STRIJD TEGEN HET BIJGELOOF Riolering te Sirjansland dreigt telkens verstopt te raken STREEKNIEUWS Bruinisse kreeg een kleuterbadje in West ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 juli 1971 Nr. 20906 Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 7-7. In een bijna tropische hitte vergaderde dé Raad van de gemeente Duiveland donder dagavond in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van de heer C. P. Kuüper, eerste wethouder-loco-burgemeester. De vergadering werd met het ambtsge bed geopend. Na de notulen kwam ter sprake grondaankoop te Nieuwerker van de wed. J. Folmer. Het betreft een langgerekt stukje, groot 120 ca, dat geen eigendom is van de gemeente hoewel deze het al jaren in gebruik heeft voor beplanting en bestrating. De eigenares vraagt een gulden voor de ca, of totaal f 120,-. Niemand had tegen deze transactie bezwaar. De riolering in Sirjansland dreigt tel kens verstopt te geraken door dat het buizenstelsel geregeld vol water blijft staan en er zich dan bezinking in voordoet. Dit zal nog erger wor den als de nieuwe leiding in de Lage Weg tot de firma Van Dijk zal zijn doorgetrokken. Het beste zal zijn in de eindput in de oude Lage Weg een pompinstallatie aan te brengen, die automatisch wordt bediend zodat het rioolwater wordt overgeheveld in de sloot. Kosten ongeveer f 8.000,-. De heer Op 't Hof merkte op dat de bui zen veel te diep liggen in Sirjans land. Overigens is er voor deze op lossing geen bezwaar. Van de bil jartvereniging: „Oefening kweekt Kunst" in Nieuwerkerk is een ver zoek ontvangen voor een eenmalige subsidie groot f 250,-, om ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van deze vereniging, een jubileum- tournooi te houden. Dit kost onge veer f 500,-. Aanvankelijk vroeg men om f 100,-, maar een nader schrij ven dat door de voorzitter werd voorgelezen wees een hoger bedrag aan, namelijk de helft van de kos ten. In dit schrijven doet de vex-eni- ging uit de doeken dat bijna alle verenigingen een jaai*lijkse subsidie krijgen. Honderd gulden De voorzitter deed het voorstel om de eerste gevraagde honderd gulden te geven uit de gemeentekas. De heer Stouten (SGP) meende dat de vei-eniging toch al jaren het 25-jarig jubileum, heeft zien aankomen. Waarom is er dan geen jubileum potje gevormd? De subsidieverlening zal plaats vinden, doch de SGP- fraktie wilde geacht worden te heb ben tegengestemd. Hierna kwam aan de orde de vraag of, gezien de hui dige ontwikkeling bij de P.Z.E.M. het Dagelijks Bestuur van deze N.V. dient gehandhaaft te worden. Tij dens de aandeelhoudersvergadering op vrijdag 9 juli zal er gespi-oken worden over de bekende kwestie van de verschrijvingen etc. Het college is van mening dat het D. B. heeft gefaald en niet meer te handhaven is. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter vond dat men over het al gemeen heel deze affaire slechts in de pers heeft kunnen lezen, al is zij de mening toegedaan dat het D.B. heeft gefaald. Maar staan er nu weer direct een vijftal gereed om de afgetredenen te vervangen, zo vroeg ze zich af. Ook de heer Bakker was deze mening toegedaan. Na enig re en dupliek is men toch algemeen van mening dat het huidige D. B. van de N.V. af dient te treden. Geen BRUINISSE, 8-7. Tot de onver vulde wensen lang voor de komst van burgemeester Hokken te Brui- nisse, stond „een kleuterbadjc" hoog genoteerd. Maar, het verhaal is even oud als eentonig, er was geen geld voor in de gemeentekas van Bru. Burgemeester Hokken kwam en hij zag kans, toen hü van de wens hoor de, deze in vervulling te doen gaan, zonder bezwaar van de gemeente lijke financiën. En deze week was het zover. Het kleuterbadje kon woensdag in ge bruik worden genomen, een badje van 10 tot 60 cm