Zierikzeese brandweer kreeg drie walkie talkies present Cliipa voorspelt val van de Sow jet-leiders AGENDA Laatste reis van mr. Luns als minister Nieuwe culturele revolutie in China? Kankervirus geïsoleerd Overeenstemming over landbouw-C.A.O. voor het gehele land Geste van pai-tikulier ZIERIKZEE. 3-7. Vorige week wa ren leden van het Vrijwillige Brand weerkorps bijeen in de garage, toen de telefoon ging en een melding bin nenkwam van een kleine brand in de woning van de heer G. Timmerman aan de Touwbaan. De overigens wel wat vreemde mededeling werd ge daan dat niet in uniform behoefde te worden uitgerukt, maar dat er wel geblust moest worden. Ter plaatse aangekomen bleek er „brand" in een stalen vat, die met een enkele straal kon worden ge blust. Het vat bleek echter maar aan leiding tot heel iets anders. Na de blussing werd de brandweer uitge nodigd binnen te komen, waarop de oudste zoon van de familie de man schappen een gedicht overhandigde („Als deze ploeg komt in 't geweer, dan leert zij telkens, keer op keer SCHIPHOL, 3-7. Zaterdagmiddag heeft minister Luns, terug van zyn laatste buitenlandse reis als minister van buitenlandse zaken, in die func tie op Schiphol zjjn laatste perscon ferentie gegeven. Dinsdag immers wordt het nieuwe kabinet beëdigd. Zestig slachtoffers vliegtuigongeluk in Japan geborgen HAKODATE, 5-7. Tot dusver zijn zestig doden geborgen uit de wrak stukken van een zaterdag veronge lukte Japanse passagiersvliegtuig. Het toestel, dat 64 passagiers en vier bemanningleden aan boord had, is in slecht weer tegen een helling van de Ebosji, een berg op bet eiland Hok kaido, gevlogen. Koningin en prins bezoeken Luxemburg SCHIPHOL, 3-7. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 7 en 8 juli a.s. een staatsbezoek afleggen in Luxemburg. De reis zal worden ge maakt met een Fokker F 28 Fellow ship, eenzelfde toestel als onlangs door de Nederlandse regering is aan gekocht. Zeehondjes geboren TEXEL, 1-7. In het Texels natuurhistorisch museum zijn twee zeehondjes geboren. Zij genieten een uitstekende ge zondheid. Daags na elkaar baarden de 18-jarige Phoca en de 13-jarige Robby de diertjes. De zeehondenbabies worden regelmatig op het strandje naast het bassin gezoogd. Over zes weken moeten ze zelf ter visvangst. De directeur van het mu seum, de heer G. de Haan, be schouwt de overgangsfase naar vast levend voedsel als de meest kritieke periode van een zeehondje in gevangenschap. Het is hem niet bekend, wie daarmee ervaring heeft. De ge boorte van een zeehond in ge vangenschap is volgens de heer De Haan een zeldzame gebeur tenis. In Nederland schijnt zo iets alleen één keer in Artis te zijn voorgekomen. Nederlandse militair veroorzaakt ernstig ongeluk in W.-Duitsland HANNOVER, 3-7. Een Neder landse militair heeft zaterdagmor gen vroeg een ernstig verkeersonge luk veroorzaakt bjj de Wcstduitse plaats Celle, in Nedersaksen. Bij het ongeluk kwamen drie Britse militai ren om het leven en werd één man levensgevaarlijk gewond. Volgens de politie reed de Neder landse militair, die waarschijnlijk dronken was, zonder licht op de lin kerweghelft. Van de tegemoet ko mende auto's kon de eerste nog uit wijken, maar de volgende twee wa gens botsten frontaal tegen de Ne derlander. Drie Britse militairen, die in de eerste auto zaten, zijn ter plaatse overleden. De Nederlander is met zware verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Hij is ge legerd bij een tankbataljon in Ber gen. Sneldienst Europa-Japan BRUSSEL, 3-7. Op het ogenblik zijn in Japan twee containerschepen in aanbouw, die uitgerust worden met bijzonder krachtige motoren (72.000 pk) en die de afstand van Ja- pa naar Europa (heen en terug) in ongeveer zestig dagen kunnen afleg gen. Deze schepen krijgen door het grote vermogen van hun motoren een snelheid van ongeveer 26 kno pen. Verolme krijgt 800.000.