Van Mosself eest naar „Grevelingendag" viel Bruinisse zwaar OpeiduchtvoorsteUing „Het Narreschip" te Renesse STREEKNIEUWS Personeelsstop Rijksoverheid per 9 juli Zomers Straofeest in Westhoek werd bijzonder groot succes Wel of geen paling in het IJsselmeer? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 juli 1971 Nr. 20911 De sfeer was er niet helemaal en publiek ontbrak NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom b|j uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Scène uit „De klucht van de koe". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 17-7. De „Grevelin gendag" te Bruinisse is - in vergelij king met de mosselfeesten in vroe ger jaren - echt niet zo aangeslagen. Een wonder is dat niet, gelet op het feit van de sluiting van het Brou- wershavense Gat, waardoor de mos selcultuur in deze gemeente een klap kreeg. De Grevelingen als cultuur gebied werd uitgeschakeld. Verder is er nog steeds niets bekend over de schadevergoeding of de compensatie, die daarvoor wordt gegeven. Al met al dus weinig aanleiding tot feest vreugde. Een facet aan het geheel is ook dat in de Oosterschelde (Yersekse bank) nog braak liggende grond is, die zeer goede mosselpercelen zou opleveren, wanneer de regering, die daarvoor beschikbaar zou stellen. Dan is er verder het feit ook, dat de mosselhandel momenteel stil ligt, zodoende een aantal factoren, waar door de mosselkwekers niet bereid bleken, 'weer een vlootshow als an dere jaren te organiseren; een stil protest tegen de huidige gang van zaken, zodat slechts enkele vissers boten uitvoeren, voor de show die jaarlijks een trekpleister placht te zijn voor duizenden toeristen Maar ook de toeristen lieten dit jaar verstek gaan. Werd vorig jaar geconstateerd, dat het bezoek min der was dan andere jaren, dit jaar was misschien maar tien procent van het publiek aanwezig van de vele duizenden die andere jaren het dorp overstroomden. Natuurlijk was het nog wel be- Zware regenval in Zuid-Korea kost mensenlevens SEOEL, 17-7. Zeker 27 mensen werden gedood en 14 gewond toen zaterdagmorgen in het westelijke stadsdeel van Seoel huizen en gebou wen als gevolg van een zware regen val ineenstortten. Volgens de eerste berichten zijn er 5000 daklozen. Ongeveer 1200 huizen staan onder water. Door de over stromingen en aardverschuiving in en bij de Zuidkoreaanse hoofdstad is een spoorbaan weggespoeld. Schietpartij in kazerne: vijf doden TIJUANA (Mexico), 17-7. In de Mexicaanse plaats Tijuana zijn vijf soldaten gedood en twee gewond toen een soldaat in een vlaag van razernij begon te schieten. De 25-jarige man die een depressie had na een liefdes geschiedenis, begon in de slaapzaal van de kazerne op zijn collega's te schieten. Een luitenant maakte een eind daaraan door de dader met zijn revolver te doden. Twee (loden bij verkeersongeluk BREDA, 17-7. Op de weg Breda- Zundert zijn de 60-jarige heer P. van Dijk en zijn 34-jarige dochter mevr. De Ridder-van Dijk, beide uit Breda, om het leven gekomen. De man van mevr. De Ridder is ernstig gewond. Zij reden met een auto frontaal te gen een vrachtwagen, die om onbe kende reden remde en op de andere weghelft kwam. Hotelbrand in Belfast LONDEN, 17-7. Bij een hotelbrand in Belfast zijn zaterdag drie mensen - een inwoner van Ulster en twee Canadese toeristen - om het leven gekomen. De politie gelooft niet dat de brand het gevolg is van een aan slag. HAAMSTEDE, 17-7. Het Straofecst zoals het gevierd wordt in het vroege voorjaar in de Vastenperiode, is al tijd nog een trekpleister voor vreem delingen. maar omdat het weer meestal niet al te best is in de maand