DE ZIERIKZEESCHE COURANT VLIEGTUIGKAPER GAF ZICH OVER IN BUENOS AIRES PENTAGON VERSCHERPT VEILIGHEIDSMAATREGELEN Mogelijke oorzaak ruimtevaartongeluk „Henry Dunant" maakt een bijzondere reis China is voor Europese eenheid Marechaussee getroffen door kogel uit dienstpistool van collega De loonstijging in zes jaar Suiker duurder Hardere lijn V.S. bij buitenlandse export DS'70 gaat organisatie partij verbeteren Bekend Belgisch jacht geëxplodeerd WAT ftor DE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 juli 1971 127ste jaargang Nr. 20903 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Westhoek liep vol gasten MOSKOU. Hoge Russische rege ringsautoriteiten vormden de ere wacht bij de opgebaerde - inmiddels veraste - stoffelijke overschotten van de drie omgekomen astronauten. V.I.n.r.: Mazurov, Kirilenko, Podgor- ny, Kosygin en Bresjnef. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zich op het liefdespad be- j vindt teit duizend mijlen voor J één. Twintig uur na gedwongen landen Amerikaans toestel BUENOS AIRES, 4-7. Bijna 20 uur nadat hij een Amerikaanse Boeing 707 had gedwongen te landen op het vliegveld van Buenos Aires heeft de Amerikaanse kaper, Robert Lee Jackson, zich overgegeven aan de Argentijnse federale politie. Zijn metgezellin de 23-jarige Guatema- laanse Ligia Lucrecia Sanchez, was al een uur eerder uitgestapt. Ze ver trok van het vliegveld in een auto met een diplomatenkenteken. Het is niet duidelijk of de kapers met de autoriteiten een overeenkomst heb ben uitgewerkt, of dat ze zich on voorwaardelijk hebben overgegeven. Voor hij uit het vliegtuig kwam vroeg Jackson de 100.000 dollar, die hij van de maatschappij Bi-aniff had gekregen als losgeld voor de 102 pas sagiers die tijdens de landing in Monterrey, Mexico mochten uitstap pen, over te maken aan zijn drie kinderen in de Verenigde Staten. Het tweetal kaapte het toestel vrijdag op een vlucht van Acapulco, Mexico, naar New York. Ze^maakten tussenlandingen in Monterrey, in de Peruaanse hoofdstad Lima, in Rio de Janeiro en stonden sinds zaterdag middag op het vliegveld van Buenos Aires. Daar werden ze omsingeld door een cordon gewapende politie, die er in slaagde de banden leeg te laten lopen om te voorkomen dat het toestel weer zou opstijgen. Urenlange onderhandelingen Aan de capitulatie van Jackson waren urenlange onderhandelingen vooraf gegaan. Het overleg werd ge voerd met de Algerijnse ambassa deur, omdat het tweetal had gezegd naar Algerije te willen, de Ameri kaanse ambassade, het Argentijnse en ministerie van buitenlandse zaken zelfs door de Argentijn se president generaal Alejandro Lanusse. Het schijnt dat Lanusse persoonlijk opdracht heeft gegeven tot het voeren van een „harde lijn": het sturen van politie om vertrek te verhinderen, hoewel de Amerikaanse ambassade bepleitte het vliegtuig te laten gaan om het leven van de zes bemanningsleden niet in gevaar te brengen, Jackson was gewapend en had een koffer met explosieven bij zich. Behalve rechtstreeks via de con troletoren heeft Jackson ook via de gezagvoerder van de Boeing, Al Schroder, onderhandeld. Schroder, die kennelijk vermoeid en gespan nen was, is enige malen uitgestapt om het hoofd van de federale politie Jackson's eisen over te brengen. La ter ging hij met een vertegenwoor diger van de Amerikaanse ambassa de, Foster, terug naar het toestel. Kort daarop gaven de kapers vijf bemanningsleden toestemming om uit te stappen. Alleen de gezagvoer der bleef toen met de kapers aan boord. Jackson vroeg onder meer of er tussen Argentinië en de Verenig de Staten uitleveringsverdragen be staan. ROTTERDAM. H.K.H. Prinses Margriet opende in