Bond Heemschut waarschuwt tegen vervanging van granietkeien STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Grote gladiolenshow te Middelharnis Concert van Telemann-Barokensemble ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 juli 1971 Nr. 20913 Schrijven aan Zierikzeese raad ZIERIKZEE, 21-7. De Bond Heem schut heelt zich in een schrijven - ondertekend door de voorzitter dr R. Joegen en de secretaris Ton Koot - gericht tot de gemeenteraad van Zierikzee over het voornemen de oude bestrating van granietkeien (kinderhoofdjes) te doen vervangen door bakstenen klinkers. In verband daarmede schrijft de bond als volgt: „De waarde en betekenis in het stadsbeeld van de oude en zeer ster ke granietkeien bestrating Is zeer groot. Sinds Belgische opkopers zich meester hebben gemaakt van vele granietkeien bestratingen in de zuide lijke provincies van ons land, wor den de oude granietkeien bestratin gen in Nederlandse steden zeer zeld zaam. Wij zouden daarom bijzondere aandacht voor de Zierikzeese bestra ting willen vragen als een zeer bij zonder bezit met een heel eigen ca chet van historische betekenis. Advertentie NUTSSPAARBAJVK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. MIDDELHARNIS, 21-7. Men schrijf ons: Goeree en Overflakkee - het eil.'.nd met de grootste teelt centra van gladiolen in Nederland - is begin augustus werderom het mid delpunt van alles wat met deze kleurrijke cultures te maken heeft. Gedurende vier dagen, 4, 5, 6, en 7 augustus, kunnen de bezoekers in de grote sporthal te Middelharnis annex extra tent van één grote show van vele duizenden gladiolen genie ten. Tal van kwekers zenden weer hun beste produkten naar het zui delijkste eiland van Zuid-Holland en daar waar de teelt van gladiolen zich na de oorlog zeer sterk heeft uitgebreid, loont een bezoek zeker de moeite. Men kan nabij het Haring vliet persoonlijk constateren dat de Nederlandse gladiolen terecht een naam verwierven in de wereld. Oorsprong Over de oorsprong van de gladio len zijn vele legenden in omloop, alle Het is juist, dat granietkeien duur zijn, maar er moge de aandacht op worden gevestigd, dat zij ook uit munten door duurzaamheid. Haveiulijkweg De schoonheid en aantrekkelijk heid van uw stad wordt tekort ge daan door voorbeelden zoals de weg Orgelconcert te Middelharnis Op zaterdag 31 juli a.s. komt op verzoek van de Stichting Kerkcon- certen Goeree en Overflakkee een concert geven in de Grote Kerk te Middelharnis Jan Hora, de bekende Praagse organist en orgelleraar aan het conservatorium te Praag. Jan Hora, die reeds'veel concert reizen door West-Europa maakte, en door radio-opnamen bij onder andere de zenders te Berlijn, Bremen, Hil versum en Stockholm bekendheid verwierf, hoopt in Middelharnis wer ken te spelen van Kopelent, Eben, Franck en J. S. Bach. ZIERIKZEE Hatfield-jeugdgroep komt Eind juli arriveert te Zierikzee weer een jeugdgroep uit de Engelse stad Hatfield. Op maandag 2 augus tus zullen de jongelui officieel ten stadhuize worden ontvangen. Wisseltruc In een stedelijke zaak rekende een Belgische klant af met f 1000,al thans dat dacht de winkeljuffrouw, 'die te laat ontdekte dat ze had te ruggegeven van duizend Belgische franks en dat is uiteraard heel wat minder waard dan f 1000,Naspo ringen hebben tot dusver niets opge leverd. Eerste gerstaaiivoer Woensdagmiddag werd de eerste nieuwe gedorsen gerst aangevoerd vol moord en doodslag, zodat het ook niet te verwonderen is, dat er lange tijd de roep van uitging, dat gladio len onkwetsbaar maakten. Deze le genden mogen dan misschien al te romantisch zijn, zonder romantiek is de geschiedenis van het ontstaan van deze schitterende bloemen toch niet. Reeds in de oudheid waren er gla diolen bekend. De Griekse genees heer Dioskorides (omstreeks 50 na