Nixon en de Chinese puzzels Bijenhouders hebben zeer goed honingjaar Geen vuilstorting voor Noorse kust Koopgolf in Groot-Brittannië Tsjou strooit met uitspraken BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Weer commando's naar Israël Omzet Ned. Gasunie VEENENDAAL, 21-7. De bijenhou ders in ons land hebben een buiten gewoon goed honingjaar. Vele kor ven en kasten zijn zo zwaar, dat ze maar liever niet vervoerd worden. Dit was de oorzaak van een iets kleinere - 450 korven aanvoer op de jaarlijkse byenmarkt in Veenen- dr,al. De korven en kasten brachten op de markt prijzen op tussen f 17 en f 55. De hoge honingopbrengsten schrij ven de iemkers toe aan de ..goede dracht" van de dopheide en de kla ver. De bijenmarkt in Veenendaal wordt steeds meer een toeristische Bruidssluier als bestaansmiddel RABAUL (New Britain), 21-7. Een Frans-Canadese missiona ris en zes Filippmp's van wie vijf kinderen hebben 37 dagen met motorpech in de Stille Oceaan gedreven voordat zij door een Japanse vrachtboot voerden opgepikt. De 39-jarige pater Marcel Loiselle zei dat ze een bruidssluier hadden ge bruikt om vis te vangen die hen in leven heeft gehouden. Het gezelschap vertrok op 11 juni met een boot van 4,2 me ter, voorzien van een motor van 40 p.k., uit Davao in het zuiden van de Filippijnen om een bruiloft bij te wonen op het eiland Sarangani, twee uur varen. Twee kilometer van de bestemming viel de motor uit en de boot dreef af. Zevenen dertig dagen lang leefden de pater en de Filippino's van vissen die zij met de sluier vin gen. Toen zij eindelijk werden opgepikt, waren zij 1200 km. van hun eiland verwijderd. attractie. Demonstraties van oude ambachten als klompenmaken, korf- vlechten, mutsplooien en wol spin nen trokken grote belangstelling. Bijenhouders klaagden dinsdag in Veenendaal over schadelijke invloed van luchtverontreiniging. Een Am sterdamse iemker schreef de dood van zes volken toe aan de verontrei niging van het milieu. Ook uit het Antwerpse havengebied wordt het sterven van bijenvolken aan schade lijke invloed van vuile lucht toege schreven. Eerst toch nog onderzoek naar Groninger Kleding Industrie DEN HAAG, 21-7. Alvorens een beslising te nemen over het al dan niet verlenen van steun aan de in ernstige moeilijkheden verkerende Groninger Kleding Industrie wil de regering eerst het resultaat afwach ten van een door enkele nauw bij de branche betrokken deskundigen in te stellen onderzoek. Dit laatste on derzoek dat met name gericht zal zijn op de mogelijkheden van voort bestaan van de bedrijven van Muller in Groningen en Drachten, is inmid dels gestart. DEN HAAG, 21-7. Akzo Chemie heeft afgezien van haar voornemen, 600 ton dichloorcthaan voor de Noor se kust in zee te storten. Deze lading, die zich aan boord van de „Stella Maris" bevindt, zal thans worden gestort in 3.000 meter diep water op ongeveer duizend ki lometer ten westen van Ierland en eveneens duizend kilometer onder IJsland, ver van de visgronden, al dus heeft de Akzo meegedeeld. Op een terrein te Renesse werden weer autocrosswedstrijden gehouden, die het bekende spektakulaire beeld opleverden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). LONDEN, 21-7. In Groot-Brittan nië is dinsdag de grootste koopgolf in meer dan 20 jaar losgebarsten, en kele uren nadat de regering de om zetbelasting had verlaagd en alle be perkingen van afbetaling opgeheven. Personeel van warenhuizen werkte 's avonds en 's nacht over om de prijskaartjes te veranderen en dins dagochtend hingen voor de etalage ruiten biljetten waarop de nieuwe prijzen (één tot vijf procent lager dan de oude) vermeld waren. De meeste belangstelling ging uit naar duurdere artikelen als televi sietoestellen en koelkasten. WASHINGTON, 21-7. De verkla ringen van premier Tsjou En-Lai van China over normalisering van de betrekkingen met de V.S. hebben het Witte Huis en het departement van buitenlandse zaken in Washington in verlegenheid gebracht. Nixon