DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commandostrijders na oversteek van Jordaan gevangen genomen Nederlands gezin (6 personen) in België omgekomen bij frontale botsing Noodweer in Japan Wilson tegen voorwaarde toetreding Engeland tot de E.E.G. King eer» rondje frisse energie Chinese regeringsdelegatie brengt officieel bezoek aan Frankrijk Koningin op 26 augustus in Indonesië voor staatsbezoek van tien dagen NIXON WAARSCHIJNLIJK NOC DIT JAAR NAAR CIJINA Nixon niet naar Hanoi WAT ZEGT 01 BILT O J v O 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 juli 1971 127stc jaargang Nr. 20911 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand J 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Wielerronde Burgh/Haamslede Jordanië verjaagt Palestijnse guerillastrijdcrs TIBERIAS, 18-7. Israëlische troe pen hebben zondagmorgen 31 Arabi sche commandostrijders uit Jordanië gevangen genomen nadat deze met wapens en munitie de Jordaan waren overgestoken, zo heeft een militaire woordvoerder in Tiberias bekendgemaakt. De dag tevoren wa ren al 17 commandostrijders van de Jordaanse oever gekomen en aange houden. De woordvoerder gaf geen verdere bijzonderheden. Hp zei al leen dat de Israëliërs bij de ontmoe tingen met de commandostrijders geen verliezen hadden geleden. Volgens de krant „Maariv" gaven de commandostrijders zich kennelijk liever zonder strijd over aan Israël dan zich over te leveren aan de ge nade van het Arabische legioen. Het blad sprak van een interessant nieuw verschijnsel. De afgelopen week zijn in Noord-Jordanië zware gevechten geleverd tussen Jordaanse regerings troepen en Palestijnen. De Jordaan se autoriteiten hebben meegedeeld dat zij alle .commandostrijders uit het bevolkte gebied hebben verdreven naar een stille streek bij het Jor- daandal. Volgens Amman hadden de Palestijnen de plaatselijke bevolking geterroriseerd. Volgens Israëlische militaire cor respondenten gaven de Palestijnen die dc Jordaan overstaken zich over zonder een schot tc lossen. Zodra ze werden aangeroepen wierpen ze hun wapens neer en staken ze hnn han den omhoog. „Maariv" meldt dat cle afgelopen BRUSSEL BERGEN OP ZOOM. 17-7. Een gezin van vader, moeder en vier kinderen is zaterdag bij een verkeersongeluk in België om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de 44-jarige heer F. F. Hoornick. zijn vrouw Suzanna Hoornick-van den Boom (35) en hun kinderen Paul (11), Christiaan (10). Monica (8) en Sabi- na (5). Het vijfde kind van het ge zin, de anderhalf jaar oude Hans, is alleen over. Hij is bif familie in Goes. Voorts twee doden van Duitse tegenligger Het ongeluk gebeurde op de Bou- dewijn autosnelweg nabij het Belgi sche Eindhout, tien kilometer ten zuiden van Geel. De auto van de heer Hoornick botste frontaal op een Duitse auto. Een van de inzittenden, dc 20-jarige Wolfgang Meis, is even eens om het leven gekomen. In de Duitse auto zaten verder: de 61-jarige Kurt Meis, Kurt Hörner, 66 jaar en diens echtgenote me vrouw Helena Hörper-Rieder, 65 jaar. Alle vier afkomstig uit Solin gen in Duitsland. Ze waren op weg naar Domburg op Walcheren waar ze hun vakantie bij familie zouden doorbrengen. Het parket in Turnhout heeft de zaak in onderzoek. Het gezin Hoornick was zaterdag morgen om half negen van huis ge gaan voor een vakantie in Luxem burg. Het kleinste kind Hans, ander half jaar, was eerst bij familie on dergebracht. Vader Hoornick, ge meenteambtenaar, was de vorige ja ren steeds met vakantie in een re creatieoord dicht bij zijn woonplaats Bergen op Zoom. Het ongeluk heeft nog een achtste slachtoffer geëist. In de loop van dc middag is ook de bestuurder van dc Duitse wagen, de 61-jarige Kurt Meis aan zijn verwondingen bezwe ken. 48 uur aan de overkant van de Jor daan „een groot aantal vluchtende terroristen is waargenomen, achter volgd door Jordaanse infanterie en gemotoriseerde eenheden". Ten zui den van Golan was zaterdagavond hevig gevochten. Urenlang hoorde men hevig vuur van mortieren en automatische wapens. Het blad schrijft, gezaghebbende bronnen ci terend. dat aan Palestijnse kant de laatste dagen meer dan duizend do den en gewonden zijn gevallen. Het Jordaanse leger zou vluchtwegen naar Syrië hebben afgesneden. Amman, 18-7. Dc Jordaanse rege ring meent dal de in Cairo en Am man gesloten akkoorden die een ein de maakten aan de bloedige gevech ten tussen de Jordaanse troepen en dc Palestijnse guerrillastrijders in september van het vorig jaar, niet meer van kracht zijn omdat de om standigheden gewijzigd zijn. Dit heeft een officiële woordvoer der van de Jordaanse regering zon dag in Amman meegedeeld. Hij voegde hier echter aan toe dat de geest en de grondslag van deze ak koorden gehandhaafd moeten blij ven. