OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Gemeentebestuur Bruinisse en Brunova N .V. zagen Breskens „FZ/tscii" uit het buitenland gametmtijdmee-ganaardenmb! NASA-functionarissen over de dood van de Russische ruimtevaarders TERUGGANG IN DE BOUW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrUdasr 2 juii ïm Nr. 20202 Oriënterende reis UUIHMSSE, 30-6. „Wc waren ten slotte o<«k maar een paar kloerma- kcis, een paar schilders, wat winke liers, kortom een groep middemrihn- ders, die eigenlijk nergens van wis ten". Met deze woorden typeerde de vice-voorzitter, van het comité N.V. Zeebad Bieskens, de dillitanterige manier waarop mett daar begon met „de recreatie". En daarmee zit men dan ineens midden in het probleem waar ook op Schouwen-Duiveland, velen mee horstelen. De recreatie-kip met de gouden eieren" zoals men denkt in die gemeenten waar alles nog van de grond moet komen. Twee moge lijkheden voor de gemeentebestu ren; een geldgever, die een flink be drag op tafel kan leggen maar dan gaan de baten aan de plaatselijke middenstand voorbij, of de midden stand inschakelen, maar wordt het dan geen mislukking? Want welke middenstander heeft tijd, om naast zijn eigen zaak ook nog eens een flink kampeerterrein of iets anders Ie exploiteren. Om te zien dat het toch kan was het college b. en w. en de leden van de Commisic voor het Bedrijfsleven te Bruinisse. alsmede bestuursleden van Midenslaudsvereniging en VVV door de Rijksconsulent voor de Mid denstand uitgenodigd door de Rijks consulent voor de Middenstand de heer A. Korstanje om eens te komen praten en luisteren in Breskens. Samen mei het gemeentebestuur van het Noordbevelandse Kortgene eveneens aangevuld met midden standers. Herinneringen In de kantine van de grote cam ping was men clinsdagmidag bijeen. De bijeenkomst werd geopend dooi de heer Korstanje, waarna de heer Kareis, voorzitter van de N.V. Zee bad Breskens, herinneringen op haalde aan de tijd vlak na de oor log, toen men Breskens opbouwde aan de kant waarvan men dacht d it daar de veerhaven voor dc veerbo ten zou komen. De middenstand ves tigde daar haar zaken, maar het liep anders. De veerhaven kwam juist aan de andere kant en Leiden was in last, want het verkeer c.q. het toerisme kwam niet meer door Bres kens, maar ging er met een boog om heen. De middenstand zat echter niet bij de pakken neer. organiseerde een inzameling c.q. plaatste aandelen voor een op tc richten N.V. Resultaat t 37.000,- aangevuld met 1' 15.000,- van de gemeente. Ook „Economische Zaken" werd ingeschakeld en zelfs de Zeeuwse Kamer van Koophandel participeerde met een bedrag in hot aandelen kapitaal en men kreeg de beschikking over een aan Domeinen toebehorend terrein groot 10 ha, waarvan H2 ha water. Dit alles is 13 jaar geleden. Gemeente en mid denstand moesten elkaar vinden in een goede samenwerking en dat luk te. In het eerste jaar boekte men op de camping -160 overnachtingen, in '1970 was dat aangegroeid tot 97.300 overnachtingen en in dc loop dei- jaren bouwde men een camping op, die nu is uitgegroeid tot 2500 staan plaatsen, waarbij men 550 vaste slaancaravans heeft en 90 vaste va kantiehuisjes. Alles wat men ont ving, werd direct weer in het bedrijf zelf geïnvesteerd. Financieele hulp en bijstand had men ook omdat de directeur van de Amrobank Bres kens, deel uitmaakte van het be stuur. Vorig jaar lukte het voor het eerst over de aandelen 5 pet. divi dend uit te keren. Naast de camping, heelt men ook het strand verzorgd; daarvoor dc akkumcdatic. maar dat leverde ook FEUILLETON Hofmeer was wel zo verstandig om in te zien. dat Berker