KostuumsNu 100,- KolbertsNu 50,- PantalonsNu 20,- 30,- El-Mior2 st. voor 25,- Polo'sNu 15,- RAPPORT „DETAILHANDEL IN ZIERIKZEE* VERSCHENEN Van de 21000 gevangen vogels waren er slechts drie geringd ÏJsselmeeraal verstopt zich Levensreddende drukkamer STREEKNIEUWS Nederlandse krant in 17e en 18e eeuw BLIK DOOR HET WERELD Bonn geeft weer eens de toon aan Bedrag voor passende omlijsting van kleuterbadje te Bruinisse ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE mnsdag is juii isn Nr. 2090s Voor rekening gemeente en Centrale ZIERIKZEE, 12-7. - Verschenen is het adviesrapport „Detailhandel in Zierikzee", samengesteld door drs. J. N. Schaaff van de afdeling Planologie van het Cen traal Instituut Midden- en Kleinbedrijf. Men zal zich herinneren dat het rapport voor gezamenlijke rekening van de gemeente Zierikzee en de Zierikzeese Ondcrncmcrsccntraie in opdracht van de Commissie voor Middenstandszaken wordt uitgebracht. Het is een lijvig rapport geworden, waarin een schat aan dokumentatie is verwerkt, op grond waarvan - voorzover mogelijk - conclusies zijn ge trokken. Inderdaad „voorzover mogelijk", want in een „inleiding en ver antwoording" wordt medegedeeld dat de deelname aan de enquête onder de ondernemers, teleurstellend is geweest. „Deze teleurstelling geldt met name voor Zierikzee, daar het tenslotte dc ondernemers uit Zierikzee zelf zijn geweest, die om een onderzoek verzochten". Uitvoerige aandacht wordt besteed in aparte hoofdstukken aan de de mografische situatie op Schouwen- Duiveland en het toerisme en - wat genoemd wordt - de „aanbodkompo- nent", waartoe onder de detail-han- delsondernemers op Schouwen-Dui- veland een schriftelijke enquête is gehouden. In Zierikzee stuurde nog geen 48 en in de overige plaatsen slechts 35 van de ondernemers het toegezonden formulier terug. In Zierikzee bevinden zich ruim 160 winkels met een totaal oppervlakte van 9600 m- verkoopruimte. In het centrum van de stad zijn 134 bedrij ven gevestigd. Het winkelbestand in de overige plaatsen op Sehouwen- Duiveland vervult voornamelijk een lokale funktie, met uitzondering van de Westhoek, dank zij het toerisme. Wat de koopgewoonten betreft blijkt dat autobezitters uit Zierikzee minder gebonden zjjn aan hun woon plaats-dan niet-autobezitters. De koopgewoonten worden in het rapport hierna gedetailleerd uitge diept, interessant materiaal, dat ech ter - lokaal gezien - wordt overtrof fen door het concluderend hoofdstuk over de toekomstige winkelfunktie van de Zierikzeese binnenstad. In deze futuristische beschouwing wordt opgemerkt, dat het winkelap paraat van Zierikzee volledig bere kend is op zijn taak, n.l. de verzor gingspositie voor de gehele regio. Men kan het niet losmaken van de aantrekkingskracht van de consu menten van overig Schouwen-Dui-r veland. Zou men dat wel doen, dan is het winkeloppervlak per inwoner te hoog, in vergelijking met lande lijke cijfers. Een belangrijke wijzi ging in de relatieve verzorgingsfunk- tie van Zierikzee op Schouwen-Dui- veland (zo'n wijziging ligt overigens niet in de lijn der verwachting) zou een bestaand evenwicht eventueel kunnen verstoren. Door saneringen in de binnenstad, zullen de buitenwij ken een extra impuls krijgen. De af name van het aantal inwoners in de binnenstad, zou genivelleerd kun nen worden door het toenemend aantal inwoners van overig