met plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Boven de Golf van Biscaje blijft de luchtdruk laag. Rond dit lagedrukgebied wordt met zuidelijke winden vrij warme en vochtige lucht over Frankrijk naar ons land gevoerd. Hierin ontwikke len zich van tijd tot tijd onweerssto ringen. In de nacht van donderdag op vrijdag ontwikkelde zich zo'n storing bij de Pyreneën, Deze zal ons land vrijdagavond laat bereiken en vooral in het oosten buien brengen. Na deze stoiing zal het zaterdag vrij warm en vochtig zijn en zullen op nieuw plaatselijk buien voorkomen. Eenzelfde weertype als bij ons wordt aangetrokken in het westen van Duitsland, Frankrijk en West-Zwit serland. Ten oosten van deze gebie den is het, onder invloed van een ho- gedrukgebied boven het westen van Rusland, droog en overwegend zon nig. GENfiVE, 22-7. Het Spaanse minis- tcrie van gezondheid heeft donder dag de Wereldgezondheidsorganisa tie in Genève officieel meegedeeld dat er in Spanje gevallen van cho lera zijn geconstateerd. Laborato riumproeven hadden uitgewezen dat een aantal zieken die ter observatie in ziekenhuizen waren opgenomen aan cholera I\jden. Totdusver z(jn er zeven gevallen geconstateerd, alle in de dorpen Epila en Rueda, in de val lei van Jalon bjj Saragossa. Inentingen De Spaanse gezondheidsautoritei ten zijn bij het onderzoek naar de aard van de „zomer-diarrhee", die sinds enige dagen in dit gebied heer ste, bijgestaan door vier deskundi gen van de Wereldgezondheidsorga nisatie. De inenting tegen cholera, waar mee men in Saragossa vier dagen geleden begon, gaat nog voort. Het grootste deel van de bevolking is al ingeënt. Ook een duizendtal toeris ten die op doortocht naar de kust Saragossa passerden hebben zich in de ter plaatse ingerichte posten la ten inenlon. Politie zoclit zieke man ROTTERDAM. 22-7. De Rotter damse politie heeft donderdagmid dag twee-en-een-half uur gezocht naar een doodzieke man, die binnen 24 uur medicijnen nodig had om ip leven te blijven. Een arts, die bij de betreffende patiënt een onderzoek had verricht, had de politie inge schakeld om dc man op te sporen. De arts had medegedeeld, dat de pa tiënt zeer snel zou moeten worden gevonden, omdal de gevolgen fataal zouden kunnen zijn als hij niet op tijd medicijnen kreeg. De politie had als enige houvast, dat de patiënt in de buurt van de Glashaven woonde. OMGEVING GROESBEEK. Op de derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse bleven de lopers manhaftig rondbenen. Toch hadden hier en daar de stoerste lopers een kleine stimulans nodig. ven, om zodoende de onderbouw in zee vast te nagelen. Direct nadat de onderbouw op de zeebodem was geplaatst, is men met dit karwei begonnen. Op het ogen blik ligt men ongeveer twaalf uur op het schema achter. HOEK VAN HOLLAND, 22-7. Als het weer geen spaak in het wiel steekt, zal de bovenbouw van het lichtplatvorm, dat het dertig kilome ter buitengaats van Hoek van Hol land liggende lichtschip „Goeree" gaat vervangen, in de loop van zon dag op de reeds geplaatste stalen onderbouw worden gezet. De onderbouw met zijn vier holle stalen poten is door het kraanschip „Challenger" donderdagochtend te gen elf uur in zee neergelaten. Ter plaatse is de zee 24 meter diep. Door de vier holle poten van de onder bouw zullen de tachtig meter lange heipalen dertig tot veertig meter diep in de zeebodem worden gedre- DEN HAAG, 22-7. In Oost-Pa kistan zal cp korte termen voor miljoenen hulp moeten worden ge boden. Er is vooial behoefte aan voedsel, dekens, tenten, medicamen ten en kustvaarders voor het tran sport van dc hulpgoederen. Dit heeft de directeur-genei aal van het Ne derlandse Rode Kruis, de heer A. van Einden, donderdagmorgen ge zegd op een persconferentie in Den Haag. Ilvj noemde de situatie In Oost-Pakistan „hoogst ernstig". De Liga van Rode Kruisvereni gingen heeft deze week in Genève ever de hulpverlening gesproken. D .arbij is volgens de heer Van Em- den die aan de besprekingen deel nam gebleken dat de hulpverlening aar dc slachtoffers van de cycloon in Oost-Pakistan even grete problemen schept ais de hulp aan dc Oost-Pa- kisfaanse vluchtelingen in India. De hulp via dc Rode Kruisorganisaties in Ocst-Pakistan zal opnieuw op gang gebracht moeten worden. Een probleem is nog hoe de mid delen voor deze hulpverlening ge vonden moeten worden, aldus de heer Van Emden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in de afgelopen maanden ongeveer f 4,4 miljoen