RAPPORT AGENDA Russische Joden in hongerstaking Méér fietsplezier HEMO instap-schoenen ff 25.- Verton's Schoenen MUMMIES Bonn en Parijs oneens over Midden-Oosten GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN Raad benoemt technisch ambtenaar bij G.W. Het rapport „Detailhandel in Zierikzee" is verschenen, een (tweede) antwoord op de midden- standssituatie te Zierikzee, in op dracht van de Commissie Midden standszaken en uitgebracht voor gezamenlijke rekening van de ge meente Zierikzee en de Zierikzee- se Ondernemerscentrale. Als met alle rapporten van deze opzet, ziet het geheel er bijzonder verzorgd uit en hanteert de op steller, clrs J. M. Schaaff, het eigen aan de economie ontleende vak jargon. Te hopen ware dat dit tweede rapport een in alle opzichten bruikbaar „working paper" zal zijn. waarmee overheid en mid denstand op nuttige wijze rond de tafel kunnen gaan zitten. Een teleurstelling hij beschou wing van het rapport, valt al da delijk in het begin. Met name voor Zierikzee is de deelname aan de - voor de opstelling van het rap port noodzakelijke - enquête te leurstellend geweest. Nog niet de helft van cle Zierikzeese onderne mers vond het nodig, nuttig of wenselijk de gegevens te verstrek ken om een zo nauwkeurig moge lijk beeld te kunnen verkrijgen. Voor buiten Zierikzee was dit per centage slechts 35 Men kan met doekjes voor het bloeden komen, maar feit is dat „dus" een groot aantal onderne mers het nut van een dergelijk rapport niet heeft ingezien. Er waren trouwens andere overwegin gen; de vragen waren (noodzake lijkerwijs) hier en daar nog al intiem en velen hadden kennelijk geen behoefte het achterste van hun tong te laten zien. Dat men „buiten Zierikzee" niet massaal meedeed, verbaast ons niet. Het „koop op eigen dorp, in eigen gemeente", is daar reeds lang slogan geworden en zo tolt men al meteen in het rond aan de wortel van het probleem, dat uit gediept geschetst toch nog wel wonderlijke punten heeft. Het ac cent b.v. op cle toekomstige win- kelfunküe v an de Zierikzeese bui tenwijken. Een procentueel groot aantal zaken is in de binnenstad gestationeerd; Zierikzee moet me de door kópend publiek levendig blijven; welnu, hoe dit te combi neren met cle gedachte aan een duidelijk verlangde uitbreiding van de winkelfunktie in de buiten wijken? Toch zal men daar niet aan kunnen ontkomen. De verbin dingen b.v. met plan-West en de binnenstad zijn niet zo geriefelijk dat cle huisvrouwen het durend nemen voor alle wissewasjes cle tocht naar het centrum te onder nemen. Heel merkwaardig vinden wij ook de opmerkingen over de be reikbaarheid van cle binnenstad voor het private en openbare ver voer. Een dusdanige verbetering houdt echter impliciet een hogere verkeersfrekwentie in. terwijl in het rapport toch worclt geeist dat de „voetganger veel meer dan thans het geval is zich vrij zal moeten kunnen bewegen". We zien dat al gebeuren met zo'n ver betering van cle bereikbaarheid. Een slotvraag: kan cle te geringe belangstelling van het totale on dernemersbestand zijn oorzaak vinden in dezelfde grond, die ter plaatse ook aanleiding gaf tot eni ge versnippering of differentiatie in de organisatie? We hopen dat zulks niet het geval zal blijken te zijn, maar vrezen het wel. Kand- studies roncl het rapport zullen noodzakelijk zijn. „om er uit te komen" en de juiste weg te wijzen voor cle middenstanclszakenman, zo sterk afhankelijk van het demo grafisch. economisch en maat schappelijk bestel in stad en regio van nu en straks. SNEEK. In Abbega, tussen Sneek en Eolsward is in een uur tijds, de boerderij van veehouder Y. Rijpma totaal uitgebrand. Oud-voorzitter van Landbouwschap overleden DEN HAAG, 12-7. In Groningen is zondag oveileden de heer A. VV. Bie- wenga VVzn., oud-tweede kamerlid voor de AR en oud-voorzitter van het Landbouwschap. De overledene bereikte de leeftijd van 68 jaar. Onmiddellijk na de tweede we