DE ZIERIKZEESCHE COURANT Laatste verzetshaardeii in Marokkaanse hoofdstad opgeruimd Premies autoverzekering zouden 25 procent hoger moeten op kampeerplaats in Engeland vermoord In Polen scbijnt nog niet veel verbeterd willen regeerakkoord met communisten Regeling in Brussel over vis is mislukt Als maar Migs voor Egypte... Scheepsongelukken Drie jonge Fransen Vier mensen na botsing in auto verbrand Franse socialisten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling H»90; per maand J 4,-, per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) Bij de Vaate, tel. (01110) 29^. Uitgave: N.V. Drukkerij 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 4 B.T.W. Dinsdag 13 juli 1971 127stc jaargang Nr. 20908 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Middenstandsrapport Zierikzee Verhoor van leiders staatsgreep tegen koning llassan PARIJS. 12-7. De Franse socialis ten zijn in principe bereid een poli tiek akkoord en een gemeenschappe lijk links regeringsprogramma met de communisten op te stellen. Maar het partijbestuur van de so cialistische partij maakt in een brief aan de communistische partij wel een voorbehoud: het sluiten van een fundamenteel politiek akkoord wordt afhankelijk gesteld van het commu nistische antwoord op een aantal vragen. Een akkoord moet gebaseerd zijn op eerbiediging van de openbare en persoonlijke vrijheden, op do demo cratie en op de vrije volkswil. De socialisten betreuren dat de commu nisten, onder de dekmantel van het proletarisch internationalisme, het zwijgen bewaren over de invasie in Tsjechoslowakije en de daaropvol gende politieke processen. AMSTERDAM, 12-7. „De premies voor autoverzekeringen zijn in Ne derland spotgoedkoop en zouden ze ker met 25 procent omhoog moeten, maar de prijsbeheersing van de re gering maakt dit onmogelijk. Het is een schandelijk onrecht, dat we de loonstijging niet in de premies mo gen doorberekenen, terwijl de gara gebedrijven hiervoor wel toestem ming kregen." Dil verklaarde de heer P. A. Ze ven, lid van de Raad van Bestuur van Della-Lloyd verzekeringsgroep N.V. maandag op een persconferentie van zijn maatschappij. Delta-Llovd behandelt nu al 74.000 auto-aanrij dingen per jaar. Het schadepercen- tage van autoverzekeringen is vorig jaar met 70 proeent gestegen. Gro tere risico's bij b.v. vrachtwagen combinaties kunnen niet worden ge weigerd. omdat anders de overheid zou ingrijpen. „En dan is het eind niet in zicht, want dan willen ze ook winstdragende assurantie-afdelingen overnemen", aldus de Raad van Be stuur van Delta-Lloyd. kenhuis in de buurt overgebracht. Zij was echter zo verzwakt dat de artsen haar' niet uit de ziekenauto durfden te tillen. Zij werd in de au to geopereerd, maar overleed kort daarop. De slachtoffers bleken le zijn de gezusters Monique (22) en Claudine (20) Lieberl uit Fontenay lc Comptc in het Franse departement Vedes en Daniel (20) Borland, de veroofde van Monique, uit St. Medard des Pres nabij Fontenay. Monique overleed na dc operatie. Volgens Britse persberichten zijn dc drie jongelui, die i n een tont kampeerden, doodgeschoten en ge slagen. Vermoedelijk zijn dc beide ïouwcn en dc man eerst met een mes en een bijl „bewerkt" en daarna doodgeschoten. Zij werden ontkleed aangetroffen. De politie heefl op de plaats van dc misdaad geen wapen kunnen vinden. Bij de tent stond hun auto. een witte Citroen 2 CV. waarmee zij sinds 7 juli een trektocht door Groot-Brittannië hadden gemaakt. Dagboek Uit het gevonden dagboek van Mo nique heeft de politic hun reis kun nen reconstrueren. Na aankomst in Dover, was het drietal via Londen en Wales naar hel noorden gereden, 's Avonds omstreeks half twaalf wa ren zij op dc kampeerplaats aange komen. Dezelfde avond schreef Mo nique: „Ik heb honger. Ik zou best iets willen eten". Omwonenden hadden maandag in de vroege ochtenduren lawaai ge hoord. Nabij dc Citroen had toen een andere auto gestaan. Dc politie ver moedt dat deze auto. die om 02.00 uur was weggereden, van de moor denaar^) is geweest. De politie heeft een uitgebreide klopjacht georgani seerd om deze automobilist(cn) op te sporen. WARSCHAU. 