DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lugubere vondst in kanaal in Limburg Unieke verkoping douanegoederen Staatsbezoeken zoveel mogelijk beperken RAKETTEN BIJ TEL AVIV Ernstige aardbeving 100 km ten noorden van Santiago (Chili) Enig optimisme rond volgende Salt-ronde Koningin Juliana had zwaar programma op bijzonder warme dag in Luxemburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20906 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel, (01110) 2255, na 18.00 uur: tel, (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Geschiedenis van een geslacht Tonnen puin in straten van de stad WASHINGTON, 9-7 Volgens ge- gevens van het informatiecentrum voor aardbevingen in Washington heeft zich vrijdag te 4.03 uur Ned. tijd een zware aardbeving voorge daan op ongeveer 100 km ten noor den van Santiago in Chili. De kracht van de beving was 7,8 graden op de schaal van Richter. De aardbeving zou grote schade veroor zaakt kunnen hebben. De verbindin gen met de buitenwereld zouden verbroken zijn. Het Spaanse persbureau Efe meldt uit Mendoza in Argentinië, dat vijf mensen in Valparaiso en twaalf in Coquifnbo om het leven gekomen zouden zijn. De eerste berichten over de aardbeving zijn voornamelijk af komstig van Chileense radio-ama teurs. President Allende van Chili heeft de bevolking verzocht, kalm te blij ven en de mensen aangeraden hun huizen niet te verlaten. De zwaarst getroffen stad zou Val paraiso zijn, waar volgens de eerste berichten meer dan dertig mensen gewond zijn. De gevangenen van de gevangenis in Santiago zouden in opstand zijn gekomen kort na de aardbeving. Zij ROERMOND, 8-7. Donderdag is in het kanaal Nederweert-Wessem het lijk gevonden van een onbekende man met een steen om de nek en de handen op de rug gebonden. De lu gubere vondst werd gedaan door schipper A. Broekmeulen uit Budel, die onmiddellijk de politie waar schuwde. Het onderzoek is in volle gang. „Een misdrijf is zeer waax-schijn- lijk, maar we achten zelfmoord op dit moment nog niet uitgesloten", zo heeft de rijkspolitie in Nederweert meegedeeld. Donderdagavond was men bezig met sectie op het stoffelijk overschot. De identiteit van de dode man is nog niet bekend. Het hoofd van het Arrondisse mentsparket mr. M. J. Bruigom acht de kans, dat het hier zelfmoord be treft „niet zo groot". Maar het resul taat van de sectie is zodanig, dat zelfmoord niet uitgesloten mag wor den geacht. Er is niets gebleken van bedwel ming of andere handelingen van een eventuele dader voordat de man te water raakte. Advertentie Zie advertenties op 13/7 - 15/7 - 19/7 - 20/7 Minister Schmelzer: LUXEMBURG. 8-7. Minister van buitenlandse zaken drs W. K. N. Schmelzer vindt dat het aantal staatsbezoeken van Nederlandse zij de zoveel mogelijk beperkt dient te worden, omdat er zeer veel man kracht met deze bezoeken gemoeid De bewindsman zei dit donderdag avond tijdens een persconferentie in Luxemburg. Hij noemde het staatsbezoek aan Luxemburg overigens erg zinvol, bij zonder nuttig en constructief. „Wij moeten nu eenmaal niet proberen alleen maar conflicten op te lossen. Het heeft wel degelijk zin te trach ten bestaande banden te verdiepen". Dat dit in Luxemburg is geschied stond voor hem wel vast. Er zijn goede contacten met alle lagen van de bevolking geweest. „Ook de op handen zijnde bezoeken aan West- Duitsland en Indonesië wilde drs Schmelzer als zinvol betitelen. Over een vex-sterking van de banden met Indonesië liet de bewindsman zich in positieve zin uit. De minister van Landbouw en Vis serij, ir. P. J. Lardinois, geeft deze mening in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Pronk. Het Verenigd Koninkrijk heeft zich tijdens de toetredingsonderhan delingen verplicht, de eigen suiker- produktie in l973/'74 en 1974/'75 te beperken tot 900.000 ton, zijnde het gemiddelde van de jaren. TEL AVIV, 8-7. Woensdagavond zijn in het Israëlische dorp Petach Tiovah, 10 km van Tel Aviv twee mensen gedood cn 19 gewond door vier raketten waarmee een zieken huis en een schoolgebouw werden beschoten, zo heeft de Israëlische ra dio meegedeeld. De politie heeft rond het doip ver sperringen opgericht en patrouilleert op alle wegen er omheen. Volgons latere berichten zijn bij de beschieting een kind van vijf jaar en een vrouw omgekomen. Dertig men sen werden gewond, van wie één einstig. Eén van de raketten kwam op een ziekenhuis lorecht, dat ernstig werd beschadigd. Dealer: ISTA - Oosterland LUXEMBURG. Het koninklijk be zoek aan Luxemburg. Koningin Ju liana in gesprek met een groepje kin deren van de Nederlandse kolonie die de hoge bezoekster een aubade brachten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De sneltrein des levens gaat i door donkere tunnels en over l j zonnige vlakten. Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer met een zwak ke tot matige wind uit noord tot noordoost; minimumtemperaturen ongeveer 15 graden, maxima mor gen van 22 graden aan zee tot rond 26 graden in het binnenland. Voor zondag: Aantal uren zon 5 tot 12. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli. Zon op 4.31, onder 20.58. Maan op 22.14, onder 6.46. 11 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 22.30, onder 8.14. 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 22.44, onder 9.41. Laatste kwartier: 15 juli (6.47). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 juli 4.39 16.52 9.59 22.31 11 juli 5.18 17.31 10.42 23.10 12 juli 5.59 18.11 11.21 23.50 Springtij: 10 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-7. Het komende etmaal zal het opnieuw warm en zonnig zijn. Het hogedrukgebied, dat lucht naar onze omgeving voerde, waarin tem peraturen tot 30 graden voorkwamen, plaatselijk kwam de temperatuur bo ven "t West-Europese continent zelfs even boven 30 graden, is naar het zuidoosten weggetrokken. Via de Britse eilanden komt alweer een an der hogedrukgebied naderbij. Dit is met wat minder warme lucht gevuld, maar in een groot deel van het land zal hiervan nauwelijks iets te mer ken zijn. De temperaturen blijven boven normaal. Bedrijvigheid van depressies wordt aangetroffen boven de noordelijke Atlantische Oceaan. Een depressie ten zuiden van Groen land koerst in de richting van IJs land, een andere tussen Tgorenland en Noorwegen trekt naar de Poolzee weg. DEN HAAG, 8-7. Het is onjuist om, zoals dit voorjaar in enkele Franse publikaties is gebeurd, op gicnd van de afspraken met het Veienigd Koninkrijk uitbreiding van de suikerproduktie in de huidige zes EEG-landen te propageren. eisten vrijlating uit hun cellen, waarvan zij het interieur vernielden. Het epicentrum van de beving, die de Andesbergketen deed schudden, bevond zich op de grens tussen Ar gentinië en Chili, aldus verluidt in Buenos Aires. Volgens de in Santiago ontvangen berichten is de kathedraal van Val paraiso verwoest, alsmede het ge bouw van de krant vLa Union" en een groot deel van een ziekenhuis. Ook in de Argentijnse hoofdstad, Buenos Aires, is de aardbeving ge voeld. Een oud gebouw in de wijk La Boca stortte in. Andere gebouwen schudden op hun grondvesten. In de Argentijnse stad Mendoza werd de aardbeving eveneens waar genomen. De bevolking geraakte in paniek en ontvluchtte gebouwen, bi oscopen en dansgelegenheden. Pa niek brak voorts uit in San Juan. Van slachtoffers is evenwel nog geen melding gemaakt. Grond- en sneeuwverschuiving Ondanks de door de aardbeving veroorzaakte onderbreking van te lefoon- en telegraafverbindingen tussen Chili en Argentinië, hebben radio-amateui's weten te melden, dat het wegvei'keer onderbi'oken is ge weest in de tunnel die Santiago Duc- chiti met Valparaiso verbindt. Uit dezelfde bi'onnen is vernomen, dat zich een grote grond- en sneeuwver schuiving heeft voorgedaan op de bergpas van Maipo, waardoor het wegverkeer werd gestremd. Radio- amateurs melden vex-der, dat in het gebied van Guillapel, 300 km ten nqorden van Santiago, de aardbeving een kracht bad van ló op de schaal van Mai-calli. 