diep (de maten kunnen ook anders zijn) met in het midden een omhoog spuitende straal als een fontein. En daaromheen, tientallen (40 tot 50 kinderen) spe lend in het water. Een object dat in twee dagen tijdens tropische tem peraturen, al bijzonder nuttig is ge weest en dat tot stand kwam in sa menwerking van de Centrale Dienst bedenking werd er verder inge bracht tegen de vaststelling van de 7e wijziging van de begroting 1970 van de gemeente, bevattende aan passing van de salarissen. De voor zitter deed de mededeling over een wijziging' van een pax-keerverbod in de Noorse str-aat in Ouwerkei'k. Aanvankelijk lag het in de bedoeling in deze straat een parkeerverbod in te stellen aan de oostkant van deze straat geldig van 1 april tot 1 okto ber. Besloten is dit verbod het gehele jaar te handhaven. Rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Bakker op de grote noodzaak in de Suzanna Maria Loncquestx*aat in Oostei'land een pai'keerverbod in te stellen aan één kant van de straat. Nu er aan de andere kant ook wo ningen zijn gekomen, waarin auto bezitters, kan men niet meer fat soenlijk door deze straat lijden. Be ter is echter pai'keerstroken aan te brengen wan ook de voorzitter beter acht. Hij zal hieiwan onmiddellijk werk maken want de bewoners van de nieuwe huizen zijn i*eeds begon nen hun voortuinen in ox'de te ma ken en straks planten ze er ï'ozen en andei-e planten in. Verder zag de heer Bakker graag onmiddellijk een wijziging aangebracht in de politie- verordening van de gemeente, be helzende een verbod om met onbe dekte wagens door de gemeente te rijden b.v. met uienvellen. De wa gens van de fa. Smits maken een bende wanneer ze door het dorp rij den met uienafval; als de wind er in blaast vliegt het overal. De heer Ro- meijn zag graag nog wat papier- en vuilnisbakken aangebi*acht in het recreatiegebied en vroeg zich verder af waar de bewoners van de cara vans, die staan, b.v. bij de caissons te Ouwerkerk, naar het toilet gaan. Spreker meende dat hier toch op den duur voorzieningen voor zullen moeten worden getroffen. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter wees nogmaals op het gevaar van het met grote snelheid rijden op de pas aan gebrachte langzaamverkeerswegen langs Rijksweg 18. Ze zag graag bin nen veertien dagen hieraan paal en perk gesteld, want anders gebeuren er onheri-oepelijk ongelukken want het komt niet één of tweemaal voor op een dag dat er een auto met grote snelheid overheen vliegt maar wel honderd maal. Als straks de scholen weer gaan beginnen vallen er doden, zo voorspelde zij. Over het algemeen was men het roerend eens met mevr. Van der Zande, zodanig zelfs dat men een motie opstelde over deze zaak om die in te dienen bij Ged. Staten, de Rijkspolitie en de Water staat. Vyftig kilometer Aangedrongen wordt om niet har der te mogen rijden dan 50 km per uur. Verder informeerde spreekster over vorderingen betreffende de aan koop van de gond waarop het voor malige Dorpshuis in Oosterland heeft gestaan. De voorzitter deelde mede dat de burgemeester, na zijn vakantie, een gesprek met de eige naar, baron Schimmelpenninck van der Oije te Wassenaar zal hebben, over deze slepende affaire. De heer Op 't Hof zag behalve een parkeer- vex-bod aan de Lage Weg in Sirjans- (ontwerper) en de heer Den Herder (uitvoerder-aannemer). Het zal te zijner tijd nog officieel worden ingewijd, maar het weer was er nu naax\ om het direct te gaan ge bruiken. Toezicht nodig Tenslotte het toezicht. Gaarne zou worden gezien, dat er bij het badje een beetje toezicht was (de banken er rond staan er voor). Tenslotte kan tussen de kinderen hoog lopende ruzie ontstaan, er kunnen vernielers zijn, enz. Daarom worden ouders en omwonenden verzocht zich daarvoor