12-7. Als men enke le bekende Poolse publicisten mag geloven is het sociale; klimaat in Polen sinds de val van Goinulka eind voiig jaar niets verbeterd en op bepaalde punten zelfs nog verslech terd. Er is geen sprake van een grotere arbeidsproduktiviteit. de samenwer king tussen de bedrijven is nog even slecht, de arbeidsorganisatie nog even bekrompen en het absenteïsme in de fabrieken zelfs toegenomen. Het schijnt, en dat zou dan ook geen verwondering behoeven te wekken, dat de Poolse arbeiders bepaald niet meer vertrouwen hebben in dc nieu we equipe van Edward Gicrck don in die van zijn voorganger. Deze conclusies zouden het resul taat moeten zijn van een openbaar debat dat sinds drie weken op onge bruikelijk open wijze in de Poolse liers wordt gevoerd. Het debat gaat. globaal gezien, over de instelling van de bevolking ten aanzien van de po gingen van de rcgcring-Gicrek socia le verbeteringen tot stand te bren gen na de gebeurtenissen van de cember vorig jaar. Waarnemers vra gen zich wel af hoever deze pole miek kan gaan zonder het radarwerk van de staat cn zijn instellingen le ontregelen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is vaak aangenc/lher kas- f telen in de lucht te bouwen dan op.de grond. BRIONl. President Tito van Joego slavië en zijn echtgenote ontvingen in hun zomerresidentie prinses Mar griet en mr. Pieler van Vollenhovcn op het eiland Brioni. Op de joto wordt de prinses hartelijk begroet door het presidentiële echtpaar. Verwachting tot woensdagavond: Droog Droog en vrij zonnig maar ook af en toe wolkenvelden: matige, nu en dan vrij krachtige wind uil noord west toi noord; minimumtemperatu ren van 13 tol 8 graden, maxima van 18 tot 23 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 lol 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van mini stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli. Zon Op 4.36. onder 20.55. Maan op 23.12. onder 12.32. 15 juli. Zon op 4.37. onder 20.54. Maan op 23.20. onder 13.59. Laatste kwartier: 15 juli (6.47). HOOG- EN 1, A AC WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 juli 7.21 19.35 0.33 12.52 15 juli 8.05 20.19 1.23 13.51 Doodtij: 17 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILLT. 13-7. Hel K.N.M.I. deelt mede: Maandag is vanuit het noor den drogere lucht binnengedrongen Tijdens flinke opklaringen met wei nig wind daalde de temperatuur de afgelopen nacht tot lage waarden. In het binnenland werd het op vele plaatsen 5 tot 8 graden, aan zee on geveer 11 graden. In dc vroege och tend vormden zich wolkenvelden waardoor het weer minder zonnig was dan zich gisteren liet aanzien. Het weer bij ons staat onder invloed van een krachtige oostelijke uillopei van een omvangrijk hogedrukgebied dat zich met een kerndruk van meer dan 1040 mb westelijk van Ierland handhaaft. Kleinere oceaanslorin- gen trekken langs de nnordflank van dit hogedrukgebied via IJsland naar midden Scandinavië. Zij blijven zo ver van ons land verwijderd dal zij geen vat zullen hebben op het weer bij ons. Het blijft dan ook droog weer met geleidelijk meer zon. UAB AT/PARIJS, 12-7. De leiders van de mislukte staatsgreep tegen koning llassan II van Marokko zijn maandag voor dc aangekondigde executie