AGENDA Verton's Schoenen Kwallen vergallen strandplezier van badgasten langs de kust Lichtschip Goeree wordt vervangen door een onbemand stalen platform Huizen in binnenstad Kinderen verbrand in Paramaribo Vragen over lozing chemische afvalstof Belgische koning Boudewijn hezocht Nehalennia-expositie te Middelburg Zendtijdverdeling t.v./radio na 1 oktober Mogelijk toch een „naaktstrand" op Terschelling? Gemeente Zierikzee Dames veter en instap-schoenen f 25.- DEN HAAG, 8-7. Enorme scholen kwallen, met exemplaren van een meter middellijn, hebben donderdag de strandgenoegens van de badgas ten langs de kust vergald. Duizenden zwemmers en baders kwamen met de dieren in aanraking en moesten aan de opgelopen „kwallebeten" be handeld worden. In Scheveningen waarschuwde de politie de strandgangers om niet in Contact is gelegd met de Neder landse Monumenten Stichting in Den Haag en Zierikzee, om te on derzoeken „of er iets te doen is" voor deze stichting in deze histo rische stad. Een eerste oriëntatie van een N.M.S.-vertegenwoordiger heeft aangetoond, dat zulks in duidelijke mate het geval is. In het onderhavige Zierikzeese geval kan de N.M.S. iets doen aan panden en pandjes in de binnen stad, die niet worden (niet mogen worden) afgebroken, maar die op simpele voorwaarden overgaan in handen van de Stichting. De Stichting gaat er dan geld in stop pen; knapt de huizen op en ver huurt ze aan mensen, tegen een prijs, die uiterst redelijk is en in ieder geval lager is dan huren, die voor nieuwbouwhuizen worden - of moeten worden - berekend. Kennende het probleem van de binnenstad, geloven wij dat de N.M.S. een formule hanteert, die bij uitstek voor Zierikzee geschikt is. Het mes snijdt clan twee kanten: het streven is gericht op behoud van stadsschoon en er komen hui zen in de binnenstad vrij, die goed bewoonbaar zijn en toch een aan trekkelijk lage huurprijs doen. De overheid steunt het werk in de woningsector van de N.M.S. in duidelijke mate; anders zou het ook niet mogelijk zijn. Anderzijds is partikuliere hulp bijzonder wel kom, zowel moreel als financieel. De formule daarvoor is ook alweer gemakkelijk. Men kan als partiku- lier toetreden tot de Stichting, het zij aJs donateur, hetzij als begun stiger. De N.M.S. heeft in Nederland keus uit tientallen oude steden, maar heeft thans het oog op Zie rikzee laten vallen. Juist hier is het mogelijk, met de ten dienste staande middelen en met de nor maliter door de Stichting toege paste methode, veel te behouden, veel te redden, veel te restaureren en veel te doen voor mensen, die beslist in de binnenstad willen wo nen en liever niet een optimale hum* willen betalen. We bevelen hier het werk van de Stichting zonder voorbehoud aan. Het zou een goed ding zijn, als Zierikzee duidelijk werkobject werd van de Stichting. De toege paste methode kan één van de middelen zijn. om tot een oplos sing te komen. De „onbewoon baarverklaringen" zijn niet van de lucht; welnu in die reeks van fei telijk afgeschreven huizen, zijn er die - ziende op de noodzaak be houd stadsgezicht - niet kunnen worden gemist en wellicht uitste kend kunnen worden opgeknapt c.q. in moderne zin bewoonbaar kunnen worden gemaakt. TR1PURA, INDIA. Tranen rollen over de wangen van dit kleine Oost- Pakistaanse meisje, dat dezer dagen een anticholera injectie kreeg in het vluchtelingenkamp in Tripura. De Indiase regering heeft aangekondigd de bijna één miljoen vluchtelingen per trein over verder van de grens met Oost-Pakistan liggende gebieden te verspreiden in daartoe ingerichte kampen. zee te gaan. De E.H.B.O.-post op hel strand kon de stroom mensen die een middeltje tegen de kwallebeten kwamen halen, nauwelijks verwer ken. De grootte van de „oorkwallen" noemden de strandpolitie en de be manning van het E.H.B.O,-centrum uitzonderlijk. „Zoiets hebben we nog nooit gezien", zei men unaniem. „Zelfbediening" Ook in Katwijk sprak de politie van een plaag. In Zandvoort en Scheveningen ging de politie over tot het systeem van zelfbediening voor de slachtoffers van de kwallen. Er werden emmers neergezet met amoniakoplossing en watjes om de getroffen lichaamsdelen te behande len. Alleen al in Zandvoort meldden zich rond 2500 slachtoffers van de oorkwal. De afgelopen dagen waren hier en daar al wat kwallen gesig naleerd, maar met de heersende oos- Vrouw stak auto van ex-minnaar in brand AMSTERDAM, 8-7. Minnenijd heeft de 39-jarige Amsterdamse mo- dinctte M. v. d. B.