op te geven op de gemeentesecreta rie, om een soort x-ooster daarvoor te kunnen samenstellen. De gemeente deed zijn best, wie is bereid, dit uniek stukje kinderplezier te bewaren en te bewaken en opko mende „i'uzies" de kop in te druk ken. land aan één kant, dit ook toegepast in de Dox-psstraat aldaar. Hij infox*- meerde verder wanneer de riolering waarover op de vorige vegadering werd gesproken zal worden gex'ea- liseerd. De voorzitter wist niet. of dit werk reeds aanbesteed is. Vex'der zag de heer Van Klinken de Kex-k- straat in Nieuwerkerk op zaterdag avonden geheel afgesloten voor het verkeer. Algemeen is men het met dit voorstel eens. De heer Stouten infox-meerde wanneer nu het een zijdige parkeerverbod op de Molen weg in Oosterland van start gaat en hij heeft ook de gevraagde witte streep in de straat tussen de Mai'kt en het Groenendaal nog niet gezien. Verder vroeg hij voor wie zijn reke ning komen de meei'dere kosten van de langere heipalen bij de scholen bouw te Oostex-land, waax*op de voox^zitter antwoordde dat de ge meente hier niets mee te maken heeft Verder informeerde hij of de speelplaats bij de nieuwe scholen weer één blijft of gescheiden. Geluk kig niet, betoogde de voorzitter. Tenslotte wees de heer Van' der Wex-f nog op het belang van de ge noemde parkeerstx'oken in de S.M. Loncquestx-aat in Oostexdand vlug aan te leggen in verband met de ge reedmaking van de tuinen aldaar. Spreker vroeg naar de vorderingen om de Oud Heiligenweg in Ooster land in orde te maken zoals dit in het voornemen ligt. De voorzitter antwoordde dat men dezer dagen hiex-aan zal beginnen. Hiexma slui ting. Oesterzwammen KERKDRIEL, 8-7. Bij de firma A. G. J. van Hooft in Kerkdriel Bommelerwaardis het gelukt als eerste in West- Europa de paddenstoelensoort de oesterzwam (Pleurotis Os- treatus) te kweken in daarvoor speciaal ingerichte cellen. Vier jaar heeft het geduurd voordat dit gelukte. Onder leiding van de 33-jarige Hon- gaar Georges Nadasi is men er deze week in geslaagd deze i oesterzwam in cultuur te bren- i gen tot grote verbazing van i andere kwekers bij instituten i en laboratoria. (i De smaak van de oester- i zwam is voller dan die van de champignon. De paddestoel heeft ook een heel andere vorm. ZIERIKZEE Het Sporthal/zwembadprojekt Op het noodportterrein aan de Zuidhoek is deze week de opper vlakte uitgezet van het te realiseren spox*thal/zwembadprojekt. Intussen zijn ook de eerste bouwketen ver schenen van de N.V. Pellikaan te Tilburg, die de bouw uitvoert. Ook zichtbaar is er nu echt een eerste begin. Nieuwe uniformen voor Kon. Harmonie „Kunst en Eer" AI moet er nog flink aan het eind bedrag worden getrokken, het staat nu toch wel vast dat de Kon. Har monie succes gaat boeken met de aktie voor nieuwe uniformen. Het is zelfs zo, dat de nieuwe „pakjes" al zyn besteld. De leden van de har monie zijn er daarbij maar van uit gegaan, dat de „laatste knopen en biezen" wel van het binnenkomende geld zullen kunnen worden betaald. Aan het streefbedrag ontbreekt nog een paar duizend gulden. De verlo ting is ook achter de rug. In drie weken tyds was de zaak „gepiept". Dan is er altijd nog de rommel markt, waarvoor de durende publie ke belangstelling wordt gevra&gd. Verschillende bedrijven schonken een compleet uniform, zoals Tim merman N.V.; N.V. Thermecon; de Kon. Zeelandia en N.V. Mondragon. Een fantastisch gebaar en een dito bewijs dat de zakenwereld ook ach ter „de muziek" staat. In memoriam A. Jonker Plotseling overleed alhier in de leeftijd van 67 jaar de heer A. Jon ker, in leven oud-raadslid van de gemeente Ziexikzee. Voordat hij met vex-vroegd pensioen ging, in verband met zijn gezondheidstoestand, wex-kte de heer Jonker vele jaren als eerste bediende in Boekhandel Ochtman aan de Lange Nobelstraat. Hij be perkte zich in een nijver leven ech ter niet tot zijn werk. In een twee tal periodes maakte hij deel uit van de gemeentei-aad voor de P.C.