Den Haag. de tentoon stelling „Eskimokunst uit Canada", die in MaduTOdam is ingericht. De foto toont de prinses tijdens de rondgang, waarbij uitleg werd gegeven door twee Eskimo's WASHINGTON, 3-7. Het ministerie van defensie zal de veiligheidsmaat- regelen gaan verscherpen, om te voorkomen dat geheime documenten In het openbaar komen. Dit zei de Amerikaanse minister van defensie, Melvln Laird, kort voordat hij voor twee weken naar Japan en Zuid-Korea vertrok. De nieuwe veiligheidsbepalingen zijn het gevolg van de drukte die is ontstaan door de dagbladpublikaties uit het geheime Pentagon-rapport over Vietnam. Ze hebben óók be trekking op niet-regeringsorganen als de Rand Corporation, een parti culiere door de regering gesteunde onderzoekingsgroep. die toegang tot bepaalde geheime stukken heeft. Dr. Daniël Ellsberg, die de Pentagon- documenten in handen van de pers heeft gespeeld, heeft voor de Rand Corporation gewerkt. Minister Laird heeft opdracht ge geven alle geheime documenten uit de archiefopslagplaats van de Rand Corporation weg te halen en onder toezicht van de luchtmacht te stellen. Er moet - aldus Laird - een inven taris worden opgemaakt van alle ge heime documenten die zich bevinden in de Rand-kantoren in Washington en Santa Monica (California). Voorts moet een onderzoek worden inge steld naar de noodzaak voor mede werkers van Rand om Loegang tot geheime stukken te hebben. Voor dc bewaking van de geheime stukken zal de luchtmacht bij de Rand Corporation een tijdelijk kan toor inrichten. Naar de woordvoerder van de mi nister heeft meegedeeld, zullen ook bij andere ondernemingen, research instituten, industriële bedrijven en universiteiten die toegang tot ge heime documenten hebben, veilig heidsmaatregelen worden getroffen. BORGER. Mevrouw A. A. Buurs uit Veele (gem. Vlagtwedde) Gronin gen is in het ziekenhuis te Winscho ten aan de gevolgen van een ver keersongeval overleden. Gebrek aan zuurstof - Luik niet goed afgesloten LONDEN/MOSKOU, 2-7. Een ge woonlijk goed ingelichte Rus heeft vrijdag gezegd dat de drie ruimte vaarders van de Sojoez-11 gestikt zijn door gebrek aan zuurstof, om dat het luik niet goed gesloten was. De drie mannen waren al enkele dagen zeer vermoeid, maar door hun ruimtepakken tegen de zwaarte kracht hadden zij het gevoel de tocht nog te kunnen voortzetten. Nadat zij in de Sojoez waren gegaan, bleken zij een document of een belangrijk instrument te zijn vergeten. Slechts met grote moeite is dat naar de So joez-11 gehaald. Hisschien heeft toen de nodige lichaamskracht ontbroken om de „sluis" goed te sluiten. Het was juist dit luik dat de vluchtlëiding de grootste zorg gaf. Het was voor de zekerheid voorzien van de mogelijkheid om de koppe ling van binnenuit te verbreken, wanneer de Sojoez zich niet bleek te kunnen losmaken. Vermoeidheid en een technische oorzaak zouden tot het ongeval hebben geleid. Jeugdige gasten aan boord DEN HAAG, 3-7. Maandag 5 juli vertrekt de „J. Henry Dunant", het hospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis, uit Utrecht voor een bij zondere tocht met jeugdige gasten. Een week lang zullen 40 jongeren, in leeftijd variërend van 5 tot 25 jaar, van een vakantie op en bij het water genieten. Het betreft hier 20 hartpatientjes, 12 patiëntjes met spierdystrofie, 7 beademingspatiëntjes en één pa tiëntje met een ernstige huidziekte. Zij zullen worden begeleid door vier artsen, vier fysiotherapeuten en 31 vrijwilligsters en vrijwilligers, die het verplegend en verzorgend per soneel vormen. Op het schip zal een extra hoe veelheid beademingsapparatuur aan wezig zijn en voor excursies te land is een speciale bus voor