DE ZIERIKZEESCHE COURANT Culturele revolutie (sinds 1966) zou mislukking zijn geweest Reeds 18 miljoen gulden binnen op giro van vluchtelingenhulp Gesprek Sadat-FeisaI Aanslag op Nixon verijdeld Eisen tegen Joodse beklaagden Buisleidingstraat naar Zeeland De radiozendtijd Zo maar boetes in Spanje... Aan onze abonnees ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 juni 1971 127stc jaargang Nr. 20809 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 10,25; per maand 3,45; per jaar 41,Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In (lil nummer: Middenstands perikelen te Zierikzee Merkwaardige ontwikkeling in China PEKING HONG IvONG, 26-6. Nauwelijks twee jaar na tiet einde van de door voorzitter Mao zo vurig geleide campagne tegen de „reactionaire en bourgeois-ideologic" die onder de naam „Grote Proletarische Culturele Re volutie" sinds de zomer van 1966 een golf van terreur over het land deed gaan, schynt in China momenteel een situatie te ontstaan die treffende ge lijkenissen vertoont met de periode van voor 1966. Hel door dc Rode Gardisten zo ge schonden aangezicht van China is weer geheeld; verscheidene vooraan staande politici die tijdens de cul turele revolutie werden verguisd zijn gerehabiliteerd en bekleden weer be langrijke funkties en enkele hoge legerleiders die zich fel hebben ver zet legen de chaotische anarchisti sche toestanden van een jaar of drie, vier geleden schijnen nu tot de machtigste mensen in het land te behoren. Het enige verschil met de periode van voor de revolutie zou kunnen zijn dat nu niet president Lioe Tsjao Tsji maar premier Tsjoe en Lai de leidende kracht in Peking is geworden. Voorzitter Mao En al blijft voorzitter Mao clan de onbetwiste leider van het Chinese volk. en al worden zijn werken dan iedere dag door miijoenen bestu deerd, er gaan geruchten dat zijn rol toch enigszins is beperkt. De voornaamste aanwijzing dat zich een bepaalde wijziging voltrekt is mis schien wel de heftige reactie in Pe king tegen de excessen van de cul turele revolutie, die naast Mao werd geleid door zijn vertrouwelingen Tsjen Po-Ta en Kang Sjeng en door zijn vrouw Tsjiang Tsjing. Tsjen heeft men al bijna een jaar niet meer gezien en Kang en mevrouw Mao verschijnen zelden of nooit in het openbaar. Daarnaast heeft de regering een propaganda-campagne opgezet tegen de „Groep 516" die nauw verbonden was met de culturele revolutie en die naar het heet Yao Tcng-Sjeng in de eel wierp, dc man die tijdens het hoogtepunt van de chaos in Peking 13 dagen lang het ministerie van buitenlandse zaken onder beheer had. Teng-Sjeng was de laatste zaakge lastigde van de volksrepubliek in Djakarta en werd daar bij anti-Chi- nese rellen ernstig gewond. Hij keerde als „martelaar" terug naar Peking maar werd op 11 juni van dit jaar gearresteerd („opdat de ge rechtigheid haar loop kan nemen") omdat hij tijdens de culturele revo lutie had deelgenomen aan de be storming van het Britse ambassade gebouw en zich te buiten was gegaan tegen Engelse diplomaten en hun vrouwen. Inzameling begint door le tikken DEN HAAG, 26-6. Op giro 999 van vluchtelingenhulp Amsterdam is thans bijna f 18 miljoen binnen voor hulpverlening aan de Oostpakistaan- se vluchtelingen in India. De ver wachting is, dat dit bedrag overge maakt als gevolg van de inzame- lingsaktie ep zondagavond 13 juni. zal eplopen tot f 20 miljoen. Een aantal Nederlandse organisaties is momenteel bezig met de hulpverle ning zo snel mogelijk te effectueren. De drie protestantse organisaties hebben één miljoen gulden ter be schikking gesteld van de Wereld raad van Kerken, die daarmee het werk steunt van C.A.S.A., een hulp organisatie van de Raad van Kerken in India. De directeur van het pro gramma van C.A.S.A. de heer Jo seph, heeft meegedeeld dat thans hulp wordt geboden in een vijftigtal vluchtelingenkampen, waar medische teams werken, melk wordt verstrekt aan tienduizenden kinderen en o.a. ook grote hoeveelheden zeep ter be schikking worden gesteld om de hy giëne te bevorderen. De Katholieke organisatie „Men sen in Nood" heeft in samenwerking met Caritas Duitsland en Caritas In dia één miljoen gulden besteed aan de aankoop en de verzending naar één van de grootste vluchtelingen kampen ten noordoosten van Calcut ta. In het zwembad Dol-fijnte Nieuw erker k werd een groot zwem festijn gehouden. De schooljeugd van Schouwen-DuiveUind ktoom hier onderling de krachten meten in het bassin. De foto toont een groepje jeugdige zwemsters, wachtend op hun beurt. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Al deze acties worden door di plomatieke en China-kenners in Hong Kong uitgelegd als een bewijs dat de leiders die tijdens de revo lutie achter Mao stonden enige in vloed aan het verliezen zijn. CAIRO, 26-6. Er kan geen per manente vrede in het Midden-Oos ten tot stand komen voordat Jeru zalem en alle andere bezette Ara bische gebieden bevrijd zijn en het Palestijnse volk zijn rechten heelt herkregen, aldus een communiqué dat president Sadat van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië za terdag na .een week van overleg in de Egyptische hoofdstad hebben uit gegeven. De Arabische leiders spraken on der meer over „de huidige ernstige periode in de Arabische geschiedenis en de hevigheid van de komende strijd van het Arabische volk voor de herovering van zijn gebied." Ellsber» vandaag C C (maandag) naar justitie BOSTON/WASHINGTON, 26-6. - Professor Daniël Ellsberg zal zich maandag om 10.00 uur (pl. tijd) in Boston terbeschikking stellen van het Amerikaanse ministerie van jus- i titie. Dit heeft zijn advocaat Charles Nesson tijdens een persconferentie in Boston bekendgemaakt. Het mini sterie van justitie had vrijdagavond via een kamer van onderzoek in Los Angeles een arrestatiebevel tegen Ellsberg uitgevaardigd „wegens het onwettig bezitten van uiterst gehei me regeringsdocumenten en de wei gering ze terug te geven". Ellsberg is vermoedelijk de man die de ge heime pentagon-documenten over Vietnam ter beschikking heeft ge steld aan de New York Times. Ad vocaat Nesson weigerde te zeggen waar zijn cliënt zich bevindt. Met uitzondering van een intervieuw aan de Amerikaanse televisiemaatschap pij C.B.S. is Ellsberg sinds de eerste publikaties in dc New York Times niet meer gezien. CHICAGO, 26-6.. In een vuurge vecht met de politie is donderdag avond jl. in het centrum van Chica go een 47-jarige man doodgeschoten, die ervan wordt verdacht van plan te zijn geweest een aanslag op Nixon te plegen. Dit zou zijn gebeurd enige uren voordat de president in Chicago aankwam, waar hij vrijdag een toe spraak hield. Aldus een bericht in de ..Chicago Sun Times" van vrij dag. Op het hoofdbureau van politie in Chicago was vrijdagmorgen geen be vestiging van dit bericht te krijgen. Een woordvoerder van de geheime dienst, die verantwoordelijk is voor de bescherming van dc president, verklaarde: ..De geheime dienst heeft op dit moment geen enkele verkla ring af te leggen' KISJINEW, 26-6. Dc aanklager in Kisjincw. dc hoofdstad van dc Russi sche republiek Moldavië, heeft tegen negen Joodse beklaagden vrijheids straffen van een tot vjjf jaar geëist wegens deelname aan een mislukte vliegtuigkaping vorig jaar in Lenin grad. Volgens het Russische persbureau Tass acht dc aanklager bewezen dat de verdachten ook een copieermachi- nc hebben gestolen en verborgen en tegen de Sowjet-Unie gerichte ge schriften maakten en verspreidden. Acht verdachten zouden schuld heb ben bekend. Maandag wordt het pro ces voortgezet met de pleidooien van de verdediging. Sinds december vo rig jaar is het proces in Kisjincw het derde tegen Russische Joden in de Sowjet-Unie dat verband houdt met de genoemde mislukte vliegtuigka ping. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's LUDWICSHAFEN. Na langdurig onderzoekingswerk lanceerde een chemische fabriek te Ludwigshafen een nieuwe brandbeveiligingsplaal. De ;;iat heeft èen dikte van slechts 1,8 min en bevat o.m. waterhoudend natrium^ilicaai. Bij een hitte van rond. 150 graden Celsius schuimt hei notriumsilicaat lot een tienvoudig dikte op en vormt zo een onbrandbare beschermingslaag en een hitteschild. In de brandende keet (foto) zaten drie proefpersonen. Zij legden ongehinderd door hitte en rook rustig een kaartje. DEN HAAG, 26-6. In de jaren 1971 en 1972 bestaat behoefte aan ruimte voor het leggen van zeker vijftien buisleidingen, waarvan verschillende met grote diameter, tussen Pernis, Moerdijk, België en Zeeland. HILVERSUM. 26-6. In een brief aan de minister van C.R.M. heelt het N.O.S.-bestuur er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de uitbreiding van de radiozendtijd met veertien uur per week geheel ten goede moei komen van Hilversum III. De minis ter heeft bepaaald, dat deze zender per 1 oktober vanaf zeven uur 's morgens (thans negen uur) moet gaan uitzenden. De N.O.S. had er de voorkeur aan gegeven om Hilversum I om zes uur '.s morgens te laten beginnen en Hil versum II om één uur 's nachts te laten eindigen, om zodoende een gro tere 'publieksgroep te bereiken. Nederlands gezin gewond in Frankrijk MACON. 26-6. Bij Bellcroche in hel Franse departement Saone et Loire zijn zaterdagochtend zes per sonen uit één Nederlands gezin ge wond toen hun auto op de verkeers weg A-6 bij een ongeluk betrokken raakte en enkele malen over de kop sloeg. In de auto zaten dc heer en me vrouw F. Hulst uil Gronsveld L.) met hun vijf kinderen. Het echtpaar en vier van dc kinderen raakten ge wond. MADRID. 