Schou- wen-Duiveland. Tamelijk wankel Al met als is de positie van de de tailhandel in Zierikzee toch tamelijk wankel, aldus de conclusie in het rapport. Verstoring van het even wicht kan gevolgen hebben op de detailhandel in de binnenstad. Hier uit mag afgeleid dat een eventuele aanpassing van het totale Zierikzeese winkelareaal, plaats zal dienen te vinden in de nieuwe wijken; de om vang van deze wijk winkel voorzie ningen dienen onderwerp van na dere studie te zijn. Een verschuiving zal plaats vin den in die zin dat het accent meer zal komen le liggen op voorzieningen in de sektor duurzame goederen, wat betreft het hoofdwinkclappa- raat. Maar dit wil niet zeggen dat de huidige situatie in de binnenstad „bevroren" dient te worden. Kwali tatieve en kwantitatieve verande- x-ingen zullen plaats hebben, niet als resultaat van stedebouwkundige planning, maar als resultaat van het vrije spel van maatschappelijke krachten. Kwantitatieve verande ringen door opheffing van margiale bedrijven aan de periferie van de binnenstad en uitbreiding van be staande levenskrachtige bedrijven. Kwalitatieve maatregelen moeten deel uitmaken van een welbewust overheidsbeleid terzake. Zij kunnen een plaats vinden in de definitieve sanerings- en verkeersplannen voor de binnenstad. Bereikbaarheid Grote aandacht dient besteed aan verbetering van de bereikbaarheid van de binnenstad voor het private en openbare vervoer. In de binnen stad zelf zal de voetganger veel meer dan thans, zich vrijelijk moeten kun nen bewegen. Een gedegen verkeers- studie dient aan eventuele verande ringen vooraf te gaan. De gedachten zouden kunnen uitgaan naar een beperkt vrij voetgangersgebied, ruime parkeermogelijkheden aan dc rand van de binnenstad en een ver legging van een of meer lijnen van het openbaar vervoer dichter langs het centrum. De middenstand dient zijn aandacht vooral te richten op de jonge consument, wiens oriënta tie wel wat verbeterd kan worden en op verbetering van het „duurte- image" en de keuzemogelijkhdeen. Met de wensen van de gezamenlijke middenstand dient, in het belang van de stad, rekening te worden gehou den. Voorbeelden; tijdig inlichten van de overheid m.b.t. studies en ont werpen, dialoog met belanghebben den en verklarende uitleg van dc overheid. Zo gezien draagt het rap port allerlei materiaal oaan, dat we derzijds tot diskussiestof in de toe komst kan dienen. Sterna-verslag over vinkenbaau WESTERSCHOUWEN, 10-7. Het onderstaande is ontleend aan het verslag van de Vinkenbaan, opgeno men in het jongste Sterna-nummer. Van de bijna 2100 gevangen vo gels van het afgelopen seizoen wa ren er slechts drie geringd; twee met een buitenlandse ring en één met een Nederlandse, nl. een Rietgors, ge ringd te Laaxum (Fr.) op ll-7-'70, gevangen op 26-9-'70. De buitenlan ders waren: Ringmus-le kalender jaar, geringd 18-7-'70 in de provin cie Antwerpen en gevangen op 27- 9-'70. Deze Ringmus had zich wat naar het noorden verplaatst in zijn eerste zomer. Het naar het noorden of noordoosten trekken van jonge vogels in hun eerste zomer is door het ringonderzoek voor meer soorten 1JMUIDEN, 12-7. Is er met electriciteit of met licht een aaldichte afscheiding te maken tussen het IJsselmeer en de wereldzeeën? Het Rijksinsti tuut voor Visserij-Onderzoek (RIVO) in IJmuiden zoekt uit of het kan. Nu nog in eigen huis en „in het veld" met