Revolte tegen absoluut koningsschap Zaterdag 17 juli worden auto-crosses te Rcnesse gehouden BLIK DOOR HET WERELD Miljoenen zijn bedreigd in Oost-Pakistan Jeugdcriminaliteit in Rotterdam Veer Hoedekenskerke-Terneuzen gaat weg De overstromingen in Columbia Vliegtuig op buis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 juli 1971 Nr. 20909 Aunlnl deelnemende coureurs is ongeveer 40 RENESSE, 11-7. Op een weldeter- rcin aan Kooy mans weg wordt zater dag 17 juli a.s. een autocross gehou den. Voorheen werden dergelijke crosses tc Haamstede verreden, maar - na wat moeilijkhedeu - is men thans uitgeweken naar Kooyinans- weg, waar bijzonder spannende ra ces zijn te verwachten. Er is een uit stekend bezet veld, met ongeveer veertig coureurs, die elkaar gaan bekampen. Gereden wordt in drie manehes; waarna een tweemalige herkan sing volgt. Daarna is men toe aan de halve finale en daarna aan de finale. Tenslotte volgt er een afval race. Onder de deelnemers bevin den zich bekende namen als M Ko- revaar, bekend van de AVRO-rally- cross en M. Laag, die reeds vijftien crosses achter de rug heeft. Er is ook buitenlandse deelneming. Haam stede is ook altijd voor de crosses een succes geweest. Men heeft daar tweemaal gereden. Het terrein te Rengsse is echter niet minder dan het destijds te Haamstede gebruikte. Integendeel; het is een stevig en zeer goed bruik baar terrein. Eigenaar is de heer Verseput, die - met zijn aanbod tot gebruik - de crosses hier een kans heeft willen geven. De organisatie Koning Hassan van Marokko is weer eens aan een staatsgreep ont snapt - door geluk, handigheid en moed heeft hij dit al meermalen ge presteerd in de ongeveer tien jaren van zijn bewindMilitairen zouden het initiatief genomen hebben om de vorst uit de weg te ruimen en een re publiek uit te roepen naar Libisch model - Libië was zo onvoorzichtig de revolutionairen al te complimen teren voor ze geslaagd waren, wat de sfeer in de familie van de Arabische volkeren niet verbetert. Nu is die sfeer toch al niet best. De Libische machthebbers, die van Egypte, Algerië en nog wat meer zich socialistisch noemende landen heb ben bezwaren tegen Hassan. Welis waar schaarde hij zich bij voorko mende gelegenheden trouw aan de zijde van degene die*opriep tot hei lige oorlog tegen Israël bijvoorbeeld, maar dan deed hij er verder niet veel meer aan. Hij bemoeide zich meer met zaken waarvan hij meende dat zijn land er beter van kon worden, zulks uitsluitend naar zijn eigen in zicht. Hij bouwde zo ijverig voort op een al bijna twee eeuwen oud curieus vriendschapsverdrag met de Ver. Staten, die een aantal bases mochten inrichten, waarvan zelfs de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging niets wist tot het vorig jaar bij toe val uitlekte. Omdat onder vrienden de gunsten niet van één knat komen profiteerde Hassans schatkist ook wel van deze vriendschap. Hassans persoonlijke schatkist, waaruit hij overigens ook diep putte om in het land verbeteringen aan te brengen in de huisvesting, bij het sti muleren van export en dergelijke. Alles als een vader die het wel het beste weet en het beste kan. Als pa ternalistisch bewind was dat van hem overigens zeker niet het slecht ste ter wereld. Arabisch socialisme De vraag is slechts of in 1972 dit soort regimes nog wel kunnen blij ven rekenen op de haast religieuze verering en trouw bij hun onderda nen. Al was het maar door hun tran sistorradiootjes en door de kontakten van gastarbeiders met de westelijke wereld, verandert er iets in de gees ten van cle mensen. En er groeit een verlangen naar invloed op wat de eigen staat doet en laat. Men wil ook graag een doel dat wat konkreter is dan alleen maar „leve de koning" roepen. Vooral onder de officieren ran Hassans leger zijn er die wel geïnspireerd