Woningen, parkeerruimten, bungalows en garages op „prent" Y.V.V. organiseert een rijk geschakeerd feest te Bruinisse Gif in Zeeuwse mosselen lijkt weg te ebben ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 juli 1971 Nr. 20908 Gemeenteraad Westersehouwen HAAMSTEDE, 9-7. Als tweede punt van de bestemmingsplannen werd door het college een praatprent getoond van een toekomstige kan toorflat, te bouwen voor de IV.V. Ka- vero in Rcnesse. Dit gebouw annex een aantal grote loodsen zou worden gebouwd in jVoordwclic, doch Mid delburg kwam hier tegenop en nu is een plaats gekozen op de hoek Uoe- iaudsweg-Lagezooiu in Renesse. Zo bleek op de jongste raadsvergade ring onder voorzitterschap van bur gemeester H. P. Ever wijn. De heer Hendrikse vond het niet de juiste plaats en noemde het tekort bij de kernbebouwing. „Ik betreur het", aldus spreker. De voorzitter zei hierop dat een compromis gevonden is tussen Middelburg-Kavero en b. en vv. met als gevolg deze plaats. De heer Krijnse Lokker vroeg welke bedrijfsruimte deze loodsen gaan herbergen en was tegenstander van eventuele „cash and carry's". Dc voorzitter antwoordde dat dit in geen geval, gaat gebeuren. Dev loodsen worden gebruikt voor opslag van frisdranken en aannemers-uitrustin gen. Het derde deel omvatte het toe komstig bouwgebied tussen Sluis- pad en Zandweg achter de garages van de heer J. Rademaker. Op de plaat staan 164 eensgezins- woningen, 16 bungalows, 143 par keerruimten en 47 garages geprojec teerd. De voorzitter noemde het een mo dern plan met zeer weinig straten. Alleen de heer Kloosterman vond het onjuist om eensgezinswoningen en bungalows samen op te nemen in één plan en meende dat dan onder scheid in bewoners wordt gemaakt. De voorzitter zag er geen bezwaar in en deze drie bestemmingsplannen gaan de gebruikelijke weg volgen. Voet- en fietspaden Bij de ingekomen stukken was een brief van Ged. Staten waarin zij me dedelen niets voor een 35 km maxi mumsnelheid te voelen op een ge deelte Hoogenboomlaan en liet er de aanleg van voet- en fietspaden zien. Uït de mededelingen van de Water Mij Zeeland bleek dat er op 31 mei reeds 34.000 nv: meer water is ver bruikt dan over dezelfde periode in 1970. Het rapport over wateronder- zoek in het zwembad „De Torenhoe ve" liet zien dat het water aan de normen voldoet. Het college stelde verder voor om de motie van b. en w. der gemeente Raalte over het miniseren der finan ciële bezuinigingen op het onderwijs voor kennisgeving aan te nemen, doch mevr. Peters-Lok zei dat haar fraktie volkomen achter deze motie staat. De burgemeester was het daar wel enigszins mee eens, doch hij meende dat moties zoals deze niets uithalen. Ook de heer Lustig was absoluut tegen deze bezuinigingen. In stemming gebracht werd 'l voor stel van b. en w. aangenomen met 7-3 stemmen. Tegen de P.v.d.A.- fractie. De Zeeuwse Visserijschool krijgt f 50,per leerling subsidie. Herbe noemd als lid van het alg. bestuur van de „Stichting Rusthuizen Wes telijk Schouwen" werd de heer J. Lustig. De beoogde gewijzigde aanduidin gen parkeerverbod, op de in de agen da genoemde punten werden aange nomen, hoewol de heer Hendrikse eerst vroeg of de buitenlander deze gele streep langs de trottoir- of stoepranden wel kent. Mevr. Fride- richs-Landegent vroeg om ook dc hoek bij slagerij De Koning in dit verbod te betrekken, heigeen met de politic doorgenomen zal worden. Aankoop grond Geen bezwaren had de raad tegen de aankoop van een perceel grond aan de Rampweg naast het gemeen telijk parkeerterrein voor f 21.131,50. Dc heer Hendrikse kon deze aan koop alleen maar toejuichen en wees op de dagrecreanten die met dit fraaie weer op de vcrblijfsrecreanten neerstreken met het gevolg van overvolle parkeerterreinen. Gezien de parkeersituatie in Westensehou- wen adviseerde de heer Hendrikse „koop grond". De heren R. v. d. Pol en S. Meer hof kochten van dc gemeente.de door hen bewoonde woningwetwoningen resp. in Haamstede en Renesse. De prijs wordt bepaald, zo bleek n.a.v. een vraag van de