AGENDA J. Westerbeeke (Zierikzee) vijf-en-twintig jaar bij niclkvervoer Nijmegen verwacht ruim 14.000 wandelaars (sters) voor Vierdaagse Woningproduktie dit jaar gestegen Hamburgse politie schoot meisje dood Zorgen om haven van Rotterdam LAATSTE NIEUWS HEMO PROMOTS Ecu bijzonder jubileum ZIERIKZEE, 15-7. Jammer dat er voor meikvervoerders geen standbeel den opgericht worden - desnoods kleintjes - want dan wisten wc iemand, die het toekomt; de heer J. Westerbeeke te Zierikzee, die vyf en twintig jaar lang melk heeft vervoerd van de boeren naar de fabriek te Zierikzee. VUf dagen per weck; men had het gedacht, zeven dagen per week, want koeien hebben geen melk-snipperdagen. Hun witte plas moet ook de zater dagen en zondagen worden vervoerd en dat doet de heer Westerbeeke al een kwart eeuw lang met zyn vrachtwagen, in dienst van Vrachtvervoer Van der Wekken te Zierikzee. spannen, maar Westerbeeke heeft het door do bank toch altijd goed met de bazen kunnen vinden, al waren er „ups en downs". Het eerste jaar was het rijden voor de C.A.V. Graszaad, klaverzaad en dat soort dingen moesten naai de landbouwers worden gebracht. Soms zestig „klantjes" per dag en iier werd het „dus" de melk, met als onderbrekingsperiode de ramp. In die eerste tijd - ja, men moet het maar gewoon neerschrijven - ver voerde Westerbeeke de lijken van verdronken slachtoffers. Zware tillerö op, volle bussen (bij de fabriek) er af, lege bussen er weer op. Zo gaat dat van april tot oktober ook tij dens de weekeinden. Het loon vergoedt ook hier de ar beid maar - zo hebben we wel be grepen - als er nil eens een gespierd busscntillcrtje de jubilerende melk rijder zou komen assisteren, dan was daar zijnerzijds geen bezwaar tegen. Veel „support" kreeg de jubilaris van zijn echtgenote, die het maar moest „nemen" met die weekends en staande 11a een kwart eeuw hard werken, stuit men toch op twee dankbare mensen, die zaterdag a.s. in hotel-café-restaurant Van der Weijde te Noordgouwe door „de baas' zullen worden gehuldigd en in de bloemetjes gezet. Erg verdiend, dachten we. Men giel zo lichtvaardig de melk in de koffie, maar heus „er steekt heel wat achter". Vraag het jubilaris Westerbeeke Zwaar bij het melkrijden is de lil- lerij met de bussen. Volle bussen er (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer Westerbeeke (58) had het destijds nooit gedacht, maar het le ven kent zijn verrassingen. Hij chauffeurde voor de oorlog bij de Stoomtram Walcheren en zat op de bok van de „Scheldebus". De oorlog dreef hem onvrijwillig naar Schou- wen-Dlüveland en toen hij de be vrijding koppelde aan de gedachte snel terug naar Westkapelle waar hij vandaan kwam, kwam de vrouw in het spel. Zij is een Dreischorse; Westerbeeke deed nog wat werk voor een Haamsteedse koppelbaas, maar hij voelde zich chauffeur in hart en nieren: „en toen heb ik maar bij Van der Wekken aangeklopt". Het was meteen raak en Wester beeke kwam uiteindelijk op de melkauto. De situatie in die tijd was bij het vrachtbedrijf nog heel an ders. Wat thans terrein is voor de „karren", was toen nog boomgaard. Aparte mensen Melkrijders zijn aparte mensen en vrachtvervoerders in het algemeen ook. Het heeft nog wel eens willen NIJMEGEN, 15-7. Naar alle waar schijnlijkheid zuilen dinsdag 20 juli ruim 14.000 wandelaars starten voor de 55e Vierdaagse van Nijmegen, die tot en met vrijdag 23 juli zal duren. Weliswaar wees de computer don derdag tijdens de persbijeenkomst nog „pas" 13.180 deelnemers aan, maar de organisatoren verwachten