BLIK DOOR HET WERELD Landbouwontwikkeling in Frankrijk Hittegolf in Italië Appeloogst 1970 bracht telers geen winst beslissend voor E.E.G. H. v. Noorclcn 2, 5, 17; J. Quisl 6, 7, 8, 18; C. Bal 9; J. Folmer lü. 11, 23, 24, 25, 29; T. M. Dalebout 12, 28; C. Zundijk 13, 26, 27; P. Bosman 14. P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Omdat thans de laatste hindernis sen genomen zullen worden die En geland plus de overige E.V.A.-lan- den scheiden van de E.E.G. richt de belangstelling van alle agrariërs zich sterk in westelijke richting. Daar kan men nog wel enige tijd mee doorgaan, want pas op 1 januari 1973 doen Britten, Denen en Ieren (en heel misschien Noren) hun eerste stapje binnen het E.E.G.-raam. Gced, regeren is vooruitzien. Dat is echter een Frans spreekwoord en als men ook eens wilde luisteren naar de Franse minister van landbouw, de heer Cointat, zou men een evenwich tiger mening kunnen vormen. Het gaat namelijk in Frankrijk heel an ders dan wij het ons gewoonlijk voorstellen. En doordat dit land net iets meer dan de helft van letterlijk alle cultuurgrond van de E.E.G. be zit lijkt ons dat belangrijk genoeg. Sterft het platteland uit? Al sinds 50 jaar kampt Frankrijk met het euvel, dat de Fransen de ge zelligheid beminnen, daarom het platteland ontvluchten en in de ste den samenhokken. Vandaar dat er voor Nederlandse en Belgische emi granten altijd plaats was in dat land. Er komt echter in de eerstvolgende 10-15 jaar wel zóveel plaats beschik baar, dat men daaraan in Nederland eens wat méér moest denken. Wan neer men op één dagreis afstand van het dierbaar plekje grond waar eens de wieg schommelde een groot be drijf kan stichten, waarom zou men het dan zoeken aan de andere kant van de aardbol Minister Cointat wees er op, dat 55 procent van alle Franse agrariërs ouder dan 55 jaar zijn. Bovendien zei hij, dat slechts 10 tot 20 procent van de jonge agrariërs van plan is om op de boerderij te blijven. De rest ver trekt zodra zij daartoe de kans schoon ziet. En nu mag een Franse boer taai zijn, als hij 65 tot 70 jaar is heeft hij toch ivel het beste deel van zijn leven achter de rug. Bijge volg is er geen moeilijke rekensom voor nodig om te beseffen, dat de uittocht van het platteland in Frank rijk weldra onstellende vormen gaat aannemen. Frans esociologen hebben uitgere kend, dat het hopeloos mis gaat zo dra de bevolking beneden de elf stuks per vierkante km komt. Dan gaat nl. letterlijk alles er aan: de bakker, de kruidenier, de smid, de schoenmaker, kortom de hele mid denstand legt het loodje bij gebrek aan klanten. Zelfs kerken en scholen gaan dan dicht omdat het openhou den onbetaalbaar wordt. Dan volgt een soort kettingreactie, ivant wie houdt het uit in een streek waar men 50 km of meer moet rijden om bood schappen te doen of om een dokter of kerk te bezoeken? Verdere gevolgen In Nederland doet men opgewon den over amateurs, die een stukje grond weten te bemachtigen en dat laten verwilderen. Dat levert temid den van keurig geschoren gazons en bloemperken weer eens wat anders op en het kan geen enkel kwaacl. Laat men echter hele streken aan hun lot over, dan wordt de zaak even anders. Men kan verwilderde akkers en weilanden bewonderen, maar de landbouwproduktie daalt en de over last door onkruiden en wild wordt groot. Laten wij de zaak veiligheids halve alleen economisch bezien. Dan moet een ontzaglijk kapitaalverlies geboekt worden, eenvoudig omdat produktiecapaciteit verlroen gaat. Vandaar dat Frankrijk helemaal niet gebrand is op een dalend ge boortecijfer, evenmin als bijv. Rus land of zelfs België. Vandaar dat het graag de agrarische produktie aanmoedigt en zonodig daarvoor uit de E.E.G.