A CHOCOLADE MELK DE ZIERIKZEESCHE COURANT DIPLOMATIEKE BREUK TUSSEN LIBIË EN MAROKKO Nederlanders rookten in 1970 meer dan twintig miljard sigaretten deze week bij "W' „Terchtstellmgen in Marokko moord" Oorlogsgravenstichting bestaat 25 jaar Uitkeringen uit liet Gemeentefonds in 1972 Labour loopt uit op de Conservatieven WEER RUIMTE-UITSTAPJE BIJ KOMENDE MAANREIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20909 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Zeeuws Knapenkoor naar Brouwershaven Stijgende spanning na mislukte staatsgreep TRIPOLIS, 14-7. Libië, dat sinds de mislukte staatsgreep van zaterdag in Marokko met dit land op gespan nen voet staat, heeft de diplomatieke betrekkingen met Rabat verbroken. In een bericht van het persbureau Mena wordt gezegd dat de regering in Tripolis Egypte heeft verzocht haar belangen in Rabat te beharti gen. CAIRO. Pï-esident Gadaffi, voor zitter van de revolutionaire raad van Libië, is woensdag met een delegatie in Marsa-Matro aangekomen. Hij werd daar ontvangen door president Sadat, die sinds dinsdag in deze aan de grens met Libië gelegen Egypti sche stad vertoeft. Een delegatie uit Syrië en uit Soedan zullen zich later bij hem voe gen, zo is woensdagavond in Cairo bekendgemaakt. Hoewel het Egypti sche blad Al Achram zegt dat ge confereerd zal worden over de crisis in het Midden-Oosten nemen politie ke waarnemers aan dat de werkelij ke reden voor de onverwachte bij eenkomst een bespreking van de ver slechterde betrekkingen tussen Libië en Marokko is. Het Libische persbureau meldde van officiële zijde de bevestiging van de arrestatie van de ambassadeur van Libië in Rabat, Joessef Sjibani en diens eerste-secretaris. Een eerde re melding van deze arrestatie door het Egyptische blad Al Achram is door het Marokkaanse ministerie van voorlichting tegengesproken. Demonstratie Voor de derde achtereenvolgende dag is woensdag in de Libische hoofdstad gedemonstreerd. Enkele honderden betogers trokken langs de Marokkaanse ambassade, proteste rend tegen „de wrede moord van ko ning Hassan van Marokko op de lei ders van de opstand van 10 juli". (Tien officieren die aan de staats greep hadden deelgenomen zijn dins dag in Marokko doodgeschoten). RABAT. Koning Hassan van Ma rokko heeft woensdagavond verte genwoordigers van Egypte, Saoedi- Aiabië, Tunesië, Guinee en Perzië ontvangen die hem gelukwensen kwamen brengen van hun respectie ve staatshoofden en regeringen met het mislukken van de staatsgreep za terdag. Ondanks anti-rookcainpagnes Advertentie magere fles 0,94 liter jBS* 59 Soldaat vlucht met hond BONN, 14-7. Een Oostduitse sol daat is, met zijn hond, in Beieren naar het westen gevlucht. De mili tair, die in uniform over de prik keldraadversperring sprong, ver klaarde geen afstand van zijn hond te kunnen doen. ROTTERDAM, 14-7. Ondanks tal loze anti-rookcampagnes stijgt het sigarettenverbruik in de Ver. Staten en in West-Europa nog steeds, aldus de president-directeur van A. L. van Beek N.V. (tabaksgroothandel) woensdag tijdens de aandeelhou dersvergadering in Rotterdam. Vorig jaar rookten de Nederlan ders in totaal ruim 20 miljard siga retten, en het ziet er niet naar uit, dat de Nederlanders dit jaar geza menlijk minder sigaretten gaan ro ken. De Nedei'landse tabaksindustrie verwerkte voor deze sigaretten 20 miljoen kilo tabak. Het vorig jaar Levenslang voor moordenaars Zuid- Slavische ambassadeur STOCKHOLM, 14-7, De rechtbank in Stockholm heeft de twee moorde naars van de Zuidslavische ambas sadeur in Zweden, Wiadimir Rolovic, veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De 20-jarige Kroaten, Miro Baresic en Andjeko Brajkovic, hadden op 7 april in de Zweedse hoofdstad Rolo vic neergeschoten om de vrijlating af te dwingen van in Belgrado ge vangen zittende landgenoten. De di plomaat werd zo ernstig gewond dat hij acht dagen later overleed. Op be schuldiging van medeplichtigheid werden twee andere Kroaten tot elk twee jaar gevangenisstraf veroor deeld en kreeg een vijfde beklaagde vier jaar. vV-V - 4*' werd in Nederland negen miljoen kilo kerftabak verbruikt door het roken van sigaren en pijptabak en - nog op zeer kleine schaal - het kau wen van tabak. Volgens de president-directeur van de Rotterdamse tabaksgroothandel, de heer A. L. van Beek Hzn, blijft de sigarenconsumptie in Nederland de laatste jaren vrijwel gelijk, met een licht dalende tendens in de hoe veelheden verwerkte tabak. Dit wordt veroorzaakt