DE ZIERIKZEESCHE COURANT Illegaal in Nederland werkende Portugezen moeten het land uit Koningin alleen naar Luxemburg Gevaar voor Coloradokever Vaststelling landbouwprijzen 1972-1973 niet voor de herfst Man poogde Joegoslavisch meisje te doden Het Vietcong- vredesvoorstel Vijfvoudige moord Mosselhandel kan normaal doorgaan Luchtvaartmuseum zaterdag open ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20905 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Gchtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Middenschouwen contra D.B. PZEM Plotseling maatregel ministers DEN HAAG, 8-7. De achttien il legaal in ons land werkende Portu gezen die vorige week in Rotterdam werden aangehouden, zjjn woensdag uitgewezen. Maar zij mogen terug komen, wanneer zij in Portugal een voorlopige machtiging tot verblijf in ons land hebben gekregen. Het is een van de eerste beleidsdaden van de nieuwe minister van Justitie en Scciale Zaken, mr. A. A. M. van Agt en drs. J. Boersma. Zeventien van de groep hebben woensdag de trein naar hun land ge nomen, de achttiende zal zaterdag Nederland verlaten. De ministers hebben inmiddels maatregelen ge nomen om te bevorderen dat de Por tugezen na terugkeer in hun land - als zij dat willen en daarvoor in aanmerking komen - bij voorrang langs de officiële weg in Nederland kunnen worden tewerkgesteld. familiezak, paprika of potato 69 De Portugezen werden eind vorige maand door de Rotterdamse politie aangehouden, toen zij op het bureau kwamen om over een verblijfsver gunning te praten. Zij waren illegaal in ons land en werkten via een koppelbaas bij Ver- olme. Toen dit bedrijf half juni be sloot alle koppelbazen te gaan we ren, kwamen de Portugezen zonder werk te zitten. Ingesloten Verolme was tevreden over hun werk en probeerde de Portugezen alsnog aan een verblijfs- en werk vergunning te helpen. De achttien waren bereid de verplichte medi sche keuring te ondergaan en het Gewestelijk Arbeidsbureau was be reid een arbeidsvergunning te ver strekken. Op 29 juni kwamen de Por tugezen samen met een lid van de ondernemingsraad van Verolme naar het politiebureau. Tot hun ver rassing werden de Portugezen daar ingesloten. Twee van hen werden la ter - met een meldingsplicht - op vrije voeten gesteld. Hun geval maakt deel uit van een veel omvangrijker probleem. Dooi de strijd tegen de koppelbazen heb ben zeer veel andere illegaal in ons land wonende buitenlanders hun werk verloren. Alleen al in het wa terweggebied werken volgens vak bondskringen twee en half tot. drie duizend buitenlanders zonder ver gunning. Verbetering bij tomaten NAALDWIJK, 7-7 Vooral .dankzij de verbeterde weersomstandigheden zijn de Westlandse tuinders met hun tomaten in een wat gunstiger posiie gekomen. Nadat vorige week enorme hoeveelheden tomaten onverkocht waren gebleven is er nu enige verbe tering ingetreden, ook in de prijsvor ming. Het aantal illegaal werkende bui tenlanders in heel Nederland werd onlangs geschat op ongeveer twintig duizend. LUXEMBURG, 7-7. De koningin heeft het programma voor de tweede dag (donderdag) van haar statiebe- zoek aan Luxemburg zodanig gewij zigd dat zij alle programmapunten van prins Bernhard ook voor haar rekening zal nemen. De prins blijft thuis wegens een zware verkoudheid. De konningin zal vandaag (donder dag) een zeer drukke dag hebben. Al om rond negen uur zal ze in het stadhuis van Esch-Sur-Alzette aan wezig zijn voor de bezichtiging van een tentoonstelling. Vervolgens zal ze het kindertehuis in Dudelange be zoeken en het bezoek afleggen dat prins Bernhard zou brengen aan de Arbed-staalfabrieken in Burbach- Eich-Dudelange. DEVENTER, 7-7. De Plantenziek- tekundige Dienst te Wageningen heeft aardappeltelers in Zuid-Lim burg, Noord-Brabant, Zeeland, Zuid- Holland, op de Veluwe en in Over ijssel, Groningen en Drenthe ge waarschuwd voor de coloradokever. Larven van dit insektjzijn door:J controleurs van de dienst gesigna leerd op aardappelvelden in deze ge bieden. Hun aanwezigheid heeft nog niet het karakter van een plaag, maar wel wordt gewezen op de wet telijk verplichte bestrijding en de middelen, die daarbij wel en niet mogen worden gebruikt. STRAATSBURG. 7-7 De E.E.G.