gelijk had. De maaimachine moest weg. Maar om te moeten capituleren voor die lammeling van hiernaast, dat was ook wat. Met een zucht antwoordde hij: "Ik zal er over denken. Berker, dat zal ik. Maar wat honderdtwintig jaar werd toegestaan, kun je niet in één dag gaan verbieden. Zeg dat maar aan die buurman van me." En daarmee moest Berker voorlo pig genoegen nemen. Terwijl hij te rug fietste naar het gemeentehuis, dacht hij: Ik had proces-verbaal kunnen opmaken, maar dat ic nel de weg in deze kwestie. Aan de andere kant moet ik ook aan mijn prestige denken. In het gemeentehuis liep hij naai de buigcmeesetr en vertelde van dc moeilijkheden. ..Ik wil in deze niet alleen beslissen,"' besloot dc politie- kommandant zijn relaas. „Zegt u maar, wat er moet gebeuren. Als u zegt: proces-verbaal opmaken, rijd ik cr meteen weer heen." Burgemeester Van der Weel dacht na. Hoewel hij altijd probeerde zo veel mogelijk amicaal met de raads leden om te gaan. en in het bijzonder met Hofmeer. was deze vast geen vriend van hem. In hart cn nieren partijman van huis uit. beschouwde hij de vertegenwoordiger van dc middenstanders als een dissident, die een der conventionele politieke par tijen een zetel had gekost. Vandaar al enigszins zijn antipathie. Tenslotte zei hij: ..Ik laat hem wel even bij me komen. Als die Van Hal ter er weer over begint, verwijs je hem maar naar mij. In elk geval be dankt. dat je me er in gekend hebt. Berker salueerde correct. „Tot uw dienst, burgemeester." Maar in zijn hart was hij blij enigszins van de verantwoording af te zijn. 's Avonds ontbod hij de smid naar zijn woning. „Een kleinigheidje. Harmen, dat we bij mij thuis wel af kunnen dóen. Bi.i een borreltje cn een goeie sigaar. Mijn vrouw is van avond weg. dus dat komt goed uit." Hofmeer begreep best. waar do schoen wrong, en had z'n besluit .al genomen. Morgenvroeg, als die lam meling nog in z'n nest ligt te stin ken. haal ik dat ding weg. Niet eer der. Het moet toch cn ZO red ik ten minste r.og "een beetje m'n gezicht. Ondanks de gerezen moeilijkheden werd het een prettig uur bij burge meester Van der Weel, want deze bezat diplomatieke gaven en toen Hofmeer om half elf de ambtswoning verliet, was de capitulatie dusdanig verzacht, dat hij eigenhandig, nog voor het naar bed gaan. de maaima chine enkele meiers terugzette. Maar wat hij gelukkig niet zag. was het grijnzende gezicht van Van Halter voor het bovenraam. Anders had Harmen Hofmeer ongetwijfeld een slechte nacht gehad. 5 Na drie maanden hadden de Stam- veners hun oordeel en opinie ge vormd omtrent dc bewoners van het Boshuis: Dc man is een zonderling, die zie je nooit. En dc dochters zijn mensenschuXv. Volgens dc melkboer, de enige die er aan huis komt. kan er nog geen praatje af, als de doch ter hem helpt. Als Palms over het weer begint, krijgt hij één lettergre- pige antwoorden cn een wantrou wende blik. En als hij weggaat kan er ternauwernood oen groet af. Nee. dat zijn geen mensén voor Stamvecn. Brammetje van Os. die in wijde om trek het oude papier, dc lompen en flessen en alles, wat de mensen maar kwijt willen, ophaalt, had ook al eens aangebeld, maar had ten ant woord gekregen, dal de familie Gre- venberg nooit vodden had en even min oud papier. Dat betekende voor Brammetje. dat ze bij hem niet meer in tel waren, omdat ze hem niets lieten verdienen. Zclts de drie kran tenbezorgers in het dorp kwamen niet bij het boshuis, om de eenvou dige reden, dat ze blijkbaar op geen enkele krant ge-abonneerd waren. En of de post er vaak kwam, kon niemand zeggen, want dc drie be stellers in hel dorp gaven op dc vra gen