-G. er woensdag nacht in de hoofdstad toe gedreven de auto van haar ex-minnaar in brand te steken. Dc wagen brandde totaal uit. Zij was in woede ontstoken toen de man met we zij enige lijd had samengeleefd er de voorkeur aan gaf bij haar zuster in te trekken, die hij tijdens een familiebezoek had ont moet. Voorts wijzigde hij in korte tijd zijn vakantieplannen. Hij ging niet met zijn geliefde, maar met haar zuster weg. Om dit te voorkomen kwam de af gewezen geliefde volgens de politie tot haar daad. PARAMARIBO, 8-7. Twee jonge tjes van zes en drie jaar zijn woens dag omgekomen bij een brand in een krottenwoning te Paramaribo. Ver moedelijk werd de brand door het omvallen van een petroleumlamp veroorzaakt. Alhoewel voorbijgangers op het geroep van de kinderen toeschoten en de deur intrapten, waren zij on bereikbaar door de vlammenzee. Na het blussingswerk werden de ver koolde resten gevonden. tenwind werden zij donderdag naai de kust gedreven. Gelil en bloemen voor ongelukkige marechaussee AMSTERDAM, 8-7. Buurtbewoners van de Pieter Calandlaan in Amster dam-West hebben spontaan een geld inzamelingsactie op touw gezet voor de marechaussee Helms, die vorige week bij een vechtpartij in de Pieter Calandlaan door een schot van zijn collega gewond werd aan een oog. De marechaussee zal het oog moeten missen. Op initiatief van getuigen van de vechtpartij werd in totaal 385 gulden opgehaald. Het bedrag werd donder dag aan de echtgenote van de heer Helms overhandigd. Op het politie bureau en in huize Helms werden voorts vele bloemstukken van onbe kenden bezorgd. Man verdronken LIENDEN. De 28-jarige heer Van der Velden is donderdagmiddag in het recreatiecentrum Liendenbosch bij Lienden tijdens het zwemmen verdronken. Donderdag was de woonplaats van het slachtoffer nog niet bekend. Man bekenl aanrandingen in Schiedam SCHIEDAM. 8-7. Dc 23-jarige operator H. van T. uit Den Helder, is in Schiedam aangehouden, ver dacht van agressief optreden tegen vrouwen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Woensdagavond laat fietste de 41- jarige secretaresse rnej. A. de J. uit Schiedam over de Brouwerweg in het Schiedamse industriegebied, toen plotseling een man probeerde haar met een touw te vangen. De poging mislukte, maar de vrouw viel, waar na de man op haar af kwam. Een juist passerende Vlaardingse taxi chauffeur kwam te hulp, waarna de man ervan door ging. Samen met een toegesnelde visser wist hij de man te grijpen. Donderdag gaf de operator toe dat hij in de laatste maanden in parken te Schiedam jonge meisjes heeft aangerand. Hij bekende ook de da der te zijn van een aktie mét een touw - lijkend op een 'wurgmoord- poging - op de Vlaardingerdijk. DEN HAAG, 8-7. Het Tweede-Ka merlid De Ruiter heeft minister Stuyt (volksgezondheid en millieuhy- giëne) gevraagd welke controlemid delen de overheid ten dienste staan om te voorkomen dat chemische af valstoffen die in zee geloosd moeten worden al tijdens het transport per tanker naar zee worden „gedumpt". De heer De Ruiter wil van de be windsman weten of de huidige con trolemiddelen toereikend en/of wa terdicht zijn. Hij wijst daarbij op de noodzaak de steeds verder voort schrijdende verontreiniging van de Nederlandse binnenwateren met alle mogelijke middelen te bestrijden. Toelichtend wijst het Tweede-Ka merlid op berichten in de pers dat giftige afvalstoffen van Bayer (Ant werpen) door een tanker in de Wes- terschelde werden geloosd, hoewel deze tanker volgens contract 40 mijl buiten de kust had moeten lozen. In dit verband wijst het kamerlid erop dat ook veel Nederlandse bedrijven contracten sluiten met tankerbedrij- ven om hun chemische afvalproduc ten in zee te laten lozen. De Belgische industrieel George van den Abeele, die als persoonlijke gast van de koning de reis mee maakte, wist koning Boudewijn - sinds 20 