reldoorlog had hij enkele jaren zit ting in de Eerste Kamer en vervol gens vijf jaren in de tweede. Vanuit de Groninger Christelijke Boeren- en Tuindersbond werd hij in 1960 voor zitter van het Landbouwschap. Hij bestuurde het schap in de rumoe rige periode van onlusten om de in ning van de heffing, onder meer te Hollandscheveld. In 1966 legde hij dit voorzitterschap neer. De begrafenis is donderdag te Garsthuizen (Gr.). MOSKOU, 12-7. Een groep van 29 joden uit de Sowjetrepubliek Geor gië is dinsdag een hongerstaking be gonnen bij het centrale telegraaf kantoor in Moskou uit protest tegen de tiege behandeling van hdn emi- giatieverzoeken, zo is uit Joodse kringen vernomen. Ze hebben hun klachten per telegram onder de aan dacht van het centraal comité van de Russische partij en van premier Ko- sygin getracht. Ze willen de honger staking" voortzetten totdat ze een be vredigend anivvooi^d ontvangen. Geen Gemenebest- oppositie tegen England's toetreding c r tot de E.E.G. LONDEN, 13-7. Geen der Gemene best-landen heeft uiting gegeven aan oppositie tegen toetreding van Groot-Bi ittannië tot de Europese Economischè Gemeenschap. Dit heeft minister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas-Home maandag in het parlement verklaard in antwoord op een suggestie van een Labour-afge- vaardigde. Deze stelde een speciale conferentie voor, waarop de Geme nebest-landen hun bezwaren ten aanzien van de toetredingsvoorwaar den kenbaar zouden kunnen maken. Van gestolen Rembrandts 2 werken teruggevonden BAYONNE, 13-7. Twee van de drie Rembrandts die op 3 maart j.I. uit het museum Bonnat in Bayonne werden ontvreemd, zijn maandag teruggevonden, 't Zijn een „Christus aan het Kruis" en een portret van een burgemeester. Men gelooft dat het derde werk, het portret van een rabbijn, zich in handen van een internationale ben de in Amsterdam bevindt. De dief stal was gepleegd door een eenzame bezoeker die van de afwezigheid van zaalwachters profiteerde. Contraeten voor kassen- projecten voor Albanië AALSMEER. Terman Eickhof en Zonen N.V. heeft contracten afgeslo ten van ca. f 2,5 min. voor de leve ring van kassenprojecten „Systeem Grimbergen" aan Albanië. De kassen zijn bestemd voor de teelt van groenten en bloemen en zul len nog dit jaar in bedrijf gesteld' worden, zo deelt het bedrijf mede. Man gewond bij demonteren kanon UÏIK, 12-7. De 29-jarige Klaas Nentjes in Urk is maandagochtend bij het demonteren van een oud ka non dusdanig aan zijn gezicht ge wond geraakt, dat hy vermoedelijk een oog zal moeten missen. Het kanon werd onlangs door een Urker kotter opgevist uit de Duitse Bocht bij Denemarken. Het is ver moedelijk afkomstig van een schip dat bij de Slag om Jutland in de eeiste wereldoorlog is vergaan. Het slachtoffer was bezig het plaatje van de kruitkamer te verwijderen toen het slaghoedje van de granaat die er nog in bleek te zitten tot ontbran ding kwam. Met kracht werd de huls naar achter geslingerd midden in het gezicht van het slachtoffer, dat in het ziekenhuis van Emmeloord is op genomen. WESTERSCHOUWEN, 12-7. Tot techn. ambtenaar 1ste klasse bij Ge meentewerken Westcrschouwen is maandagavond in een spoedeisende raadsvergadering benoemd de heer J. Kraaijenbiink uit Middelharnis. De heer Hendrikse vond het vreemd dat van de 9 sollicitanten er slechts één op de aanbeveling voor kwam en vond dit niet democratisch. Gok de heer Dalebout die al meer op deze manier een ambtenaar moest kiezen hetgeen een totale misluk king werd. had liever 3 of 4 namen op de aanbeveling gezien. De voor zitter antwoordde de beide heren dat deze persoon met kop en schou ders boven de rest uitstak en in een gesprek een uitstekende indruk maakte, terwijl hij in Middelharnis een zeer goede naam als technisch ambtenaar heeft. PARIJS, 12-7. Regeringskringen in Parijs tenen zich enigszins verwon derd over de uitlatingen die de Westduitse minister van buitenland se zaken Walter Scheel tijdens zijn bezoek aan Israël over het gemeen schappelijk E.E.G.