- aandelen in Rijii-Schelde-Veroline DEN HAAG. 3-7. Scheepsbouwer C. Verolme heeft van het Rijn- Scheldc-concern de toezegging ont vangen dat hij tot nominaal ca f 800.000 aan aandelen in Rijn-Schcl- de-Verolme eerder zal ontvangen dan oorspronkelijk was overeenge komen. De heer Verolme heeft niet zoals wel is bericht - een bedrag van f 1 miljoen ontvangen voor zijn bereidheid af Ie zien van processen. Dit heeft minister Nelisscn (econo mische zaken) meegedeeld In ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Lems. Hij was naar Londen geweest voor de bijeenkomst van de W.E.U. en voor het afscheidsdiner, dat de Britse regering voor hem had gear rangeerd. Voorts bracht hij af scheidsbezoeken aan de Britse pre mier en aan de voorzitter van het parlement. In Edinburgh ontving de scheidende bewindsman uit handen van Koningin Elisabeth de onder scheiding „Companionship of Ho nour". Sprekend over de landingsrechten, die de Britse regering tijdens dit af scheidsbezoek aan Nederland heeft verleend voor vluchten op Hong Kong, zei de minister dit gebaar bij zonder te waarderen. ..Ik acht het niet onmogelijk, dat men dit akkoord heeft willen finalizeren nog tijdens het kabinet-De Jong", zo zei hij. Aulo onder trein - Chauffeur omgekomen UTRECHT, 4-7. Zondagmiddag is tussen Wierden en Rijssen in de spoorlijn naar Enschede op een niet- beveiligde overweg een auto onder de trein gekomen. Het ongeval gebeurde op de niet beveiligde overweg in het bospad na bij de Grensbergerweg in Wierden. De bestuurder van de personenauto de 21-jarige H. Borkent uit Daarle (gemeente Hellendoorn) was op slag dood. Zijn mede-passagiere, de 18- jarige mejuffrouw J. Harmsen uit Daarle, werd ernstig gewond. Zij is overgebracht naar een ziekenhuis in Enschede. Gewonden bij trein ongeluk in Engeland LONDEN, 4-7. Een treinongeluk bij Surbiton, 19 km ten zuiden van Lon den, dat aanvankelijk ernstige ge volgen leek te hebben, is betrekkelijk goed afgelopen. Zeven treinwagons ontspoorden toen de trein zich in een ontspoorde goederentrein boorde, die stilstond op de rails. Een wagon vloog in brand. Negen mensen moesten ge wond naar een ziekenhuis worden gebracht. Twee van hen, onder wie een treinbestuurder, zijn vrij ernstig gewond. In de trein reisden veel va kantiegangers naar de Engelse zuid kust. HONG KONG, 3-7. China heeft de vijftigste verjaardag van de oprich ting van de communistische party gevierd met de waarschuwing dat er best wel eens een nieuwe culturele revolutie over het land zou kunnen komen. De waarschuwing was vervat in een 20.000 woorden omvattend geza menlijk hoofdartikel van Pekings drie grote kranten dat „gegarneerd" was met grote foto's van voorzitter Mao Tse Toeng, een van de 12 per sonen die in 1921 in een meisjes school van Sjanhai de partij opricht ten. De schrijver van het artikel gaf toe dat de culturele revolutie, die president Loe Sjao Tsji zijn baan kostte, van 1966 tot 1969 China een enorme uitbarsting van geweld had gebracht. „Maar, zo voegde hij er aan toe, voorzitter Mao leert ons dat niemand moet denken dat alles oke is na één of twee grote culturele re voluties, of zelfs drie of vier". Israëlische gift voor de Arabische vluchtelingen JERUZALEM, 3-7. Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft zater dag meegedeeld dat Israël van plan is een bedrag van ongeveer 10.000 gulden ter beschikking van de V.N. hoge commissaris voor de vluchte lingen in Geneve te stellen voor on derwijs aan de Arabische vluchtelin gen. HOUSTON. 3-7. Amerikaanse ge leerden hebben vrijdag bekendge maakt dat zij voor de eerste maal een virus hebben geïsoleerd dat bij mensen kanker veroorzaakt. Het vi rus is van het typc-C en rond van vorm. Een groep geleerden onder leiding van dr. Elizabeth Priori en dr. Leon Dmochowski. van het M. D. Andcr- son-hospitaal en tumorinstituut in Houston, heeft het geïsoleerd uit een wcefselcultuur met cellen van een kind dat kanker aan het lymfesys- tccm heeft en Burkitt's ziekte ge noemd wordt. Er werd reeds lang vermoed dal bepaalde typen virussen een grote rol spelen Jnj sommige soorten kan ker. Hoe te richten met hun straal, op het vuur of op een paal" enz.) Het gedicht bleek inleiding te zijn lot een welkom geschenk, bestaande uit drie walkie talkies, die in de brandweerpraktijk best van pas ko men. Verbaasd De commandant - meestal niet om woorden verlegen - stond nu toch verbaasd dat een jarenlang gekoes terde wens op deze ongedachte ma nier door de zoon van de familie Timmerman in vervulling was ge gaan. Verwend door gastvrouw en gastheer namen de brandweerlieden daarna afscheid, dankend voor het geschenk en het gul onthaal. Tijdens de rit naar de garage werden de nieuwe apparaten al met succes ge probeerd. De brandweer is op deze wijze met de communicatiemiddelen aardig uit de brand. PEKING, 3-7. liet Sow jet-volk zal de huidige burgerlijke leiders in het Kremlin ten val brengen en weer de „door Lenin en Stalin aangewe zen weg van de oktober-revolutie" volgen. Raketaanval van Vietcong op Danang SAIGON, 5-7. B|j een raketaanval van de Vietcong op de Amerikaanse militaire basis bij Danang in Zuid- Victnam zijn heden (maandag) vol gens de eerste berichten, drie Ame rikanen gedood en 36 gewond. De basis werd door een tiental rakettén van groot kaliber getroffen. Een Amerikaanse woordvoerder 'zei dat verscheidene gebouwen op de basis zijn beschadigd. Gratis vervoer in Rotterdam een onhaalbare zaak ROTTERDAM, 3-7. Het invoeren van gratis openbaar vervoer alleen in Rotterdam is vanwege zijn finan ciële consequenties een volkomen on haalbare zaak. Dit schrijft het colle ge van b. en w. van de Maasstad in een nota over de structuur van de ta rieven van het openbaar stadsver voer. Een discussie hierover heeft slechts alleen teoretische betekenis, zo laat het college in het stuk ween da op 19 augustus a.s. in de gemeen teraad zal worden behandeld. Nederlandse jongen in België omgekomen TURNHOUT, 4-7. Zondagmiddag werd de 10-jarige Cornells Betresser uit Tilburg tijdens het zwemmen op de Pulderheyde bij de Belgische plaats Poppel vermist. De jongen kon nog levend uit het water worden ge haald, maar overleed op weg naar het ziekenhuis in Turnhout. Drieduizend forellen van Heidemij. ontsnapt VAASSEN, 3-7. Alle 3.000 forellen uit de kweekvijvers van de Neder landse Heidemaatschappij zijn ont snapt, doordat twee jongens de slui zen van de kweekvijvers hebben ge opend. De directie heeft een beroep op de bevolking gedaan om te pro- beren de