Nimmer tevoren zo'n drukte op stranden van Westerschouwen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 juli 1971 Nr. 20907 Auto's, auto's, auto's. Parkeerprobleem wordt steeds urgenter WESTENSCHOUWEN, 10-7. Het wordt langdradig om elke week over het mooie weer en de stranddruktc (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). te moeten schrijven, doch deze af gelopen zondag is een artikel ruim schoots waard. Ongekend was de toeloop zondag naar de stranden, zo wel achter de Duinhoeve, als het Vcrkükkerstrand, de Middenpad omgeving de Vuurtoren en het strand te Westenschouwen. Onge kend het aantal auto's dat gepar keerd moest worden en dat niet meer op de gebruikelijke manier kon doen. Opnieuw werd daarom door do Rijkspolitie de noodmaatregel geno men om de wagens maar langs de wegen te parkeren. Zo stonden te Westenschouwen buiten de parkeer terreinen op 2 kilometer weg bijna 500 auto's in de bermen. De Hoge- weg werd tijdelijk van een éénrich- tingsbord voorzien omdat passeren te moeilijk was. De file auto's stond tot aan de kruising Hogeweg met de Kraaijesteinseweg. Doch elders was het net zo. De omgeving van de vuurtoren stond vol auto's, sommi gen gewoon op hoogtes geparkeerd of scheef langs een greppel. Als de bestuurder en zijn passagiers, er maar zo gauw mogelijk vanaf was om een plekje op het strand te vin den. Meedogenloze zon Want de zon was meedogenloos fel en de arme bouwvakkers hebben het 's avonds geweten dat ze zich voor de eerste maal aan het genot van zon, zee en strand hebben over gegeven. Liters zonneolie zijn er uit gesmeerd en nog veel meer liters frisdrank en ijs genuttigd, Nee, een dergelijk massaal vertoon van men sen op de stranden zagen we nog nimmer. Mensen die zo maar eens een kijkje kwamen nemen hoe druk het was, hebben er niets van gezien, want ze hebben met angst en vreze hun wagens door de autofiles moe ten sturen om pas op de Serooskerk- seweg weer tijd te krijgen om eens om zich heen te kunnen kijken. Voor de gemeente wordt het nijpend te kort aan parkeerruimte wel heel ur gent. Kultuurdienst op brede basis (Ingezonden) De Nationale Dienst voor Kultu- rele Vorming, die indertijd in het leven is geroepen door de jeugdorga nisaties Katholiek Verkennen, Ne derlandse Gidsen Beweging, Jong Nederland en Katholiek Meisjes Gil de, heeft m.i.v. 1 september 1971 haar opzet veranderd. Werd er in het verleden alleen maar gewerkt voor de aangesloten organisaties, nu kan het gehele jeugd- en jongeren werk in Nederland van de ervaring en deskundigheid van deze dienst profiteren. Geheel in de lijn van de huidige ontwikkeling en struktuur- veranderingen die bij het jeugdwerk op gang zijn gekomen, sluit deze struktuurverandering en brede opzet van het kulturele werk erbij aan. ZIER1KZEE Geen spreekuur wethouder Men verzoekt ons te willen mede delen, dat wethouder C. Linders op 13 en 20 juli, i.v.m. uitstedigheid, geen spreekuur houdt voor woon ruimtezaken. Mr. K. A- Keuning lid Tweede Kamer Als opvolger van mr. A. P. Spaan derman te Dordrecht, die bij nader inzien het Kamerlidmaatschap niet ambieert, wordt benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal voor DS '70 mr. K. A. Keuning, voorheen oud-wethouder voor de P.v.d.A. te Zierikzee. Dc beëdiging van het nieuwe Kamerlid vindt - met anderen - in augustus plaats. Mr. Spaanderman wordt mogelijk voor zitter van DS '70. Justitie en verkeer zijn de zaken, waarmee mr. Keuning zich in het bijzonder in het parlement zal gaan belasten. Te Amsterdam slaagde voor de akte Engelse taal M.O.