Van Bruse vissershaven uit maakte G.O. 22 technische vaart Middenstand en Landbouw spraken met regering Man werd tweemaal overreden Grootste kotter van Nederland BRUINISSE. 21-7. Uit de vissers haven te Bruinisse vertrok dinsdag middag 20 juli de viskotter G.O. 22 van de Gebroeders W. en J. Lokker te Goedereede. Wij hoorden deze kotter betitelen als de grootste kotter van Neder land. Het casco van deze kotter is gebouwd bij scheepswerf Boelc-Bol- nes. De afmetingen van deze kotter zijn 32.90 x 7.50 x 4.05 meter hol. Het schip werd voor rekening van de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse gebouwd en verder geheel uitgerust doorgeleverd aan genoem de firma Lokker. In het schip werd door de firma Maaskant een Deutz Diesel motor geplaatst van 900 p.k., 500 toeren, type S.B.V. 8 m 536 met Kuipers keerkoppeling 3:1. De hulpmotor is een Daf van 92 p.k. Gevist wordt met een zestromme- lige Maaskant lier, M. 190 E.P. 6, ge plaatst voorin in het nettenruim, be- dienbaar van de brug af (electriseh pneumatisch volgens Sempress sy steem) electromotor 145 p.k. Naast de bekende Seffle automa tische stuurinrichting die eigenlijk op geen enkel schip meer ontbreekt, is de kotter om het motorvermogen op te voeren uitgerust met een Hodi straalbuis van 2500 mm diameter, als de vier blad bronzen Van Voor den schroef. De ankerlier is een ei gen fabrikaat van de firma Maas kant (elektrisch aangedreven). Ver der zijn er talrijke andere hulp werktuigen. Voor 10 jaar.... ZIERIKZEE. In cle stille straten van de stad is het momenteel een ruïne, daar de P.Z.E.M. is begonnen met het leggen van de elektrische kabels. ZIERIKZEE. Het museum ontving als schenking; een oud wafelijzer, een herinneringsmedaille van de ci tadel van Antwerpen en enkele oude munten. KERKWERVE. Tijdens een hevig onweer werden twee weibeesten van de heer B. door het hemelvuur ge dood. HAAMSTEDE. Van het vliegveld vertrok het eerste K.L.M.-toestel de P.H. A.D.N. voor een vlucht naar Waalhaven. Hiermee werd een begin gemaakt met het binnenlands lucht verkeer. ZIERIKZEE. Met een nationale wedstrijd op de banen aan de West hoek, herdacht de schietvereniging „Zierikzee" het 25-jarig bestaan. ZIERIKZEE. Op uitnodiging van de Kon. „Zeelandïa" werd Zierikzee bezocht door de Zeeuwse bakkers en het hoofdbestuur van de Bakkers- bond. ZIERIKZEE. De fontein in het Ha venpark is geschikt gemaakt voor het continu opspuiten van water, zonder extra verbruik. KERKWERVE. Een ingezetene der gemeente overhandigde de veld wachter een door hem ontvangen valse gulden. HAAMSTEDE. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd jhr. R. J. H. Q. Röell. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het hoog militair gerechtshof heeft woensdag de 19- jarige Jehovagetuige J. D. uit Am sterdam wegens dienstweigering ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met af trek van voorarrest en tot ontslag uit militaire dienst. Nog een plaatje van het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hen drik aan Zierikzee in 1907. Het gala rijtuig met het koninklijk paar „er gens" in (versierd) Zierikzee. Ver moedelijk aan de Fonteine, maar le zers weten dat wellicht beter. Natuurlijk komen aan het uitrus ten van een zo kapitaal, nieuw schip, vele andere firma's te pas. Het schip is voorzien van een gespoten ge koeld visruim, merk Ve Ve. Samenwerking Een hechte samenwerking is er al tijd tussen de firma Maaskant en Zonen, die het want, de draden, stangen, touwwerk enz. verzorgt, alles wat voor de visserij op dit ge bied nodig is en die dat meest alles ook zelf zoveel mogelijk vervaardigd. Het gehele schip