DE ZIERIKZEESCHE COURANT Druggebruik in Amerika heeft ontstellende vormen aangenomen C.N.V.: Wordt het schoolgeld een rem? Kind gestikt bij vlucht uit Oost-Duitsland Veel Joden willen van bedrijfspanden weg uit Rusland Onderzoek naar omvang huurverhoging „Sojoez-11" had reservebemanning Kabinet een feit Geen oorlog India-Pakistan op handen President Nixon gaat Vietcong-vredesvoorstellen bestuderen Uit de geheime Amerikaanse documenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20904 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 225S, r\a 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar J' 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief '4 B.T.W. In dit nummer: Zierikseese „Toeristendogen" van stort Eon levensprobleem in cijfers WASHINGTON, 6-7. De Ver. Sta ten zoeken - evenals vele landen in de wereld - al sinds lang naar een middel om de kloof tussen genera ties en ook tussen verschillende groe peringen in de maatschappij te over bruggen. Nu is er een middel, maar niemand is er gelukkig mee: het ver dovende middel. „Mary Jane" en „hasj", „acid" en „gocfers" - syno niemen voor een breed scala van verdovende middelen - hebben, evenals de gevaarlijke heroïne, in dreigende mate het land veroverd. Kinderen, scholieren, studenten, arbeiders en soldaten zijn er aan verslaafd geraakt. Twintig miljoen Amerikanen, zo luiden voorzichtige schattingen, hebben minstens één maal gegrepen naar de stof die hen van de kommer van alledag moet verlossen. Het begon- met marihuana en hasjiesj. Maar intussen drong de heroïne over de enge grenzen van de ghetto's binnen in de slechts ogen schijnlijk beschermde groene voor steden en burgerlijke districten. „Ijsberg' Onder de door de regering gere gistreerde 68.864 verslaafden - en de regering zegt erbij dat dit slechts een belachelijk kleine top is van een gigantische ijsberg - gebruiken er alleen al 66.040 voornamelijk heroïne. Realistischer schattingen spreken in tussen van 300.000 verslaafden en ook dat is geen bindend getal. De „drug-maatschappij" is een veelvoudige maatschappij, die wat omvang betreft niet is te overzien. UTRECHT. 5-7. Met de huidige bezuinigingsplannen loopt men het gevaar in strijd te komen met de zo dringend noodzakelijke democratise ring van het onderwijs, aldus het C.N.V. in het verbondsorgaan „De Gids". Een verdubbeling van het kleuter- geld tot 96 gulden per jaar - voor heel veel gezinnen is 8 gulden per maand een heel bedrag - kan de op zet van de vakbeweging om de leer plicht al op vierjarige leeftijd te la ten beginnen ernstig in gevaar bren gen. Ook bij het voortgezet on derwijs kan verhoging van de kos ten (verdubbeling schoolgeld, invoe ring examengeld) als een gevaarlijke rem gaan werken. En dat terwijl iedereen het erover eens is dat de jeugd meer en beter onderwijs nodig heeft om zich voor te bereiden op de toekomst en terwijl in het actiepro gram van de vakcentrales een ver lenging van de leerplicht tot 16 jaar wordt bepleit, stelt het C.N.V., dat voorts bezorgd wijst op de geplande vervijfvoudiging van de collegegel den. „Voorlopig lijkt het gevaar groot dat het hoger onderwijs een fi nanciële drempel krijgt die voor ve len te hoog zal zijn". WENEN, 517. Via Tsjecho-Slowa- k(je en Hongarije tot aan de Oosten rijkse grens was de vlucht uit Oost- Duitsland van de 27-jarige vracht rijder Hartmuth Wilbaeh en zijn 26- jarige vriendin Heidi Wilhelm vlek keloos verlopen. Verborgen in de laadruimte van een vrachtcombinatie bereikte het paar met hun zoontje van drie jaar zaterdag de Hongaars-Oostenrijkse grens. Toen de vrachtwagen daar voor de Hongaarse grensbewaking moest stoppen begon het kindje te huilen. De moeder gaf het een slaap tablet, doch het jongetje bleef hui len. Terwijl de Hongaarse grenspo litie om de wagen liep drukte d«i vader, verstijfd van angst, zijn hand op de mond van het kind. De politie merkte niets en liet de auto doorrij den. Eenmaal de grens gepasseerd bemerkten de vluchtelingen tot hun grote schrik dat hun kind was ge stikt. Medische hulp baatte niet meer. Het paar heeft in Oostenrijk om een verblijfsvergunning gevraagd. Met enige zekerheid kan men ech ter wel aannemen dat: minstens tot 35 procent van de scholieren en studenten zo nu en dan of voortdurend verdovende middelen gebi'uikt. De doorsnee- highschool schijnt een percen tage op te leveren dat om en na bij de 50 ligt; één op de 40 Amerikaanse ar beiders druggebruiker is; drie van de vier fabrieken met meer dan 50 werknemers gecon fronteerd wordt met drugmis bruik; twintig procent van de