DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT NIXON BRENGT BEZOEK AAN PEKING-CHINA Unieke verkoping douanegoederen DE MAANAUTO VAN DE AP0LL0-15 Goedkope sigaretten worden duurder Troepen Ver. Staten weg uit IJsland Gastarbeider verbrandt kleren uit protest E.E.G.-consumptieprijzen blijven oplopen Overval op vrijend paartje in Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20910 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Gecompliceerd ongeluk te Serooskerke Vóór mei 1972 WASHINGTON, 16-7. President Nixon heeft een uil- nodiging aangenomen 0111 vóór mei 1972 een bezoek aan China te brengen. Eén van zijn belangrijkste advi seurs, dr. Henry Kissinger, heeft tussen 9 en 11 juli in Peking besprekingen gevoerd met de Chinese pre mier Tsjoe En Lai. De Amerikaanse president maakte dit donderdag in een toespraak tot het Amerikaanse volk hekend. Terwijl Nixon het nieuws in een televisieuitzending wereldkundig maakte maakte ook het officiële persbureau Nieuw China op hetzelfde ogenblik het bezoek van Kissinger en de uitnodiging aan president Nixon bekend. Nixon's verrassende en onverwachte televisieboodschap duurde maar an derhalve minuut. Hij had om de uitzending gevraagd om een „belangrijke gebeurtenis in ons streven om te komen tot een blijvende \'rede in de we reld" aan te kondigen. De Amerikaanse president wees er op dat hij al eerder heeft gezegd dat een stabiele en blijvende vrede niet mogelijk is zonder deelneming van China en van de 750 miljoen mensen die er wonen. Daarom had hij op zich genomen de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en China te normaliseren. De „oude vrienden" Ter geruststelling van de regering van Formosa verklaarde Nixon dat zijn „reis voor de vrede" niet ten koste zal gaan van „oude vrienden", en tegen geen enkel land is- gericht. „We streven naar vriendschappelijke betrekkingen met alle landen", aldus de president. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat alle landen baat zullen hebben bij een vermindering van de spanning en een betere verstandhou ding tussen de Vei'enigde Staten en de Volksrepubliek China. In zijn aankondiging van de eerste reis van een Amerikaanse president naar de Volksrepubliek China sprak Nixon niet over een mogelijk er kenning van Peking en evenmin over toelating tot de Verenigde Na ties. Henry Kissinger heeft zijn geheim bezoek aan Peking gebracht na aan komst in de West-Pakistaanse stad Islamabad, waar hij op zijn reis door een aantal Aziatische landen op 8 juni arriveerde. Zijn afspraken voor de volgende dag werden afgelast, en officieel werd bekendgemaakt dat hij aan indigestie leed, en een werkdag door zou brengen in een herstellings oord in de bergen, waar hij rege ringsfunctionarissen zou ontmoeten. Tijdens zijn afwezigheid waren er speculaties dat hij contact had opge nomen met leiders van de verboden Awami-Liga. Zie advertenties op 15/7 - 19/7 - 20/7 WASHINGTON, 15-7. Wanneer de ruimtevaarders van de Apollo-15 op de maan pech krijgen met hun auto moeten zij in het ergste geval ongeveer 7,6 km teruglopen naar de maanlander, mogelijk met 25 kilo maansteen op hun rug. David Scott en James Irwon zul len eind juli en begin augustus met hun maanauto in totaal 36,3 km af leggen. Op de tweede tocht zullen zij zich 7,6 km van hun maanbasis ver wijderen. In talrijke proeven is be wezen dat zij in geval van pech ook BREMEN. Het door het Duits-Neder landse concern voor lucht- en ruim tevaart V.F.W.