is voorzien van een een centrale verwarming, aan gelegd door de firma Saman-Deur- loo, Zierikzee, terwijl Gerrie Bal te Bruinisse het schip van stoffering voorzag. De technische proefvaart werd dinsdag gehouden, tot volle tevre denheid van de scheepvaartinspectie, Vrijdag vindt van de thuishaven uit de officiële proefvaart plaats (tevens overdracht van het schip). Positie zelfstandigen wordt versterkt DEN IIAAG, 21-7. De ontwikke ling van Ionen en prijzen heeft woensdagmiddag centraal gestaan tfjdens de informele bespreking tus sen een regeringsdelegatie en de voorzitters van de middenstands- en landbouworganisaties. Op het Catshuis in Den Haag ver tolkten de voorzitters de wens van hun organisaties om straks met de Ziektekostenverzekering voor dieren SYDNEY, 21-7. In Australië kan voortaan voor huisdieren een specia le ziektekostenverzekering worden afgesloten. De premie bedraagt onge veer zes gulden per maand, waar voor niet alleen de kosten van een behandeling door een dierenarts, maar ook de uitgaven voor een even tueel verblijf in een erkende dieren kliniek zijn gedekt. De verzekeringsmaatschappij ziet de toekomst rooskleurig, aangezien in Australië in vele gevallen een dierenarts hogere rekeningen uit schrijft dan een gewone arts. SCHARSTERBRUG, 21-7. De 29- jarige onderwijzer W. Hofstra uit Joure is in een ziekenhuis te Sneek overleden aan de verwondingen, die hy in de nacht van dinsdag op woensdag b(j een verkeersongeval in Scharsterbrug, gemeente Doniawer- stal, opliep. Hij was op de rijksweg in Schar sterbrug met zijn auto door onbeken de oorzaak op de linker weghelft ge raakt en in frontale botsing gekomen met een tegemoetkomende auto. Toen na de botsing aan de gewonde inzit tenden van beide wagens op de straatweg hulp werd verleend, na derde met hoge snelheid een derde auto, die over de op de weg liggende heer Hofstra heen reed. Hij, zijn echtgenote en de bestuur der van de tweede bij de frontale botsing betrokken wagen werden naar het ziekenhuis in Sneek over gebracht. Mevrouw Hofstra liep ook ernstige verwondingen op, en de be stuurder van de andere auto een zware hersenschudding. Buil bij overval post kantoor Baarle-Nassau BAARLE-NASSAU, 21-7. Twee onbekende mannen zijn er gisteren omstreeks zes uur in geslaagd 25.000 gulden te roven uit het postkantoor in Baarle-Nassau bij de Belgische grens. Een van de mannen hield de plaatsvervangend kantoorhouder en een sorteerder met een revolver on der bedwang, terwijl de ander over de balie sprong en het geld in een plastic zak deed. Beide mannen zijn daarna te voet in de drukte verdwe nen. Zij gingen richting centrum. vrijlating van de lonen eenzelfde stuk vrijheid in het prijsbeleid te leggen. Zij deden daarbij de toezeg ging hun leden te wijzen op de grote verantwoordelijkheid die aan deze vrijheid vastzit. Zij deelden de regering mee er op te rekenen dat de positie van de zelfstandigen zal worden versterkt en dat deze versterking in de ko mende regeringsverklaring en in de begroting tot uitdrukking zal ko men. Een belangrijke aanzet tot ver sterking van deze positie zal de in- flatiebestrijding zijn. Zowel van regeringszijde als van de zijde der organisaties kwam het verlangen ter tafel om de contacten over en weer uit te breiden. Premier mr. B. W. Biesheuvel vond met name het overleg met de middenstandsorganisaties voor uit breiding vatbaar. „Dit informele overleg moet de basis vormen voor een geïnstitutionaliseerd overleg", zo meende hij. De nieuwe staatsse cretaris van economische zaken, drs. J. J. M. Oostenbrink, maakte meteen van de gelegenheid gebruik om met de organisaties af te