-band springt. De grote af standen hebben Frankrijk al zeer in het nadeel gebracht bij de dierlijke veredeling. Het kan niet lijden dal óók nog eens de akkerbouw en de veehouderij in de verdrukking ko men. Als men dit in het oog houdt wordt de Franse landbouwpolitiek wat be grijpelijker en rechtvaardiger. Met name het Franse ijveren voor meer garanties inzake de landbouwprijzen mag gerust wat meer waardering vinden en de kleine discriminaties die het zich af en toe veroorlooft dient men niet al te heftig aan te vallen. En nu de hele E.E.G. Minister Cointat zei ook, dat er in de E.E.G. 7,7 miljoen exploitations agricoles zijn, wat dat ook mogen zijn. Maar daarvan leeft slechts één derde werkelijk helemaal van wat de boerderij of tuinderij (de grens is toch niet te trekken) opbrengen. Ver volgens zijn er volgens de heer Coin tat 1,5 miljoen die wel bijverdiensten hebben, maar waarbij de hoofdzaak toch van de boerderij komt. Tenslotte zijn er 3,5 miljoen die hun hoofdin komsten trekken van niet agrarische bezigheden. Ook zijn er in de E.E.G. 14 miljoen jardius familiauxdus gezinstuinen - tuinen waaruit een of meer gezinnen een deel van hun groenten en fruit telen, hetgeen de groenteboeren spijten zal maar wat overigens natuurlijk nuttig is. Het aantal van 7,7 miljoen agrari sche exploitaties zal wel voor verbe tering vatbaar zijn, maar afgezien daarvan mag men toch wel uit de aangevoerde getallen afleiden, dat de struktuur van de landbouw iets an ders is dan wij ons gewoonlijk voor stellen. In Italië zou zelfs op de helft der bedrijven belangrijke niet-agra rische inkomsten hebben. Wij zouden graag tvillen weten hoe de toekomstplannen op al die bedrij ven er uitzien. Houden de jongeren er óók van om dubbel werk te doen of een boerderij(t)e) als bijverdienste aan te houden? Als dit in belangrij ke mate zo is, gaat de ontwikkeling anders dan wij het ons voorstellen. Dit is niet in tegenspraak met het vrijkomen van grote oppervlakten in Frankrijk. De bijverdienstebedrijfjes zullen niet veel ha omvatten. Het is te hopen, dat Mansholt zijn plannen op de werkelijkheid afstemt en niet uitsluitend op de situatie in Neder land. Misschien moet men zelfs wel zeggen, dat zijn plannen juist in Ne derland toepasselijk zijn en elders veel minder. Dit zou aanvaardbaar zijn als voor jonge boeren die een be drijf zoeken redelijke voorwaarden loerden geschapen om in Frankrijk te beginnen. Men mag verwachten dat de Franse regering daar wel oren naar zal hebben. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht vanuit St. Quentin op zondag 11 juli, oude duiven. De dui ven werden gelosta om 7 uur, afstand 204 km. Aankomst 1ste duif 11.13.01, laatste duif 11.28.15. J. Wesdorp 1, 7, 16, 19; C. Berre- voets zonen 2; Feleus Westenbrug- ge 3, 10, 13; W. Blom 4. 12, 14, 17, 18; J. Krijger 5, 9, 20; L. v. d. Hoek 6, 15; C. Groenleer 8. 