-Fokker gebouwde straalverkeersvliegtuig V.F.W. 614 is in Bremen opgestegen voor een eer ste proefvlucht van een half uur. De luchtdoop slaagde prima. HQ? van dit verste punt te voet veilig naar de „Falcon" kunnen terugke ren. De NASA baseert dit onder meer cp de metingen van de hartslag van Alan Shepard en Edgar Matchell, de maanmannen van de ApoIio-14, toen deze bezig waren met de inspannen de kraterbeklimming. Zelfs met 25 kilo maansteen op hun rug - die op de maan slechts iets meer dan vier kilo wegen - is deze voettocht niet al te vermoeiend. Uit voorzorg is voor een dergelijk geval bepaald dat Scott en Irwin om de tien minuten een mi nuut moeten rusten. Hun wandelingen, waarbij zij zich dan moeten laten leiden door het spoor dat hun maanauto heeft ge trokken in het maanstof, zal in dat geval bij een gemiddeld snelheid van vier km per uur nog geen twee uur duren. Bezoek voorbereid Op 11 juli vertrok hij uit Islama bad naar Parijs. Nu blijkt dat hij lussen 9 en 11 juli het bezoek van president Nixon heeft voorbereid. „Wetend dat president Njxon graag de Volksrepubliek China zou willen bezoeken, heeft premier Tsjoe en Lai president Nixon namens de regering van de Volksrepubliek uitgenodigd om op een geschikte datum vóór mei 1.972 een bezoek te brengen. Presi dent Nixon heeft de uitnodiging met genoegen aangenomen", zo zegt de gelijkluidende verklaring van de Amerikaanse president en van het persbureau Nieuw China. DEN HAAG, 15-7. Sigaretten van f 1,40 en f 1,50 per pakje (van 25 stuks) zullen in de nabije toekomst f 1,55 kosten. De prijs van het meest verkochte pakje f 1,75 per 25 stuks blijft onveranderd. De prijsverhoging voor de goedko pere merken - samen 16,5 van de to tale omzet - vloeit voort uit een voorstel van de minister van Finan ciën tot wijziging in de accijns. Deze zijn nodig om het Nederlandse sys teem aan te passen aan andere in de EEG-landen. Het voorstel van de minister houdt in feite een accijnsverlaging in. In de nieuwe prijzen zit echter ook ver werkt een tegemoetkoming in de stijgende kosten van de fabrikanten. Het nieuwe systeem leidt er toe dat de accijns op de goedkopere merken iets omhoog gaat, en die op de meest verkochte sigaretten van fl,75 per pakje daalt. Over de gehele linie betekent het een accijnsverlaging. WASHINGTON, 15-7. Amerika beteurt dat de nieuwe IJslandse re gering (een linkse coalitie) aandringt op het vertrek van de 3.700 man Amerikaanse troepen van de NAVO- vliegbasis in Keflavik, in de komen de vier jaar. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde donderdag dat de basis „van enig belang" is voor het toezicht op en de verdedi ging van de Noordatlantische scheepvaartroutes. Een officieel ver zoek om ontruiming van de basis had Amerika overigens nog niet be reikt. De woordvoerder baseerde zijn commentaar op de regeringsverkla ring die het kabinet-Johannesson de dag te voren in Reykjavik had afge legd. Dealer: 1ST A - Oosterland - SITTARD, 15-7. Een 49-jarige Ita liaanse gastarbeider heeft zich don derdagmiddag op het Stationsplein te Sittard ontkleed - op zijn zwem broekje na. Vervolgens stak hij z\jn kleren in brand. Hij deed dit uit pro test. De man werd door de Sittardse politie aangehouden. De Italiaan had zeven maanden als iehilder in Den Haag gewerkt, was werkloos geworden en ontving daar van de sociale dienst 122 gulden per week. Dit beviel hem niet en daarom ging hij naar Sittard om daar ander werk te zoeken. De vreemdelingen dienst had geprobeerd hem duidelijk te maken dat werk vinden door de bouxvvakantie onmogelijk was. Hem werd aangeraden naar Den Haag te rug te gaan, omdat hij anders zijn uitkering zou verliezen. De vreem delingendienst gaf hem 50 gulden voor de reis naar Den Haag. De man is inderdaad naar Den Haag teruggekeerd, maar h. plaats van daar te blijven, heeft hij zich bij sociale zaken afgemeld en is daarna weer naar Sittard gereisd. Advertentie AUTOCROSS zaterdag 17 juli RENESSE l Terrein is gelegen aan de Kooijmansweg. Aanvang: 2.00 uur. BRUSSEL, 15-7. Blijkens het jong ste, maandelijkse conjunctuurover zicht van de Europese Commissie, zijn de consumtieprijzen in de gehe le gemeenschap in het begin van het voorjaar weer sterk opgelopen. In Frankrijk en Luxemburg valt zelfs een versneld tempo van dit oplopen waar te nemen. In de overige lid staten nam het tempo enigszins af. Voor een deel wordt dit toege schreven aan de stijging van de we reldmarktprijzen van industriële grondstoffen, welke prijzen sinds eind 1970 weer duidelijk omhoog gaan. De voornaamste oorzaak licht echter bij de in alle lidstaten optre dende zeer snelle stijging van de binnenlandse kosten en vooral van de