ASAF-koren (Dordrecht) zongen in Herv. kerk Brouwershaven Wandeltochten A.S.V. „Brouwershaven" een succes STREEK NIEUWS Basis van Westhoektoeristen is gearriveerd INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE MEUWSBODE Maandag 28 juni 1971 Nr. 20899 Een bijzonder evenement BROUWERSHAVEN, 26-6. Een dankbaar en ingetogen publiek, de feërieke kaarsverlichting, het magis traal optreden zowel van koorleden als solisten, dat waren de factoren die bijdroegen tot een op hoog peil staand concert, georganiseerd door de V.V.V. te Brouwershaven in de historische Ned. Herv. kerk. De uitvoerenden waren de ASAF- koren uit Dordrecht o.l.v. Gé van der Beek, de organist Koos Bons en de sopraansoliste mevrouw Van Wijk. De grote animator en organi sator van dit bijzondere evenement, de heer J. C. A. Koster verwelkomde het uit 180 personen bestaande man nen-, knapen- en meisjeskoor en de solisten, de heer J. H. Leendertse (president-kerkvoogd) en de heer P. de Moor (wethouder) en de vele aan wezigen, waaronder de toeristen een grote plaats innamen. Het is de eer ste keer dat we een koor van een dergelijke omvang in dit prachtige gebouw ontvangen", aldus spreker. Het mannenkoor met orgelbege leiding zong allereerst een tweetal bewerkingen van de dirigent: ,,'k Zal nimmer op mijn Bijbel" en „Zie het teken" waarna het Ave Verum (Jos Beltjens) en „Die Almacht" (met so praansolo) van Schubert volgden. Op indrukwekkende wijze werden deze liederen ten gehore gebracht, een prachtig volume in een gebouw waaraan de akoestiek een bijzonder cachet geeft. De begeleiding door Koos Bons op orgel, welke voortref felijk te noemen was scheen ons iets te hard, waardoor in de pianissimo's wel iets verloren ging. Solospel Magistraal solospel liet Koos Bons horen zowel in het Allegro uit het tiende concerto van Handel als in de Improvisatie over een Israëlisch volksliedje. De heer Bons, die ook in het buitenland concerteert, ver zorgde deze avond in de plaats van de heer Feike Asma. Het meisjeskoor trad vervolgens voor het voetlicht met „Gone are the days". Es wollt ein Raiterjagen" en „Panis Angelicus" met sopraan solo. Vooral het laatste stuk ontlok- AFKOOPREGELING RENTEKAARTEN Men schrijft ons: Ook in de op 1 juli a.s. beginnende afkoopperiode zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbe taald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1971 af zijn aan de beurt zij die geboren zijn in de jaren 1913, 1914, 1934, 1935, en 1936. Voor degenen die geboren zijn in de jaren 1934, 1935 en 1936 geldt dat hun vroegere invaliditeitsverze kering in elk geval zal worden af gekocht, ongeacht het aan renteze gels geplakte bedrag. Anders ligt het met hen die zijn geboren in de jaren 1913 en 1914. Zij kunnen alleen op een afkoopsom re kenen als hun ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd minder dan f 60,per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan f 286 is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ter wille van de volledigheid zij nog medegedeeld dat in vorige jaren voor afkoop aan de beurt zijn ge weest zij die geboren zijn in een dei- jaren 1937 tot 1951 en zij die zijn geboren in een der jaren 1903 tot 1913. Voorzover deze personen al niet een aanvraag hebben ingediend, kunnen ze dit alsnog doen. De in 1903 tot en met 1912 geborenen, kun nen alleen op afkoop rekenen als er minder dan f 286,is geplakt. Zij die in andere dan de genoemde jaren zijn geboren, komen later aan de beurt. te aan de toehoorders een ovationeel applaus voor mevr. Van Wijk, die zich als een zangeres van allure ontpopte. Het lichtere genre werd op voor beeldige wijze gebracht door het jongens- en meisjeskoor. Zo hoorden we „Sardientjes", „Kajinka", „Tan te Lientje" en „Chiribim". Onder de vaste en strenge leiding van de diri gent werd vrolijk en speels gezon gen. Na de pauze traden de respektie- velijke koren nog eenmaal voor het voetlicht. De meisjes zongen een voortreffelijke selectie