Ameri kaanse soldaten marihuana, 10 tot 15 procent hard-drugs - zoals heroïne - neemt; men onder de kringen van de verslaafden al elfjarige kinderen aantreft; in vele Amerikaanse steden de enorme toename van diefstallen en roofovervallen voor 80 pro cent direct in verband kan wor den gebracht met druggebruik. TEL AVIV, 6-7. Vijfhonderd joden in de Russische stad Minsk hebben gezamenlijk bij de autoriteiten in Moskou een verzoek ingediend naar Israël te kunnen emigreren. Dit heeft Hillel Zeidel, lid van het Joodse bu reau in Sel gezegd na een bezoek aan Wenen, waar hij een kijkje was gaan nemen in de opvangcentra voor geëmigreerde Russische joden. Het zou de grootste groep joden zijn die ooit gezamenlijk kenbaar heeft ge maakt de Sowjet-Unie te willen ver laten. MOSKOU, 5-7. Georgi Dobro- wolski, Victor Patsajev en Waldis- lav Wolkov, de drie ruimtevaarders van de „Sojoez-11", blijken de drie leden van de reserveploeg voor deze onderneming geweest te zijn. Zij hadden de oorspronkelijk daarvoor aangewezen bemanning vervangen cmdat één daarvan twee dagen voor de lancering ziek geworden was, zo is maandag in Moskou uit welinge lichte bron vernomen. Zij waren technisch uitstekend voorbereid voor hun taak, maar op psychologisch vlak veel minder en daar kunen zij bij het uitvoeren van hun op zich al buitengewoon moeilijke opdracht door gehinderd geweest zijn, aldus dezelfde zegsman. DEN HAAG, 5-7. De constitueren de vergadering van het kabinet- Biesheuvel is maandagavond met succes afgerond. Na bijna zes uur te hebben ver gaderd kon formateur mr B. W. Biesheuvel meedelen dat zijn ploeg dinsdagochtend voor de beëdiging naar de koningin kan gaan. Zelf zal h\j een uur voor de beëdiging z(jn eindrapport aan de vorstin over handigen. DEN HAAG, 5-7. Minister Nclis- sen (Economische Zaken) heeft maandag meegedeeld dat hij bereid is een onderzoek te laten instellen naar de omvang van de huurverho- gingen gevolg van het vrijlaten van de huurprijzen van bedrijfspan den. Dit onderzoek zal pas gehouden worden als een „nieuwe stabilisatie- tiestand" is ingetreden. De minister verwacht, gezien de vele aanhangige rechterlijke procedures, niet dat de ze toestand al in september is be reikt. Minister Nelissen heeft dit stand punt meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Geurtsen (VVD). Dit kamerlid vroeg ook of de minister er voor wil zorgen dat de ondernemers de extra kosten in hun prijzen mogen door berekenen. Hierop zegt minister Ne lissen dat de komende maanden overleg met werkgevers-, werkne mers- en consumentenorganisaties zal plaatsvinden over de intrekking van de prijzenbeschikking 1970. Hij vindt het niet opportuun om voor uitlopend op dit overleg, nog een wijziging in de prijzenbeschikking te overwegen. WASHINGTON, NEW YORK, 5-7. Gp, i november 1961 is aan presi dent Kennedy meegedeeld dat er naar. de mening van minister van defensie Robert McNamara en de generale staf bij een openlijke inter ventie van Hanoi en Peking in Viet nam niet meer dan 205.000 Ameri kaanse soldaten nodig zouden zijn, aldus een publikatie van de Wash ington Post uit de geheime Vietnam- papieren. (Zonder ingrijpen van China iiep de sterkte van de Ame rikanen later op tot 550.000 man). NIEUW DELHI, 5-7. Premier Gandhi van India heeft maandag in Nieuw Delhi geruchten over een op handen zijnde oorlog tussen India en Pakistan met klem tegengesproken. Van verscheidene kanten is de laatste tijd gesuggereerd dat die con flicten, waarmee de vluchtelingen stroom uit Oost-Pakistan naar India in verband staat, slechts met mili taire middelen uit de weg geruimd zouden kunnen worden. Oplossing Vietnam-kwestie WASHINGTON, 5-7. President Nixon vertrekt dinsdag naar zijn zomer verblijf in het Californische San Clemente, waar hij het antwoord gaat opstellen op de jongste vredesvoorstellen van de Vietcong inzake een vol ledige Amerikaanse troepenterugtrekking in ruil voor vrijlating der Ameri kaanse krijgsgevangenen. Voordat Nixon zjjn reactie bekendmaakt zal h\j een uitvoerige bespreking hebben met Henry Kissinger, zyn adviseur voor de nationale veiligheid, die in Saigon met president Thieu en andere Zuid- victnamese politici over het Vietcong-plan heeft beraadslaagd. ROBEKE. Tourrenners rijn op de rustdnpen oltpd in voor een grapje, behoeve non de fotografen. Hier staan Joop Zoetemelk en Gosta Petlerson klaar voor een frisse duik, die echter nooit ;al komen. Kissinger heeft zijn bezoek aan Saigon maandag afgesloten. Donder dag spreekt hij in Parijs Davie Bru ce, de leider van de Amerikaanse delegatie