-A. de heer J. W. Roskam, leraar aan de L.T.S. te Zierikzee. BURGH De blauwe vlag mei het vraagteken Het is kennelijk nog niet iedereen bekend wat de op de stranden van Westerschouwen zo af en toe gehesen blauwe vlag met een wit vraagteken er in, betekent. Wanneer deze vlag verschijnt is er een kind aan komen lopen die zijn ouders kwijt is, zodat dc betrokken ouders direct kunnen nagaan of hun spruit er vandoor is. De laatste dagen is dit geregeld voor gekomen te Westenschouwen, doch het lijkt ons terecht om hier nog maals op te wijzen. Het duurde nl. veel te lang voordat sommige ouders hun huilende kleine uit de misère hadden bevrijd. Botsing tussen brommers Zondagnacht omstreeks 2.00 uur reden twee bromfietsen op de Hoge weg bij de boomgaard van de heer G. de Glopper frontaal op elkaar. De bestuurders mej. M. B. uit Heer len en G. B. uit Rotterdam werden gewond naar hr|| Zweedse Roode Kruis ziekenhuis te Zierikzee ver voerd. Beide brommers werden be schadigd. Brommer op auto Zondagavond raakte eer* bromfiets bestuurd door H. de V. uit Rotter dam bij het passeren van enkele voetgangers op de Kloosterweg uit de koers, kwam in de berm terecht en knalde tegen een passerende auto op de rijweg. Hij werd met te hech ten verwondingen naar de plaatse lijke arts vervoerd. HAAMSTEDE Aanbesteding riolering Namens het gemeentebestuur van Westerschouwen te Haamstede werd het. maken van ca. 1060 meter riole ring en 315 meter persleiding met bijkomende werken aan de Ho ge- zoom te Haamstede aanbesteed. Er kwamen 7 inschrijvingen binnen. De laagste inschrijving was van P. van Dongen Zn., te Haamstede met een bedrag van f 395.300. Meisje zwaar gewond Zondagavond omstreeks acht uur vond een ernstig ongeval plaats op de langzamerhand berucht geworden kruising Kraayesteinse weg (voor heen Zuidweg) en de Zandweg. De 17-jarige mej. L. v. d. Bos te Haam stede stak hier per bromfiets de weg over en werd gegrepen door een auto bestuurd door W. P. te Alblasserdam. Het meisje werd ernstig gewond en per ambulance-auto overgebracht naar het Delta-ziekenhuis te Rotter dam. Kampvuur Donderdagavond 9.15 uur vertrok de muziekvereniging „Luctor et Emergo" voor een mars door het dorp naar de Vroonweg, waar toen de mu ziek het terrein betrad een kampvuur werd ontstoken. Omstreeks tien uur werd door de brandweer het vuur gedoofd, waarna de muzikanten spe lend de terugtocht aanvaardden. De belangstelling was minder dan vori- ge jaren, waarschijnlijk door het feit dat in tegenstelling tot andere jaren geen lampions waren uitgereikt. Strandspelen Donderdagmiddag werden op het Renessese strand bij de overgang Moolweg strandspelen voor kinderen georganiseerd. De kinderen werden in leeftijdsgroepen verdeeld. Voor alle deelnemers was er een surprise en voor de winnaars waren er mooie prijzen. Na afloop van de spelen wer den er ballonnen opgelaten, hetgeen een fleurig schouwspel opleverde. Mede dankzij het uitstekende weer was de publieke belangstelling groot. Wel was het jammer dat de jongens en meisjes in de zelfde groep werden ingedeeld, zodat bijna alle prijzen bij jongens terecht kwamen. Kerkcollectes in juni In de maand juni jl. werd in de Hervormde Kerk van Renesse als volgt gecollecteerd: P.I.T. f 80,49; Avondmaal f 141,75; Pastoraat bui tenland f 197; Kinderbescherming f 122; Kerkvoogdij f 851,50; Diakonie f 345. Extra gift voor de kerk f 1000. Orgelconcert in hervormde kerk Telken jare concerteert Arie J. Keijzer, de bekende organist van De Doelen te Rotterdam, op het orgel van de Herv. Kerk te Renesse. Ook dit jaar zal dit plaats vinden