zeker 1000 wandelaars in de reste rende tijd te kunnen noteren. Dat zou betekenen dat ongeveer duizend personen meer dan vorig jaar het onzekere avontuur zullen wagen. Van die 13.180 wandelaars hebben 7410 de Nederlandse nationaliteit. Bij dit contingent zijn 4930 burgers en 2480 militairen. Daarna volgt het legioen uit West-Duitsland, dat 1422 deelnemers telt, onder wie 475 mili tairen. Voor de eerste maal zal een wandelaar uit de Ivoorkust en Bra zilië acte de presence geven. In to taal zijn 25 nationaliteiten vertegen woordigd. Opvallendste deelnemer is zeker de Deense sergeant Gert Noergaard, die eerst aan een twee daagse in zijn land deelnam, vervol- LAND- EN TUINBOUW Minimuinprijsregeling voor appelen en peren DEN HAAG, 16-7. Het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen heeft de nieuwe minimumprysrege- lïr.g voor appels en peren voor het komende seizoen bekend gemaakt. Deze verschilt niet van de regeling van het vorig jaar vcor wat de op- houdpryzen betreft. Appelen zullen "dit seizoen niet be neden de 15 cent per kg verkocht mogen worden op de veilingen en peren niet beneden 6 cent per kg, voor zover het de consumptie afzet betreft. Een uitzondering geldt voor enkele met name genoemde rode appelras sen waarvan de ophoudprijs 10 cent per kg is. Wanneer deze prijs niet gemaakt kan worden mag het fruit worden aangeboden voor de fabriek en dan geldt een ophoudprijs van 6 cent per kg voor de appels en 3 cent voor de peren. In dit geval krijgt de teler de werkelijk gemaakte prijs uitbetaald. Heeft ook de fabriek geen interesse dan wordt geen ver goeding bij doordraai betaald. Indien er interventie op de appel en perenmarkt plaats vindt inge volge de E.E.G.-regelingen dan geldt de E.E.G. interventieprijs als mini mumprijs indien deze boven 15 cent per kg ligt en anders geldt de Cen traal Bureau minimumprijs van 15 cent per kg. Ei zal dit seizoen een heffing van 10 cent per 100 kg van alle aange voerde appelen en peren worden in gehouden voor het minimumprijzen- fonds van het Centraal Bureau van de veilingen. gens naar Apeldoorn liep waar hij momenteel de vierdaagse aflegt, en daarna nog even Nijmegen aandoet. En dal alles met zestien kilogram bepakking bij zich. Dood 11a te hard rijden UTRECHT, 16-7. De 19-jarige mon teur J: A. Apperloo uit Amersfoort is in de nacht van donderdag op vrij dag in het ziekenhuis De Lichten berg in zijn woonplaats overleden aan het ernstige hoofdletsel, dat hij kort tevoren bij een verkeersongeluk in Hoogland had opgelopen. De jon geman reed op zijn motor met een volgens de rijkspolitie veel te hoge snelheid over de Hamseweg in Hoog land. Hij sloeg over de kop. Geef gezondheid HIVERSUM, 16-7. Op dinsdag avond 14 september zal de AVRO onder het motto „Geef gezondheid" een grote inzamelingsaktie houden ten behoeve van de medische hulp verlening aan de bevolking van de derde wereld. Daartoe brengt de AVRO via radio en televisie een tot na middernacht durend gevarieerd programma vanuit de Doelen te Rotterdam. DEN HAAG, 15-7. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn in ons „land 47144 nieuwe woningen gereed gekomen, ruim 6000 meer dan in die periode in het vorige jaar. Ook het aantal „begonnen" woningen is ge stegen, nl. tot 55.144 (vorig jaar 50.727). Eind mei waren 160.088 woningen in aanbouw, 101.395 eengezinshuizen en 58.693 woningen in meergezins- huizen. Eind mei vorig jaar waren 154.935 woningen in aanbouw. De cijfers over mei van dit jaar: voltooide woningen 10.794 (v.j. 9.977), „begonnen" woningen 12.697 (v.j. 11.251). VALPARAISO (Chili). Een zware aardbeving heeft in grote delen van Chili schade aangericht. Er zijn talrijke doden en gewonden te betreuren. Op de foto: een deel van de neergestorte toren van de kathedraal van Valparaiso. HAMBURG, 15-7. Bij een vuurge vecht met de politie is donderdag middag in Hamburg de tot de anar chistische Baader/Meinhofgroep be horende 20-jarige leerling kapster Petra Schelm dodelijk getroffen. De politie hield donderdag in heel Noordduitsland een grootscheepse klopjacht op leden van de groep. Op talrijke plaatsen waren wegversper ringen opgericht. Met machinepisto len gewapende agenten controleer den meer dan 3.500 auto's. Ook heli kopters waren bij de actie ingescha keld. Volgens de politie was een in Stuttgart gestolen auto in Hamburg- Bahrenfeld door een wegversperring gereden. De beide inzittenden, de uit Berlijn afkomstige Petra Schelm en de 22-jarige Werner Hoppe uit Ham burg, zouden direct het vuur heb ben geopend op agenten, en er te voet vandoor zijn gegaan. De man werd spoedig overmeesterd, de vrouw schoot opnieuw toen zij bijna was ingehaald. De politie vuurde te rug, waarbij het meisje door een kogel onder het linkeroog werd ge troffen. Ze stierf later in het zie kenhuis. In drukke straat De schietpartij speelde zich af in een drukke straat. Voorbijgangers zochten in paniek dekking. De poli tie hield elders nog enkele verdach ten aan, maar liet deze vrijwel allen weer los nadat gebleken was dat ze niets met de Baader/Meinhofgroep hadden uit te staan. Nationalisaties in Chili Twee doden door DJAKARTA. In traditionele kleding, sarong en kabaja en blootvoets verricht mevr. Suharto, echtgenote van de Indonesische president, de openingsworp toen het Jaya Bowling Centre in Djakarta in gebruik werd genomen. SANTIAGO, 15-7. President Sal vador Allende heeft donderdag de Chileense myncn genationaliseerd. Hij ondertekende in het presiden tiële paleis de Zondag door het con gres goedgekeurde grondwetsherzie ning waarbij de staat het „duurzame een onvreemdbare recht" krijgt over het beheer van de bodemschatten van het land. De Amerikaanse investeringen in de Chileense kopermijnen worden geschat op meer dan 700 miljoen dollar. ROTTERDAM, 16-7. Het bestuur van de Rotterdamse Kamer van Koophandel is niet optimistisch over de concurrentiepositie van de haven van Rotterdam. In het jaarverslag 1970 schrijft het bestuur dat na de loonsverhogingen in de haven, afgedwongen door de staking van 1970, de Rottehdamsc havenbedrijven de tarieven aanzien lijk moesten verhogen. Dit heeft, al dus de Kamer van Koophandel, ge leid tot een verzwakking van de Rot terdamse concurrentiepositie. Ook op wat langere termijn ziet dc Kamer van Koophandel die positie zich niet gunstig ontwikkelen. Muisjes verkracht ROTTERDAM. 15-7. De recherche van dc Rotterdamse zedenpolitie heeft twee mannen van 28 en 18 jaar gearesteerd. die ervan worden ver dacht afgelopen dinsdagavond in een huis in het oude noorden in dc Maas stad twee Rotterdamse meisjes van veertien jaar te hebben verkracht. De arrestaties werden verricht, na dat de meisjes zelf bij de politic aangifte hadden gedaan. chip ontploffing op GOTHENBURG. 