-frak- tie, t.w. in 1962 en in de periode '62- 65. Belangrijk wex-k voor de jeugd verrichtte de heer Jonker in zijn funktie van voorzitter van de C.J.V. (van 1947-1965). Daarnaast diende hij de hexwox mde gemeente als ouderling en was vice-vooi'zitter van de Ver. v. Rechtzinnig Hervormden en pen ningmeester van het Pastoriefonds. In al die hoedanigheden toonde de heer Jonker een grote werkkracht en een uitgesproken geestelijke instel ling. Zijn verdiensten werden des tijds gewaardeerd met de ere-me- daille in zilver, behorende bij do Orde van Oranje Nassau. Jeugdgroep in SI. Hilaire De jeugdgroep uit Zierikzee is - zo schrijft men ons - na een voor spoedige reis in de jumclagcstad St. Hilaire aangekomen. De bus reed tot voor het raadhuis, waar de jongelui werden verwelkomd door burge meester Guinebault. De erewijn bestond al dadelijk uit champagne, geserveerd met lange vingers, onderweg vond een stop plaats te Lille en vandaar wex'd bij zonder genoten van de prachtige fit door Frankrijk. Om half negen was men in St. Hilaire. In een toespraakje legde de bui"ge- meestei' nog eens de nadruk op het belang van de jumelage. De grote man van de jumelage, erebux-ger van Zierikzee, Lucien Blouin, wees daar op de gastzinnen toe; op zichzelf al een vermakelijk programmapunt. Struise Schouwse meisjes werden ingekwartierd bij jongens, die soms maar tot hun schouders x-eikten. 's Avonds werd er nog een Calva- dos„je" gedaan en 's morgens bij het ontbijt vonden de jongelui een grote soepkom koffie of chocolade. Intus sen heeft men er al een excursie naar de Cascades de Mortain opzit ten, als onderdeel van een uitgebreid programma dat de groep gedurende twee weken afwex'kt. Vertegenwoordiger Vleeskeuringsdienst De heer L. M. Moermond, wethou der van Brouwershaven, zal Schou- wen-Duiveland vertegenwoordigen in het dagelijks bestuur van de Vleeskeuringsdienst benoorden de Westerschelde (vacature Kastelein). De heer Moermond had vroeger toen de vleeskeux-ing nog eilandelijk was een funktie in het bestuur. HAAMSTEDE Kasteelconcert Op woensdag 21 juli concerteert in de ridderzaal van Slot Haamstede het Telemann Barok Ensemble, in het kader van het Belgisch-Neder lands cultureel vex'drag. We komen op dit concert nog nader terug. RENESSE Kindershow Op het terrein van de heer Verse- punt alhier geeft de „Telstar kinder show" een aantal voorstellingen en wel op morgen (zaterdag) 10, woens dag 14 en zaterdag 17 juli a.s. Het programma bevat o.m. het optreden van de muzikale clown „Bobo", een goochelaar en verschillende kleine dieren als hondjes, duiven, muizen, enz. Ongetwijfeld zullen de voorstel lingen veel belangstelling trekken van de jeugdige inwoners en toe risten. NOORDGOUWE Auto's botsten Donderdagmiddag omstreeks 5 uur 45 wilde J. B. te Roosendaal van de camping „De Stern" de weg op rij den. Juist op dat moment naderde uit het Oosterweegje een Mex'cedes bestuurd door A. T. te Kex-kwerve. Ondanks krachtig remmen van T. kon een aanrijding met de auto van B. niet worden voorkomen. J. B. werd bij deze botsing gewond. Hij klaagde over pijn aan de heup en liep een hoofdwond op. Hij wex'd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Beide voertuigen werden beschadigd. Het zicht bij het afrijden van het kampeerterrein is niet bijzonder groot (huizen), zodat extra voorzich tigheid hier geboden is. SCHARENDIJKE Optreden Boerenkapel Zaterdagavond a.s. zal de Boeren kapel uit Zonnemaire een muzikaal onthaal bieden vanaf de muziektent. Gelet op het fx*aaie zomerweer wox-dt een goede belangstelling