Geen verrassingen in halve finale eampingtoernooi Renesse ONZE PEZZELRÜBRIEK Gevaar voor 'getto-vorming' in steden Aardappelteelt kan rendabel worden SPORT VOETBAL KENliSSE, 15-7. la liet camping voetbaltoernooi te Renesse hebben zich donderdagavond in de halve fi nale geen verrassingen voorge daan. Zowel Schouwen als de Oase slaagden erin hun wedstrijd op overtuigende wijze in winst om te zetten. Ruimtepakken aan WASHINGTON, 15-7. Na hei ongeluk met de Soivjet-Russi sche Sojoez zullen de ruimte vaarders in de Apollo 15 ver moedelijk eenmaal meer hun ruimtepakken moeten aantrek ken dan aanvankelijk was voorzien. De NASA heeft daar toe een aanbeveling gekregen die nog wordt bestudeerd. Vol gens het huidige plan zouden Scott, Irwin en Worden meest al slechts lichte overalls dra gen. Evenals hun voorgangers zullen zij bij lancering, koppe lingsmanoeuvres en bij de lan ding op de maan hun ruimte pakken aantrekken, die dan echter niet onder druk worden gezet. De ruimtevaarders heb ben dan ook geen handschoe nen aan en geen helmen op. Aanbevolen is nu de ruimte pakken ook aan te trekken wanneer Scott en Irwin na het verblijf op de maan weer in het moederschip zijn terugge keerd en het afstoten van het maans'chip vorobereiden. Tot dusver werden de overalls hierbij gedragen. Dc ontmoeting tussen Schouwen en de Bremhoeve gaf vooral in de eerste helft een aantrekkelijke strijd te zien waarin beide partijen elkaar niet veel toegaven. Schouwen slaag de er reeds in de derde minuut in de leiding te nemen 1-0 een stand wel ke ondanks de pogingen welke de Bremhoeve ondernam om de balans weer in evenwicht te brengen in de le helft niet meer werd gewijzigd. Met een zeer fraai doelpunt, een trekballetje van de doellijn die werd ingekopt, bracht Schouwen al spoe dig na de hervatting de stand op 2-0. Hoewel de Bremhoeve hierna dapper bleef volhouden toonde Schouwen zich hierna toch de betere ploeg. Nog tweemaal slaagden zij er in de doelman van de Bremhoeve te verschalken waarmee zij de eind stand op 4-0 brachten. Oase-Wijde Bliek De tweede halve finale wedstrijd tussen de Oase en de Wijde Bliek gaf hel talrijke aanwezige publiek een strijdte zien die toch wel op een lager niveau lag dan de voor gaande wedstrijd! De eerste periode toonde een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarbij het technisch toch wel minder onderlegde team van de Wijde Bliek zich zelfs enige sco ringskansen wist te scheppen welke evenwel onbenut bleven. Ondanks het wind nadeel slaagde de Oase er in naar mate de tijd vorderde zich een veldmeerderheid te verschaffen wat zij nog in de le helft met een tweetal doelpunten tot uitdrukking brachten, 2-0 Ook na de rust bleef de Oase het spel beheersen waarbij zij nog eenmaal het doel van de Wij de Bliek wisten te doorboren "waar mee de eindstand op 3-0 werd be paald. Heden (vrijdag)avond zal De traditionele puzzelaars(sters) zijn in de afgelopen week weer dui delijk in aktie geweest, getuige het aantal ontvangen oplossingen. Daar naast waren er ook weer heel wat nieuwelingen, zodat de zomer-be- langstelling voor de rubriek redelijk op peil mag worden genoemd. De eerste prijs is bestemd voor: mevr. A. W. de Vlieger-Groen Meidoornstraat 14 Nieuwerkerk De tweede prijs gaat naar: mevr. J. P. Born-Bakker Bogaardstraat 12 Zierikzce De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. hutspot; 6. canasta; 12. taan; 13. laag; 14. L.P.; 16. kans; 18. spar; 19. L.S.; 20. lel; 22. rendier; 24. mei; 25. Aden; 27. toren; 28. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 gedroogd vrucht vlees van de kokosnoot; 6. hoofd deksel; 10. niet licht geroerd, onge voelig; 13. onbeklemtoonde vorm van mij; 15. toiletbenodigdheid; 16. vierhandig dier; 17. meterton (afk.); 18. Ned. luchtvaartmij. (afk); 20. danspartij; 22. hoofddeksel; 23. vrucht; 24. bloedgever (pseudo-La- tijn); 26. doorzichtig garenweefsel met fijne mazen; 27. voorzetsel; 28. smalle strook land tussen twee veen- plassen; 29. belemmering (figuur lijk); 31. loterijbriefje; 32. met na me (afk.); 33. telwoord; 34. achterste losse deel v.e. fuik; 36. muzieknoot; 37. man van adel; 40. kleurlinge; 42. sprookjesfiguur; 43. muntstuk uit vroegere jaren; 45. geen inhoud hebbend; 46. opening; 47. afgesneden schijf; 50. borstharnas; 52 in eigen persoon; 55. Néd. dichter (1780-1856); 57. melkwol; 59. bijwoord; 60. tover godin; 61. schriftelijk bewijs van be taling; 62. milli-ampère (afk.): 63. stad in Duitsland; 65. loopplaats voor kippen aan het hok; 67. sterk stralend; 68. niet meer aanwezig; 69. middenstuk v.e. fietswiel; 70. kleine druklcttersoort: 72. rij; 73. overdek king v.e. voertuig: 75. knaagdier; 77. soort onderwijs (afk.); 78. aardrijks kundige aanduiding (afk.); 79. scheepsvloer: 81. vlaktemaat; 83. ou de legteëenheid; 84. deel van Euro pa; 86. vlinderbloemige plant; 87. bovenste deel van de slokdarm. Verticaal: 1. langwerpige vrucht; 2. nationaliteitsletters van vliegtui gen afkomstig uit Nederland; 3. recht stuk v.e. rivier tussen twee bochten; 4. rijstbrandewijn; 5. ver haal van aanzienlijke omvang; 6. deel v.e. boom; 7. raadgeving, ad vies; 8. landbouwwerktuig; 9. dun en lang chocoladereepje; 11. 0,1 meter (afk.); 12. uitroep van blijdschap; 14. rampzalige toestand; 17. zangwijs; 19. zorgvuldig opgestapelde hoop takkenbossen; stro enz.; 20. slee met stuurinrichting; 21. oude lap; 22. vaatwerk met korte hals; 24. munt eenheid in Joegoslavië; 25. ondeu gende jongen; 28. deel v.e. voertuig; 30. insekt; 33 gebogen priem; 35. wa terblaasje; 38. kwaal, gebrek; 39. ti tel van de keizer van Ethiopië; 40. provincie van de Unie ,van Zuid- Af rika; 41. appelsoort: 44. bloeiwij- ze; 47. brandbare delfstof; 48. regel matig, gewoon; 49. telwoord; 50. handigheid; 51. metselaarsgereed schap; 52. reeks woorden die in hun verband een afgeronde gedachte uit drukken; 53. dun plaatje van een of andere stof; 54. fluit die een octaaf hoger ligt dan de dwarsfluit; 56. al vorens; 58. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 64. vocht dat zich in vruchten bevindt; 66. hansworst; 67. lidwoord; 68. platte, bcitelvor- mige spie; 71. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht; 74. zij rivier van de Schelde; 76. metsel specie; 79. dat wil zeggen (afk.); 80. gchalteëcnheid van ogud (afk.); 81. hoewel, ofschoon; 82. boomloot; 84. zoon (afk.); 85. titel (afk). eerst de wedstrijd om de 3e- en 4e plaats worden gespeeld tussen de Bremhoeve en de Wijde Bliek waar na het toernooi om de Renesse cup zal worden afgesloten met de finale tussen Schouwen en Oase. Ajax contra Nacional? AMSTERDAM, 15-7. De besturen van Ajax en National de Montevi deo zijn donderdagavond overeenge komen - mits toestemming van de Zuid-Amerikaanse voetbalbond wordt verkregen - de eerste wed strijd voor de wereldbeker donder dag 2 september in Amsterdam te spelen en de return op woensdag 8 september ergens in Europa te hou den, waarbij speciaal genoemd wer den West-Duitsland en België. „Als de Zuid-Amerikaanse voetbalbond geen toestemming