AGENDA j Bedrijfsfusies en ontslagen gaan door Kosten en prijzen in de E.E.G. In Rotterdam regende het hard Uitbouw metro te Rotterdam LAATSTE NIEUWS Rinus Wehrmann is zoek Autobotsing eist vier doden „Otto Halm" (kernschip) in Rotterdamse haven STUTTGART. Het is waarschijnlijk nog nooit gebeurd, dat een modieus kle dingstuk leidde tol het ontstaan van een nieuwe dans. Stuttgart heeft daar van dan kennelijk de primeur. Het is de hotpant-dans. De dansers rekken de armen, zakken door de knieën, alles onder invloed van pittige ritmen. Clou van de dans is een draaisprong, waarna de partners - zoals bij volks dansen - zich op de benen slaan. t AMSTERDAM, 21-7. Hoewel wat minder dan in 1970, is de, con- AMSTERDAM, 21-7. Hoewel wat minder dan in 1970, is de, con j) centratietendens in het Nederlandse bedrijfsleven in het eerste halfjaar van 1971 voortgegaan. Ruim 200 fusies, overnemingen of J andere soorten van samenwerking werden aangekondigd. In drie i gevallen waren hierby officieel ter beurze genoteerde fondsen be- i trokken, Enkele voorgenomen fusies sprongen, af, zoals de samen- werking tussen Van Gelder en K.N.P. Daarnaast greep het ver- f schijnsel van bedrijfssluitingen gepaard gaande met massa-ont- f i slagen sterk om zich heen. Duizenden werknemers moesten afvloei- j l en of werden met ontslag bedreigd. Bedrijfssluitingen waren bijna aan de orde van de dag. J Reorganisaties en faillissementen gaven de vakbonden handen vol i werk. In veel gevallen werden bevyedigende afvloeiingsregelingen bereikt, al vielen verscheidene malen honderden ontslagen tegelijk. f Geruchtmakende gevallen waren onder meer: arbeidsvermindering J bij de staatsmijnen (300 afvloeiingen), reorganisatie bij Honeywell- Buil (260 ontslagen), financiële moeilijkheden bij Swarttouw in jt Rotterdam (400 man op straat), reorganisatie Iinoleumfabrieken f (300 man werkloos), sluiting van twee schoenfabrieken in Waalwijk J (totaal 400 man weg), overhemdenfabriek Kerko in Haarlem staakt i i produktie (150 ontslagen), Chrysler Rotterdam dicht (180 man werk- loos) enzovoort. In enkele gevallen bleef dreigend ontslag honderden werknemers als het zwaard van Damocles boven het hoofd hangen, zoals bij Van Gelder, waar nog steeds niet zeker is wat er precies gaat ge- beuren en bij de Holland-Amerikalijn. waar de directie aanvanke- lijk 1000 man wilde vervangen door Indonesisch personeel. DEN HAAG, 2l-7. By het Land bouw-Economisch Instituut is een publikatie verschenen over de be- dryfsresultaten in het seizoen 1969- 1970 van in Zeeland gevestigde mos- selkwekeruen. De totale aanvoer van consumptie- mosselen is in het genoemde seizoen met 18 u gedaald tot 88,5 miljoen kg. Hieimee was Nederland nog de grootste mcsselproducent ter wereld, hoewel in dc laatste jaren de pro duktie van Spanje die van Neder land dicht nadert. Door een belang rijke prijsstijging was de totale op brengst (ruim 18 miljoen gulden) 29o hoger dan in-het voorgaande- seizoen. Meisje (15 jaar) sliehlte tweemaal liraml LEEUWARDEN'. 21-7. De gemeen- tepolitie van Leeuwarden heeft de 15-jarige Jclanda V. aangehouden, nadat zy voor de tweede maal brand had gesticht in het kinderhuis Tjal- lingahiem. Het meisje was zaterdagavond uit het tehuis gevlucht, nadat ze in een niet meer in gebruik zijnde slaapzaal een hoop wasgoed in brand had ge stoken. Politieagenten vonden haar dezelfde nacht en brachten haar naar het kinderhuis terug. Nadien wist het meisje tijdens het douchen opnieuw tc ontsnappen, na dat zij in een kast haar kleren in brand had gezet, 's Avonds kon zij echter weer door de politie worden gepakt. Jolanda, die al elf jaar in het kin derhuis verblijft, heeft geen niotiel' voor haar daden opgegeven. Beide branden hebben voor enkele duizen den guldens schade aangericht. Hel kind is nu