verwacht. DREISCHOR Orgelconcerten door Dirk Jansz. Zwart Cp woensdag 14 juli a.s., geeft de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart een eerste bespeling op het fraaie orgel van de oude Hervormde kerk te Dreischor. Het programma is zeer gevarieei*d en bestaat uit composities van oude en nieuwe meestei-s als Loeillet, Bach, Handel, Wesley, Reger, Jan Zwart, Andrees sen e.a. De tweede orgelavond, door Dirk Jansz. Zwart in deze kerk te geven, zal plaats hebben op dinsdag 20 juli. Het ox'gel is enkele jax'en geleden gebouwd door de firma Vierdag uit Enschede. Het heeft een fraaie dis positie van 17 stemmen, verdeeld over twee manualen en pedaal, en is gebouwd volgens het lüassieke en beproefde sleepladensysteem. De klank van het instrument is prachtig en komt in de kerk met z'n fx'aaie accoustiek volledig tot zijn recht. NIEUVVERKERK/OOSTERLAND Zondagdienst Gereformeerde Kerk De morgendienst van de Gerefor meerde kerk Nieuwerkerk-Ooster- land voor a.s. zondag 11 juli luidt als volgt: 10.30 uur de heer Steenwyk. (Met deze opgave vervalt de aan kondiging in de Predikbeurtenlijst eldei-s in dit nummer. De avond dienst blijft onverandex-d). BRUINISSE Botsing op Grevelingendam Een Opel Kadet bestuurd door de heer K. van der S. uit Den Helder werd deze week total loss gereden bij een botsing op de Grevelingendam (Oostkop)). De heer Van der S. kwam uit noordelijke richting en had voor rang, toen de heer B. P. K. uit Dirks- land met zijn Mercedes, van de pa- ralelwog de rijksweg kwam oprijden. Bij de botsing die volgde liep de Mercedes ernstige schade op. de in zittenden bleven ongedeerd. Droogvallende zandplaten Hoe wordt het in de toekomst Een klein voorproefje beleeft men dezer dagen weer. nu langs de Gre velingendam honderden, een water ballet beleven op de droogvallende zandplaten aan weerszijden van de Grevelingendam, waar men westelijk nu een constant waterpeil heelt, maar oostelijk nog kan genieten van eb en vloed. Twee mannen bekennen 45 misdrijven NIJMEGEN, 8-7. Twee uit de „dr. Mesdag kliniek" in Groningen ont snapte delinquenten, een 25-jaxdge warmtetechnicus M. van der E. uit Baax-n en een 30-jarige Nijmeegse glazenwasser, J. F. G. S„ hebben tegenover de Nijmeegse politie be kend 45 misdx-ijven te hebben ge pleegd, waaronder roofovervallen, diefstallen, inbraken en een ver krachting. Opnieuw verlies voor de jazzwereld NEW YORK, 9-7. De wereld van de jazz, deze week al zwaar getrof fen door het overlijden van Louis Armstrong, heeft opnieuw een ver lies geleden. Dondei-dag overleed in New York op 51-jarige leeftijd de bekende jazz- trompettist Chax'lie Shavers. Zijn laatste wens, dat zijn trompet in het graf van zijn idool „Satchmo" wox*dt gelegd, is door de weduwe van Arm strong ingewilligd. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN BURGH-H AAMSTEDE J ulianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. Nog niet zo lang geleden Ongeveer driehonderd jaar gele den was het bijgeloof nog alom ver breid. Men geloofde in alle mogelij ke boze geesten, bondgenoten van de duivel. De enige menselijke exem plaren waren de heksen en tove naars. Het geloof hieraan bracht grote gevaren met zich mee. We kennen allen het klassieke voorbeeld van het proces tegen Jeanne d' Arc, die van hekserij be schuldigd haar leven eindigde op de brandstapel. Zij was niet de eerste, maar helaas ook niet de laatste, die zijn of haar einde vond op de laai ende takkenbossen, op beschuldigin gen waarom wij nu lachen en de schouders ophalen. De angst voor de duivel en boze geesten zat zo diep geworteld, dat men tot de meest verschrikkelijke daden in staat bleek. En het was heus niet alleen het gewone volk dat er rotsvast in geloofde. Vorsten, zelfs