vissen, die overal in de dorpsbeken zwemmen, te vangen. Vrijdagmiddag had de massale hen- gelpartij nog weinig resultaat opge leverd. Overval bij koppelbaas BREDA, 3-7. Onbekenden hebben vrijdag een overval gepleegd op het kantoor van een koppelbaas aan de Kloosterlaan in Breda. Volgens de Bredase recherche is de buit 20.000 a 30.000 gulden. Boekhouder J. W. kreeg, toen hij de voordeur opendeed, een harde klap in het gezicht en werd verder in de gang afgetuigd. De overvallers sloten hem daarna op in de kelder. Bovenburen hoorden enige tijd la ter hulpgeroep en waarschuwden de politie. De boekhouder is vrij ernstig gewond. Met een ingeslagen gebit en open hoofdwonden is hij ter obser vatie opgenomen in een ziekenhuis. Brandschade in 1970: Opheffing van de „scharende erfgooiers" HUIZEN, 3-7. Tijdens een drukbe zochte vergadering in Huizen zijn za terdagmiddag de„scharende erfgooi ers", dat zijn die leden van Stad en Lande van Gooiland dié nog het boe renbedrijf uitoefenen, met overgrote meerderheid akkoord gegaan met het ontbindingsvoorstel voor dit eeuwen oude instituut. 140 uan de ongeveer 150 scharetide leden waren present, van hen stemden 128 voor ontbin ding, 12 tegen. De waarnemend voorzitter, burge meester N. J. Cramer van Naarden, noemde de vergadering een histori sche: drie jaar na de viering van het duizendjarig bestaan van de Erfgooi- ers-gemeenschap toch ontbinding, omdat de omstandigheden (er is steeds meer grond nodig voor de snel gegroeide Gooise gemeenten) ertoe hebben geleid, dat een dergelijk agrarisch instituut niet langer kan blijven voortbestaan. Groter spaaroverschot hij Rijkspostspaarbank DEN HAAG, 3-7. De Rijkspost- spaarbank sloot het eerste halfjaar van 1971 af met een spaaroverschot van 200 miljoen gulden, tegen 76 miljoen in dezelfde periode van 1970. Van 1 januari tot en met 30 juni 1971 werd ingelegd 1009 miljoen (eer ste halfjaar 1970: 894 miljoen) en op genomen 809 miljoen (eerste halfjaar 1970: 818 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg op 30 juni jl. 6.199 miljoen tegen 5.670 ul timo juni 1970. Ook de maand juni was voor de R.P.S. uitermate gunstig: er werd een spaaroverschot genoteerd van 41 mil joen gulden tegen 19 miljoen in de overeenkomstige maand van 1970. Drie baancommissarissen gewond op circuit te Zandvoort ZANDVOORT, 3-7. Drie Belgische baancommissarissen zijn zaterdag middag op het circuit van Zandvoort tijdens de training voor de Coupe Benelux, die zondagmiddag wordt gehouden, tamelijk ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de Belgische coureur Charles de Meutter met zijn Alfa Romeo bij de Tarzanbocht de vangrail raakte. DeT ze boog om en raakte de drie man nen die zich in plaats van op de hou ten uitkijkpost bevonden tussen de vangrail en het tweede hek. 251 miljoen Want hel herstel van een buLger- lijk bewind is in de totale histori sche ontwikkeling slechts een tijde lijk verschijnsel. Tot deze conclusie kwamen woensdag de belangrijkste Chinese kranten, het volksdagblad, do Rode Vlag en het legerblad, in een commentaar ter gelegenheid van de 50-stc verjaardag van de Chinese communistische partij. Ook het persbureau Nieuw China ver spreidde dit commentaar. In het artikel, dat verder hoofd zakelijk aan de ontwikkeling en de taken van de Chinese partij is ge wijd, worden Brezjnev en zijn voor ganger Chroestsjov veroordeeld als „krankzinnige sociaalimperialisten", die „tegen China, tegen het commu nisme