spreken dat het overleg op meer formele wijze zal worden voortgezet. Prijsstijgingen De recente, zeer hoge prijsstijgin gen kwam in dit overleg niet ter sprake. Minister mr. drs. H. Lang- man hierover: „de stijging van het prijspeil verontrust de regering al langer. De stijging heeft zich sneller ontwikkeld dan de prognoses had den aangegeven. Het Centraal Plan bureau is bezig de zaak grondig te onderzoeken om de regering straks, in de Macro-economische verken ning, de juiste stand van zaken te kunnen voorleggen". Nu zowel de vakcentrales, de werkgevers als de middenstands- en landbouworganisaties door de rege ring zijn ontvangen, rest nog het ge sprek met de consumentenorganisa ties. Dit zal waarschijnlijk in de tweede week van augustus plaats vinden. DODELIJKE ONGELUKKEN CULEMBORG. De 23-jarige mo torrijder C. J. Dam uit Dirxhorn is woensdagmiddag in Culemborg om het leven gekomen. Hij zou geen voorrang hebben verleend aan een autobus, botste tegen de acherkant van de bus en was op slag dood. MIDDELBURG. De 28-jarige W. J. Denekamp uit Vlissingen is woens dag in een ziekenhuis te Vlissingen overleden aan de verwondingen, die hij dinsdagavond bij een verkeers ongeluk opliep. ZEVENBERGEN. De 19-jarige L. M. Martens uit Zevenbergen is woensdagmiddag tijdens het kant- maaien van de „Knip" in Zevenber gen met zijn tractor omgeslagen en verdronken. BERGHEM. In een ziekenhuis in Oss is dinsdag overleden de 64-jarige Hongaar Istvan Barnavas Jolsvay, uit Berghem, die op 14 juli bij het oversteken van de Burgemeester van Erpstraat in zijn woonplaats door een personenauto werd aangereden. WARMOND. Het een-jarig zoon tje van de familie Voorbergen uit Leidschendam is in een onbewaakt ogenblik in de Zijl te Warmond ge raakt en verdronken. De familie Voorbergen logeerde in een caravan bij boerdreij de Eenzaamheid. AMSTERDAM. In Amsterdam is opnieuw een lijk in het water ge vonden. Nadat dinsdagmiddag uit de Prinsengracht het stoffelijk over schot van een 20- tot 25-jarig meis je werd opgehaald, is woensdagoch tend in de Lijnbaansgracht het li chaam van een ongeveer 20-jarige jongeman gevonden. BORNE. De 81-jarige heer A. J. Wolberink uit Borne, die bij een vechtpartij tijdens een verjaardag een klap met een melkfles op het hoofd kreeg, is overleden aan een schedelletsel. Meer heeft de patho loog-anatoom dr. Zeldenrust dins dagmiddag niet kunnen vaststellen. FIJNAART. Dinsdagavond is op de Oude Heyninkseweg in Fijnaart (N. B.) een open werkjeep met vijf inzit tenden door onbekende oorzaak te gen een in de berm staande hoop ste nen gereden. Het voertuig sloeg daar na over de kop, waarbij de bestuur der, de 33-jarige heer R. Vermeer uit Bunschoten, om het leven kwam. BERKEL. De 70-jarige mevrouw A. Hamers-Bogaerts uit Berkel (N.B.) is, toen zij de door haar woonplaats lopende rijksweg overstak, door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. ELST. Een zesjarige jongen uit Lent, gemeente Eist, is dinsdag om gekomen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats. De jongen, P. A. Theunissen, liep plotseling de weg over en werd aangereden door een personenauto. 