door de toene mende vraag van de Nederlander naar sigaren met een wat kleinere maat. Veertig ton dode vis in de Saone LYON, 14-7. Arbeiders van de rei nigingsdienst zijn begonnen naar schatting veertig ton dode vis uit de Franse rivier de Saone te verwijde ren, niet ver van Lyon. Zij zjjn ge storven als gevolg van het lozen van afvalstoffen in de rivier. De kada vers worden in plastic zakken verza meld en zullen met behulp van onge bluste kalk worden vernietigd. Juristen: GENEVE, 14-7. De internationale commissie van juristen in Genève heeft woensdag de terechtstelling van tien officieren in Marokko moord genoemd. In een telegram aan koning Has san heeft de algemene secretaris van de commissie, Niall MacDermot, scherp geprotesteerd tegen „het ver moorden van gevangenen zonder zich te bekommeren om het recht van alle mensen door een onafhan kelijke en onpartijdige rechtbank in het openbaar te worden gehoord". De commissie had er de dag tevo ren al bij de Marokkaanse koning op aangedrongen van de executies af te zien. DEN HAAG, 14-7. Zaterdag 11 september zal tijdens een herden kingsbijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag het 25- jarig bestaan van de Oorlogsgraven stichting worden gevierd. De huidige presidente, mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer en de vice-president, luitenant-generaal P. D. P. Al ons, zullen bij die gele genheid aftreden. Mr. E. O. baron van Boetzelaer is per 13 september 1971 tot president van de stichting benoemd. De herdenking zal worden bijgewoond door een groot aantal nabestaanden van Nederlandse oor logsslachtoffers, alsmede door verte genwoordigers van zusterorganisa ties en afgevaardigden uit landen en plaatsen, waar Nederlandse erevel- den of oorlogsgraven zijn. Koningin Juliana zal 11 september de buitenlandse gasten en het dage lijks bestuur van de stichting op pa leis Huis ten Bosch ontvangen. Ook zal zij een deel van de herdenkings bijeenkomst in het Congresgebouw bijwonen. DEN HAAG, 14-7. De ministers van financiën en van binnenlandse zaken hebben de gemeentebesturen de bedragen meegedeeld die voor 1972 zullen worden uitgekeerd uit het gemeentefonds. Zij maken hierbij het voorbehoud dat de Tweede Kamer het wetsont werp tot herziening van de verdeel sleutel van het Gemeentefonds onge wijzigd zullen aanvaarden. De te zijner tijd vast te stellen schaalbedragen voor 1972 zijn: ge meenten tot 2000 inwoners f 44,25; tot 5000, f 54,25; tot 10.000, f 56,25; tot 20.000, f 59,25; tot 50.000, f 62,25; tot 150.000, f 74,50; tot 250.000, f 77,75, tot 400.000, f 95,75; tot 800.000 f 120,25 en van 800.000 en meer f 128,50. Deze bedragen verschillen niet of slechts weinig van de in 1971 uitgekeerde bedragen. Nu de heffing door de gemeenten van de opcenten op grond- en perso nele belasting komt te vervallen, zullen de gèmeenten een compensatie uit de schatkist krijgen. Deze zgn. verfijningsregelingen belopen bedra gen van f 3,50 tot f 5,60 per inwoner. LONDEN, 15-7. Labour heeft vol gens een Gallup-opiniepeiling in Groot-Brittannie een populariteifs- voorsprong van 21,5 ^procent geno men op de regerende conservatieven. Vorige maand was de voorsprong be paald op 18 procent. Het onderzoek, waarvan de uitslag donderdag door de „Daily Tele graph" werd gepubliceerd, is ver richt tussen 9 en 12 juli - na de pu- blikatie van het regeringswitboek over de toetreding tot de E.E.G. Van de mensen wie men vroeg op welke partij zij zouden stemmen wanneer er algemene verkiezingen werden gehouden, noemde 55 pro cent Labour en 33,5 procent de Con servatieven - vergeleken hiel resp. 45,5 en 44 procent in april j.l. De po- pulariteitsgraad van premier Heath is nagenoeg ongewijzigd gebleven: 32 procent is tevreden over hem. 58 pro cent is ontevreden. GDANSK. In het Poolse Gdansk heeft mevrouw Rychert het leven geschon ken aan een welgeschapen vijfling. Moeder en kinderen maken het goed. De kinderen mogen over ongeveer een maand het ziekenhuis verlaten. HAMBURG, 14-7. Voor het eerst na de beëindiging van het Gemini- programma in 1966 zal er over enige weken weer een Amerikaanse ruim tevaarder zich buiten zijn ruimte vaartuig begeven terwijl dit door het heelal spoedt. Tijdens de thuisvlucht van de maan gaat Alfred Worden op 5 au gustus naar de instrumentenkast in de buitenwand van de „Service Mo dule". het deel met de motor en ver zorgingsinstrumenten achter zijn stuurcabine. om daar twee filmca- settes te halen die samen