geen antwoord. Dat was postge heim en daar sprak je niet over met buitenstaanders, meende Gielisscn. die doorgaans dc kant van het bos huis opging. Hel enige, wat men met zekerheid wist, betrof de vrachtwagen uit Lo- chem. Die kwam er een paar keer in de maand en reed dan over het erf naar de achterkant van het huis, zo dat je van de weg af niet kon zien. wal hij daar deed. En het bos ach ter de woning was verboden toe gang. Berker en Snuivelder, de bei de politiemannen van Stamvecn. waren heel geschikt, maar als je op verboden grond kwam, kreeg je zon der pardon en zonder aanziens dos persoons een bonnejte. Wet is wet cn dat geldt voor iedereen. Zodat maat heel weinigen het waagden het ver boden stuk bos achter dc woning van Grevcnbcrg tc betreden. Mis schien Dereks. de stroper, maar wat zou hij in dal kleine stukje bos moe ten vinden, terwijl het grote bos aan de andere kant van het dorp meer dan voldoende wild herbergde? (Wordt vervolgd). vorig jaar nog een verlies van 1 7000,. op. Burgemeester G. Hokken van Bruinisse dankte de heer Kareis voor zijn duidelijke uiteenzetting. Van de daarna gestelde gelegenheid vragen af te vuren op het bestuur werd druk gebruik gemaakt. Eerst verhuren Daaruit kwam men te weten, dat men de camping eerst had verhuurd, maar dat men thans zelf de gehele exploitatie verzorgt, namens de Mid denstand van Breskens, die van de hele zaak profiteert, omdat de re creanten niet alles in de kampwin- kel kopen, maar. de plaats zelf ook overspoelen. De heer Bom (Kortgene lid van Prov. Staten) wilde weten hoeveel eifpacht men betaalde en of men voor toeristenbelasting was. Het be stuur toonde zich afkerig van het „kwartje van Schippers". De heer Schippers is burgemeester van Oost- buxrg, waaronder na de hei-indeling ook Breskens resorteert, maar een gemeentelijke vertegenwoordiger protesteerde toch tegen de afwijzen de houding van het bestuur. Mid- denstandsbelang is gemeentebelang werd terecht eerder gesteld, maar aldus de betrokken wethouder van Oosthouder, de gemeente maakt veel kosten om de camping aan zijn doel te laten beantwoorden (toegangswe gen, parkeerteri-ein, i-iolering. E.H.B. O.). Toex-istenbelasting oordeelde de wethouder dan ook beslist noodza kelijk. Er kwamen nog een aantal cijfers( er wordt op de camping meer ijs verkocht, dan in geheel ovei'ig westelijk Zeeuws-Vlaanderen) en andei-e inlichtingen. Men probeei-de met de hoofdza kelijke voorzieningen, altijd de Kam- peerraad een slag voor te blijven en ging ook met die i-aad te rade, be zocht andex-e campings e.d. Twee namen kwamen naar voren, die ge weldig veel voor de zaak hadden ge daan, Rijksmiddenstandsconsulent de heer A. Korstanje en de voorzitter deh eer Kareis. Over het terrein werd een rondgang gemaakt en de staanplaatsen van cai-avans. De va kantiehuisjes wei-den bezichtigd. Er zijn 6 toiletgebouwen, een wassex*et- te, een recreatiezaal, een kampwin- kcl een kantine en tal van andere voorzieningen. De bestuursleden van Brunova, de N.V. die ook op Bi'ui- nisse de mogelijkheden bestudeert, om een camping in te richten, als mede het gemeentebestuur kunnen vooruit, nu ze Bi-eskens hebben ge zien. NEW YORK. De New York Times en de Washington Post hebben de publuikatie van de geheime analyse van het Pentagon voortgezet. De eerste editie van de New York Times werd bij het vex-schijnen bij het sta tion en op Times Square de verko pers uit de handen gegrist. Advertentie leder mens slaat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape- 1 rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 2000,U lost af 18 X f 127,07. Of f 3500,— en u lost af 24 x 168,23. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen, i Stap even naar de NMB. j Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. necjerlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! KAAI' KENNEDY, 1-7. Nasa- functionarissen zijn er van overtuigd dat het ongeluk met het Russische ruimtevaartuig de deur naar het heelal niet heeft dichtgeslagen. Met nadruk spraken zy het vermoeden tegen dat dc dood van de ruimte vaarders een onzichtbare barrière aan het licht gebracht zou hebben. Nasa-arts dr. Charles Berry zei stellig van mening te zijn dat de drie niet zijn bezweken door tc hoge be lasting bij terugkeer naar de aai'de. De Amerikaanse ruimtevaartartsen zijn er zich wel van bewust dat de aanpassingsmoeilijkheden bij langer verfclijf groter worden maar vinden het onwaai'schijnlijk dat het mense lijk lichaam na 24 dagen zo vei*- Fascinerend plekje te Zierikzec was en is de achterzijde van de Noord- harenpoort. Fraai groen heeft hier altijd voor contrasten gezorgd met de nude steen van het monument, waarin thans hel maritiem museum is ondergebracht. De foto dateert uit ]!>02. zwakt is dat de tex-ugkeer dodelijk zou zijn. Hun mening wordt gestaafd dooi de ervai'ingen bij de Amerikaanse bemande ruimtevaart. De verzwak king van het in de ruimte langza mer kloppend hart is slechts zeer gering, evenals het slinken van de spieromvang, het gewichtsvei-lies en aantasting van het beendergestel. Vermindering van het aantal rode bloedlichaampjes bij verscheidene vluchten waargenomen, kon door verhoging van het stikstofgehalte in de cabine geheel wox-den opgeheven. Ondanks zijn optimisme vond Ber ry het wel „de vraag van de eeuw" hoe lang de mens in de i-uimte kan blijven. Ruimtevaarders zullen tij dens een reis naar de dichtstbijzijn de planeten, zoals Venus cn Mars, alleen al vele maanden lang in een toestand van gewichtsloosheid ver keren. D e Amerikanen verwachten een antwooxd op deze vraag te zul len krijgen met het px-oject „Sky- lab" waarin drie ruimtevaax-ders in de lente van 1973 tot 56 dagen ach tereen in een rond de aaide di-aai- end ruimtestation zullen doorbren gen. WALSENBURG, COLORADO. (V.S.). Dezer dagen trof men op een verlaten plek deze vrachtauto, geladen met oude banden aan. De lading bleek te zwaar te zijn geweest voor de (oude) banden aan de wagen, zodat er twee klapten. De bestuurder wist niet beter te doen dan zijn vehikel maar te ver laten. NEW YORK. De Amerikaanse filmregisseur Herbert Biberman. vooral bekend geworden door zijn film „Het zout der aarde" van 1954. is woensdag op 71-jarige leeftijd ge storven. Zijn laatste l'ilm „De sla ven" is in 1969 op het festival van Cannes goed ontvangen, maar kreeg in de V.S. veel kritiek. TEL AVIV. Donderdagochtend is op de Israëlische vliegvelden een sta king van vier uru begonnen, waar door alle verkeer is stilgelegd. De stakex-s eisen salarisverhoging en di'eigen met een actie voor onbepaal de duur als er niet dadelijk onder handelingen met de overheid begin nen. LAVALETTA. De socialistische re gering van Malta zegt in een uitge geven verklaring van opvatting te zijn, dat in 1964 getekende defensie overeenkomst tussen Engeland en Malta op het ogenblik van de onaf hankelijkheid ongeldig was. WASHINGTON. De officier van justitie van New Orleans, Jim Gar rison, is gearresteerd op beschuldi ging van omkoperij, illegaal gokken en het verhinderen van handhaving van de wet. Garrison kreeg bekend heid door zijn vervolging van de za kenman Clay Shaw, die nij beschul digde van medeplichtigheid aan de moord op president Kennedy. BRUSSEL. Donderdag 1 juli werd er in België een reeks maatregelen van kracht die betrekking hebben op een verhoging van de pensionen, dc uitkeringen aan invaliden etc., die de Belgische staat aan sociale uitkerin gen 280 miljoen gulden pre jaar meer gaat kosten. Grate diefstal opgelost EINHOVEN. 