ononderbroken verhoord. Hoeveel deelnemers aan de coup /.uilen worden doodgeschoten is niet bekend. Op een persconferentie had de monarch zondag verklaard dat niet meer dan tien officieren dc lei ding hadden. Volgens officieuze kringen in Rabat zouden drie gene raals cn twee kolonels tot degenen behoren, die de doodstraf zullen krijgen. In dc loop van maandag middag werd vernomen, dat de exe cuties tegen de leiders van dc mis lukte staatsgreep reeds begonnen waren. Dc generaals die de hoofd verantwoordelijkheid droegen zou den echter nog niet zijn doodgescho ten. Maandagochtend zijn drie van de laatste verzetshaarden in de hoofd stad - in het gebouw van de V.N. en in twee regeringsgebouwen - door militairen opgeruimd. Om Rabat werden straatversperringen aange bracht. Sedert zaterdag zijn 158 op standelingen gedood en 650 gevan gengenomen. In Rabat zijn maandag de bij dc mislukte coup omgekomen rege ringsgetrouwe officieren en soldaten in aanwezigheid van koning Hassan, zijn minister van binnenlandse za ken generaal Oefkir. en koning Hoessein van Jordanië begraven. Dc kisten waren met de Marokkaanse IJMUIDEN, 12-7. Een kleuter van büna 2 jaar, een vrouw van 31 jaar en twee vrouwen van 80 en 81 jaar. zjjn maandagavond levend verbrand toen de personenauto waarin zij za ten na een hevige aanrijding in brand vloog. Alleen de bestuurder van de auto. dc heer I-I. van der Stroom uit IJmuiden bracht het er levend af. Hij werd door de schok van de aanrijding uit de wagen geslingerd, die direct daarna kantelde en in een enorme fakkel veranderde. Red dingspogingen van politieagenten van het vlakbij gelegen Velser poli tiebureau en van enkele omwonen den waren vergeefs. De biusappara- t.en bleken niet opgewassen tegen de felle vuurzee. Het ongeluk gebeurde omstreeks 19.00 uur op het kruispunt De Noo- straat-Willebrordstraat. te IJmuiden. Een personenauto met drie Chinese inzittenden kwam vanaf de Wille- brordstraat en reed zonder meer de De Noostraat op. waar het verkeer voorrang heefl De bestuurder van deze auto, een 40-jarige Chinees kon niet zien of er verkeer op de De Noostraat reed. omdat een stilstaan de vrachtauto hem het uitzicht ont nam. De auto van de Chinezen greep do auto van de heer Van dc Stroom in dc flank, die daarop onmiddellijk in brand vloog. LONDONDERRY (Noord-Ierland). - Zwarte rookwolken komen hier uit ren grote fabriek in het Noordierse Londonderry, nadat deze met benzi nebommen in brand was gesloken. Op de voorgrond kijkt een aantal mensen rustig toe hoe de fabriek, waar meer dan 300 mensen werkten, in vlammen opgaat. vlag bedekt. Koning Hassan boog zich voor de eerste kist, die hij met beide handen vasthield. Tal van mi litaire en burgerlijke hoogwaardig heidsbekleders woonden de plech tigheid bij. Koning Hoessein van Jordanië was naar Marokko gekomen om Hassan persoonlijk geluk te wensen met het mislukken van de aanslag en de coup en te spreken over de jongste ontwikkelingen na de ge beurtenissen van zaterdag. Libië cn Egypte Het Marokkaanse staatshoofd had op zijn persconferentie behalve de Libische regering ook Egyptische in stanties verantwoordelijk gesteld voor hulp aan de uitvoerders van de mislukte staatsgreep. Volgens poli tieke waarnemers in Cairo houdt een reis van de persoonlijke vertegen woordiger van de Egyptische presi dent. Hassan Sabri Êlkholi, naar Marokko, verband daarmee Zij me nen, dat deze politicus voor alles" proberen moet, een crisis tussen Ma rokko en Libië te voorkomen. Zon dagavond had president Anwar Sa- dat van Egypte reeds een onderhoud met de Marokkaanse gezant in Cai ro. Voorts heeft het lid van de Al gerijnse revolutionaire raad, de mi nister zonder portefeuille