heer Kloosterman, door de minister die met rijksricht lijnen werkt. De heer Deurloo te Westenschouwen zag van aankoop af. Bij de begrotingswijzigingen deel de de voorzitter mede dat momenteel nog geen geldmiddelen beschikbaar zijn voor een eigen zwembad. Het plan is nog niet van de baan doch in de volgende raad zal een participa tie in het bad Schouvven-Duiveland voorgesteld worden. Dc rondvraag In de rondvraag vroeg de heer Hendrikse opnieuw naar de aantal len caravans in de boomgaarden en op de campings. De caravan-contro leur de heer Hulshof is volop bezig en er zijn al overschrijdingen bij boomgaa rdbezi tters geconsta teerd die een schrijven hebben ontvangen. De heer Hendrikse vroeg verder naar aankoop gronden voor premie- cn woningbouw. De voorzitter zei hierop dat rond Haamstede volop ruimte is, doch in Renesse nog niet zoveel. Hij wilde echter wel afkomen van diverse open stukjes die hier en daar nog on bebouwd liggen. Een doorn in het oog van dezelfde vragensteller was de toestand van diverse dorpskernen o.a. in Noord- welle en Serooskerke. Ziekte van een lid der plantsoenenploeg zou hier de oorzaak van zijn. Wethouder Steur was het niet eens met de heer Hen drikse en meende niet ontevreden te moeten zijn over deze dorpskernen. Uitbesteden ruwe werk (de heer v. d. Berge) en meer mechaniseren (de heer Kloosterman) zouden hier de oplossing kunnen zijn. Veel waardering had mevr. Fri- derichs-Landegent voor de verbre ding Meeldijk, doch zij vroeg of ook het stukje havendijk langs Burgh- sluis niet gedaan kon worden. Het is niet bekend van wie dat stukje dijk is. Jordaanse leger omsingelt vluchtelingenkamp BEIROET, 11-7. Een kamp met Palestijnse vluchtelingen uit Gaza ten noorden van Amman is geheel omsingeld door het Jordaanse leger, zo is zondag door het opperbevel van de Palestijnse revolutionaire strijd krachten in Beiroet bekend gemaakt. Het kamp, bij Jerasys op 30 km. van Amman gelegen, ligt onder vuur van Jordaanse militairen, zo werd gezegd. De Palestijnse basis te Djebel Al Akraa wordt eveneens door het leger aangevallen, aldus het communiqué. Opper brengt honden bij rle burgemeester HERTEN, 12-7. Opperwachtmees ter der Rijkspolitie N. de Jong uit Herten by Roermond vangt loslo pende honden en brengt die naar het huis van zijn burgemeester, mr. K. Hchenkamp. Opper De Jong werd verleden jaar uit zijn functie van postcommandant der Rijkspolitie te Herten ontheven na een conflict met zijn districts commandant. De Opper werd over geplaatst, doch hij bleef in Herten wonen. Daar schoot hij in de zomer 1970 een loslopende hond met twee schoten uit zijn dienstpistool, waar voor hij gerechtelijk werd veroor deeld. Die loslopende honden zijn altijd een doorn geweest in het oog van deze politieman. Bij de laatstgehou den gemeenteraadsverkiezingen stel den de heer De Jong -zich kandidaat en kwam in de raad. Als raadslid stelde hij deze week in de raadsver- gadering het probleem van (le loslo pende honden aan de orde Hij zei bereid te zijn de honden in Herten te vangen en deze naar het huis van de burgemeester te brengen De bur gemeester had geen bezwaar Zaterdag komt de Grevelingenineermin BRUINISSE, 12-7. „Feest in Brui- nisse" heet het programma, dat in Bruinisse huis aan huis is verspreid. En het feest zal doorgaan, al heeft het er cen ogenblik, naar geleken, dat het programma voor niets was gedrukt, want er schijnt cen traditie te ontstaan, dat het feestcomité, op een bepaald ogenblik, vlak voor dc bepaalde dagen, het bijltje er bij neergooit. Dit bijltje werd echter overgeno men. door V.V.V. en alles gaat weer gewoon door, ook, andere bewerin gen ten spijt, de vaartocht over Gre- velingen en Zijpe. Woensdag 14 juli begint het allemaal om 7 uur Noy een voorbeeld van de struatver- sicring te Zierikzee bij gelegenheid van het bezoek van koningin Wilhel- mina en prins Hendrik in 1907. De foto toont een erepoort aan de Fon- teine. 