zei maandag in een gesprek met congresleiders, dat China zijn diplomatieke zaken niet op straat behandelt en dat voortijdige uil- spraken alles konden bederven. Nu is de eerste indiscretie van Tsjou En-Lai gekomen. Zij betrof precies het punt - Indo-China - waarop Nixon speculaties wilde vermijden. Overigens was men zich er in Was hington wel van bewust, dat er enorm veel werk moet worden ver zet om de reis van Nixon naar China tot een succes te maken. FEUILLETON door JOKE DE VALK Grote verbazing bij de jongeman. „Be politie? Waarvoor? Ik ben me van geen kwaad bewust. Ik heb An neke nooit iets gedaan. Integendeel. We mogen elkaar en kunnen best met elkaar overweg." Het meisje had intussen alweer haar voet op de trapper gezet. Ze keek nog eens naar hem met een vernietigende blik. „Ik heb u ge waarschuwd. Overigens, u ziet mijn zuster toch niet meer. Voortaan doe ik de boodschappen". Teun knikte begrijpend. ,.Ik snap het. De bezorgde Elsje heeft dus haar zusje tegen haar wil opgesloten in huis. En is ze een gevangene. Wel, wel. Hoe nobel. Ik geloof, dat ik de rollen maar eens ga omdraaien en dat ik de politie ga inlichten. We le ven in een vrij land. juffrouw Gre- venberg. Het opsluiten van personen tegen hun wil is verboden en wordt behoorlijk zwaar gestraft". De vrouw lachte schamper. „U zoudt niet durven. Overigens, mijn zuster is minderjarig". ..Dat klopt. Maar wel mondig. U kunt een jongevrouw van bijna een on twintig niet tegen haar wil vast houden. Volgende week dinsdagmor gen ben ik weer hier. op dezelfde tüd. Is Anneke er niet. dan rijd ik meteen naar de politie in Stamvecn. Moet die maar eens gaan controleren, of Anneke al of niet tegen haar wil verboden wordt naar buiten te gaan" Het schot trof dool. De vrouw aar zelde met wegrijden. Dc laatste woorden had Teun Hof meer op scherpe toon uitgesproken. Een toon. die niet mis te verstaan was. Doch de ander gaf zich nog niet gewon nen. „Wij willen niet. dat Anneke met U omgaat, is dat. duidelijk?" Teun schudde koppig zijn hoofd. ..Nee, niet bepaald. Om tc beginnen hebt u niets te willen, want u bent haar zuster. De enige, die het haar zou kunnen verbieden is uw cn haar vader". „Vader is er eveneens op tegen". „Zo? Dan wil ik graag de reden daarvan vernemen. Als meneer Gre- venberg meent aanmerkingen op mij te kunnen maken, zal ik dat graag uit zijn mond horen. Ik wil hem graag enkele referentieadressen op geven, zodat hij naar mij kan infor meren. Daarom zal ik zo vrij zijn meteen naar uw vader te rijden en hem om een onderhoud vragen". „Als u dat toch waagt...." siste ze. rood van woede. „Dat durf ik, ja", tartte Teun. „Brutaal, hè? Van wat ik over uw vader heb gehoord, lijkt hij me een verstandige man. En met verstandi ge mensen kun je altijd praten. Niet met onverstandige vrouwen". „Bedoelt u mij daar soms mee?" vroeg ze. nog altijd spinnijdig. Teun keek haar even aan, waarna hij begon te lachen. Hij deed een paar stappen naar de vrouw. „Kom nu. juffrouw Grevenberg, u doet nu wel erg lelijk tegen mc, maar daar voor is geen enkele reden. Ik heb het goede met uw zusteë voor. En met u zou ik graag goede vrienden willen worden. Waarom bent u zo obstinaat? Als u niet zo boos kijkt, ziet u er helemaal niet onaardig uit. En Anneke loopt weg met u, het is Elsje voor en Elsje na. Waarom zul len wij niet samen eens gezellig een poosje met elkaar praten ?Ik wil u graag een kop koffie aanbieden in Ochteren. Waarom gaat u me ver oordelen. zonder dat u me kent? Ik ben een serieuze jongen, zo goed als u een serieuze vrouw bent. U bent vast heel anders als u zich voordoet. Anneke en u zijn toch zusters? U kunt in karakter nooit zoveel uit el kaar lopen. En Anneke is een schat". Dc vrouw loosde oen zucht. Teun zag haar tweestrijd. Hij wees naar haar fiets. „Zal ik hem in de auto zetten? Kijkt u maar.dat kan best. Dat heb ik met Anneke's fiets ook wel eens gedaan. En komt u dan bij me zitten. In de auto is het warm. Ik bijt niet en val