februari is hun aantal nooit zo groot Om het toch mogelijk te maken deze liefhebbers van folklore iets van de ze echte paardensfeer te laten proe ven. organiseerde „De Schouwse Ma nege" voor de tweede maal dit feest, zij het dan in wat andere aankle ding en zonder de Koninklijke Har monie. Met een gccostumcerde op tocht en versierde paarden heeft het tocristenpubllek toch enorm genoten van de paardenstoet die 36 ruiters en amazones telde. De rit begon bij de Schouwse Ma- hoorlijk druk, maar ook het feit dat de traditionele officiële ontvangst, die de „Mosselfeestdagen" kenmerk te achterwege bleef, de troon en de gehele entourage van de mosselko ningin ontbrak, dit alles werkte er toe mee, dat „het feest" dit keer echt niet aansloeg, als men dat vergelijkt met vorige jaren. Meermin Ook het feestcomité had begrepen dat men echt niet met een mossel- RENESSE, 16-7. Vrijdag 16 juli hebben een 35 tal kinderen, verdeeld in drie leeftijdsgroepen naar harte lust kunnen werken aan een vrije strandopdracht. Liet het weer zich aanvankelijk wat somber aanzien, naarmate de middag vorderde kwam de zon meer achter de wolken van daan om de geslaagde kreaties van de enthousiaste deelnemers te be lichten. Er werden leuke kastelen gebouwd en ook mooie reliëfwerken en fraai uitgevoerde mozaïeken van schelpen en zeewier. Winnaars in.de groep van kinde ren van 5 tot en met 8 jaar waren: ls prijs, Marion van Oeveren uit Re- nesse, die een schildpadden kolonie had gemaakt; 2e prijs, Marita Riek uit Düren (Duitsland), die kans had gezien op het strand een bos te kre- eren; 3e prijs, Yvonnne v. d. Wiel uit Renesse, die een vis had gemaakt; 4e prijs, Fx*ancis Künen uit Teterin- gen, zij had een vlinder mozaïek ge maakt. In de categorie van 9 tot 12 jaar wonnen Jolanda en Henriëtte van Duren den Hollander uit Fijnaart met een vis de le prijs. De 2e prijs ging naar Suzanne Schneider uit Bcchum (Duitsland), die een bloem had gemaakt. Johan de Kort uit Hendrik Ido Ambacht won met zijn anker de derde prijs. ZIERIKZEE Bevredigend bezoek aan musea Ook dit jaar mag tot dusver het bezoek aan het gemeentemuseum in het stadhuis bevredigend genoemd worden, al doet het bestendige fraaie zomerweer zich vanzelfsprekend wel gelden. Hoewel het dus meer strand weer dan „museumweer" is geweest, werden toch reeds bijna 4000 beta lende bezoekers geteld. Laatstge noemden bezichtigden niet alleen het gemeentemuseum, maar kregen ook de gelegenheid om de gerestaureerde interieurs van trouw- en raadzaal in het stadhuis te bewonderen. Het ma ritiem museum in de Noordhaven poort bleek duidelijk een nieuwe trekpleister: in drie weken tijds kwa men hier 2300 toeristen en stadgeno ten het inwendige van het middel eeuwse verdedigingswerk en de op gestelde maritieme objecten in ogen schouw nemen. Vrouw dodelijk verongelukt Zaterdagnacht omstreeks 2.15 uur vond te Roosendaal een botsing plaats op het kruispunt Laan van België, Laan van Luxemburg, Laan van Limburg, waarbij de 23-jarige uit Zierikzee afkomstige mevrouw P. de Zeeuw-Wesdorp om het leven is gekomen. Bij de nadering van het kruispunt verleende de chauffeur van de Zie- rikzeese auto L. N. geen voorrang aan een van rechts komende perso nenauto, bestuurd door W. P. te Roosendaal. De botsing was ernstig. nege en het ging eerst strandwaarts alwaar de stoet grote belangstelling ondervond en in de waan verkeerde dat het hier om een trouwpartij te paard ging omdat aan de kop een bruid en bruidegom reed. hetgeen echter maar een gelegenheidspaar tje was. Terug van het strand trok de stoet grote aandacht omdat naast het kleurrijk gezicht ook een geluidswa