gehandicap ten beschikbaar. ROME, 3-7. China is voorstander van toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en stelt belang in de pogin gen tot eenmaking van Europa, zo heeft vrijdagavond de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Mario Zagari, verklaard. Zagari is juist te rug van een bezoek aan China. Aanvankelijk werd verondersteld dat de vliegtuigkaping politieke mo tieven had - Jackson had bij het ei sen van de 100.000 dollar gezegd dat hij die als schadevergoeding voor zijn diensttijd in Vietnam beschouw de - maar volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade wa ren gezinsmoeilijkheden de beweeg reden van de kaper. Hij is geschei den van zijn vrouw. DEN HAAG, 3-7. In Nederland zijn de lonen in de periode april 1964-oktober 1970 sterker gestegen dan in enig ander land van de ge meenschappelijke markt, aldus blijkt uit een door de E.E.G. samengestel de statistiek. De nominale uurlonen stegen met 80 provent, de koopkracht nam met slechts 32 procent toe. Ook in Italië werd een zeer sterke loonstijging geregistreerd, nl. met 79 procent, maar in dit land bedroeg de reële inkomensverbetering ca 43 procent. In Frankrijk stegen de lo nen met 70 procent en nam de koop kracht met 32 procent toe, in Duits land bedroeg de stijging 66 en 40 procent, in Luxemburg 52 en 34 procent (de statistiek bevat geen cij fers voor België). Drie marinemannen gered uit gezonken duikboot GOSPORT, 3-7. Drie Britse mari nemannen die gedurende tien uur opgesloten hadden gezeten in een vorige week donderdag gezonken onderzeeboot „Artemis" in de Britse haven Gosport zijn in een gordijn van water uit hun benarde positie gered en met spoed overgebracht naar het ziekenhuis. Allen leden aan shock en een van hen had een be schadigd oog. De mannen raakten ingesloten toen de onderzeeboot door nog onop gehelderde oorzaak plotseling begon te zinken toen hij bij rustig weer voor anker lag in de haven. DEN HAAG, 2-7. De minister van economische zaken heeft zich er mee kunnen verenigen, dat de consumen tenprijs voor suiker met ingang van maandag 5 juli met één cent per kg wordt verhoogd. Deze verhoging is nog een gevolg van het besluit dat de E.E.G.minis- ters van landbouw op 25 maart jl. over de interventieprijs voor suiker hebben genomen, zo deelt het mini sterie van economische zaken mede AMSTERDAM, 3-7. De 25-jarige wachtmeester der Marechaussee J. Helms uit Amsterdam is zaterdag ochtend 'tijdens een vechtpartij van zijn college Hendriks met een man, die zij moesten aanhouden, in zjjn hoofd getroffen door een kogel uit het dienstpistool van zpn collega. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij met spoed moest worden geopereerd. Zaterdagavond was zijn toestand nog zorgwekkend. Beide wachtmeesters maken deel- uit van het bijstandspersoneel dei- Amsterdamse politie. Wachtmeester Hendriks had zijn pistool getrokken om zich de 24-ja- WASHINGTON, 5-7. De Verenigde Staten zullen een hardere lijn gaan volgen in de handelspolitiek om de eerste plaats als economische macht te handhaven, zo verklaarde de be langrijkste adviseur van president Nixon op het gebied van het buiten landse economische beleid Peter Pe terson in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad „U. S. News and World Report". DEN HAAG, 3-7. De nieuwe part(j DS'70 gaat zich, als de kabinetsfor matie achter de rug is, met „alle kracht en met medewerking van alle besturen wijden aan de verbetering van de organisatie van de partij", aldus blijkt uit een brief die vice- voorzitter mr. A. P. Spaanderman geschreven heeft aan alle leden. Het hoofdbestuur van DS'70 zal een uitvoerige discussienota over de