11. St. Quentin, jonge duiven, gelost om 7 uur. Aankomst eerste duif 11.21.31, laatste duif 12.02,35. M. Schiettekatte 1, 12, 15; J. Wes- doip 2, 11, 13, 18, 19, 21; B. P. Wes- dc.p 3, 6; L. Heijboer 4, 5, 14, 28, 29, 43; W. Blom 7, 8, 23. 26, 37; Feleus Westenbrugge 9, 16, 32; C. Berre- voets Zonen 10, 20; Jac. Dekker 17; J. Krijger 22, 27, 40; M. de Zeeuw 24; A. Stoutjesdijk 25, 30, 33; H. v. d. Linde 31, 34, 38, 39; L. Fonteine 35. 36; P. Roskam 41; L. Noordijk 42. Wedvlucht vanuit Ruffec op za terdag 10 juli. De duiven weiden ge lost om 6 uur. Aankomst eerste duif 19.53.07, laatste duif zondag 7.42.19. J. Fonteine 1,2, 5, 7; J. Krijger 3, 4, 6; W. Blom 8. Inmanden op vrijdag 23-7 vanaf 7 uur voor Dourdan, oud en jong en jong Doornik, op leer. P.V. „Duiveland" - Nieuwerkerk Wedvlucht vanaf Bordeaux (Fr.). 830 km. Gelost vrijdagmiddag 1 uur. aankomst le duif'zaterdag 12.55 uur, laatste duif 17,51 uur. De uitslag luidt als volgt: C. Zan dijk 1, 3, 4, 6, 12; J. Folmer 2. 7; T. M. Dalebout 5, 11; P. Dooge 8, 9; L. de Bruine 10. Ook werd met jonge duiven deel genomen aan een vlucht vanaf Neuf- villes (B.), afstand plm. 122 km. Ge lost om 7.30 uur. Aankomst 1ste duif 9.34 uur, laatste prijswinnende duif 10 uur. De uitslag luidt als volgt: L. de Bruine 1. 3, 4, 15. 16, 19. 20, 21, 22; Wedvluchten „De juli vanaf Orleans, H. Krabbe 1A. J Fiikweert 3, 4; Joh. Vanaf Vilvoorde, afstand 96 km. A. J. Fiikweert 1, 16. A. de Wilde 2. Wesdorp 13, 14; J. Reisduif" op 10 afstand 456 km. Fiikweert 2; G. Fiikweert 5. jónge duiven, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 3, 6, 7, 8; comb. M. Kloet 15. VOETBAL Voorlopig Schouwen- Dnivelaiuls elftal-Renesse Voor de heden (maandag)avond te Renesse, op de eerste kermisdag, door het voorlopig Schouwen-Duivelands elftal te spelen wedstrijd zijn de vol gende spelers door de T.C. uitgeno digd: J. v. d. Linde en Jan Bij de Vaute (MEVO), Tonny Schoonaard, Jaap Rijnberg en Toon Rijnberg (DFS), Adrie Klink, Ko Willemse, Kees Lodewijk, Toon Tiggelhoven en Cor Stoutjesdijk (Zierikzee), Wim Berrevoets en Adrie Verhage (WIK) en Jan Kosten en Chris Klink (Bruse Boys). FINANCIEEL NIEUWS Verzekerings- samenwerking in E.E.G. komt op gang AMSTERDAM, 17-7. De samen werking tussen de vei'zekeringsmaat- schappijen binnen de E.E.G. komt momenteel op gang. Hierbij treden de maatschappijen op als eikaars agent in hun thuisland. Dit soort bui tenlandse zaken heeft Delta-Lloyd Verzekeringsgroep N.V. in 1970 reeds een bescheiden winst opgeleverd, al dus is op de jaarvergadering gezegd. FINANCIËN EN ECONOMIE De Amerikaanse economie WASHINGTON, 17-7. De Ameri kaanse minister van Financiën, John Connally, heeft voorspeld dat de economic van de Verenigde Staten in het resterende gedeelte van dit jaar een kachtige en stabelc groei te zien zal geven. Maar hij voegde er aan toe dat het oorspronkelijk streven van de Ame rikaanse regering naar een bruto natonaal produktie van 1.065.000 mijoen dollar dit jaar niet. meer be reikt zal kunnen worden. In zijn eerste persconferentie sinds hij David Kennedy als minister van financiën opvolgde gaf Connally een opsomming van de drie voornaam ste knelpunten, te weten: stabilisa tie van de inflatie, verbetering van de werkgelegenheid en een beter evenwicht op de Amerikaanse han delsbalans. DODELIJKE ONGELUKKEN WANNEPERVEEN. De 16-jarige J. R. Wind uit Vollenhove is bij „De Blauwe Hand" in Wanneperveen (Ov.) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij botste op een kruising met zijn bromfiets tegen een vrachtwagen. HELMOND. In het St. Lambertus- ziekenhuis te Helmond is de 62-ja- rige heer P. Boudewijns uit Beek en Donk aan de gevolgen van een on geluk overleden. Hij reed met zijn fiets in de Kerkstraat in zijn woon plaats tegen een vluchtheuvel en kwam te vallen. WEERT. De 28-jarige monteur F. K. A. Semansky uit Hengelo is door onbekende oorzaak met zijn perso nenauto in Weerselo tegen twee langs de weg staande bomen gere den. De man was op slag dood. GENNEP. In de Zandstraat te Gennep is de 86-jarige weduwe me vrouw J. H. Hetten-van Bergen, die te voet de rijweg overstak, door een personenauto aangereden. Zij over leed ter plaatse. HEERLEN. De 32-jarige E. van Tulden uit Heerlen, die met zijn bromfiets op de Heerlerbaan plotse ling van richting veranderde, is door een personenauto gegrepen en tegen een andere personenauto geslingerd. De man is in het ziekenhuis te Heer len aan de opgelopen, zware verwon dingen overleden. E1V1MEN. De 17-jarige N. Lubbers uit Nieuw Amsterdam is in Emmen bfj een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen reed met zijn bromfiets op de Zandzoom. Toen hij een bocht in de weg wilde afsnijden, werd hij door een tegemoetkomende personenauto gegrepen. De brom fietser overleed korte tijd ha hei on geluk. WANNEPERVEEN. Op een kruis punt in Wanneperveen is de 16-ja- rigo P. J. de Wit uit Vollenhove met zijn bromfeits tegen een links af slaande vrachtauto gereden. De jon gen werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. OIRSBEEK. In een ziekenhuis te Brunssum is overleden de 58-jarige heer J. A. Bex, caféhouder in Oirs- beek, die met zijn bromfiets door een personenauto was aangereden. AMERSFOORT. In een ziekenhuis te Amersfoort is overleden de 12- jarige Ch. Simon uit Voorthuizen, die in -Nijkerk met zijn fiets in botsing kwam met een bromfietser en ver volgens tegen een boom reed. VLISSINGEN. De 17-jarige Johan nes Schout uit Souburg is bij hot oversteken van rijksweg 58 met zijn bromfiets gegrepen door een auto. De jongeman bezweek twee uur na het ongeval aan zijn verwondingen in een ziekenhuis te Vlissingen. LOBITH. In de berm van een weg ben Lobilh is het lijk gevonden van de 75-jarige heer' E. J. Driessen uit Lobith. Hij was overleden aan hoofd en inwendig letsel, als gevolg van een aanrijding door een atuo. De be stuurder van de wagen is na de aan rijding doorgereden. PAPENDRECHT. Op het kruispunt Burg. Keijzerweg-Veerweg in Papen- dreeht is de 53-jarige bromfietser J. Moree uit Papendrecht door een pas serende personenauto aangereden. De man overleed korte tijd later in het ziekenhuis van Dordrecht. DALFSEN. Het 10-jarig meisje H. T. M. van der Werdt uit Kampen en de 39-jarige mevrouw J. A. M. C. Sinnema-van der Werdt uit Am sterdam zijn bij een verkeersongeluk op de Poppenallee in Dalfsen om het leven gekomen. De familie Van der Werdt was per auto op weg naar een camping in Dalfsen. RUTTEN. Bij Rutten in de Noord- Oost-Polder is de 21-jarige Willy Or- neer uit Arnhem dodelijk veronge lukt. Het meisje zat in een