Belkacem, in Rabat besprekingen gevoerd. Op zijn terugreis naar Algerije heeft hij nog een onderhoud met een Libische politicus gehad. Dc slachtoffers De slachtoffers van het ongeluk waren de echtgenote van de be stuurder, de 31-jarige mevrouw M. van der Stroom-Zijlstra, het bijna 2- jarige pleegkind Angelique, de 80- jarige moeder van de bestuurder, de weduwe D. van der Stroom-Met, en, een 81-jarige tante, de weduwe N. Gijzen-Met. De Chinese chauffeur bleef vrijwel ongedeerd, evenals een van de inzittenden. De derde man liep een hoofdwond op en moest in het IJmuider Zeeweg ziekenhuis be handeld worden. BRUSSEL, 12-7. Een laatste po ging. maandagavond in Brussel, om het tussen de zes E.E.G.-landen eens te worden over een regeling van het visscrijproblccm met dc Britten is niet gelukt. In september zal dit probleem op nieuw aan de orde gesteld worden. Dc E.E.G.-ministers hebben nota genomen van het Britse standpunt, dat momenteel de status quo ge handhaafd zou moeten worden voor alle kandidaat-leden, d.w.z. dat zij hun 12 mijls zone reserveren voor eigen vissers en dat. onmiddellijk als de vier kandidaten (Engeland, Ierland. Noorwegen en Denemarken) lid van de E.E.G. zouden zijn, op nieuw een bespreking aan deze pro blematiek gewijd zou moeten wor den. Over dc uitvoering van executies van leiders van dc mislukte aanslag is nog geen bevestiging verkregen. Koning Hassan had zondag om streeks 21 uur verklaard dat dc lei ders binnen 24 uur zouden worden doodgeschoten. Van Marokkaanse zijde werd mee gedeeld dat na de executies een ver klaring daarover zou worden uitge geven. WASHINGTON, 12-7. De Sowjct- Unie heeft volgens functionarissen in Washington de levering van straalvliegtuigen aan Egypte en Sy- lië verspeld, maar het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton weigert te zeggen of dit het machtsevenwicht in het Midden- Oosten heeft gewijzigd. Kringen van cie Amerikaanse in-r lichtingendienst, geciteerd door de New York Times, verklaarden, dat Egypte in de afgelopen tien maanden bijna honderd Mig-21 -gevechtsvlieg tuigen van de Sowjet-Unie had ont vangen. In de periode van de juni- oorlog van 1967 tot medio 1970 had de Sowjet-Unie negentig Mig-21-toe- stellen geleverd. Syrië zou in de af gelopen drie maanden 21 Mig-21- vliegtuigen, negen Mig-17-toestellen. vijf gevechtsbommenwerpers en 22 helikopters voor troepenvervoer heb ben ontvangen. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken bevestigden, dat het bericht var. de New York Times „over het alge meen" juist was. DEN HAAG/LONDEN, 13-7. Een Franse Treiler, de „Thierry", is dins dagochtend vroeg in het Kanaal van Bristol met een Westduits schip, de 4.600 ton metende „Regine", in aan varing gekomen. De schipper van de treiler en een bemanningslid worden vermist. Acht man zijn door de „Re gine" opgepikt. De treiler is gezon ken. De aanvaring gebeurde in de buurt van Lands End, de zuidweste lijke punt van de Britse eilanden. In het Kattegat is maandagavond het Deense zeiljacht „Esther" gezon ken na een aanvaring met het ruim 10.000 ton metende Zweedse motor schip „Rio de Janeiro". Een opva rende van het jacht t's opgepikt. Een andere wordt vermist. Het ongeluk deed zich voor ten oosten van For- naes in Denemarken. CHESTER, 12-7. Drie jonge Franse toeristen zijn op een kampeerplaats in het bos van Delamere, bij het dorp Mouldsworth in liet noordwes ten van Engeland vernipord. Twee arbeiders uit het dorp ont dekten maandagmorgen op weg naar hun werk dc lijken van een jonge vrouw en een man. Een tweede vrouw bleek, hoewel zwaar gewond, nog te leven. Zij werd naar een zie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1