BLIK DOOR HET WERELD Europese handel onder Westduitse leiding Flitsen uit het buitenland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ARAM EN HET TEKEN VAN YAGO Het internationaal verkeer in Eu ropa is wel heel sterk toegenomen met de opkomst van het sociaal toe risme. Het kontakt tussen de EEG- volken heeft ertoe meegewerkt dat de Europa-gedachte bü de burgers is toegenomen. Zjj wensen meer vrijheid aan de grenzen en het pas stien van tolbomen is inderdaad eenvoudiger geworden. Het kontakt tussen Europeanen heeft er eveneens toe geleid dat het prijsniveau tussen de landen moest worden genivelleerd om smokkel op grote schaal tegen te gaan. Oek het assortiment goederen in de onderscheiden landen is genivel leerd. Zo op het eerste gezicht zou men zeggen dat het met de eenheid van Europa al aardig vordert. Niets is minder waar. De nog bestaande economische verschillen worden wel duidelijk geïllustreerd door de va luta-crisis waarin wij ons bevinden waarvan gezegd wordt dat zij dooi de dollar wordt veroorzaakt. Amerikanen willen meer vrijheid Na de dollar-crisis in Europa, waar bij de mark en de gulden zwevend werden, heeft de Organisatie van Economische Samenwerking en Ont wikkeling zich over de ontstane pro blematiek gebogen om aan de sa menwerkende landen een aantal aan bevelingen te kunnen doen. Bij die vergadering is gebleken dat er niet alleen tegenstellingen bestaan tussen Europa en de V.S. maar ook tussen de Europeanen onderling. Dat is o.m. al duidelijk gebleken bij de landbouwpolitiek. Door een inge wikkeld subsidie-systeem proberen de E.E.G.-landen binnen hun eigen grenzen de boerenstand in leven te houden, maar dat lukt ten koste van elkaar. De Amerikanen willen op dit gebied meer vrijheid zodat zij in Europa meer graan en andere land- bouwprodukten kunnen importeren. Dat zou de positie van de Ameri kaanse betalingsbalans kunnen ver beteren. Voor de E.E.G. is dit echter onaan vaardbaar. De Amerikanen pleiten evenzeer voor vergroting van de Ja panse import naar Europa, zodat de V.S. zich daar enigszins van kunnen bevrijden. Ook daar is echter weinig kans op concessies. Nog minder is men in Europa genegen de preferen ties af te schaffen welke sommige ontwikkelingslanden in de E.E.G. ge nieten. Men kan dus niet stellen dat Europa een open handelspolitiek voert en Amerika alleen protektio- nistisch is. Bestedingsbeperkingen Verschillende landen zijn van me ning dat de V.S. hun defensie-uit gaven moeten beperken maar noch de Fransen noch de west-Duitsers zijn bereid de verdediging van Euro pa op voldoende schaal over te ne men. In feite ligt bij die defensie-in spanning van de V.S.de voornaamste oorzaak van hun enorme tekort op de betalingsbalans. Aan dat tekort tillen wij in Europa heel zwaar en wij wen sen dat de Amerikanen daar een ein de aan maken door hun importen te beperken en al die andere bestedings beperkende maatregelen te treffen die wij zelf niet willen toepassen. Wij menen dat sociaal niet te kun nen verantwoorden, zelfs niet met een arbeidsmarkt die zo krap is, dat er telkens loonexplosies ontstaan. In zo'n situatie verkeren wij immers nu. Als wij onze bestedingen zouden be perken zou er een kans zijn dat onze betalingsbalans weer in evenwicht zou komen. Wij hebben dat nodig want wij zijn van onze export afhan kelijk voor ons bestaan. Wij moeten er onze import mee betalen. Werkloosheid Bij de Amerikanen bedraagt de import nog geen 4 pet. van het bruto nationaal produkt. In hun economisch leven speelt de import én de beta lingsbalans een zeer ondergeschikte rol. Veel meer is hun aandacht in be slag genomen door werkloosheid in eigen land die ca. 6 pet. van de be roepsbevolking omvat. Als dat bij ons zo zou zijn zouden wij zelfs met een miserabele betalingsbalans een veel fellere houding aannemen dan de V. S. thans doen. uNiettemin moeten zij zorgen dat de miljoenen werklozen weer aan de slag kunnen en daar voor riskeren zij eenvoudig een stuk inflatie. Als wij zo in de puree zalen zouden wij van de V.S. economische hulp verwachten. Nu