verleent wordt er niet gespeeld", zei Ajaxpraeses van Praag kort maar krachtig. Goes; 29. nader; 31. rog; 32. klont; 33. daarop; 35. waarde; 36. el; 37. omliggend; 40. en; 42. aan; 43. eed; 45. front; 46. rebus; 48. tel; 50. wal; 52. as; 54. wielewaal; 57. e.a.; 58. na deel; 60. lauwer; 62. tronk; 63. bah; 65. riant; 66. Eros; 67. renet; 69. ka de; 70. laf; 71. verdrag; 73. rel; 74. os; 75. tong; 76. tres; 78. R.I.; 79. koet; 80. reus; 82. poorter; 83. bal ling. Verticaal: 1. hollander; 2. t.t.; 3. sak; 4. paar; 5. onnet; 7. Alpen; 8. naar; 9. aar; 10. s.g.; 11. assistent; 15. pedaal; 17. snor; 18. Sieg; 19. Leende; 21. Leda; 23. droog; 24. moor; 26. nero; 28. glad; 30. roman tiek; 32. kandelaar; 34. plateel; 35. weeraal; 38. in; 39. ge; 41. arm; 44. lui; 47. kanteloep; 49. 11.; 50. ww.; 51. marteling; 53. sarras; 54. wens; 55. eland; 56. Luik; 57. eender; 59. doof; 61. waar; 63. berg; 64. hert; 67. rente; 68. tarra; 71. voet; 72. geel; 75. tor; 77. sul; 79. K.O.; 81. si. TOURMALET. Hoog tronen de bergen boven de nietige figuurtjes, die zich in de stralende zon op hun ranke fietsjes voortspoedeneen romantische be schrijving van de keiharde sport, die „Ronde van Frankrijk" heet. Hier is de Belg Van Impe, de hoofdpersoon, die de pas neemt. Uitslagen camping voetbal Voor 45 jaar. Voor een groot aantal belangstel lenden werden donderdagavond op nieuw drie wedstrijden voor het cam- ping-voetbaltournooi gespeeld. De or ganiserende vereniging DFS won in poule A met 2-1 van Ginsterveld. Blomshoeve speelde in een spannend duel gelijk tegen buurman Wielewaal (eindstand 0-0) en in poule B ging 't Torentje ten onder tegen Duinoord met 1-3. Zierikzee in 3e klasse D Voor het komende seizoen is Zie rikzee ingedeeld in de 3e klas D, Zuid I van de K.N.V.B. De rood-zwarten zullen in de komende competitie de volgende tegenstanders ontmoeten: Breskens, DOSKO (Bergen op Zoom), Hontenisse, H.V.V. ,24 (Hulst), METO (Hoogerheide), N.S.V. (Nispen), R.C.S. (Souburg), Terneuzen, Vogelwaarde, Vosmeer, Zeeland Sport (Vlissingen). Duivelaml J A—MEVO 1 A De liefhebbers van voetbal kun nen op zaterdagmiddag 17 juli a.s. aan hun trekken komen om een in teressante match bij te wonen op het sportterrein: ..De Saöle" alhier. Het elftal Duiveland 1 A (Junioren) zal om half drie uitkomen tegen MEVO 1 A (Junioren). Ilct belooft indien de weersgesteldheid meewerkt. een mooie wedstrijd le worden. Oefenwedstrijd Sch.-Duivelands elftal Voor de a.s. zaterdag 24 juli te spelen wedstrijd tegen Xerxes zul het voorlopige Schouwen-Duive- lands elftal a.s. maandag te Renesse nog een oefenwedstrijd spelen tegen een sterke combinatie van de vier elftallen welke in het camping toer nooi te Renesse in dc halve fijiale speelden. Dc aanvang van deze wed strijd is bepaald op 19.00 uur. Sparta komt in sterkste opstelling naar Brninissc Voor dc morgen (zatcrdug)avond tc Bruinissc tegen het Zeeuwse elf tal te spelen wedstrijd zal dc Rot terdamse cre-divlsicclub Sparta, welke dit seizoen deelneemt aan Europacup II. met zijn sterkste op stelling binnen dc lijnen verschijnen. De nieuwe Sparta-traincr. oud- ocfenmccslci van het Nederlands elftal Elek Swarz, heeft o.m. in zijn ploeg opgesteld: Pim Doesburg. Ger tie ter Horst, Hans Vennekcr, Jan Kleinjan. Jurgen Kristcnsen en Hans Eijkenbroek. Bij hel Zeeuws elftal zijn S. dc Waal en W. de Kok niet beschik baar. Zij zullen worden vervangen door Vcrberkmoes (Abeel) en Ver- duin (Breskens) Scheidsrechter is dc heer Poelman. UTRECHT, 15-7. Het gevaar