uit de „Sound of Music" en het mannenkoor impo neerde met het „Agnus Dei", Chor- der Kreuzfahrer" en „Landerkern- nung". Koos Bons excelleerde in het Alle gro Vivace uit de vijfde symphonie van Widor, rijk geschakeerd en vlot van techniek. Het publiek bracht hem'staande novatie. Deze prachtige zangavond werd besloten met een optreden van alle drie koren gezamenlijk in „Dank zegging" van Handel en „Glory, Glo ry Halleluja", waarbij- het publiek meezong. Dankwoorden Een dankwoord namens het ge meentebestuur werd nog gesproken door wethouder P. de Moor die VVV feliciteerde met het laten optreden van deze koren. Nadat, namens de VVV, de heer M. Hanse zowel de soliste als de diri gent een fraai boeket had overhan digd, bracht het publiek de uitvoe renden staand een applaus, waarna de heer Koster een algemeen dank woord sprak. Hij betrok in zijn dankwoord het koorlid, de oud- Brouwenaar, de heer Maarten Boot, door wiens toedoen deze koren kon den optreden in zijn geboorteplaats. Een extra ovatie mocht de dirigent in ontvangst nemen, nadat de heer Koster het publiek had meegedeeld dat deze avond voor de heer v. d. Beek tevens zijn afscheidsavond be tekende als dirigent der ASAF- koren. Ondanks slecht weer BROUWERSHAVEN, 26-6. Onder barre weersomstandigheden vertrok ken zaterdag jl. om klokslag 2 uur 611 wandelsportliefhebbers voor hun tocht, georganiseerd door de A.S.V. „Brouwershaven" over de acht of vijftien kilometer vanaf de markt. Door middel van luidsprekers werd iedereen hartelijk welkom ge heten, werden de groepen en indivi- duelen opgesteld en daarna door de voorzitter de heer P. de Moor een een pettige tocht toegewenst. Met de kleurige drumband van „Rust Roest" voorop, zette de lange karavaan zich in beweging, richting Den Osse en Scharendijke. Viel er bij de start al flink wat re gen, eenmaal halverwege de tocht viel het water met bakken uit de he mel. De acht kilometer lopers en loopsters werden in Den Osse getrak teerd op een ijsje, terwijl er voor de 15 km deelnemers een rustpunt te Scharendijke was. Ondanks het onaangename weer werden er bij de start nog zeker een 60 deelnemers ingeschreven, kwamen er een 20 niet opdagen, zodat men met nog een 50 deelnemers meer als het jaar daarvoor - toen het weer evenmin veel beter was - kon ver trekken. Groepen De volgende groepen liepen mee: „Rust Roest" - Zierikzee met 149 deelnemers, Delta Sport - Zierikzee met 88, s.v. „Duiveland" met 41, O.L. School/A.S.V. „Brouwershaven" met 45, Chr. Nat. School-Scharen- ZIERIKZEE Bouw premie- en woningwetwoningen Blijkens een schrijven aan de raad, zulks in verband met de dinsdag a.s. te houden gemeenteraadsvergade ring, ontving de woningbouwvere niging „Beter Wonen" van de zijde van het ministerie goedkeuring voor de bouw van 24 premiewoningen en 28 woningwetwoningen in bouwplan West. „Beter Wonen" nam daarop contact op met de aannemer, die nog voor de bouwvakvakantie met de bouw wil beginnen. Het college vraagt in verband met deze woning bouw raadsbesluiten tot overdracht van de kavels bouwterreinen, waar op de woningen zullen worden ge bouwd. Deze kavels zijn gelegen in het zuidelijk deel van bouwplan West. dijke met 36, Vierbannengroep-Nieu- werkerk met 27 en Velocitas-Seroos- kerke met 11 deelnemers. Aan alle zestien wandeltochten werd deelgenomen d oor mevx\ J. Lodewijk-de Witte te Nieuwerkerk, terwijl de heer Anton den Boer te Zonnemaire 15 tochten volbracht. Opvallend is het steeds teruglopen van het aantal oudere deelnemers. Cm deze reden werd enkele jaren geleden dan ook besloten om de tocht over 25 kilometer te schrappen en gezien de steeds minder wordende deelname aan de 15 kilometer zou het wel eens kunnen gebeuren dat over enkele jaren slechts kinderèn beneden de 10 jaar van start zullen gaan. KERKWERVE Bejaarden op stap Vorige week dinsdag vertrokken 's-morgens twee bussen van de firma Van Oeveren met de bejaarden van Kerkwerve voor hun jaarlijks uit stapje. De reis voerde dit