auto, die bij hoge snelheid in een slip raakte, tegen een boom terechtkwam en daarna in een sloot belandde. DEN HAAG. De^48-jarige fabri kant M. C. Schoonen uit Pijnacker is op de Boslaan in Den Haag met zijn auto tegen een lichtmast gebotst. Hij overleed ter plaatse, vermoedelijk door een hartaanval. Nederlander in Columbia na omslaan kano door piranhavissen verslonden NEIVA (Columbia), 17-7. Twee toe risten, een Nederlander en een Ame rikaan, zijn omgekomen toen hun kano op de rivier de Yari, in Colum bia omsloeg. Ze zijn door de piranha- vissen verslonden, zo heeft een func tionaris in de stad Huila meegedeeld. De naam van de Nederlander wordt opgegeven als Abraham Wilfredo Booi, handelaar. De twee mannen namen deel aan een safari in Colum bia. „Geheime stukken" worrleii gepubliceerd DEN HAAG. De ministerraad heeft 'vrijdag besloten dat tijdig voor het debat over de regeringsverklaring alle relevante stukken zullen worden gepubliceerd die onder verantwoor delijkheid van het voorgaande kabi net of leden daarvan aan informa teur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp ter inzage zijn gegeven. ROME. 19-7. In Italië heeft het af gelopen weekend een hittegolf ge heerst. Palermo, op Sicilië, boekte een record mei 43 graden in de scha duw. In Buri was het 39 graden, in Reggio di Calabrie 37 graden, in Ro me 33 graden en in Napels 32 gra den. In noord-Italië was het niet zo warm, want daar onweerde het. Bij het zwemmen in zee en in rivieren zijn het afgelopen weekend twintig mensen verdronken. In midden- cn Zuid-Italie zijn bosbranden uitge broken. Donderdag 22 juli, 19.05 uur: Op losse groeven. De zusjes De Roo zingen Blauwe Korenbloemen. Wat biedt de BEEIOBUJS? DINSDAG 20 JULI. NED. I. Als Pip, Zip en het jour naal zijn geweest voor de 2e keer in deze iveeic een verhaal over Ds. Tracy en zijn Daktari. De dokter heeft ter bescherming van een kostbaar vaccin een elektrische ivaarschuwmgsinstal- latie laten aanleggen, maar dat zint de aap Judy niet, die een actie on derneemt. Hij heeft tot 8 uur werk. om wraak te nemen. Daarna het 2e journaal en de dinsdagse Andy Wil liams show. Andy zingt alweer Love Story, waar hij zo gek op is. Als gas ten anivangt hij the Lennon Sisters, Jo Anne Worley, komiek (en ex- echtgenoot van Lucille Ball) Desi Ar- naz en de beer. Het is dus weer la chen geblazen. Dat is het niet in de volgende 40 minuten, die als titel meekregen Moeilijke Tijden. De En gelse televisie ging rondkijken in de achterbuurten van enkele grote in dustriesteden en kwam tot verba zingwekkende conclusies. Er leven daar nog enkele miljoenen mensen in de bitterste armoede. Zij profiteren nog niet van de welvaart, maar dan ook helemaal niet. Ze hebben niet eens voldoende geld om de honger ie stillen. Ontwikkelingswerk dus dicht bij huis. Hel KRO-programma wordt besloten met de Ge aflevering van de Zweedse serie de Rode Kamer naai de gelijknamige roman van August Strindberg. Arvid Falk komt in een revolutionair milieu terecht. In de Rocle Kamer komen ook enkele en thousiaste artiesten, die zo graag groot toneel zouden willen spelen* maar die genoegen moeten nemen met bescheiden rolletjes. NED. II. Tot half acht Zip en Pip, het journaal en de rubriek Première over films en filmmakers. Daarna de AVRO met om te