's-HERTOGENBOSCH. De 35-jari- ge Marinus der Kinderen uit Schijn- del is in 's-Hertogenbosch om het leven gekomen. Ten gevolge van te hoge snelheid vloog de auto van de heer Der Kinderen uit de bocht en botste frontaal tegen een vrachtauto, aldus de politie. Tweemaal aan dood ontsnapt SAN FERNANDO Venezuela 21-7. De 27-jarige boordwerk tuigkundige Roger Silva is het afgelopen weekeinde twee keer op het nippertje ana de dood ontsnapt. Als enige overleven de van een helicopterongeluk, waarbij zeven mensen omkwa men, kwam hij in een rivier terecht, waar hij werd aange vallen door vraatzuchtige pi ranha's. Silva was één van de inzittenden van een helicopter die op weg was naar over stroomde gebieden in het zui den van Venezuela om hulp te gaan bieden aan 3000 daklozen. In de buurt van San Fernando kwam de helicopter in botsing met een ander hefschroefvlieg- tuig en stortte brandend in een rivier. Silva wist als enige uit de wrakstukken te ontsnappen, maar eenmaal in de rivier werd hij aangevallen door pi ranha's. In het ziekenhuis van San Fernando vertelt hij: „Ik voelde dat ik werd gebeten door visjes. Er kwamen er steeds meer. Ik gilde het uit en begon als een razende te zwemmen. Ik voelde dat er stukjes uit mijn lichaam wer den gebeten en ik geloof niet dat ik het er levend had afge bracht, als ik niet werd opge pikt door een bootje". Flitsen uit het buitenland SAIGON. De Zuidvietnamese pre sident Ngoeyen van Thieu heeft ge zegd niet optimistisch te zijn over de kansen op een spoedige vrede in Zuidoost-Azië als uitvloeisel van de reis van president Nixon naar Pe king. Hij zei echter te hopen dat meer begrip tussen de Ver. Staten en China zal leiden tot een einde aan het conflict in Vietnam. LONDEN. Op 85-jarige leeftijd is in Cannes overleden lord Astor, de Britse krantenmagnaat die meer dan 40 jaar eigenaar van de Times is ge weest. VATICAANSTAD. Zes Hongaren - vijf R.K. geestelijken en een stu dente - zijn in Hongarije tot gevan genisstraffen van tien maanden tol vijf jaar veroordeeld op beschuldi ging van ideologisch verraad, aldus een in Vaticaanstad ontvangen brief. LONDEN Engeland en de Volksre publiek China zullen waarschijnlijk op korte termijn ambassadeurs uit wisselen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen verklaarde maandagochtend, dat hierover sinds enige tijd bespre kingen aan de gang zijn. MOSKOU. Voor het federale hoog gerechtshof in Moskou is de zaak in hoger beroep begonnen tegen negen Russische joden die in mei van dit jaar in Leningrad wegens anti-Rus sische activiteit waren veroordeeld. TEL AVIV. Israëlische militaire correspondenten hebben gemeld dat de Jordaanse troepen jacht blijven maken op de Palestijnse commando strijders en er zelfs ingeslaagd zijn de wegen af te sluiten waarlangs dc guerrillastrijders Israël kunnen be reiken. CAIRO. De nieuwe Soedanesc revolutionaire raad heeft 49 politieke gevangenen vrijgelaten. Dit heeft Radio-Omdourman meegedeeld. ATHENE. Dc Spaanse minister van buitenlandse zaken. Grcgorio Lopez Bravo, verblijft sinds maan dag in Athene om te pleiten voor de vorming van een verdragsorganisatie van de landen aan de Middellandse Zee. De kermis te Renesse - waarvan de foto een beeld geeft - trok ook dit jaar weer veel belangstelling, vooral ook door de talrijke aanwezige toe risten. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode). WASHINGTON. „De regering van de Chinese volksrepubliek beschouwt de Verenigde Staten als haar voor naamste vijand". Dit heeft het hoofd van de Amerikaanse federale recher che, Edgar Hoover, nog geen maand geleden verklaard op een besloten bijeenkomst van een senaatscommis sie. De tekst van deze verklaring werd maandag gepubliceerd. MOSKOU. Het Russische ruimte station Saljoet is zijn vierde maand in de ruimte ingegaan. Sinds zijn lancering op 19 april j.l. is het station 1490 maal om de aarde gecirkeld. Volgens het Sowjet-persbureau Tass werken alle apparaten aan boord normaal. ANKARA. De Turkse arbeiders partij, T.I.P., is dinsdag door het hof voor grondwetszaken in Ankara verboden. De partij was ervan be schuldigd de nationale eenheid in gevaar te brengen. BRUSSEL. De Landbouwraad van de Europese Gemeenschappen heeft dinsdag in Brussel besloten 500 ton eipoeder ter beschikking te stellen van het Wereldvoedselhulpprogram ma. Voorts zal 50.000 ton rijst en een hoeveelheid tarwe ter beschikking gesteld worden aan India ter leni ging van de nodo van de Bengaalse vluchtelingen. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft Taiwan (Formosa) woensdag opnieuw verzekerd dat de Verenigde Staten het regime van Tsjang Kai- Sjek niet in de steek zullen laten. ATHENE. Mevrouw Helen Vla- chos, de Griekse uitgeefster die als fel tegenstandster van het kolonels bewind naar het buitenland is uit geweken en vandaar haar strijd voor herstel van de democratie in haar land voortzet, is haar Grieks staats burgerschap kwijt. STOCKHOLM. De ambassades van Saoedi-Arabië, Egypte en Tunis zijn woensdagmorgen bezet door jonge lui, die waarschijnlijk tot het Pales tijnse Bevrijdingsfront behoren. MOSKOU. Het Russische hoogge rechtshof heeft dinsdag in hoger be roep de vonnissen tegen negen Joden uit Leningrad bevestigd, zo is uit Joodse kringen vernomen. SAIGON. 10.000 Zuidvietnamese militairen hebben met steun van ruim 200 tanks en gevechtswagens een aanval in zuid-oost-Cambodja ondernomen om het gebied te zuive ren van Vietcong-leden GENEVE. Ondanks het ongeluk met de Sojoez-11 zal de Sowjet-Unie doorgaan met bemande ruimtevaart, zo heeft de Sowjetrussische ruimte vaarder Andrian Nikolaiev dinsdag in Genève op een persconferentie ge zegd. TEL AVIV. De Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir en David Een-Goerion zouden het er over eens zijn geworden de Israëlische arbei derspartij voor te stellen generaal Dayan aan te wijzen als opvolger va nde premier in 1973. LONDEN. De Britse oppositieleider Harold Wilson heeft dinsdag de „Europese clan" van de Labourpartij gemaand terug te keren in het kiel zog van de partij en de eenheid van Labour te stellen boven hun Euro pese principes op straffe van uit sluiting uit het schaduwkabinet. DAMASCUS. Syrië heeft dinsdag Jordanië ervan beschuldigd dat zijn troepen een beschieting hebben uit gevoerd op de Syrische grensplaats Deraa en dorpen in de omgeving. Hierbij waren gewonden gevallen en was materiële schade aangericht. Het incident vond maandag plaats. PEKING. Normalisering van de beterkkingen met Amerika mag de solidariteit van China met het In- dochinese verzet niet aantasten en het vertrek van alle Amerikaanse soldaten uit Indo-China blijft voor China van het grootste belang. Dit is gezegd door premier Tsjou En- Lai van China. BAGDAD. Irak heeft uitstoting van Jordanië uit de Arabische Liga gevraagd in verband met „de af slachting van de Palestijnse com mandostrijders door het Jordaanse leger". DJAKARTA. Vier mensen zijn om gekomen en negen gewond toen in een straat in Djakarta een bus over de kop sloeg en in brand vloog. De politie is op jacht naar de chauffeur die na het ongeluk de benen nam. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 23 JULI. NED. I. De VARA komt direct als Pip en het journaal zijn geweest. Ze begint met een 55 minuten reportage uit de camping van de stichting Zon en Vrijheid onder de titel 500 maal 13 in Vierhouten. Milo Anstadt heeft de regie van dit programma. Aan sluitend aan het journaal volgt voor de tweede keer deze week het zomer se programma „Zo maar een Zomer avond", ditmaal gepresenteerd door Letty Kosterman. Te gast zijn o.a. Sylvia Alberts en de popsinger Guy Fletcher. Hierna volgt een afleve ring van McCloud, waarin McCloud natuurlijk deelneemt aan een wilde achtervolging. Tot slot van het VA- RA-programma