ingesloten. Dariipen \an salpeterzuur bedreigden Duits dorp DARMSTAD, 21-7. Nog geen 24 uur na de brand in de oliehaven van Raunheim bij Frankfort moest in de nacht van dinsdag cp woens dag opnieuw in West-Duitsland een rampalaim worden gegeven. Op het station van Dornheim bij Darmstadt stroomde door een lek in een tankwagon van de spoorwegen salpeterzuur naar buiten. Hierdoor ontstonden voor de mens levensge vaarlijke salpeterzuurdampen. Door een ongunstige windrichting werden de gevaarlijke dampen in de richting van het plaatsje Dornheim gedreven. In een bliksemactie heelt de politie 600 inwoners van de be dreigde-woonwijk geëvacueerd. On geveer 150 mensen moesten voor on derzoek in een ziekenhuis worden opgenomen. Inmiddels hebben allen het ziekenhuis weer kunnen verla ten. Cholera-aehtige ziektegevallen in Spanje MADRID, 21-7. In de Noordspaan- se provincie Saragossa zijn ongeveer 400.000 mensen tegen cholera inge ënt, nadat in twee kleine dorpen in totc.al zeven patiënten waren ont dekt die mogelijk aan deze ziekte lijden. Geen van hen verkeert in le vensgevaar. De autoriteiten hebben de Wereld gezondheidsorganisatie in Genève op cle hoogte.gesteld. Met hulp van een deskundige van deze organisatie wordt onderzocht of het inderdaad om choleragevallen gaat. De uitslag wordt donderdag verwacht. De verdachte gevallen hebben zich voorgedaan in de dorpen Epila en Ar cos, mei in totaal ongeveer dui zend inwoners. De plaatsen liggen opzij van de weg Saragossa-Madrid in het dal van de Jalon. Er lijden in deze streek vele mensen aan darm stoornissen. RABAT. Vier kadetten van de mili taire akademie in Ahermoumou heb ben hun belevenissen verteld tijdens een persconferentie in het hoofd kwartier van het Marokkaanse leger iti Rabat. Ze hadden deelgenomen aan de mislukte staatsgreep tegen koning Hassan II. Geheel links de sergeant Kennouch Mahouche, die de hand ran dc koning kuste. De bedrijfsresultaten zijn berekend voor drie groepen bedrijven: kleinere middel-grote en grotere. Van de kleinere bedrijven daalde de bruto- optrengst gemiddeld met 15 n, ter wijl de kosten 11 lager waren. Van de middelgrote bedrijven steeg de brute-opbrengst met 21 bij een kostendaling van 1Ü 0 u. De gioteie bedrijven hadden een opbrengstvei meerdering van 23 u/«, waar by de kosten met 3 teena men. De daling resp. geringe stijging van de kosten is aan twee factoren toe te schrijven. In de eerste plaats waren, als ge volg van de geringere hoeveelheid ai'geleveide mosselen, minder vaar- en mandagen nodig. Daarnaast was de netto-heffirg ten behoeve van het Mosselkwekerslon&s (bruto-heffing minus restituties) aanzienlijk lager dun in het voorafgaande jaar omdat het Fonds geen mosselen wegens het niet behalen van de minimumprijs uit de markt behoefde te nemen. Netto-ovei schotten De gemidelde netto-overschotten waren bij de middelgrote en grotere bedrijven belangrijk gunstiger dan in \oorgaande jaren: voor kleinere 1 c'.njven liep het netto-overschot enigszins terug. E: zij echter op gewezen, dat in hel algemeen het netto-overschot niet ten gunste van één kweker-onder nemer leemt, doch over twee tot vier ondernemers moet worden verdeeld. Uit de publikatie blijkt voorts dat in 1969-1970 do Zeeuwse percelen, in iegenstelling tot de twee vooraf gaande seizoenen, meer in het totale resultaat hebben bijgedragen dan die in de Waddenzee. BRUSSEL, 21-7. Matiging van kos ten- en prijsstijging is het voornaam ste doel dat alle landen van de E.E.G. moeten nastreven. Huidige ramingen tonen aan, dat de prijsstij ging in de Gemeenschap zorgwek kend blijft. Ze wordt voor dit jaar op 5 procent geschat, en voor het vol gend jaar op 4,5 procent. Dit'staat in het tweede kwartaalbericht van dit jaar over de economische toe stand van de E.E.G., dat zojuist dooi de