beginnen de Aus tralische serie Operatie minus 5, of tewel Barrier Reef. Twee nonnetjes komen aan boord van de Endeavour om de bemanning ie vragen of die mee wil helpen zoeken naar een tin nen beker, die jaren geleden bij een scheepsramp verloren is gegaan en waaraan men in het klooster groot belang hecht. Na het 2e journaal nog maar een programma-onderdeel en wel Berechting in Neurenberg, een 2Vi uur durende speelfilm van Stan ley Kramer met in de hoofdrollen Spencer Tracy, - Burt Lancaster, Ri chard Wildmark, Mariene Dietrich, Maximilian Schel], Judy Garland en Montgomery Clift. Een ongekende verzameling sterren dus onder een vakbekwame leiding. Berechting in Neurenberg is geen documentaire over de processen tegen de kopstuk ken. van Nazi-Duitsland. Het is een fictief verhaal dat echter wel de his torische lijnen volgt. Voor de Neu- renbërgse internationale rechters staan vier nazi-rechters terecht. Ze moeten zich verantwoorden voor hun meelopen met het Hitler-regiem, dat ze in hun functie de schijn van rechtvaardigheid gaven. De vier zijn niet allemaal gelijk, een van hen is eigenlijk een slappeling, een ander een nette burgerman die alleen maar de partij netjes wil dienen, de derde een fanatiek aanhanger van het re giem door dik en dun en de vierde een man, die zich achteraf schuldig voelt en dat wil weien ook. Hij is de enige die zijn geweten wil ontlasten en die daardoor zichzelf en zijn me deverdachten geen goede dienst be wijst. Trouwens, de rechters zitten er ook lelijk mee in hun maag, want zij willen als het even kan niet te zwaar straffen, omdat het Duitse volk als toekomstige bondgenoot niet afge schrikt moet worden. Hel is een sterk dramatisch verhaal, met veel over tuiging gefilmd. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG. 17-7. De prijs die in het seizoen 1970-'71 voor de totale veilingaanvoer van appelen gemaakt is zal op ongeveer dertig cent per kilo neerkomen. Dat is vier cent meer dan in het vorige seizoen. Toch blijft het zwaar qnvoldoende. als men be denkt dat de kostprijs, berekend over een gemiddelde oogst en over hei hele aanvoerseizoen en met inbegrip van bewaar- en afzetkosten, op 45 a 50 cent per kilo komt. Dit staat in „Groenten en Fruit het orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Uit het artikel blijkt verder dat de gemiddelde prijs wel vier cent hoger was dan in het vorige seizoen, maar vier cent lager dan in het voorvorige. 1968-'69. De totale veilingaanvoer in he^ nu vrijwel geëindigde seizoen zal ver moedelijk 320 325 miljoen kilo zijn. 10 procent minder dan in 1969-'70, maar 25 procent meer dan in 1968- '69. De vergeleken met het vorige seizoen hogere prijs heeft de kleinere veilingaanvoer meer dan gecompen seerd. Volgens de voorlopige gege vens zal de totale veilingomzet dan ook f 100 miljoen gaan bedragen, f 7 miljoen meer dan in 1969-'70 en f 11 miljoen meer dan in 19G8-'69. Er werden met gebruikmaking van de E.E.G.