u niet lastig. Mijn woord van eer. Toe nou. Elsje Teun won het. „Goed", antwoordde ze tensltote met een andere stem. „Bij wijze van uitzondering. Dan moet u me straks maar vertellen, wat u op uw hart hebt. Maar ik zeg u vooruit: Anneke is niets voor u. Ze is volkomen onbedorven en heeft nog nooit omgang met een jongen gehad". Hij nam haar fiets over en opende het portier, een uitnodigend gebaar makend tol instappen, hetgeen ze na enige aarzeling deed. Onderwijl maakte Teun dc fiets vast. Toen hij naast haar zat en de wagen optrok, antwoordde hij: „Dat Anneke een lief, onervaren ding is. merkte ik dc tweede keer al. Wat dacht je, Elsje, dat ik daar misbruik van zou maken? Geen sprake van". In het restaurant bestelde hij kof fie en gebakjes, net als de eerste keer met Anneke. Daarna stelde hij zich voor en vertelde van hun smederij in het dorp ..Ga maar naar me infor meren in het dorp. bij wie je wilt. Desnoods bij de politie. Of bij dc bur gemeester. Luister eens. Elsje, ik mag je wel. En dat je je zus in bescher ming neemt, valt te loven. Daarvoor ben je dc oudere zuster. Ik heb ook een zus. van net negentien. Wc zijn met drie broers en alle drie houden we ongemerkt onze Lien een beetje in het oog. snap je? Maar je vergeet écn ding. Elsje: Anneke blijft geen kind. Met enkele weken is ze meer derjarig en kan ze doen en laten, wat zc zelf wil. Als ze het huis uil wil gaan. kunnen jc vader en jij haar niet tegen houden. O nee. ik zal het haar vast niet aanraden, integendeel. Denk dat niet van me. Maar daar is dc koffie. Neem een gebakje, die lust je toch wel?" Ze keek hem wantrouwend aan. „Probeert u mc om tc kopen?" (Wordt vervolgd). Nixons aanstaande bezoek bij de Chinese leiders is geen garantie dat de twee landen veel nader tot elkaar komen - tenslotte ontmoetten ook Chroesjtsjow en Eisenhower elkaar eens heel hartelijk in Camp David zonder dat eigenlijk veel veranderde. Maar in dit geval wijzigt alleen al het feit dat Nixon gaat veel. Sinds Mao Tse Toeng in 1949 de Chinese Volksrepubliek stichtte is de verhou ding met de Ver. Staten slecht ge- TEL AVIV, 21-7. In de nacht van dinsdag op woensdag zyn opnieuw vijf Palestijnse commando's uit Jor danië naar Israël uitgeweken en heb ben zich aan de Israëlische troepen overgegeven. Dit is woensdag in Tel Aviv vernomen. Sinds zondag hebben nu 82 com mando's hun toevlucht in Israël ge zocht. Sanerings- en reconstructieplannen DEN HAAG. 21-7. In het eerste halfjaar van 1971 hebben 38 gemeen ten van de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening f 56 miljoen toegezegd gekregen voor het begin of het voortzetten van de uitvoering van plannen voor stads- sanering of -reconstructie. Aldus heeft het betreffende ministerie meegedeeld. Be rijksbedragen dekken 80 pet. van de kosten die gemeenten beste den aan het verwerven van gronden en opstallen in een door het mini sterie aanvaard plan of plangedeelte. Zelfmoorden in Engeland LONDEN, 21-7. Negentig procent van de zelfmoorden zouden voorko men kunnen worden, wanneer de artsen blijk zouden geven van wat meer psychologisch inzicht. Dit staat in het jaarrapport van de Brit se Commissie voor medisch onder zoek, die zich met het oog op het in drukwekkend toenemende aantal zelfmoorden ever dit vraagstuk ge bogen heeft. Bij vrouwen is het geregistreerd aantal zelfmoorden gemiddeld 2,2 per 1.000. Bij de mannen is dit cijfer 1,75 op dc 1.000. Maar vooral bij jongelui neemt de neiging tot zelfmoord on rustbarend tce, zo zegt het rapport. GRONINGEN, 21-7. De Neder landse Gasunie heeft in het eerste halfjaar van 1971 21,16 miljard m:{ aardgas omgezet, 35 procent meer dan in dezelfde periode van het vo rig jaar (15,73 miljard ma). De totale omzet voor 1971 wordt geraamd op 42 miljard m'J. De totale gasverkoop van de vennootschap sinds de op richting in 1963 kwam in juni op 100 miljard m:t. De afzet van de Gas unie bestaat op het ogenblik uit sluitend uit Nederlands aardgas. Overvallen