DE ZIERIKZEESCHE COURANT MILITAIREN VOEREN STAATSGREEP GIT IN DE SOEDAN DE PALESTIJNSE COMMANDO'S Weer dodeneisend ongeluk in België In 1970 verloren 3173 mensen het leven De gevechten tussen de commando's en de Jordaanse troepen Verklaringen van gevluchte stijnen Plannen tot koppeling Apollo-ruimteschip aan Russische „Saljoet-ruimtestation" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20912 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Camping-voetbal in Westhoek Nu een geslaagde coup BAGDAD, 19-7. - In Soedan hebben militairen een staatsgreep uitgevoerd, die volgens radio-Bagdad is geslaagd. Commandant Hachem Al Ata, oud-lid van de revolutionaire raad, liad de leiding van de eoup. De leiders van de militaire actie hebben de situatie onder controle, zo meldt de correspondent van het Iraakse persagentschap. Rond het paleis van de president in Khartoem en het radiostation van Oum Dourman, dat militaire marsen uitzendt, zijn militaire voertuigen gestationeerd. Alle vliegvelden van Soedan zijn gesloten en de telefoonverbindingen tussen Khartoem en de andere steden in Soedan zyn verbroken. Andere leiders van de coup zijn ge neraal Osman Charaf, commandant van de republikeinse garde, en ko lonel Abdel Moneim Achmad, com mandant van de derde tankdivisie. Volgens radio-Bagdad is het rustig in het land. Correcties op revoluties Commandant Hachem Al Ata heeft in een communiqué, dat door de ra dio werd omgeroepen, verklaard BEIROET, 17-7. De Libanese autoriteiten zullen zich houden aan een strikte naleving van het in november 1969 in Cairo gesloten akkoord over de Palestijnse guerilla's in Libanon en over hun binnenkomen van het land. Dit schreef maandag het Libanese blad „Het Oostende Dag" in Beiroet. Na twee botsingen die zich tien dagen geleden hebben voorgedaan in het grensgebied tussen Libanese veiligheidstroepen en commando's zijn tussen de Libanese autoriteiten en de Palestijnse besprekingen gevoerd over de activiteit van de commando's. De Libanse autoriteiten willen, aldus het blad, van de leiders van het Palestijnse verzet in Libanon de verzekering krijgen dat de commando's zich niet in de hun verboden gebieden zullen vestigen en dat zij zich van alle activiteit onthouden in de door hen bewoonde streken. Eén van de commando's die zich zondag aan Israëlische militairen heeft overgegeven, heeft maandag op een persconferentie in Tel Aviv het verhaal gedaan van de beschieting van het commandokamp bij Ajloun. Hij noemde deze beschieting door de tanks en de artillerie van het Arabische legioen van koning Hoessein „verschrikkelijk". „Wat wy om ons heen konden zien, waren alleen de doden en gewonden". Tydcns de beschieting, die zes dagen heeft geduurd, had hy met achttien anderen weten te ontsnappen. Na zich vyf dagen verborgen te hebben, was hij met een groep van zeven man de Jordaan overgestoken. De anderen waren door de Jordaanse troepen gedood of gevangen gemaakt. Het optreden van de troepen van koning Hoessein tegen de commando's wordt in Israël gezien als de laatste van een reeks van slagen die de Pales- tijnen sinds de gevechten van vorig jaar september zijn toegebracht. Het blad „Maariv" noemde deze slag „de algehele ineenstorting van de guerillabeweging als politieke organisatie en militaire strijdmacht. BRUSSEL, 20-7. Maandagavond is opnieuw een ernstig auto-ongeluk in België gebeurd, ditmaal zijn er vijf mensen verongelukt. Naby Puurs, op de weg tussen Mechelen en Temse botste een personenauto tegen een vrachtauto. KITTSEE (Oostenrijk). De 23-jarige Nijmegenaar Marinus Reinders ligt met schotwonden aan de benen en de rug in het ziekenhuis te Kittsee, in Oostenrijk. Hij werd bij de Oosten rijks-Hongaarse grens beschoten door Hongaarse grenswachten. Hij is, na operatief ingrijpen, buiten levens gevaar en schijnt het in het zieken huis verder wel te kunnen uithouden. Twee mensen overleden ter plaat se, drie tijdens hun overbrenging naar een ziekenhuis. Onder de slachtoffers is een kind. Zoals gemeld, kwam zaterdag een uit 6 personen bestaand Nederlands gezin om het leven nabij Eindhout toen hun auto door de middenberm reed en frontaal met een tegenligger botste. Alle slachtoffers, een ouder echt paar uit Leuven, een jong echtpaar uit Moerbekewaard en een kindje dat nog niet geïdentificeerd is, zijn Belgen. Zij zaten in een personenau to die frontaal tegen een vrachtauto van een bedrijf uit Puurs botste, die op de verkeerde rijbaan reed. De be stuurder van de vrachtauto en zijn bijrijder bleven ongedeerd. dat de coup bedoeld was om de re voluties