Ik ben je opa niet. Ingewikkelde botspartij kruising Serooskerkseweg-Stoof weg Loof van de zilveruien wordt weggebrand Britse boeren achter E.E.G. STREEKNIEIJWS Geef me liever wat om handen! Syrië verbiedt commando-acties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 juli 1971 Nr. 20910 Advertentie Veel materiële seliade SRROOSKERKE, 15-7. Donderdag pin}» 19.00 uur had op de splitsing Serooskerkseweg-Stoofweg een aan rijding plaats tussen een personen auto bestuurd door A. VV. P. uit Nij megen met een bromfiets bestuurd door J. 11. uit Vlissingen. De aanrijding ontstond toen de be stuurder van de personenauto de rij baan van de Serooskerkseweg ver liet in de richting Stoofweg en daar bij geen voorrang verleende aan de over het rijwielpad in de richting Zierikzee rijdende bromfiets. De duopassagiere van de bromfiets mej. P. C. J. uit Vlisingen werd van De beschadigde auto uit Rijswijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Veraiulering in „zilverwit' BRUINISSE, 15-7. In de landbouw zijn de laatste halve eeuw. veel werkzaamheden veranderd of ma chinaal geworden. Vorige week za gen we echter een geheel nieuwe manier van werken. Met een machine, werd namelijk het loof van het gewas afgebrand. Een machine met fel brandende oliebranders, tast de grond af en verschroeid het loof. Daardoor wordt het mogelijk, de zilveruien, want dat waren het, machinaal te oogsten. We herinneren ons, (voor de twee de wereldoorlog), dat het trekken van de zilveruien, aan vele handen werk gaf. Vooral in de crisistijd 1930-1940, was men blij dat men in de „zilverwit" een meer dan gewoon loon kon verdienen. Maar ook hier heeft de machine handenarbeid verdrongen. Nieuwe bedrijfsruimte Oosterlandse warme bakker slaat vleugels uit COSTERLAND, 15-7. Vanouds zijn de meeste dorpsbakkerijen aan de kleine kant en vooral met het oog op de ook in dit vak doorgaande me chanisatie, die veel ruimte vergt voor allerlei machines en apparaten, helpt men zich vaak zeer moeilijk. Meestal hebben de bakkers geen ruimte meer over om goed uit de weg te kunnen. Dit was voor bakker J. C. G. Bouwman, sinds enige jaren bakkerspatroon alhier aan de Sint Joostdijk, reden dat hij op drastische wijze een eind heeft gemaakt aan deze permanente ruimtemisêre. In de ruim twee jaren dat het geleden is dat hij deze zaak overnam van de heer Hirdes zijn er al verschillende nieuwe machines en apparaten in zijn klein bakkerijtje bijgekomen en is. hij als het ware uit zijn bedrijf gegroeid. Daarom heeft deze ondernemende zakenman de koe bij de horens ge vat en achter het bestaande bakke- rjjtje een flinke bedrijfsruimte ge bouwd, volop voorzien van licht en lucht, groot ongeveer 52 m-, voor zien van een plat dak. Een hoogst moderne oven zal eerstdaags in deze ruimte worden gebouwd, een zgn. Thermovent-cir- culatie-oven, met maar liefst drie verdiepingen en voorzien van de nieuwste snufjes op dit gebied. Ver der komt er rondom aan de muren en op de vloer een betegeling, die het geheel een fris aanzien ver schaft. De bestaande bakkerij zal als magazijn worden ingericht. Verder is bij het bedrijf een autogarage ge- KERKNIEUWS Vier miljoen in 1970 voor Stichting Oecumenische Hulp UTRECHT, 15-7. De Stichting Oe- cumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft in 1970 bijna vier miljoen gulden besteed aan pro jecten over de hele wereld. Van de gelden, binnengekomen via het giro nummer van het oecumenisch helpen en voor een deel afkomstig uit na tionale acties, ging 46,8 procent naar Afrika, 17,8 procent naar Zuid-Ame rika; 16.1 procent naar Azië, 9.6 pro cent naar Europa, 1,8 procent naar het Midden-Oosten en 0.9 procent naar Noord-Amerika. Zeven procent van de gelden ging in bureaukosten zitten, aldus een opgave in het jaar verslag van de stichting. Scheepvaartberichtcn Abida. 15-7 Rotterdam naar Hamburg. Camitia, 17-7 te Curagao verwacht. Diloma. 