15-7. Twee ha venarbeiders zijn donderdag omge komen en zeven werden gewond bij een ontploffing in het ruim van een Deens vrachtschip in de haven van Gothenburg. Het was de Pona van 9.500 ton. die al chemicaliën aan boord had en ver der werd geladen met papier. Een uur na de klap brandde het vaartuig nog fel. Steeds meer kilometers DE NI-I A AG. 15-7. Gemiddeld legt elke Nederlander thans ruim vijf maal zo veel kilome ters af als twintig jaar gele den. Voor het eerst zijn in 105'.) in ons land meer dan 100 mil jard reizigerskilometers afge legd. In 1050 bedroeg het totale personenvervoer nog slechts 21 miljard kilometers. Dit staat in dc zojuist verschenen t,Sta tistiek non hel personenver voer 1000" van het C.B.S. Het Centraal Bureau raamt de in 1069 afgelegde afstand op 105,2 miljard kilometers, vergeleken bij 06.2 miljard km. in het jaar daarvoor, een stijging met bij na 10 procent. Het vervoer met cle fiets is hierin niet begrepen. Van het totaal aantal afgeleg de kilometers is bijna S3 pro cent (87.1 miljard km.) wel een particulier vervoermiddel af gelegd en wel 72 procent (75,7 miljatd. km.) met de auto en ruim 10 procent (11,4 miljard km.) met een bromfiets of mo- tarfiets. Het openbaar vervoer per bus, trein en tram nam goed 17 procent (18,1 miljard km.) voor zijn rekening. Na een bijeenkomst aan de Tech nische Universiteit van West-Berlijn gehouden i.v.m. de dood van Petra Schelm., zijn donderdagavond in het centrum van de stad onlusten uitge broken. Zestig tot tachtig betogers gooiden op het Ernst-Reuterplein ruiten in van het I.B.M.-gebouw. Nederlander beschoten aan Oostenrijks- Hongaarse grens WENEN, 16-7. De 23-jarige Nij- megenaar Marinus Reinders is don derdagavond op de grens tussen Oostenrijk en Hongarije door Hon gaarse grenswachten neergeschoten. De Nederlander werd met schot wonden aan de benen en de rug op genomen in het .ziekenhuis te Kittsee (Oostenrijk) waar operatief ingegre pen werd. De jongeman is niet in levensgevaar. Het incident vond donderdag avond omstreeks half zeven plaats op ongeveer een kilometer afstand van de Oostenrijkse douanepost langs de weg Wenen-Boedapest. Volgens zijn eigen opgave wilde Marinus Reinders de versterkingen aan de grens bezichtigen. Om dich ter bij de grens te komen was hij over de sooorbaan bij het station van Nickelsdorf (Burgenland) gelo pen. Volgens spoorwegbeambten zou hij beschoten zijn toen hij nog on geveer dertig meter van de grens af was. Een commissie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de juiste toedracht, waarbij dc kernvraag is of Marinus Reinders op het moment dat hij beschoten werd inderdaad nog op Oostenrijks grondgebied was of dat hij al op Hongaarse bodem was. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 en zondag 18 juli Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bonlkes. Dc weekeindedienst voor Zierikzee c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur cn duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. uman. Bruinisse.' tel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Speelman Dokter L. J. v. d. Zande. Nicuwer- kerk, tel. (01114J-1383. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster Kurtz, Rcncsse, telcf. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee. tel (011)0)2180 heeft dienst BOSTON. Dc voormalige Ameri kaanse regeringsfunctionaris Daniël EUsbcrg. die kranten een geheime studie van bet Pentagon over de Amerikaanse Vietnampolitiek in handen heeft gespeeld, is donderdag voor een federale rechtbank in Bos ton verschenen. Vrijdag 16 juli Renesse Kerkplein, 8 uur, toneelvoorstelling, (herhaling). Bruinisse Grevelingendag: 14.00 uur jeugdto neel; 19.00 uur voetbalwedstrijd; 21.00-02.00 uur, feestavond. Zaterdag 17 juli Zierikzee „Meester Breetvelt"-speeltuin, 14.00 uur, spelmiddag voor