's avonds met een rondgang door het dorp, van de muziekvereniging „Nu met Hope" met drumband en majo- rettenkorps. Om 3 uur is er dan bij de muziektent het optreden van de volksdansgroep Medioburgum uit Middelburg. Donderdag is echt een dag voor de jongere jeugd, begin nend 's middags om 3 uur met onder andere een fortenbouwwedstrijd, op de zandplaat, als onderdeel van het daar georganiseerde kinderfeest. Een discjockeywedstrijd voor de jeugd ouder dan 13 jaar wordt 's avonds van 19 tot 21 uur in dé botenloods van de heer D. van Dui- vendijk gehouden, om 21.00 uur wordt van décor gewisseld en is er in dezelfde loods een zgn. talenten jacht, tot in de kleine uurtjes. Jeugdtoneel Vrijdagmiddag om 2 uur kunnen de kinderen weer in genoemde bo tenloods terecht, nu om het jeugdto neel Dikkie Dapper en verdere fa milie bezig te zien. Om 19.00 uur voetballen campingbezoekers, met mensen uit de weekendwoningen en leden van de watersportvereniging Bru, deze dag wordt ook alweer be sloten in de loods van Van Duiven- dijk. Zaterdag altijd de grote dag, wordt nu de dag van de Grevelingenmeer- min genoemd, omdat de mosselko ningin, nu de Grevelingen geen mos selen meer voort breng, is verhuisd, resp. plaats gemaakt heeft voor de meermin. Om half twee vertrekt toch weer een gepavoiseerde vloot het Kram mer op en om 15.30 uur komt een demonstratie van het eerste Zeeuw se autosprint-team. Om 16.30 uur vermeldt het programma mosselen eten op het havenplateau. Of mos selen zullen worden gegetenzal af hangen van de berichten over de vergiftigingsverschijnselen in ver band met de algenexplosie. Er zijn op Bruinisse vele personen, die.mos- selen eten en nergens last van heb ben. Om 18.30 uur voetbalt Sparta I uil Rotterdam tegen een Zeeuws elftal, een sportief gebeuren dat alleen al de moeite waard is en in staat zal zijn vele duizenden naar Bru te trek ken. Dit punt behoeft verder geen aanbeveling. Of er tot slot nog een vreugdevuur zal zijn, is nog twijfel achtig. Als er mosselen geserveerd worden, is dal niet op de haven, maar in het recreatieoord Stoofpol- der. IJMUIDEN, 12-7. In Zeeland lijkt 't gif, dat bij vele mosseleters maag darmstoornissen teweegbracht, af te ebben. Prof. dr. P. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor vis serij-onderzoek te IJmuiden, had maandagmorgen die indruk, hoewel er onder de zaterdag genomen mos selmonsters toch nog verschillende slechte bleken te zijn. Prof. Korringa verwacht dat binnenkort ook in het Waddenzeegebied het giftige plank ton op de terugtocht zal gaan. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid (R.I.V.) heeft de mening van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) bevestigd, dat giftige stoffen uit plankton de ziek teverschijnselen hebben teweegge- Twee doden bij botsing BEILEN, 12-7. Bij een botsing tus sen twee personenauto's op hc^t kruis punt Spier in de provinciale weg As- sen-Hoogeveen zijn maandagochtend twee personen om het leven geko men. Twee anderen raakten zwaar en enkele anderen licht gewond. Zij werden overgebracht naar het zie kenhuis in Hoogeveen. De botsing ontstond toen een per sonenauto met twee echtparen uit Woerden en Capelle aan de IJssel op de provinciale weg overstak. De beide mannen van de echtparen wa ren vrijwel op slag dood. De echtge notes werden zwaar gewond. In de tweede auto zaten leden van een ci- neastenploeg uit Leiden. Zij werden allen licht gewond. De slachtoffers zijn: de heer M. van Duijvendijk (55), afkomstig uit Ca pelle aan de IJssel, en de heer W. den Heten (58) uit Woerden. Indonesische hoeren de annsten ter wereld DJAKARTA, 12-7. De Indonesi sche boeren behoren tot de armste ter wereld, aldus Mashuri, de voor zitter van de organisatie van Indo nesische landbouwcoöperaties. Het gemiddeld landbezit van hpt kleine percentage boeren dat ook landeigenaar is, is een kwart hectare Het gemiddelde landbezit van boe renlandeigenaars in andere landen is volgens Mashuri 30 hectare. FEUILLETON Anneke dronk van haar koffie. Hij zag haar besluiteloosheid. „Ga je al tijd op vaste dagen hierheen? Ik be doel: om boodschappen te doen?" „Meestal (jinsdags en vrijdags." „Om deze tijd? Ik bedoel: een uur of negen, half tien. van huis." Ze knikte. „Zo ongeveer. Maar ik durf het niet. eerlijk waar. Als ze er achter komen thuis...." Teun greep over tafel haar hand. „Mag ik een onbescheiden vraag stel len, Anneke?" „Onbescheiden? Hoe bedoel je?" „Hoe oud ben je?" „Twintig, bijna een en twintig." „Kijk eens aan, dus weldra meer derjarig. Dan mag je toch doen en laten wat je wilt?" ..O. daar heb ik nooit aan gedacht. Ik ben altijd thuis." Nog altijd hield hij haar hand vast. ..Jij moet er meer uit. Anneke. Daar heb je recht op. Goed. ik ben elke dinsdagmorgen cn vrijdagmor gen om ongeveer negen uur op de weg naar Ochtcren." Het scheen haar wel (e lijken. „Als ze er thuis maar niet achter komen." „Ik wil je ook wel eens op een avond thuis afhalen." Ze schrok op. „Nee, niet doen. Dan mag ik misschien nooit meer weg. Elsje is in staat om dan zelf naai de stad te rijden. En ik vind het net zo fijn." „Afgesproken?" Na enige tijd lachte ze. „Goed. Maar niet te dicht bij huis, hoor. Kun je dan altijd weg? Ik bedoel 's morgens?" „Als jij het wilt, ben ik er altijd. Doen we. hè?" Zc knikte blij. ..Maar nu moet ik echt weg. Teun. „Kan ik je niet verleiden met nog één kopje koffie? Of zal ik hier op bracht. Nu 't eten van mosselen aan mensen is afgeraden, gaat het R.I.V. de komende weken op verzoek van het R.I.V.O. mosselen aan ratten toe dienen om met deze dieren vele proeven te kunnen doen. Zodra blijkt dat geen enkel mon ster meer giftstoffen bevat, zal het RIVO bevorderen dat het produkt- schap voor vis en visprodukten de handel weer vrijgeeft. Maar dat is geen kwestie van vandaag of morgen maar van dagen of weken. Hoeveel mensen last hebben ge kregen van bet eten van mosselen is prof. Korringa niet precies bekend Meer dan honderd zijn het volgens hem zeker geweest. Een Belgische importeur had klachten gekregen van tal van restaurants waaraan hij de mosselen had doorgeleverd. Dat een groot mosselrestaurant in Phi lippine in Zeeuws-Vlaanderen eige ner beweging zijn deuren sloot duidt er ook wel op dat men daar de toe stand ernstig inzag. De planktonsoorten die de mosse len hebben vergiftigd hebben vol gens prof. Korringa niets te maken met het rode planktonveld, dat zich al een week in de Noordzee bij de Waddeneilanden bevindt. Dat plank ton, noctiluca miliaris of zeevonk, veroorzaker van het lichten der zee, is onschuldig. Wat het wel met de kwade soorten gemeen heeft is. dat het bij hetzelfde weertype ontstaat. Kleuter verdronken DEN HAAG. 12-7. De driejarige Anna van der Sloot is maandagmor gen in een vijver in Den Haag ver dronken. Zij was vlalè bij huis aan het spelen bij de vijver langs de Me lis Stokelaan. Zij werd gevonden door haar vader, die zijn dochtertje miste en op onderzoek uitging. DURBAN. In Zuid-Afrika, 65 km ten noorden van Durban is vrijdag een bus van de spoorwegen van een brug in een rivier gestort, een val van twaalf meter. Twee en twintig inzittenden verloren het leven en 63 werden gewond. BERLIJN. Sedert vier jaar houdt het instituut voor lichamelijke opvoeding van de Technische Universiteit in West-Berlijn zich met kwesties van de vormingseconomie en prestatie verbetering in de sport bezig. Met het gebruik van een computer bij de theoretische berekening van optimale lichaamshoudingen bij een bewe gingsproces in de sport leidde het hoofd van het instituut Dieter Unge- rer een novum in de sportwelenschap in. Ook al kon er maar een relatief klein aantal informatiegegevens voor de eerste computerpoging met be trekking tot de versprong ingebracht worden, toch laat de sprong van hel streepmannetje, zoals de computer deze met de bescheiden voorraad aan gegevens als ideaat zag, vermoeden, dat hier een geheel nieuw onderzoe- kingsgebied gecreëerd is: de elektro nische sport wetenschap. Koningin en prins naar Porto Ercole DEN HAAG. 12-7. De koningin en prins Bernhard zijn zaterdag in ge zelschap van prinses Chiistina naar Porto Ercole (Italië) vertrokken. De prins is