DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ellsberg bekent dokumenten te hebben „laten uitlekken" Pakistaanse leger houdt nog huis Amerikaanse Huis van Afgevaardigden volgt Senaat niet inzake Vietnam-beleid „Nog moeilijkheden met aantal posten" Prins Bernhard viert zestigste verjaardag in kring van gezin Verplichte drugvoorlichting in het leger Aan onze abonnees ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 juni 1971 127stc jaargang Nr. 20900 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! '4 B.T.W. In dit nummer; Br haven tegen aanblijven bestuur PZEM „Ik ben bereid alle gevolgen van mijn daad te dragen' WASHINGTON, 28-6. Daniël Ells berg heeft maandag, toen hij zich bij de federale autoriteiten meldde, met enige trots erkend, dat hij wel dege lijk de man is, die de geheime do cumenten van het Amerikaanse mi- nisetrie van defensie over het be trokken raken van de V.S. bij de ooi log in Vietnam, waarvan de pu- blikatic door de pers de afgelopen weken grote deining in Amerika heeft veroorzaakt, hoeft laten uit lekken. Gp hetzelfde- ogenblik besloot het Amerikaanse Hooggerechtshof zijn reces uit te stellen om zich de tijd te gunnen, een uitspraak te doen over het vecht van de regering-Nixon, om de New York Times en de Washing ton.Fost een verbod op te leggen tot voortzetting vap de publikatie van staatsgeheimen. Toen hij maandagochtend arri veerde bij het federale gerechtshof in Boston om zich aan een zaterdag tegen hem uitgevaardigd arrestatie bevel te onderwerpen, verklaarde de 40-jarige Daniël Ellsberg. hoogle raar aan het Technologisch Insti tuut van Massachusetts, tot een 150- tal mensen, die zich verzameld had den om hem tce te juichen: „Ik ben bereid alle gevolgen van mijn daad te dragen". Ellsberg voegde er aan toe, het te betreuren, dat hij niet eerder beslo ten had aan de New York Times uit treksel toe te spelen van de 47 de len van de geheime geschiedenis van de oorlog in Vietnam, aan dc redak- tic waarvan hij in 1967, op verzoek van de toenmalige Amerikaanse mi nister van defensie. Robert McNa- mara, had meegewerkt. Ellsberg vertelde nog, dat hij in de herft van 1969 vóór de senaatscom- DACCA, 28-6. Het Britse conser vatieve parlementslid Toby Jcsscl meent dat dc Hindoes in Oost-Pakis- tan nog steeds op grote schaal wor den vervolgt. Jesscl, die met nog drie Britse parlementsleden Pakistan en India bezoekt, verklaarde maandag in Dacca dat de nog steeds voortduren de plunderingen van dorpen en het verdwijnen van de plaatselijke be volking de situatie nog angstiger maakt. Plet Pakistaans leger moet ophou den met het rondsturen van schiet grage en willekeur bedrijvende een heden, zo meende hij. Over het op blazen van bruggen in Oost-Pakis- tan zei hij „als de hoofdbi'ug buiten Feni door Indiase militairen is opge blazen, zoals Pakistan beweert, is er geen excuus voor het uitroeien van dorpsbewoners als represaillemaat regel". ASSEN. Een aktiebeeld vil de strijd in de 500 cc-klasse tijdens de Asser T.T. om de Grote Prijs van Nederland. De als tiveede eindigen de Nederlander Rob Bron (31) zag kans om een paar ronden de leiding te nemen voor de winnaar Agostini (1). Achter hem Dave Simmonds (2). die als derde aankwam. missie voor buitenlandse zaken zich gebaseerd heeft op een deel van de geheime inlichtingen vervat in de documenten van hét pentagon. „Na dat nog 9.000 Amerikanen waren ge sneuveld. kon ik het slechts betreu ren niet tegelijkertijd deze informa tie aan hel Amerikaanse publiek onthuld te hebben." Nadat -Ellsberg maandag een sa- menkomst had gehad van een uur me de federale rechter Peter Princi, werd hij door deze rechter op een borgsom van. 50.000 dollar op vrije voeten gesteld, hoewel de vertegen woordiger van de federale regering geëist had. dat de borgsom op 100.000 dollar zou worden vastge steld. „vanwege dc ernst van het vergrijp waarvan Ellsberg wordt be schuldigd". WASHINGTON, 28-6. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag geweigerd, het voor beeld van de senaat te volgen en een vastomlijnd program voor het Vict- nambelcid van president Nixon op tc stellen. Bij de beraadslagingen over de omstreden dienstplichtwet had de senaat in de afgelopen week op voorstel van de democratische frac tieleider Mike Mansfield tot doel van de Amerikaanse politiek gesteld, alle Amerikaanse troepen binnen ne gen maanden uit Vietnam terug te trekken, als in deze periode ook de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noordvietnam vrijgelaten zouden worden. In hel Huis van Afgevaardigden is maandag een motie van dezelfde strekking met 219 tegen 176 stemmen afgewezen. Formateur Biesheuvel: DEN IIAAG. 