moeten worden door wat bijvoorbeeld in Algerië en Libië gebeurt - landen die als olie leveranciers er niet tegen opzien hun westerse klanten voor te schrijven hoe en wat betaald wordt en die na tionaliseringen doorvoeren. Dit nieu we zelfbewustzijn naar buiten gaat gepaard aan een zelfde geest van ver trouwen in eigen mogelijkheden om het lot van de burger te verbeteren. Dit gaat onder het vaandel van Ara bisch socialisme, dat met socialisme in de oorspronkelijke ideologische be tekenis niet veel te maken heeft ove rigens. Hassans officieren en waarschijn lijk ook wel het middelbaar en hoger kader van zijn ambtenaren moeten er wel haast jaloers naar kijken dat bij die Arabische broeders een nieuwe geest over de mensen vaardig wordt terwijl hun eigen land makkelijk ge zien kan worden als ambitieloosen voor een paar dollars bereid andere naties op zijn grondgebied dingen te laten doen waarbij de Marokkanen in het bijzonder en de Arabische ge meenschap in het algemeen geen be lang hebben. Koning Hassan en zijn huis kunnen erop rekenen ook in de toekomst be laagd te worden. Tradities van abso luut gezag van aan de profeet Mo hammed verwante koningen zijn mooi om sprookjes over te lezen maar op de duur kunnen ze geen stand houden. Als tijden veranderen, veranderen de mensen eveneens. Jongeman bijna verbrand ROTTERDAM, 14-7. E ennog onbe kende jongeman - volgens de Rot terdamse politie een hippie - heeft ernstige brandwonden opgelopen bij een brand in het C '70 Philipspavil- joen aan het Wena in Rotterdam. De jongeman, die in het niet meer in gebruik zijnde plastic paviljoen lag te slapen, moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Bij het blussen van de korte, felle brand, die met veel rook gepaard ging, liep een 20-jarige brandweer man verwondingen op. Hij moest ook naar een ziekenhuis. Triest rapport WASHINGTON, 14-7. Senator Ed ward Kennedy heelt dinsdag dc in houd bekendgemaakt van een offi cieel rapport, waarin wordt gewaar- PYONGTEAK Zuid-KorenOnge veer 2500 Koreanen hebben voor de poorl van het Amerikaanse leger kamp Humphreys een demonstratie gehouden naar aanleiding van de moeilijkheden in locale bars en nachtclubs. Op een van de meegedra gen borden staat te lezen: Wij heb ben hier geen negers nodig, ga terug naar de katoenvelden". schuwd dat in Oost-Pakistan mil joenen mensen dreigen tc verhonge ren wanneer er niet onmiddellijk nieuwe voedselvoorraden heen wor den gestuurd. Het rapport, afkomstig van het Amerikaanse (regerings) bureau voor internationale ontwikkeling (A.I.D.), levert ook kritiek op de huidige dis tributie van voedsel. Het vervoer in Oost-Pakistan wordt een janboel genoemd. ..Tenzij onmiddellijk spoedmaatre gelen worden genomen, zullen mil joenen onschuldige mensen de hon gerdood sterven. Voor veel gebieden is 1 augustus de uiterste termijn", zo zei senator Kennedy. van het geheel is in handen van de eerste Zuid-Hollandse Autocross Organisatie tv Nieuwerkerk ad IJs- scl. De start vindt plaats om half twee en op het nabijgelegen terrein Blom is voldoende parkeerruimte aanwezig- Twee doden bij aiilo-oiigelitk LE1DSCHENDAM, 14-7. Dc iflcil- titeit van cle (wee personen, die maandagmiddag by een aulobotsing op het verkeersplein in dc Rijksweg 4 bü Leidschendam om het leven kwamen, is vast komen (c staan. Dc politie had de grootste moeite de slachtoffers te identificeren, aan gezien de personenauto, waarin zij zaten, als een harmonica in elkaar was gedrukt en later in brand was geraakt. De slachtoffers zijn de 26- jarige mej. A. Meima uit Delft en de 64-jarige mej. A. C. van den Berg uit Rotterdam. Toen de politie de namen van de slachtoffers eenmaal had vastgesteld bleek de familie van beiden met va kantie te zijn in het buitenland. De A.N.W.B. alarmcentrale en Interpol