Europese Commissie is uitgege ven. ROTTERDAM, 21-7. Het verkeer op de Rijksweg Hoek van Holland- Utrecht heeft woensdagmiddag op het Kleinpolderplein in Rotterdam te maken gehad met vertragingen, die veroorzaakt werden door zeer zwa re regenval. Enorme hoeveelheden hemelwater zette in korte tijd de onderste rij baan van het Kleinpoldercomplex volledig onder water, zodat deze niet door het verkeer gebruikt kon wor den. Oorzaak van de wateroverlast waren verstopte rioolputten. Nadat de Rotterdamse brandweer het wa ter van de rijbaan had weggezogen en de rioolputten had doorgestoken kon de weg weer voor het verkeer worden opengesteld. De stremming heeft vijf kwartier geduurd. ROTTERDAM, 21-7. Het West- Duitse atoom-koopvaardijschip „Ot- to Hahn" is woensdag met een la ding graan aan boord voor de eerste maal in de Rotterdamse haven aan gekomen. De Otto Hahn is het twee de op spiytstofenergie voortgestuw de koopvaardijschip, dat de Rotter damse haven aandoet. Het 15.000 ton metende schip, dat drie jaar geleden in de vaart kwam. heeft afgemeerd bij de graaneleva tor-maatschappij (G.E.M.) in het Bot- lekgebied. Het bezoek van de Otto-Hahn wordt door de Rotterdamse haven autoriteiten kritisch gevolgd. Totdat het schip eind deze maand weer uit In Zeeland was de laatste jaren de verhouding tussen afgeleverde hoe veelheid consumptiemosselen en ge zaaide hoeveelheid mosselzaad en/oi halfwasmosselen, gunstiger dan in de Waddenzee. Binnen elk gebied had den de grotere bedrijven een beter mossel rendement dan de kleinere. DEN HAAG, 20-7. Rotterdam heeft van het rijk een aanvullende subsi die van 3.750.000 gulden gekregen vooi de metroverbinding tussen de metrostations Gadcring en Hoogvliet (centrum). In plaats van een aarden baan woic'l hier een doorlopend via- dukt aangelegd, De totale rijksbij drage voor dit trajectgedeelte is hiermee gekomen op 36.950.000. Leze subsidie weid verstrekt in het kader van „beschikking bijdra gen voor voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer en het openbaar vervoer in en om de steden". Twee Hongaren zwommen naar Italië ROME, 21-7. Met symptomen van onderkoeling zijn woensdag twee Hongaren - een vrouw van 30 en een man van 23 - in een ziekenhuis in Triest opgenomen, nadat zij tien uur lang van Zuid-Slavië uit door de Golf van Triëst hadden gezwommen. Tien kilometer van Triëst kregen de twee vluchtelingen hulp van een groep Italianen. Daar de vrouw niet goed kon zwemmen, had de man haar over grote afstand moeten trekken. Weer schieten in Belfast BELFAST, 22-7. De Noordierse hoofdstad Belfast heeft woensdag avond een hernieuwde uitbarsting van geweld te zien gegeven. Een Britse soldaat en'een vrouw moesten met schotwonden in een ziekenhuis -worden opgenomen. De moeilijkheden begonnen toen enke le soldaten in het centrum van de stad een café op wapens wilden doorzoeken. Vanuit een gröte menig te die voor het café was samenge stroomd werd plotseling op hen ge schoten. De soldaten beantwoordden het vuur. Korte tijd tevoren hadden woe dende demonstranten twee autobus sen omvergeworpen en in brand ge stoken uit protest tegen het door zoeken van het café. Tevens werden de militairen en de politie met spij- kerbommen bekogeld. Jachtopziener stichtte bosbrand LIPPENHUIZEN. 