in Argentinië BUENOS AIRES, 21-7. Overval len op slaperige provinciestadjes zyn op het ogenblik hoogst populair bij de Argentijnse guerrillastrijders, die met hun akties de door de militairen gesteunde regering in Buenos Aires zoveel mogelijk dwars zitten. Vooral de aktics van de afgelopen weken, waarbij zy twee stadjes- overvielen, de banken beroofden en de politie in de eigen cellen op de politiebureaus insloten, zorgden er voer dat hun akties meer dan natio nale bekendheid kregen. Er bestaan in Argentinië op het ogenblik naar schatting minstens twaalf guerrillagroeperingen, die ideologisch verschillen van uiterst rechts tot uiterst links. iveest. Niet doordat de landen op enig punt geschillen hadden, maar alleen omdat in Washington toen de afkeer - en ook wel angst - voor het communisme ertoe leidde dat men alle relaties weigerde. Het grote Chi na werd genegeerd in een soort struisvogelpolitiek, alsof iets dat men liever niet zag wel zou verdwijnen als men niet keek. Niet alleen de V.S. troxiwens volgde deze merkwaardige gedragslijn; vrij algemeen werd Mao het isolement aangezegd en deze van zijn kant zocht dit ook wel. Maar geleidelijk aan zijn her en der regeringen gaan inzien dat het divaasheid is de in be volking en grondgebied kolossale Chinese natie te negeren. Bij het jaarlijkse verplichte nummer in de V.N.-assemblee iverd de stemmen- marge waardoor Peking buiten de volkerenorganisatie werd gehouden steeds magerder, al bleef door het verzet van de V.S. vooral de deur voor Peking tot dusver dicht. Nixon beëindigt door zijn bezoek aan de Chinese hoofdstad die periode van negeren, die al lang zinloos was geworden. Niettemin is het een knap staaltje om een houding die weder zijds in meer dan 20 jaar was inge vreten nog tamelijk elegant te wij zigen. Vredespresident Maar hoe belangrijk dit op zichzelf ook is: de Pekingse gesprekken hoe ven niet beslist te leiden tot grote overeenstemming op alle gebieden. Wel mag men aannemen dat - en dit is voor de V.S. zeer belangrijk - ge poogd zal worden via Peking het Vietnamese avontuur enigermate be vredigend af te loikkelen. Hoewel we geen overdreven verwachtingen mo gen koesteren van Chinese soepel heid zitten hier zeker kansen in - genoeg in ieder geval om Nixon het aureool te geven van de Grote Vre despresident, wat in het verkiezings jaar 1972 natuurlijk nooit kwaad kan voor hem. De nieuw aan te knopen relatie V.S.-China zal onvermijdelijk ook zijn invloed hebben op de be trekkingen tussen China en Rusland en die tussen Washington en Moskou, waar men wellicht Nixons reis met enig onbehagen mag beschouwen. Aan de andere kant; menige hoge Rus is ook wel naar Peking gereisd zonder dat de vriendschap over en weer herleefde. Maar hoe dit alles ook loopt, het zal in ieder geval zeer boeiend zijn om te bezien. Bijvoor beeld: hoe regelen China en Amerika het dat Tsjiang Kai Sjek inderdaad alleen als heerser over Taiwan nog in de V.N. blijft en zijn zetel in de Veiligheidsraad afstaat aan Mao? Twee China's in de V.N. - daar zijn zowel Tsjiang als Mao tegen. Mao beschouwt Tahvan (Formosa) als grondgebied van de Chinese Volks republiek, maar de V.S. hebben weer bijzondere verplichtingen op zich ge nomen om Tsjiangs eiland te be schermen. Nixons adviseur Kissinger heeft groot talent getoond door de reis van zijn president naar China voor te be reiden. De vraag is of dit talent ook groot genoeg is om alleen al deze laatste Chinese puzzel voor iedereen bevredgiend op te lossen Slovvaken vluchtten met boten BURGSTAAKEN/FEHMARN, 21-7 Met twee kajuitjachten zijn dinsdag 14 Tsjecho-Slowaken vanaf het Oost- duitse eiland Rügen via de Oostzee naar Burgstaaken op het Westduitse eiland Fehmarn gevlucht. De vluch telingen, vier gezinnen met vijf kin deren, hebben politiek asiel in West- Duitsland gevraagd. Volgens de verklaringen die de Tsjechoslowaken na aankomst op Fehmarn aflegden hadden zij hun vluchtplan al enige tijd geleden op gesteld