de actualiteitenru briek Achter het Nieuws. NED. II. Pip en Zip en het journaal van de NOS, nog het 2e deel van de documentaire in vier afleveringen over het grote evenwicht. In dit 2de deel over de bedreiging van ons leef milieu komt de luchtverontreiniging aan de orde. De NCRV neemt de dienst om half 8 over met A present for Dicky („een lot uit de loterij"). Een dioaas avontuur van Dick Hen derson en Mini de olifant. Na dc nieuwsdienst komt eerst de actuali teitenrubriek Hier en Nu en dan de eerste van twee delen van de Ge broeders Karamazov, een Franse te levisiebewerking van de gelijknami ge roman van Dostoievsky. In dc hoofdral zien we Pierre Brasseur. Hij speelt de rol van Fjodor, die vier zo nen heeft. Ze verschillen in persoon lijkheid opmerkelijk, maar in één ding zijn ze het eens. Ze haten hun vader. De Gebroeders Karamazov is een van de bekendste boeken van Dostoievsky. Hierna volgt het elfde deel van Baremboim over Beethoven. Thans worden enige werken van de meester behandeld, zoals de Negende Symfonie. In de Dagsluiting spreekt tenslotte ds. R. Budiman. ZATERDAG 24 JULI. NED. 1. Voor de 2e maal heeft de VARA een zangwedstrijd voor be jaarde koren georganiseerd. Er doen liefst 45 koren mee. Verder in dit programma een Russische dieren film, Gosha, de koning van de ma nege. Pip en Zip openen het avond programma. gevolgd door het nieuwx. Daarna een aflevering van de vrolij ke serie Arnie. Onze held bereidt zijn vrouw een verrassing. Nog meer la chen op de avond en wel om Lucy. Dan is het tijd voor het journaal van 8 uur. De AVRO komt vervolgens met Drieluik. Pim Jacobs ontvangt eerst weer enkele debutanten in Nieuwe Oogst. De jury bestaat uit Mieke Télkamp, Henk van der Mo len en Tony Eyck. Zij zoeken maoci- maal drie kandidaten uit voor de fi nale. In Wie van de Drie wordt het panel gevormd door Guus Oster, Al- bert Mol en Marijke Vetter. Tenslotte in Goed geoogst een optreden van Frits Lambrechts. Hel AVRO pro gramma wordt besloten met de Duit se Krimi-serie 11 uur 20. Behalve de spelers van de eerste twee afleverin gen zien we nu ook Esther Ofarim. NED. II. Na Pip en Zip en het journaal komt de Evangelische Om roep met een muzikaal programma ivaaraan meewerken hel E.O. kwar tet en het Christelijk Gemeng Koor Deo Cantemus. Verder een filmim pressie van Dirk Verwijk onder de titel Megiddo Megiddo is een heuvel in Israël in de bwurf van Nazareth. Men gelooft dat koning Salomo hier nok heeft geleefd. Na het 2e journaal neemt de KRO de dienst over. An derhalf uur het KRO-Zomcrtheatcr. Onder de titel Bitter Sicilië ivorden twee gedramatiseerde novellen van Luigi Pirandello opgevoerd, die vol leed het lot van de Sicilianen van de vorige eeuw illustreren. Brandpunt en de epiloog, gesproken door pas toor A. Vcrwey uit Zutphen sluiten het KRO programma af. ZATERDAG 24 JULI. NED. 1: 16.00 Nieuws; 16.02 Zang- concours voor bejaarden; 16.30 Gosha de koning van de manege; 18.45 Pip en Zip: 18.55 Nieuws; 19.05 Arnie; 19.30 Hier is Lucy; 20.00 Journaal; 20.21 Drieluik (2); 21.45 11 uur 20; 22.50 Nieuws. NED. II: 18 45 Pip en Zip: 18.55 Nieuws: 19.05 Muzikaal programma; 19.27 Megiddo: 20.00 Journaal; 20.21 Zomertheater; 21.50 Brandpunt; 22.20 Epiloog; 22.25 Nieuws. Eind srvtember zal Nederland op het Songfestival in Rio de Janeiro vertegenwoordigd worden door Len ny Knhr. Tijdens een boottocht op het IJsselmeer kreeg Bolle Jan een gouden plaat. Peter Maf fay (van Du) heeft voor de AVRO een televisie programma gemaakt op Dtiindigt. Half september start de NCRV ren nieuive serie van Stief been en Zoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4