Christus) vertelt ons van de purper kleurige bloemen, die veelvuldig als onkruid in de korenvelden van Grie kenland voorkomen en bekend als korenlelie of korenvlag ook in an dere landen om de Middellandse Zee door de Romeinen gaarne gebruikt werden om op de graven van jonge meisjes te planten. In Nederland werd in de 17e en ook nog in de 18e eeuw de gladiolen- cultuur op zeer kleine schaal beoe fend, wel was hier reeds gladiolus segetum, purper, in 1596 bekend en kende men in 1629 ook gladiolus by- zantinus, purperrood. over de Havendijk bij het Bolwerk, die helaas van een asfaltlaag is voorzien. Naar wij menen te weten ligt verdere asfaltering niet in uw bedoeling, maar ook de vervanging van de granietkeien door gebakken steen is een achteruitgang, niet al leen wat het stadseigene ook wat do duurzaamheid aangaat." uit Costeiland naar de C.A.V. te Zie rikzee. Het werd vervoerd door de landbouwer W. P. Bij de Vaate en de gerst nieuwe oogst was van de heer W. Otte, beiden te Oosterland. Hij was bij de C.A.V. de allereerste die gerst bracht. De vochtigheidsgraad van het graan was bevredigend. BURGH Laatste wedstrijden Camping-toenooi •Heden (donderdag)avond om 19.00 uu wordt op het sportpark „Van Zuijen" de finale gespeeld van het camping voetbaltoernooi 1971. De strijd gaat tussen de winnaars 'van poule A en poule B, nl. Duinrand en Duinhoeve. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd zodat het er flink zal spannen. De finaleplaatsen werden bereikt na de volgende uitslagen: Wielewaal- DFS 1-3, Blomshoeve-Duinrand 0-0. Beide wedstrijden werden in poule A gespeeld. In de andere afdeling speel den Duinoord-Duinhoeve uitslag 1-3 en Rozenhof-'t Torentje 3-0. In de juniorenafdeling wordt om 18.00 uur de finale gespeeld tussen Wielewaal en Duinhoeve. ZONNEMAIRE Oudpapier „N. en U." Leden van de muziekvereniging „N. en U." zullen de komende drie maan den bij de bewoners van Zonnemaire geen oud papier ophalen, omdat het niet afgevoerd kan worden. Het zal echter zeer op prijs worden gesteld wanneer men het papier toch wil be waren, totdat het weer opgehaald kan worden. OOSTERLAND Ernstige val met bromfiets Onze dorpsgenoot de heer Mar. Krakeel, werkzaam op het adminis tratiekantoor van de heer A. Ver- maat te Zierikzee, had dinsdagmid dag ongeveer half vier het ongeluk in de omgeving van Looperskapelle met zijn bromfiets ten val te komen doordat enige jongelui, die hij wilde passeren te veel naar links kwamen. In bewusteloze toestand moest hij per ambulance naar het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis worden gebracht waar een ernstige hersenschudding en een breuk van zijn rechtermid- denvinger werd geconstateerd. BRUINISSE Bouw nieuwe pastorie Door de kerkeraad van de Geref. Gemeente (in Nederland) is aange kocht het woonhuis van mevr. wed. L. van der Bijl-van den Ouden aan het begin van de Dorpsweg. De be doeling is op de vrij komende grond een pastorie te bouwen voor ge noemde Geref. gemeente. De eerste bewoner van deze pastorie zal ds. Van den Berg zijn, die een beroep naar deze gemeente heeft aangeno- Opnieuw werd in het kader van de Zierikzeese Toeristendagen 't „num mer" klederdrachten ge pousseerd. Nog bestaan de en oude klederdrach ten uit de verschillende delen van Zeeland (do minant uiteraard Zuid- Beveland en Walcheren) werd geshowd door een datnesgroep, die op char mante tryze de fraaie - en veelal kleurige - kle derdrachten voor een ge ïnteresseerd publiek toonden. (Foto: Zierikzeesche Nieuws bode). men. De huidige pastorie is gelegen aan de Schoolstraat en wordt mo menteel bewoond door de heer A. Ouweneel, hoofd van de Chr. Nijver heidsschool voor Meisjes alhier. Wel licht zal de oude pastorie t.z.t. wor den verkocht. Ds. Van den Berg zal zo lang zijn eigen pastorie nog niet klaar