or ganisatie samenstellen en deze wordt BRUSSEL, 3-7. Een 16 ton metend zeiljacht, toebehorend aan de Ant werpenaar Jean Claessens, is zater dag te Middelkerke op een strekdam gelopen en geëxplodeerd. Het jacht - de „Caravclle" - brandde na de ex plosie geheel uit, hoewel de brand weerkorpsen van Oostende en Mid delkerke snel ter plaatse waren. De „Caravalle", een jacht van on geveer 175.000 gulden, was een be kend zeewaardig jacht, dat in 1.957 rige Maarten K., die tesamen met de 20-jarige timmerman J. A. B. moest worden gearresteerd, van het lijf te houden. Hij gaf K. een klap met zijn pistool dat afging en de kogel trof ongelukkigerwijs de linker slaap van zijn collega. De twee mannen moesten worden aangehouden, omdat zij zaterdag morgen twee studenten, de 19-jarige Belgische Dominique Vonk en de 18- jarige Josephine M. Raven uit Vught, toen deze op de Nieu wend ijk om acht uur brood wilden gaan ko pen, nogal lastig hadden gevallen. De meisjes die aangifte deden bij het bureau Warmoesstraat zeiden, dat zij vuistslagen hadden gekregen van de jongemannen. Terwijl hij verwees naar de „zeer krachtige" landen van de Europese Economische Gemeenschap en Ja pan, zei Peterson dat de Verenigde Staten nu een tijdperk ingaan waar bij duidelijk de Amerikaanse buiten- tenlandse economische belangen moeten worden vastgesteld in een nieuwe reeks onderhandelingen. Hij voegde eraan toe: „het kan best zijn dat we daarbij meer druk zullen moeten gaan uitoefenen". na de schoolvakanties in augustus door die partijraad besproken. „Dat is de kortste weg om tot een goede opzet te komen. Het hoofdbestuur is van mening dat er snel zaken ge daan moeten worden", aldus mr. Spaanderman. Na het afsluiten van de kabinets formatieperiode zal de partijraad van DS'70 in een openbare vergadering de politieke ontwikkelingen bespre ken. gebouwd werd en dat verscheidene prijzen won in internationale races. Een van de laatste triomfen die het behaalde was een overwinning in de race Britse kust-Oostende. De vier opvarenden van het jacht liepen geen verwondingen op. Op het strand, waar het schip explo deerde, na op de strekdam gelopen te zijn, sloeg een groot aantal be langstellenden de ondergang van hel jacht gade. Noordenwind Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig en droog weer; zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen; minimumtemperaturen om streeks 15 graden maar aan zee van 17 tot 21 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 8 of meer. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen; 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON - EN MAANSTANDEN 6 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 20.01, onder 1.49. Volle maan: 8 juli (11.37). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 6 juli 1.21 13.48 7.06 19.39 Springtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde ste gen in vrijwel geheel Europa de temperaturen boven de 20 graden. Zowel in Scandinavië als in het Mid dellandse zeegebied werden middag- temperaturen rond de 28 graden ge meten. In ons land steeg het kwik tot ongeveer 23 graden, maar zondag werd het nog enkele graden warmer en werden waarden van 27 graden bereikt. In Engeland werd het zon dag op enkele plaatsen minder warm. Een zwak front dat in hoofd zaak gekenmerkt werd door buien was er de oorzaak van dat het kwik daar bij 18 graden bleef steken. Dit front dal ook boven Noord-Frank rijk op enkele plaatsen voor buien zorgde komt het komende etmaal dichter bij ons land. Hierdoor kan er plaatselijk een bui vallen maar ove rigens blijft het zonnig en warm weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1