28-6. Ondanks de mededeling dat kabinetsformateur mr. B. W. Biesheuvel maandag re delijke voortgang had gemaakt, viel 's avonds uit de woorden van zijn woordvoerder toch op tc maken dat hjj nog moeilijkheden heeft met de vcrvulljug" van ccn aantal posten in zijn nieuwe kabinet. Mr. Biesheuvel werlde gedurende het weekeinde in zijn Aerdenhoutse woning voort aan de legpuzzel. Tij dens dat weekeinde vezen bij een aantal beleidsvraagstukken nog vraagpunten, die nadere bespreking vereisen. Maandag ontving hij de man die een oplossing heeft gezocht voor de competentiegeschillen tussen de de partementen van buitenlandse zaken en economisce zaken: ir. J. Franke. Ex-commandant concentratiekamp Franz Stangl overleden DÜSSELDORF, 28-6. Dc ex-com- mandant van het concentratiekamp Trchlinka in Polen, Franz Stangl, is maandag in een gevangenis in Diis- scldorf op 6'3-jarige leeftijd over leden. In december 1970 werd hij in Düs- seldorf wegens moord op zeker vier honderdduizend Joden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Een bewaker vond hem levenloos in zijn cel. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar de ge vangenisarts stelde vast dat hij was overleden. Men vermoedt dat hij aan een hartinfarct (zijn derde) is over leden. Deze oud-secretaris-generaal voor de voedselvoorziening ontving vorige week het verzoek van de formateur, om de problematiek rond de buiten landse economische betrekkingen door te lichten. Maffiamoord in New York NEW YORK. 28-6. De' oprichter van de Italiaans-Amerikaanse liga voor de bux*gen echten, Joseph Co lombo, is maandag ernstig gewond bij een aanslag op zijn leven tijdens een bijeenkomst van de liga in New York. De schutter, een neger, werd door een onbekende man doodge schoten. Bankoverval in Brussel BRUSSEL, 28-6. Twee gemaskerde en gewapende mannen zijn er maan dag na een overval op een bijkantoor van de kredietbank in Ixelles (Brus sel) met een bedrag van 300.000 frank (ruim 21.000 gulden) vandoor gegaan. Een van de overvallers nam het geld uit de kas, terwijl de ander met een stengun de drie bankbedienden en de vijf aanwezige klanten in be dwang hield. V uurwerkontploffing eist vele slachtoffers MEXICO STAD. 29-6. In ccn dorpsschool, 240 km ten zuiden van Mexico, zijn maandag minstens der tien mensen om het leven gekomen en velen ernstig gewond, toen hon derden stuks vuurwerk, dat daar opgeslagen was, vlam vatten en ont ploften. Intiem feesl op Soegtriijk SOESTDIJK. 29-6. Vandaag - dins dag 29 juni - viert prins Bernhard „thuis", in paleis Socstdjjk, zijn zes tigste verjaardag. De prins viert zijn jaardag in de kring van zijn gezin. Prinses Christina kwam uit Canada waar zij een muziekstudie volgt, overgevlogen, terwijl prinses Beatrix en prins Claus overkwamen uit hun vakantieverblijf in Porto Ercole (Ita lië). Ook prins Aschwin, de broer van prins Bernhard. is uit New York Bemiddelingscommissie voor het Midden-Oosten ADDIS ABEBA. 28-6. De Organisa tie van Afrikaanse Eenheid heeft maandag de samenstelling bekend gemaakt van een commissie van staatshoofden die zich moet inspan nen voor een vicedzame regeling in het Midden-Oosten. De commissie zal zich baseren op de resolutie van dc Veiligheidsraad van 1967 en de missie van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring steunen. Tot leden zijn be noemd de staatshoofden van Ethio pië. Liberia. Kameroen. Ivoorkust. Senegal. Mauretanië. Tanzania, Ke nia, Kongo-Kinsjasa en Nigeria. Belgische notaris wegens c r fraude aangehouden BRUSSEL. 