de jeugd t/m 12 jaar. Bruinisse Grevelingendag: 13.00 uur ontvangst Grevelingenmeermin; 13.30 uur ver trek gepavoiseerde vloot; 15.30 uur demonstralies Eerste Zeeuwse Auto- sprint-team; 18.30 uur voetbalwed strijd Sparta I-Zeeuws elftal; 21.00 uur, vreugde-vuur. Maandag 19 juli Burgh Sportveld Van Zuijen, 19.15 uur, cam ping-volleybaltoernooi. Dinsdag 20 juli 7«erikzee Toerislendag. Drcischor Herv. Kerk, 8 uur, orgelconcert. Woensdag 21 juli Haamstede Slot Haamstede, 20.00 uur, Telemann Barok Ensemble. Donderdag 22 juli Zierikzee Gaslhuiskerk. 8 uur, orgelconcert Jacq. v. d. Dool, m.m.v. Thea Jung clavecymbel. Renesse Hervormde kerk, jongeren-avond. Brouwershaven Herv. Kerk, concert Zeeuws Kna penkoor. (Advertentie) Doe als velen en ga óók weer fietsen Dat is ontspannend na gedane ar beid en u ziet ook nog wat. Voor weinig geld krijgt u veel fietsplezier! Wij geven u graag inlichtingen en voorlichting over alle soorten fietsen. Uw oude fiets ruilen wij ook nog in! Kom vrij kijken bij WESTSTRAAT 5 - 7 ZIERIKZEE 55- Dissertaties zijn doorgaans vrese lijk ingewikkelde schrifturen, maar gelukkig worden de doctors in spé door de traditie uitgenodigd enkele stellingen toe te voegen. Juist die stellingen bieden de mogelijkheid aan het soms loodzware van de the matiek te ontsnappen en een - wat tegenwoordig heet - ludiek element toe te voegen aan het geheel. Het In stituut van Sociale Wetenschappen heeft een boekje het licht doen zien: „PROMOTS", vol stellingen, een dui delijke knipoog naar „bon mot". En fin we halen er hier maar enkele dolle uit: Hel is te betreuren dat voetbalwedstrijden om de Europa Cup meestal op dezelfde tijd plaats vinden als diners, gegeven ter gele genheid van promoties aan de rijks universiteit te Leiden". Deze gestolde wijsheid is een stel ling: „Een complexe figuur is nicl eenvoudig". Of deze voor ouders: „Hoewel niemand een ander iets kan leren dat hij zelf niet beheerst, pro beren ouders vaak deze regel te over treden bij het opvoeden van hun kin deren". Een voorbeeld van kritiek op de studentenwereld: „Dc kreet „aka- demische vrijheiddient vaak als dekmantel voor akademische lui heid". Vreselijk goed is deze: „De slagzin met melk meer mans" is in strijd met het vrouwelijk karakter van melk". Heel gewichtig klinkt deze: „Af keer van spruitjes xvordt grotendeels varoorzaakt door een te lange kook tijd van deze groente". Van een doc tor die zich stak waarschijnlijk: „Het verdient aanbeveling het in een nieuw overhemd verwerkte aantal spelden op de verpakking aan te ge ven". Een andere doctor wil terug naar de oertijd van de bakkerij: „De be paling in het broodbesluit dat geen brood mag worden gebakken van deeg, dal met de voelen is bewerkt, is ongegrond". Een veeg uit de pan voor de witmakers: „De „kleur" wit gaat in deze tijd steeds meer een pro vocerend karakter krijgen, hetgeen te betreuren valt". Heel ludiek deze: Het gebruik van wierook kan niet vervangen worden door het roken van sigaren tijdens de eredienst". Weer heel wat anders: „Het moet dc man worden toegestaan bij het huwelijk de naam van zijn vrouw aan te nemen". Enfin, zo kabbelt dat boekje maar door: „het luiden imn kerkklokken roept eer kwade geesten op dan dat het deze verdrijft". En deze (voor luiaards wellicht: van alle gangbare geneeswijzen heeft bedrust de meest schddclijke gevolgen". En deze nu het weer toch omslaat: „kouvatten" wordt niet door koude veroorzaakt". „Promots", lekker gek boekje! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2