gen zorgde voor toeloop. Via Burgh en Haamstede waar dc optocht werd gevolgd door een enor me file auto's keerde men terug naar het manegeterrein waar een stoelen dans werd gehouden. Hier ging de eerste prijs naar Gerda Hooimeijer, 2c werd Liesbcth van Amerongen en 3c Jouke Lanning. Het ringsteken te koningin op de proppen kon komen, vandaar dat men het probeerde met een „meermin", welke rol werd ver vuld door, ook al geen Bruse schip- persdochter, zoals vroeger, maar door een hier logerende toeriste. Dit was op zichzelf natuurlijk wel goed gezien, de mosselen weg, de water sport (recreatie) op de voorgrond. De heer H. Snel sprak er over (hij bracht met zijn jacht de meermin aan de wal); burgemeester Hokken van Bruinisse completeerde natuur lijk een en ander. Maar het pro grammapunt mosselen eten, andere jaren een ander hoogtepunt van het feest werd pijnlijk gemist. Lily Künen uit Teteringen won met een schildpad de eerste prijs in de groep voor 12 tot 14-jarige. Anton de Kort en René de Spirt uit Zierik zee veroverden met een gitarist de tweede prijs en de derde prijs ging naar Nel van Luyt uit Bergen op Zoom, die een marsman had ge maakt. Zowel deelnemers als belangstel lende waren enthousiast over dit evenement, zodat de plaatselijke V.V.V., die deze middag organiseerde tevreden kan zijn over het resultaat. De auto van N. draaide volledig om de lengte-as en sloeg ondersteboven, als gevolg waarvan mevrouw De Zeeuw het leven 'verloor. Haar zus ter, de 19-jarige mejuffrouw J. W. werd gewond en opgenomen in het ziekenhuis te Roosendaal. Een vierde inzittende, de echtgenoot van de om gekomene, M. de Z. werd niet ge wond, evenmin als de bestuurder van de Roosendaalse wagen P. en diens echtgenote. Haai gevangen met de hengel De heer J. Francke ving in de Oos terschelde, nabij de zuiger „Ahoy" een haaitje. Het is meer voorgeko men in de wateren rond Schouwen- Duiveland, maar het blijft toch een zeldzaamheid. SEROOSKERKE Aanrijding auto-bromfiets Vrijdagmiddag had op de splitsing Serooskerkseweg-Stoofweg een aan rijding plaats tussen een personen auto, bestuurd door de heer J. S. uit Leverkussen (Did.) met een brom fiets bestuurd door de heer A. W„ wonende te Nieuwerkerk (Zld.). Dez£ aanrijding ontstond toen de bestuur der van de personenauto de rijbaan van de Serooskeikseweg verliet in de richting Stoofweg en daarbij geen vrije doorgang verleende aan de over het fietspad in de richting Zierikzee rijdende bromfietser. Auto en bromfiets werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op genoemde splitsing gebeuren regelmatig aanrijdingen tussen auto's en bromfietsen. I.v.m. de vele ongevallen, waaronder in de loop der jaren al zeer ernstige, zijn door de Provinciale Waterstaat onder de borden nadering voorrangskrui sing onder borden aangebracht aan duidende rijwiel en bromfietsverkeer van beide zijden. Ondanks de duide lijke waarschuwingen blijven ter plaatse ongevallen plaats vinden. Een betere beveiliging op genoemde split sing wordt wel noodzakelijk. BURGH De vreemde vogel He tis wel zeker dat de vreemde, groen, rood en geel gekleurde vogel, die vorige week in Burgh en omge ving werd gesignaleerd, een papegaai is. De familie Van Wingerden uit Dordrecht, die hier een zomerhuis heeft, mist nl. een dergelijk exem plaar. HAAMSTEDE Tweede wandeltocht Morgen (dinsdag)avond wordt de tweede - en laatste - wandeltocht gehouden, gezamenlijk georganiseerd door DFS en de V.V.V. De start vindt (18 uur) plaats bij het V.V.V.