van 1958 en van 25 mei 1969 te corrigeren. Hij sprak over de be loften die de leiders van de machts greep van 1969 hadden gedaan en verweet hen dat zij hun beloften niet hadden uitgevoerd. „Zij stelden zich tevreden met leuzen over de demo cratie. Wij, de strijdkrachten, zullen een democratisch politiek bewind vestigen. Wij gaan met ingang van heden samenwerken met de natio nale en volkskrachten". Generaal El Nimeiry, de maanadg bij een staatsgreep afgezette Soeda- nese leider, is met een aantal andere leden van de revolutionaire raad ge arresteerd. Zij bevinden zich op het hoofdkwartier van de Soedanese strijdkrachten in Khartoem, meldde dinsdag radio-Bagdad. Eerder was door het Iraakse pers bureau gemeld dat El Nimeiry naar Cairo was uitgeweken. Meningen en plannen De leider van de staatsgreep ver klaarde via de radio, dat de Soeda- nezen uitzagen naar redding, „niet door mannen die het gezag monopo liseren". „De massa wil ontwikke ling niet door middel van een rege ring die de plaats van een ander be wind inneemt, maar wil de ware re volutie en het afsnijden voor eens en voor altijd, van de weg van im- perialistisch-reactionaire plannen". Het bewind van Nimeiry was ge vestigd door een „corrupte kliek"'. Al Ata beloofde democratie voor alle voiksorganisaties - hetgeen gezien wordt als een mogelijke zinspeling- op de verboden communistische par tij - en kondigde aan dat het gebied van zuidelijk Soedan zelfbestuur zou krijgen. Al Ata zei dat het zuiden - dat jarenlang te lijden had van stryd tusseh plaatselijke guerillastrijders en de noordelijke autoriteiten - door zijn eigen „oprechte burgers" zou kunnen worden bestuurd. Soedan werd bestuur door een mi litair bewind onder leiding van ge- neraal-majoor Jaafar Mohammed El Nimeiry, dat op 25 mei 1969 de macht in handen nam en links georiënteerd was. Het was de tweede militaire regering sedert Soedan in 1956 on afhankelijk werd. De eerste, die van generaal Ibrahim Abboud, oefende van 1958 tot 1964 de macht uit. Zij werd toen door een volksopstand ten val gebracht. Helikopters botsten CARACAS, 20-7. Twee helikopters die deelnamen aan de hulpverlening voor de slachtoffers van een over stroming zijn maandag bij San Fer nando de Apure, 350 km ten zuiden van Caracas, tegen elkaar gevlogen. Bij dit ongeluk kwamen zes perso nen om het leven. Het gevaar op <le weg DEN HAAG, 19-7. Ten gevolge van verkeersongevallen op de open bare weg verloren het vorige jaar in ons land 3173 weggebruikers het le ven. Ten opzichte van 1969 (3075 do den) betekent dit een stijging met 3,2 procent. In 1969 bedroeg de toeneming 5,8 procent. Aanvankelijk verwachtte het Centraal Bureau voor de Statis tiek over 1970 een grotere stijging dan thans - nu alle maandcijfers vrij wel definitief vast staan - blijkt. In het eerste halfjaar 1970 steeg nl. het aantal verkeersdoden in vergelijking tot dezelfde periode van 1969 met niet minder dan 12 procent. In het tweede halfjaar trad echter een aan zienlijke verbetering op, die resul teerde in een daling met 3 procent, zodat over het gehele jaar 1970 de stijging beperkt bleef tot de genoem de 3,2 procent. In het afgelopen jaar bedroeg het aantal verkeersdoden bij ongevallen binnen de bebouwde kom 1311 (stij ging 3,9 procent) en buiten de be bouwde kom 1862 (stijging 2,7 pro cent). De maanden voor de hoogste aantallen verkeersdoden waren in 1970 binnen de bebouwde ko^t^ric- ber en november (beide 134'doden) en buiten de bebouwde kom juli en augustus met resp. 181 en 190 doden. Al deze cijfers omvatten volgens de CBS-methode niet alleen de do den ter plaatse van het ongeval (1522 in 1970), maar ook de slachtof fers die binnen 30 dagen na het on geval aan de bekomen verwondingen elders zijn overleden (1651). WASHINGTON. 19-7. Amerika is ernstig bezig met een plan tot kop peling van een bemand Apollo-ruim- teschip aan een Sowjet-Russische „Saljoet-ruimtestation", zo heeft de onderdirecteur van het bemande- ruimtevaartprogramma van de NA SA, Dale D. Myers, gezegd in een vraaggesprek met de „New York Ti mes". De voorbereidende studie is al- bcgonnen. TEL AVIV CAIRO DAMASCUS, tanks achtervolgen onze mensen Sic stuur ons niet terug". Volgens deze - rrtmrr, nnrln'c; hnH SvriS Hp errpne mpt TEL AVIV CAIRO DAMASCUS, 19-7. Het blad van het Palestijnse Bevrydingsfront, „Fatach", heeft maandag uit Damascus gemeld dat er voor de zesde achtereenvolgende dag in de Jordaanvallei zwaar werdt gevochten tussen commando's en Jordaanse troepen. „Jordaanse tanks achtervolgen onze mensen die zich in de Jordaanvallei hebben