en tegen het volk zijn". De Chinese communisten worden aafi»» gespoord in overeenstemming met met hun „internationale plicht" de strijd tegen „het moderne revisio nisme, met als kern het Sowjet-re- visionisme" tot het einde toe te voe- DEN HAAG. 3-7. In 1970 is door brand in totaal voor f 251 miljoen directe schade aangericht, f 70 mil joen meer dan in 1969. F 21.400.000 (in 1969: f 27.600.000) daarvan voor rekening van de landbouw en f 189.500.000 (1969: 123.600.000) voor rekening van de handel en industrie. Het aantal branden in 1970 was 17.292 (1969: 17.779). Een en ander blijkt uit het jaarverslag van dc Fe deratie van Onderlinge Verzekering maatschappijen in Nederland (FOB). Man verdronken in recreatiebad 's-HERTOGENBOSCH, 4-7. Door tot nu toe onbekende oorzaak is zon dagmiddag de 31-jarige Janus van Bladel uit Nieuwkuijk in het recrea tiebad „De IJzeren Man" te Vught door verdrinking om het leven geko men. Het slachtoffer werd door zwem mers ontdekt. Tevergeefs is nog ge tracht, door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. Nederlands record zweefvliegen gebroken TEUGEN, 3-7. Het lid H. L. J. Schunselaar van de vliegclub Teu- ge heeft het Nederlandse record zweefvliegen gebroken. Hij legde met zijn vliegtuig zonder onderbre king een afstand Van 413 kilometer af van het vliegveld Teuge naar het Duitse Rinteln en terug. Het ou de record, in 1967 gevestigd, stond op 328 kilometer. Parijse student verkleedde zich in étalage van herenmodezaak AMSTERDAM. 4-7. De 16-iarige Parijse student George M. stond zich zondagmorgen ten aanschouwe van wat verbaasde vroege voorbijgangers te verkleden in de etalage van een herenmodezaak op de Heiligeweg in Amsterdam. Het bleek, dal de jeug dige Fransman teveel had gedronken van de Hollandse jenever, die hem niet goed was bekomen en waardoor hij te water was geraakt, zo vertelde hij de politie. De Parijzenaar had een etalageruit ingeslagen en wilde zich in droge en nieuwe kleren steken, waar de politie echter een stokje voor stak. Samenwerking van land bouwbedrijven Suriname PARAMARIBO, 3-7. - Drie grote landbouwbedrijven in Suriname heb ben een overeenkomst getekend om samen te werken teneinde hun be langen als enige overgebleven groot landbouwbedrijven te behartigen. De bedrijven zijn Mariënburg, Wagenin- gen en Surland. Het gaat om de ex terne gemeenschappelijke belangen, wat neerkomt op de verhouding met de overheid en met de werknemers. De Surinaamse regering en de vak bonden zijn de afgelopen week inge licht over de overeenkomst. Groninger textiel industrie dicht? GRONINGEN, 3-7. ..Ik acht het op. dit moment nauwelijks denkbaar, dat in het noorden van het land een industrie met elfhonderd werkne mers de poorten zal sluiten". Dat is de reactie van de heer L. Doeve, be stuurder van de C.N.V.-textielbond „Unitas" in Enschede, op berichten die momenteel in Groningen circu- leren als zou de „Groninger Kleding Unie" (G.K.U.) in dusdanige moei lijkheden verkeren dat het werk van de elfhonderd werknemers op het spel staat. Vouwblad over scholingsmogelijklieden DEN HAAG. 3-7. Het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid heeft in het kader van zijn scholingsmogelijkheden een nieuwe folder uitgegeven onder de naam: „Ken uw kansen". Deze brochure wil de aandacht van werkzoekenden en door werkloosheid bedreigden vesti gen op de kansen die er voor vol wassenen zijn om een nieuw arbeids leven te beginnen. Dit kan gebeuren door scholing, herscholing of om scholing. In Nepal honderden doden door overstromingen KATMANDOE, 3-7. In Nepal zijn de afgelopen twee weken meer dan 250 mensen bij overstromingen om gekomen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog hoger zal zijn. De berichten uit de getroffen gebie den zijn. schaars, omdat veel verbin dingen met de hoofdstad Katmandoe zijn verbroken. Weduwe op boerderij overvallen en beroofd OOSTERHOUT, 3-7. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de alleen staande weduwe G. van Broekho- ven-Pcclers in haar boerderijtje tus sen Ooslerhoul en Oostenk in Bra bant overvallen door twee personen. Zij werd met een steekvoorwerp in de rechteronderarm gewond en liep een shock op. Zij is opgenomen in het Sint-Josef-ziekenhuis in Ooster hout. Volgens haar verklaring wa ren de daders een man en een vrouw. De buit bestaat uil een be drag van enkele tientallen guldens en acht Delftsblauwe borden. Vliegtuig contra vrachtwagen SCHIPHOL. 3-7. Op hel platform van Schiphol-ccntrum is de cabine van een vrachtwagen met hydrauli sche kraan geramd door de vleugel tip van een voorbijrijdende DC-9. Dankzij een snelle reactie wist dc 22-jarige chauffeur Fred Rijgersberg uit Hoofddorp scalpering te voorko men. Hij zag dc vleugel in zijn spie geltje naderen en sprong op het laatste moment uit dc cabine, die ge heel werd vernield. Dinsdag 6 juli Zierikzee Toeristendag; 10-17.30 uur kunst- en antiekmarkt op de Vismarkt, 10 uur vertrek RTM-rond vaartboot; 9.00- 12.30 kinderprogramma in De Licht boei; 10-12 uur rondleiding langs de kerkorgels; 's middags kinderpro gramma in de Concertzaal; Lutherse kerk, 19.30-20.00 uur interkerkelijk avondgebed; 21.00 uur wijnfeest in de Concertzaal, (Jan Blaaser, hot- pant en hip-show, kwartet Piet Daalhuisen). Donderdag 8 juli Gasthuiskerk, 8 uur, orgelbespeling Jan J. v. d. Berg, Delft. Bejaarde man gaf valse guldens uit BRUSSEL, 2-7.' De 70-jarige Ne derlander, Th. C. uit Rotterdam, is in Middelkerke (België) gearresteerd omdat hij probeerde valse guldens uit te geven. De bejaarde Nederlander werd ge vat toen hij een poging deed de val se guldens kwijt te raken aan een juwelier. Hij is ingesloten te Brugge. Proef met middel tegen stank in visafslag BRUSSEL, 3-7. Aan de visafslag te Oostende is een proef genomen met een nieuw middel tegen de stank die de visafslag veroorzaakt. Dit nieuwe middel zorgt tevens voor een grondige reiniging van de vis afslag zelf. De proef is zó gunstig uitgevallen dat men overweegt het middel te ge bruiken om de scheepsruimen van trawlers en de pakhuizen van de vishandelaren te reinigen. Het is ook geschikt gebleken om olievlekken op zee te behandelen en het kan verder worden aangewend voor de bestrij ding van olievlekken op het strand. Financiële perikelen in de E.E.G. BRUSSEL, 3-7. De ministers van financiën van de zes E.E.G.Ianden zijn uiteengegaan zonder dat over eenstemming bereikt was over de door Nederland en Duitsland beplei te verbreding van de wisselkoers- marges in het monetaire verkeer tussen de E.E.G.