op de fabriek waar zij sa men werkten. De ongeveer acht me ter lange boten werden per trein naar de Oostduitse Oostzeekust ge bracht. Ze kregen daarvoor toestem ming omdat ze zeiden hun vakantie aan de Oostzee te willen doorbren gen. Braziliaanse politie lost serie moorden op RF.CIFE, 21-7. De Braziliaanse po litie heeft het mysterie opgelost van dc betaalde moordenaar Floro Go- mes Novais, die de gewoonte had de oren. van zijn slachtoffers als souve nir in een takje met zout te bewa ren. Novais liep in februari echter zelf ir. een hinderlaag en werd gedood. Cp aanwijzing van een vroegere medeplichtige van de „gunman" heeft de politie nu tien verkoolde en oorloze lichamen opgegraven op de boerderij waar Novais woonde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. In het Groningse Bouwcentrum, dat is gevestigd in de „Martini Hal", is het „Vakantielab" van de vereniging „De Jonge Onder zoekers" van start gegaan. DEN HAAG. Uit een juwelierszaak aan de Tasmanstraat in Den Haag zijn enkele plateaus met sieraden weggehaald, nadat men een rolluik had geforceerd. De waarde van de sieraden is nog onbekend. DEN BOSCH. 21 eerste klas ver kennet s van verschillende groepen uit Nederland zijn uit Den Bosch vertrokken naar de 13e internatio nale jamboree, die dit keer in Japan wordt gehouden. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid drs. J. M. Aarden (P.P.R.) heeft de minister van C.R.M. gevraagd of deze uiterlijk eind september die noodmaatregelen zal kunnen treffen, die voldoende waarborgen bevatten voor de bedreigde verscheidenheid van de pers. UTRECHT. De Utrechtse kinder politie heeft de afgelopen maand ne gen jongens aangehouden die sinds februari van dit jaar in steeds wis selende combinaties twintig inbraken hebben gepleegd, zes auto's en acht bromfietsen hebben gestolen en een grote hoeveelheid goederen hebben ontvreemd uit studentenhuizen en kraakpanden. HENGELO. Een vechtpartij op een verjaarsdagsfeest in Borne (Ov.) heeft het leven gekost aan de 81-jarige heer A. J. Wolberink uit die plaats Hij is in de nacht van maandag op dinsdag in een ziekenhuis in Hengelo overleden. BEN HAAG. Het besluit van de Akzo, 600 ton chemische afval niet voor de Noorse kust maar 1,000 km ten westen van Ierland en 1000 km ten zuiden van IJsland in de Atlan tische Oceaan te storten heeft de on gerustheid van de Ierse regering ge wekt. ZWIJNDRECHT. De politie van Zwijndrecht heeft de 47-jarige Belg U. S. C„ zonder vaste woon- of ver blijfplaats, aangehouden. Wegens op lichting en verduistering werd de man al enige tijd gezocht door de po litie van Amersfoort en de Duitse en Belgische justitie. Hij had nog een gevangenisstraf te goed van vijf jaar. DEN HAAG. De politie heeft op de Fluwelen Burgwal in Den Haag de 33-jarige E. van der L. aangehou den, verdacht van poging tot dood slag op de eigenaar van het restau rant waar hij als bedrijfsleider werkt De man heeft bekend tweemaal met een pistool gericht te hebben gescho ten op de 56-jarige restauranthouder R. V. Beide schoten misten. HEERENVEEN. De Friese cartoo nist Cor Hoekstra, bekend onder de naam Cork, heeft een onderschei ding ontvangen van de Sol Publica tion uit Philadelphia. In een oorkon de die vergezeld ging van een geld prijs wordt uitdrukking gegeven aan het goede werk van deze cartoonist. SCHEVENINGEN. De 25-jarige J. B. uit Rotterdam is ontvlucht uit de strafgevangenis te Scheveningen. Hij deed als corveër dienst en kon tij dens zijn werkzaamheden door een openstaande deur naar buiten wan delen. DEN HAAG. Nederland is, even als talrijke andere landen, bezig de betrekkingen met de Chinese volks republiek, zowel bilateraal als in het kader van de Verenigde Naties, aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen, aldus is van goed ingelichte zyde in Den Haag vernomen. F.cn Join van om- t reeks 1903 van 'r Kerkstraat te Oostcrland; een t'mpel plaatje met sfeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5