-kantoor Het is wel te hopen dat de deelname groter is dan vorige week, want toen kwamen er slechts 35 tippelaars aan de start. RENESSE Postzegelbeurs in het Dorpshuis Donderdag van twee tot tien uur werd in het Dorpshuis van Renesse paard bracht dc zege aan Marga Muller, 2e Helga v. d. Berg en 3e Ro gier van Iersel. Inmiddels was de jury gereed ge komen met de toekenning van de prijzen voor de mooist gccostumcer de ruiter of amazone cn dat werd het „bruidspaar" Willy Boot en Jou ke Lanning. De derde prijs was voor Annemiek Wilhelm als ..Bloemen meisje". V.V.V. Burgh Haamstede had voor deze wedstrijd een paar bekers be schikbaar gesteld. Voorzitter dr. H. J. van Zuylen reikte deze met een toepasselijk woord aan dc winnaars uit. De wedstrijden werden door een groot aantal belangstellenden bijge woond en het moet voor mevrouw L. Moerdijk van de Schouwse Mane ge die dit feest organiseerde, een grote voldoening zijn geweest toen na afloop bleek dat alles op rolletjes was gegaan. een postzegelbeurs georganiseerd door de postzegelvereniging „Filate- lica" afdeling Schouwen-Duiveland. Er was gelegenheid lot hel ruilen en kopen van zegels. Hoewel de be langstelling niet groot was, waren de aanwezige handelaren en de organi satoren toch zeker niet ontevreden. Bromfietser gewond Vrijdagmorgen omstreeks 9.30 uur is op de kruising Provincialeweg- Kuijerdamseweg onder Renesse, de met een bromfiets op het fietspad rij dende mej. J. W. uit Heem waar schijnlijk door het slechte wegdek ten val gekomen. Zij werd per am bulance overgebracht naar het zie kenhuis. Brommer tegen auto Zaterdag heeft zich op de Hoogen- boomlaan bij de uitrit van het bun galowpark „De Bongerd" te Renesse een botsing voorgedaan tussen een brommer en een auto. De bromfietser moest voor zijn verwondingen naar het ziekenhuis. De auto bestuurd door J. V. uit Schiedam draaide te snel van het terrein van de Bongerd of. De aan komende brommer bestuurd door F. L. uit Meern kon niet tijdig remmen, kwam in een poging de auto te ont wijken tegen het rechter voor spat bord en viel. Zeer aansprekend orgelconcert Vorige week werd door de organist van „De Doelen", de heer Arie Keij- zer voor de 6e maal een concert ge geven in de hervormde kerk te Re nesse. Aan de ongeveer 120 aanwezi gen werd voor de aanvang van het concert gevraagd liederen of eigen thema's op te geven, opdat de orga nist daarop zou kunnen improviseren. Behalve vei-schillende liederen kwa men ook vier motiefjes naar voren, waarvan de organist op zeer knappe wijze een compleet werk maakte, met een introductie, een trio en een fuga. Ook improviseerde hij op sublieme wijze op het bekende, door een van de aanwezige kinderen opgegeven liedje „Een, twee, drie, vier, hoedje van papier". De heer Keijzer sloot zijn programma met een improvisa tie op „Stil maarf wacht maar, alles wordt nieuw". Het zeer enthousiaste publiek bracht daarna zijn waarde ring tot uiting door een staande ovatie. BROUWERSHAVEN Orgelconcert Feike Asma Het orgelconcert, dat gegeven werd door de bekende organist Feike As- ma in de Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Er waren plm. 450 aanwezigen, die op deze avond hebben kunnen genieten van orgelspel van de bovenste plank. De president-kerkvoogd, de heer J. H. Leendertse verwelkomde namens de commissie van bijstand tot onder houd van het kerkgebouw en orgel de vele aanwezigen, in het bijzonder bui-gemeester A. P. Schouwenaar cn echtgenote. „We gaan het als een goede traditie beschouwen dat elk seizoen Feike Asma in dit monumen tale gebouw komt spelen, waarvan zowel de bewoners als de vele toeris ten kunnen genieten", aldus de heer Leendertse. De heer Asma begon het concert met Preludium en Koraal Psalm 66 en orgelkoraal