en wel op woensdag 14 juli. Evenals vorig jaar wordt het een improvisatiecon cert, waarbij ieder die dat wenst een thema of lied kan opgeven. De ver wachtingen zijn weer hoog gespan nen. De heer Keijzer is met name door zijn speelse en rijk gevarieerde improvisatiekunst bekend geworden. De toegang is vrij. en links af wilde slaan, yoorrang te geven. Tengevolge hiervan moesten de achter de Duitse personenauto ko mende auto's plotseling remmen met als gevolg dat een kettingbotsing ont stond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZONNEMAIRE Reisvereniging naar Luxemburg Verleden week maakte de reisver eniging „Nooit gedacht" uit Zonne- maire een geslaagde tweedaagse reis naar Luxemburg. Al vroeg vertrok 't gezelschap en via Antwerpen, Di- nant en Neufchateau ging het naai de stad Luxembui'g, waar overnacht werd. Na onderweg de maaltijd ge bruikt te hebben, arriveerde men om ongeveer 11 uur in Zonnemaire, waar de voorzitter van de reisvere niging chauffeur Van Aken bedank te voor de prettige reis en het wel thuis. Vergadering voetbalclub Verleden week werd in café „Vol harding" een van de jaarlijkse ver gaderingen van V.V.Z. gehouden. In zijn welkomstwoord kon voor zitter kaspers een twintigtal leden begroeten. Daar het notulenboek met vakantie was, werd het officiële ge deelte besloten met het financieel verslag. Bij de verkiezingen werden zowel de leden van de elftalcommis sie als de leden van het bestuur her kozen. In de rondvraag kwamen en kele belangrijke zaken aan de orde zoals: verlichting sportveld, wissel spelerkwestie en training. Auto in garage vernield Onbekenden hebben in het week eind de auto van de heer De B. in zijn garage aan de Oostweg openge broken en verschillende vernielingen aangericht. De politie heeft deze bij zonder brutale inbraak in onderzoek. Advertentie NUTSSPAARBANE Uw ideale gezinsbank U bent welkom b(j uw Nutsspaarbank lil Jeugdpreiniesparen 10 premie RENESSE: bij bar ..De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Kettingbotsing op de Hogezoom Zaterdagmiddag om 4 uur ont stond op de Hogezoom te Renesse een kettingbotsing waarbij drie auto's be trokken waren. Hier reed S. Ph. M. D. uit Tilburg op de twee stilstaande wagens van L. S. v. L. uit Nieuwer- kerk en A. V. uit Vlaardingen. Bij deze botsing ontstond nogal wat ma teriële schade. Autöbotsing Zondagmorgen kwamen op de Ho gezoom twee auto's met elkaar in botsing toen H. uit Roterdam in een file moest stoppen en de Vlissinger A. P. P. K. niet oplette. Bij deze botsing ontstond alleen materiële schade. Brommer tegen auto Zondagmiddag ontstond op de Jan van Renesseweg materiële schade toen A. v. E. uit Ridderkerk met zijn brommer in botsing kwamen met de personenwagen van C. J. D. uit Drei- schor. Gewonde bij aanrijding Zaterdagavond raakte de brom fietser M. E. S. uit Made gewond bij een botsing met de personenwagen van A. J. v. B. uit Sliedrecht. S. reed vanaf het fietspad op de Laone plot seling de rijweg op en werd door de wagen geschept. Per ambulance werd S. naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee vervoerd om gehecht te worden. WESTENSCHOUWEN Overname woningwetwoningen Burgemeester Everwijn hflfefl in de raadsvergadering medegedeeld dat in een volgende vergadering in augustus of september voorsteücn gedaan zullen worden om het bezit van de gemeente aan woningwet- weningen over te doen aan de Stich ting „Beter Wonen". SEROOSKERKE Auto contra bromfiets Zaterdagmorgen had op de split sing Serooskerkseweg-Stoofweg een aanrijding plaats tussen een perso nenauto bestuurd