-landen en de rest van de wereld. Nederland en Duitsland, gesteund door drie andere partners in de E.E.G.zijn van oordeel, dat het hun gemakkelijker zal vallen terug te keren tot een vaste pariteit voor hun valuta als de wisselkoersen zouden kunnen schommelen tussen twee of drie procent boven en beneden die pariteit. De Duitsers denken aan een percentage van drie procent, de Ne derlanders aan twee procent. De huidige marge is 0,75 procent boven en beneden de pariteit. Veertig kinderen gewond bij treinongeluk LONDEN, 3-7. In noordwest-En- geland (5 km van Waverton) zijn vrijdagavond van een trein met 420 kinderen, die een uitstapje naar een badplaats in noord-Wales hadden ge maakt, twee wagons ontspoord en omgeslagen. Veertig kinderen en be geleiders zijn in ziekenhuizen opge nomen. Een meisje van 10 jaar is omgekomen. „Soldaat van Oranje" bestseller AMSTERDAM. 3-7. Evenals vori ge maand staat ook voor dc periode mei/juni „Soldaat van Oranje 40-45" van Erik Hazclhoff Roclfzcma als nummer cén op het lijstje van dc meest verkochte boeken. Dit maandclijk overzicht wordt door dc C.P.N.B. opgesteld op basis van gegevens van 65 boekverkopers. Als nummer 2 wordt vermeld: Jan Mens „De Kleine Waarheid"; 3. Jan Foudrainc „Wie is van hout...."; 4. J. L. Klink „Kind en leven"; 5. A A. A. Terruwc „Geloven zonder angst cn vrees"; 6. Julius Fast „De taal van het lichaam"; 7. Harriet Free zer „Houd je nog een beetje van m"; 8. Graham Greene ..Mogen wc je man even lenen": 9. Erich Se gal „Lovc Story" cn 10. M. v. d. Plas „De mens leeft nicl van bloot al leen".. DEN IIAAG, 3-7. Binnen het Land bouwschap is in principe overeen stemming bereikt over dc afsluiting van een C.A.O. voor dc landbouw (akkerbouw- cn weidebouw en vee houderij) voor het gehele land. Ge durende 25 jaar heeft dc landbouw slechts gewestelijke C.A.O.'s gekend, in 1970/71 waren er nog tien con tracten. Dc uitwerking vnn de landelijke C.A.O. moet haai beslag nog krijgen in de Sociale Commissie Landbouw van dc hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap. Over dc inhoud deelt het schap alvast het volgende mee: Dc normale arbeidstijd voor de akkerbouw zal gemiddeld 42te uur per week bedragen met dien ver stande, dat in enkele gebieden 80 uur per jaar extra zal worden ge werkt door degenen, die arbeiden met zware landbouwmachines. Voor de veehouderij zal een jaar maximum gelden van 2490 uur. Schema's voor de arbeidstijd op maandag tol cn mei vrijdag, alsme de voor de weekends zullen nog worden opgesteld. Het uurloon voor dc vakarbeider a zal per 1 september worden vastge steld op f 4.72. Van dc bestaande toe slagen. dc kwalitcilslocslag voor melk cn de premies voor aardappel- selectie alsmede voor losse arbeiders oogsttocslag per uur. Het niet opne men van dc overige toeslagen zal met een bedrag van f 8,per week worden gecompenseerd. De leeftijdsgrens van het volwas senen-loon zal worden teruggebracht van 23 tot 22 jaar. De vakantie wordt voor alle kate- gorieën arbeiders met 1 dag uitge breid. De vakantietoeslag word! ver hoogd van 6 n o lol 6,4 procent ven het jaarloon. Meer dagonderwijs jongeren DEN HAAG, 1-7. Het aantal jongeren ?ri Nederland dal vol ledig dagonderwijs volgt ia volgens kei Centraal Bureau voor de Statistiek gestegen. Van de 14- tot en met 18-ja- rigen volgden er in 1969 655.000 (59 procent) volledig dagonder wijs (jongens 66 procent, meis jes 53 procent) tegen 636.000 (57 procent) in 1968 (jongens 64 cn meisjes 51 procent) Wat de leeftijden betreft va rieerde hierbij hel percentage jongens van 96 voor de 14-jari- ge tot 35 voor de 18-jarige en bij de meisjes van resp. 90 tot 19. 9 procent van de 14- t/m 18- jarige jongens bleek daarnaast ren leerovereenkomst, hij het leerlingwezen. Voor de meisjes bedraagt dit slechts 1 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2