Bestemmingsplan „Groeneweegje,, voor realisering „combi-plan" RECREATIEPLAN BRUINISSE - 20 HA ZON- EN SPEELWE! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 juli 1971 Nr. 20901 Gemeenteraad Zierikzee Z1EKIKZEE, 29-6. Met betrekking lot het eombi-projekt (sporthal/ zwembad) nam de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemees ter Th. H. de Meester, een voorbe- reidingsbesluit - een toekomstig be stemmingsplan „Groeneweegje" waardoor b. en w. vrijstelling kun nen verlenen van voorschriften van het geldende bestemmingsplan, be houdens goedkeuring van G. S. 1 Wethouder Linders gaf een uit voerige toelichting op de tot nu toe gevolgde gang van zaken. Gestreefd is er naar „voor alles" goedkeuring te krijgen, zodanig dat op 5 juli de eerste spade voor het projekt de grond in kan. Wat Middelburg be treft zag het er aanvankelijk naar uit dat deze eerste fase, niet eerder kon worden bereikt dan voor sep tember, maar diverse personen en instanties hebben daar een fantas tische medewerking gegeven, zodat de zaak in juli rond komt. Dat is een korte tijd sinds oktober 1970, toen de eerste brieven uit gingen. Vast staat wel - aldus de wethouder - dat de Burgerzinlening de zaak er door ge sleept heeft. „Feitelijk is het com- bi-projekt „een kleuren tv in een arbeidersgezin", temeer gelet op de 2,2 ton opwaartse financiële druk, die mogelijk kan worden verlicht door teruggave van de B.T.W., ver hoging van de burgerzinlening en „het moet doenbaar zijn de exploi tatiekosten te drukken". De voor zitter onderstreepte de dank aan de provincie, de buurtgemeenten op Schouwen-Duiveland en de verschil lende instanties. Woningbouw Een voorstel de burgemeesterswo- nirg het 'huisnummer Noordhaven poort 2 en het nieuwe visserijmu seum Noordhavenpoort 1 te geven, werd aangenomen. Idem een voor stel tol vaststelling bebouwde kom in verband met de Boswct. Aan de heer J. v. d. Zande wordt in Malta I een kavel giond verkocht van 350 m~ voor een te bouwen woning en ga rage ad f 18 per m-\ öok in plan West worden kavels grond verkocht ten behoeve van de Stichting Bevordering Eigen-vvo- ningbezit, zulks voor de bouw van 28 woningen en daarbü behorende garages. De totale oppervlakte bedraagt plm. 4490 m- en de prijs bedraagt f 38,75 per m". Voor de garages is plm. 324 m- grond nodig, alles excl. b.t.w. De raad - bij monde van de heren Simmers en de Moor - toon den zich zeer ingenomen met dit partikulier initiatief. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit dat met de aannemer overeenstemming is bereikt kunnen over de curveprijs, voor de bouw van 24 premiewonin gen en 28 woningwetwoningen, waarvoor „Beter Wonen" toestem ming hooft gekregen van het mini sterie. Nog voor de bouwvakantio kan met de bouw begonnen worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er is in april j.l. bij de banken en spaarbanken in Ne derland driemaal zoveel gespaard als in april van het vorige jaar. De spaartegoeden bij de diverse banken en spaarbanken zijn in die maand met 365 miljoen gulden gestegen, vergeleken met een stijging van 120 miljoen gulden in april 1970. Dit blijkt uit een overzicht van de spaar- resultaten bij de verschillende spaarinstellingen, gepubliceerd door de Raiffeisenorganisatie. DEN HAAG. Voor zover bekend zijn sinds januari van dit jaar, het laatste geval meegerekend, vier fles sen met frisdx-ank geëxplodeerd waarbij personen gewond raakten. SCHIJNDEL. In het ziekenhuis in 's Hertogenbosch is de 78jarige heer A. van de Pol uit Wijk en Aalburg in de nacht van maandag op dinsdag overleden. Op 15 juni werd hij in Vlijmen zwaar gewond bij een ver keersongeval. Jachthaven krijgt prioriteit van Geil. Staten In fle verdere toekomst: Ontsluiting van het „achterland-binnendijks" voor groot wandelpark BRUINISSE, 30-6. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de aanleg van de jachthaven voor Bruinisse, die aan 550 schepen ligplaats zal kunnen bieden, de hoogste prioriteit verleend. Het college heeft dat bericht aan het minis terie van economische zaken. Verwacht mag worden dat de subsidiebeschik king binnen een half jaar zal afkomen. Daarom is Bruinisse thans begonnen aan een tweede project in het kader van de inrichting van het Grevelingen-recreatieplan, namelijk de aanleg van een speel- en zonneweide van 1350 meter lengte en variërend in breedte van 110 tot 350 meter, totale oppervlakte plm. 20 hectare. Het plan is gepro jecteerd langs de kust van de Grevelingen, voorzover die over het gebied van Bruinisse loopt, richting Sirjansland. Het plan is reeds ingediend bij het provinciaal bestuur. Het ontwerp, ge maakt door de Grontmij N.V., heeft 20.000 gulden gekost. Onder leiding van burgemeester G. Hokken werd dinsdagmorgen in het gemeentehuis van Bruinisse over het nieuwe pro ject een persconferentie gegeven, een toelichting op dit grote recreatie plan „Het is vandaag niet alleen een hoog tijdag voor prins Bernhard, die z'n zestigste verjaardag vierde, maar ook voor de gemeente Bruinisse nu we onze plannen klaar hebben", .aldus burgemeester Hokken, die het overi gens bedroevend achtte dat, nu de af sluiting van de Grevelingen een feit is geworden, er nog zo weinig in dit recreatiegebied tot stand is gekomen. Wel op papier maar bepaald nog niet in uitvoering. De burgemeester sprak de wens uit dat Bruinisse in aanmer king zal komen voor „een honderd procent" subsidie in de kosten die begroot worden op ongeveer 5 mil joen gulden. Het nieuwe recratiepro- ject van Bruinisse is dan ook duide lijk een „bovengemeentelijke voor ziening". De huidige kleine jachthaven - 110 ligplaatsen in de Werkhaven - is ontoereikend. De speel- en zonnewei de komt buitendijks, ten westen van Bruinisse. Het terrein wordt aan de oostzijde begrensd door de te maken jachthaven; het terrein zal op hoog te worden gebracht door het opspui ten van zand uit de Grevelingen. Er zal een aantal zandheuvels worden gemaakt die beschutting zullen bie den bij winderig weer. Langs het ter rein wordt een oevervoorziening aan gebracht bestaande uit een grindbe- storting en een asfaltbekleding. Op het terrein wordt een beplanting aangebracht; ten behoeve van die beplanting en het inzaaien met gras Overzichtkaart recreatieplan Brui nisse: buitendijks zon- en speelweide, binnendijks r/root ivandelpark met ititgebreide voorzieningen voor dui zenden recreanten. zal de nodige klei en teelaarde moe ten worden aangebracht. „Actieve" voorzieningen Nabij de speel- en zonneweide zal - binnendijks - een parkeerterrein groot 3 ha worden aangelegd, verder komen er twee toegangswegen naar de weide voor de aan- en afvoer van het onderhoudsmaterieel. Er komt verder een wandelpad op de mid denberm van de hoogwaterkering met daaraan een aantal zitbanken, met een fraai uitzicht over de weide en een gedeelte van de Grevelingen. Voor aktieve recreanten worden op de zonneweide voorzieningen aange bracht, zoals kleuterbassins, tiener- kralen (schuilhutten), klimtoestellen, een apenrots, een trimbaan, zand bakken en een botenhelling, (jollen- helling). In de weide zal een riole ring worden gelegd, waarop drie toiletgebouwen worden aangesloten. Zowel de toiletgebouwen als de kleuterbassins - met zuiveringsin stallatie - worden aangesloten op het electriciteitsnet en waterleiding. Om de speel- en zonneweide vanaf de parkeergelegenheid te kunnen berei ken wordt een vijftal taludtrappen aangebracht. Deze trappen krijgen een breedte van 4 meter en worden voorzien van een leuning in het mid den. Verder komen er drie groepen picknicksets - totaal 20 stuks - een kiosk en langs het wandelpad, op af standen van 50 meter, zitbanken, to taal 25 stuks. Het parkeerterrein binnendijks krijgt plaats voor zo'n 1200 auto's en verder wordt voorzien in nog enige parkeerplaatsen bij de jachthaven, voor samen een 600 auto's Watersport Met behulp van een fraaie ge kleurde wandkaart werd een en an der toegelicht door de heer C. Jager van de Grontmij, terwijl de heer W. C. van Oost van de Grontmij wees op een aantal belangwekkende mo gelijkheden voor de waterpsort rond Bruinise. Van de totale oppervlakte aan Grevelingenwater van zo'n 11.000 ha, wordt in de toekomst 1000 ha bestemd voor het spaarbek ken. Aan werkelijk bevaarbaar wa ter blijft 'in ieder geval altijd een 7.000 ha over, aldus de heer Van Oost, die dit