het andersom is steekt Europa geen hand uit om de werkgelegenheid overzee weer in evenwicht te brengen. De Amerika nen menen dat Europa nu beter kan revalueren omdat dit de export naar Europa bevordert waardoor de werk gelegenheid in de V.S. kan worden verbeterd. Neen, zegt Europa met duizenden gastarbeiders onder leiding van ivest- Duitsland. Wij houden voorlopig de koersen van de D.M. en dientenge volge van de gulden zwevend omdat er anders in Europa wel eens een de pressie zou kunnen okmen. Alhoewel die koers voorlopig nog wel zwevend zal blijven, ziet het er naar uit dat er per saldo toch een revaluatie moet worden geaksepteerd. Hoe deze pre cies uitpakt is niet te voorspellen. Zij werkt vermoedelijk deflatoir en daar is niets tegen. Muntmanipu^ties Wij menen dat de V.S. een star spel spelen met hun inflatoire dollar poli tiek. Zij offeren echter de sterke dol lar op aan hun sterke internationale postie, ook al zegt onze bankpresi- dent Zijlstra dat die dollar daarmee geen internationale eenheid kan blij ven. Zij zien beter dan wij dat de de valuatie van.de dollar veel meer on gunstige effekten op de wereldhandel zal hebben dan de revaluatie van en kele Europese munten. Zo wordt de internationale wereld handel op het scherp van de snede uitgevochten met als kans dat de wereld verdeeld raakt in een aantal geïsoleerde handelsblokken, die el kaar bestrijden o.m. met muntmani- pulaties, zoals in de dertiger jaren ook gebeurde. In het licht van het voorgaande is het misschien toch verstandig dat Europa wat soepeler staat tegenover de gedachte uit de O.E.S.O. en van de Amerikanen om via een nieuwe internationale organisatie de inter nationale handelsspanning te ver minderen. Het is een goed Neder landse traditie om te streven naar een handelsevenwicht in de wereld. Onder leiding van Amerika? Mis schien. Een dergelijke leiding is zon der meer voor ons te prefereren bo ven een Europees blok onder Duitse leiding. Wie zou er anders de leiding opeisen in west-Europa? Waar dat toe leidt hebben wij in het verleden ondervonden. Ver. Ned. Fabrikaat wordt opgeheven DEN HAAG, 15-7. De Vereniging Nederlands Fabrikaat houdt per eind van dit jaar op te bestaan. De vereniging heeft sinds 1915 geijverd voor het gebruik van Nederlandse produkten. Onder invloed van het vrije han delsverkeer in de E.E.G. en van de toenemende internationalisering van üo industrie, is de belangstelling voor het doel de laatste jaren sterk gedaald. 'Er zijn nog besprekingen gaande met instanties, die sommige activiteiten van V.N.F. zullen voort zetten. Ook wordt overwogen een stichting in het leven te roepen om de uitreiking van de koning Willem I-prijs voort te zetten. MARKTBERICHTEN Coöp Vcluwse Eicrveiling Barncveld Aanvoer 1.164.060 stuks, stemming vlot. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51/52 gram 6,30- 7,20; 56/57 gram 7,10-8,40; 61/62 gram 7,50-8,8.5; 66/67 gram 8,20-9,70. Eicrveiling Barncveld Aanvoer 1.078.554 stuks, stemming vlot. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51/52 gram 7.35- 7,49; 56/57 gram 7,50-8,16; 61/62 gram 7,91-8,65; 66/67 gram 8,23-9,10. Eiermarkt Barncveld Aanvoer ca. 1.900.000 stuks, han del redelijk. Eieren van 50/58 gram f 7,20-8,75 per 100 stuks, kg-prijs f 1.44-1,51; van 59/64 gram f 8,95- 9,45 per 100 stuks, kg-prijs f 1,52- 1,48; van 65/69 gram f 9,60-10,00 per 100 stuks, kg-prijs f 1,48-1,45. Witte eieren 50 tot 100 cent per 100 stuks lager. YORK. De generale synode van de Anglicaanse kerk heeft een voor lopig besluit tot samengaan met de Methodistische kerk genomen. BONN. De staatssecretarissen Egon Bahr van West-Duitsland en Michael Kohl van Oost-Duitsland zetten hun gesprek over Berlijnse zaken op 19 juli voort. Het is hun veertiende ontmoeting. De vorige had op 8 juni in Bonn plaats. SYDNEY. De regering van de oost- Australische deelstaat Queensland heeft de uitzonderingstoestand af gekondigd ter bescherming van de blanke Zuidafrikaanse rugbyploeg „Springboks", die een tournee door Australië maakt. TAIPEH. Volgens het officiële