proe ven op semie-praktijkschaal, waarvan de eerste resultaten al hoopgevend zijn. Later gaat men overwegen of men moet doorgaan met een proef op grote schaal in de spuisluis van Den OeverEen wens van de vissers, al naar voren gekomen voordat de palingvangsten in het IJsselmeer zo enorm ach teruitliepen als de laatste maanden, ligt aan de onder zoekingen ten grondslag. IJs- selmeerpaling is beter van kwaliteit dan andere, wat de Waddenzee gevangen wordt haalt dan ook al een mindere prijs. Daarom willen de vissers de schieraal, de geslachtsrijp geworden paling die naar open zee wit om voor de voortplan ting te gaan zorgen, graag in het IJsselmeer houden. Over de oorzaken van de treurige vangstresultaten van de laatste tijd heeft prof. Korringa een paar stellingen en theorieën. De palingen, zegt hij, zijn of weggetrokken of ze hebben zich verstopt. Dood zijn ze niet want dan hadden de onder zoekers van zijn instituut ze wel gevonden. Met het kuil- verbod heeft hun onvindbaar heid niets te maken. Het RIVO, dat terwille van de praktijk dienende wetenschap wel met de kuil mag vissen, had met iie methode even teleurstellen de resultaten als de gewone vissers met de toegestane vis tuigen. Een bewgs is er niet, maar een- vermoeden bestaat wel, dat de mede door de nieu we inpolderingen gewijzigde waterkwaliteit een woordje meespreekt. aangetoond, o.a. voor Grote Stern (van Ned. nr. Denemarken) en voor Blauwe Reiger (van Ned. nr. Noord- Duitsland). De andere buitenlander was een Keep-lkj geringd op 16-1- '68 in Vastergötland (Zw.), gevangen op 7-ll-'70. Wederom een merk waardig geval, want deze vogel zat in de winter van '67-68 nog in of bij zijn broedgebied. Het mooie schema, dat we van de vogeltrek in ons hoofd hebben, wordt nog eens doorbroken. Maar dat blijft het juist interessant houden om telkens weer een nieuw aspect van deze wonderlijke vogel trek te ontdekken. Twee nagekomen buitenlandse terugmeldingen: Spreeuw (v) lkj geringd Amager (Den.) 13-10-'69, gev. 30-ll-'69. Groenling (w) overjarig, ger. Frankrijk t.N. Parijs, 15-12-'68, ge vangen 23-7-'69 en door kat gegre pen op 27-8-'69 te Westenschouwen. Drie avonturen uit een vogelleven, die samen'een verhaal vormen, waar we de rest nooit van te weten zullen komen. Terugmeldingen van te Wes- tenschouwen geringde vogels kwa men er dit jaar niet zoveel binnen. Allereerst helaas 3 Sperwers waar van één van het laatste vangseizoen: m. 1 kj ger. 5-11-67, gev. 19-2-70 eil. Wight (E) dood verm. gif m. volgr ger. 28-10-68, gev. 1-1-70 Hannover (D) dood t^gen raam m. overj. ger. 21-11-70, gev. 312-70 W. Schouwen dood tegen raam. Van de Vink 1 melding uit broedgebied en 3 uit overw. gebied m. lkj 30-10-68; dood gev. in graafschap Brecknock (E) 9-3-70 m. lkj 21-10-69; gev. en los in graafschap Hertford (E), 14-3-70 m. lkj 8-11-69; gevangen in Tilburg op 15-2-70. m. lkj 4-10-69; verk. slachtoffer Vastmanland (Z) op 23-6- Advertentie ne j !r" 'S- an in NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank tJ bent welkom bij uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden NOORD WELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. MOSKOU. 10-7. Een experimentele drukkamer in een chirurgisch insti tuut in Moskou heeft er toe bijgedra gen het leven te redden van een meisje van drie jaar met een hartaf wijking en van een duiker die te snel naar boven kwam. Het Russische blad Troed meldt, dat in totaal acht operaties in de drukkamer zijn ver richt en dat alle patiënten het goed maken. 