-standpunt inzake het Midden-Oosten heeft gedaan. Frankrijk meent dat Scheel in Is raël* is afgeweken van het gemeen schappelijk document, dat de zes op 13 mei in Parijs hebben opgesteld. Maandag werd bekend dat de Franse minister van buitenlandse za ken Maurice Schumann vorige week vrijdag de Westduitse ambassadeur Helmut Rüte heeft ontvangen en hem opheldering over Scheels uitla tingen heeft gevraagd. Industrieel ontvoerd door Tupamaros MONTEVIDEO, 12-7. De Tupama ros hebben maandag in Montevideo de Uruguyaanse industriëel Jorge Berembaum ontvoerd, zo is uit po litiekringen vernomen. Hij wordt vijfde gijzelaar in de „volksgevan genissen" van de Tupamaros. Een van zijn lotgenoten is de Britse am bassadeur in Uruguay Geoffrey Jackson. De tijd van olielamp is voorbij, te genwoordig gebruiken negen van de tien kampeerders de moderne lamp met gaspatroon. Deze lampen geven een helder wit schijnsel, dat prak tisch evenwaardig is aan elektrisch licht. Op de afbeelding tonen wij u de lamp zoals deze voorkomt in het programma van „jetgaz", deze heeft als enige een handige vuarsteenont- steking, welke het licht feilloos doet aanfloepen. Het „jetgaz-program- ma" omvat een serie moderne gas- apparaten van kooktoestellen, lam pen en zelfs een complete fondueset op gaspatronen, alsmede een koffie zetapparaat. Dit type kampeergas is voordeliger dan andere typen en wordt via een uitgebreid dealernel overal in Europa .geleverd. Daar de heer Hendrikse ook nog iets van de andere sollicitanten wil de weten, ging de raad in besloten zitting. Na heropening kreeg de heer Kraaijenbrink alle stemmen. In deze vergadering ontbraken de heren Lustig en Tieleman. De heer Kloosterman bracht nog onder de aandacht van het college de zeer gevaarlijke situatie op de kruising Boumansweg-Koetenisse- weg door de aldaar groeiende mais- en tarwe gewassen. Het college zal de kruising in ogenschouw nemen, doch de wegen zijn walersehapswe- gen. In Renesse wordt de ingang Hoo- genboomlaan vanaf de Vroon weg tij delijk afgesloten voor alle verkeer doordat daar regelmatig ongelukken gebéuren. Het verkeer wordt aldaar 'omgeleid. Indien de resultaten beter worden zal in de volgende raad het college mét voorschriften komen. Scheel zou tijdens zijn besprekin gen in Israël de betekenis van het - nog niet gepubliceerde - document hebben gekleineerd. Ook zou hij hebben gezegd dat er binnen de EEG duidelijk verschillen van mening over het Midden-Oosten bestaan. Reservisten in Marokko opgeroepen RABAT, 127. De staf-chef van de Marokkaanse strijdkrachten heeft be sloten reservisten op te roepen. In een communiqué is bekend gemaakt dat de betrokkenen een instructie periode van dertig dagen zullen krij gen. Mislukte bankoverval MAASTRICHT, 12-7. In Maas tricht is maandagmiddag een bank overvaller er als een haas vandoor gegaan, toen de kantoorhouder van de openbare spaarbank in de Zwaai dmarkerdreef kans zag in de kluis te springen en op de alarmbel te drukken. Amerikaanse generaal in Vietnam vervangen r SAIGON, 13-7. Generaal-majoor James Baldwn, bevelhebber van de Amerikaanse „Americal" divisie, is vervangen, aldus een militaire woordvoerder in Saigon. De „Americal" leed in maart jl. bij een aanval van Noordvietnamese mi litairen op een artilleriebasis in de provincie Quang Tri een zware ne derlaag. Bij de gevechten werden 33 Amerikaanse soldaten gedood en 77 gewond. Generaal Baldwin was sinds no vember bevelhebber van de divisie. Dc boomgaardmoorden in Californië YUBA CITY (California. 13-7. Dc koppelbaas Juan Corona, die ruim een maand geleden van tien moorden op arbeiders is beschuldigd, is maan dag door een jury van nog vijftien moorden beschuldigd. Dc slachtoffers waren begraven in een boomgaard in dc Californische plaats Yuba City. Grote lirandseliade in dak pannen fabriek TEGELEN. 