is, een woning van de gemeente betrekken in de Accacialaan. T rein trok vurig spoor DELFT, 21-7. Een goederentrein heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een keten van bermbran den veroorzaakt langs de spoorlijn tussen Schiedam en Den Haag. Als gevolg van een remdefect aan een der wagons sprongen %>an het schu rende metaal vonken over in de kurkdroge begroeiing langs de rails. Op 17 plaatsen ontstonden felle brandjes, die de brandweerkorpsen van Schiedam, Delft en Rijswijk handen vol werk bezorgden. Ter hoogte van de gist- en spiritusfabriek in Delft dreigden de vlammen over te slaan naar het brandbaar materi aal dat daar lag opgeslagen. Uit vei ligheidsoverwegingen werd daar na het blussen van de bermbrand de hele nacht wacht gelopen. De ma chinist van de goederentrein die op het station Hollandse Spoor in Den Haag was gestopt, had niets gemerkt van het vurige spoor dat hij met zijn treinstel had getrokken. Eigenaar vond gestolen jaelit terug ROTTERDAM, 21-7. Een 51-jarige boekbinder heeft dinsdag zijn op 19 juli in Delft ontvreemd jachtje in Rotterdam teruggevonden. De man was zelf op onderzoek naar de Maas stad gegaan en trof zijn jachtje, dat een waarde had van ongeveer f 9000, aan bij de Parksluizen. Aan boord bevonden zich een 31-jarige jacht bouwer en een 21-jarige typiste, bei den uit Den Haag. Het tweetal kon geen aannemelijke verklaring beden ken voor hun aanwezigheid op het jachtje. Ze werden door de rivier politie gearresteerd. De oudste de vrolijkste NIJMEGEN, 21-7. Eén van de vrolijkste wandelaarsters van de de Nijmeegse Vierdaagse, was woensdag de 87-jarige Nij meegse mevrouw Jansen-de Waal, de oudste deelneemster, die voor de 38e keer meeloopt. Zij had de grootste schik, om dat zij tegen ieders verwach ting in toch dit jaar weer van de partij was. Vorig jaar na melijk had zij aangekondigd te zullen stoppen. „Ik heb hen vorig jaar toch mooi voor de gek gehouden, nietwaar". Me vrouw Jansen-de Waal loopt zonder al te veel getraind te hebben. „Waarom zou ik ook? Het is toch maar dertig kilo metertjes per dag Nederlanders in Tunesië gearresteerd DRACHTEN, 22-7. In de Tunesi- sche stad Detuanis zijn woensdag twee jongens uit Drachten aange houden en ingesloten omdat zij in het bezit waren van verdovende middelen. Het tweetal, de 19-jarige A. S., zonder beroep en de 18-jarige bouwvakker T. S. (ze zijn geen fa milie van elkaar) was enige weken geleden vanuit Friesland vertrokken voor een trektocht naar Israël. Ze haddn niet veel geld bij zich, maar hadden hun ouders verteld dat ze onderweg wel aan de kost zouden komen. D Tunesische autoriteiten' hebben d politie van Drachten van de arrestatie op de hoogte gesteld. Voor 35 jaar SEROOSKERKE. De door de jon gedames M. Bodbijl en K. Boot ge houden collecte ten behoeve van het Necl. Bijbelgenootschap, heeft in de ze gemeente het mooie bedrag van 6,81 opgebracht. ZIERIKZEE. Na jarenlang moeite te hebben gehad om zijn dranken goed koel te houden, is de heer V. uit de welbekende Bierhal er thans door verbouwing in geslaagd zich een koelkelder te verschaffen, wat door de bezoekers ongetwijfeld wel op hoogen prijs zal worden ge steld. ELKERZEE. Ter bestrijding van de werkloosheid zal door het burger lijk armbestuur alhier aan 11 perso nen het nodige kapitaal worden ver schaft tot den aankoop van een hoe veelheid vlas, dat in hoofdzaak ge durende wintermaanden zal worden bewerkt. ELLEMEET. Maandag werd een paard, eigendom van dhr. A. P. v. d. Weijde, zodanig getrapt, door andere paarden waarmee het in de wei liep, dat het fraaie dier moest worden af gemaakt. (ADV.): Kaas is nu goedkoop, van af 3 cent per ons gesneden naar keuze. ZIERIKZEE. De waterkraan heeft gisterenvoormiddag zijn zeer ge waardeerde medewerking in 'f ver strekken van helder en