70. Hierna vijf terugmeldingen van 4 verschillende soorten: Keep: m. lkj 29-11-69; gev. los prov. Antwer pen 19-3-70. Sijs: v. lkj 10-10-70; ge kooid prov. O.-Vlaanderen 12-11-70. Spreeuw: w. lkj 11-11-67, dood westkust Jutland (D) 2-8-70. Spreeuw: m. lkj 14-10-67, dood Sl.- wijk-Holstein (D) 15-4-70. Putter: volgr. 12-10-68, geschoten Navarre (Sp) 1-11-68. Zelfs onze fraaie put ters worden in Spanje geschoten, een mentaliteit, die in ons land gelukkig aan het verdwijnen is. L. v. R. NOORDWIJKERHOUT. De drie jarige Henk Verheijen uit Noordwij- kerhout is vlak bij het huis van zijn ouders om het leven gekomen, toen hij plotseling een zebrapad overstak en werd aangereden door een auto. ZIERIKZEE Het sporthal/zwembad-projekt Met betrekking tot het sporthal- zwembad-projekt dat word gereali seerd op het noodsportterrein aan de Zuidhoek, vernemen wij, dat na de bouwvakvakantie een begin wordt gemaakt met het grondwerk, dat op 30 juli zijn beslag zal hebben gekre gen. Daarna wordt een begin ge maakt met de aanleg van de bouvv- straat, o.m. voor de aanvoer van de heipalen. Hiervan zijn 270 stuks no dig van 9.50 meter lengte elk. Op 15 augustus zal dan het heiwerk van start kunnen gaan. Foto-expositie in „De Vlinder" Gedurende drie weken exposeren twee leden van „Delta-Foto", de he ren O. Bergsma van Bema N.V. en J. D. C. Berrevoets met werk in „Dc Vlinder" aan de Nieuwe Boogerd- straat. Orgelconcert De organiste van de hervormde kerk te Kruningen, Marieke Kok be speelt het Kam en Van der Meulen- orgel in de Grote Kerk te Zierikzee op donderdag 15 juli a.s. Marieke Kok is leerlinge van Adriaan Kou semaker en André Verwoerd, Het programma vermeldt werken van Bach, Reger, Stanley en wordt be sloten met twee koraalbewerkingen van Cor Kee. HAAMSTEDE Verkoping eigengemaakte producten De vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente organiseert a.s. woensdag een verkoping van eigengemaakte koekjes, cakes en ad vocaat in de kerk van de Ger. Ge meente aan de Ankerweg. De op brengst is bestemd voor het zen dingswerk in Nigeria. ZONNEMAIRE Verjaardagsfonds Het Verjaardagsfonds van de Ned. Hervormde kerk te Zonnemaire heeft in het tweede kwartaal van 1971 opgebracht de som van f 128,15. BROUWERSHAVEN Orgelbespeling door Feike Asma Morgen (woensdag 14 juli) zal in de Ncd. Herv. kerk Ie Brouwersha- ven een orgelconcert worden gege ven dooi' Feike Asma. Uitgevoerd worden de volgende werken: Prelu dium en Koraal, Ps. 66, Jan Zwart; Toccata und Fuge in d-moll, Joh. Seb. Bach; Aria mit Variationen, Handel; Andantino, César Franck; Scherzo, A. Guilmant; Andante Can tabile, Widor, Toccata, Claussmann, Meditation Lemaigre; Grand Choeur, Salomè en Finale, Feike Asma. BRUINISSE Voor de N.V. Bouwbedrijf F. den Hartog te 's-Gravendeel-Zierikzee werd hét uitvoeren van het loodgie- terswerk in het dorpshuis te Bruinis- se gegund aan J. Sprong te Oude- Tonge. DODELIJKE ONGELUKKEN COSTHUIZEN. De 25-jarige Kees van Baar uit Purmer is om het leven gekomen toen hij op het kruispunt van de E-10 te Oosthuizen met een bestelauto op een voorgesorteerde stilstaande personenauto botste. VOORST. De 83-jarige heer P. A. Nuesink uit Voorst is in zijn woon plaats door