naar de vredesconferentie. Men gelooft niet dat hij afgevaar digden van Noord-Vietnam of de Vietcong zal ontmoeten. Van Parijs vliegt Kissinger naar San Clemente, waar Nixon in de tussentijd onge twijfeld ook rapporten zal hebben ntvangen van vice-president Ag- rew, die op een reis langs tien lan den Zuid-Korea en Singapore al heeft aangedaan, en minister van defensie Laird, die momenteel in Ja pan is en ook Zuld-Korea zal bezoe ken. Volgens uitlatingen van de de mocratische fraktieleider in de se naat, Mike Mansfield, en de voorzit ter van het Huis van Afgevaardig den, Carl Albert, zijn de Victcong- voorstellen al een reaktie op Ameri kaanse „peilingen" via andere lan den. Ernstig bestudeerd. Vice-presdient Agnew heeft zon dag onderweg van Seoel naar Sin gapore journalisten meegedeeld dat het vredesplan van de Vietcong in Washington ernstig wordt bestu deerd. Hij verklaarde voorts dat Nixon de terugtrekking uit Zuid- Vietnam wil versnellen zolang dit de veiligheid van het land niet in gevaar brengt. Volgens Agnew is er geen verandering gekomen in het standpunt van Nixon dat een vre desregeling moet voorzien in vrije verkiezingen onder internationaal toezicht in Zuid-Vietnam. In ant woord op de vraag of Amerika ak koord zou gaan met een onmiddel lijke coalitieregering zonder verkie zingen, wees hij erop „dat de presi dent bij vele gelegenheden heeft ge zegd dat elk soort regering dat door de bevolking van Zuid-Vietnam in een vrije verkiezing onder interna tionaal toezicht wordt aanvaard, aanvaardbaar is voor de Verenigde Staten". Het Vietcong-plan bepleit de vor ming in Zuid-Vietnam van een „re gering van nationale 2org", bestaan de uit drie segmenten - vermoede lijk de Vietcong, enkele leden van de huidige regering en een neutra- listisch blok. HOEK VAN HOLLAND. Drie oli fanten van het circus Boltini zijn een dagje uit geweest. Hoogtepunt van het uitstapje was 't gezamenlijk eten van een broodje, waarvoor het be kende „Seinpost"-hotel werd uitge kozen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De fout van vele vaders is dot i zij willen dat hun kinderen hun eer aandoen. Ook een verslag in de New York Times versterkt de indruk dat de re geringen onder Kennedy en Johnson dikwijls van verkeerde veronder stellingen uitgingen bij de beoorde ling van de militaire toestand in Zuidoost-Azië. De voortdurende uit breiding van de luchtoorlog tegen Nooi'd-Vietnam in 1965 en '66 be rustte, aldus de New York Times, op een kolossale misrekening wat betreft de uitwerking van de bom bardementen. Voor het bestuur van haar con grespartij verklaarde mevrouw Gandhi: „financiële moeilijkheden kunnen ons niet tot een oorlog ver leiden". Zij wees opnieuw de erken ning op dit moment van een zelf standig Bengalen in Oost-Pakistan van de hand. Inzake berichten in de Indiase pers over Russische wapenleveran ties aan Pakistan verklaarde de pre mier dat haar regering dienaangaan de niet over inlichtingen beschikt die deze berichten bevestigen. Aanhoudend warm Verwachting tot woensdagavond: Doog, vrij warm en zonnig weer, in de kustgebieden mogelijk nu en dan mist of laaghangende bewolking; overwegend matige wind uit noord tot noordoost; min.-temperaturen ongeveer 15 graden, maxima morgen rond 26 graden, maar aan zee bij op- landige wind omstreeks 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 8 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juli. Zon op 4.28, onder 21.01. Maan op 20.52, onder 2.44. 8 juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 21.28, onder 3.55. Volle maan: 8 juli (11.37). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 7 juli 2.15 14.37 7.50 20.24 8 juli 3.05 15.24 8.33 21.06 Springtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal steeg de luchtdruk boven de Britse eilanden vrij hard en vormde zich daar een hogedrukgebied met een luchtdruk- waarde van 1031 milibar. Door deze drukstijgingen werd een zwak front dat maandag boven de Engelse oost kust lag naar het oosten verplaatst. Het bevond zich dinsdagmorgen bo ven de Oostzee en onze kust. Ach ter dit front vormde zich boven de Noordzee op diverse plaatsen mist die in de ochtenduren op diverse plaatsen het land binnendrong. Ver wacht wordt dat het komende et maal het eerder genoemde hoge drukgebied het weer in ons land blijft beheersen. Het centrum ver plaatst zich iets naar het noordoos ten waardoor de wind in hoofdzaak uit het noordoosten zal waaien. Hierbij mag gerekend worden op het voortduren van het fraaie zomer weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1