frisch duin water plotseling gestaakt. Wat dat beteekent ondervond ieder aan den lijve. BURGH. Evenals uit andere ge meenten zijn ook uit onze gemeente een drietal jongelui door bemiddeling der arbeidersbeurs te Wieringermeer geplaatst. RENESSE. Het begin van de Hogen- boomlaan is afgesloten voor twee richtingsverkeer, in verband met het grote vervoersaanbod. Het verkeer wordt thans met een omtrekkende Musiceren in de ridderzaal van een echt slot. Het is het non plus ultra van verfijnd genieten, vooropgesteld dat het gebodene in overeenstem ming is met het door de historie ge stempelde sfeer. Aan beide voor waarden werd woensdagavond vol daan tijdens een concert door het Telemann Barokensemble, bezet door Patrick Peire (blokfluit), Jacques van Daele (klavecinmbel) en Paul Poppe (cello), een Vlaams ensemble dat op overtuigende wijze inhoud geeft - en gisteravond ten onzent gaf - aan het Belgisch-Nederlands cultureel ver drag. Het concert vond plaats in de ge restaureerde Ridderzaal van het slot Haamstede, dat op deze wijze cultu reel funktioneel wrodt gemaakt na het ingrijpende hei-stel van het slot, dat trouwens nog niet geheel vol tooid is. Als inspeler gebruikte het ensem ble in de stemmig, met kaarslicht versierde overvolle zaal, de sonate in e-moll voor travérsfluit en bas van J. B. Loeillet, een Zuid-Nederlandse 18e eeuwse componist van o.m. fluit en trio-sonates. Hiermee - en latei- voor de pauze met een sonate in G (adagio, allegro, adagio en pres to) van G. F. Handel - toonde het en semble zijn potentie tot zeer gecise leerd musiceren, met als hoofdken merken ingetogenheid en evenwich tigheid, op basis van een grote in- strumentarische beheersing. Vooral de leider, Patrick Peire, speelde een opmerkelijke (travers)fluit-partij. Na de pauze liet hij zich horen met blok fluit (het „eenvoudige" moeilijkste instrument) in o.m. werken van A. Vivaldi (sonate in g-moll) en G. P. Telemann (partita in e-moll). De cellist toonde zijn meesterschap in de sonate in e-moll van A. Vival di. Hij riep een sonore toon op, die in deze ook accoustisch aantrekkelijke ruimte, een scala van gevoelens op riep. Conciëntieus toonde zich de klave- cimbelist, die als continu-speler zijn kunst plaatste in het kader van hard werken. Weer „aanval op vrije kampeerders GIETHOORN, 2-7. Prof. ir. J. B. Geql uit Giethoorn, die het land en de boomgaard rond zijn boerderij in Giethoorn bschikbaar heeft gesteld aan zgn. vrije kampeerders, is heel boos op de politie van Giethoorn. Z\j heeft (zonder zijn voorkennis) woensdagavond laat weer een inval gedaan op ztfn mini-camping en de enige kampeerders, het studenten echtpaar Van Gorkum uit Sclieve- ningen, opdracht gegeven zich voor donderdag 18 uur te verwijderen. „Ik vind het ge enstijl hangende een procedure opnieuw op te tre den", aldus prof. Geijl, die op 9 juli ook al te maken had met een ge ruchtmakend politieoptreden, waar bij zijn vrouw door een politieman zou zijn mishandeld. Hij heeft een aanklacht tegen deze hermandad in gediend. De rijksrecherche heeft de ze zaak thans in onderzoek. Het studenten-echtpaar van Gor kum maakt zijn huwelijksreis op de fiets door Nederland en kampeert onderweg bij boeren, leden van de Stichting Vrije Recreatie, die ijvert voor legalisering van" het komperen bij deboer. Het echtpaar van Gor kum schrok woensdagavond om streeks 23 uur wakker door het schijnsel van een zaklantaarn en de kreet „tent open maken, politie". Meer dan ergerlijk 'noemt prof. Geijl het nachtelijke optreden van de politie. „Ze zit boordevol rancune te gen mij. omdat ik die aanklacht we gens mishandeling heb ingediend en daarom willen ze me nu weer pak ken", aldus de heer Geijl, die niet van plan is te stoppen mot het toe laten van kampeerders op zijn grond. „Waarom zou ik andere