door J. K. uit Zwartewaal met een bromfiets be stuurd door J. R. uit Serooskerke. Deze aanrijding ontstond toen de be stuurder van de personenauto de rij baan van de Serooskerkseweg ver liet in de richting Stoofweg en daar bij geen voorrang verleende aan de over het fietspad rijdende bromfiets. Ook dit ongeval bleef beperkt tot materiële schade. Aanrijdingen bij splitsing Serooskerkseweg-Stoofweg Zondagmiddag had op de splitsing Serooskerkseweg-Stoofweg een aan rijding plaats tussen een personen auto bestuurd door P. C. v. R. wo nende te Hilversum met een perso nenauto bestuurd door A. v. C. uit Rotterdam. Deze aanrijding ontstond toen de bestuurder van laatst ge noemde personenauto geen voorrang verleende aan eerst genoemde over de Serooskerkseweg in de richting Haamstede rijdende personenauto. Een tweede aanrijding op hetzelf de kruispunt vond plaats toen de bestuurder van een personenauto, J. P. uit Hoeven komende over de rij baan van Stoofweg geen voorrang verleende aan dc bestuurder van een personenauto, bestuurd door D. S. uit Zierikzee, rijdende over de Se rooskerkseweg in de richting Haam stede. Laatst genoemde personenau to's werden licht beschadigd. Kettingbotsing Zaterdagmorgen had op de provin ciale weg, ter hoogte van de Versc- putseweg, een kettingbotsing plaats waarbij vier personenauto's worden beschadigd. Een bestuurder van een Duitse personenauto, rijdende in de richting Serooskerke, stopte bij de splitsing om de bestuurder van een landbouwtrnetor. wolkr uil tegen overgestelde richting kwam gereden Collectes juni In de Ned. Hervormde Kerk van Zonnemaire werd in de maand juni als volgt gecollecteerd: voor de dia konie f 29; kerkvoogdij f 117,76; fonds derde collecte f 60,15. BROUWERSHAVEN ZONNEMAIRE Afscheid ds. 1. Feunekes Wegens emeritaat zal ds. J. Feu nekes op zondag 25 juli a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeenten Brouwershaven en Zonnemaire. In verband met restauratiewerkzaamhe den aan de kerk te Zonnemaire, zal de afscheidsdienst in de hervormde kerk te Brouwershaven worden ge houden. OREISCHOR Collectes in juni In de Hervormde Kerk te Di'ei- schor werd gedurende de maand juni als volgt gecollecteerd: voor de dia konie f 135,26; kerkvoogdij f 222,48; extra kollekte kerk f 37,18; fonds derde kollekte f 130,76 en zitplaatsen f 25,34. Opruiming dwarsdijk Aan de dwarsdijk tussen de zg. Zuiddijk en de Roteriedijk te Drei- schor zijn een groot aantal wilde struiken en ander kort geboomte ge rooid, waardoor het zicht voor het verkeer aanmerkelijk is verbeterd. Bejaardenwoningen De 24 bejaardenwoningen, welke onlangs gereedgekomen zijn aan de Renkumstraaf, zijn nu op een paar na alle door de bewoners bertokken. NOORDGOUWE Opbrengst kerk-collectes In juni werd in de Herv. Kerk te Noordgouwe als volgt gecollecteerd: voor de kerkvoogdij f 318,69; diaco nie f 88,97, giften f 52,50, Pakistan f 409,50, kinderbescherming f 32,59, verjaardagsbusjes f 438,06 en Gene rale Kas f 1.230. SCHUDDEBEURS „Welgelegen" wordt opgeknapt De oude en in vervallen staat ver kerende villa ..Welgelegen" op de hoek van de Donkereweg en de Sint- Joostdijk is kort geleden in andere handen overgegaan en wordt mo menteel flink opgeknapt. De nieuwe bewoners zijn afkomstig uit Leiden. Voorheen woonde hier jarenlang de gepensioneerde hoofdonderwijzer van Noordgouwe, de heer J. Vijverberg. OUWERKERK Vereniging „Kinderzorg" Onder leiding van mevr. A. M. Vij verberg-van Oevercn te Ouwerkcrk werd in het tweede kwartaal 1971 voor de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg ingezameld f 80,32. De collectantjes waren Marja Stout jes- dijk f 11,90, André en Hans Boogerd f 12,35, Diana Bakker en Ineke de Rijke 1' 25,07, Carla Vijverberg en Jacqueline Dekker f 31. Verkeersborden geplaatst Er zijn verkeersborden geplaatst aan de westzijde van de Zuidstraat en aan de oostzijde van de Noorse- straat te Ouwerkerk, waarbij het voortaan is verboden op deze plaat sen te parkeren. Aan een gedeelte van dc Noorststraat bestaat aan de overkant daartoe de gelegenheid. Concert Engels mannenkoor Het bekende Engelse amateur- mannenkoor uit Northampton „Men's Own Male Voice Choir" arriveert a.s. zaterdagavond en zal de zondagmor gen daaropvolgende tijdens de kerk dienst te Ouwerkerk enkele liederen ten beste geven. Het koor geeft ver volgens 's maandags een concert in de kerk te Haamstede, 's woensdags avonds te Domburg en 's vrijdags avonds in de kerk te Nieuwerkerk. Het vertrek der koorleden zal 's za terdags zijn. Heerlijke (reis)dag voor bejaarden De jaarlijkse reis met de ouden van dagen van Ouwerkerk per touring car behoort weer tot het verleden, 's Morgens om 7 uur gestart ging het Veluwewasrts en 's avonds stond de muziekverehiging gereed voor de ontvangst. Wethouder Kuijper ver telde op de „Grote Markt" over de belevenissen. De omstandigheden waren anders dan voorheen, want er heeft geen intekenlijst gecirculeerd, omdat het moeilijk geworden is een aanslag op de portemonnaie der in gezetenen te doen, nu bij de A.O.W. vakantie-uitkering wordt betaald. „De desondanks bereide spontane ontvangst stellen wij niettemin zeer op prijs", aldus spr. Het was reusachtig weer en niet te warm in de bossen op de Veluwe en na deze prachtige reis zijn allen vol daan thuis en hopen nog jaren in staat te zijn, dit te doen. Hartelijke dankwoorden ontvingen „Nieuw Le ven", de zuster, die geen zware taak had en de chauffeur, die de binnen wegen had opgezocht en per micro foon vele interessante bijzonderhe den mededeelde. De wethouder ein digde: ,,'t Was een heerlijke dag en tót ziens, tot een volgende keer!" OOSTERLAND Dodelijk verkeersongeval Vrijdagavond 9 juli jl. vond op de rijksweg in de buurt van het café restaurant „Even Buiten" onder Oos- terland, een ernstig verkeersongeval plaats dat het leven gekost heeft aan de 59jarige mevr. Jac. van Dienst- Hoogerhuis uit Sirjansland. Ze was in gezelschap van haar man een fietstochtje aan het maken en men zou nog even een boodschap doen in Oosterland. Rijdend over de lang- zaamverkeersweg stak mevr. van Dienst plotseling de druk bereden rijksweg over, zonder voldoende op het verkeer te letten. Zij werd ge schept door een personenauto, be stuurd door F. M., afkomstig uit Ro zenburg, en zwaar gewond op het wegdek gesmakt. Dokter Speelman uit Oosterland. die onmiddellijk ver wittigd werd van het ongeval, liet de ongelukkige wielrijdster onmiddellijk naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis in Zierikzee vervoeren, waar zij enige uren later aan de gevolgen van het ongeluk overleed. BRUINISSE Gecompliceerd auto-ongeluk Ook op de kruising rijksweg 18- rijksweg 257 had vorige week weer eens een autobotsing plaats, omdat R. uil Hamburg, komend uit de rich ting Zijpe, niet oplette bij de Stap horster overweg bij de Oude Dijk. Hij zag niet dat van links uit de richting Zierikzee mej. H. uit Zwijndrecht na derde. Beide auto's botsten op elkaar, maar dat was blijkbaar nog niet ge noeg, want toen de auto van R. na de botsing nog een eindje doorreed, werd hij op zijn beurt aangereden door een vrachtauto bestuurd door Q. uit Zierikzee. Drie auto's