jaar naar België. Nadat het veer Kruiningen- Ferkpolder was gepasseerd werd in Hulst koffie gedronken. Vandaar werd de reis voortgezet naar St. Ni- colaas, waar een bezoek werd ge-- bracht aan het astronomisch uurwerk „De Heirmanklok". Dit uit 46.000 on derdelen bestaande werk wekte bij velen bewondering voor het vakman schap van de ontwerper. In Lokeren werden de broodjes genuttigd en werd de terugtocht weer aanvaard. Na in Sluis nog een verfrissing te hebben gebruikt werd via Breskens en Walcheren Kortgene bereikt voor de warme maaltijd. Omstreeks 8 uur werden de bejaarden te Kerkwerve verwelkomd onder de welluidende klanken van het muziekgezelschap uit Zonnemaire. Brandweer maakte uitstapje Vrijdag j.l. werd door de leden van het korps der vrijwillige brandweer van Kerkwerve met hun dames het jaarlijks uitstapje gemaakt. Vertrok ken werd via het veer Kruiningen- Perkpolder naar Brugge. Daar werd een bezoek gebracht aan het alarm centrum 900, waar men een gedegen uitleg kreeg over het centrum en waar bleek hoe het in de toekomst ook in Nederland gaat worden wat de alarmering betreft voor brand weer, politie e.d. Ook het op het cen trum aanwezige materiaal werd be keken. Na in Brugge een koffiemaal tijd te hebben gebruikt werd de reis vervolgd naar Oostende en via Knokke naar Sluis, waar de warme maaltijd zich goed liet smaken. Hier na werd de thuisreis aanvaard. Vrijdag begon het WESTHOEK, 27-6. De scholen heb ben vrijdag hiAi deuren voor 7 of 8 weken gesloten en de leerlingen zijn met of zonder hun ouders naar hun vakantie-oord getrokken en de duin streek van Burgh en Haamstede kre gen er zeer vele te verwerken. Reeds vrijdag in de avond doch vooral zaterdag trokken ze, hoofdza kelijk met auto's naar hun caravan, tent, hotelkamer of pension om te proberen zoveel mogelijk te profite ren van de zon, de zee en de duinen. Een en ander bracht zeer veel druk te op de wegen en het bar slechte weer stond in schril contrast met de vele vakantiegezichten, die vol goede moed achter de raampjes de verre gende Westhoek bekeken. Doch zon dag brak de zon door en konden de zomergasten er op uit. Een moeilijke opdracht, want op het strand was het bepaald niet uit te houden door de harde wind die de zandkorrels hoog opjoeg. Doch windschermen en jop- pers brachten uitkomst, of men bleef thuis bij de tent of caravan waar het heerlijk uit de wind ook wel uit te houden was. Het is nog niet overvol in de Westhoek, doch het fundament voor meer is gelegd. Weer volop tenten op kampeerterreinen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BURGH De Oost-Pakistan collecte Tot nu toe is in de Ned. Herv. kerk van Burgh een bedrag van f 1845,80 bijeengebracht ten bate van het Oostpakistaanse volk. Daaronder was een enveloppe van een inwoner van Burgh met f 300,zijnde zijn va kantiegeld, hetgeen op de enveloppe vermeld was. Een groepje kinderen bracht nog f 10,80 bijeen. Voorbeel den van een groot medeleven met an dere mensen, die het momenteel heel slecht hebben. HAAMSTEDE Aanbesteding veibeteren Bad-Strandweg Door de Grontmij N.V. te Goes werd namens de Dienst Gemeente werken van Westerschouwen aanbe steed het verbeteren van de Bad- Strandweg, hel aanleggen van par keerhavens met bijkomende werken in de gemeente Westerschouwen. De laagste inschrijver was: P. H. Of- fringa N.V. te Vught met een be drag van f 257.000,exclusief BTW Opvolger: N.V. v/h M. v. d. Velde Zn. te Bruinisse met f 260.000,ex clusief BTW. Stropers gepakt De jachtopziener P. Krijger ont dekte in de nacht van donderdag op vrijdag aan de zuid-oost-zijde van het vliegveld da', er gestroopt werd. In samenwerking met de Rijkspolitie kon hij twee jongelui staande hou den. Het waren M. F. en J. A. M. R. beiden uit Haamstede. Ze stroopten op konijnen met een bi'omfiets waar bij de duo-passagier een vuurbuks hanteerde. Ze hadden één konijn ge dood en 6 aangeschoten. De brom fiets, het geweer, het konijn en de kogels werden in beslag