van een zekere „getto-vorming" in grote agglomeraties, ook in ons land, wordt in de hand gewerkt door ontwikkelingen als de langzame vermindering van de waar dering voor bestaande woonwijken, de ontvolking der oude bin nensteden, de hoge kosten van de nieuwbouw, de in verschillende opzicht ondoorzichtige verhouding tussen huur cn inkomen en de ontoereikendheid van de subsidiëring van de woningbouw voor de lagere inkomensklassen. Er tekent zich een ruimtelijk aan te wijzen onderscheid af tussen nieuwe duurdere woonwijken en buurten voor hogere inkomensgroepen, waar de bebouwing nog vrij ruim is, cn anderzijds oudere, gOedkópere, veelal weinig aanzien biedende woonwijken en buurten voor lagere inkomensgroepen, overwegend met dichte bebouwing Deze gedachten staan in hel voorwoord van prof. dr. VV. Steiginga lid van het planologische team van de kring Midden-Utrecht (sa menwerkingsorgaan van 8 gemeenten) bij het rapport „Dc beroeps bevolking migreert". Het onivat een onderzoek naar veranderingen van het spreidingspatroon naar beroepsniveau in het gebied van de kring Midden-Utrecht door verhuizing. Wil men getto-tendenzen voorkomen, dan kan men zich niet beperken tot het bouwen van duurdere woonwijken aan de buiten kant van de agglomeratie, zonder zich tc bekommeren om wat elders gebeurt. LAND- EN TUINBOUW Aardappelen worden een droevig produkt Gezamenlijk overleg nodig (Van een medewerker) De aardappel is een van dc landbouwprodukten waarvoor in de E.E.G. geen prijswaarborgen of marktregelingen bestaan. De prijzen laat men geheel afhangen van vraag en aanbod. Het is dus een zuiver spekulatief gewas en een boer die 10 ha aardappelen poot kan, zelfs wanneer de kg- opbrengst al goed te schatten is, op geen tien mille na zeggen wat hy ervoor maken zal, kontrakttcelt uitgesloten. De prijzen1 worden beïnvloed door vele faktorèn: uitgepoot areaal, gcm. opbrengst per ha, veel of weinig ziekten, veel of weinig kriel en doorwas, nachtvorsten, het weer tijdens groei en oogst enclders en de daarvan mede afhankelijke uitvoer. Men kan spekuleren op hoge voorjaarspryzen en de knollen dus lang bewaren. Komen de nieuwe aardappels echter vroeg (beter gezegd: is hun invloed op de prijzen vroeg merkbaar) dan kan men ze naar dc stomerij brengen. De vraag is, of men met dit systeem, inklusicf dc termijnhandcl, nog lang zal kunnen doorgaan. ZIERIKZEE. De burgemeester heeft zitting genomen in de Commis sie voor Zeeland, die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan de slacht offers van de aardbevingsramp in Padang (N.O.I.). BROUWERSHAVEN. In hel stad huis hield het Fancy Fair-comiié, dat beoogt gelden in te zamelen voor het ziekenhuis te Noordgouwe, een ver gadering, waarop mededeling werd gedaan van talrijke geschenktoezeg gingen. ZIERIKZEE (Adv.): Wasknijpers 14 voor 10 ct.; dweilen 0,31; kouse banden (met slootjes) 0,12; 2*pers. zuiver wollen dekens f 4,69. OUWERKERK. Op 30 juli zal het 60 jaar geleden zijn, dat de Bewaar school alhier werd gesticht. NIEUWERKERK. Tijdens een bij eenkomst in de o.l.