- ministeiraad zal niet voor de herfst de landbouwprijzen voor het seizoen 1972/73 vaststellen aldus heeft de vice-vocrzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, woensdagavond in het Europese parlement meegedeeld. De laatste maal dat de ministers voor de vakantie bijeenkomen, 1 au- HAMBURG. - Ze rijden weliswaar alleen in het weekeinde en worden zo aj en toe door schapen of koeien opgehouden, maar alle staan in het officiële spoorboekje: de museum- treinen in de Bondsrepubliek Duits land. Mensen met verschillende be roepen sloten zich in clubs aaneen, verwierven afgedankte treinen en stilgelegde trajecten, of legden in hun vrije tijd opnieuw smalspoor-rails. Een premipre beleefde onlangs de museumtrein - foto - die door de Liineburger hei ten zuiden van Hamburg puft. Een loc bouwjaar 1904 trekt knalrode personenwagens. gustus, zullen zjj de gegevens be studeren op grond waarvan de com missie een verhoging der landbouw prijzen met twee a drie procent heeft voorgesteld. Bij het berekenen van deze verho ging heeft de commissie als grond slag genomen bedrijven, waarop in 1968 een redelijk inkomen kon wor den verdiend, gelijk aan dat in een vergelijkbare categorie in dezelfde streek, nl. van 3.500 dollar per jaar per arbeidskracht (sociale toeslagen inbegrepen). Prijsstijging Bij het berekenen van een prijs stijging, voldoende om ook in 1972/ 73 een redelijk inkomen mogelijk te maken - d.w.z. een inkomen dat ge durende drie en een half jaar met jaarlijks tien procent was gestegen - kwam de commissie uit op twee a drie procent. Dr. Mansholt legde er de nadruk op dat in het verleden de landbouw prijzen door onderhandelingen tot stand waren gekomen. Thans heeft de commissie als uit gangspunt bedrijfstypen genomen die in het verleden een arbeidsin komen mogeljjk maakten dat het dGel van de landbouwpolitiek van de E.E.G. is. Bij het berekenen van het percen tage van twee a drie is er geen re kening mee gehouden dat sommige landbouwprijzen twee jaar geblok keerd zijn geweest. Zou men dit wel hebben gedaan, dan zouden de prij zen met zes a zeven procent moeten stijgen. Inkomenstoeslag Dr. Mansholt gaf toe dat op een groot aantal boerenbedrijven het als doel gestelde inkomen niet kan wor den verdiend, bedrijven waarop men met de voorgestelde verhoging on mogelijk een voldoende inkomen kan verdienen. Daarom zijn de prijsvoorstellen gekoppeld aan een voorstel, bepaal de groepen boeren tussen de 45 en 55 - ca. 60.000 - een inkomenstoeslag te geven. BREDA, 7-7. In het politiebureau van Breda is op last van de officier van ^Justitie in Breda de 24-jarige Marokkaanse arbeider II. H. inge sloten. NEW YORK, 7-7. De Noordvietna- rriees Le Due Tho, lid van het polit- buro, heeft in een interview met de „New York Times" gezegd, dat het Vietcongvoorstel voor vrijlating van krijgsgevangenen als de Amerikaan se troepen zich voor het eind van het jaar uit Zuid-Vietnam hebben terug getrokken als een op zichzelf staand voorstel kan worden besproken. Het is niet noodzakelijk dat tegelijkertijd overeenstemming over een politieke regeling wordt bereikt. Nederlands meisje in België omgekomen BRUSSEL, 7-7. Het negenjarige meisje Sylvia Wilbers is woensdag te Rhodes-Beverce om het leven geko men en haar 13-jarige zusje Elke werd zwaar gewond toen beide meis jes die samen op een step reden door een auto werden gegrepen. De 13- jarige Elke is opgenomen in een zie kenhuis in Malmedy. Hij wordt er van verdacht op 1 juni 's nachts een moordaanslag te hebben gepleegd op een negentien jarig Zuidslavisch meisje in Etten- Leur. Sindsdien was hij voortvluch tig. De man werd deze week aange houden door de Koninklijke Mare chaussee in Venlo toen hij probeerde illegaal de grens naar- Duitsland over te komen. De man heeft de aanslag gepleegd, nadat de- Zuidslavische verkering met hem had uitgemaakt en de voorkeur had gegeven aan een an dere Marokkaan. H. H. drong daar op 's nachts binnen in de slaapbarak van een aantal Zuidslavische meis jes, die werken bij de N.V. Zwanen burg in Etten-Leur. Op het moment dat hij met een mes zijn ex-verloof de in het hart wilde raken, draaide de ze zich in haar slaap om. De mes steek kwam daardoor in haar lin kerarm terecht. BELGRADO, 7-7. In de buurt van Bela Voda, een dorpje in de bei-gen van Zuid-Servië, is een vijfvoudige moord gepleegd. De mooi-denaar doodde met een karabijn de leden van het boerenge zin Borovic. Slechts het jongste lid van dit gezin wist te ontkomen en de politie te waarschuwen. De buurman van het gezin-Borovic met wie de Borovics de avond tevo ren een hevige ruzie hebben gehad, is verdwenen. Ondanks plank toiibericl) ten IJMUIDEN, 7-7. De mosselhandel kan gewoon doorgaan. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksin stituut voor Vissers-Onderzoek (R.I. V.O.) te IJmuiden, ziet geen aanlei ding, stillegging te adviseren. Nadat van Zeeland uit verschil lende eters van zelfgeplukte mosse len zich ziek hadden gemeld, nadat vervolgens het vermoeden was gere zen dat. net als tien jaar geleden, het giftige plankton Procentrum Micans daaiaan debet was, zijn medewer kers van het R.I.V.O. dinsdag in Zee land mossel- en watermonsters gaan, nemen. Daarbij, zo vertelde prof. Korringa woensdag, zijn wel verdachte orga nismen gevonden, maar niet zo veel. Van een „wolk van giftig plankton", waarmee men tien jdar geleden wel te maken had, lijkt nu geen sprake te zijn. Zelfplukkers Wel is er waarschijnlijk iets niet in orde geweest met mosselen af komstig uit het meest westelijk deel van de Oosterschelde. De ziekgewor- den „zelfplukkers" hebben vermoe delijk met deze mosselen te doen ge had. Ook zijn er, omdat de mossel hier het gauwst vet kan worden, in dit deel van de Oosterschelde kweekpercelen aangelegd. Mosselen, afkomstig van die percelen, zijn be land in enige restaurants rond het Veerse Meer, waar ze de gasten ook niet goed zijn bekomen. Zelfs in de mosselstad Yerseke heeft een aantal mensen, die er bepaald niet aller gisch voor zijn, last gekregen na het eten van goed gekookte mosselen, die uit de zelfde buurt afkomstig moeten zijn geweest. Het onderzoek bij het R.I.V.O. is nog gaande. Nieuwe naam: „Aviodome" SCHIPHOL. 7-7. Dr. W. Drees jr. zal zaterdagochtend voor het eerst publiekelijk optreden als kersverse minister van Verkeer en Waterstaat. Hij opent die ochtend op Schiphol de na een jaar van moeizame inrich ting gereed gekomen Aviodome. voortzetting van het voormalige Na tionaal Luchtvaartmuseum in het atoomgefcouw van Schiphol oost. tn dc eerder gedrukte officiële uit nodiging voor de plechtigheid staat drs. J. A. Bakker nog als de minister vermeld, die de opening zal verrich ten. Schiphol verwacht dat de nieuwe Aviodome. gevestigd in het specta culaire aluminium koepelgebouw dat vorig jaar oktober door prins Bern hard als ere-voorzit ter van het stichtingsbestuur werd geopend, een geweldige extra trekpleister voor de luchthaven zal worden. WASHINGTON. In Washington is het 26e amendement op de Ameri kaanse grondwet bekrachtigd, waar bij ook president Nixon zijn handte kening onder de oorkonde zette. Nu zullen voortaan 18-jarige kiezers al naar de stembus kunnen gaan. Blij met het verkregen stemrecht steken jongeren de handen uit naar het Amerikaanse staatshoofd tijdens de viering van de ratifikatie op het Witte Huis. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Later zeewind Droog en vrij zonnig weer met wei nig wind; minimumtemperaturen on geveer 15 graden, maxima morgen van 23 graden in het noordwesten tot rond 29 graden in het zuidoosten van het land, maar later vooral in het westen en noorden verkoeling bij een matige wind van zee. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli. Zon op 4.30, onder 20.59. Maan op 21.54, onder 5.18. Volle maan: 8 juli (11.37). Laatste kwartier: 15 juli (6.47). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laag water 9 juli 3.53 16.14 9.17 21.50 Springtij: KL juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-7. Het K.N.M.I. meldt: Een gebied van hoge luchtdruk, dat vanmorgen nog boven de Noordzee werd aangetroffen verplaatst zich hel komende etmaal over Duitsland in de richting van de Balkan. Hierbij waait de wind in onze om geving uit hel zuidoosten en blijft droge continentale lucht aanstromen. Ook morgen word dan ook droog en warm zomerweer verwacht, maar in dc middag kan zeewind aan dc kusl enige verkoeling brengen. Bij Ierland is inmiddels een oceaanstoring aan gekomen. die over de Britse eilanden oostwaarts opdringt en tegelijkertijd in betekenis afneemt. Deze storing, die gevolgd word door iets koelere lucht hangt samen met een depres sie. die tussen Schotland en IJsland in de richting van de Noordzee koerst Een andere depressie trok van noord- Scandinavië naar Finland en voert daar koelere lucht aan. Behalve in west-midden en zuid- Europa was het ook warm in hel zui den van Scandinavië. In Zweden werd gisteren plaatselijk 29 graden bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1