28-6. Op last van de justitie is in Gent de 42-jarige vrou welijke notaris mevrouw C. V. aan gehouden. die er van verdacht wordt verscheidene honderdduizenden gul dens tc hebben verduisterd. De nota ris zou zich schuldig gemaakt heb ben aan valsheid in geschrifte. Door deze praktijken zouden - het onderzoek in deze zaak is zeer tijd rovend - tientallen personen bena deeld zijn. De feilen zijn in de-loop van de vorige week aan het licht ge komen. De frauduleuze praktijken van de notaris zouden zich hebben uitgestrekt over een zestal jaren. overgekomen. Waarschijnlijk zullen ook prinses Irene en prins Karei Hu- go het verjaardagsfeest vandaag meevieren. Een „brons" Prins Bcmhard heelt gisteren al geschenken en telegrammen (o.a. een van de Zuidslavische president Tito) gekregen. Een delegatie uit Wad- dinxveen bracht de Prins gisteren een in brons uitgevoerd portret van hemzelf. Hij kreeg het geschenk „uit dankbaarheid voor wat hij in het bijzonder als ereburger van Wad- dinxvecn voor de plaatselijke bevol king doel". Prinses Christina gaat na de zo mervakantie terug naar Canada. Zij heeft nu - behoudend een praktijk- examen dat zij na de vakantie zal afleggen - de graad van „bachelor of music" behaald. Zij zal haar mu ziekstudies elders in Montreal (Ca nada) voortzetten om de „master de gree" in de muziekpedagogiek te be halen. Sigarettensmokkel strop voor Italiaanse schatkist ROME. 29-6. De Italiaanse schat kist heeft vorig jaar 2000 miljard lire (ruim ccn miljard gulden) gcdcrld door sigarettensmokkel, aldus minis ter van financiën Luigi Prcti in ant woord op een vraag in het parlement. Dc meeste contrabande was afkom stig uit Zwitserland. Geestelijke in Zuid-Afrika huisarrest opgelegd .JOHANNESBURG. 28-G. Dc in En- geland geboren Zuidafrikaanse r.k. geestelijke Cosmos Desmond mag vijf jaar lang zijn woning in Johannes burg 's nachts en tijdens de week einden niet verlaten en geen bezoek ontvangen. Hij mag ook geen bezoek brengen aan gebieden voor niet- blanken. In januari werd dc 35-jarige gees telijke ccn pas geweigerd. DEN HAAG. 28-6. l)r minister van defensie is van plan voor soldaten drugvoorlichting als verplicht lesuur te laten opnetnen. De voorlichting zal vooral gericht worden op de me dische en sociale achtergronden van de mens in dc krijgsmacht. Dit zegt de bewindsman in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden mevrouw Padt- Janscn en de heren Wieldrnayer en Voogd (allen P.v.d.A.). Dc minister heeft inmiddels een kleine multidisciplinaire werkgroep, benoemd, die de Voorbereiding zal verzorgen. De werkgroep /al met de inspectie Van dc geestelijke volksge zondheid van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid con tact opnemen. Bii dc voorbereiding van de drug voorlichting zullen vele buitenlandse publikaties op dit gebied, waaronder ook Amerikaanse, bestudeerd wor den. Dit nummer bestaat uit 8 pagina» Gouden teugel maken geen beter paard. Verwachting tot woensdagavoud: Westenwind Half- tot zwaar bewolkt, maar geen regen van. betekenis; overwegend matige westelijke wind; minimum temperaturen ongeveer 10 graden, maxima morgen rond 19 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 12.52, onder 23.56. I juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 14.02. onder Eerste kwartier: 30 juni (19.11). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laag water 30 juni 8.03 20.12 1.39 14.05 1 juli 8.45 21.01 2.27 14.52 Doodtij: 2 juli. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-6. Het K.N.M.I. meldt: Over onze omgeving heeft zich de af gelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk opgebouwd. Dit was dins dag dan ook duidelijk aan het weer te merken, maar de temperaturen bleven nog aan de lage kant. Inmid dels beginnen op de oceaan geleide lijk grote hoeveelheden warme lucht in de richting van West-Europa te stromen. Deze ontwikkeling wordt teweeggebracht door een naar IJs land trekkende depressie, terwijl een hogedrukgebied bij de Azoren nog in betekenis toeneemt. De warme lucht wordt voorafgegaan door een warm- tefront. waarvan dc bewolking woensdag zich mogelijk over een deel van het land zal gaan uitbrei den. Of uit deze bewolking enige re gen van betekenis zal vallen is op dit moment nog moeilijk uit 1c ma ken. Wel lijkt het waarschijnlijk, dat de temperaturen geleidelijk weer enige stijging zullen ondergaan. Het ministerie van economische zaken heeft in verband met dc voortgezette kostenstijgingen, de Nederlandse nieuwsbladen toe slemming gegeven hun abonne mentsprijzen te verhogen. Alle Nederlandse nieuwsbladen maken van deze toestemming ge bruik. Voor de „Zicrikzecsche Nieuws bode" betekent dit dal met in gang van 1 juli 1971 de abonne mentsprijzen zullen zijn: 4.per maand 11.90 por kwartaal 4;».per jaar Van abonnees die ons machtigden lol automatische afschrijving van abonnementsgelden zullen wij gaarne aannemen Hal zij ermee akkoord gaan dat bij dc eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De Directie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1