Psalm 42 van Jan Zwart, waarna Toccata und Fuga van Bach. Bijzonder fraai en stijlvol klonk de Aria mit Variationen van Handel en het Andantino van César Frank. Een dankbaar publiek bracht de heer Asma na afloop staand een ova tioneel applaus. Het gevarieerd pro gramma viel bijzonder in de smaak en werd met volle aandacht beluis terd. Ook nu weer gaf de aparte kaarsverlichting een sfeervol cachet aan het geheel. In zijn dankwoord bracht de heer Leendertse allereerst dank aan de heer Asma voor zijn stijlvolle avond, die indrukwekkend te noemen was. Ook betrok hij hierin dc heren Han- se en Koster van de V.V.V., de orga nist de heer Bij de Vaate en de kos teres mevr. De Jonge, voor hun me de werking. De president-kerkvoogd beval de schaalcollecte aan. Met in te zamelen gelden wordt getracht een fonds te vormen, waardoor het fraaie nieuwe orgel het ontbrekende regis ter er nog eens bij zal krijgen, zodat het instrument dan geheel voltooid is. THOLEN. De felle brand die vori ge week de tent van de uit vier per sonen bestaande familie Janisscn uit Eerbeek die op dat moment op dc camping Dc Muije in St. Maartens dijk. gemeente Tholen verbleven, in dc as legde, heeft nu oen tweede slachtoffer gccist. nl. dc vijfjarige zoon Roy. De moeder, dc 35-jarige C. J. Janisscn-Klomp overleed aan haar verwondingen in een ziekenhuis te Bergen op Zoom. Dc beide kinderen werden opgenomen in een ziekenhuis te Tilburg. RENESSE, 16-7. Donderdagmorgen cn vrijdagavond werd op het dorps plein van Renesse door de toneel groep „Het Narreschip" uit Middel- harnis een openluchtvoorstelling ge geven. Voor de aanvang van de voorstel ling werd de aandacht van het pas serende publiek getrokken door het luiden van een bel, waarna deels op het gras en deels op een geïmprovi seerd podium de voorstelling begon. URK, 17-7. IJsselmcervissers wil len duidelijk aantonen, dat er in te genstelling tot de opvattingen van visserij-deskundigen wel degelijk paling in liet IJsselmeer zit. Dins dagavond zal de UK 238 uit Medem- blik of Enkhuizen uitvaren met aan boord prof. dr. P. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor Vis serij onderzoek in IJmuiden. De Urkers zullen op verscheidene plaatsen in het IJsselmeer „met de kuil' op paling vissen. Zij zijn tevo ren overtuigd van hun gelijk. Voor zitter Pasterkant van de IJsselmeer- vissers zei dit weekeinde: „we gaan Ruzie om betaling in cafetaria: Man gedood ENSCHEDE, 17-7. Ruzie over de afrekening van een halve haan heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven gekost aan de 20-jarige Herman Hannenberg, bediende in een cafetaria aan de Molenstraat in Enschedé. Hij werd neergeschoten door de 36-jarige A. S. die een kwar tier nadien geheel overstuur in zijn huis aan de Lasondersingel in En schedé werd aangehouden. Ooggetuigen hebben verklaard dat de twee bij het cafétaria stonden te twisten over de betaling. Ander werk voor ïur. P. van Volleiilioven DEN HAAG, 17-7. Mr. Pieter van Vollenhoven zal om een bredere er varing op te doen in de moderne be- drijfshuishouding ingaande 15 okto- gaan werken bij de Akzo, vervolgens ber a.s. gedurende dc komende jaren bij de KLM en de Nationale Investe ringsbank. In verband daarmee zal hij met ingang van 30 september a.s. zijji werkzaamheden beëindigen bij dc Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij, waar hij sinds oktober 1968 werkzaam was. Het ligt in het voornemen van mr. Van Vollenho ven zijn definitieve werkkring te vinden bij een organiatie gericht op de behartiging van algemene belan gen, zo deelt de R.V.D, mede. Op het programma stond „De klucht van de