werden ingeschakeld en dinsdag avond gelukte het contact met de betrokken families te krijgen. ROTTERDAM, 14-7. De recherche van de Rotterdamse kinderpolitic heeft acht jongens in dc leeftijd van 15 tot 18 jaar gearresteerd. Zij heb ben zich de afgelopen maanden schuldig gemaakt aan elf inbraken in de Rotterdamse wijk Ommoord. De jongelui stalen in totaal f 20.000 aan geld en goederen uit winkels en woonhuizen. De schade die zij bij hun activiteiten aanrichtten, beloopt volgens de politie een bedrag van f 40.000. Van het geroofde geld is niets meer over. De kinderpolitie arresteerde ook zes Rotterdamse jongens van twaalf tot zeventien jaar, die in het afgelo pen jaar in Rotterdam 25 bromfiet sen stalen. De jongelui bereden de brommers enkele dagen en sloopten de vehikels daarna om onderdelen te kunnen verkopen. RECHTSZAKEN Veertien jaar voor moord op homofiel AMSTERDAM, 14-7. Dc rechtbank in Amsterdam heeft woensdag we gens het medeplegen van moord op de magazijnbediende .Tos Meen wis (56) uit de hoofdstad, een homofiel, de 19-jarige John B. van der M. en dc 25-jarige Elias „Jim" J. T. afkom stig uit Nieuw Guinea, veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen beiden was 18 jaar met aftrek ge- eist. - Twee dagen nadat de jongeman nen, die ter beschikking van de re gering waren gesteld en verpeegd werden in de dr. Van der Hoevekli niek in Utrecht, daaruit voor de tweede keer met twee anderen wa ren ontsnapt, vermoordden zij Meeu- wis in diens woning in de Water graafsmeer. Met een Engelse sleutel sloegen zij hun slachtoffer dood en wurgden hem daarna nog voor zeker heid. Het was de eerste der tien het afgelopen half jaar in Amsterdam gepleegde moorden, waarvan de da ders konden worden opgespoord. HET LANDBOUW ONDERWIJS IN 1970-71 DEN HAAG. 14-7. Blijkens gege vens van het C.B.S. omvatte het landbouwonderwijs in het schooljaar 1970- 71JJ28 scholen met in totaal 23 duizend leerlingen. Bij de lagere scholen volgden 14.300. bij de mid- delbare 5000 en bij de hogere scholen 2.200 leerlingen het volledig dagon derwijs (19 of meer lessen per week). Bovendien volgden nog ruim 1.500 leerlingen partieel onderwijs aan de tuinbouwvakscholen. Het totaal aantal leerlingen van de land- en tuinbouwscholen daalde van 24.000 in 1969- 70 tot 23.0000 in 1970-'71. MIDDELBURG, 14-7. Inwoners van Hocdekenskerke zijn teleurge steld uit Middelburg gekomen, waar zij ruim 3000 handtekeningen afle verden tegen dc opheffing van het vcere Hoedekenskerke-Terneuzen. 0e Thant optimistisch over Vietnam NEW YORK, 14-7. Volgens secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties zijn de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van dc Vietnamoorlog „momentcel beter dan ooit sinds het begin van de Parijse vredesbesprekingen". Een woorvoerder van de V.N. die ten overstaan van journalisten het standpunt van Thant vertolkte zei dat dit gebaseerd is op inlichtingen die de secretaris-generaal ..van ver scheidene kanten heeft ontvangen, inclusief persberichten". Hij weiger de nader op dit punt in te gaan maar het is bekend dat Thant voortdurend in verbinding staat met Hanoi via lidstaten van de V.N. die nauwe be trekkingen niet Noord-Vietnam on derhouden. Executies in Marokko door de radio uitgezonden RABAT, 14t7. De Marokkaanse autoriteiten hebben de executie van de tien rebellerende officieren met veel publiciteit omgeven. Alle Ma rokkaanse radiostations hebben op de plaats van de executie opnamen gemaakt waarin de laatste ogenblik ken van de officieren werden vastge legd. Alle radiostations zonden het ge luidsbandje uit. Achtereenvolgens hoorden de luisteraars bevelen in het Arabisch, geroep van officieren, het „leve koning Hassan", dat de ge- executeerde officieren zouden heb ben geroepen, daarna het ^salvo van