in zoverre hersteld dat hij met toestemming van zijn doktoren voor zijn vakantie naar Porto Ercole mocht vertrekken. In verband met haar werkzaamheden - onder meer gesprekken met de leden van het nieuwe kabinet - zal de koningin woensdag voor enige dagen naar Ne derland terugkeren. Turken op dc vuist met buurtbewoners ROTTERDAM, 12-7. In de nacht van zondag op maandag ontstond in de Oleanderstraat in Rotterdam- Zuid een waar gevecht tussen 21 Turken en een grote groep buurtbe woners, waarbij met eten werd ge gooid. Aanleiding was het onbehoorlijke gedrag van de buitenlandse arbei ders. die vanuit hun pension etens resten op straat gooiden. Dit namen de omwonenden niet. die zich al we ken lang hadden geërgerd aan de overvolle vuilniszakken aan de ach terkant van het pand. De politie greep in en bracht de Turken, die met alles begonnen le gooien wat in bun bereik lag. over naar hel politicbureau. Daar zitten ze nu nog. je wachten, tot je met boodschappen doen klaar bent? Breng ik je met de auto weer terug tot een kilometer voor het Boshuis." Om half twaalf zette hij dc bela den fiets op de weg. „Zo. Anneke, zeg nou maar eens, dat het geen leu ke morgen was." Ze knikte heftig. „Reuze fijn." Ze greep zijn hand. „En dank je wel voor alles. Teun." „Vrijdag doen we het over. hè?" Anneke lachte bij het vooruitzicht. „Leuk. Maar ik moet nu gaan. Teun. heus. Anders krijg ik op m'n kop. dat ik zo lang weg gebleven ben." Hij streek even met zijn band over haar wang. „Tot ziens. Anneke. Tol vrijdag." Ze zwaaide nog even: „Dagi" Waarna ze op haar fiets stapte en weldra om de bocht verdween. Teun slaakte een diepe zucht. En nu als de wind naar dc boeren. Teun. Om geld bij elkaar te halen. Anders is het Teun. die op z'n kop krijgt, omdat hij zo lang weggebleven is. Sinds die decembermorgen reed Teun Holmeeielke dinsdagmorgen en vrijdagmorgen om negen uur het dorp uit. Hij had het met z'n vader bepraat. Vraag niet. wat ik ga doen, want daar geef ik voorlopig nog geen antwoord op. U mag wel we ten. dat er een meisje bij betrokken is. De eerste tijd zal ik haar alleen op dinsdag en vrijdag kunnen ont moeten. Later leg ik alles misschien wel uit. De uren haal ik desnoods zaterdagsmorgens in." Hofmeer was in menig opzicht cen verstandig man. De manier, waarop zijn zoon Ticmcn Immigie Oost van zijn broer bad weggekaapt, bad hem nooit geleken. Maar omwille van de door JOKE DE VALK vrede in huis. had hij er later over gezwegen. Vandaar, dat hij zijn oud ste zoon deze twee vrije morgens gunde. „Neem de auto maar," zei hij. „Dat scheelt in de tijd." Beiden voelden ze zich als twee sa menzweerders. als ze elkaar 's mor gens ontmoetten. Dan bracht Teun de fiets van het meisje bij een boer op het erf. - waarvoor hij toestemming had gekregen, waarna /.e in de grote wagen van Teuns vader naar Ochtc ren reden. Daar dronken ze eerst koffie, waarna ze boodschappen gin gen doen. Al heel spoedig bemerkte de jongeman, dat vrijwel alle huis houdelijke inkopen hier werden ge daan. Hij vond het wel een beetje eigenaardig, want Stamveett was van het Boshuis misschien cen klein kwartiertje fietsen en naar Ochteren was het zeker een dik uur. Doch het waren zijn zaken niet. dus zweeg hij er over. De laatste boodschap was altijd naar het station. Daar lagen doorgaans twee of drie stevige pak ken klaar, die met de trein waren aangekomen. Omdat hij ze zelf in dc wagen sjouwde, wist hij. dat ze tamelijk zwaar waren. Doch hij vroeg nooit iets. Als ze het nodig vindt een verklaring te geven, zal ze het wel doen Het gaat mij alleen om Anneke, zc is lief. hartelijk cn aardig. Spon taan en naïef, echt ongekunsteld. Dit alles in haar trekt me. Ik houd van haar. Dal zei hij op een gure. regen achtige morgen in januari, terwijl ze naast hem in de auto zat. Er wa ren weer twee stevige pakken op het station in ontvangst genomen. Nu restte hem nog een uurtje, voor ze weer teiug moesten, dc cen naar het Boshuis, de ander naar Stamvcon. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7