voor de sloper, maar gelukkig geen persoon lijke ongelukken van ernstige aard. Middenstandsdiploma algemene handelskennis Voorlopig nog een waardevol bezit Men schrijft ons. Sedert 1937 wordt aan een groot aantal, door de drie onderwijscen- trales van dc middenstandsorgani saties, t.w. de Centrale voor Chris telijk Handelsonderwijs, de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs en het Instituut voor Middenslandsont- wikkeling, erkende cursussen een op leiding gegeven voor het zgn. mid denstandsdiploma Algemene Han- deslkennis, welk diploma bij vesti ging in het* midden- en kleinbedrijf nodig is als bewijs van voldoende handelskennis. Vanaf 1962 bestaat de mogelijk heid om dezelfde opleiding te vol gen aan gesubsidieerde, tweejarige middenstandsavondscholen, uitgaan de van: het Instituut voor Midden- standsonderwijs, de Stichting voor christelijke Middenstandsonderwijs en dc Stichting voor Katholiek Mid denstandsonderwijs. Het is gebleken, dat bij veel adspi- rant-leerlingen van deze cursussen en scholen de gedachte leeft, dat in verband met de nieuwe Vestigings wet-detailhandel, deze opleidingen niet meer gevolgd behoeven te wor den, daar het daarmee te behalen middenstandsdiploma Algemene Handelskennis geen waarde meer zou hebben. De aandacht wordt erop bevestigd, dat in de Vestigingswet-detailhan del, die op het moment, dat dit ar tikel geschreven werd, de Eerste Ka mer der Staten-Generaal nog moet passeren, gedurende 5 jaar na in werkingtreding het zgn. midden standsdiploma als bewijs van be wijs van bekwaamheid voor han delskennis erkend blijft en ook na die overgangsperiode de bezitters darvan hun dan verkregen rechten blijven behouden. Degenen, die van plan zijn om in 1972 (éénjarige opleiding) of in 1973 (tweejarige opleiding) het examen af te leggen en daartoe in augustus- september 1971 de studie zullen aan vangen, wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij een officiële cursus/school, uitgaan de van één der hierboven vermelde onderwijsorganisaties. UTRECHT. Sinds zaterdagmiddag half vier moest het treinverkeer van Eindhoven naar Weert bij Maarheeze stapvoets rijden. Bij dit plaatsje wa ren de rails over' een lengte van en kelen tienlallcn meters kromgetrok ken door de enorme hitte van de laatste dagen. Westerschouwen telde de WESTERSCHOUWEN, 10-7. Alle badgasten die zieh zondag op het strand begaven zijn geteld. Tevens werd een enquête gehouden waarin dc mensen werd gevraagd waar ze vandaan kwamen, waar ze logeer den, of ze per auto waren gekomen, hoe lang ze bleven enz. Deze telling is verricht op ver zoek van Provinciale Staten van Zeeland en uitgevoerd door de Prov. Planologische Dienst die daarvoor een aantal gemeenteambtenaren en vrijwilligers instelde. Reeds in de middag om 12.00 uur bleek dat er zich veel mensen naai de stranden begaven want toen reeds telde men 19.500 strandbezoekers. Doch om 15.00 uur hadden de tellers gasten aati het strand die bij elke duinovergang stonden opgesteld de top van de dag geteld. Niet minder dan 39.831 personen vertoefden toen ergens in het hete zand. Onderverdeeld telde men in Renesse op de diverse overgangen aldaar 15.356 personen; bij de Duin hoeve 12.059; op het vuurtorenstrand 3340 en te Westerschouwen 9076. Een enorm aantal mensen dus. Omstreeks 19.00 uur werd de telling geëindigd en wei-den de gegevens op het ge meentehuis te Haamstede uitge werkt. Samen „hand in hand door de tel- contröle. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). - -v: -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3