vergeleek met het be vaarbare water van het Veerse Meer: in feite slechts een 500 ha. Vast staat: de Grevelingen wordt buitengewoon aantrekkelijk voor de watersport. Vanuit de „eerste" jachthaven zijn via de sluis twee wateren nabij. De bedoeling is ver der dat bij de jachthaven - naast de zonneweide aan de kant van Brui nisse - wordt gedacht aan de inrich ting van een restaurant, een over dekte winkelgalerij, een zeilschool en een grote boten!oods voor win- terberging en reparatie. Deze voor- zieningen zullen aan het particulier initiatief worden overgelaten. Het Bi use r ecreatieplan voorziet verder in de toekomst in een tweede jachthaven aan de andere zijde van de zen- en speelweide, dat wil dus zeggen aan de „Sirjanslandse kant". Aantal ligplaatsen in deze haven: 1200. Bovendien zou in de toekomst de zonneweide binnendijks kunnen worden uitgebreid met een groot re creatiegebied, een indrukwekkende „achterland-ontsluiting" in aanslui ting op de zonneweide. Burgemees ter Hokken schetste als besluit van deze informatieve ochtendbij een- komst in de Bruse raadszaal een beeld van dit grootse plan „binnen dijks": een ruim wandelpark met roei vijvers en een kinderboerderij met manege, een camping. Dit ge heel zal volgens schattingen een 20 a 25 miljoen gulden gaan kosten. Dit laatste plan voor het Bruse achterland betreft een oppervlakte van 168 ha en zal verblijfsaccommo- datie bieden aan 13.000 mensen. Op de zonneweide kunnen dagelijks een 14.000 recreanten terecht. Burge meester Hokken wees er met nadruk op dat de Bruse plannen passen in de uit '67 daterende schets inrich tingsplan Grevelingen en herinnerde in dit verband aan de noodzakelijke compenserende voorzieningen voor de wegvallende mosselculturen. De burgemeeser wees verder op het belang van een beter toezicht door de rijkspolitie te water, nodig als gevolg van het toenemende aan tal watersportliefhebbers. De dichtst bijzijnde post is gestationneerd te Willemstad. Het verheugde burge meester Hokken dat de Commissaris der Koningin in Zeeland inmiddels positief heeft gereageerd op het Bruse verzoek om een steunpunt van de rijkspolitie te water te Bruinis se. Dit verzoek is intussen met gun stig advies van de Commissaris naai de minister van justitie. DEN HAAG. De provinciale over ste van de Jezuieten J. van Deenen deelt mede, dal pater E. Krekelberg na veelvuldig overleg is overge plaatst naar Huize Berechmaniaum te Nijmegen. In deze wat rustiger omgeving is hij gemakkelijker in de gelegenheid om enige afstand te ne men van allerlei kerkelijke en kerk politieke spanningen. DEN HAAG. Minister Luns en staatssecretaris De Koster zullen van daag (donderdag) in Londen de ge bruikelijke driemaandelijkse bijeen komst van de ministerraad van de Westeuropese Unie bijwonen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. AMSTERDAM. Een 47-jarige bak ker uit de hoofdstad heeft een lifter het ziekenhuis in geslagen toen deze hem niet wilde betalen voor een lift van de binnenstad naar een adres in de staatsliedenbuurt. Het slachtoffer is met een beenbreuk in-een zieken huis opgenomen. DEN HAAG. De tandartsen mogen hun partikuliere patiënten maximaal acht procent meer gaan berekenen. Dit hebben minister Nelissen (econo mische zaken) en staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) besloten. DORDRECHT. De 29-jarige ge meente-ambtenaar H. Bolk uit Dor drecht is aan zijn linkerbeen gewond geraakt bij het exploderen van een fles limonade-gazeuse van het merk „Quick Up". Hij moest zich onder geneeskundige behandelingen stel len. Flitsen ilit het buitenland PRAAG. De vroegere Tsjechoslo- waakse televisiecommentator Wladi- mir Skutina, die in februari op be schuldiging van laster tegen Tsjecho- slowakije en de Sowjet-Unie tot twee jaar vrijheidsstraf werd veroordeeld, staat weer voor de rechter. In Hradec Kralove moet hij zich onder andere verantwoorden wegens „oproerige activiteiten". CANT ALE JO. In de Spaanse stad Cantalejo heeft zich weer eens een botsing voorgedaan tussen kerkelijk en wereldlijk gezag. Een elftal be staande uit priesters uit verscheidene plaatsen, vertegenwoordigers van de kerk van Rome, trad