21-7. Kort voor hij woensdagmiddag naar de officier van justitie zou worden gebracht, heeft de 51-jarige jachtopziener I. R. uit het Friese Lippenhuizen tegen over de politie bekend brand te heb ben gesticht in het natuurbospark, eigendom van de Rotterdamse Ver- zekerings Sociëteiten (R.V.S.). De politie veronderstelt, dat de man tot zijn daad is gekomen, omdat het bos werd opengesteld voor het publiek. de Rotterdamse haven zal vertrek ken is een ploeg reactordeskundigen steeds paraat om in geval van moei lijkheden met het atoomschip snel maatregelen te kunnen nemen. Ver tegenwoordigers van de havendienst, de politie en de keuringsdienst van waren zijn ook in het omvangrijke veiligheidsschema opgenomen. Vanaf de „Otto-Hahn" lopen speciale tele foonlijnen naar de Rotterdamse ha vendienst. Via deze lijnen kan de ka pitein van het schip in geval van dreigende moeilijkheden onmiddel lijk met de veiligheidsploegen in con tact treden. Sleepboten en vaartuigen van de havendienst blijven geduren de de gehele periode van het bezoek beschikbaar. Duizenden voorwerpen in de ruimte NEW YORK, 21-7. Momenteel zwe ven er 2.427 kunstmanen en stukken raket in de ruimte rond de aarde, zo heeft het Amerikaanse commando ter bescherming van lucht- en ruim tevaart in New York woensdag mee gedeeld. De Nasa heert de nodige maatregelen getroffen om een bot sing van de Apollo-15 met een dezer voorwerpen te voorkomen, „hoewel de mogelijkheid daarvan praktisch nihil is". Wel is de kans groot dat de drie ruimtevaarders een of oen paar van die dingen zien. Graafmachine greep in bus - Drie doden PARIJS, 21-7. By een vreemd ver keersongeval bij Mcrycorbon in het noordwesten van Frankrijk s*ün woensdag drie inzittenden van een bus die op weg was naar Mont St. Michel om het leven gekomen. Veer tien gewonden werden in een zie kenhuis in Caen opgenomen. Het ongeluk ontstond doordat een lage transportauto, waarop een graafmachine werd vervoerd, op een brug in botsing kwam met een vrachtwagen. De graafmachine be gon door de botsing te draaien, waardoor de grijper door de linker kant van de Oostenrijkse bus sloeg ter hoogte van do zitplaatsen. Verkeerd getild ROERMOND. 21-7. Inbrekers heb ben met een heftruck van hel bedrijf een zeven tot achthonderd kilo we gende brandkast gestolen uit het ma gazijn van een levensmiddelengroot handel in Neer bij Roermond. De brandkast stond in het magazijn klaar voor inruil. Er waren geen geld of waardevolle zaken in aanwe zig. Dc dieven hadden met hun auto de magazijnpoort geforceerd. Het bediijf heeft nogal wat schade gekregen, door dat de inbrekers te voren hadden getracht door een raam binnen te komen, waarbij de voorraadcomputer werd ontregeld. Het was de vierde inbraak in dit be drijf binnen een jaar. El Greco's gevonden in Portugal LISSABON. 21-7. In een kerk in Estremoz, 170 km van Lissabon zijn twee schilderijen van El Greco ge vonden. De schilderijen zijn ontdekt door arbeiders, die in de kerk aan het werk waren. Hel ene doek stelt de tenhemelopneming van Maria voor en op het andere is de kroning van Maria afgebeeld. Volgens experts die de schilderijen bestudeerd heb ben. is er geen enkele twijfel over dc authenticiteit. Personeelsstop bij provincies en gemeenten DEN HAAG. 22-7. Minister Geert- sema (binnenlandse zaken) heeft provincies en gemeenten dringend gevraagd een personeelsstop in te voeren. De ministerraad besloot vrijdag reeds om een beroep tc doen op dc andere overheidslichamen, de instel lingen van wetenschappelijk onder wijs en door het rijk gesubsidieerde instellingen om het voorbeeld van de rijksoverheid te volgen. Clay—Ellis op t.v. HILVERSUM. 22-7. In „Avro's Sportpanoramó" zal op dinsdag 27 juli via Nederland II een vijftig mi nuten durende samenvatting worden gegeven van d bokswedstrijd tussen de beide ex-wereldkampioenen zwaargewicht Cassius Clay on Jim my Ellis. Het duel wordt in de nacht van maandag 26 op dinsdag 27 juli uitge vochten in Houston in dc Verenigde Staten. Ruud ter Weijden zorgt voor het commentaar. Treinongeluk in Simplonlnnnel BERN. 22-7. Een treinongeluk in de Simplontunnel aan de Italiaans- Zwitserse giens heeft aan vijf men sen het leven gekost. Er zijn 25 zwaar- en 20 lichtgewonden. Volgens de eerste berichten zijn dc- meeste slachtoffers Italiaanse grens arbeiders. Donderdag 22 