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder dat er geen nieuwe overeenkomst met de guerrillastrij ders gesloten is en dat een dergelij ke overeenkomst ook niet gesloten zal worden. „De tijd is voorbij dat de commandostrijders kunnen doen waar zij zin in hebben. De staat, al dus de woordvoerder, zal de gebie den aanwijzen waar zij moeten blij ven en zij zullen de instructies van de overheid moeten opvolgen. AIOI, JAPAN, 19-7. Zeker vijf-cn- dertig mensen hebben het leven ver loren en 89 werden gewond bij aard verschuivingen en overstromingen die het gevolg waren van hevige re genval in en om de stad Aioi in West-Japan, zo deelt dc politic mee. LONDEN, 17-7. Labour-lcider Ha rold Wilson zal zijn partij aanraden tegen dc Britse toetreding tot de E.E.G. te stemmen, hoewel Wilson zjjn definitieve „ja" of „nee" tegen de E.E.G. heeft uitgesteld tot een bijeenkomst van het partijbestuur op 28 juli, bestond er zaterdag in La-, bour-congrcskringen niet meer dc minste .twijfel over Wilson's ant woord. Na de vernietigende kritiek die hij in zijn slotrede leverde op de voor waarden voor de Britse toetreding kan het alleen nog maar „nee" wor den. Wilson keerde zich krachtig tegen beweringen van ministers uit zijn vorige kabinet, dat ook een Labour- regering het „Pakket van Brussel" aanvaard zou hebben. Hij beschul digde premier Heath van een „uit- verkoop van Britse belangen" om tegen elke prijs tot de gemeenschap te kunnen toetreden. Overigens her haalde George Thompson, de onder handelaar van de vorige Labour- regering, dat hij uit Brussel geen betere voorwaarden mee had kun nen brengen dan de conservatieve regering heeft gedaan. De voorwaar den zijn redelijk en stemmen over een met de oorspronkelijke verlan gens van de vorige Labour-regering, aldus Thompson. Wilson's kritiek richtte zich vooral op de onbevredigende regeling voor de suiker-exporterende landen van het Gemenebest en voor de Nieuw- Zeclandse zuivel. De conservatieve regering, aldus Wilson heeft ook geen garanties gekregen tegen plot selinge kapitaaTbewegingcn. waar door de Britse reserves, werkgele genheid en investeringen in gevaar komen. PEKING, 18-7. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft zondag in Peking bekendgemaakt dat een officiële Chinese regeringsdele gatie onder leiding van een vice-pre mier voor 1 oktober een officieel be zoek aan Parijs zal brengen. Het zal het eerste bezoek van Chi nese leiders aan een westelijk land zijn na de culturele revolutie in Chi na Premier Tsjoe En Lai maakte de reis bekend op een audiëntie die ge houden werd voor de afvaardiging van het Franse parlement die een bezoek aan China brengt. De delega tie staat onder leiding van Alain Peyrifitte, voorzitter van de commis sie voor culturele zaken van de na tionale vergadering. Tsjoe En Lai verklaarde dat de Chinese delegatie naar Frankrijk gaat op uitnodiging van Andre Béttencoert die door de Franse premier Chaban-Delmas speciaal belast is met kwesties be treffende ruimtelijke ordening. DJAKARTA. 17-7. Koningin Juli ana en prins Bernhard arriveren op 26 augustus in Djakarta voor een staatsbezoek van tien dagen aan In donesië. Zij zullen o.a. Bandoeng. Djogjakarta, de Borobudur en Pram- banan tempelcomplexen en Bali be zoeken, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Onderdelen van het programma zijn donderdag jl. besproken door o.a. de Nederlandse ambassadeur mr. H. Scheltema en de Indonesische briga de-generaal Soetikno Lukitodisastro, voorzitter van de commissie die met de organisatie van het bezoek is be last. Het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië is een antwoord op het bezoek dat pre sident Suharto en zijn vrouw op 3 en 4 september aan Nederland brachten. Het bezoek zou oorspronkelijk van 1 tot 4 september duren, maar werd bekort in verband met de overval op dc Indonesische ambassade. Verrassing in liet Kremlin SAN CLEMENTE. 17-7. President Nixon gaat waarschijnlijk ruim vóór mei 1972 naar China, mogelijk dit jaar nog. zo hebben functionarissen van het Witte Huis meegedeeld. Zij geloven niet dat de twee landen vóór Nixons reis diplomatieke be trekkingen zullen aanknopen. Mao Tsc Toeng, die aan het hoofd staat van de Chinese communistische par tij maar geen officiële regeringspo sitie bekleedt, zal volgens hen niet als gastheer van Nixon optreden, maar zij verwachten wel dat de twee leiders elkaar zullen ontmoeten. Nadat iemand van het Witte Huis had verklaard dat Nixons bezoek waarschijnlijk ruim voor mei 1972 zou plaatsvinden, werd hem gevraagd of het dit jaar nog zou kunnen ge beuren. Het antwoord luidde: „Dat is niet uitgesloten. Wij moeten nader