aan tegen een formatie van burgemeesters uit de provincie Segovia. WASHINGTON. De 40-jarige Da niël Ellsberg, die de geheime Viet- nam-studie van het Pentagon aan de New York Times zou hebben gegeven heeft zich ter beschikking gesteld van de justitie in Boston, Massachu setts. BRUSSEL. De zes EEG-landen hebben in Brussel voorgesteld dat Ierland in het eerste jaar na toetre ding tot de gemeenschap tussen 30 miljoen gulden en 38 miljoen gulden zal bijdragen aan de gemeenschap pelijke begroting. BUENOS AIRES. De Argentijnse regering heeft de invoer van luxe goederen verboden voor de periode van een jaar. Dat heeft zij bekend gemaakt in een decreet. Een woord voerder van de regering zei echter niet welke produkten er onder het verbod zullen vallen. LONDEN. Vijftien Oostpakistaanse zeelieden hebben in Engeland asiel gevraagd toen hun schip, de Karna- foeli, in Cardiff lag. Zij zeggen slecht te zijn behandeld en met de dood te zijn bedreigd door Westpakistaanse bemanningsleden. ANKARA. De papa vercultuur wordt in Turkije in 1972 gestaakt. De telers krijgen schadevergoeding op basis van de hoeveelheid die zij tot dusver aan de staat hebben ver kocht. LONDEN. „Engeland heeft goede voorwaarden verkregen bij zijn on derhandelingen met de EEG", zo heeft de demissionaire Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, verklaard bij zijn aankomst in Londen. JERUZALEM. In het Israëlische parlement is een wetsontwerp inge diend waarin de schadevergoeding wórdt geregeld voor onroerende goe deren, die Arabische inwoners van de Jordaanse sector van Jeruzalem voor 1948 in Israël bezaten. BUENOS AIRES. Een groep stads- guerilla's in de Argentijnse provincie' Cordoba hebben een persconferentie gehouden nadat zij de vijf „uitgeno digde" journalisten hadden ontvoerd. Dit berichtte dinsdag het in Buenos Aires verschijnende blad „La Razon". PARIJS. Vijf autobussen en een personenauto van de Russische am bassade in Parijs zijn ernstig bescha digd. De banden waren doorgesneden de antennes van de autoradio's ver nield en de voertuigen met verf be smeurd. SOESTD1JK. Jarige prins Bern hard en koningin Juliana bekijken het album met de bijzondere postze gels die ter gelegenheid van de 60ste jaardag van de prins door de PTT zijn uitgegeven. Het geschenk werd de prins aangeboden door de demis sionaire minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker. Kustvaartuig gezonken ROTTERDAM, 30-6. Bij het opva ren van het Scheur tegenover Maas sluis is het kustvaartuig „Veritas" in de nacht van dinsdag op woensdag gezonken. De opvarenden zijn gered. Door onbekende oorzaak begon het schip aan bakboordzijde om zijn as te draaien. Het vaartuig helde over, toen de stuurman naar bakboordzijde stuurde. Rijexamens worden duurder DEN HAAG. 30-6. Het afleggen van een rijexamen wordt met ingang van 1 juli twee gulden vijftig duur der. De inschrijfgelden voor de rijex- amens over de gehele linie worden met dit bedrag verhoogd, zo heeft de directie van de Stichting Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen meegedeeld. Een en ander werd vastgesteld door de minister van verkeer en wa terstaat, aldus C.B.R. De organisaties en instanties .die belang hebben bij de wijziging, zijn reeds op de hoogte gébracht. Variabel bedrag voor woningbouw gevraagd DEN HAAG. 30-6. Bij de hoeveel- heid financiële middelen waarover het ministeriè van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de komen de regeringsperiode kan beschikken, moet niet worden uitgegaan van een gefixeerd bedrag, maar van een va riabel bedrag, dat kan worden aan gepast aari de geregeld stijgende bouwkosten. Dit stelt het landelijk werkverband huisvestingnood in een brief aan de toekomstige minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Het verband hoopt dat die minister het ministerschap van volkshuisvesting slechts zal aan vaarden, indien de fi nanciering van de woningbouw vol doende is verzekerd. FEUILLETON door JOKE DE VALK Hofmeer knikte bedachtzaam. Dit artikel 96, sub c, kon meneer, zijn buurman, wel eens gaan hanteren. Als hij daarmee bij Berker, de postcommandant, kwam, ja.... dan kon meneer het wel eens