12-7. Een brand in dc dakpannenfabriek Gcbr. Laumans N. V. in Tegelen heeft maandag een schade van naar schatting f 1 mil joen veroorzaakt. Het ovengebouw (produktic 50.000 pannen per week) en de droogzolders van de fabriek zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. De vrijwillige brandweren uit Te- gelen en omliggende plaatsen en dc beroepsbrandweer uit Venlo hebben het vuur met vijftien stralen bestre den. Zij beperkten zich later tot het nathouden van de machinekamers en een logiesgebouw voor gastarbeiders. WEST-BERLIJN. Sensatie schijnt er nooit genoeg te zijn. In ieder geval geen verzekering, geen ziekenfonds wil Brigitte (21) en haar zuster Ka- rola (20), in haar rijen opnemen, se dert de charmante zusters van de trapezetraditie zich van hun arties tenfamilie af- en de halsbrekende job bij eén wilde autogroep toegewend hebben. Geen wonder: bij een snel heid van 80 km:, per uur bewegen de beide dames zich op de daken van schrootrijpe auto's. Met hun nummer trekken cle zusjes de hele wereld door. Drie doden bij verkeers ongeluk in Drenthe REILEN, 12-7. Een verkeersonge luk op de provinciale weg Assen- Hoogeveen bij Spier heeft maandag aan drie mensen het leven gekost. Een auto met twee echtparen uit Woerden en Capelle aan den IJssel stak maandagochtend de'provinciale weg "over en werd aangereden door een andere auto. De beide mannen, de heer M. va"n Guijvendijk (55) uit Capelle aan den IJssel en de heer W. den Heten (38) uit Woerden waren vrijwel op slag dood. Mevr. Den Heten-v. d. Kooi (52) overleed in de loop van de mid dag in een ziekenhuis. Nederlandse regering betuigt deelneming DEN HAAG. 12-7. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de in nige deelneming van de Nederlandse regering betuigd met het tragisch overlijden van de heer Marcel Dupres de Belgische ambassadeur bij het Marokkaanse hof, die het slachtoffer werd van de geweldpleging bij de po ging de regering van koning Hassan II omver te werpen. De deelneming is schriftelijk overgebracht aan de Bel gische ambassadeur in Den Haag, de heer W. Cauwenberg. Wapenarsenaal ontdekt na autobotsing AMERONGEN, 12-7. Een pistool en een revolver, een hoeveelheid bij behorende munitie, inbrekerswerk tuigen en een portefeuille met o.a. f 20.000,werden maandagmorgen gevonden in een personenauto, deze auto reed op Rijksweg 12 bij Ame- rongen achterop een geparkeerde truck met oplegger. De twee inzit tenden, de 34-jarige Ph. J. A. uil Alkmaar en de 27-jarige R. T. K. uit Delft, moesten naar het ziekenhuis te Veenendaal worden gebracht. De Delftenaar kon in de loop van maandag uit het ziekenhuis worden ontslagen. Hij vertelde bij het ver hoor, dat zij de wapens bij zich had den uit zelfverdediging. Het tweetal zal worden vervolgd wegens on rechtmatig wapenbezit. Advertentie in uw vakantie (en oók daarna) op zo'n schitterende nieuwe fiets van Weststraat 5-7 Zierikzee •Ruil nu die oude fiets vlug in! Ceausescu's bezoek aan Mongolië nas tumiiltens MOSKOU. 12-7. Tijdens het oflici- ele bezoek dat dc Roemeense partij leider Ccausescu in juni aan Mongo lië bracht schijnt zich een politiek schandaal te hebben voorgedaan waaraan dc bijzondere aandacht die de Sowjet-Unie voor dit land heeft niet vreemd was. Dit wordt verno men van missies van socialistische landen in de Russische hoofdstad. Het korte verblijf dat de Roemeen se partijleider na zijn terugkeer van China aan het land bracht is volgens de berichten gekenmerkt door talrij ke incidenten die voortvloeiden uit de verschillende politieke standpun ten en die zelfs tot een confrontatie in het openbaar leidden. Dinsdag 13 juli Zierikzee Toeristendag: 10-17.30 uur kunst- en ■antiekmarkt op de Vismarkt; 10- 12.00 uur rondwandeling langs de kerkorgels: 10.00 uur vertrek R.T.M.