genomen. Aanrijder reed door De auto van J. B. uit Haamstede, wonende aan de Burghseweg, die voorgesorteerd op deze weg stond om zijn erf op te rijden en eerst voorrang verleende aan een tegenligger, werd van achteren aangereden door een auto bestuurd door M. v. D. eveneens uit Haamstede. Deze reed daarna en kele meters achteruit en reed snel door. Zijn nummer was bekend en jongelui vonden de auto die voor een hotel in Burgh geparkeerd stond. Toen de Rijkspolitie ter plaatse van het ongeluk was verschenen, kwam de aanrijder terug gereden, doch hij negeerde de situatie aldaar en reed door. De Rijkspolitie zette met de G.S.A. een achtervolging in doch raakte het spoor bijster. Een half uur later werd de politie bericht dat v. D. opnieuw in het Burghse hotel zat. Daar werd hij door de politiemannen aangetroffen en meegenomen naar het politiebureau en naar de plaatse lijke arts voor het nemen van een bloedproef. Beide auto's werden be schadigd. RENESSE Zesde klas basisschool nam afscheid Donderdagavond 24 juni werd in de openbare basisschool ,,'t Staep'l- hof" een afscheidsavond gehouden voor de zesde klas. Het hoofd van de schoei, de heer J. H. Blom heette de ouders en de genodigden welkom, in het bijzonder de wethouder van ou derwijs, de heer M. J. Steur en mej. A. C. Houtman, die op de gemeente- sekretarie de onderwijszaken behar tigt. Daarna gaf hij een les over Vowa- la, het volwassenenland, dat later in de les de naam maatschappij kreeg. Naar dit land zijn de kinderen op reis en daarom kregen ze er al vast wat over te horen. Nadat ieder van een consumptie was voorzien reikte de heer J. C. Braber, voorzitter van de oudercommissie de herinnerings tegeltjes uit. Deze tegeltjes waren ook dit jaar weer vervaardigd door mevr. Van Meerten en vielen erg in de smaak. De heer Braber infor meerde bij ieder wat de schoolkeus was, maar over het toekomstige be roep kon vrijwel geen enkele leer ling wat zeggen. Wethouder Steur zei, dat er in zijn jeugd geen af scheidsavond gegeven werd en hij wenste ieder veel succes op de vol gende school. De vertrekkende leerlingen lieten zich ook niet onbetuigd. Ze boden met een toepasselijk gedicht de heer Blom een enorme fleurige bloembak aan bestemd voor de patio van de school. Mevr. Padmos, de handwerk- lerares ontving van de meisjes een fraaie plant. Met een laatste hand druk en een toepasselijk woord werd er tenslotte van ieder persoonlijk af scheid genomen. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven komt heden (maandagavond) in spoedeisende vergadering bijeen voor het afwerken der volgende agendapunten: Aankoop van gron den te Brouwershaven; Verkoop van gronden te Brouwershaven; Wijzi ging legcsverordening; Bijdrage sporthal - zwemt ad - accommodatie Zierikzee; Eervol ontslag onderwij zeres openbare basisschool te Brou- weshaven; Vaststelling 11c wijzi ging van de gemeentebegroting 1971; Vaststelling voorbereidingsbesluit meldingsgebiedStandpuntbepaling inzake P.Z.E.M.-kwestie. OUWERKERK Schoolreisje Als afsluiting van het cursusjaar 1970-1971 werd door de leerlingen van klas 1 en 2 der openbare basis school tc Ouwcrkcrk het jaarlijks schoolreisje gehouden naar het strand tc Rcncssc. Ofschoon hel geen uitgesproken „strandweer" was. werd alles goed gemaakt door een prettig verblijf in de speeltuin aan de voet van de duinen. Rond zes uur arri veerden allen weer voldaan op het dorp. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbauk U bent welkom bU uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarneming effecten bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. NIEUWERKERK Opbrengst collecte Oost-Pakistan De tijdens de interkerkelijke jeugddienst gehouden kollekte ten bate van de Oostpakistaanse vluchte lingen, op zondagavond 20 juni j.l., heeft opgebracht f 100, Geslaagd Dezer dagen slaagde voor het exa men, gehouden voor de afdeling „Bouwkunde" onze plaatsgenoot de heer D. v. d. Wielen. De heer Van der Wielen studeerde aan de MTS te Vlissingen. Jubileum Biljartvereniging „O.K.K." Vrijdagavond jl. werd door de le den van de Nieuwerkerkse biljart vereniging „Oefening Kweekt Kunst" het feit herdacht dat deze vereniging vijf en twintig jaar bestond. Voor zitter, de heer J. C. Goudswaard opende deze bijzondere bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Aan de hand van de notulen van vijf en twintig jaar geleden werden vele herinneringen opgehaald. Het bleek dat in 1946 O.K.K. in de „Mee- baal" was opgericht, de plaats waar nog steeds de wedstrijden worden gespeeld. Ook werd door de voorzit ter gememoreerd dat van het gezel schap van vijf en twintig jaar gele den, nog drie leden in het huidige G.K.K. zitting hebben. Het betreft hier allen drie Nieuwerkerkers, en wel de heren: J. C. van Felius, L. Quist en L. van Klinken. De heer Goudswaard riep voorts deze drie heren naar voren en speldde hun het verenigingsinsigne op. Op de zilveren aandenkens stond de volgende in scriptie: „25 jaar O.K.K.". Onder de aanwezigen waren ook drie afge vaardigden van het distriktsbestuur van Schouwen-Duiveland. Deze af vaardiging bestond uit de heren: C. de Vasseur (voorzitter); J. den Haan (wedstrijdleider) en J. Meegank (be stuurslid). Namens het distriktsbe stuur werden waarderende woorden en felicitaties uitgesproken, en ont ving O.K.K. 'n zilveren wandbord met inscriptie: „1946-1971 - O.K.K. - Distrikt Schouwen-Duiveland". Hierna was het officiële gedeelte af gelopen en bleef het O.K.K. gezel schap nog enkele uren in gezellig samenzijn bijeen. Deze herdenking vond plaats in het dorpscafé „De Meebaal". OOSTERLAND Klassen chr. basisschool op reis De klassen 4, 5 en 6 van de christe lijke basisschool, hoofd de heer D. J. Bart, maakten een goed geslaagde schoolreis met een bus van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee; chauffeur de heer Tuinman. De leiding berustte bij het gehele personeel der school plus een bestuurslid. Ongeveer 7 uur ver trok men van het dorp en dc eerste pleisterplaats was het romantische Muiderslot, waar men voorbij het paleis Soestdijk komende, was gear riveerd. Na een rondleiding van een uur waar de kinderen opgetogen wa ren over alles wat hier te zien was aan oudheid, werd op de binnen plaats van het aloude kasteel gegeten Verder reed men naar de hoofdstad, waar van 12 tot 2 uur een bezoek aan de befaamde diergaarde Artis werd gebracht. Daarna ging het naar de luchthaven Schiphol, na nog op de wandelpier te zijn geweest. De speel tuin „Drievliet" bij Rijswijk kwam vervolgens voor een bezoek aan dc beurt. Ook hier konden de kinderen, mede dank zij het prachtige zomer weer, intens genieten en de tijd vloog om. Veel te vroeg kwam weer de tijd om te vertrekken voor de kinderen, die om ongeveer 7.45 uur weer op het dorp terugkeerden. Het was een mooie dag geweest met stralend weer en de leerlingen hebben hiervan zeer genoten. BRUINISSE Teraardebestelling dokter K. van Leeuwen Nadat ds. Ricnstra in de gerefor- meerde kerk de rouwdienst had ge leid werd dokter K. van Leeuwen te Bruinisse onder zeer grote belang stelling zaterdagmiddag op de alge mene begraafplaats ter aarde besteld. Ds. Rienstra sprak na de gebruikelij ke formule, de Geloofsbelijdenis uit, vervat in de 12 artikelen van het Apostolicum, en bad het Onze Vader. Onder de tonen van Handels Halle luja daalde de met bloemen bedekte kist, in de groeve. Een broer van de overledene dank te voor de betoonde belangstelling. Concert „Mojart" Dc muziekvereniging „Mozarl" uit Yerseke, concerteerde in de muziek tent te Bruinisse. Dit grote korps compleet met drumband, bracht ccn nanlrekkelljk programma dat tiitste- I kend werd uitgevoerd. Het weer was kil, wat waarschijnlijk van invloed was op het luisterende publiek, dat gezien het gehalte van de uitvoering zeker in groter aantal aanwezig had moeten zijn. Twee kinderen uil één gezin verongelukt EINDHOVEN, 26-6. Zaterdagmor- gen om elf uur verloor tijdens een in