14-7 te Forcados. Kara. 17-7 te Curagao verwacht. Mississippi Lloyd. 14-7 180 m. z.o. Keelung. Zafra, 25-7 Mena al Ahmadi verwacht. bouwd. Al met al een mooie verbe tering vooral belangrijk omdat de zgn. „warme bakkers" steeds meer van het toneel verdwijnen. Overleden na val van brommer SITTARD, 15—7. Het 13-jarig Am- bonese meisje Els Akihary uit Sit- tard is overleden, nadat zij donder dagmiddag was betrokken bij een verkeersongeluk. Zij zat achterop de brommer van een Ambonese jongen die in Sittard een bocht te ruim nam en in botsing kwam met een auto. Het meisje kwam zo ongelukkig te vallen dat zij kort daarna is overle den. LONDEN, 15-7. De Britse boeren bond heeft zich donderdag akkoord verklaard met de voorwaarden van toetreding tot de E.E.G. De voorge nomen regelingen bieden de moge lijkheid produktie en inkomsten te vergroten, zo verklaarden de leiders van de bond op een bijeenkomst in Londen. Het enige voorbehoud dat gemaakt werd was, dat de regering- Heath al haar beloften nakomt. De Zeeuwse muziekschool De Zeeuwse Muziekschool te Mid delburg «is een bloeiende instelling geworden, die steeds meer leden trekt. Vorig boekjaar 1968-'69 waren dat er 2538, in het cursusjaar 1969-'70 werd een aantal van 3012 leerlingen bereik't. Voor Schouwen-Duiveland waren dat er: Brouwershaven 30; Bruinisse 38; Duiveland 38; Middenschouwen 2; Westerschouwen 35; Zierikzee 168. Het hoogste aantal leerlingen telt Middelburg (644). gevolgd door Vlis singen (471), dat overigens bijna ge lijk is aan Goes (429). HAAMSTEDE Eerste wandeltocht geen succes De eerste wandeltocht, zoals ge woonlijk in de bouwvakvakantie ge- organiseerd door de sportvereniging D.F.S. in nauwe samenwerking met V.V.V. Burgh-Haamstede is geen groot succes geworden. Er kwamen op deze mooie wandelavond slechts 35 tippelaars aan de start die bij het V.V.V.-kantoor was gevestigd. Onder de wandelaars waren veel jeugdige deelnemers zodat de deelname der ouderen maar zeer matig was. De route liep ditmaal het polderland schap in en wel de omgeving Bou- mansweg richting natuurreservaat „De Schelphoek" cn na een stukje zeedijk weer landinwaarts richting finish, waar de bekende herinne- ringstrofce lag te wachten. De totale lengte bedroeg ongeveer 15 km. de bromfiets geslingerd en liep di verse verwondingen op. De heer Simons arts te Renesse verleende het slachtoffer eerste hulp. Bromfiets en auto werden bescha digd. De bestuurder van een Zweedse personenauto, J. M. A. uit Christian- stad, die over de rijbaan van de Se rooskerkseweg reed i n de richting Haamstede zag het ongeval gebeu ren en verminderde snelheid om hulp te verlenen. Een daarachter ko mende personenauto bestuurd door J. H. v. R. uit Rijswijk bemerkte te laat dat de voor hem rijdende auto snelheid verminderde, waardoor hij op het laatste moment krachtig moest remmen. Deze personenauto kwam al remmende op het linker weggedeelte terecht alwaar een bot sing plaats vond met een uit tegen gestelde richting komende vracht auto bestuurd door P. V, uit Zierik zee. Beide auto's liepen belangrijke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Botsing in Weststraat Toen W. J. v. d. B. uit Rotterdam met zijn auto rijdend in de West straat te Haamstede, plotseling moest stoppen, werd dit te laat opgemerkt door de hem achterop rijdende per sonenauto, bestuurd door K. M. K. uit Eindhoven, met gevolg dat deze onzacht tegen de achterzijde van de voor hem gestopte wagen botste. De beide auto's werden beschadigd. Kasteelconcert in slot Haamstede In het kader van het Belgisch-Ne derlands Cultureel Verdrag wordt op woensdagavond 21 juli aanstaan de in het slot Haamstede een zg. „kasteelconcert" gegeven door het Telemann Barok Ensemble. Dit ensemble, onder leiding van Patrick Peire, bestaat uit Jacques van Daele, klavecimbel, Paul Poppe cello en Patrick Peire, blokfluit. Uitgevoerd wordt het volgende programma: J. Loeillet, sonate in e- moll voor