30 °/o van de huizen in dat gebied zou getrof fen zijn. Volgens de laatste berichten zijn door de aardbeving negentien men sen om het levexi gekomen en meer dan honderd gewond. In Santiago schijnt de schade be perkt gebleven te zijn tot de gevels van oude gebouwen. Er zouden ton nen puin in de straten liggen. Aardbevingen zijn overigens geen zeldzaamheid in de Andesstaten. In de afgelopen tien jaar hebben daar bij aardbevingen ongeveer 80.000 mensen het leven gelaten. In mei 1970 kwamen in Peru 70.000 mensen om het leven. In mei 1960 stiex-ven in Chili 5.700 mensen. Minister Lardinois: Geen uitbreiding suiker produktie in E.E.G. SCHEVEN IN GEN. Enorme scholen kwallen hebben donderdagmiddag dc strandgenoegens van de badgasten langs de kust vergald. Duizenden zwemmers en baders kwamen met de dieren in aanraking en moesten aan de opgelopen kwaüebetenbehandeld worden. Op de foto deppen enkele baadsters de getroffen plaatsen met ammonia. WASHINGTON. 8-7. Na 25 jaar van wederzijds verdenkingen en een enorme verkwistende wapenwedloop tussen de twee supermachten, gelo ven de Verenigde Staten nu dat er een reëele kans bsetaat dit jaar met de Sowjet-Unie tot overeenstem ming te komen over een beperking van de kernbewapening. De komende maanden wox-den be slissend geacht en in Washington is men voorzichtig optimistisch dat de besprekingen die donderdag in Hel sinki werden hervat hun climax zul len vinden in een historische over eenkomst. Mocht er inderdaad een succesvol resultaat worden bereikt dan ligt het in de lijn der verwach ting dat president Nixon persoon lijk de Rusische leiders zal ontmoe ten om de overeenkomst te bezege len. Intensieve onderhandelingen Overigens heeft Nixon. aannemende dot in Washington en Moskou nu de politieke wil bestaat een oplossing te vinden voor het complexe pro bleem van de kernbewapening, on langs nog de waarschuwing uitge sproken dat er nog steeds intensieve onderhandelingen moeten worden gevoerd. Elke overeenkomst die wordt bereikt, zo zeggen autoriteiten in Washington, zal een eerste stap zijn en nog maar een betrekkelijk kleine naar een verlichting van de kernvvapendreiging die nu al bijna 30 jaar lang boven de wereld hangt. In Washington gelooft men echter dat een of andere concrete overeen komst het klimaat voor verdere on derhandelingen tussen Amerika en Rusland drastisch zal vei'beteren, niet alleen wat betreft bepex-king in bewapening maar voor alle aspecten van de Oost-West-vei-houdingen. Advertentie uiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiimiiu Voor artistieke E •E bruidsreportages JAN KRAKEEL Nieuwe Boogerdstraat 12 E Zierikzee. Tel. 01110 2691 ilfllllllllllfllllfllllllflfllflllllfflfllflfllfflll BELFAST. Vier Britse militairen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gewond toen in het Nord- Ierse Armagh hun auto op een landmijn reed die explodeerde. Een van de soldaten is er ernstig aan toe. LUXEMBURG, 8-7. De tweede en laatste dag (donderdag) van het staatsbezoek van koningin Juliana aan Luxemburg heeft de vorstin, in gezelschap van groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte het land" per aut»> doorkruist. Doordat zij ook de programma punten van de door ziekte afwezige prins Bernhard voor haar rekening moest nemen, was het eerste bezoek op rond negen uur vastgesteld. Dat was in Esch-sur-Alzette, waar de koningin op het stadhuis werd ver welkomd, om vervolgens de giganti sche Arbed-staalfabrieken te bezich tigen. Onvermoeibaar ging de konin gin trap op, trap af, in een tempera tuur-, die dicht de 60 graden celsius naderde. Met name in de buux-t van de walsen, die het gloeiend hete erts verwerken, was het op deze warme dag - Radio Luxemburg maakte melding van 35 graden - nauwelijks te hax'dcn. Zanghulde De koninklijke stoet trok vervol gens naar het door de staalfabrieken gestichte „Kreuzberg", -iU. koningin werd hier verrast met een zanghulde van kleutex-tjes uit het tehuis. Na ge ruime tijd in het kindertehuis te zijn x-ondgeleid, wachtte haar op nieuw een zanghulde. Dansende kleutertjes vormden tenslotte het af- scheidstafreel. In hoog tempo reed de lange rij auto's vervolgens naar Echternach,„ waar de koningin de meest enthou siaste ontvangst van het gehele be zoek ten deel viel. Want niet alleen de plaatselijke bevolking was uitge lopen, ook een groot aantal Neder landse toeristen zorgden voor een drukke, ongeordende entourage. Advertentie AUTOCROSS zaterdag 17 juli RENESSE Terrein is gelegen aan de Kooijmansweg. Aanvang: 2.00 uur. yyyyscccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccfyx

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1