persbureau van Formosa zijn in maart j.l. honderd anti-Maoisten aan boord van 'n gestolen kanoneerboot gedood toen zij van het Chinese vas teland poogden te ontsnappen. Ze waren onderschept door een commu nistisch patrouille vaartuig dat het vuur opende en de kanonneerboot tot zinken bracht. LOESAKA. Zambiaanse troepen zijn donderdagmorgen de universiteit van Loesaka binnengetrokken om erop toe te zien dat de studenten ge ve lg geven aan het jongste rege ringsbesluit de universiteit tot 30 augustus te sluiten. MANILLA. De Filippijnse presi dent Marcos heeft een wet goedge keurd op grond waarvan vliegtuig kapers voortaan de doodstraf zul len krijgen. Dit is in Manilla verno men. CAIRC. De Libische ambassadeur in Marat is volgens het Egyptische blad Al Achram gearresteerd. Am- basadeur Jcessef Sjibani is gearres teerd op bevel van generaal Oufkir. De Marokkaanse ambassade in Span je heeft de Libische regering hiervan in kennis gesteld. SAIGON. De Zuidvietnamese vice- president, Cao Ky, heeft een scherpe aanval gedaan op president Van Thieu en hem o.m. beschuldigd van „dictatoriale praktijken". BIELEFELD/KEULEN. De Duitse man is tnodebewuster dan ooit te voren: volgens mededelingen van de Duitse industrie kocht hij in het af gelopen jaar de meeste overhemden in vergelijking met de mannen in andere Europese landen. ISTANBUL. Deniz Gezmis en twin tig anderen staan met ingang van vrijdag terecht voor een militaire rechtbank 'in Ankara, waar zij zich zullen moeten verantwoorden voor de tegen hen ingebrachte beschuldi gingen als moord, ontvoering, bank roof en andere gewelddaden. MOSKOU. Volgens het solidari1- teitscomité met de Russische joden in Nederland is donderdag in het Russische Khitsjelnik een proces be- gonnen tegen Alexander Gorbach, een 35-jarige ingenieur van joodse afkomst. Welke beschuldiging tegen Gorbach is ingebracht is niet be kend. FRANKFORT, 15-7. Antara - In donesië en Roemenië hebben een overeenkomst over de aflossing van Indonesiës schulden gesloten op ba sis van de verdragen tussen de lan den van de zgn. Club van Parijs en Djakarta, aldus heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, meegedeeld. DJAKARTA. De Sowjetambassa- deur in Djakarta, Mikhail M. Vokov, heeft de voorzitter van de „Golkar" - de door de regering gesteunde functionele groep - geluk gewenst met haar overwinning in de algeme ne verkiezingen van 3 juli. KNOKKE. Zoals verwacht heeft Roemenië in Knokke de 13de Euro pa-beker voor zangvoordracht ge wonnen. Het kreeg van de jury 89 punten; Spanje en Groot-Brittannië werden 2de ex-aequo met 81 punten en Frankrijk werd laatste met 75 punten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Tweede-Kamer- lid Koekoek (B.P.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of hij bereid is, zolang de gemeentepo litie van Den Haag in gebreke blijft, de Hagenaars tegen de gastarbeiders die hun woning willen bezetten, te beschermen door het inzetten van Koninklijke Marechaussee en rijks recherche. Een plaatje uit 1909 van het - thans in restauratie zijnde - stadhuis van Brou wershaven. Men lette ook op de groep „Brouwenaars" voor het hotel café restau rant-uitspanning Ringelberg, toen nog in oude vorm. AMSTERDAM. De recherche van Sao Paulo in Brazilië speurt naar de moordenaars van de 67-jarige dia mantair Jacob Barber, die in de avond van 13 april in zijn flat in Buitenveldert-Amsterdam werd doodgeschoten en beroofd van een ton aan diamanten en f 25.000 aan sieraden. DEN HAAG. Mr. A. P. Spaander man, sinds de jongste verkiezingen lid van de Tweede Kamer voor DS'70 heeft als kamerlid bedankt. De heer Spaanderman is teruggetreden, om dat zijn oorspronkelijke werkkring - hij was districtscommandant van de rijkspolitie te water in Dordrecht - hem beter ligt dan de politieke werkzaamheden in de Tweede Ka mer. Hij blijft voorzitter van zijn partij. DEN HAAG. De Nederlands-Bra ziliaanse besprekingen over het be sluit van de Braziliaanse regering, de territoriale wateren tot 200 mijl bui ten de kust uit te breiden, zullen waarschijnlijk voor het einde van deze maand worden hervat. WEESP. In het ziekenhuis in Hil versum is de 25-jarige R. Renhk uit Hilversum donderdagochtend over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Eerder liep de man ernstige brandwonden op toen zijn auto in brand vloog bij èen botsing met een tegenligger op de provincia- leweg Amsterdag-Weesp-'l Gooi. UTRECHT. De meeste „oud-inva liden" zullen in de loop van deze maand bericht ontvangen over de aanpassing van de daglonen waar- raar hun W.A.O.