- rond vaartboot; 14.30-16.30 kinder programma; 19.30-20.00 interkerke lijk avondgebed in Luth. kerk; 21.00- 02.00 uur wijnfeest in Mondragon, met medewerking van de Wama's en vocalist© Joke Bruys, Dagelijkse exposities: Scheepvaart en visserijtentoonstelling Haven poortmuseum, beeldentuin-antiek beurs Burger Weeshuis; gemeente museum foto-expositie Delta-Foto, Burgh Sportveld Van Zuijen, 19,15 uur, camping-volleybaltoernooi. Woensdag 14 juli Brouwershaven Herv. kerk, 8 uur, orgelconcert Feike Asma. Burgh Sportveld Van Zuijen, 19.15 uur. camping-volleybaltoernooi. Renesse Herv. kerk, orgelconcert. Donderdag 15 juli Zierikzee Grote Kerk, 20.00 uur, orgelbespeling door Marieke Kok, (Kruiningen). Renesse Dorpshuis, 14.00-22.00 uur, Postze- gelbeurs. (Gelegenheid tot kopen en ruilen van postzegels. „Philateliea afdeling Schouwen-Duiveland). Dinsdag 20 juli Dreischor Herv. Kerk, 8 uur. orgelconcert. Advertentie Dames veter en Havenplein 13, telefoon 2488 Zierikzee Voordelen van de vakantie zijn de „kaartjes", van hier en ginds en overal toegestuurd en een enkele maal boekjes, vol dokumentatie over wat „ze" zagen; de vrienden en fa milieleden die reeds meededen met de grote jaarlijkse volksverhuizing. Daardoor in staat gesteld het week einde door te brengen met de mum mies van Wieuwerd, dat wonderlijke Friese plaatsje met de verschrikke lijk oude kerk, in de kelder waarvan sinds de 17e eeuw mummies zijn te vinden, die nu nog de grote toeristi sche trekpleister vormen. Oorspron kelijk waren het er twaalf en daar zijn er nu nog vier van over, die voorgoed ontsnapt schijnen aan het verteringsproces, waaraan elk biolo gisch organisme uiteindelijk ten prooi valt. Er is - zo blijkt - nogal wat aan gerommeld met die mummies in de loop der tijden. Souvenirjagers waren niet vies van een stukje „onsterfe lijkheid." zodat sommige mummies onogelijk werden en dan zijn er ook nog „zo maar" verdwenen. Vier mummies dus, waarvan er één een keer wit zijn kistje getild is om te worden gefotografeerd. Dat lukte wel, want het geheel woog maar een paar kilo. maar die zaten nog stevig genoeg in elkaar om te kunnen pose ren. Het schijnt een goudsmid uit Leeuwarden te zijn geweest, maar zeker is men daar niet van, want be doelde goudsmid zou tot de Labadis- ten hebben behoord en dat was een bevolkingsgroep, die alle opsmuk en aardse opschik had afgezivoren om God in eenvoud en nederigheid beter te kunnen dienen. De Labadisten hebben in Wieuwerd een complete commune gehad, zon der bezit voor de enkeling, maar al len etend en levend van het door allen ingebrachte aardse goed, waar onder een kasteel, landerijen en boer derijen. Terug echter naar de mummiekei' der, met het conserverend effekt waarvoor nog geen afdoende verkla ring is gevonden. Wel zijn er in de loop der tijden allerlei proeven geno men; met een dode haas. een pluvier, een stuk idees enz. Soms trad geen bederf op, soms wel. Tot cle merkwaardigste vondsten in de kelder behoort een vroeg kunst gebit, kennelijk speciaal ontworpen voor oen mens (een freule?), die hard aan kunstbijtertjes toe geweest moet zijn. Een vertegenwoordiger van het ivoren gilde, heeft een diepgaande la boratoriumstudie gemaakt van dit eerste kunstgebit (in de wereld?) en geeft er een uitvoerige beschrijving van. Het tras ingenieus samengesteld en mogelijk gesneden uit dierlijk been. Enfin u begrijpt het al; het Wietr- werd-boekje staat vol interessante zaken. Als u nu toch een binnen lands reisje doet en in de buurt komt. Duik de kelder eens in. Het is wel iets dat men gezien moet hebben om te concluderen dat het eigen land ook allerlei verrassingen heeft! SCHIEREl LANDMAN ZORG DAT ÏÏW TENT OMSLOTEN 15,ALS DS GASLAMP BRANDT I (in©«*te« ko*en op het felle licht «f) S7RAALKACÏÏELS VEL IN DE TENT...NIET IN CARAVANS GEBRUIKEN (geeft condens en vraagt auuretof) ZORG VOOR ESN 3XTRA TANK OF GASPATROONJ (dan hoeft u geen koud eten te ser veren) "voorbeeld" Moderne gaslaeip set Vuurs teenons tekir.g"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2