1-7. De grote dief stal van tv-apparaten uit het maga zijn van de Technische Unie te Eind hoven, waarbij voor 150.000 gulden werd gestolen, is door de Eindho- vense politie opgelost. Ingesloten wex'den de 27-jarige M. R. en de 19- jai'ige J. J. uit Eeindhoven, die tot het pei'soneel van het bedi'ijf be hoorden en de sleutel van de maga zijnen aan de dieven hadden gege ven. De diefstallen die in een tijdvak van 6 tot 7 weken plaatshadden, werden gepleegd door de 37-jarige A. R. uit Eindhoven en de 32-jarige H. P. uit Best. De grootste slag sloe gen zij in het weekend van 19 op 20 juni, toen 30 kleurentelevisietoestel len werden weggehaald. In totaal werden 60 appax^aten gestolen, ver scheidene gashaarden en wasauto maten. Baby in tuigje gestikt LEEUWARDEN, 1-7. De 1-jarige Mai'jolein Bruning uit Leeuwarden is donderdag door vex-stikking om het leven gekomen. De moeder vorxd de baby in het ledikantje met het tuigje om de hals gesnoex-d. Het meisje toonde nog tekenen van leven. Het wei'd naar hel ziekenhuis overge- bracht, waar het bij aankomst bleek te zijn ovei'leden. Premie voor f niet-rokers j PADERBORN, 29-6. Een f groothandelaar in levensmid- delen in Paderborn heeft ieder uart zijn medewerkers een pre- mie van vijftig gulden per J maand beloofd, wanneer zij op- f houden met roken. Wie liet geld verdienen wil, moet zijn eremoord geven, dat hij het ro- ken zal laten. De groothande- laar - een niet-roker - heeft meegedeeld, dat de premie met ingang van juli zal worden be- f taald. AMSTERDAM, 1-7. Dr. L. Meins ma heeft een telegram gestuurd aan de nieuwe minister van Volksge zondheid en milieuhygiëne waarin hij de hoop uitspreekt dat de minis ter het beleid van het vorige kabi net, dat de in 1964 aangevangen sub sidiëring van de aktie Niet Roken continueerde, zal voortzetten maar tevens de reclame voor tabakspro- dukten gaat verbieden. Voorts hoopt dr. Meinsma dat de minister op korte termijn een ver melding van de waai'schuwing „Het roken van sigaretten is schadelijk voor uw gezondheid" op de verpak king van sigaretten en shag veil plicht. gaat stellen alsook in recla meboodschappen voor deze produk- ten zolang de minister zijn ambtge noot van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk een reclameverbod nog niet heeft ingevoerd. In Neder- AMSTERDAM, 1-7. „Ik ben wat minder optimistisch dan enkele we ken geleden, omdat er een recessie in de bouw merkbaar is, die van dag tot dag sneller om zich heen grijpt". Dit zei de heer H. Smuling, direc teur van Verenigde Bedrijven De Groot N.V. op de jaarvergadering. „In de toeleveringssector van bouw materialen hollen de opdracht hai'd terug door de bestedingsbeperking. De situatie kan angstwekkend wor den genoemd", aldus de heer Smu ling. die echter hoopte dal deze toe stand slechts tijdelijk zal zijn. land sterven dagelijks gemiddeld tenminste 37 mensen aan de gevol gen van het roken, aldus dr Meins ma. Volgens hem kennen de fabrikan ten zelf de schadelijke gevolgen van de sigai'et zonder dat zij daar op zelf vrijwillig wijzen terwijl zij niet een gevaarloos pi'odukt bleken tc kun nen maken hoewel zij voor de ont wikkeling van zo'n produkt circa twintig jaar de tijd hebben gehad. Advertentie gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. KOUWENBERG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 17