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, orgelconcert Jacq. v. d. Dool. m.m.v. Thea Jung clavecimbel. Renesse Hervormde kerk, jongeren-avond. Brouwershaven Herv. Kerk, concert Zeeuws Kna penkoor. Vrijdag 23 juli Nieuwerkerk Hervormde kerk, 8 uur, concert En gels Mannenkoor. Donderdag 29 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, orgelbespeling door Nico van den Hooven, (Utrecht) Bachprogramma. DEN HAAG, 21-7. De 20-jarige dienstplichtige soldaat Rinus Wehr mann uit Den Iïaag is zoek. Maan dagmorgen had hij in de kazerne in 't Harde aanwezig moeten zijn bij de afdeling veldartillerie waarbij hij is ingedeeld. Volgens zijn vader is hij zondag middag van huis in de Haagse Wol- maranstraat weggegaan zonder iets te laten weten. Maandag belde de marechaussee bij de familie Wehr mann aan om te informeren waar Rinus was. De heer R. Wehrmann sr. zei in het weekeinde al gemerkt te hebben dat zijn zoon gespannen was. „Hij is gefrustreerd om wat er in dienst gebeurt. Hij wordt daar niet opgevangen. Hij had in Bergen op Zoom waar hij na zijn proces terug kwam, en in 't Harde waarheen hij overgeplaatst is, om een spychiater gevraagd, maar heeft daar nog steeds geen hulp van gekregen", al dus de heer Wehrmann. BIDDINGHUIZEN, 21-7. Woens dagmiddag zijn cp de Bremerberg- weg bij Biddinghuizen in Oostelijk Flevoland vier personen om het le ven gekomen bij een verkeersonge luk. Een personenauto kwam fron taal in botsing met een personenbus- je. Di ie personen waren op slag dood. Het vierde slachtoffer overleed in een ziekenhuis in Zwolle. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf. De bestuurder van een personenauto kwam in een lange bocht naar links op de linkerweg helft frontaal in botsing met een per sonenwagenbusje. Van de drie inzittenden van de personenauto was de vader van de bestuurder, de 58-jarige J. IJzer man uit Meppel, op slag dood. Zijn moeder werd levensgevaarlijk en de bestuurder zelf licht gewond. Van het personenbusje werden de schoonouders van de bestuurder, de 61-jarige A. Verduyn en de 59-jarige A. Verduyn-Uitbeijerse, beiden uit Nieuwerkerk aan de IJssel .op slag gedood. Zijn echtgenote, de 33-jarige J. F. de Jong-Verduyn uit Nieuwer kerk aan de IJssel, overleed kort na het ongeval in een ziekenhuis in Zwolle. Dc bestuurder zelf en zijn twee kinderen van respectievelijk vier en vijf jaar liepen lichte ver wondingen op. Hotelbrand in Londen LONDEN, 22-7. Dc brand die woensdagavond laat uitbrak in hotel Mount Royal in de Londensc Oxford Street, heeft door snel ingrepen van de brandweer aan geen van dc hon derden gasten letsel bezorgd. Vrijwel alle 740 kamers waren be zet. Vele gasten lagen al in bed toen brandalarm werd gegeven. Het vuur is ontstaan in een bergkamer op de zesde etage en verspreidde zich ook lot de vijfde verdieping. 12 gasten op de zesde etage, die door de rook waren ingesloten, zijn door dc brandweer in veiligheid gebracht. Na een uur was men het vuur mees ter en kort na 23 uur konden de gas ten bun kamers weer betrekken. Volgens een eerste onderzoek is de brand niet aangestoken, Dc afgelo pen twee maanden zijn door brand stichting in twee Londensc hotels, elf mensen omgekomen. Fiets voor de koning t BRUSSEL, 21-7. Koning Bou- 4 dewijn heeft woensdagmiddag i in zijn paleis ie Brussel Eddy i Merckx, de drievoudige win- f naar van de Ronde van Frank- j rijk ontvangen. Het gesprek j tussen de koning, koningin Fa- biola en hel echtpaar Merckx l duurde ongeveer een half uur. Ook vorig jaar, na Merckx' i j tweede overwinning in de f Ronde, had de koning der Bel- f j gen dc nationale sportheld uil- j genodigd naar hel paleis tc ko- t men. Eddy Merckx gaf de ko- f ving woensdagmiddag een ge- t f schenk, een racefiets.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2