winnen. Enfin, voorlopig capituleren we niet. Er is ook nog zoiets als oude traditie, van vader op zoon jaren bestaande, in dit dorp. Altijd hebben wij buiten de paarden beslagen en altijd repa reerden wij de wagens buiten de smidse. Behalve 's winters, als het koud is. Dus. Maar hij was er niet helemaal ge rust op, toen hij een kwartier latei- weer in de smederij terugkeerde. Wat hij verwachtte, gebeurde. Ber ker kwam 's middags op zijn fiets aanrijden en stapte bij de smederij af. Elmert keek verstolen naar de joviale groet van de dikke postcom- piandant. waarna deze de smederij binnenstapte. „Goeie middag, Hofmeer." De smid keek even op en knikte. „Zo, Berker. Is er werk aan de win kel?" De politieman stond wijdbeens, zijn armen over elkaar. „Niet bij mij. Hofmeer. Daar is alles in orde. Zo te zien. heb je het nogal druk?" „Dat hebben we altijd. Gelukkig maar." Berker wees naar buiten. „Heb jc al die dingen onderhanden, buiten?" „Zodra ze aan de beurt zijn." ant woordde de smid stroef. „We zijn met z'n drieën. Ik heb een zoon in dienst." „Dat weet ik. Hij zal het zo onge veer wel achter de rug hebben, ver onderstel ik?" „Volgend jaar februari. Dat is nog een hele lijd." ..Zeg dat wel. Luister eens, Hof meer, je nieuwe buurman heeft ge klaagd. Hij kan z'n wagen niet kwijt, omdat jij een maaimachine voor z'n deur hebt geplaatst." Hofmeer legde de hamer neer en richtte zich op. Terwijl hij een pijp begon te stoppen, knikte hij begrij pend. „Artikel 96, sub c, hè?" Berker glimlachte. „Je bent goed op de hoogte. Enfin, ik had niet an ders van een raadslid verwacht. En artikel 72: Het versperren van de be lendende uitweg. Je zult in elk ge val z'n in- cn uitrit vrij moeten hou den." „De oude Van Halter had niet eens een fiets. Die maakte nooit aanmer kingen. Integendeel." „De oude Van Halter is dood, Hof meer. En de nieuwe bewoner schijnt er niet zo gemakkelijk over te den ken. Hij heeft een auto en moet. wanneer hij dat wenst, zijn erf op en af kunnen rijden. Nu staat jouw maaimachine er voor." „Het is mijn machine niet." „Kom nu. Hofmeer laten we niet kinderachtig worden. Dat ding moet weg." „Waarheen? Wijs het me maar eens aan." „Dat is mijn zaak niet. Hofmeer. maar de jouwe." „Luister eens. Berker, deze smede rij bestaat honderdtwintig jaar. Om precies te zijn: vanaf 1844. Toen is een Hofmeer hier begonnen en telde Stamveen nog geen duizend inwo ners. Al die honderdtwintig jaar hebben de Hofmeers hier gewerkt, binnen en buiten de smederij, als dat zo te pas kwam. Vroeger waren het boerenwagens, die buiten gerepa reerd werden, nu landbouwmachines en traktoren. Dat is een tradtie van meer dan een eeuw. En denkt zo'n nieuwbakken inwoner, die nog geen blauwe maandag hier verblijft, daar verandering in te kunnen brengen? Dat geloof je zelf niet, Berker." „Hij heeft de wet achter zich". „De plaatselijke politieverorde ning, bedoel je." „Die heeft kracht van wet. Hij staat er op, dat je binnen dc kortst mogelijke tijd de ruimte voor zijn huis vrijmaakt." De smid keek dreigend naar de politieman. „En als ik dat niet doe?" Berker haalde zijn schouders op. Als kommandant van de rijkspolitic in een kleine gemeente als deze, had hij verstrekkende bevoegdheden. Daar stond evenwel tegenover, dal hij juist in deze kleine dorpsge meenschap met takt te werk moest gaan. Hier koii je niet gaan bevelen of een grote mond opzetten. Zulke kwesties als deze waren erg delicaat en moesten op diplomatieke wijze opgelost wordèn. Maar de nieuwe Van Halter had hem met zijn neus op de plaatselijke politieverordening gedrukt en de man stond, hoe on sympathiek hij hem overigens ook vond, geheel in zijn recht. Doch breng zoiets een koppige smid maar eens aan het verstand. Bovendien ccn raadslid. Bovendien een voor aanstaande ingezetene. Berker probeerde dc man, die rood aanliep, te sussen. „Kom, Hofmeer. laten we niet gaan ruziën, dat heeft geen zin. Je bent raadslid en weet dus meer dan een ander van onze plaatselijke verordeningen. Je bent medeverantwoordelijk voor de hand having van wetten en voorschriften. Nu treft het toevallig je zaak." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7