ten behoeve van de Oostpakistaansc vluchtelingen in In dia uitgegeven. Dit is het geld dat het Rode Kruis tot nu toe te besteden kreeg uit dc opbrengst van de natio nale inzameling voor vluchtelingen. Vanochtend (vrijdag) vertrok van Schiphol dc laatste van een serie van acht door het Rode Kruis gecharter de vliegtuigen met hulpgoederen naar Calcutta. AMSTERDAM. Na zijn broer H. Kreymborg is ook de heer J. Kreym- borg door het bestuur van het fa milieconcern als filiaalhouder ge schorst. In de brief die hem door het be stuur is gestuurd wordt eveneens als onmiddellijke aandeel genoemd in de gebeurtenissen tijdens de aandeel houdersvergadering van donderdag 15 juli. Deze vergadex-ing eindigde in een gooipartij met glaswerk door een kleine oppositiegroep, waartoe onder andere de beide heren Krey- borg behoren. Hiermee openbaarde zich een reeds langere tijd sluime rende onenigheid in de familie na een mededeling van het bestuur, dat de financiële positie van het bedrijf het niet toelaat, dit jaar dividend te betalen. FRANKFORT, 22-7. Honderdui- zcuden vissen z(jn in het 40 km lange gedeelte van de Main tussen Scli- genstadt en Offenbach door zuur stof gebrek gestorven. Het onderzoekinstituut Sencken- berg deelde donderdag mee dat het Main-water bij Selingenstadl vorige week nog een zuurstofgehalte van 13 milligram per liter vertoonde, dat echter in drie dagen tijds slonk tot 0.1 milligram. In deze korte periode leidden het .plotselinge afsterven der planktonalgen een aanzienlijke tem peratuurstijging van het water maar vooral de toevoer van zuurstofbre- kende organische afvalstoffen tot een ..biologische ineenstorting". Het instituut spreekt van de groot ste ramp van deze aard sinds vele jaren. Dealer: ISTA Oosterland Nemiry greep macht terug in Soedan len" in Soedan, waar de afgezette generaal Nemiry opnieuw de macht in handen heeft genomen, die hem drie dagen was ontnomen door als communisten geldende officieren. In een radiorede riep de Soeda- nese staats- en regeringsleider het Soedanese volk op tot een jacht op alle communisten in het land. Hij dreigde allen, die leden van de com munistische partij laten onderdui ken, zwaar te zullen straffen. „Laag complot" De coup van maandag noemde Ne- meiry een laag komplot. Hij vroeg de bevolking, de revolutionaire doe len „tot de laatste druppel bloed" te verdedigen en beloofde de bevolking tegen samenzweringen te zullen be schermen en ervoor te zullen zorgen, dat de idealen van de revolutie van 25 mei 1969 (die hem aan de macht bracht) verwerkelijkt zullen worden. Bijna op hetzelfde ogenblik, dat Groot-Brittannië scherp bij Libië te gen de gedwongen landing protes- teei'de en de onmiddellijke vrijlating van El-Noer eiste, trok de maandag ten val gebrachte generaal Nimeiry door zijn tegen-coup in Khartoem weer de macht aan zich. Spanje laat hippies vrij PALMA, 22-7. Zevenenveei'tig hip pies uit verscheidene landen die vo rige week vrijdag na vechtpartijen met de Spaanse politie op Ibiza wa ren gearresteerd zijn donderdag voorwaardelijk op vrije voeten ge steld. De tegen hen ingebrachte beschul digingen, inbreuken op de wet tegen „sociale gevaren", zijn gehandhaafd. Het zal echter vex-scheidene maan den duren voordat de zaken door de rechter in behandeling worden geno men en in die tijd zijn de hippies vrij het land te verlaten. Enkelen zouden al naar Amsterdam vertrok ken zijn. Onder de gearresteerden waren jongens en meisjes uit Canada, Ame rika en Nederland. Belg neemt de benen met vier ton van de baas BRUSSEL, 22-7. Een 37-jarige Antwerpenaar L. H. is met achter lating van vrouw en kind, maar wel met ruim vier ton van Bell Telepho ne te Antwerpen - zyn werkgever - op zak, naar het buitenland gevlucht. De Belgische politie die het nakij ken had, heeft Interpol ingelicht maar er is nog geen spoor van de vluchteling gevonden. De Antwerpenaar kon zijn slag slaan omdat hij een vrij hoge functie bij zijn bedrijf vervulde. Hij haalde zijn buit binnen door aan de lijst van crediteuren van het bedrijf de naam van een niet bestaande firma, „Ax*ti- san'', toe te voegen. Achter deze raam plaatste hij het nummer van een recent door hem geopende bank rekening. Cp het moment dat de bank hem berichtte dat op die rekening ruim 550.000 door Bell Telephone was ge. stort nam hij (om geen ax'gwaan te wekken niet het gehele bedx-ag) ruim vier ton op en verdween onmiddel lijk naar het buitenland. Student gedood bij parachutesprong