sa mengetrokken", aldus „Fatach". Volgens het blad zijn Abu Iyad, een leider van „El Fatach", en een aantal andere leiders van de Pales tijnse revolutie door de Jordaanse troepen ten westen van Ajloun in het noorden van Jordanië ingesloten. Nadat zij hadden geweigerd zich over te geven zijn zij in een „hero- isch gevecht" met de Jordaanse troepen gewikkeld, aldus het blad. Maandagmorgen vroeg hebben op nieuw zestien commando's zich aan de Israëlische troepen overgegeven, in twee dagen lijd hebben nu 71 Pa- lestijnen hun toevlucht in Israël ge zocht. De zestien man waren via de Beis- san-vallei Israël binnengekomen. Zij wierpen hun wapens in de rivier de Jordaan en riepen met hun handen in de lucht tot de Israëlische mili tairen: „Wij zoeken toevlucht bij u. TEL AVIV. 20-7. De vy'f Palest(j- nen die zich de laatste 48 uur op hun vlucht voor het Jordaanse leger aan de Israëlische troepen overgaven hebben verklaard goed te zyn be handeld. Zij kwalificeerden de Jordaniërs als .bruten" en „moordenaars". De vijf werden maandagavond in Tel Aviv door zo'n 150 Israëlische en buitenlandse journalisten geïnter viewd. Vier van hen behoren tot de guerrilla-organisatie van El Fatach, de vijfde is lid van de Saika. oen or ganisatie in Syrië die onderworpen is aan de Palestijnen. De 21-jarigo Machmoed Moessa. afkomstig uit Rafiah in de strook van Gaza, zei dat hij zich 16 maanden geleden bij El Fatach had aangesloten „om de Jordaanse soldaten te bevechten die de Palestijnse bevolking probeerde uit te roeien. De strijd van El Fatach tegen Israël, zo voegde hij eraan toe, is nutteloos. Ik geloof dat de toe komst van mijn volk ligt in het vreedzaam samenleven met de be volking van Israël. Mijn vurigste wens is terug te keren naar Rafiah en er als burger in vrede te kunnen samenleven met mijn ouders. GEEL (België). Op de autoweg bij Geel, België kwamen zes Nederlan ders, het bijna voltallige gezin Hoor- nick uit Bergen op Zoom en twee Duitsers bij een verkeersongeluk om het leven. De foto toont de totaal vernaielde auto van de Nederlandse familie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is minder de vraaq of j men veel wfvoi aan wel of men zijn wetenschap goed weet te gebruiken. Myers meent dat dit programma de leemte van vier a vijf jaar tussen het Skylab-project, dat eind 1974 af loopt en dat van de ruimtetaxi kan opvullen. Overwogen wordt er over geschoten raketten en ruimtevaartui gen voor te gebruiken. Een van de ruimtevaartuigen zou dan uitgerust worden voor het naderen en koppe len aan een Sowjetrussisch ruimte station. stuur ons niet terug". Volgens deze commando's had Syrië de grens met Jordanië gesloten en wilde hen niet toelaten. Volgens militaire corres pondenten in Israël zijn van Israë lisch grond gebied troepen Palestij nen waar te nemen die een plaats zoeken om de Jordaan over te steken. Egyptische steun Het gezaghebbende Egyptische blad „AI Achram" heeft zich maan dag uitgesproken voor „vastberaden Arabische strafmaatregelen" tegen Jordanië, nu dit land de overeen komsten van Cairo en Amman met de Palestijnse guerrillastrijdkrachten heeft geannuleerd. Politieke waarnemers in Cairo achtten het echter niet waarschijn lijk dat Egypte het voorbeeld van Irak zal volgen, de diplomatieke be trekkingen met Amman te verbre ken. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Wolkenvelden, ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer weinig wind; minimum-temperaturen rond 10 graden, maxima morgen van 19 tot 23 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli. Zon op 4.44, onder 20.47. Maan op 3.12, onder 20.36. 22 juli. Zon op 4.46. onder 20.46. Maan op 4.29, onder 20.59. Nieuwe maan: 22 juli (10.15). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 21 juli 2.26 14.50 8.04 20.38 22 juli 3.18 15.38 8.4,9 22.21 Springtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven onze omgeving blijven de drukverschillen klein. Hierdoor zal het ook woensdag rustig weer zijn. Van de Noordzee zullen wolken velden het land binnendrijven. Hier uit wordt geen neerslag van beteke nis verwacht. Ook in Duitsland. Bel gië en noord-Frankrijk is het rustig en droog weer, waarbij de middag- temperaturen rond de 20 graden zijn. warm is het vooral in Griekenland. zuid-Italië en zuid-Spanje, waar de max. temp. in de orde van 35 graden zijn. In do overige vakantiegebieden langs de Middellandse zee zijn do middagtemperaturen rond de 25 gra den. In midden Italië en Joegoslavië komen plaatselijk onweders voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1