het vuurpeloton, en dan tegen een achtergrond van kreten de genade schoten. De macabere opname werd met de nieuwsberichten uitgezonden en in een totale stilte beluisterd. Gedeputeerde van Zeeland M. J. van Poelje zei dat het veer vrijwel alleen van belang is voor de directe omgeving van Hoedekenskerke en Terneuzen. De mensen uit die delen van Zeeland zullen in de toekomst een omweg van 70 kilometer moeten maken via één van de andere veren. Het handhaven van het veer - jaarlijks tekort ca. een miljoen - zou veel investeringen vergen: een nieuwe veerhaven in Terneuzen (vijf miljoen), drip nieuwe veerboten (zes miljoen). De Rijksoverheid heelt daarom Zeeland laten weten, dat het veer niet meer op rijksgeld hoeft te rekenen. Hippie-bijeenkomst bij Lugauo ging niet door LUGANO, 14-7. Een internationale bijeenkomst van hippies die op de Monte Boglia bij Lugano zou worden gehouden is niet doorgegaan. De Zwitserse politie vond bij een groot aantal arriverende hippies hasjiesj, LSD en andere stimuleren de middelen. Een twintigtal jongelui is op be schuldiging van het invoeren van drugs gearresteerd. Bovendien zijn vijftien minderjarigen naar huis te ruggestuurd. De overige hippies vonden het toen beter het feest maar af te gelasten. BOGOTA, 14-7. De toestand in liet zuidwesten van Columbia waar door de oi'erstromingen al honderden mensen om het leven zijn gekomen, wordt steeds ernstiger. De rivieren zijn door de al een week durende aanhoudende regens alle buiten hun oevers getreden. Het ernstigst zijn getroffen de gebieden van Huila, Caqueta en Putumavo. Het water bedreigt nu ook andere streken. Er is een luchtbrug naar de ramp gebieden ingesteld, daar dc wegen onbegaanbaar zijn, met vliegtuigen worden nu voor de slachtoffers le vensmiddelen. medicamenten en ten ten aangevoerd. FEUILLETON De wagen reed langzaam terug naar Ochteren. Gewoontegetrouw dronken ze nog een kop koffie, dit maal na alle inkopen gedaan tc heb ben. Het antwoord was typisch voor Anneke Grevenberg: „Natuurlijk houd ik ook van jou. Ik verheug me gewoon op deze twee ochtenden in de week en ik vind het prettig, als jij bij me bent". Bij een dwarsweg draaide hij het stuur om. ..Hé. jc gaat de verkeerde kant op!" waarschuwde het meisje. Ze wees met haar vinger: „Daar is hot dorp' Teun Hofmecr knikte. „Weet ik. Maar ik moet met je praten en dat kan niet in dal restaurant. Tenmin ste... niet wat ik zeggen wil. Een eindje verder stop ik wel". Toen dc wagen op een stil gedeelte aan de kant van de weg stil stond, draaide hij zich naar haar toe en zei: ..Anneke, wil je met me trouwen?" Ze zette haar befaamde grote ogen weer op. zoals ze altijd deed. als ze verwonderd was. ..Trouwen?" herhaalde ze. ..Waar om?' Teun lachte, zijn arm om haar schouder leggend. „Omdat ik veel van je houd. Anneke. Daarom wil ik jc altijd bij me hebben". Het meisje dacht na. „Dat zou wel leuk zijn. hè? Maar.... ik zou niet weten, hoe dat dan moest. Met thuis, bedoel ik. Vader vindt het vast niet goed. En Elsje waarschijnlijk even min' „Wanneer wordt je een cn twin tig?" ..Volgende maand. Drie en twintig maart. Ik heb een nieuwe fiets ge vraagd. Ik heb 'm ook hard nodig, hoor. Dc mijne is wel zó versleten". SYDNEY. Tijdens een rugbywed strijd van het team New South Wales tegen de Zuid-Afrikaanse Springboks hebben zich ernstige ongeregeldhe den voorgedaan, toen tegenstanders van de apartheidspolitiek het veld oi> stormden. Zij werden door de politie met harde hand van het veld ver wijderd. Moordenaar Franse kampeerders vermoedelijk gevonden LONDEN-CHESTER, 14-7. Dc .Britse politic heeft in een auto in een bos bij Chester het lijk gevonden van de man, die vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag drie jonge Franse kampeerders heeft vermoord. De politic heeft althans bekendge maakt dat het zoeken naar de dader nu wordt gestaakt. De auto waarin het lijk werd aan getroffen is gestolen. De politie wil de niet zeggen hoe de ongeveer 25- jarige man aan zijn einde is geko men. De lijken van dc drie kampeerders, twee meisjes en een jongen, werden maandag naakt en doorzeefd met ko gels in hun slaapzakken gevonden. Zeven mensen clood CARACAS. 