een auto aangereden, toen hij per fiets vanuit een zijweg de rijksweg overstak. Hij werd zwaar gewond overgebracht naar een zie kenhuis in Zutphen, waar hij kort na aankomst overleed. GROENLO. De 18-jarige M. Kruize uit Borculo is in het ziekenhuis te Groenlo overleden. Hij zat in een auto die in Eibergen door onbekende oorzaak uit een bocht geraakte en te gen een boom vloog. De bestuurder en twee andere inzittenden werden, evenals het slachtoffer, zwaar ge wond. Man eu vrouw in bloedbad gevonden AMSTERDAM, 13-7. In het hotel „La Bouteille" in de Lange Leidse- dwarsstraat - achter het paleis van justitie - in Amsterdam-centrum zijn dinsdagmorgen een onbekende man, vermoedelijk van Surinaamse afkomst, en een eveneens onbekende vrouw, badend in het bloed, in een kamer aangetroffen. De twee zijn met, wat de politie noemde, hoofdverwondingen en in bewusteloze toestand naar het Wil- helmina Gasthuis getransporteerd. De slachtoffers waren vermoedelijk niet-ingeschreven gasten van het ho telletje. AMSTERDAM, 12-7. In hei Neder lands persmuseum in Amsterdam wordt van 19 juli tot 18 september cle tentoonstelling „De Nederlandse krant in de 17e en 18e eeuw" gehou den. De tentoonstelling is samenge steld uit de collectie van het pers museum. Aan de hand van originele 17e en 18e-eeuwse kranten wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van de Nederlandse pers van 1618 tot 1795. Advertentie nog ong, 100 st, v. 179,- 198,- 239,- 259,- 298,- 325,- nog ong. 100 st. v. 98,- 125.- nog ong. 150 st. v. 35,- 39,75 42,50 en 45,- 57,50 69,- nog ong. 150 stuks overhemden v. 19,90 29,75 39,50 52,50 DEURLOO Om de zes maanden ontmoeten de Franse president en de Westduitse bondskanselier elkaar - dat staat nu eenmaal zo in het vriendschapsver drag tussen de twee landen. Maar de visites worden al maar onopvallen der, de communique's al maar vager Dit keer wraen de heren het weer van harte eens, ook over zaken ivaarover de eenstemmigheid wer kelijk niet zo groot is. Bijvoorbeeld: Brandt en Pompidou zijn er beiden van overtuigd dat een eventueel verminderen van de troe pensterkte in midden-Europa geen zaak is die Russen en Amerikanen onder elkaar even kunnen regelen. Maar hoe de Europese landen zich ermee moeten bemoeien ziet men in Parijs heel anders dan in Bonn; Brandt wil de N.A.T.O. erbij betrek ken en dat is wel het laatste wat Pompidou wenst. Maar goed, zo'n communiqué behoort nu eenmaal te reppen over eensgezindheid. En als kers op de pudding was er dit keer voor de Fransen dat hun laai nu op de Duitse scholen dezelfde positie krijgt als het Engels. In wezen betekent dit niets: de leerling of zijn ouders kiezen wal hun het nuttigst voorkomt en dat is door de bank Engels dat was zo en dat zal wel zo blijven. Zwevende mark Maar hel punt waarover zelfs in dit communiqué geen overeenstem ming gesuggereerd kon worden is de kwestie van de zwevende mark. Niet alleen voelen de Fransen dit als een akelige zaak, maar het is ook een punt waarop duidelijk wordt hoezeer sinds Adenauer en De Gaulle onder tranen het vriendschapsverdrag slo ten de bordjes zijn verhangen. In de beginperiode kwam men nog al eens tot compromissen met door gaans meer Duits dan Frans toege ven. En hel gaat ditmaal om een zeer belangrijke, principiële zaak - de Duitsers zien het niet meer zo in het systeem van vaste wisselkoersen en