jaar geïnteresseerd in ar cheologische opgravingen - over te haien een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van altaren opge haald uit de Zeeuwse wateren ge wijd aan een godin Nehalennia. MIDDELBURG, 8-7. Koning Bou- dewyn van België heeft donderdag middag een bezoek gebracht aan dc Nehalenniatentoonstelling in het Middelburgse stadhuis, in gezelschap van zijn elfjarig neefje prins Philip, oudste zoon van prins Albert. Omstreeks half vijf streken twee helikopters van de Belgische lucht macht neer op een groot sportveld aar c'e rand van Middelburg. De commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, en de am bassadeur van België, dr. W. van Cauwenberg waren ter begroeting aanwezig. Begeleid door dr. P. Stuart, con servator van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden, ging de koning langs de altaren met de beeltenis van de godin en haar hondje, vele voorwerpen uit de Romeinse tijd en de fundamenten van een Romeins tempeltje. DEN HAAG, 8-7. Het lichtschip Goeree zal in de tweede helft van 1971 worden vervangen door een stalen lichtplatform, dat onbemand zal z(jn en waarvan de werking ge heel automatisch zal geschieden. Bij inschrijving werd de bouw en het plaatsen van dit lichtplatform gegund aan Heerema's ingenieursbu reau te Den Haag, bedrag van ruim 5 miljoen gulden. De exploitatie-kosten van dit plat form zullen, zo deelt de marine voorlichtingsdienst mede, onder meer door het niet meer benodigd zijn van bedienend personeel, bedui dend minder bedragen dan de ex ploitatie van een lichtschip. Alleen reeds door het ontbreken van per soneelskosten bedraagt de jaarlijkse bezuiniging op de defensiebegroting om en nabij de 400.000 gulden. Op controle op de werking van al le apparatuur van het onbemande lichtplatform zal geschieden vanuit de semafoor te Hoek van Holland. Hiervoor is geen extra personeel be nodigd. HILVERSUM, 9-7. De minister van cultuur, recreatie en maatschappe- lijk werk heeft de omroep organisa ties en de N.O.S. medegedeeld, hoe de zendtijd voor radio en televisie voor het komende jaar (vanaf 1 ok tober) is verdeeld. Op de televisie behoudt de V.P.R.O. wekelijks 2.30 uur. De TROS krijgt per 1 oktober vier uur en 39 minuten zendtijd, de vier A-omroepen. (Avro, KRO, VARA en NCRV) elk zeven uur en 45 minuten en de NOS 19 uur en 27 minuten. De A-omroepen hebben elk een kwartier moeten af staan, de NOS een uur, omdat de Tros B-omroep is geworden. De zendtijd voor de radio wordt per 1 oktober met veertien uur per week uitgebreid en zal daarmee komen op „Laatste waarschuwing" van Oeganda aan Tanzania KAMPALA, 8-7. President Idi Ad- min heeft de Oegandese luchtmacht opdracht gegeven elk vliegtuig neer te halen dat Oeganda's gesloten grenzen met Tanzania en Rwanda poogt over te steken. In een als laat ste waarschuwing aan Tanzania om schreven verklaring zegt Amin dat luchtafweerraketten zullen worden gebruikt tegen elk vliegtuig dat de betrokken grenzen schendt. „De Oe gandese gewapende strijdkrachten zouden niet aarzelen als vergelding diep op Tanzaniaans grondgebied door te dringen als de situatie dat vereist", zo voegt hij er nog aan toe Gorillaverblijf met kleurentelevisie LEICESTER, 8-7. Een gelukkig paar heeft in de Engelse stad Leices- ter een nieuwe woning ter waarde van 130.000 gulden betrokken, maar er geen woord over gezegd - het zijn n.l. gorilla's. Hun onderkomen in de dierentuin Twycross is voorzien van verzonken baden warm en koud wa ter en kleurentelevisie. De diergaar de zegt dat ze wil dat de dieren ge lukkig blijven en dat de televisie ver veling moet helpen voorkomen. Vrouw die kind achterliet werd vrijgelaten DEN HAAG, 8-7. De 24-jarige on- gehuwde mevrouw R. M. V., die dinsdagavond haar tweejarig doch tertje Monica in het Zuiderpark ach terliet, is donderdagmiddag op last van de officier van justitie vrijgela ten. Zij was woensdag aangehouden, nadat de politie een dag naar de identiteit van Monica en de verblijf plaats van de vrouw had gezocht. De vrouw heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. In Den Haag huis de zij in een onderkomen, dat volgens de politie voor