rrensen niet mogen laten meegenieten van mijn mooie stukje natuur", zegt hij. Het studenten-echtpaar heeft hot er ook zo naar de zin, dat het nog een dag je blijft. „Morgen gaan we verder richting Drenthe en we gaan weer bij boeren kamperen", aldus me vrouw Van Gorkum. RHE1NWEILER. Het treinongeluk bij Rhein weiier (Baden-Württem- berg) van woensdag heft volgens de laatste officiële opgaven aan 25 mensen het leven gekost. Men zie ook elders in dit nummer. beweging omgeleid, om „wat adem" te scheppen. Foto: bebakeningswerlc- zaamheden op het wegdek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vooral de Telemann-partita gaf in de vivace's klankjuwelen ie beluis teren, die voor de toekomst om „meer" vragen. Dat was trouwens ook de teneur van een speechje van burgemeester H. P. Everwijn aan het slot, die zijn voldoening er over uitsprak dat het tot culturele manifestaties is geko men in het slot. Hij had zich voor zien van een bloemetje, zowel voor de slotbewoners als de leden van het ensemble. Regisseur van het muzikaal gebeu ren in deze bijzondere ruimte, was - namens de Z.V.U.-werkgroep - de heer N. H. Lysen, die het publiek op charmante wijze coachte en een eet baar presentje overhandigde aan de executanten, die een duidelijke la ding applaus over zich heen voelden gaan. Een hele fijne muziekavond in een omgeving die het binnen en bui ten „helemaal heeft". B.d.v. U kunt niet alles welen! KAUWGUM IN UW KLEDING. De ze kunt u verwijderen door voor zichtig met een zachte borstel en warm water af te borstelen. Daar na schoonmaken met tetra. NA DE PLUKTIJD VAN DE AARD BEIEN alle ranken afnemen, ten zij u jonge planten wenst. Zo ja, dan wat bladaarde en turfmolm tussen de planten strooien. CHRISTUSDOORN VERZORGEN. - Zet de plant op een behoorlijke plaats, vrij licht en toch ook weer niet teveel in de zon. Een beetje in de zon mag wel en dan niet ie veel gieten. NYLON HANDSCHOENEN MOE TEN GEREGELD WORDEN GE SPOELD. Zonodig een lauw sopje van een goed wasmiddel. Daarna spoelen en hangend of liggend dro gen op een niet te warme plaats. CELLULOID EN HOORN mogen nooit met heet water in aanraking komen, omdat dan de glans verlo ren gaat. SCHRALE HANDEN door het was sen of afwassen dienen te worden ingewreven met glycerine en kam- ferspiritus met een scheut won derolie. MOET U ANDIJVIE EEN PAAR DAGEN BEWAREN, wikkel de kroppen dan in een stuk nat pa pier. Levend poesje in doos op vaalt Geachte redaktie. Een dezer dagen werd op de vuil nisstortplaats te Ouwerkerk door kinderen een doos gevonden met daarin onder papier een poesje van ongeveer 7 weken oud. Doordat de kinderen het poesje hoorden miauwen is het waarschijn lijk van de dood gered. Het poesje is inmiddels in een goed tehuis opge nomen, waar men probeert het weer wal op verhaal te laten komen. Als dierenvriend vraagt men zich af. waarom gebeuren toch steeds zul ke dingen. Want reeds eerder is zo iets ook op de vuilstortplaats le Se- rooskerke gebeurd. Het is overal bekend dot de So- phia-Vereniging tot Bescherming van Dieren zich ontfermt over dieren waar men geen tehuis voor kan vin den. Elk jaar worden door bemidde ling van onze vereniging vele dieren in een nieuw tehuis geplaatst. Hope lijk zal dit schrijven er toe bijdragen dat men in het vervolg zijn dieren bij de Dierenbescherming zal bren gen. inplaats van ze onverzorgd in een gesloten doos op een vuilstort plaats le deponeren. Mensen verstaat uw plicht en ver antwoordelijkheid tegenover uw me deschepselen de dieren. Meneer de redakteur, U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. P. I. HEIJBOER. Vertegenwoordiger van de Sophia- Ver. tot Bescherming van Dieren. Esdoornstraat 33, tel. 1583, Nieuwer- kerk. Expo Gouden Delta Muziek in Slot Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3