14-7. Bij het vliegveld van de Venezolaanse hoofdstad Ca racas is een toeristenvliegtuig neer gestort en op een huis terechtgeko men. De twee passagiers van het toestel en de vijf bewoners van het huis zijn omgekomen. Weer een Britse militair gedood in Belfast C BELFAST. 14-7. In de nacht van dinsdag op woensdag is in de Noord- Ierse hoofdstad Belfast opnieuw een Britse militair doodgeschoten. Hij be vond zich in een patrouillewagen, die op de kruising van Andersontown Road en Stewartstówn Road door sluiptschutters met ccn automatisch wapen en een geweer onder vuur ge nomen werd. De wagen werd getrof fen door twintig tot dertig kogels. De drie andere inzittenden bleven onge deerd. „Anders niet?" Ze schudde haar hoofd. ..Ik heb anders niet nodig. Wat zou ik meer moeten vragen?" ..Nou oheen nieuwe jurk. Of mantel. Of schoenen". Ze wees naar haar mantel en jurk. ..Vind je deze dan niet mooi? Ik draag dc mantel pas voor de tweede winter. En ik heb drie paar schoenen. Allemaal nog goed". Hij beloofde: ..Je krijgt van mij ook wat. Een verrassing". ..Ja?" Ze keek kinderlijk blij. „Wat is het?" „Dat zeg ik natuurlijk niet. Maar. Annekeals ze het thuis goed vonden, zou je dan met me willen trouwen?" „Ja hoor. Dat lijkt me veel fijn. Maar het kan niet. hè? Elsje zegt. dat wij nooit zullen trouwen. Wc blijven bij vader". „Wat is er dan met je wider. Is hij ziek? Of invalide?" „Vader? Welnee, die is gezond, hoor. Maar we kunnen hem toch niet alleen laten?" ..Waarom niet?" „Nou. daarom niet. Omdat hel niet kan. We moeten toch voor hem zor gen?" „Heb je geen moeder meer. An neke?" Ze schrok van deze vraag. Teun zag het en gelijk had hij spijt die vraag gesteld tc hebben. Voor ze ant woordde. scheen ze na te denken, tenslotte antwoordde zc kort: ..Nee. Ik heb geen moeder meer. Daar mag je niet meer naar vragen". „Neem me niet kwalijk. Anneke. Ik wil natuurlijk niet indiscreet zijn. Wanneer mag ik jc nu eens thuis op komen zoeken?" door JOKE DE VALK Grote schrik in haar ogen. Nee. zeg. dat kan niet. Dat vinden ze nooit goed. Vader en Els willen geen vreemden in huis. Vast niet. Maar 't hoeft toch niet? Wij zien elkander toch twee keer per week?" „Ik zou je vaker bij me willen heli- ben. Anneke". „Dat is erg lief van jc. Teun. maar het kan niet". „Als.... als je nu ccn cn twintig bent. hè? Dan ben jc meerderjarig en kun je doen. wal je wilt' „Ja. dat is zo. Dal weet ik". „Zullen we dan trouwen?" Ze keek voor zich uit naar de drui pende struiken aan dc kant van de weg. ..Ik zou best willen, hoor. maar dat kan niet. Dat heb ik je al ge zegd Langzaam trok hij het meisje naar zich toe. Ze hief haar hoofd naar hem op en keek hem vragend aan. „Is Cr wat?" Hij knikte. „Ik ga jc zoenen. Vind je het goed?" Nog even keek zc in zijn rustige gezicht. Langzaam zakte haar hoofd tegen zijn schouder cn terwijl zc haar gezicht verborg, fluisterde ze. haast onhoorbaar: ..Ik vind het goed. Teun' 's Avonds bij het broodeten. flapte Lien Hofmeer er plotseling uit: „Wie was dat meisje, waar jc vanmorgen mee in de auto zat?" Teun verslikte zich bijna in zijn thee. Boos keek hij zijn zuster aan. „Gaat hot jc wat aan?" Ze keek hem verschrikt aan en be greep. dat ze haar mond voorbijge praat had. „O. mogen we het niet welen? Dan zal ik m'n mond wel houden, hoor. Het is maar: zc hebben jc gezien, in de buurt van Ochteren' (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7