26-6. Een commissie uil dc Corles. hot Spaanse parlement, heeft een wet goedgekeurd die de re gering machtigt tegenstanders van het bewirTd zonder vorm van proces boetes tot 'n miljoen peseta's (51.000 gulden) op te leggen. De straf kan worden toegepasl op ..schenders van de openbare orde", zonder dat er een rechtbank aan te pas komt. Na de goedkeuring door de parlementaire commissie voor binnenlandse zaken moet dc wet nog in een voltallige zit ting van de Cortes worden aangeno men. maar dat is slechts een forma liteit. De bedragen die dc regering nu mag eisen zijn vier tot vijf keer zo hoog als in het verleden. Het ministerie van economische zaken heeft in verband met de voortgezette kostenstijgingen, dc Nederlandse nieuwsbladen toe slemming gegeven hun abonne mentsprijzen Ie verhogen. Alle Nederlandse nieuwsbladen maken van deze toestemming ge bruik. Voor dc ..Zierikzeesche Nieuws bode" betekent di1 dat met in gang van 1 juli 1971 de abonne mentsprijzen zullen zijn: 4.per maand I 11,90 per kwartaal 45,per jaar Van abonnees die ons machtigden tot automatische afschrijving van abonnementsgelden zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan dat bij dc eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De Directie Waar bulderen geboden is moet men geen fluit spelen. Voor de periode tot omstreeks 1975 moet, naar de thans bestaande in zichten, nog met een aanmerkelijke uitbreiding van het aantal rekening worden gehouden. Het betreft -hier niet alleen buisleidingen voor het transport van olie en industriële pro ducten. maar ook voor dat van drink water en afvalwater. Aldus hebben de ministers drs. J. A. Bakker van verkeer en water staat en ir. W. F. Schut van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, meegedeeld in hun toelichting bij het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake dc buisleidin- genstraat vanaf Pernis langs Klun- dert naar de Schelde nabij de Bel gisch-Nederlandse grens. Prins Bernhard in oktober naar Iran DEN HAAG, 26-6. Prins Bernhard zal in de week van 13 lot 20 oktober de Nederlandse koninklijke familie in Iran vertegenwoordigen bij de vie ring van het 25sle eeuwfeest van de Perzische dynastie. Prinses Beatrix en prins Claus, die privé door de sjah van Iran zijn uitgenodigd om de viering bij te wonen, hebben nog niet beslist of zij zullen gaan. aldus heeft een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld. Verwachting tot dinsdagavond: Meer zon Perioden met zon maar op de meeste plaatsen ook buien: matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind; mi nimumtemperaturen ongeveer 9 gra den, maxima morgen omstreeks 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. ZON-EN MAANSTANDEN 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 11.43, onder 23.45. Eerste kwartier: 30 juni (19.11). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 juni 7.26 19.33 0.59 13.21 Doodtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-6. Het K.N.M.I. meldt: Een aktief lagedrukgebied trok maandag via Bc-lgië naar het noord oosten. De depressie bezorgde daarbij hel gehele land een regendag. Geluk kig wijzen drukstijgingen die zich achter het lagedrukgebied over de Britse eilanden naar onze omgeving uitbreiden erop. dat er over West- Eul'opa een rug van hoge luchtdruk gaat ontstaan. Deze ontwikkeling zal voor dinsdag een heilzame invloed op het weer hebben. Wel voert de naar het noordwesten geruimde wind vrij koele lucht aan. maar omdat de lucht droog is. zullen er flinke zonni ge perioden gaan optreden, hoewel in de onstabiele lucht voornamelijk in het binnenland ook nog wel een buitje mogelijk is. Doordat de alge mene circulatie vrij westelijk is. ziet het er naar uit, dat het wisselvallige weer voorlopig nog niet van de baan Schoenfabriek in Dongen gaat sluiten DONGEN. 16-6. De ..Whippet Schoenfabriek" in Dongen (N.B.) staakt op 1 september aanstaande de produktie en 35 werknemers worden dan ontslagen. De produktie wordt wegens stijgende loon- en andere kosten naar het buitenland verplaatst De ontwerp- en modelafdelingen blijven echter in Dongen. Waldorf Astoria hotel berekende teveel NEW YORK, 2G-6. Hp| Waldorf Astoria hotel in New York is don derdag veroordeeld tot terugbetaling van minstens 113.000 dollar die hct tussen december 1969 en 21 mei 1971 teveel hlfjkt te bobben berekend aan 64.338 gasten. Het Hooggerechtshof van Manhal - tan was bij dc behandeling van een aanklacht wegens fraude tot dc be vinding gekomen dat het hotel op elke rekening twee procent voor di versen gezet had zonder nadere om schrijving. De hotelleiding beweefde dat de twee procent in rekening wei de gebracht bij klantert die de tele foons op de kamers gebruikt hadden, maar dc rechter zei dat ook mensen die de telefoon niet gebruikt hadden dc twee procent hadden moeten be talen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1