overleg plegen en tegen het begin van dc herfst zullen we er wel een duidelijk idee van hebben". Kissinger Het Witte Huis gaf nog enkele bij zonderheden over het bezoek dat Nixons adviseur Kissinger van 9 tot 11 juli in het diepste geheim aap Pe king heeft gebracht, terwijl hij in Pakistan had laten weten dat hij zich enkele dagen terugtrok omdat „zijn maag van streek was". Kissinger blijkt met drie medewerkers in to taal 49 uur in dc Chinse hoofdstad te hebben vertoefd. Daarvan sprak hij ongeveer 20 uur met premier Tsjoe En Lai en diens assistentent. Tsjoe had Kissinger „cnor mhoffelijk" ont vangen. Dc besprekingen waren zeer zakelijk, op de man af. zonder reto risch gepraat, verlopen. Zij werden gehouden in het staatsgaslenverblijf waar Kissinger logeerde, en ook in de grote volkszaal. die de Chinese premier gebruikt voor recepties en diners. Kissinger had Mao Tse Toeng nief ontmoet. Het Kremlin De verrassing van hol Kremlin over bet bezoek van president Nixon aan China is volgens waarnemers uit twee voorvallen gebleken. Ten eerste uit het antwoord van een woordvoer der van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Deze verklaarde, dat het bezoek in feite voortkwam uit de bilaterale Chinees-Amerikaan se betrekkingen en dat hij daarover geen verdere mededelingen te doen had. .5 STOCKHOLM. Dc Zweedse Rijks- bank heeft bij de politie-autoriteiten een klacht ingediend legen Folke Or- lander, directeur van een handel in feestartikelen, die closetpapier, be drukt met afbeeldingen van biljetten van 100 kronen, in de handel heeft gebracht. De Zweedse Bank vreest, dat - ondanks het verschil in papier, toch de mogelijkheid beslaat dat de afdrukken voor betaling gebruikt zulten worden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Jonge mensen spreken over wat zij doen. oude mensen over wat zij-gedaan hebben en dwa zen over wat zij zullen doen. Evenals minister Adam Malik van het bezoek van de president gebruik maakte voor een gesprek met minis ter Luns. zal minister Schmelzer in Djakarta ongetwijfeld besprekingen voeren met zijn Indonesische ambt genoot. Tupamai'os plegen grote bankoverval MONTEVIDEO. 17-7. Zes Tüpama- ros guerrillastrijders hebben een van de grootste roofovervallen uit de Uruguyaansc geschiedenis op hun naam gebracht door een bank in liet noord-Uruguyaanse Taeurembo van 82 miljoen pesos (1.3 miljoen gulden) te beroven. Hoewel politie en leger na de overval het gebied afgrendel den wisten dc bankrovers tc ontko men. Voorts was er de weigering van dit ministerie om de correspondent van dc Franse radio- en televisie-om roep O.R.T.F. in Moskou toestem ming te geven in Frankrijk de film zijn commentaar over dit actuele on derwerp te vertonen. Men heeft in Moskou de indruk, dat de Russen nog niet het antwoord hebben gevonden op het besluit van het Amerikaanse staatshoofd, dat hen zal dwingen hun tactiek ten opzichte van de V.S. en China geheel te wijr zigen. SAN CLEMENTE. 18-7. President Nixon is niet van plan op zijn terug reis van Peking naar Hanoi te gaan, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis zondag meegedeeld. De Londense ..Observer" had ge meld dat president Nixon mogelijk een bezoek aan Hanoi zal brengen als hij terugkeert van zijn bezoek aan China. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog; zwakke tol matige wind. in hoofdzaak tussen west en noord: mi nimumtemperaturen van 12 graden in het noordwesten tot 5 graden in het zuidoosten van het land; maxi ma morgen omstreeks 19 graden. Voor woensdag: Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: I tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 juli. Zon op 4.43, onder 20.49. Maan op 2.01. onder 20.02. Nieuwe maan: 22 juli (10.15). HOOG- EN I.AAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 juli 1.22 13.55 7.11 19.47 Springtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het rustige en vrij koele weer komt dinsdag nog geen einde. Wel kan een oud front, dat over de Noordz<& langzaam naar hel zuid oosten trekt, tijdelijk voor wat meer bewolking zorgen. Aan dc kust blijft de wind vanuit zee waaien. In de aanwezige koude lucht trad in het weekeinde op meerdere plaat sen nachtvorst op. In koude lucht boven West-Europa worden de maxima in het algemeen niet hoger dan twintig graden. Daarentegen werden zondag in Italië maximum temperaturen bereikt van boven de 35 graden, op meerdere plaatsen liep de temperatuur zelfs op tol 39 gra den. In het overgangsgebied tussen deze zeer warme luëht en de vrij koude boven West-Europa kwamen in het weekeinde boven Noord-Italië en Noord-.Toegoslavic zeer zware on weersbuien voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1