SCHIPHOL, 22-7. Donderdag is in een ziekenhuis te Den Helder de 19- jarige Groningse student J. W. Lom- berts uit Winschoten ovexieden, die drie dagen geleden ernstig letsel op liep bij een mislukte parachute sprong boven het vliegveld van Texel. De jongeman, lid van de Texelse Sky Diving Club, spi'ong die dag uit een vliegtuigje, doch zijn parachute, die automatisch had moeten open gaan. bleef gesloten. De reserve chu te. die hij zelf moest openen, kwam pas tot ontplooiing toen hij de grond al te dicht was genaderd. Hij kwam aldus met veel te grote vaart neer. Prins Claus opent Koninkrijksspelen DEN HAAG, 22-7. Prins Claus opent op zaterdag 31 juli in Amster dam de Koninkxijksspelen. Ze wor den in het A.F.C.-stadion gehouden. Er nemen jeugdige sportbeoefenaars uit Nederland. Suriname en de Ne derlandse Antillen aan deel. De prins is voorzitter van de Ko- ninkrijkssportliga. LONDEN, 22-7. Libië heeft donderdagmorgen twee leiders van hel nieuwe - door een staatsgreep aan de macht gekomen - Soedanese bewind ontvoerd. Het dwong een lynvliegtuig van de Britse Boac, onderweg van Londen naar Khartoem, te landen in Benghazi, liet de twee Soedanezen uitstappen en stelde ze in arrest. Het zijn de voorzitter van de nieuwe Soedanese revo lutionaire raad, luitenant-kolonel Babakir el-Noer. en oud-minister van binnenlandse zaken majoor Faroek Hanidalialt, lid van deze raad. De Britse regering heeft inmiddels ,,in de krachtigste bewoox-dingen" bij Libië gepx-otesteex-d. Volgens welin gelichte kringen in Londen werd het protest donderdagmiddag door staatssecretaris Joseph Godber van buitenlandse zaken overhandigd aan de Libische ambassadeur. Volgens het Iraakse persbureau zijn niet twee maar drie Soedanese leiders Advertentie Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllji E Voor artistieke E bruidsreportages JAN KRAKEEL f E Nieuwe Boogerdstraat 12 E Zierikzee. Tel. 01110 2691 Ir fiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiü PARIJS, 22-7. Tussen de Fx-anse regering en de communistische par tij is ernstig conflict ontstaan rond het jaarlijkse grote feest van het communistische dagblad „I'Humani- té". De communisten willen dit feest op 11 en 12 september houden in het „Bois de Vincennes" in Parijs maar de gemeenteraad van de Franse hoofdstad heeft zich tegen dit plan uitgesproken wegens de hinder die het zou opleveren voor wandelaax-s en omwonenden. De gemeenteraad bestaat in meerderheid uit Gaullis ten. aangehouden. Het neemt ook majoor Mohammed Jchmed Mahgoeb, die eveneens deel uitmaakt van de re- volutionaire raad. Kort na het be kend worden van de ontvoex'ing om singelden in de Soedanese hoofdstad pantsertx*oepen de ambassades van Egypte, Libië en Syrië. El-Noer bevond zich voor een me dische behandeling in Londen, toen maandag in Soedan troepen onder leiding van majoor El-Atta het be wind van generaal Nimeiry omver wierpen. De coupleiders. algemeen als links- gericht beschouwd, benoemden El- Noer (een vroegere minister van planvorming) tot voorzitter van hun raad, waardoor hij staatshoofd en regeringsleider werd. El-Atta is de tweede man in het land geworden. Nimeiry zat in Khartoem gevangen. Hij was volgens de coupleiders af geweken van het pad van de revo lutie, en met name in de toenade- ring tot Egypte, Syrië en Libië (waarbij over een uiteindelijk sa mengaan in een federatie werd ge dacht) te eigenmachtig opgetreden. Onderschept De VC-10 waarmee El-Noer don- derdag naar zijn land reisde, was bij Libië door twee straaljagers onder schept en tot landen gedwongen met het dx-eigement, dat anders geweld zou worden gebruikt. Op het vlieg veld van Benghazi vx-oeg men El- Noer uit te stappen. Toen deze wei gerde werd hem via een steward meegedeeld dat hij de levens van al le inzittenden (behalve de beman ning 105 passagiers, onder wie 27 kinderen) in gevaar bracht. Daarop verliet El-Noer het toestel in gezel schap van Hamdallah. Het vliegtuig keex*de na een oponthoud van twee uur terug naar Londen, met o.a. nog aan boord majoor Osman Indris, een van El-Noers nieuwe ministers. Het vliegtuigincident blijkt onder deel te zijn van de „omgekeerde rol- DEN HAAG. Donderdag opende in Den Haag een godsdienstige internatio nale zigeunerconferentie, die tot 25 juli zal duren. De bijeenkomsten worden op het kampement bij het Malieveld gehouden. Hier zien we enkele zigeuner- schonen in het kampement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1