-ipterventieregeling 38,5 miljoen kilo appelen uit de markt ge nomen, aanmerkelijk meer dan in 1969-'70: toen was het 22,8 miljoen kilo. De afzet van vi-oegc rassen zo als James Grieve. Yellow Transpa rant cn Stark Earliest verliep nog moeilijker dan in 1969-'70. Latere rassen zolas Golden Delicious, Cox's Orange cn Goudreinette gingen daar entegen wat vlotter van de hand. ARAM EN HET TEKEN VAN YAGO Onze aardappel ea onze gewoonten 31. Men had hem dus toch gezien. On danks zij" grote voorzichtigheid moest de kleine man hem toch in de gaten gehad hebben en blijkbaar vond hij dit de leuk ste manier om de anderen op de indringer opmerkzaam te maken. Hij schaterde ten minste van het lachen toen hij Aram's ont stelde gezicht zag en riep met een dave rende stem: „Komaan mannen, dat boutje mag ons niet ontgaan! Grijpt hem en zorg dat hij niet ontsnapt!" Direct stormde een aantal mannen op hem toe. doch Aram was vastbesloten zich niet goedschiks over tc geven. Met een blik semsnel gebaar trok hij zijn zwaard en stelde zich met zijn rug tegen de boom op, om zich zo goed mogelijk tc kunnen ver dedigen. Reeds waren de voorsten hem zo ver genaderd dat hun zwaarden zich kon den kruisen, doch terwijl Aram één van zijn aanvallers met een geduchte houw in het zand deed bijten, stormden anderen toe om zijn plaats in te nemen. Ook de kleine dikzak, die nu zag dat het niet zonder strijd zou gaan. had zijn zwaard getrokken cn wilde zich bij de anderen voegen. Doch juist toen Aram bij zichzelf de opmerking maakte dat hij het alleen tegen deze bende toch niet zou kunnen bolwerken, klonk plotseling een gebiedende stem uit het struikgewas: „Halt! Wat gebeurt hier?" Zoals alle gewoonten, verandert ook het gebruik van het aardappel eten. Voor de 2e wereldoorlog vorm de de aardappel het hoofdvoedse! cn het verbruik per hoofd lag ongeveer 170 kg aardappelen per persoon pet- jaar. Thans, nu vlees, gevogelte, groenten, de soep voor en hel loetje na. de aardappel naar de kroon ste ken, bedraagt het eetgemiddelde 80 kg per persoon per jaar. waarvan 15 pet. wordt genuttigd in de vorm van frites en chips en andere veredelde vormen. Wel is de aardappel nog steeds van de partij, al zijn do hoeveelheden dan ook wat geringer. Er is echter nog wat aan het ver anderen. Voorheen toen de aardappel als hoofdvoedsel werd gebruikt was men over het algemeen kritisch bij de aankoop en wist men vaak de toen niet zo talrijke rassen met name van elkaar te onderscheiden. Daarna kwam een periode waarin het wel leek dat de interesse voor de smaak wat vervaagde. Thans echter nu er tal van rassen bijgekomen zijn, waar kraak noch smaak aan is, wordt de consument kritischer. Men merkt dat overigens ook aan de noteringen, tussen bv Malta's en andere Italiaanse of Zuidfranse import. Men merkt het ook aan de belang stelling voor aardappelen afkomstig van Belgische en Nederlandse bodem welke speciaal geteeld worden voor de Nederlandse consument. Deze aardappelen, waarvan Doré en de Lekkerlandcr in kwaliteit hoog aoven bile overige rassen uitsteekt, staan terecht bij de Nederlandse huisvrouw hoog genoteerd. Diezelfde Nederlandse huisvrouw stolt overigens hoge eisen. Zij wenst een aardappel met een gladde vorm zonder pntatcn. een goede bak- en kookkwaliteit, lichtgele kleur, en een heerlijke smaak. Aan deze eisen vol doet vooral do Lekkerlandcr. die men zou kunnen noemen, de moderne aardappel met de ouderwetse smaak. Voorlichting over ..de aardappel" blijft noodzakelijk, want het genieten van een aardappelmaaltijd begint bij de juiste keuze van de soort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5