koe" door G. A. Brederode, een stuk dat dateert uit 1600. Daarna werden van de zelfde schrijver twee gedichten, die door de leden van de toneelgroep zelf op muziek zijn gezel, met gitaarbege leiding gezongen. In de loop van de voorstelling hadden zich tamelijk wat belangstellenden rond de spelers verzameld, zodat het optreden zeker succesvol genoemd mag worden. ongeveer vier uur vissen, in die tijd zullen we zeker zo'n 150 pond van gen". De vangsten van paling op hel IJsselmeer zijn de laatste maanden enorm teruggelopen. De vissers wij ten dit aan het verbod om „met de kuil" te vissen. Deskundigen hebben na proeven gezegd: „er zit nauwe lijks paling in het IJsselmeer". Reac tie van de vissers: „jullie proeven deugen niet, laat het ons zelf maar eens doen". Voor 50 jaar.... BRUINISSE. Na een diensttijd van 42 jaar nam het hoofd van de openb. lagere school de heer F. G. v. d. Ber ge, afscheid en werd zijn opvolger, de heer L. Minderhoud geïnstalleerd. ZIERIKZEE. Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen be steedde aan het uitvoeren van zink- stortwerken nabij Marinedam 3 aan het Noorderstrand. 't Werk werd ge gund aan KI Volker Tz. te Sliedrecht voor f 8399. NOORDGOUWE. Publieke verko ping landbouwersinspan, w.o. een hooischudder, een moesmaker, een wanmolen, een sleper, een rolkar, pongerlijnen en een draagzeel met borsttuig. DRE1SCHOR. De geitenfokvereni- ging Excelsiorhield de jaarlijkse keuring vanwege den Provincialen Bond. ZIERIKZEE. De motorclub „Schou wen-Duiveland" hield de eerste tocht die naar Middelburg en Vlissingen leidde. ZIERIKZEE. V.V.V. verzocht de burgerij bij gelegenheid van de fok- paardendag de vlag uit te steken. BURGH. In deze gemeente doen zich ziekteverschijnselen voor aan iepebomen. Enkele laten thans reeds hun bladeren vallen en zijn ten dode opgeschreven. BURGH. Bij het te Goes gehouden concours vanwege den Zecuwschcn Zangersbond Zang Veredelt" haal de de zangvereniging „Nu met Hope" de 2e prijs in de 3e afdeling. SCHOUWEN. De storm van dc laatste dagen heeft veel schade aan gericht aan de gewassen te velde. Grote hoeveelheden onrijp fruit zijn verder afgevallen. ZIERIKZEE. 15-7. Bestemd voor het rusthuis „In 't. Opper" te Bruinisse. maakte de Zierikzeese kunstschilder G. i>. d. Ven een aantal kfjkpanelen, die - rustend op twee pilaren - komen te staan respektievelyk in de biljartzaal en de t.v.-zaal van het rusthuis. De panelen werkken sterke reminicenties met de eigen Duxvelandse sfeer. De foto toont een fragment van één der panelen, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 17-7. De ministerraad is er mee akkoord gegaan, dat de sta bilisatie van het personeelsbestand bij de rijksoverheid zal gelden vanaf 9 juli jl. De maatregel zal gelden voor alle ministeries en de daaronder ressor terende diensten en instellingen, met uitzondering van defensie, het on derwijzend personeel en de politie, voorzover opgenomen in politieran- gen. Wat de staatsbedrijven betreft, zullen de daarvoor verantwoordelij ke bewindslieden aan de situatie aangepaste maatregelen treffen. Op de instellingen van weten schappelijk onderwijs en de door het rijk gesubsidieerde instellingen zal door de betrokken ministers een dringend beroep worden gedaan een overeenkomstige gedragslijn te vol gen. De maatregel zal in op korte ter mijn te voeren overleg per departe ment zijn nadere uitwerking vinden in de vaststelling van de begrotings formatie 1972. Zes en dertig ileelneiners(sters) aan de start V.V.V. organiseerde wedstrijd Jeugd kreeg vrije opdracht aan strand te Renesse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3