traversfluit en b.c.; A. Vi valdi, sonate in e-moll voor cello en klavecimbel; G. F. Handel, sonate in G-dur voor traversa en b.c.; A. Par- cham, solo in G-durr voor blokfluit en b.c.; A. Vivaldi, sonate in g-moll voor blokfluit en b.c.; G. Ph. Tele mann, partita in e-moll voor so- praanfluit en b.c. Ditzelfde pro gramma werd, aldus wordt medege deeld met groot succes ten gehore gebracht als derde kasteelconcert 1971 in slot Male bij Brugge. Het Telemann Barok-ensemble is afkomstig uit Brugge RENESSE Jongerenavond in hervormde kerk In de serie bijzondere diensten in de herv. kerk te Renesse wordt don derdag 22 juli een jongerenavond gegeven. Daartoe zijn als medewer kers uitgenodigd de zanggroep en combo Nova Melodia uit Kapelle- Biezelinge. Deze jeugdige en enthou siaste groep zal er ongetwijfeld in slagen de nodige sfeer in de kerk te brengen. Met moderne liederen en moderne begeleiding hopen ze de aanwezigen te boeien en te doen meezingen. De leiding berust bij ds. L. de Wit. De toegang is vrij en met name de jongeren wordt op deze avond gewezen. BRUINISSE Eenvoudige uitbieiding jachthaven Een eenvoudige uitbreiding van de tijdelijke jachthaven in de werkha- ven (doorlopend vol) stond al lang op het wensprogramma te Bruinisse. Door een simpele construktie loop steiger (stalen buis als drijver) heeft men thans al een zekere uitbreiding bereikt. De verdere uitbreiding moet nog worden gerealiseerd maar reeds thans leveren de nieuwe geschapen ligplaatsen baten op. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SPIER. Het ernstig verkeersonge luk bij Spier, gemeente Beilen, dat maandag j.l. al aan twee mannen en een vrouw het leven kostte, heeft een vierde slachtoffer geëist. In tart ziekenhuis te Hoogeveen is de 56- jarige mevrouw J. Duivendijk-Min- nekus aan haar ernstige verwondin gen bezweken. DEN HAAG. Het sociaal-pedago gisch onderwijs (S.P.O.) omvat 87 scholen met 19.338 leerlingen. Van hen volgen 9.072 leerlingen volledig dagonderwijs en 10.266 partieel on derwijs. Het aantal mannelijke leer lingen bedraagt 7.589 en het aantal vrouwelijke 11.749. AMSTERDAM. Het jubilerende circus Toni Boltini - het bestaat thans 25 jaar - heeft donderdag avond zijn première in Amsterdam beleefd, waar het een maand lang, tot 15 augustus, middag- en avond voorstellingen zal geven aan de Jan van Galenstraat in het westelijk stadsdeel. DEN HAAG. Minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) kan nog niet zeggen op welke wijze de nieuwe regering het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden in gaat voeten, dat bü het regeerakkoord is overeengekomen. „Het hele probleem moet opnieuw op de helling". ZOUTKAMP. Een Zoutkampervis ser heeft een zeemijn uit de eerste wereldoorlog op Lauwersoog bin nengebracht. De mijn was groten deels gevuld met vis, maar onderin zat nog een onaangetaste springla- ding. NUTSSPAARBANK Uw ideale «reziiislnink U bent welkom bü UW Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaariieming effecten KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. DEN HAAG. Ondanks alle concen traties wordt het aantal bedrijven en ondernemingen in ons land steeds groter, een beeld dat ook in alle an dere belangrijke industrielanden in de westelijke wereld valt waar te nemen. HAARLEM. Het Frans Halsmu seum in Haarlem zal worden toege rust met een mechanisch bewakings systeem dat per jaar een besparing van f 30.000 oplevert (minder sup poosten). De apparatuur zal f 188.000 kosten. ROTTERDAM. De Roterdamse po litie heeft opnieuw een jeugdbende opgerold, die zich de afgelopen maanden druk bezig heeft gehouden met het plegen van inbraken in hui zen, winkels, kantines en pakhui zen in de Maasstad. DODELIJKE ONGELUKKEN APELDOORN. De 16-jarige J. R. van Schoonhoven uit Ederveen is overleden aan de verwondingen die zij opliep bij een ongeval met een personenauto, dat op maandag 5 juli j.l. plaat had. IJMUIDEN. De 75-jarige mevr. M. de Groot-Kok uit IJmuiden is don derdagochtend op een zebrapad van de Lange Nieuwstraat in haar woon plaats door een passerende perso nenauto aangereden De vrouw werd zwaar gewond naar het Zeeweg zie kenhuis overgebracht, waar zij en kele uren later aan haar verwondin gen is overleden. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Het Zuidvietnamese staatshoofd, Thieu, .en zijn vice-pre sident, Cao Ky, zouden hun verkie zingscampagne financieren met gel den uit de opbrengst van de handel in verdovende middelen. De corres pondent in Saigon van de Ameri kaanse omroeporganisatie N.B.C., Phil Brady, heeft dit donderdag in een televisie-uitzending meegedeeld. LONDEN. Zeven procent van de Britten meent dat de Verenigde Sta ten lid zijn van de E.E.G., en vier procent denkt dat ook de Sowjet- Unie en Zuid-Afrika deel uitmaken van de Europese Economische Ge meenschap. Slechts één op de vijf Britten kan de zes lidstaten van de E.E.G opnoemen. Veel bejaarden willen werken. Kunnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik MMwJê dit vignet: Publikatie aangeboden dool- dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SiRE Weer rumoer roild Turkse woning DEN HAAG, 15-7. In de omgeving van de Netscherstraat in Den Haag is het donderdag opnieuw onrustig geweest. Een vijftigtal politiemannen met bamboeschilden, helmen en wapen stok patrouilleerde in de omgeving en voerde geregelde charges uit als groepen jongelui mei stenen gooiden De Netscherstraat, waar het huis ligt dat de aanleiding voor de problemen is geweest en waar een groep Turken woont, was voor alle verkeer afge sloten evenals enkele omliggende straten. De politie verrichtte een ar restatie, een jongen die werd aan gehouden wegens het gooien met stenen. De moeilijkheden deden zich vooral voor op de Delftselaan en in de De Lierstraat. Zware luchtvervuiling in Miinchen MÜNCHEN, 16-7. München, waar volgend jaar de Olympische Spelen zullen worden gehouden, heeft de ernstigste luchtvervuiling van alle steden in West-Duitsland. Volgens een officiële studie over luchtverontreiniging en geluidshin der, moeten drastische maatregelen worden genomen om de verontrei niging, die voornamelijk wordt ver oorzaakt door uitlaatgassen van het vele verkeer, tegen te gaan. De concentratie van enkele ge vaarlijke gassen en de omvang van het lawaai in sommige delen van München, hebben al de aanvaard bare normen overschreden. Gewaar schuwd wordt dat het leven in Mün chen binnen enkele jaren ondraag lijk zou kunnen worden. Aap zet stroom voor aap EINDHOVEN, 15-7. Een waar schijnlijk bij een handelaar in Best ontvluchte aap heeft er donderdag morgen voor gezorgd, dat de elektri citeitsvoorziening in Eindhoven uit viel, waardoor een groot deel van Woensel en de gemeente Son en Breugel zonder stroom zaten. De aap is tussen twee verschillende leidin gen van het verdeelstation Vrede- oord terecht gekomen. Hij moest zijn vlucht met de dood bekopen. De sto ring, die om kwart voor negen be gon, heeft ongeveer een kwartier geduurd. Boze dochter terecht VLISSINGEN, 15-7. De 14-jarige Liesbeth de Pagter uit Vlissingen is terecht. Op 4 juli jl. liep zij boos van het vakantie-adres van haar ouders weg in de plaats Lafranche (Spanje). De dodelijk ongeruste ouders scha kelden de politie in Spanje en Ne derland in. Deze deden op hun beurt een beroep op Interpol. Donderdag belde Liesbeth op van uit Palamos, waar zij na haar om zwervingen bij Vlissingse buren, die op een camping aldaar vertoefden, aanklopte. De dolgelukkige vader heeft het eerste vliegtuig naar Spanje genomen om de verloren dochter op te halen, die haar ouders per tele foon liet weten het verder goed te maken. Succesvolle Grevelingen- flagen te Bruinisse BRUINISSE, 14-7. Het optreden van de Volksdansgroep Mediobur- gum op woensdagavond in de mu ziektent bracht direct al veel volk op de been, om het kleurige