willen ook in de toekomst die meer laten schommelen dan tot dusver mo gelijk was. Nederland doet minder uit enthousiasme dan uil noodzaak mee mei de Duitsers, zogenaamd lij delijk. Maar eind dit jaar moet het Internationaal Monetair Fonds over de zaak gaan nadenken en de Duit sers laten merken dat ze willen door zetten, zoals ze ook het laten zweven van de mark - feitelijk: het loslaten van de vaste wisselkoers - hebben door gedreven tegen alle verzet in. En wat Duitsland doei, daarover ma ken de Fransen zich zeer zeker geen illusies, heeft zijn konsekwenlies voor hen, voor de hele E.E.G. trouwens. En de opvolger van De Gaulle, die steeds zo kundig wist de loon aan te geven in het Europees parlement, moet wel mismoedig naar huis zijn gegaan met de gedachte dat heel kalmweg de Duitsers met de macht van hun mark die Franse rol zijn gaan overnemen. Daar weegt het be tere onderwijs in het Frans op de Duitse scholen niet tegen op. Prettige nasleep heugelwedstrijd mogelijk uit of af te stellen. Opmer kelijk was het kleine verschil tussen de winnaar van de eerste en de tweede prijs. Winnaar Polvliegen uit Oostende ving 887 gram vis, de heer A. Melissant, Stellendam 885 gram. Derde werd C. de Groot, Bergen op Zoom, 570 punten; 4. J. P. Lcpoeter, Kapelle, 525 p.; 5. P. van der Zwan. Vlissingen; 6. P. Ganzeman, Kapelle; 7. P. de Jong, Burgh; 8. L. de Sutter. Terneuzen; 9. R. Spiesschacr, Oost ende; 10. J. Borremans, Krabben- dijke; 11. S. van Laarhoven, Brielle; 12. A. C. Allewijn, Krabbendijke; 13. C. Prevo, Reimerswaal; 14. J. Voor- heijen, Kruisland; 15. J. Kaashoek, St. Philipsland. Dc deelnemende verenigingen De volgende hengelsportvercnigin- gen namen aan het concours deel en behaalden de volgende aantallen punten: 1. Hengelsporlvereniging Kapelle te Kapelle, 2140 punten; 2. H.S.V. Reimerswaal, Zuid Beveland, 1650 p.; 3. G.B.V. Roosendaal te Roosen daal. 1335 p.; 4. H.S.V. De Zeekrab. Breskens, 1307 p.; 5. H.S.V. De Zee ster, Halsteren. 1306 p.; 6. H.S.V. De Zeebaars, Scherponissc. 1225 p.; 7. H.S.V. De Eendrachtvissers, Nieuw Vossemeer, 1200 p.; 8. H.S.V. Oosler- scheldc. Zierikzee, 1196 p.; 9. E.G-H.V. Goes tc Goes, 1135 p.; 10 H.S.V. Glymesvissers, Lepelstraat, 1105 p. Van de O.F.C. Oostende, de ver. Stellendam, de Strijenvissers. Ber gen op Zoom, De Watergeus. BrieMe. de Kruisweel uit Kruisland en Dc Makreel uit St. Philipsland waren wel individuele leden aanwezig, als mede uit tal van andere verenigin gen, maar zij vislen niet in groeps verband. Veel last werd ondervonden van dc stenen, die altijd de teen van dc dijk hebben beschermd, nu de wa terstand in de Grevelingen is ver laagd. Een hengelaarster in actie aan de Grevelingen. (Foto: Zierikzecscbe Nieuwsbode). BRUINISSE, 12-7. Het verslag over de grote hengehvedstrijd van zaterdag 10 juli, opgenomen in het maandagmimmer, behoeft nog enige aanvulling. Mevrouw Van 't Hooff, de emi nente voorzitster (het werk van haar echtgenoot is slechts aan insiders be kend en blijft wat op de achtergrond maar vergt vele maanden) zegde burgemeester Hokken een bedrag van f 1750,toe om het kleuter badje een passende omgeving te ge ven. Voor burgemeester Hokken een reden tot vreugde en dank. waarbij hij nog eens een beroep deed, het mogelijk vcrlrck uit de gemeente nog, eens nader te overwegen en zo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3