-school werd af scheid genomen van het hoofd, de heer M. J. Waale. BRUINISSE. Teneinde de slechte toestand in de mosselvisserij althans enigszins te beheersen, besloot een 40-tal vissers voor niet minder dan '25 frank naar België te varen. DREISCHOR. Ten huize Slager vergaderde een gezelschap, dat zich ten doel heeft gesteld het 25-jarig jubileum van Crescendofeestelijk ie herdenken. ZIERIKZEE. In een café aan dc Nieuwe Haven vond een vechtpartij plaats, waarbij een man zo ernstig werd gewond, dat hij later overleed. Waarschu wings- systeem voor automobilisten DEN HAAG. 15-7. Het Brilsc wegvctkeerlaboratorium is be zig een systeem te ontwikkelen waardoor signalen uit kabels dc automobilisten via hun autoradio waarschuwen voor gevaar. Dit systeem, RITA (lioad Information Transmit ted Aurally), zal bij ivijze van proef voor de eerste maal toe gepast worden op het 15 km. lange stuk autoweg M 4, van Londen naar Wales. Elke bood schap zal twee keer aan de automobilist worden doorgege ven. Ervaringen met deze proeven opgedaan zullen aan andere landen - aan Neder land - worden meegedeeld. ZËIERSVELD. In hel Drentse Zci- crsvcld, gemeente Vries, is een ka pitale lundbouwschuur van dc land bouwer P. Schoor aan dc mr. Crca- merslrant door brand geheel ver- Teelt breidde zich uit De teelt van eetaardappelen in Ne derland breidde zich uit van 79.200 ha in 1965 tot 91.700 ha in 1970. Die van fabrieksaardappelen steeg van 43.700 ha tot 66.500 ha. Beide teelten inklusief pootgoed gerekend. De aardappel is dus een gewas waarvan men thans meer dan 158.000 ha teelt en dat is ruim 20 pet. van het bouw land. De teelt van fabrieksaardappe len breidde zich vooral na 1967 uit, toen het gebruik van rassen met weerstand tegen aardappelmoeheid in combinatie met grondontsmetting ruimer werd. Er is belangstelling voor de teelt op de zuidelijke zand gronden, terwijl België, Frankrijk en west-Duitsland thans nagaan in hoe verre zij de fabrieksaardappelieell eveneens kunnen invoeren of uit breiden. Dit wordt pas over enige ja ren aktueel en dan zal men wel ver der zien, zo is de algemene opvatting. Wat de teelt van eetaardappelen betreft zijn er vele wolkjes aan de hemel. Wy hebben jaren gehad, waarin de pryzen s voorjaars sterk stegen en de vroege verkopers scheel van afgunst keken naar de late ver kopers. Het omgekeerde kwam ech ter vaker voor, zoals ook dit jaar. De telers gaan er gewoonlijk van uil, dat men voor de beoordeling van de rentabiliteit van de teelt een lang jarig prïjzengemiddelde moet nemen. Dat is echter een optimistische be schouwing, want om dan aan een goede prijs te komen moet men het jaar 1967 er steeds maar weer bij tel len. Wie met een bepaalde teelt drie jaar achtereen niet goed uit de bus is gekomen moet erkennen dat hg fout zit en niet met vijf jaar terug gaan rekenen. Het geld van vijf jaar gele den bestaat nl. niet meer. Grote wedyver In 15 jaar is de oogst geheel gemo derniseerd, van handwerk tol machi naal oogsten. Het ziet er 'zelfs naar uit. dat de zelfrijdendevierrijige rooier, die bij goed weer er zeker 10 ha per dag zal uitspitten, betekenis gaat krijgen bij loonwerkers en com binaties. Daartnee werd de aardap pel een industrieel produkt, dat thans gewassen, gesorteerd en kleinverpakt overal te koop is. Daarmee werd de kontraktteelt belangrijk en fluks werd zij aangeprezen als het zalig makende middel. Hierbij vergeel men echter gewoonlijk een paar kleinig heden. Allereerst bekonkurreren de ver werkers elkaar dermate, dat de ge schetste ontwikkeling helemaal niet bijgedragen heeft tot een betere prijs voor de teler. Op de tweede plaats daalt het verbruik van gekookte of gebakken aardappeltjes en wanneer deze daling opgevangen wordt door dc stijging bij hel verbruik van frites, chips, sticks enz. enz., dan spint de boer daar nóg geen zijde bij, doordat via deze ontwikkeling de kontrakt teelt sterker wordt. Ten derde blijft de invloed van de doodgewone, on- gewassen en