fleurige schouwspel van de in klederdracht optredende groep te zien en mee te klappen en te zingen. Een succesnummer ook voor de vele toeristen, die het gebodene zeer waarderen. Donderdag stond de dag, hoofdza kelijk in het teken van de kinderen. Gedurende de mooie zomerdagen die we thans beleven heeft het leven op Bru zich verplaatst van het dorp naar het strand aan de Grevelingen. Vandaar een aantal strand wedstrij den, die zeer geanimeerd werden be oefend. Ook dit kinderfeest was dan ook wel een succes. BEIROET, 15-7. Syrië heeft Pales tijnse commando-organisaties ver boden vanaf zijn gebied acties te on dernemen tegen Jordanië. Dit heb ben Palestijnse kringen in Beiroet donderdagavond meegedeeld. Zij zei den dat de commando-organisaties in Syrië een breed front tegen Jordanië hadden willen openen om de druk op de Palestijnen in het noorden van het land te verlichten, en daar fei telijk al mee waren begonnen toen de Syrische autoriteiten woensdag avond hun verbod hadden afgekon digd. „Kiekjes" op bel station UTRECHT, 16-7. Op 17 stations in het noorden en oosten van ons land kunnen treinreizigers die een pas foto nodig hebben zich sinds kori door de lokettist laten kieken. De voorziening is getroffen op kleinere stations, waar de aanschaf van een „fotoautomaat" economisch niet ver antwoord is. Nu kan de haastige rei ziger zich ook daar binnen één mi nuut op de gevoelige plaat laten vastleggen, uiteraard tegen betaling. Dood door druggebruik AMSTERDAM, 15-7. Sectie op het lichaam van de 25-jarige Amster dammer Adriaan J. M. V. heeft uit gewezen dat hij is gestorven aan overmatig drug-gebruik. De jonge man werd woensdag in het V.U.-zie- kenhuis in de hoofdstad opgenomen, 's Middags overleed hij. De moord op de Franse kampeerders LONDEN' 14-7. De jongeman die dood is aangetroffen in een auto op 70 km van de plaats waar drie Fran se toeristen zijn vermoord, is inder daad de dader. De politie heeft mee gedeeld dat er een briefje is gevon den, waarin hij zijn daad bekent. Het is een 25-jarige vrijgezel uit Lon den, vertegenwoordiger van een drukkerij-uitgeverij. Hij heeft een gestolen geweer gebruikt. Door uit laatgas in de wagen te leiden, heeft hij een eind aan zijn leven gemaakt. Impulsiviteit staatshoofd zal Lihië opbreken CAIRO, 15-7 De impulsieve sym pathie die het staatshoofd van Libië, kolonel Moeammar El Gaddafi, aan de samenzwering tegen koning Has san de tweede aan Marokko heeft betuigd zal hem en zijn land waar schijnlijk opbreken. De weerslag ervan zal zich bin nen afzienbare tijd doen gevoelen in de betrekkingen tussen Libië en ver scheidene Arabische landen, met na me Egypte, dat zich steeds heeft in gespannen meer eenheid in de Ara bische wereld te brengen ten behoe ve van de strijd tegen Israël en dat zich nu door Gaddafi in een moei lijk parket gemanoeuvreerd ziet De betrekkingen tussen Libië en Ma rokko, die sinds Gaddafi na de val van koning Idris op 1 september 1969 aan de macht kwam toch al niet zo goed waren, zijn thans wel op het nulpunt aangeland. Joodse hongerstakers in Moskou gearresteerd MOSKOU, 15-7. De Moskouse po litie heeft de ongeveer 45 Russische Joden die in het centraal telegraaf kantoor in de stad in hongerstaking zijn gearresteerd. Dit berichtten Joodse kringen in Moskou. De groep die voornamelijk uit Georgiërs bestaat begon drie dagen geleden haar aktie toen een ant woord op aanvragen naar Israël te mogen emigreren uitbleef. Later sloten zich bij dit stille protest nog Russische Joden uit Moskou, Kiew en Simferopol aan. OMMEN. De inwoners van Ommen zijn hevig verontwaardigd over de beestachtige wijze, waarop een on verlaat het paard van de familie Ruitenberg heeft vermoord. De heer Ruitenberg heeft een forse beloning uitgeloofd voor inlichtingen en de politie heeft het onderzoek naar de 'identiteit van de moordenaar met kracht ter hand genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3