bekleders van geestelijke amb ten, edelen, mannen van de weten schap, kortom in alle lagen zat het bijgeloof vastgeroest. Oordeel en godsoordeel Gaf iemands zonderling gedrag aanleiding tot argwaandan was eigenlijk het vonnis al geveld. Men sprak er over en er was altijd wel iemand, die het woord heks of to venaar in de mond nam en dat bracht anderen op het idee, dat deze man of vrouw met dat zonderlinge gedrag wel eens een verbond met de duivel zou kunnen hebben. Stond men een maal in zo'n kwade reuk, dan was een kleinigheid voldoende om gear resteerd te worden als heks of tove naar. De beul en zijn knechten zorg den er dan wel voor, dat met be- hulp van de pijnbank de bekentenis kwam en dan vormde de brandsta pel het einde. Hij of zij die in weerwil van de martelingen volhield onschuldig te zijn, moest zich aan een godsoordeel onderwerpen. Men wierp de ver dachte in het water enwanneer het slachtoffer zonk en verdronk, was het een mens cn geen boze geest Bleef het echter drijven, dan was het bewijs geleverd dat het een ver bond met de duivel had. In enkele plaatselijke gevallen waren er mil dere godsoordelen, wanneer men twijfelde, waarbij de mogelijkheid groot was, dat men de dans ont sprong. zoals bijvoorbeeld de „hek- senwaagte Oudewater, waar de verdachten gewogen iverdcn en in de meeste gevallen het gewicht normaal zijnde, werden vrijgesproken. Het geloof aan heksen en tovenaars heeft INGEZONDEN STUKKEN De zeemeermin Mijnheer de redakteur. Een schrijfster ben ik helemaal niet, maar ik wil zo graag mijn er varing even vertellen. Dit reisje van 10 tot half 12 was voor mij onvex-getelijk, eigenlijk ben ik nog niet helemaal bij, het is nog maar een paar uur geleden dat ik het beleefde. Zes jaar wonen wij in Zierikzee, een heel aardig gezellig plaatsje, met leuke toeristenattrakties. Maar ja, dat is voor de toeristen, en nooit dacht ik er bij na dat het ook voor de Zierikzeese moeders mooi kon zijn Het gaat als je zelf in Zierikzee woont eigenlijk buiten je om. Juist in de toeristentijd heb je het met schoolgaande kinderen druk, fa milie wil het mooie Schouwen be kijken, dus komen ze om de koffie of logeren, gezellig hoor. Je hele gezin gaat vakantie houden, erg leuk, maar moeder moet zorgen dat alles voor elkaar is. Maar juist nu met dit mooie zonni ge weer was ik in de gelegenheid, de boottocht mee te maken, over de Oosterschelde, met oppikken van de Zeemeermin. Een heel aardig be schaafd meerminnetje, wat heel lief en goed kon zingen, maar eigenlijk was dat het niet. Het begon al met de afvaart. Prachtige plezierboten. Men vertelde mij dat sommige 60 a 70.000 gulden kosten. (Wat een geld, als je weet dat ik echt ha^d moet spai"en om een bankstelletje bij mekaar te krijgen). Niks jaloers hoor, ze hebben ook hun zorgen. Maar toen buiten op de Ooster schelde. Geweldig die lucht, dat wa ter, die ruimte, die brug, die zeilbo ten, niet voor te stellen. Ga eens voor de stuurhut staan en zo maar goed kijken naar alle kanten. Het is zo ontroerend, zo mooi, ik kan dat niet schrijven, maar ik voelde me geluk kig en tevreden als nog nooit was voorgekomen. En dit wil ik nu zeggen, doodge wone huismoeders, als het even kan, ga ook eens met die boot mee op dindagmorgen half tien; het beste alleen, als het weer goed is( of mis schien vindt u het prettiger met het hele gezin) dat is persoonlijk. Het geld kan geen bezwaar zijn, de kin deren krijgen zo vaak een ijsje of lol ly. Maar dat reisje zult u nooit ver geten. Zo maar een Zierikzeese huisvrouw tienduizenden onschuldigen de smar telijkste dood doen sterven. Het was een zeer gevaarlijke tijd om in te ie- ven. De pioniers We zullen begrijpen welk een moed er nodig is geweest om dit bij geloof openlijk te bestrijden. Er