haalmanoeuvre op de weg Eindhoven -Vught ter hoogte van Best de be stuurder van een personenauto de macht over het stuur. Hij reed tegen een lichtmast. Van de inzittenden, man, vrouw en drie knideren afkom- sig uit Amstelveen, overleed de 5- jarige Erik Boessen. Later op de za terdagmiddag overleed een tweede kind van het gezin Boessen dat in Best bij een ongeluk was betrokken. Het is de 13-jarige Nancy. Ratten sehuldig aan stroomstoring HEERENVEEN, 25-6, Ratten zijn de vermoedelijke veroorzakers ge weest van een stroomstoring in Hee renveen. De storing heeft bijna een uur geduurd. Geheel Heerenveen en de wijde omgeving heeft het gedu rende die tijd zonder stroom moeten doen. Het 10.000 kv-station werd door de dieren onklaar gemaakt. Om zeven uur slaagde men er in over te schakelen via een reservenet, waar na alles weer normaal verliep. Kleuter viel van torenflat BEVERWIJK, ?6-6. Dc 3-jarige Henk Jan Koelma is van de galerij van de twaalfde verdieping van een torenflat in Beverwijk gevallen. De kleuter kwam vele tientallen meters lager terecht op het afdak boven de ingang van het flatgebouw en was op slag dood. Het jongetje had in een beveiligde zandbak aan de voet van de flat ge speeld en werd aan het einde van de middag door een buurvrouw mee naar boven genomen. De buurvrouw bracht het jongetje tot op de galerij van de twaalfde verdieping, waar de familie Koelma woont. Het jongetje kwam echter voor een gesloten deur want zijn moeder was elders in het flatgebouw. Waarschijnlijk is de kleuter toen uit verveling op de ba lustrade geklommen en gevallen. KERKNIEUWS Geref. Gemecnte-Oostcrland Dinsdag 29 juni: 7.30 uur ds. H. Lich- tendag te Genemuiden. De „schoener" van Burghsluis Zeer geachte heer, Het spijt mij u te moeten atten deren op een fout in uw berichtge ving, en wel in het artikel over de „antieke Engelse schoener" in de ha ven van Burghsluis. Het schip in kwestie was éen Tha mes barge, een type dat vergelijk baar is met onze tjalken, aken en kenen. Deze scheepstypen behoren tot de grote groep van platbodem vrachtschepen, uitgerust met zij- zwaarden, die geschikt zijn voor de vaart op ondiep water, terwijl zij toch zeewaardig genoeg zijn om over steken op open water te kunnen ma ken. Ook de Nederlandse tjalken en aken plachten in vroeger dagen oversteken naar Engeland tc maken, getuige bijvoorbeeld de Friese pa lingaken, die jarenlang ligplaats ge had hebben bij de Tower-bridge. De benaming schoener duidt niet of nauwelijks op een type, maar heeft betrekking op de tuigage. On der een schoener verstaat men ge woonlijk een tweemaster waarvan de achterste mast langer is dan dc voorste, iets wat bij platbodemsche pen, uitgezonderd een doodenkele klipper, nooit voorkomt. De Thames barges, waarvan cr honderden geweest zijn, worden op het ogenblik in Engeland met veel zorg in de vaart gehouden door ccn club die enigszins vergelijkbaar is met onze Stichting Ronde en Platbo dem Jachten. Er varen dan ook nog een stuk of twintig van dergelijke schepen, waarvan er één regelmatig in de zomer Zierikzee binnenloopt. Het type is hier dan ook niet zo on bekend als uw artikel wilde doen voorkomen. Het blijft overigens tc betreuren dat hier in Zeeland, dat toch kan bo gen op een belangrijk zeevarend verleden, zo weinig kennis van en belangstelling voor maritieme his torie bestaal. De Zeeuwse cn Zuid hollandse wateren hebben op het gebied van scheepstypen en maritie me gebruiken minstens zoveel te bieden gehad als de streken rond dc Zuiderzee, doch de herinnering daaraan is vrijwel volledig verloren gegaan. Hopend u hiermee van dienst te zijn geweest, C. S. VAN DE WEGHE. (Dank aan dc schrijver van dit „ingezonden"; tegen zoveel deskun digheid past onzerzijds bescheiden heid. RED.) DEN HAAG. Prinses Christina is zondag op Schiphol uit Canada aan gekomen. Het ligt in het voornemen van de prinses na de zomervakantie naar Canada terug te keren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3