onverpakte aardappel groot, doordat velen zélf hun aardap pelen telen of bij de teler kopen en de langs komende groenteboer óók nogal wat doet met aardappelen. Ten slotte is er dc toenemende wedijver met andere tccltgcbicdcn binnen en builen de E.E.G. Over deze laatste, sprak dr. ir. U. E. v. d. Zaag op de aardappelkon- taktdog voor zuidwest-Nederland on langs in Willemstad. Hij schetste de produktiecapaciteiten van noordoost Frankrijk, west-Duitsland en zuid- Engeland. Hij had er aan toe kunnen voegen, dat zuid-Frankrijk en Italië dë teelt van zeer vroege aardappelen uitbreiden en vermoedelijk de teelt bij ons sterk negatief zullen gaan be ïnvloeden, En dan kan men nóg zo lang en zo goed spreken over rassen- keuze, teeltmaatregelen, houdbaar heid, knolgrootte, wijze van rooien, vervoeren en bewaren en afleveren, over de prachtig georganiseerde Ne derlandse aardappelhandel, onze voorlichting, ons onderzoek en ons pootgoed - teder voelt dat dit lang zamerhand nakaarten wordt. Want al deze dingen gaat men elders vol gen. Engels voorbeeld? Engeland, houdt voorlopig vast aan zijn Potato Marketing Board, die als marktregelend orgaan kan worden beschouwd. Men kan aan haar afle veren en verkopen en men kan het laten. Maar als de prijzen instorten grijpt de board in. Zo heeft zij vorig jaar voor 87 miljoen gulden aardap pelen opgekocht en uit de markt ge nomen. Zij maakt zich gereed om dat ook dit jaar te doen, want tot dusver ziet hel er naar uit dat de oogst we derom groot zal zijn. In Nederland voelen vele telers veel voor spekulaüe. De aardigheid gaat er echter af als die alleen leidt tot een keuze tussen slechte of zeer slechte prijzen, terwijl de huisvrouw bereid is een goede prijs te betalen (en dat veelal ook doet), zelfs als de boer in de aardappelpuree zit). Het is met de aardappel ongeveer gesteld als met de appel en het ei: men ziet alleen de industriële pro- duklie-, verwerkings- en afzetmo gelijkheden maar vergeet dat zij el kaar bekonkurreren op de rug van dc boer. Hij is immers tóch maar leve rancier van de grondstofAnderen wijzen een regeling af met het oog op de exportbelangen. Hierbij ver geel men, dat de uitvoer volkomen afhankelijk is van de opbrengsten elders en dus eveneens spekulatief. Het zou beter zijn als men een teelt regeling aanvaardde, het uitgepote areaal vroegtijdig inventariseerde en daarop gemeenschappelijke maatre gelen grondde. Houdt men de teelt enigermate in de hand, dan zijn goe de prijzen zonder meer gewaarborgd. Hel is merkwaardig, dat teclltech- nisch thans vrijwel alles mogelijk is, maar dat men markttechnisch plot seling hele hcirscharen leeuwen en beren op de weg ziet als men over teelt regeling spreekt. Ook bij een goede marktordening is het verrassingselement voor dc te ler niet weg. Zijn opbrengsten wisse len van jaar tot jaar. Dc aardappelen tijdig cn goed uit dc grond krijgen is vaak óók een hele kunst en doordat de bewaring lonend gemaakt zou moeten worden via een oplopende prijsstof fel kan men óók nog wel wat winnen of verliezen. Nu het er naar uitriet, dat de vette jus voorgoed van de teelt af is dien men aan het bo venstaande aandacht tc schenken. En liefst vroegtijdig, d.w.z. voor men door schade en schande geleerd heeft dat het niet anders kan. Er is thans een hele rij van agrarische produkten die aantonen dat men snel naar op lossingen tn deze richting moet zoe ken. Dc tuinbouw levert er ook weer tragische voorbeelden van. W. Boshuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4