arbeidskosten. Levensmiddelcnprjjzen De levensmiddelenprijzen, vooral in Duitsland en Luxemburg, verto nen een versnelde stijging. In Bel gië valt de laatste maanden vooral een onmiskenbare, prijsverhoging in de dienstensector waar te nemen die verband houdt met de invoering van de b.t.w. omdat de prijzen af-fabriek ook in de komende maanden nog wel zullen stijgen mag men voorlopig niet rekenen op een terugkeer naar stabieler consumptieprijzen. Ttfl» *jfii tciiÊrï* MEIN'ERSEc, 15-7. Dc 31-jarige schroothandclaar Karl-Wilhelm Dettmcr uit Grusscndorf heeft be kend zondag een overval te hebben gepleegd op een vrijend paartje, dat zich op een schietterrein in Meiner- scn (Nedcrsaksen) had afgezonderd. De man, die gehuwd is en twee kinderen heeft, zei dat hij het paar tje. een 23-jarige kermisreiziger en diens I4-jarige vriendin, had be loerd. Op een bepaald moment was hij van achter een boom te voor schijn gesprongen cn had zijn pis tool op de op de grond liggende jon geman leeggeschoten. Het meisje werd door hem verkracht. Verscheidene mensen herkenden de schroothandelaar als degene die zich in de omgeving van de plaats van de moord had opgehouden. Hij is al eerder veroordeeld wegens ze dendelicten. Op het erf van Dettmer heeft de politie het moordwapen, een pistool gevonden. Bij het onderzoek is ge bleken dat een dergelijk wapen ook hij zeven vorige overvallen op paartjes is gebruikt. Sinds september 1968 zijn in de omgeving van Celle, Peine, Wolfen- büttel en Helmstedt overvallen op vrijende paartjes gepleegd. Daarbij werden vier mensen door pistool schoten getroffen. Een vrouw werd levensgevaarlijk gewond. Advertentie Mil iiiiriiiiiiif f iititimiiiiif in fitfiiimif ill Voor artistieke E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E E Zierikzee. Tel. 01110 2691 DEN HAAG. Bewoners van de Haag se Netselerstraat hebben het huis van een groeio Turkse arbeiders be legerd, omdat de Turken het Neder landse gezin, dat ook in het huis woont, zou wegplagen. De politie voerde charges uit toen de politie wagens met stenen werden bekogeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een vrouw kan uit een dwaas geen wijze maken, maar elke vrouw kan uit een wijze een dwaas maken. iflllllltllllllflllllfflllllflflflllllltffllllflllll Verwachting tot zaterdagavond Afnemende wind Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui; tot matig of zwak af nemende wind, aanvankelijk noord westelijk later uit uiteenlopende richtingen; minimumtemperaturen van 13 tot 8 graden, maximumtem peraturen ongeveer 21 graden, maar aan zee enkele graden lager. Voor zondag: Aantal uren zon; 4 tot 10. Min.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van 2 tot 6 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pi-ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli. Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op onder 16.51. 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.51. Maan op 0.21, onder 18.09. 19 juli. Zon op 4.42, onder 20.50. Maan op 1.04, onder 19.14. Nieuwe maan: 22 juli (10.15). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 juli 10.01 22.29 3.28 16.05 18 juli 11.23 23.59 4.38 17.28 19 juli 12.47 6.04 18.46 Doodtij: 17 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-7. Het K.N.M.I. deelt mode: In de nacht van donderdag op vrijdag trok een frontensysteem over ons land naar het zuiden weg. Het was echter weinig actief en veroor zaakte alleen in het noordoosten van het land op enkele plaatsen enige lichte regen. Het front behoorde bij een aktieve depressie waarvan he! centrum vrijdagmorgen boven de Oostzee was aangekomen. Om deze depressie heen waaide boven de Noordzee een forse noordwestelijke wind. In het Waddengebied nam de wind tijdelijk tot hard toe. Inmid dels ligt even ten noorden van Schol- land een kleine storing. Deze trekt het komende etmaal naar het zuiden. Hierdoor zal de wind bij ons lang zaam minder worden. Dc tempera turen kunnen daarbij iets hoger worden dan de afgelopen dagen het geval was. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1