een moeder en een kind nauwelijks als woonruimte kan worden aangemerkt. De officier van justitie heeft be paald dat Monica nog in het tehuis van het Leger des Heils in Voorburg zal blijven en dat in overleg met de Raad voor de Kinderbescherming een onderkomen voor het kind zal wor den gezocht. Raiffeiseii-computer -centrum te Zeist UTRECHT, 8-7. De Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank verwacht in september te beginnen met dc bouw van een nieuw computercen trum in Zeist. Gestreefd wordt dit centrum in dc loop van 1972 in ge bruik te nemen. De bouw van het computercen trum is volgens dc Bank noodzake lijk als gevolg van het toenemen van de automatiseringswerkzaamheden birncn het bedrijf, waarvoor een grotere capaciteit vereist is. Het hui dige computercentrum in Utrecht biedt hiervoor onvoldoende accom modatie. Het ligt in dc bedoeling t.z. t. ook enkele andere servicediensten van dc Bank in Zeist te vestigen. Daarbij wordt gedacht aan een op leidingscentrum en een archief. Minister Scheel sprak met Gohla Meir JERASALEM, 8-7. Dc Weslduitsc minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft donderdag an derhalfuur gesproken met de Israë lische premier Golda Meir. Na af loop van het onderhoud toonde hij zich tevreden over dc ..vruchtbare bijeenkomst". Er waren „nieuwe ideeën en perspectieven" naar voren gebracht. Scheel mocht ook dc ge lukwensen van mevrouw Meir in ontvangst nemen, omdat hij donder dag 52 jaar is geworden. 313 uur. Daarvan krijgt de NOS 62 uur en 42 minuten, de AVRO 55 uur en 48 minuten, de N.C.R.V., K.R.O. en VARA elk 46 uur en 30 minuten. In verband met de „pro motie" van de Tros en de erkenning van de A.V.R.O. als superomroep zullen N.C.R.V., K.R.O. en V.A.R.A. elk twee uur en een kwartier per week moeten afstaan Ook de NO.S. raakt zendtijd kwijt: ruim drie uur per week. De zendtijd van de TROS wordt verdrievoudigd. Lawaaierige luchtbellen DORDRECHT, 8-7. Rijkswaterstaat vraagt zich af wat de oorzaak kan zijn van de door watersporters gesig naleerde vreemde verschijnselen in het Hollands Diep: Reeds enkele da gen worden daar grote luchtbellen waargenomen, die gepaard gaan met een vreemdsoortig lawaai. Steeds echter als de boot van Rijkswater staat ter plaatse arriveert is het my sterieuze verschijnsel verdwenenDe bellen zijn tot nu toe op drie plaatsen gezien. Op de splitsing Nieuwe Mer- w ede-Amer-Hollands Diep, een plaats ten noordwesten van de Moer- dijkbruggen en op de hoek Dordtse Kil-Hollands Diep. Op deze plaatsen liggen geen gas- of olieduikers zodat een lek in een leiding onmogelijk wordt geacht. Een mogelijkheid zou zijn dat het vrijkomen van gassen in de drassige rivierbodem dit verschijnsel veroor zaakt. Dit zou kunnen worden toe geschreven aan het warme weer van de laatste dagen en ook gepaard kun nen gaan met kleine ontploffingen, zo menen deskundigen van Rijkswa terstaat. TERSCHELLING, 8-7. B. en w. van Terschelling zijn terug gekomen op hun eerder aan de raad gedane voor stel om geen medewerking te verle nen aan de Vereniging van Naturis ten om een stuk strand voor onge klede recreatie beschikbaar te stel len. Het college is nu bereid een strandgedeelte aan te wijzen, waar het naakt baden wel beoefend mag worden, maar waar overigens ook degenen, die wel behoefte hebben om een kledingstuk aan te trekken, welkom zijn. Bij wijze van proef wil men daarom de politieverordening wijzigen in die zin, dat het voor be paalde strandgedeelten niet verboden is zonder kleren te lopen. Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Zierikzee maaakt ingevolge artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend, dat de gemeenteraad in zijn op 29 juni 1971 gehouden vergade ring heeft verklaard, dat een be stemmingsplan wordt voorbereid voor de gronden, gelegen nabij het Groeneweegje, zoals aangegeven op een bij dat besluit behorende kaart. Het voorbereidingsbesluit ligt mei ingang van 12 juli 1971 ter gemeen te-secretarie, afdeling algemene za ken, voor een ieder ter inzage. Zierikzee, 5 juli 1971. De burgemeester voornoemd, Th. H. DE MEESTER WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 cn zondag 11 juli Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes cn dokter v. d. Waarden. Dc weckcindcdicnst voor Zierikzee c.