-uitkering wordt berekend. Dit deelt het voorlich tingscentrum sociale verzekering mee. DEDEMSVAART. In een zieken huis te Zwolle is overleden de 76- jarige heer H. Meerlo uit Dedems- vaart, die eerder met zijn rijwiel door een personenauto was aange reden. EGMOND BINNEN. Bij de Abdij te Egmond Binnen is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de aan de kapel grenzende kaarsenfa briek, die geheel uitbrandde. VOGELENZANG. Bij een ver keersongeluk in Vogelenzang is de bestuurder van een personenauto, de 54-jarige H. K. F. Sorge uit Fürt (Beieren) om het leven gekomen. 30. Voorzichtig, elk gerucht vermijdend sloop Aram naderbij. Hier kon hij mis schien iets te weten komen! Hij durfde zijn aanwezigheid echter niet te verraden, daar hij in het onzekere verkeerde met wat voor mensen hij te maken had. Waren dit dc indringers die het schip hadden overval len? Dan mocht men hem zeker niet zien Aram begreep best dat hij tegen deze over macht op dit ogenblik niets beginnen kon Er hadden zich verscheidene mannen rond het vuur verzameld en gespannen ke ken zij naar een kleine, dikke figuur, die bezig was een stuk wildbraad aan een korte dolk boven het vuur te roosteren Uit hun gesprekken leidde Aram af dat hij de aan voerder van het troepje moest zijn. Hij werd door de anderen tenminste met dc nodige onderscheiding behandeld. Het vVa; een afzichtelijk mannetje, kort en gedron gen van gestalte en met een bolrond ge zicht, waarin een paar kleine varkens oogjes glinsterden. Wij hebben vast niet genoeg aan dil boutje!" hoorde Aram de man zeggen. „Wc moesten er nog iets bij zien te krijgen!' Hij zag hem een groot dolkmes uit d< schede trekken en voor hij goed en wel begreep wat er aan dc hand was, had dc kleine man het met een vlugge beweging in zijn richting gegooid. Aram voelde het ding langs zijn hoofd suizen en zag hoi het. met de punt in dc boom terecht kwam waarachter hij zich verscholen had. Tril lend bleef het staan. Ned. Herv. Kerk Ziuikzcc: Gasthuiskerk: 11 uur ds. Assendorp; 9.30 en 7 uur ds. Van der Schee. Kerktverve 9.30 uur ds. Van den Berg. Serooskerke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven. Burgh: 9 en 10.15 uur da. Van Leeuwen. Haam stede: 9.30 en 7 uur ds. Eoer, Ha- zerswoude. Renesse: 9 en 10.30 uur ds. J. H. Boerlijst; Ridderkerk; 19 uur ds. C. W. de Ruijter, Zaandam; 20.30 uur Duitse dienst. Noordwelle: 9.30 uur ds. Westerhoi'. Scharcndijkc: 11 uur ds. Van den Berg. Brouwersha ven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemai- re: 9.30 uur ds. Feunekes. Noord- gouwe: 11 uur ds. Geers. Dreisclior: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10 uur ds. E. P. Kuin. Nieuwerlcerk: 10 uur ds. S. Bijl, Krimpen aan de IJs- sel. Oost eiland: 10 uur ds. Omme- ring; 6 uur ds. G. F.Voorhoeve, Ove- zande. Sirjansland: 10 uur ds. Fa- ber; 6.30 uur ds. Korevaar, Rotter dam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. De Mey, Woerden. Lutherse Kerk Zicrikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Ziciikzce: 10 en 18.30 uur ds. iN'ieuwsira, Drachten. Haamstede: 8.30, 9.30 en 10.30 uur ds.' Van der Kooij; 7 uur ds. Hortensius, Leiden. Renesse 7 uur ds. C. W. de Ruijter, Zaandam. Scharendyke: 9 en 10.30 uur ds. Put; 19 uur ds. Rienstra. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. P. A. de Bres. Zonnemaire: 10 uur ds. Hortensius, Leiden; 2.30 uur ds. Nicuwsma. Drachten. Nieuwcrkerk- Oostcrland: 10 uur ds. P. J. Wester- reng, Barncveld; 4 uur ds. H. K. Poelman, Kamperland, (voorber. H.A.). Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Rienstra, (bed. H.A.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven; 9 en 7 uur ds. Van Dijk, Ommen. Haamstede: Ger. kerk, 5 uur ds. Van Dijk. Clir. Geref Kerken Zicrikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwervc: 10 uur prof. dr. J. van Genderen; 6 uur ds. T. Har der. Haamstede: 11 uur ds. T. Har der, Rozenburg; 17 uur prof. dr. J. van Genderen, Apeldoorn. Nieuwer- kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Renesse: 9.30 uur ds. Harder; 18. '30 uur prof. dr. Van Genderen. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 9. 11 en 3 uur ds. P. Honkoop, Kampen. Nicuwcrkcrk: 10 en 3 uur kand. Koster, Yerseke. Ocsteriand: 10 cn 2.30 uur leesdienst; 6.30 uur kand. Koster. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zicrikzee: 10 cn 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst Nicuwcrkcrk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 cn 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Krrken Oosterland: 9.30. 2 en 6 uur ds. A. van der Meer. Bruinisse: 10 cn 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommclsdjjk: 10 uur da. H. van Holk-Mcijcr, Billhoven. Leger des Hcils Zicrikzee: Poststraat 37 - 10 uur hciligjngsdienst; 12 uur jeugdsomen- komst; 19.00 uur verlossingssamcn- komst. Rooms-Kalholicke Kerk Zicrikzee: zaterdag 19 uur, zondag 8 cn 10 uur. Haamstede: Zaterdag 19 uur; zondag 8.30. 10. 11 30 (Deutsche Goltesdienste) cn 19 uur. Renesse: zaterdag 17 en 19 uur; zondag 9.30, 11 en 19 uur (Deutsche Gottesdien- ste). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bennekom: C. W. Corts, Vianen. Geref. Kerken Aangenomen naar Oldekerk J. Knol, ziekenhuispredikant te Laren (N.H.). Benoemd tot godsdienstleraar aan het Visser 't Hoofd-college te Lei den: dr. A Wind, miss.-pred. (was verbonden aan Near East School of Theology te Beiroet, Libanon, voor de Morgenlandzending), die deze be noeming heeft aangenomen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Biezelinge: G. W. v. d. Klis, kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Drogeham: J. Jonker, kand. te Hilversum, die be dankte voor Boskoop, Eemdijk, Go- rinchem, Murmerwoude, Slièdrecht, Soestdijk en Zaandam. OVERDENKING Waarom moet men naar de kerk of naar Leger gaan? Omdat Christus zelf dat wil. Velen denken, dat men toch wel geloven en zalig worden kan, ook al komt men nooit in de kerk of het leger. Bovendien vinden altijd heel wat mensen, dat het maar beter is, je neus niet in een wespennest te ste ken, door je ergens bij aan te sluiten want dan moet je een keus maken en word je misschien gemengd in een onverkwikkelijke strijd. Houd je maar afzijdig en maak zelf maar uit, wat je geloven zult cn wat niet. Maar wat denkt u van een schaap, dat de Herder wel wil volgen, maar zich niet bij de kudde aansluit? Zou de Herder dat goed vinden? Wat denkt u bijv. van een hand of een voet. die wel geleid wil worden door het hoofd, maar niet bij het li chaam wil behoren? Kan dat? Christus zegt: Ik ben hel Hoofd cn de gemeente is Mijn lichaam, gij zijl leden van Mijn lichaam, aan Mij maar ook aan elkaar verbonden. „Ik ben dc ware wijnstok, gij zijt dc ranken". (Joh. 15). Wie bij Christus wil horen, maar niet bij dc gemeente, die raakt Chris tus kwijt. God houdt van alle mensen. Hij is de Vader. En wij zijn Zijn kinderen. Daarom moeten wij onze broeders cn zusters aanvaarden en ons met hen verbonden weten. Het zal moeten zijn als de gedachten die hier onder staan. In dc liefde Gods, die door hel evangelie als een stralenbundel ons omvat, wil ik mij met dc anderen koesteren. Van dc genade van God. die door de prediking van hel evangelie lot ons komt. wil ik ook met de anderen leven. Zo zullen wij samen Zijn volk zijn. Samen dc kudde van de goéde volgend Zijn stem. (Herder. Samen Zijn lichaam, geregeerd als ons Hoofd. (door Hem Samen verlost en daarom dankbaar leven met elkaar. Samen ook eenmaal In eeuwige zaligheid. H. G. KOOYMAN. (Offi< Lt de H<

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5