ongeveer 50 kilo wegen. Daar staat een groot deel van de opnamen van zijn maan- expeditie op. die meer dan ooit ruim te gekregen heeft voor wetenschap pelijk onderzoek. De camera- en instrumentenafde ling is even nieuw als de maanauto. Zij betekent dat er 440 kilo meer moet worden meegenomen. Het ge wicht van de nuttige last van de maanlander wordt erdoor verdub beld. Meer gegevens worden ook ver kregen door het langere verblijf op de maan - ongeveer 67 uren, dubbel zo lang als bij de Apollo-14 - en de langere duur van de maantochten, die van 18 uur en 34 minuten bij de Apollo-14 zijn verlengd tot onge veer 40 uren. Beier onderzoek Het inbouwen van het instrumen ten en cameradeel in het moeder schip maakt het mogelijk de maan beter te onderzoeken. Terwijl gezag voerder David Schott en James Ir win. béstuurder van de maanlander, van 31 juli tot 2 augustus door de Hadley-Apennijnen rond dwalen, neemt Worden foto's en verricht hij metingen volgens de modernste me thoden. Van honderd km hoogte is hij 110 uur lang bezig met het zeer precies in kaart brengen van onge veer 7 procent van het maanopper vlak. Met zeer gevoelige apparatuur wordt b.v. aan de hand van gam mastraling vastgesteld waar uranium thorium en kalium voorkomen, se condaire roentgenstraling („produkt" van de op de maan vallende röntgen straling van de zon) geeft aanwijzin gen omtrent het voorkomen van si licium, aluminum en magnesium en misschien ook van zuurstof, ijzer, natrium en calcium. Met een detec tor van alfa-deeltje kan, naar dc NASA-deskundigen hopen, ook hel uitstoten van gaswolken worden vastgesteld. Eind februari waren al NIEUW-SCHOONEBEEK. Sinds en kele dagen lijkt een veenveld in Nieuw-Schoonebeek wel een beetje op een slagveld. Zes militaire trucks, een kraanwagen en een tank van het leger zakten weg in de drassige grond. Hier zien we de te hulp ge komen tank, die eveneens in de veen grond bleef steken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zijt gij alleen denk aan Uw gebreken, zijt gij in gezelschap vergeet die van anderen. door de basis van de Apollo-14 der gelijke erupties gemeld. Ook zal in de Apollo-15 de activi teit van de maan zeer intensief in het oog worden gehouden. De „maanbevingen" herhalen zich in een maandelijks ritme waarop men bijna de klok gelijk kan zetten. Blijkbaar doen zij zich voor wanneer de afstand aarde-maan het kleinst is f.Als wij aardbevingen even juist konden voorspellen zou dat zeer aan genaam zijn", aldus de geoloog prof. dr. Gary Latham. Vlak bjj dc voet van het hoogste gebergte en niet ver van een kloof zetten Scott en Irwin, evenals hun voorgangers, een wetenschappelijk station neer waarmee de zonnewind het magnetisme, sporen gas en bo- demschokkcn worden gemeten. Een staaf ter meting van warmtever- schillcn wordt in dc bodem gedreven en er wordt ook weer een laser-re flector opgesteld. Voor de geologen op aarde kunnen de twee ruimte vaarders tenslotte 68 kilo maanma- teriaal meenemen, waaronder ge steente dat vermoedelijk bij de vor ming van dc naburige Regenzee door een grote meteoor uit de diepte omhoog is geslingerd. Verwachting tot vrijdagavond: Winderig weer Veel bewolking met plaatselijk een bui maar morgen ook zonnige perio den; krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind rui mend van west naar noordwest; mi nimumtemperaturen ongeveer 13 gra den, maximumtemperaturen om streeks 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juli. Zon op 4.38. onder 20.53. Maan op 23.51, onder 15.26. Laatste kwartier: 15 juli (6.47). HOOG- EN EAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 16 juli 8.54 21.16 2.25 14.58 Doodtij: 17 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag trok een zwak koufront over ons land. De regen die hierbij viel was echter van weinig betekenis en alleen in het noorden van hel land werd enige neerslag gemeld. Belang rijk voor het weer van de eerstko mende dagen is een depressie die donderdagmorgen voor de Noorse kust lag. Deze storing is vrij aktief en heeft een stormveld om zich heen gevormd. Het front dat bij de de pressie behoort en dat donderdag morgen boven Schotland ligt, trekt naar het zuiden en zal ons land pas seren. Achter het front wordt iets on stabiele lucht aangevoerd, zodat de kans op buien groter wordt. De wind die eerst nog hard of stormachtig is zal later weer afnemen en naar meer noordelijke richtingen draaien. T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1