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel.' (01114)-1280. noemt wunt voor dokter Numan. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijkc, tel. (01U7)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, lel (011)0)2180 heefl dienst Maandag 12 juli Burgh Sportveld Van Zuijen, 19.15 uur, camping-volleybaltoernooi. Dinsdag 12 juli Zierikzee Toeristendag: 10-17.30 uur kunst- en •antiekmarkt op de Vismarkt; 10- ■12.00 uur rondwandeling langs de kerkorgels; 10.00 uur vertrek R.T.M.- rondvaartboot; 14.30-16.30 kinder programma; 19.30-20.00 interkerke lijk avondgebed in Luth. kerk; 21.00- 02.00 uur wijnfeest in Mondragon, met medewerking van de Wama's en vocaliste Joke Bruys. Dagelijkse exposities: Scheepvaart en visserijtentoonstelling Haven poortmuseum, beeldentuin-antiek beurs Burger Weeshuis; gemeente museum, foto-expositie Delta-Foto. Burgh Sportveld Van Zuijen, 19.15 uur, camping-volleybaltoernooi. Woensdag 14 juli Dreischor Herv. Kerk, 8 uur, orgelconcert. Burgh Sportveld Van Zuijen, 19.15 uur, camping-volleybaltoernooi. Donderdag 15 juli Rcnesse Dorpshuis, 14.00-22.00 uur, Postze- gelbeurs. (Gelegenheid tot kopen en ruilen van postzegels. „Philatelica afdeling Schouwen-Duiveland). Dinsdag 20 juli Dreischor Herv. Kerk, 8 uur, orgelconcert. Advertentie Havenplein 13, telefoon 2488 Zierikzee Echtscheidingswet in Italië grondwettig ROME, 8-7. De Italiaanse echt scheidingswet, die fel wordt aange vallen door het Vatikaan en onver zettelijke rooms-katholieken, is don derdag grondwettig verklaard. De maatregel wordt gezien als een grote overwinning voor de voorstanders van de wet. BROK Wel duidelijk zit ik er mee hoe dat b.v.' in 1911 is geweest, zonder kra nen, met helemaal lege of bijna lege regenbakken, met pluisbedden en ra men die (misschien) niet open kwa men, met dorstig vee in de weilanden en ma, nog ingesnoerd in de baleinen en een vracht ondergoed aan, zonder tuinparasols en bikini's, zonder limo nade waarschijnlijk en pa met zijn vadermoorder aan op kantoor. Er zijn vreselijke dingen vrienden in de wereld, maar alleen al daarom zou men niet terug kunnen, zeker niet in een hete lijd. zoals we die nu bele ven. Maar ik klaag niet of het zou over de patiënten in de ziekenhuizen moeten zijn. Ik wens ze liters ijseau- de cologne toe en een avondkoeltje door de ramen, die nu misschien wel open mogen. En beterschap natuur lijk.. Toch kunnen ze feitelijk niet ge mist; zo'n paar weken helemaal hardstikke zomer, zoals ze in boeken worden beschreven. Die zinderende hitte over de velden, de dromerigheid van de middag, de hooi-oppers, het wuiven van het hoge gulle groen en dan 's nachts de gele lamp, die zijn boog maakt langs de hemel, de zach te bries door de bomen hier en ginds. Ontzettend mooi en poëtisch. Hel is er toch maar allemaal, ook al is de we reld niet zo mooi en poëtisch, maar we kunnen niet leven bij de krante koppen alleen. Storm cn regen vagen de mystiek weg; maar bij mooi weer komt die geheimzinnigheid terug; in de afgedekte kamers, langs de rand van de velden, onder de verkoelende koepel van een boslaan, waarin s morgens de dauw parelt. De mensen worden ook mooier, en kele te hard verbrande vakantie gangers buiten beschouwing gelaten. Ze waren te dol tn de zon of zc smeerden niet goed, maar cr is veel brons aan benen en halzen cn wie zegt het niet mooi te vinden, neigt naar huichelachtigheid. Ja, we moe ten onze vakantie nog krijgen en - het hel mag verteld - we houden hei hart i>asi. Maar ook al moet men werken, is zo'n brok zomer toch fijn, omdat de vrije uren duidelijker com penseren. Mooi ver van de kust weg zwemmen; met een boek en een fris se fles buiten \oachten tol de avond valt. Absoluut, zo'n brok groeiend hete zomer hoort er bij, om het zich lal er te herinneren en dankbaar 1c zijn als rrnwnal treer tic tnndtlcr Intnl. tic misl cn potgieters ..koude, vuile regen". Het weerbericht voor het week einde is goed; nu dan SC1UERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2