voor uit te komen,'dat men niet gelooide in al die boze geesten en het op te nemen voor de zogenaamde heksen. De strijd aan te binden tegen allen, waaronder machtige heren, die er wel in geloofden en de bestrijder be schuldiging van ketterij en wat al niet meer, ja, zelfs meenden dat hij zelf een verbond met de duivel had. Zo zijn er vele pioniers in de strijd tegen het bijgeloof het slachtoffer van hun moed en de domme massa geworden. In ons land hebben wij ook zo'n groot pionier gekend en wel de Am sterdamse dominee Balthasar Bek- ker, een geboren Fries en een bui tengewoon ontwikkeld man met een kerngezond verstand. Hij is het ge weest, die de moed opbracht om als eerste de strijd groots te beginnen. Weg betovering! In 1691 publiceerde hij een lijvig boek onder de titel „De betoverde wereld", waarin hij afrekende met al hel bijgeloof. Op felle wijze stelde hij alle onzin aan de kaak en na tuurlijk had de publicatie van zijn boek een verschrikkelijke uitwer king. De gemoederen kwamen hevig in beroering. Zelfs grote en bekende mannen in ons land vielen hem hef tig aan. Hij werd verdacht gemaakt, bespot, uit zijn ambt ontzet en wat al niet meer. Gélukkig werd het erg ste hem bespaard: hij bleef in leven, ook in weerwil van het feit, dat hij op zij neerste boek nog twee nieuwe uitgaven liet volgen, die alle gericht waren tegen het gevaarlijke bijge loof. De tegenwerking en de aanval len op zijn persoon bereikten een hoogtepunt, maar toen werd Baltha sar Bekker, de pionier in de strijd tegen het bijgeloof, ziek en op 11 juli 1698 sleurde de pleuris hem naar hef graf. Ongetwijfeld heeft deze grote, doch helaas niet meer bekende, Nederlan der een overwegend aandeel gehad in het verdwijnen van het bijgeloof niet alleen in onze streken, maar ook ver daarbuiten. Tegenwoordig zal geen zonderlinge man of vrouw het leven op de brandstapel eindigen en dat is voor een groot deel te danken aan Balthasar Bekker cn zijn mede strijders. SIRJANSLAND, 7-7. Te Sirjansland wordt momenteel hard gewerkt aan het loodsencomplex van de fa. Van Dijk te Sirjansland. Uitvoerder van dit grote projekt is het aannemersbedrijf L. Tieleman te Haamstede-Nieuwerkerk. Thans werkt men met steen ter opvulling van de stalen geraamtes. Het aardappel-, uien- en groentenbedrijf te Sirjansland heeft dit karwei onlangs onderhands aanbesteed aan genoemd bouwbedrijfOp deze manier zullen vele honderden vierkante meters voormalig bouwland overkoepeld worden, ten gerieve van het rich steeds uitbreidende sorteerbedrjjf. Aanmelding dames-toeziclithoudsters dringend nodig Spoken, geesten en heksenprocessen Wanneer iemand u in volle ei*nst vertelt, dat hij elke nacht klokslag twaalf wakker schrikt en dat er dan een spook voor zijn bed staat, zult u hem niet serieus nemen. U zult om hem lachen, medelijden hebben, hem voor een grappenmaker houden of menen, dat hij het slachtoffer werd van een poets die hem door anderen gebakken wordt, maar geen moment zal het in uw hoofd opkomen dat het waarheid kan zijn wat hij vertelt. Dat u er zo over denkt, dankt u aan het feit, dat het bijgeloof in onze dagen praktisch uitgeroeid is. De moderne mens weet wel beter en gelooft niet meer aan spoken, geesten, heksen, kobolten, draken en hoe deze boze figuren verder mogen heten. De tijd is voorbij, dat de volksmassa's in voort durende angst leefden. En dit hebben we voor een groot deel te danken aan een aantal pioniers, die de moed en het gezonde verstand opbrachten om in de tijd dat het bijgeloof nog hoogtij vierde, de strijd er tegen aan te binden. Hier was inderdaad zeer grote moed voor nodig en dit kunnen wij ons pas indenken wanneer wij de toestanden uit die tijd kennen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3